Klimaatsverandering m de Franse Kamer Hammarskjoeld opnieuw tot secretaris-generaal gekozen M kweekte „ambassadeurs" op het Festival Buitenlanders maakten geen al te beste indruk BIJ DE MUREN VAN HET KREMLIN Het debat over de Kader-wet De Algemene Vergadering der V.N. Besprekingen op hoog niveau in Damascus Lacoste en Soustelïe hielden indrukwek kende redevoeringen doe méér met Minister Luns waarschuwt in zijn algemene beschouwing tegen blokvorming VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 PAGINA 5 Zuiver van Russisch stand punt uit bezien, is het Zesde Internationale Jeugdfestival een groot succes geworden. De deel nemers mogen op de kritische toeschouwer 'n ietwat naïeve in druk hebben gemaakt, ze mogen associaties met in vakantie stemming verkerende kampeer ders hebben opgeroepen, de Rus sen zelf hebben er 't best denk bare garen bij gesponnen. Naar hun land van herkomst zijn zo'n dertigduizend „ambassadeurs teruggekeerd- die alleen maar in gunstige zin over de Sovjet-Unie sPreken. en die waarheden over de levensomstandigheden en het systeem als verdichtsels brand merken. Honderden slachtoffers Verplichte spontaneïteit Veel schade Nestbevuilers 150 jaar sparen... Houding van Bidault vele pleinen in Moskou stonden koren van de vrede te zingen. Luns: „Geen blokken Voorstellen van India Onderling overleeg Ergerlijk gedrag De l.C.A.O. INTERNATONAAL HOF VOOR LUCHTVAART- NAVIGATIE OOK IN SURINAME AZIATISCHE GRIEP Ook Iraakse premier van de partij „PASTEUR" ONDER DUITSE VLAG MAN GETROFFEN DOOR VALLENDE LAADBOOM NIEUWE BOSWET v atenboekje v o» scWrijl aan Het Nede'1»" ■gel bi|du't«' leverancier postzegel bij* ZM.».lb"r sue., 7. *H>«± Cort Tijdens de opening van het Festival in het Lenin-stadion lieten de C.hi- nezen grote kluiven kleurige ballon nen op, waaraan lange doeken met vriendschapsleuzen waren bevestigd. (Van ©nie reiscorrespondent link van Bruggen) MOSKOU. In Rusland zelf heeft het Festival niet alleen het nationale bewustzijn ver sterkt, maar ook de opvatting, dat het „kapitalistische systeem" nog niets van *zijn „brutaliteit" heeft verloren, dat er voor het IJzeren Gordijn het voorzet sel „achter" is beter op z'n plaats, want volgens Moskou is het Westen voor het isolement van het Oosten verantwoorde lijk! nog altijd imperialisten en uit buiters wonen, die het op het bestaan van de arbeiders hebben voorzien. „Ik heb gisteren drie keer vlees ge kregen", hoorde ik een Amsterdammer zeggen, toen ik me, voor het Bolsjoi Theater, tussen de Nederlandse delegatie gewrongen had. „Waar ter wereld krijg je drie keer vlees bij één maaltijd?" voegde de communist er met een kin derlijk materialisme aan toe. Het Russische scherm, de opmerking bewijst het al, had goed gewerkt. Een man, die gelooft, dat het in de Sovjet- Unie gebruikelijk is in onbeperkte mate vlees tot zich te nemen, zal alles ge loven. Hij zag niet in, hoe Moskou hem met propagandistische oogmerken fê teerde en zal misschien nog menen, dat de 250 gulden, die hij voor een veertien daagse reis naar de Russische hoofdstad heeft betaald, de werkelijke kosten zijn. Hoe zal iemand hem kunnen aanpraten, dat het Kremlin hem tenminste met een bedrag van vijftienhonderd gulden heeft gesubsidieerd? Een menukaart met prij zen heeft hij nooit onder ogen gehad, over het kostenpeil heeft men wijselijk gezwegen en de arbeiders, waarmee men hem heeft laten praten, zijn produktie- helden of agigatoren geweest, die hem een volkomen verkeerd beeld van de loonschaal hebben gegeven. Het propaganda-rad draaide in Moskou ols nimmer tevoren. De „hersenspoeling" heeft honderden slachtoffers gemaakt, mensen, die er van overtuigd zijn de Waarheid te spreken, als ze vertellen, dat er in Moskou geen achterbuurten zijn, dat alle arbeiders in modelflats Er zijn nog tientallen andere feiten, over welke niet-verblinden hun gedach ten hebben laten gaan. Het optrommelen bijvoorbeeld van alle, ongetwijfeld ver dienstelijke artiesten, die Rusland telt. Het beroemde Moskouse Symfonie Or kest heeft veertien dagen lang voor de Festival-bezoekers gespeeld. Golowkina en Kerekskaja, ballerina's van wereld faam, zijn met vele andere „volks"- kunstenaars en -kunstenaressen „gratis" in de theaters opgetreden. Nationale dansgroepen van naam hebben de „Kra- kovska" en de „Mazurka" gedanst, ter wijl zangkoren uit de hele Sovjet-Unie stonden aangetreden. Dat is een eenvoudige zaak in een land, waar de staat de ene en de almach tige is. Men drukt op een knop en alle theaters, cinema's, concertzalen en wat dies meer zij, worden „in beslag" geno men. Men drukt op een andere knop en alle beroemdheden staan op de gewenste plaats klaar. Vrijheid?Men kan er om lachen. als men weet, dat gemeentewerklieden honderden particuliere woningen met vredesduiven hebben volgeplakt, waar bij zelfs de ramen niet werden gespaard! Men kan er cynisch om gnuiven, als men hoort, dat vele fabrieken in en om Moskou een delegatie moesten adopte ren, dat wil zeggen verplicht waren als gastvrouwe van buitenlandse groepen op te treden. De veel bezongen spontaneïteit gaat er op deze wijze vrij snel af. De tienduizenden Moskovieten, die zich in de straten verdrongen, die jazz-muziek van negers wilden aanhoren of de boogie-woogie wilden zien, waren, voor alles, nieuwsgierig, omdat het Festival voor de meesten de eerste aanraking met een andere wereld betekende. Zijn de meeste Festival-gangers met de schoonste gedachten over Rusland naar huis teruggekeerd, in Moskou zelf hebben ze slechts een matige indruk achtergelaten. Als mens hebben de Rus sen ze zeker wel kunnen waarderen, maar niet als cultuurdragers, als ver tegenwoordigers van landen, die iets presteren. De oorzaak hiervan is voor de hand liggend. Kwamen alle communistische landen of met Rusland bevriende staten met nationale delegaties uit, met kam pioenen dus op het gebied van de sport of dat van de kunst, de landen, welke slechts door een delegatie van de com munistische partij vertegenwoordigd waren, moesten uit een aanzienlijk klei ner arsenaal putten. Op elk front lag het Westen ten achter. Zijn „vertegenwoor digers" waren amateurs op het gebied van atletiek en muziek, op dat van to neel, film en litteratuur. De Britten, die met vijftienhonderd man op een na de grootste delegatie vormden de Fransen lagen met twee duizend deelnemers aan de kop! had den een kamerorkestje meegenomen, dat ik op een avond heb horen spelen. Maar gedurende het half uur, dat ik in de zaal gezeten heb, stroomde het publiek er drie keer uit buiten stonden steeds weer andere Russen te wachten iets wat de appreciatie wel duidelijk demon- streerde Wisten de Russen veel! De Pravda heeft ze het verschil tussen een nationale en een communistische delegatie zeer zeker niet verteld. Maar in diezelfde Pravda kon men wel dagelijks de ver slagen der vele sportevenementen vin den. De „cracks" uit de Sovjet-Unie, uit China, Roemenië, Hongarije etc., ston den altijd bovenaan; de amateurs uit het Westen kwamen ergens onderaan, of wisten zich helemaal niet te plaatsen De vaandels voor de intocht in het stadion worden ont rold. De deelnemende delegatie-leden heb ben trouwens nog veel meer schade aan de Westerse zaak berokkend. Ze hebben niet alleen voor een onderwaardering van alle niet-communistische landen ge zorgd, maar hebben de regeringen yan deze staten tevens in een allerkwalijkst daglicht gesteld. Met een ontstellende oppervlakkigheid en een al even ont stellend gemis aan kennis van zaken, zijn ze over de „wantoestanden" in eigen land gaan praten, in die geijkte gram mofoonplaten-stijl, welke het commu nisme zo dierbaar is. De stupiditeit van deze vertoningen was, dat ze geheel vrijwillig gegeven werden en dat ze, behalve enkele op merkingen over het gebruik van kern wapens. niet door Moskou geprovoceerd waren. De Russen zelf zijn gedurende het hele Festival zo verstandig geweest de politiek er buiten te laten, alhoewel ze niet hebben nagelaten bepaalde groe pen buitenlanders bijeen te brengen, die in het dagelijks leven nogal antagonis tisch tegenover elkander staan. Zo verklaarde de heer Peter Bufé, leider van de Nederlandse, communis tische delegatie, in een samentreffen met Indonesiërs en Surinamers: „Wij wensen Nieuw-Guinea als een vrij land te zien, als een land, dat gevrijwaard blijft van kolonisten.... We zullen niet rusten voordat de regerende klassen in ons land hun koloniale politiek herroepen...." In dezelfde vergadering sprak Frits Mol, hoofd van de Surinaamse delegatie, over de „verschrikkelijke woning- en arbeidstoestanden" van zijn landslieden. Hij deed een beroep op de Nederlandse jeugd hem te helpen bij de bestrijding van het kolonialisme. Peter had toen nóg iets te vertellen. Hij bood zijn gasten: Indonesiërs en Surinamers, kleine souvenirs en present- ties aan, die volgens hem gekocht waren met fondsen, welke door „de hele Ne derlandse jeugd" ingezameld waren. Al eerder had Peter trouwens aangetoond het niet zo nauw met de waarheid te nemen. Hij had een Russische persman „het verhaal van een zegel" verteld en wel van de zegel, waarmee de commu nistische jeugd langs de deuren was ge gaan om een deel van het reisgeld voor Moskou bij elkaar te bedelen. Aan de verkoop hadden volgens hem alle jon gens en meisjes van Nederland deelge nomen Carlos Schnek, die zich een journalist uit Buenos Aires noemde, verklaarde op een vergadering van agrarische werkers, dat de Argentijnse landbouw op het ogenblik op hetzelfde peil staat als in de jaren dertig. Alleen in de provincie Buenos Aires, voegde hij er aan toe, be vonden zich duizend grootgrondbezitters, die de oude uitbuit-methoden toepasten. Een boer, die land wilde kopen, moest volgens hem 150 jaar sparen en „de enige uitweg voor zijn kinderen" was „het grote leger van werklozen" te kie zen. Sinds het einde van de Tweede We reldoorlog, zei Abbas Usman, delegatie leider der Indonesiërs, op een bijeen komst met Japanners, hebben de volke ren van Azië en Afrika hun strijd tegen koloniale onderdrukking verscherpt. Hij had grote waardering voor de „dappere Japanse strijd" tegen de kernwapens en verklaarde, dat de Indonesiërs deze on dersteunden. Zo zou men kunnen doorgaan. Egypte- naren memoreerden „de imperialistische aanval van het Westen" op Port Said. Italianen spraken schande van het groot grondbezit in de Povlakte. Algerijnen ageerden tegen het kolonialisme van Pa rijs en Cyprioten tegen dat van Londen. Op een vergadering van de delegaties van alle Arabische landen werd een mi nuut stilte in acht genomen voor „alle broeders, dip hun leven in de strijd voor onafhankelijkheid" hadden gegeven. Chintamoni Panigrahi van India schaar de zich achter de ..Pancha Shila" en de vijf principes van het vreedzaam naast elkander leven. Kolonialisme, imperialisme, monopo lisms, kapitalisme het waren kreten, die, in een menigte van holle woorden gevat, hoog boven dit feest van vrede en vriendschap uitklonken. Ze werden als koren op de molen van de Russische pers beschouwd. En miljoenen mensen hebben ze helaas onder ogen gekregen, zonder verdichtsel van waarheid te kun nen onderscheiden. (Van onze correspondent PARIJS, hedenmorgen. Nadat in de vergadering van woensdagnacht en in de bijeenkomst van gisterochtend de Kamer het toneel was geweest van de meest ergerlijke aantijgingen der communisten, die het voor de opstandelingen in Algerije opnamen keerde in de namiddag de kalmte in de Nationale Assemblee terug. De Kamer was een en al aandacht voor de tot dusver meest belang rijke redevoeringen n.l. die van oud-minister en oud-gouverneur van Algerije, de heer Soustelïe, de belangrijkste figuur der ex-gaullisten en die van de in Algerije residerend minister, de heer Lacoste. De heer Soustelïe, die een voortreffelijk spreker is, werd het meest gevreesd door de voorstanders der oorspronkelijke kaderwet die geheel op de socialistische eisen omtrent het beleid berustte. Hij heeft deel genomen aan de ronde-tafel-conferentie. Doch van de aanvang af heeft hij geweigerd aan zulk een conferentie de betekenis te geven van een element in de staatsinstellingen. „Ze mag geen berg Sinai zijn vanwaar de wetten worden afgekondigd", aldus de heer Soustelïe. Hij kwam ook tegen de opvatting op, dat de tegenstanders der voorstellen van mening zouden zijn, dat de vrede slechts van de onderdrukking der opstand kan komen. Hij is overtuigd van de noodzakelijkheid der politieke, sociale en economische her vormingen maar wees er op, dat de vrij heidsbeweging, die reeds lang om de her vormingen riep steeds heeft getracht deze te vernietigen daar waar ze doorgevoerd werden. De kern van zijn betoog was het wijzen op de gevaren van de te verkiezen lichamen, die aan de minderheden geen waarborgen geven voor rechtsgelijkheid en medezeggenschap. Deze lichamen dra gen, volgens de heer Soustelïe, in hun for matie ook het gevaar in zich de moge lijkheid tot afscheiding aan te bieden. Wilde men zich in de wet toch over de vertegenwoordigende lichamen uitspre ken, dan moest de verkiezingswijze ook worden vastgesteld b.v. overeenkomstig het door hem ingediende ontwerp, dat bij de amendementen aan de orde komt. De betekenis van de rede van de heer Sous telïe lag echter in de zeer zakelijke en overredende vorm waarbij hij zich van alle aanval onthield. Hetgeen zelfs de indruk wekte, dat de heer Soustelïe niet alleen een overeenstemming tussen de nationale partijen wenste maar als het ware aan de premier de spring stok wilde toereiken om tot een vergelijk met zijn ex-gaullistische partijgenoten te komen. Dit had vooral de aandacht der onaf- hankelijken, die zich niet voor een ver gelijk door de ex-gaullisten de wind uit de zeilen willen laten nemen. .•n O* Kaas is voedzaam en gezond De Zweed Dag Hammarskjoeld is gisteren door de Algemene Vergade ring der V. N. opnieuw gekozen tot secretaris-generaal der volkeren organisatie. De termijn waarvoor de secretaris-generaal wordt gekozen duurt vijf jaar. De herverkiezing van Hammarskjoeld geschiedde met 80 stemmen voor. Er was een stem ongeldig uitgebracht. Zoals men weet loopt de huidige ambtstermijn van Hammarskjoeld in april a.s. af. Na een besloten vergadering was de Veiligheidsraad gisteren het er unaniem over eens geworden Hammarskjoeld weer als secretaris generaal bij de Algemene Vergadering voor te dragen. Dit besluit van de Veiligheidsraad werd bij monde van zijn voorzitter, dr. Nunez- Portuondo van Cuba, bekend gemaakt. In een formeel schrijven werd Hammarskjoeld op de hoogte gebracht van de voordracht. Hem werd tevens dank gezegd voor de juiste en besliste wijze waarop hij zijn grote verantwoordelijkheid had gedragen. Ook werd de hoop uitgesproken, dat Hammarskjoeld erin zou toestemmen een nieuwe termijn van vijf jaar te aanvaarden. Dit heeft de Zweed gedaan. In zijn aanvaardingsrede zei Hammar-1 leggen voor een gelukkiger toekomst, skjoeld: „We kunnen van mening zijn, dat de V.N. grondige hervorming nodig hebben. We kunnen misschien ook het standpunt van sommigen delen, dat de taak van de V.N. ten slotte zal moeten worden overgenomen door een lichaam met een andere structuur. We kunnen aldus de secretaris-generaal. er evenwel niet aan twijfelen, dat de voornaamste richting van het werk der V.N. zoals die wordt bepaald door de doelstellingen en beginselen van het Handvest, de weg aanwijst die de wereld moet volgen om de verrichtingen van het verleden te vermijden en een basis te De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Luns, heeft gisteren, in een toespraak tot de Aigmene Verga dering der V.N. over internationale vraagstukken, verklaard, dat wanneer de verschillende, binnen dc volkerenorgani satie bestaande groeperingen in „blok ken" zouden worden omgevormd, die de bestaande geschillen zou accentueren en versterken. Minister Luns maakte onderscheid tus sen regionale groepen, die hij nuttig achtte en blokken, die z.i. gevaarlijk zou den kunnen zijn. „Wanneer deze groepen dienen om in zichten en politiek van haar leden te co- ordineren, kunnen zij een heilzame in vloed hebben. Indien zij echter worden aangewend om de geschillen, die tussen gebieden in verschillende delen der wereld bestaan, te verscherpen, kan dit leiden tot ver groting der reeds bestaande tegenstellin gen,en dit gebeurt, indien een groep zich in haar geheel achter een belang of eis van een harer leden stelt, zonder in te gaan op het wezenlijke van de zaak. waar het om gaat. Op dit punt wordt de groep een blok. Een dergelijke ontwikkeling zou gevaarlijk zijn en wij moeten allen pogen haar te vermijden," aldus mr. Luns. De Nederlandse minister van buiten landse zaken maakte deze opmerkingen in een kritische bespreking van hetgeen hij noemde „gebreken in het werk der Verenigde Naties." „Sommigen aan de volkerenorganisa tie voorgelegde geschillen vallen buiten haar beoordelingsgebied en in bepaalde gevallen zou een oplossing mogelijk buiten de V.N. bereikt kunnen worden", verklaarde minister Luns. Minister Luns vervolgde: „Het komt voor. dat herhaalde besprekingen van eenzelfde onderwerp en het aanvaarden van resoluties hierover meer kwaad dan goed uitrichten. Het zou verkeerd zijn, indien de V.N. teveel zouden wil len doen of zouden willen voorgeven dat zij alleen rechtvaardige regelingen tot stand kunnen brengen". Als tweede, reeds lang hangende vraag stuk, dat de aandacht vereist noemde minister Luns het wegnemen van het nog steeds toenemende verschil tussen de economische en maatschappelijke voor uitgang in de hoger en in de minder ontwikkelde landen. „Mijn land acht het, alhoewel het niet tot de grote staten behoort, zijn plicht te helpen In het streven, om dit vraag stuk nader tot een oplossing te brengen. Wij houden staande, dat dit probleem met voorrang behandeld dient te worden, omdat wij ervan overtuigd zijn dat de V.N. in haar verantwoordelijkheid voor de bevordering van vrijheid, veiligheid en maatschappelijke gerechtigheid tekort zouden schieten, indien zij thans niet zouden handelen." aldus minister Luns. die er voorts bij de Algemene Vergade ring op aandrong nog dit jaar een posi tieve beslissing te nemen wat betreft het instellen van een fonds voor economische ontwikkeling. India heeft gisteren op de Algemene Vergadering van de V.N. een ontwerp resolutie ingediend waarin het vraagt om uitbreiding van de ontwapeningscommis sie en dito subcommissie van de V.N. In de ontwerpresolutie wordt noch ge sproken over het aantal nieuwe landen dat deel moet uitmaken van beide com missies. noch over de vraag welke lan den hierin zitting moeten nemen. De delegatie van India heeft gisteren voorts de woensdag ingediende reso lutie, waarin gevraagd wordt om een onmiddellijk, onvoorwaardelijk staken van de kernproeven, aangevuld met het voorstel, dat de atoommogendheden een wetenschappelijke en technische commissie van vijf man instellen om toezicht te houden op en verslag uit te brengen over de overeenkomst om de proeven te staken. Voorts werd er nog het voorstel aan toegevoegd, dat alle V.N.-Ieden deze commissie inlichten ais zij merken dat ergens kernproeven ge nomen zijn. Men meent te weten, dat India zijn resolutie van woensdag gewijzigd heeft, omdat de westelijke mogendheden steeds hebben verklaard, dat zij de proeven niet willen staken als er geen doelmatige controle komt. Men bevond zich dus in de kern van het debat dat op een ogenblik is gekomen waarop het verlangen naar een oplossing, die voor alle nationale partijen bevredi gend is, de overhand schijnt te krijgen. Merkwaardig genoeg voor de kli maatsverandering legde buiten de zit ting in de wandelgangen de heer Bidault, die in de MRP een tegenstander Is van de voorgestelde kaderwet, de verklaring af, dat als er kans was, dat meer dan driehonderdvijftig kamerleden vóór de wet zouden stemmen, hij het ook zou doen aangezien de wet de vrucht moet zijn van een, de communisten daarge laten, eenstemmig parlement. De redevoering van de heer Lacoste was vooral gericht duidelijk te maken, dat een kaderwet op het juiste moment komt. Hij toonde met een indrukwekkende reeks ge gevens aan, hoe men in Algerijë de toe stand meester is en hoe het vertrouwen der bevreesde inlanders terugkeert. Hij wees er ook op, dat de rust voldoende is teruggekeerd om de bevolking te doen arbeiden en gaf daaromtrent cijfers even als het stijgende inkomen der bevolking ei^t. In de avond kwamen radicalen nog hnn bezwaren zeggen. Maar wat van belang was, was, dat socialisten van de socialis tische minderheid in de partij, o.a. de heer Lapie, verklaarden de gunstige om keer in Algerijë te erkennen. Men ging al dus het slot der algemene beschouwingen tegemoet. Maar inmiddels richtte het aan de dag tredend verlangen naar overeenstemming alle aandacht naar de besprekingen, die reeds na de rede van de heer Soustelïe waren aangevangen om een gemeenschap pelijke mening op te bouwen. Buiten de zittingszaal pleegden vertegenwoordigers der socialistische, der radicale en ex-gaul listische fracties overleg om tot een uit spraak te komen, die in de lijn ligt van de mening van de heer Soustelïe en waar van verwacht kan worden, dat de MRP en de onafhankelijken er mee zullen in stemmen. De weg moet gevonden wopden om de vertegenwoordigende lichamen een vorm te geven en de verkiezingen op zulk een wijze te doen plaats hebben, dat de vertegenwoordigende lichamen kunnen functioneren als organen, die géén afschei* i ding van Frankrijk kunnen bewerken et tevens moeten zij aan de minderheden de waarborgen geven van medezeggenschap i en bescherming. Tegen het einde der avondzitting werd, met name door de heer Guy Petit van de onafhankelijke boeren groep een dringend beroep op de premier gedaan om niet bij de behandeling der ar tikelen van de kaderwet de vertrouwens kwestie te stellen om daardoor de Ka mer de gelegenheid te geven de wet te amenderen. De algemene beschouwingen werden daarop gesloten en nadat een voorstel der communisten om van de ver dere behandeling van de wet af te zien met grote meerderheid was afgewezen, verklaarde de premier zich bereid, de verdere behandeling op te schorten tot hedenochtend 11 uur, blijkbaar om aan de nationale partijen gelegenheid te geven tot een nader overleg, eventueel ook met de regering. Men ging dan ook met zeer merkbaar optimisme uiteen. Met betrekking tot het boven reeds ge- noe—de ergerlijke gedrag der communis ten, die zich schuldig maakten aan wat overal buiten de Kamer als landverraad zou worden vervolgd, moet nog worden opgemerkt', dat in Frankrijk de vrijheid van de parlementaire tribune altijd in ab solute zin wordt opgevat. En ingrijpen zou slechts tot rumoerige incidenten aanlei ding kunnen geven. Zowel de communis tische leider Duclos als andere communis tische woordvoerders maakten het zo bont ze deden n.l. ook persoonlijke aanval len op ministers en kamerleden dat ve len de Kamer verlieten Dit voorbeeld werd op een gegeven ogenblik ook door de premier gevolgd. De zitting werd geleid door de communistische ondervoorzitster mevrouw Vaillant Couturier, die aan de beurt was om de voorzitter te vervangen. Tijdens een schorsing werd daarom aan de heer Le Troqquer verzocht zich bij dit debat niet door een communist te laten vervangen maar de Kamervoorzitter hield zich evenwel aan het regiement. De juridische commissie van de ICAO, de Internationa] Council Aviation Or ganisation, heeft op haar vergadering in Tokio de gedelegeerde van Neder land, prof. mr. H. Drion hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotter dam. aangewezen al rapporteur over het plan om een internationaal hof in te stellen voor vraagstukken van de na vigatie in de lucht. Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die woensdag in de Syrische hoofdstad Damas cus is aangekomen, heeft gisteren bespre kingen gevoerd met president Sockri Ei Koeatiy. Gisteren is ook de Iraakse premier. Ali Jawdat Al Ajoebi in Da mascus gearriveerd en ook hij heeft met de Syrische president een onderhoud gehad. Naar verluidt zouden Syrische officiële persoonlijkheden koning Saoed hebben gezegd, dat zij bereid waren elke positie ve stap te doen om de int -r-Arabische betrekkingen te verstevigen zolang een dergelijke stap niet betrof de Syrische politiek van „positieve neutraliteit", het prestige en de soevereiniteit van Syrië Het te Damascus verschijnende blad „Ar Royoel" meldt, dat in Syrië wa pens worden uitgereikt aan leden van de „volksverzetarganisatie" de Syrische burgerwacht. De bevelhebber van de organisatie, ko lonel Salah El Bizri, had gezegd, dat de regering de burgerwacht reorgani seert. Het Jordaanse parlement, dat drie maanden geleden tijdens de onlusten in Jordanië naar hui® is gestuurd, zal 1 oktober weer bijeenkomen, aldu® een koninklijke decreet. Op die dag zal er in het parlement een boodschap van de koning over de binnen landse en buitenlandse politiek van Jor danië worden voorgelezen. De A.-griep heeft thans ook Suriname bereikt, waardoor talrijken het gebed moeten houden. Vooral het bedrijfsleven is hierdoor zwaar getroffen, gezien het grote aantal eenmanszaken in Suriname. Tot nu toe heeft de ziekte een goedaar dig verloop. wonen, dat er volledige godsdienstvrij heid heerst, dat ai die verhaaltjes over geheime agenten leugens zijn, dat Siberië als oord van verschrikking niet bestaat, kortom dat het leven in Moskou heerlijk, vrij en benijdenswaardig is. Natuurlijk, hij heeft opgemerkt, dat de Rus over het algemeen slechter ge kleed gaat dan de man van het Westen. Maar zijn verklaring luidt als de of ficiële: de Russen geven niet zo om kle ren, omdat ze op dit punt een heel an dere instelling hebben. Ik zal maar niet proberen die honder den communisten uit Nederland en die andere duizenden uit Europa, Afrika en Azië tot andere gedachten te brengen. Het zal wei allemaal niet waar zijn wat ik schrijf: ik zal wei verblind zijn door Westerse propaganda, door vooroordelen, die ik niet van me af kan zetten. Maar feit is, dat die grote bussen, waarin de Festival-gangers werden rond gereden, ver van de achterbuurten met hun schrikbarende woningtoestanden zijn gebleven. Feit is ook, dat slechts een gering aantal Moskovieten in model flats woont, dat men voor een gemid deld maandloon drie slechte overhem den of twee paar schoenen kopen kan en dat in de kerken een hele generatie ontbreekt. Het ruim dertigduizendton metend* Franse schip Pasteur, dat door de Nord- deutsche Lloyd is gekocht, en dat na een verbouwing onder de naam „Bremen" op de Noordatlantische route zal gaan varen, is gisteren de reis naar Duits land begonnen. Een honderdtal Duitse matrozen en een dertigtal technici wa ren aan boord gegaan om het schip van de rede van Brest in volle zee te brengen. Bij het verlaten van de Franse wateren werd de Duitse vlag gehe sen. Het plan was aanvankelijk, dat de „Pas teur" woensdag zou vertrekken, maar vanwege de ongunstige weersomstandig heden werd het vertrek uitgesteld. Aan boord van het in de Merwehaven te Rotterdam liggende Japanse m.s. „Haru- nasan Maru" is gisteren de 57-jarige havenarbeider T. Notenboom getroffen door een vallende laadboom. De man werd naar het Havenziekenhuis overge bracht, waar hij later op de dag is over leden. In de toelichting op een wetsontwerp tot verlenging van de geldigheidsduur van enige artikelen van de wet tot intrek king van het besluit staatstoezicht op de bossen 1943, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, deelt de regering mede, dat zij zich voorstelt, het ontwerp van de nieu we Boswet zo mogelijk in het juist be gonnen parlementaire zittingsjaar in te dienen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5