Ov er plaatsing Metaahv ar en fabriek INALFA naar Venray bleek succes Produkten pronken thans op Elfde Triënnale Randmeer van de Markerwaard College over Indische hennep in Amsterdamse rechtszaal Vondst Tito (in november) naar Moskon Expediteur handelde in gestolen auto's Van gordijnrail tot volledige olieliaard Watersportoord bij uitstek Culturele prijzen van Drente uitgereikt Proces marihuanasigaretten voortgezet Voor wegen en bruggen f 183,5 miljoen Tilburgs studentencorps brak met tradities VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 Drie jaar gevangenis geëist Weer uitbreiding „Groentijd nieuwe stijV OLIE- EN VETMARKT H.H. WIJDINGEN PATERS MONTFORTANEN Gisteren heeft voor de rechtbank te Breda opnieuw de Deiftse expediteur J.V. terecht gestaan, op beschuldiging van het verhandelen, in samenwerking met de Duitser H..V, van een aantal gestolen en naar Nederland gesmokkelde auto's. De officier van Justitie eiste tegen J.V. drie .iaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Duitser bracht de in zijn land ge stolen wagens zelf over de grens, waar de Delftenaar J.V. voor verder transport zorgde. Op erbarmelijke wijze, gaf de of ficier van Justitie te kennen, is hierbij met nationaliteitsbewijzen omgesprongen. Br is geknoeid niet nummerplaten, chas sisnummers. kentekenbewijzen, en tail van andere officiële papieren. De als getuige opgeroepen slager P.S. uit Spekholzerheide gaf toe de Duitser en J.V. te kennen, maar of deze beiden el kaar kenden, wist hij niet. In zijn requisitoir ging de officier van Justitie de rot na. die de Delfïenaar bij de verkoop van de auto's had vervuld. Hi.i zorgde ervoor, aldus de officier, steeds op de achtergrond te blijven en liet het werk door anderen opknappen. Maar uit eindelijk berustte de verantwoordelijkheid bij verdachte, die wist, dat de door hem verhandelde auto's gestolen waren, aldus de officier. De uitspraak in deze zaak zal op 10 oktober a.s. worden gedaan, waarna op 11 oktober de zaak zal worden behandeld tegen een andere verdachte in deze af faire. M.S. uit Fijnaart, die nu door ziek te verhinderd was. In Belgrado wordt het zeer waarschijn lijk geacht, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik een uitnodiging aan president Tito voorbereidt om in Moskou de her denking van de oktober-revolutip (7 no vember) bij te komen wonen. Onmiddellijk na de feestelijkheden van de 7e november zullen de Sovjet-leiders dan In staat zijn met het Joegoslavische staatshoofd en eventueel met andere Oosteuropese leiders verdere besprekingen te voeren. Men neemt aan, dat president Tito ei) derge lijke uitnodiging zal accepteren. Kenners van het poiitiekP toneel in Bel grado menen, dat de Joegoslavische visie op de belangrijke internationale proble men op het ogenblik nagenoeg samenvalt met die van de Sovjet-Unie. Joego-Slavië b.v. was het enige land buiten het Sovjet blok, dat tegen het V.N.-rapport over Hon garije stemde. Men neemt aan, dat de partijleiding in Belgrado thans in principe heeft erkend, dat voor Joego-Slavië hulp aan en ge richtheid op de Sovjet-Unie op het ogen blik voordeliger is dan een andere hou ding .Een definitieve oriëntering op Mos kou heeft binnen de partij tot diepgaande en langdurige discussies geleid. Dit zou verklaren, waarom men zich onlangs ge noopt heeft gezien het congres van de Joegoslavische communistische partij, dat in november plaats zou hebben, tot april a.s. uit te stellen. kachels, die voorheen voornamelijk uit de Verenigde Staten moesten worden geïm porteerd. In 1953 werd het duidelijk, dat INALFA op den duur weer zou moéten uitbreiden en de keuze viel op Venray De architecten, gebr. De Vries uit Hel mond, ontwierpen een doelmatig en esthetisch verantwoord gebouw met een vloeroppervlakte van 10.000 vierkante meter. Het gehele fabrieksterrein beslaat 40.000 vierkante meter. In de nieuwe fabriek werd de produktie van complete oliekachels aangepakt en eind 1956 begon men bovendien met de fabricage van de Elsrijk-meubelen, zg. stalen-framemeubelen, ontworpen door Rudolf Wolf. Een Elsrjjk-stoel en een Nobel-haard. twee belangrijke produkten van INALFA, pronken in de Nederlandse inzending op de Elfde Triënnale, die van 27 juli tot 4 november te Milaan wordt gehou den. INALFA is de enige fabriek ter wereld, die alle onderdelen van een oliehaard maakt. De produktie van de complete haarden begon in 1956, toen voor vier be langrijke Nederlandse grossiers drie typen werden gefabriceerd onder het merk Nobel. Thans zijn er 7 typen. Inmiddels werden ook voor R. S. Stokvis en Zonen N.V. speciale haarden ontworpen met een bijzondere constructie van het binnen werk. bekend als Inventa-haarden. De noodzaak van opslag van een groot aantal produkten van INALFA en de meubelfabricage dwingen reeds nu tot uit breiding van de fabriek met een vloer oppervlakte van 5.000 vierkante meter. De omzet van INALFA bedroeg in 1956 ander half maal zoveel als in 1955. Verwacht wordt, dat de omzet in 1957 het dubbele van verleden jaar zal zijn. in de dijk van Marken naar het vasteland en een ter hoogte van Durgerdam, die volgens de plannen een doorvaarthoogte van 5 m. zullen krijgen, zouden volgens dë bonden minstens 8 en liefst nog hoger, b.v. 10 meter moeten worden, opdat zo veel mogelijk zeiljachten er zonder mast- strijken onder door kunnen varen. Dit zou ook voor het landverkeer veel gun stiger zijn, daar deze bruggen dan veel minder vaak bediend behoeven te wor den. Voorts zal, aldus de rekesten, met het oog op de te verwachten enorme ontwik keling van de recreatie te water op het Randmeer uitbreiding van de watersport accommodatie jachthavens, ligplaatsen, werven, benzinestations etc. nodig zijn buiten de Oranjesluizen en. in verband met de aanleg van het nieuwe Amster dam-Rijnkanaal, ook ten oosten van het tracé daarvan. De Bonden willen daarom gaarne bij de uitwerking der plannen van advies die nen omtrent de technische details, zoals de plaatsen waar jachthavens gewenst zijn, de vaardiepte, de vorm en plaats der te construeren eilanden, de hoogte der bruggen enz. Nu de inpolderingswerkzaamheden van de voormalige Zuiderzee zover gevorderd zijn, dat reeds voorbereidingen worden getroffen voor de inpoldering van de Mar kerwaard, hebben de A.N.W.B. en de Kon. Verbonden Ned. Watersportverenigingen (K.V.N.W.V.) rekesten gezonden aan de Dienst der Zuiderzeewerken, Ged. Staten van Noord-Holland en aart B. en W. van Amsterdam om erop te wijzen, dat het Randmeer tussen de Noordhollandse kust en de Markerwaard als recreatiegebied van onschatbare waarde kan worden voor de bevolking van Noord-Holland en van Amsterdam in het bijzonder. Het ligt im mers gunstig ten opzichte van de weste lijke en noordelijke winden, terwijl de nadelen van de ongunstige ligging ten op zichte van de zuidelijke en zuid-westelijke winden kunnen worden verholpen door de aanleg van langgerekte, coulissenvormige eilanden. Voorts zou in landschappelijk opzicht de dijk van de Markerwaard aantrekke lijk moeten worden gemaakt door een niet al te rechtlijnig verloop, juiste be planting etc. De twee geprojecteerde bruggen, nl. een Een luchtfoto die een goede indruk geeft van de uitgebreidheid der nieuwe industrie, die Venray met de metaalwarenfabriek „Inalfa verworven heeft De commissaris der koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer, heeft woensdag tijdens een bijeenkomst in het Provinciehuis te Assen de culturele prij zen voor Drente over het jaar 1956 voor bijzondere prestaties op cultureel gebied uitgereikt aan de toneelschrijver Jan Fabricius, een oud-Assenaar, die thans in Engeland woont en aan de heer A. Boelens te Schoonoord, die het Drents openluchtmuseum in zijn woonplaats heeft opgebouwd. De jeugdprijs ging naar de lyceumvereniging Vester te Meppel. die vorig jaar haar veertigjarig jubileum vierde met een zeer geslaagde opvoering van G. B. Shaws „Pygma lion". Jan Fabricius kreeg zijn prijs voor de verdiensten, die hij heeft als toneel schrijver van meer dan veertig drama's Veel van zijn stukken waren pleidooien voor de zwakken en verdrukten. ..Het is mede dankzij het strijdbare karakter van uw kunst, zo merkt mr. Cramer op, dat uw stukken zowel in het noorden van het land als in Oost-Friesland en Vlaan deren nog regelmatig worden gespeeld." De heer A. Boelens te Schoonoord heeft zieh zeer verdienstelijk gemaakt bij de tostandkoming en later bij het herstel van het openluchtmuseum aldaar. In dit museum vindt men een reconstructie van verschillende plaggenhutten, die nog slechts een halve eeuw geleden in grote aantallen in de provincie Drente voor kwamen. Het provinciaal bestuur acht het van groot belang dat enkele voor beelden behouden blijven van de vroe gere ellende op het gebied van de volks huisvesting, waarvan men zich reeds thans geen voorstelling meer kan maken. Het oordeelt de culturele prijs ook voor een dergelijke prestatie alleszins op zijn plaats. Behalve 18 miljoen voor bruggen, 35 mif.joen voor onderhoud en verbete ring van rijkswegen en ruim 56 mil joen uitkering aan de provincies uit het Verkeersfonds, zal in 1958 een bedrag van 74,5 miljoen worden aangevraagd voor de aanleg van rijkswegen, 46 mil joen zal worden besteed aan wegen van het rjjkswegenplan, welke tevens beho ren tot het Europese wegennet, dat in de Conventie van Genève van september 1950 is vastgesteld, terwijl het restant ad 28,5 miljoen is bestemd voor de overige wegen van het rijkswegenplan. (Van onze correspondent) De introductie van de eerstejaarsstu denten binnen het Tilburgs studentencorps St.-Olof heeft dit jaar met alle bestaande tradities gebroken en is meer in over eenstemming gebracht met de eigentijdse opvattingen over opvoeding en vorming tot academicus. Het geheel dïaagt nog een sterk ex perimenteel karakter, maar met reden mag worden verwacht, dat aan het einde van deze „groentijd nieuwe stijl" iets goeds te voorschijn komt. O.m. wordt veel aandacht besteed aan de groepsvorming in kleiner verband, waardoor de student in staat wordt ge steld zich, van de aanvang van zijn stu die af „thuis" te voelen in de voor velen wat onwennige academische omgeving. Hiertoe zijn de ruim negentig kandida ten in een aantal secties ondergebracht die voor een belangrijk gedeelte onafhan kelijk van elkaar de groentijd doorlopen. Het aantal eerstejaarsstudenten dat zich bij de pedel van de Katholieke Econo mische Hogeschool heeft gemeld, loopt tegen de honderd. De laatste uren van do „Pamir", de Duitse viermaster die bij dc Azoren is vergaan, worden geschilderd in een rap port, dat door de opperbevelhebber van de Amerikaanse marinestrijdkrachten voor het oostelijk deel van de Atlanti sche oceaan en de Middellandse zee te Londen is ontvangen van het Ameri kaanse transportschip de „Geigcr", aan boord waarvan zich vijf overlevenden van de ramp bevinden. De overlevenden verklaren hierin on der meer het volgende. De „Pamir" ont ving zaterdagochtend om acht uur het eerste bericht over de orkaan die het schip naar verwachting twee uur later zou treffen. De bemanning kreeg op- De vorige maal schreven wij, dat de ergste lusteloosheid van de olie- en vet- markt overwonnen scheen. Maar schijn bedriegt. In de afgelopen veertien dagen was de handel wederom stil, aldus be richt de fa. Bessem De Schepper te Rotterdam. Noordamerikaanse talken lagen op nieuw zeer vast. De prijzen liepen nog ca. 5,— per ton op, als gevolg van voort durende grote vraag daar te lande. Hier was de animo buitengewoon gering, slechts enkele partijen, die naar verhou ding billijk werden aangeboden, konden een koper vinden. In de plantaardige sector waren cocos- en palmpitolie aanvankelijk vast, doch de daarop volgende reactie bracht de prijzen weer terug op ongeveer het vorige slot. Sumatra palmolie onveranderd, liquide oliën bepaald flauwer. Enkele schaarse soorten vetzuren brach ten een behoorlijke prijs op, de overige soorten, waarin het aanbod wat ruimer is, deelden in de algemene malaise. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal zondag a.s. het H. Subdioconaat toedienen aan de vol gende fraters Montfortanen in het Scho- lasticaat te Oirschot: A. Melz, J. Rühs, G. Schrama, J. Sijm, J. Schrama, J. Bra ken, J. van Loo, J. Even, C. Voncken en P. Out.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7