Kritiek op Nederlands gastbedrijf was in vele gevallen ongegrond enige" show in de R.A.I. 190 soorten en typen brood FILM, waarin alleen hel beeld spreekt FILMS V NEBATO wi Haarlemse arts deed ervaring op in Evipaninstituut NOORDWUKS GEZIN IN STILTE BEGRAVEN Telefoon-misère zonder eind rationeler te bakkers werken aansporen si SEïïSssiS'iïSi'"STSeï tsïï Een goede raad Weekend- menn's 8.- deze week HORECAF-VOORZITTER: Minister Witte sprak over prioriteit van woningbouw In appèl van kantonrechtervonnis VAN NONNENVOT TOT DUIVEKATER Prijzenwinnaars in de ,Bijstand"-actie Wet op de sociale verzekeringsbank Firato trok dit jaar 154.000 bezoekers Geen kijk op spoedig voldoen aan alle aanvragen J De Stoute Schoenen" van Piet v.d. Ham *V? m"'J' c<r™> d* VRTJDAG 27 SEPTEMBER 1957 PAGINA 9 O HONDERDJARIGE te VEENENDAAL Jaar-bedbezetting „Dinsdagin Eerste Kamer inzake een probleem dat velen thans bezig houdt. GEEN HOGER SALARIS VOOR HOOFDAMBTENAREN ALLEEN ZEEPOST DE A-GRIEP VLUGGER DAN NCRV-AUTO'S I (Van onze correspondent Het Horecafcongres besloot zijn laatste dag te Maastricht met een openbare zitting, waarop Zijne Exc. ir. H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw, een uiteenzetting gaf van de richtlijnen der regering ten aanzien van de verwerke lijking van het nationale bouwplan, en van dc overwegingen, welke aan woning bouw een prioriteit moesten geven boven b.v. bouwplannen in de sector van de hotelbouw. Daarvóór besprak de Horecaf-voorzitter, de heer J. G. Meiier, de wijze, waarop eerst in de Nederlandse pers, en daarna in de buitenlandse bladen, de reputatie van het Nederlandse gastenbedrijf in gevaar is gebracht en bet buitenlands toerisme van ons land dreigde te vervreemden. De heer Meijer -«doe vast, dat z.i. deze kritiek in vele gevallen met „eerlijke kritiek" niets b>eer te maken had. Nederland gaf hier een uiterste te zien in het afkammen Van alles, wat van eigen stam en bodem is. America first De bewering, dat Nederland „goed- ^oopte-eiland" af is, werd al in 1953 vernomen, maar er kwam toch geen in eenstorting van het vreemdelingenver keer maar integendeel een zeer sterke °Pgang van buitenlands toerisme, zelfs a's nooit tevoren. Spr. wees in verband ïbet het afnemend Amerikaans toerisme hl Nederland op het feit, dat overal in ■Europa het Amerikaanse bezoek dit jaar ]s teruggelopen, als gevolg van de pro paganda in de Ver. Staten „to see Ame rica first". Ten aanzien van de kosten-factor in bet Nederlandse hotelbedrijf merkte de beer Meijer op, dat hoewel in deze groep Van bedrijven veelal de omzetten ver meerderen, de bedrijfsuitkomsten de- 2elfde of minder waren dan in het voor tgaande jaar. Als oorzaak van dit on bevredigende resultaat geldt de steeds toenemende druk der kosten op het ge bied van lonen en sociale lasten, van Grondstoffen en exploitatie. Veel roofbouw Wil men het Nederlandse bedrijfs leven up-tot-date blijven, dan moet voortdurend worden onderhouden, vernieuwd en verfraaid, hetgeen moet kunnen worden gefinancierd uit de ex ploitatie. Bij de huidige belastingpoli- tiek achtte de heer Meijer deze moge lijkheid meer en meer afgesneden. Het gevolg is, dat vele bedrijfsgenoten roof bouw plegen op hun bezit; zij verwar ren bedrijfseconomisch resultaat met schijnwinst en zien geen mogelijkheid te exploiteren-, dat al het nodige a.an gebouw en inventaris ook werke lijk geschiedt. De Nederlandse hotellerie heeft in baar zuinigheid, noodgedwongen tot op Rakere hoogte door een te larig vastge houden prijsstop door de overheid, het Publiek in binnen- en buitenland Y,er" wend met prijzen die in vele gevallen nauwelijks de kosten dekken. De prij zen verliezen in de wedloop tussen kos- en prijzen steeds terrein. Daarom bb°et gestreefd, aldus de heer Meijer, naar een behouden en zo mogelijk op- °eren van de standaard in de hotelbe- brijven, waarmede het belang van de „e<3.rrifstak èn een landsbelang wordt gediend. Wanneer prijsverhoging in deze delde Europese bezettingspercentage ligt over het hele jaar met 30 tot 40 procent in hetzelfde vlak. Deviezenopbrengst Minister Witte heeft in zijn rede voor opgesteld, dat feitelijk aan het ideaal beeld, dat de klanken hotel-restaurant- café oproept, nog weieens iets ontbreekt. In zijn geheel heeft de Nederlandse ho tellerie echter, zo getuigde Zijne Excel lentie, een gunstige naam en het is zaak, dat deze wordt behouden en opgevoerd. De minister leidde het Nederlands be lang van de Horecafbedrijfstak af van de belangrijke bijdrage tot het econo misch leven van ons land. De totale de viezenopbrengst van het vreemdelin genverkeer in 1956 wordt geschat op een tegenwaarde van rond 250 miljoen gul den, waarvan tenminste 70 procent in Horecafbedrijven wordt besteed. Ten aanzien van het probleem der be- drijfs-economische kant van nieuwbouw tekende de minister aan: bij een be drijfsstructuur, waarin de produktiekos- ten voor een belangrijk deel bepaald worden door de lasten van rente en af schrijving op gebouwd onroerend goed, hebben, bij grote waardedaling van het geld, de prijzen van de oudere bedrijven een zodanige invloed op de makt, dat investering in nieuwe bedrijven uiter mate bezwaarlijk wordt. Na een abrupte en aanzienlijke waar dedaling van het geld is voor de leve ring van goederen en diensten, waarvan de kostprijs sterk door rente en afschrij ving op onroerend goed wordt bepaald, de concurrentiepositie van nieuw ge bouwde objecten steeds zeer moeilijk. Deze moeilijkheden worden door de tijd verminderd, omdat de kostprijs allengs mede door nieuwe investeringen wordt bepaald, omdat oude gebouwen meer technisch onderhoud en vernieuwing vergen en omdat zij economisch vrij snel verslijten. Geen pessimisme Op de langere duur ziet de minister de bouw van nieuwe hotels niet pessi mistisch in, mits voldoende koopkrach tige vraag naar hotelruimte bestaat. De ze vraag zal echter door het aanbod be paald worden. Zijne Excellentie is er zich van bewust dat de grote vraag naar hotelruimte slechts in het seizoen optreedt, hetgeen de problemen onte genzeggelijk nog verzwaart. Minister Witte zag het op deze con gresbijeenkomst van Horecaf als een taak uiteen te zetten, welke redenen er zijn om de voor velen hinderlijke af remming van het tot stand komen van sommige soorten van bouwwerken in te voeren en te bestendigen. Uitvoerig zette hij hierna uiteen, dat het Nederlandse bouwprogram niet gehanteerd wordt om bestedingen te beperken. Overspannen beeld De sectoren handel en verkeer, zie kenhuizen, scholen, overheidsgebouwen en bijzondere gebouwen (schouwburgen, kloosters) worden afgeremd om de wo ningbouw een kans te geven op de zeer gespannen bouwmarkt. Niettegenstaan de deze afremming in de laatste jaren vertoonde de bouwmarkt en de hele Nederlandse economie een zelfs over spannen beeld, zodat men zich niet be hoeft af te vragen wat er zou zijn ge beurd, als nog de 524 miljoen werken, die op goedkeuring wachten, ook nog op de markt waren gekomen. De minister legde er de nadruk op, dat deze afremming bewust was door gevoerd om te komen aan de zo nood zakelijke woningbouw, welke men nu tot plm. 80.000 per jaar heeft kunnen opvoeren. De minister hoopte aan het einde van zyn betoog, dat spoedig de dag zal mogen aanbreken, waarop de woningvoorzie ning van het Nederlandse volk zodanig is gewaarborgd, dat de bouw van Hore cabedrijven zonder belemmeringen van de zijde der overheid zal kunnen plaats vinden. Duivekaters, heerlijke zoete broden die in Noord-Holland tijdens de december-feestdagen opgesmikkeld worden. Een van de 190 soorten die op de broodshow op de Nebato in de Amsterdamse RAI te zien is. f wanneer --- Gene onderneming wordt toegepast, deze e€n economische noodzaak. zo (Van onze Amsterdamse redactie) De Nederlanders eten 190 verschillende soorten en typen brood. Deze „ontdek king" is niet alleen voor U en ons een openbaring, maar ook voor de bakkers zelf, die nimmer hadden vermoed, dat de variëteit van hun produkt zo groot was. Nu is het natuurlijk niet zo, dat iedereen al die broodsoorten op zijn tafel ziet. Integendeel, de meeste Nederlanders houden het bij het dagelijks sneetje wit of bruin en op hoogtijdagen wil daarbp nog wel eens een plakje krentebrood ko men. In tal van streken van ons land echter wordt bij bijzondere gelegenheden en folkloristische gebeurte nissen een apart soort brood gegeten. Heerlijke lekkernij Duivekaters bijv. zijn een heerlijke lekkernij voor de inwoners van Noord-Hol land, die op de december- feestdagen van dit zoete en vaste brood smullen. Een Hoorn.se Broeder was van oorsprong een vastenavond- brood. maar wordt tegen woordig ook wel aangeboden aan jonge moeders. In Zuid- Limburg zijn „nonnenvotten" een smakelijk frituurgebak, erg gewild. Rotterdam kent omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar nog zjjn bloed- broodjes, waarvan de rode kleur verband zou houden met de bloedoffers uit vroe ger tijden en de Ossendrecht- se jeugd wordt op de eerste dag van het nieuwe jaar be loond met een Nieuwjaars man, als ze langs de huizen loopt te zingen. Drentse stoe ten, knip- en krenteweggen zijn niet zo onbekend. Zee land heeft als specialiteit palingbroodjes. Maar ook in het gewone huishoudbrood is de ver scheidenheid nog groot: Am sterdamse snijers, Franse fluiten, zesvlecht-gallessen, lampionbroden. gevulde mar grieten, Rotterdams scheur- brood, Weens torenbrood, Leidse hoogjes enz. Te veel om op te noemen. Maar al deze soorten zal men kun nen aanschouwen op de broodshow. die te zien is op de internationale „Nebato" Nederlandse Bakkerij Tentoonstelling welke van 8 tot en met 16 oktober in het Amsterdamse RAI-ge- bouw wordt gehouden, een veelbelovende demonstratie, op touw gezet door dP drie nationale bakkersbonden en de belanghebbende indus trieën, handel en nijverheid. De „Nebato" wordt een vakbeurs annex expositie. Zij is er het eerst voor de bakkers zelf, die zich in de RAI kunnen oriënteren om trent alles wat met hun be roep en met een goede be drijfsvoering verband houdt. Voor de leek zit de aardig heid in de broodshow, in de vier moderne bakkerijen in werking, in een miniatuur- biscuitoventje en in de ver rassingen die iedere avond in de vorm van krentebroden en taarten worden uitgereikt. Nieuwe distributie methodes? Op de expositie, die in to taal 10.000 m2 beslaat, ko men verder een modelbak kerij met winkel, een instruc tief centrum, een bedrijfs- kledingshow en tal van com merciële stands met de nieuwste ovens en machines, halffabrikaten en grondstof fen, moderne transportmid delen, inventarissen, verpak, kingen e. d. De beurs zal in het teken van de mechanisa tie van het midden- en klein bedrijf staan. Er zijn in ons land ongeveer 14.000 bakke rijen, voor het grootste deel Doch dan dient hun dan aan schouwelijk te worden voor gesteld en dit gebeurt nu op de „Nebato" op een zeer uit gezochte wijze. Men is er in kringen van deskundigen van overtuigd, dat er meer brood zou ge geten worden, als de bak kers maar de uiterste zorg aan hun produkt zouden be steden. De Nederlandse Vereniging van Meelfabri kanten zal daarom op de tentoonstelling een model- bakkerij tonen die uniek is; een „onderneming" waarin de bedrijfsvoering zo doel matig mogelijk is en de verkoop modern en effi ciënt. Uitgangspunt is een bedrijf met een capaciteit van 40 zak met een personeel van 2 tot 5 man. Het is bewezen, dat deze bedrijfjes over het al gemeen nog veel te ineffi ciënt werken. De ondoelma tige wijze van bezorging bijv., die de ene bakker 3 ct. per brood kost en de ander 9, vraagt om nieuwe distri butiemethoden. De verwer king van meel tot brood vergt bij sommigen veel te veel tijd en omdat een bak kersbedrijf toch al zo loon- intensief is 60 pet. van de kosten, exclusief aanschaf fing grondstoffen, wordt aan lonen uitgegeven is er alle reden de bakkers aan te spo ren rationeler te werken. per week. Aandacht is bijv. besteed aan een logische be- drijfslijn, opslag van bloem op laadhoogte. veel rijdend materiaal, ruime belichting, handhaving van de juiste temperatuur en vochtigheid de bakkerij heeft geen en kele buitendeur aparte af deling voor verwerking van banket, goede personeels voorzieningen en grote hy giëne De winkel wijkt sterk af van de gemiddeld,, bakkers winkel in Nederland. Er Is een open etalage, een brood stelling, waarvan de voor raad via luiken naar het ma gazijn kan worden verwis seld en voor verpakte arti kelen en zelfbedieningssys teem. Instructief Centrum Het Instructief Centrum wil de bakker openhartig voorlichten over allerlei be- drijfsproblemen. Overheids- en semi-overheidsorganen, particuliere instellingen en vooraanstaande bedrijven, zijn erop vertegenwoordigd. De bedrijtskledingshow zal bakkersbuizen, winkeljassen- en schorten, bezorgerskleding e. d. laten zien van 1900 af, terwij! men ook kennis kan maken met nieuw ontwor pen. zeer praktische kleding. Iedere bakker kan op de broodshow de bereidings wijze van de hem onbekende broodsoorten verkrijgen, zo dat hii zijn klanten eens iets andere kan voorzetten. Brood is ten nauwste ver weven met het leven. In de Bijbel wordt maar liefst 36# maal over dit vnlksvoedsel gesproken en de Nederlandse zegswijzen, waarin brood voorkomt, ziin legio. Alle re den dus om iets meer van ons brood, waarom wii dagelijks bidden, te weten te komen. De „Nebato" die waar schijnlijk om de twee of drie jaar zal terugkeren Ijjkt ons daar dé gelegenheid voor. Jammer alleen, dat de tentoonstelling, die door prof. De Vries, voorzitter van de S.E.R.. zal worden geonend, op zaterdagmiddag 12 en zondag 13 oktober gesloten i«. Tijdens de avonduren van de andere dagen kan men echter wel terecht. ste?™8 standpunt behoort te zijn, e de Horecaf-voorzitter met na ru dit jaar gedurende maart tot mei vol- (Van onze correspondent) De 53-jarige Haarlemse arts E. E. V. moest zich donderdagmorgen in appèl van het kantonrechter-vonnis voor de Haar lemse rechtbank verantwoorden, cmdat in iT-l yv.xzorecai-yuurzi^vjo.^ j yy dit jaar gedurende maart tot mei vol de inwnrH<oitveau *ens een overeenkomst met het Kotter- ond wil blijven, het geval is. i,en genarcotiseerd en hun tanden en kfe- Niet uit het oog verloren dient te zen op vry ondeskundige wijze zou heb- borden, dat het niet de hotel- en restau- j ben getrokken. ïant-prijzen alléén zijn, die de duurte of De kantonrechter had de arts twee keer Goedkoopte van een land bepalen. De j een boete van 500 opgelegd alsmede der vergunning, hetgeen beslist niet het geval is. „Bewezen Is echter, dat ver dachte zich niet op de juiste wijze heeft overtuigd, of de trekking en de narcoti- sering wel medisch noodzakelijk en ver antwoord was". Hij kwam tot een eis van tweemaal duizend gulden en het ver beurdverklaren van de In beslag geno men instrumenten van de arts. De raadsman van verdachte, mr. J. Schuring, protesteerde tegen de geëiste i s ïL en was van menin2, dat de ver- j De heer J. Middelhoven, wonende Val- daohte geen strafbare feiten ten laste j lekstraat 125 te Veenendaal, zal vandaag kunnen worden gelegd, Uitspraak op 101 honderd jaar worden. De bekendmaking van de hoofdprijzen van de actie: „Bijstand" heeft niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was op 28 sep tember a.s. plaats maar op vrijdagavond 4 oktober a.s., via Hilversum I (402 m.). tc>erist besteedt plm. 30 a 35 procent van Gijn reisbudget in de horeca-bedrijven, ?e rest wordt uitgegeven aan transport het land, aan vermaak in allerlei vorm en vooral aan inkopen. Wat de rentabiliteit in de Nederlandse botellerie betreft, stelde de heer Meijer, ,.at een internationaal aanvaarde stel lig geldt, dat een gemiddelde jaar-bed- j^zetting van 60 tot 70 procent nodig is JN een logiesbedrijf rendabel te doen Amsterdam valt net binnen deze „eitabiliteits-grenzen, Rotterdam en ?en Haag blijven er flink beneden. In £e Noordzeebadplaatsen,de Veluwe, het rt °°i en-Zuid-Limburg komt het germd- ri !de bedbezetting-percentage zelfs m e seizoenperiode mei tot september i^welijks boven de helft van het ren- „ahele percentage. Over het hele land gekend, haalt de hotellerie in het sei- eh nog niet de 44 procent. Het gemid- P® voorzitter van de Eerste Kamer zal dinsdag 1 oktober, aan de Kamer ÏJ^stèiïënThêt "op die 'dag in de afdelin- >iP te onderzoeken wetsontwerp tot wij- iJteg van de Wet op de Sociale Verze- (a?lrilsbank en de Raden van Arbeid N Dp^sing aan beroepswet) nog dezelfde luvi te openbare behandeling te nemen, in afwijking van het reglement van Voorwaarde is, dat dan een blanco eind- sl&g, dan wel een verslag van eenvou- Va aard omtrent dat ontwerp zal zijn Csesteld. Het ontwerp is van enigszins edeisende aard en het laat zich aan- 8 h, dat de Eerste Kamer in de week van oktober niet zal vergaderen. verbeurdverklaring van het in beslag ge- j nomen instrumentarium. De substituut-1 officier had toendertijd een boete van twee keer duizend gulden, alsmede ver beurdverklaring van de instrumenten ge- eist. „Ik ben tegen het vonnis in beroep ge komen". zo verklaarde de arts, „omdat ik helemaal geen tandheelkundige inrich ting heb. (In de dagvaarding stond name lijk, dat ik zonder toestemming een der gelijke inrichting was begonnen). Ook heb ik als zelfstandig arts gehandeld en niet volgens een afspraak met Evipan". Een van de patiënten verklaarde dat hem in het geheel geen vraag zou zijn gesteld met betrekking tot zijn lichame lijke conditie en gebit. En toen verscheen er een getuige a décharge (een reuma- patiënte) die zicih wist te herinneren, dat de arts wel had geïnformeerd naar de lichamelijke gesteldheid van de patiënt en zelfs nog had overwogen of algehele trekking van het gebit eigenlijk wel nood zakelijk was. „Een arts, die zich zelf respecteert zal zich eerst wel eens bedenken voor dat hij tot het toedienen van een narcose overgaat, al was het alleen maar, omdat daarvoor een specialistenopleiding be staat, die een studie van enige jaren vergt", merkte de geneeskundig-inspec teur in Noord-Holland de heer A. de Groot als getuige-deskundige op. Hierop gaf de verdachte wel toe, dat aan dit narcotiseren een zeker gevaar verbonden is. „Zo gevaarlijk als een auto, die gemiddeld een snelheid van 150 kilo meter per uur rydt. Daarom heb Ik ook enige maanden in het tandheelkundig In stituut In Rotterdam gewerkt om enige ervaring op te doen", zo verdedigde hij zich. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat het verband tussen de verdachte en het Rotterdamse instituut wel was aangetoond, maar eiste toch, dat het vonnis zou worden vernietigd, omdat hierin wordt gesproken van een tandheelkundige inrichting zon- Advertent'e (Van onze verslaggever) Nadaj de vier stoffelijke overschotten V'ain de familie Lekikerkerker, het gezin, lat de in Noordwijk door nog onopgehel- rfle oorzaak om het leven is gekomen, 'ie tewniddag door de officier van justi- voor de begrafenis waren vrijgege- werden zij van het Academisch 'ekenhuds te Leiden naar de begraaf- aats Rhijnhof te Leiden overgebracht. Aangezien het uur van de begrafenis n was gehouden, bevonden zich uitsluitend familieleden en enkele fla was uitsluiti- ^Ü1 en bekenden uit Noordwijk, ter- i... de werkgever van de overledene directeur van hotel-restaurant Pays Mjk Utrecht en van Palace te Noord- Van hun belangstelling blijk gaven. Was een bijzonder roerend moment, vUk. 'Wi met rode lak verzegelde kisten rn6( ®e grote en twee kleinere bedekt ^erd ansen en bloemen in de groeve neergelaten. Namens de familie toiï,* ns. Lekkerkerker uit Montfoort, een Iti y.fn de overledene. G'ln grafrede wees spr. erop, dat het ^Ulg-fleel gemakkelijk zou vallen, te spe- fli"o6v; °P de sentimenten, die door dit en onverklaarbare geval bij de zijn opgewekt. Hij wenste ?ich echter als zielzorger te beperken tot het. verzoek aan de ouders en familieleden van de overledenen om zich neer te leg gen bij de oogmerken Gods en zich te verzoenen met Diens Wil. Op verzoek van de familie werd verder niet meer gesproken. Een kort gebed be sloot de plechtigheid. De berichten van de laatste dagen heb ben de zg. Aziatische griep weer in het centrum geplaatst van de publieke belangstelling. Van officiële zijde is echter al ver schillende malen verzekerd, dat voors hands niet kan worden gesproken van een ernstig karakter. Tot nu toe is de „Aziatische griep" niet dramatischer dan de influenza, waarmee de bewo ners van onze lage landen zo regelma tig worden geplaagd. Terwijl het op het ogenblik zeker in ieder geval is aan te bevelen, bij griep- verschijnselen uw dokter te raadplegen, zal hij er geen bezwaar tegen hebben, dat u intussen ook zelf een verstan dige maatregel neemt, door „Aspirin" toe te passen. Het is bekend, dat „Aspirin" bij griep uitstekende resultaten pleegt op te leveren. Dit populaire geneesmiddel, ontwikkeld in de wereldberoemde labo ratoria van het Bayerconcern, neemt nog altijd een aparte plaats in. Als „huismiddel" is er nog nooit een ver vangend preparaat van gelijke kracht voor gevonden. Men vergewisse zich ervan, dat men het originele Bayer-produkt in handen krijgt, voorzien van het bekende Bayer-kruis. En men neme nu alom „Aspirin" in huis, om bij de eerste griepverschijnselen, die zich in het ge zin voordoen, te kunnen ingrijpen („Aspirin" en „Bayer": gedeponeerde handelsmerken). De achtste Firato, die gisteravond half elf voor het publiek gesloten is, heeft in totaal ruim 154.000 bezoekers getrok ken; 30.000 meer dan verleden laar. Onge veer 50 pet. van het aantal belangstellen den waren vaklieden. Ook het bezoek uit het buitenland, n .n uit Rusland, was aanzienlijk. Vele buiten landse diplomaten maakten een oriënte rende tocht over de tentoonstelling. Tijdens deze Firato is zeer veel ver kocht zowel voor de Nederlandse markt als voor het buitenland, zo werd van de zijde van de organisatoren meegedeeld. De omzetten lopen in de vele miljoenen Talrijke exposanten hebben om lange le vertijden moeten verzoeken. De vraag naar televisietoestellen ,vas het grootst, maar ook de radiotoestellen waren in trek, evenals bandrecorders en platenspelers. De Amersfoortse gemeenteraad heeft zioh met 20 tegen 11 stemmen gekeerd tegen het voorstel van B. en W. om de salarissen van hoofdambtenaren op be trekken tot het niveau, da.t door de rege ring per circulaire aan de gemeentebe sturen is aangegeven. De te enstand kwam van de zijde van de P.v.d.A. en K.V.P,-fracties. Men vond een verhoging van de salarissen van de hogere ambte naren onredelijk als zij niet gepaard ging met het optrekken van de salarissen van het lagere en middelbare personeel. Hoezeer de P.T.T. naar we mogen aan nemen zich ook tot het uiterste inspant om te v loen aan de vraag van het pu bliek, er is voorlopig nog geen kijk op, dat allen, die wachten op een telefoon aansluiting, daaraan ook binnen niet al te lange tijd kunnen worden geholpen. In tegendeel, het aantal -anvragen, dat openstaat, groeit de laatste jaren telkens opnieuw, ondanks het feit, dat er een zeer sterke toeneming was in hel aantal aan sluitingen. Maar dat ligt dan ook aan het publiek zelf, dat in overstelpend grotere mate een telefoon aanvroeg. Terwijl in 1950 de nettovraag om een (Advertentie) RESTAURANT „IN DE KEUKEN' HOOGSTRAAT 171 Rotterdam-Holland Tel. 12.91.00 met inbegrip van 2 glazen wijn Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. „Ar gentina" 30 sept.; Australië: s.s. „Oron- say" 5 okt.; Brazilië: m.s. „Zaanland" 30 sept. en s.s. „Alhena" 5 okt.; Canada: m.s. „Prins Willem II" 2 okt.; Chili: via New York 3 okt.; Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 1 okt.; Ned. Antillen: m.s. „Ado nis" 1 okt.; Ned. Nw.Guinea: m.s. „Wil lem Ruys" 1 okt.; Nieuw-Zeeland: via Engeland 5 okt.; Suriname: m.s. „Stentor" 2 okt.; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Arundel Castle" 5 okt. en Brits Oost-Afrika: via Frankrijk 5 okt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren, Voor de echte filmliefhebber, die tegenwoordig wordt verblind met alle kleuren van het palet der chemie, over bluft met de breedste beelden uit het lenzenarsenaal van de optiek en over donderd door de effecten van de stereo- fonie, is het een ware verademing om eens in alle rust en stilte te genieten van een goed gemaakte „normale" zwart-wit-film, waarin af.Ieen het beeld een taal spreekt, die verloren Ijjkt ge gaan sinds aan de film het geluld werd „toegevoegd". Zo'n film is „De Stonte Schoenen", een gespeelde propaganda film met een vertonlngsdunr van 45 mi nuten, die door de Haagse cineast Piet van der Ham in opdracht van de Neder landse Blindenbond is gemaakt. Piet va-n der Ham en de Nederlandse Blindenbond zijn geen onbekenden voor elkaar. Reeds in 1951 heeft hij onder de titel „Eén van ons" een flimpje even eens in zwart-wit en zonder geluid vervaardigd, waarmee deze bond op zijn propaganda-avonden met onver minderd succes meer dan duizend voor stellingen heeft gegeven. Aangezien de Blindenbond ook met de nieuwe film „de boer opgaat" en er dus rekening moest worden gehouden met plaatselijke outillage en moeilijkheden van vervoer, zag Van der Ham zich voor de schijnbaar ondankbare taak ge plaatst om een film zonder geluid te produceren. Met opzet zeggen we „schijnbaar", omdat juist het ontbreken van geluid in een Nederlandse speelfilm winst kan betekenen wie bedenkt, hoe dialogen over het algemeen klinken uit de mond van Nederlandse acteurs op het witte doek, zal dit onmiddellijk beamen en omdat de cineast zich nu noodgedwongen moest bezinnen op de mogelijkheden om het verhaal uitslui tend in beeldtaal te vertellen. Voor het door Jan Wit geschreven scenario was nie4 veel fantasie en vin dingrijkheid nodig. Het kan in enkele woorden worden samengevat: De me dische student Paul van Leer verliest tengevolge van een verkeersongeval het licht zijner ogen. Aanvankelijk door hartelijke zorgen omringd, wordt hij al spoedig een last voor zichzelf en zijn omgeving. Een lotgenoot maakt hem op merkzaam op de mogelijkheden, die het blindenonderwijs biedt. Hij volgt een cursus, keert gerevalideerd in de maat schappij terug, trekt „de stoute schoe nen" aan en herwint, met zijn zekerheid en zelfvertrouwen, de liefde van het meisje, dat hij vóór zijn ongeluk had leren kennen. Des te groter vindingrijkheid was er daarentegen nodig om een proces, dat zich toch hoofdzakelijk voltrekt in de ziel van een geslagen en ontreddend mens, die met toegewijde en deskundige hulp zijn zelfvertrouwen en daarmee zijn wil tot verdergaan terugkrijgt, uit sluitend in beelden weer te geven Daarin is Piet van der Ham, die zelf het draaiboek samenstelde, op bewonderens waardige wijze geslaagd. Op subtiele wijze, door middel van een geïrriteerd gebaar, een voet die hulpeloos rondtast naar een verloren pantoffel, een ner veus schommelend been, het driftig uit drukken van een vers opgestoken siga ret. weet hij met een scherp observeren- beperken, geven de toesohouwer een suggestief beeld van het onderwijs in het blindeninstituut, waar de jonge student zioh veilig en zeker leert be wegen in de duisternis, die hem omringt en waar hij wordt opgeleid tot een be roep, dat zijn oorspronkelijke ideaal zo dicht mogelijk benadert en dat hem in staat stelt verder in zijn levens- Onderhoud te voorzien. In deze film spelen de acteurs niet alleen Paul van Gorcum, die de rol van de blinde student vertolkt, Is trouwens acteur van beroep maar ze worden bespeeld door de knap gerichte camera van Piet v. d. Ham, zoals hij ook „speelt" met een paar (stoute) schoe nen, een nutteloos geworden microscoop die wordt opgeborgen, of een ruiker bloemen die vol blijheid en overgave wordt aangenomen. Een beeldenspel met een eigen leven van een veel fellere intensiteit en werkelijkheid dan dat van sprekende acteurs, die scha duwen blijven op een wit doek, waar achter luidsprekers staan opgesteld. Het is geen groots kunstwerk, dat Piet v. d. Ham heeft gewrocht. Maar zijn film beantwoordt volledig aan haar doel: op boeiende en aantrekkelijke wijze belangstelling en begrip wekken voor het prachtige werk, dat door de Nederlandse blindenorganisaties wordt verricht En bovenal, zij is het werk van een man, die zijn vak verstaat en het met liefde en bekwaamheid beoefent F. aansluiting 25.300 bedroeg, steeg dat in de loop der daarop volgende iaren resp. tot: 28.900; 33.400; 41.800 52 400 66.100 en 77.000 (in 1956), terwijl '"e eerste helft van dit jaar een aantal van 23.300 nieuwe aanvragen te zien gaf. Eind 1950 stonden er 49.000 aanvragen te wachten en of schoon het er in 1953 aven on heeft gele ken, dat men heel flink de goede kant uitging: op 31 december waren er toen nog maar 27 000 wachtenden, daarna ging het weer de verkeerde kant uit: eind 1954: 30.000; eind 1955: 38.300; eind 1956: 54.80 en eind juni 1957: 52.9. Het aantal nieuwe aansluitingen per jaar liep niettemin op van 38.60 in 1950 tot 62.300 in 1956. Voor het jaar 1958 kan, omdat de reserve nummer capaciteit in sterke mate moest worden aangesproken, slecht- een netto- produktie van 50.000 aansluitingen in het vooruitzicht worden gesteld, waarbij nog een oplopen van de wachtlijst wordt ver wacht. Indien geen tegenslag optreedt in de uitvoering van de plannen, zal in 1958 worden overgegaan tot de automatisering van de sectoren Zevenbergen, Zoetermeer, (gedeeltelijk), Hulst (gedeeltelijk). Stads kanaal (gedeeltelijk), Veghel, Grave, Bar- neveld en Coevorden (gedeeltelijk). Behalve al deze wetenswaardigheden lezen we in de toelichting op do P.T.T.- begroting voor 1958, dat hoewel de ta riefsverhogingen en de bestedingsbeper king enige remming van d" vraag naar telefoonaansluitingen zullen veroorzaken, toch na 1958 weer een stijging van de vraag wordt verwacht. Het aantal lokale gesprekken per aan sluiting heeft nog een dalende tendens; het aantal interlokale gesprekken per aan sluiting daarentegen blijft verder toene men. Intussen wordt op grond van in het ver leden opgedane ervaringen voor het post en tele graaf verkeer rekening gehouden met een reactie van het publiek op de voorgenomen tariefverhogingen, als ge volg waarvan een geringe teruggang in het verkeer wordt verwacht. Reacties op de verhoging van het abon nementstarief komen als gevolg van de bestaande wachtlijst voor telexaansluitin gen nog niet tot uiting. Voor het aantal aansluitingen op het draadomroepnet wordt als gevolg van de tariefsverhoging nog enige teruggang ver wacht. Aangenomen wordt, dat het ook de ko mende Jaren nog noodzakelijk zaï zyn de toetreding van nieuwe rekeninghouders tot de postcheque- en girodienst te be perken. Al® uitkering aan het rijk uit de voor delige saldi van de gehele dienst der P.T.T. wordt voor 1958 een bedrag ge raamd van 7.565.000,- de camera de toenemende spanningen Een ruiker bloemen, die vol blijheid en overgave wordt aangenomen rake opnamen, die zich tot de essenties stuaent m „Ue stoute Schoenen een film van Piet van der Ham, De N.C.R.V., die zich op het ogenblik druk maakt met het zoeken naar 91 ge zinnen, die aan de uitzendingen van de wedstrijd „Raak de Roos" willen mee werken, wordt daarbij ernstig belemmerd door de a-grie.p. In vele gezinnen krijgen de organisatoren dingen te horen als: „Wat lammer, dat er nu net vier op bed liggen" Een hoofdonderwijzer in Zwolle, die blij was, mee te kunnen doen, omdat hij nog steeds in tegenstelling tot 95 van zijn leerlingen van de griep was gevrijwaard, rï°or zj^Kte overvallen, toen de N.C.R.V.-auto alweer op weg was naar Hilversum. En gezin in Emmen waar van de foto al in eerstvolgende om- roepgids wordt gepubliceerd, heeft van deelneming af moeten zien, omdat de a-griep de helft van de familie aan bed heeft gebonden. De organisatoren zelf voelen zich (nog) fit.....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9