Bourgès-Maunoury stelt de vertrouwenskwestie Weer opgelost VLAMMEN SPEELDEN MET DUIZENDEN FRUITKISTEN In Argentinië staakten één miljoen arbeiders 6&ÏS' Olieresten in tank van Noors schip JBello" explodeerden Waarom traagheid bij ondernemingsraden? Partijtje spelen met „vliegende keep" DE LOEr RRAND IN NEGERSCHOOL J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het gaat niet hard met instelling van ondernemingsraden Kamer krijgt geen gelegenheid meer om amendementen in te dienen Om het salaris der ambtenaren Zorg voor wintervoorraad Vuurtje gestookt in Sittard Pamir-overlevenden vanavond thuis Zaterdag 28 september 1957 WEERBERICHT Protest uit Algerije Bovenleiding spoorbaan Leiden-Haarlem defect Ontslagen t.v.-kijkers mogen terug komen ten persoon gedood, een licht gewond V S.E.R. zal nader onderzoek instellen NEUROTONIC zenuw hal merend NIET VERDOVEND.... Binnen afzienbare tijd 25 pet. - Geigerarriveerde in Casablanca Lood in de schoenen HET is al geen goud, wat er blinkt, volgens het spreek woord. Doch men zou ook kunnen zeggen, dat alle goud niet blinkt Zulks hebben wij ervaren met het „gouden trio" van het Nederlandse elftal, dat, naar het scheen, lood in de schoenen had. Wij gaan daarop niet in; u hebt dat gezien of gele zen dan wel gehoord. Noch willen wij het hebben over „uitblinkers". Neen, over ons allen als leden van Kerk en maatschap pij. JAfij hebben als zodanig ieder een taak te vervullen, als individu en als gemeenschapsmens. Hoe nu vatten te velen van ons deze laatste op? Initiatiefnemers klagen steen en been, dat de mede werking van het „geacht publiek': maar al te vaak niet bijster groot is. Dat de leden van tal van ver enigingen het bestuur alleen de zaken laten opknappen, is bekend. En dat zo'n „votum van vertrou wen" door de betrokkenen niet be paald gewaardeerd wordt, deert hen niet. Alzo laat men veelal de „sjouwers" alleen de schouders onder het werk zetten; men heeft blijkbaar een heilige vrees, dat men zich zal vertillen! Dezer dagen hoorden wij, dat een instelling geen particuliere), welke ontwikkelingscursussen or ganiseert, 400 uitnodigingen ver zonden had voor een bijeenkomst, waarop men nader kon vernemen over doel en aard daarvan. De op komst wasnog geen 20 perso nen. Inzake een godsdienstcursus voor 18-jarigen hadden stukjes ge staan onder het kerknieuws in Sur- sum Corda en was een mededeling gedaan vanaf de preekstoel. Er werd gevraagd even te komen af spreken op een avond. Een gedeel te van de jongelui vond dit blijk baar te vermoeiend en nu moeten twee paters lange lijsten van adres sen aflopen. Met lood in de schoenen...... want het is al geen goud, wat er blinkt! A na/ist Meisje aan Aziatische griep overleden N.V. Allan ontslaat 150 man personeel De weerverwachting van het KNMI, geldig tot zondagavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk re gen; morgen in de loop van de dag opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Iets lagere middagtempe- raturen. Zondag 29 september: zon op 6.39, onder 18.25 uur; maan op 13.26, onder 22.04 uur. Maandag 30 september: zon op 6.41, onder 18.23 uur. Maan op 14.14, onder 23.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Rumoer om Algerië Van onze correspondent PARIJS, hedenmorgen. De Franse premier heeft vroeger dan verwacht werd, ingegrepen bij de behandeling der kaderwet voor het beleid in Algerije en het is niet zeker, dat hij daarmee een gelukkige greep heeft gedaan. Even na het begin der namiddagzitting stelde hij reeds de vertrouwenskwestie op de aanvaarding van de wet in die vorm, zoals die gewijzigd was geworden door de ronde-tafel-overeenkomst en door enige amendementen die door de regering zijn overgenomen. Daarmee sneed hij de mogelijkheid van een artikelsgewijze behandeling der voorstellen af, tot grote ontevreden- beid van hen, wier amendementen nu niet meer aan bod kwamen. En daaronder bevindt zich het amendement van de heer Soustelle, dat wilde voorkomen dat met de vertegenwoordigende lichamen in Algerije organen borden gecreëerd, die op de duur de Franse soevereiniteit zouden kunnen °pzeggen. DD Na een boe zeer het parlementair schermutseling, die wel liet zien klimaat opnieuw dreigde om te slaan, werd met 300 tegen 245 stemmen besloten de stemming over de vertrouwenskwestie maandag te houden. de nachtelijke besprekingen over de Pogingen om nog een akkoord te ver krijgen tussen socialisten, radicalen en republikeins socialisten of ex-gaullisten ^as men het eens geworden over een Rendement Brocas, dat voor het zo zeer aangevochten punt in de kaderwet van de ^erkiezingen aan het oorspronkelijk franse deel der bevolking, dus die van jpuropese oorsprong, een zekere genoeg doening gaf op het stuk van een gro- iore vertegenwoordiging dier minder- heid tegenover de zo overwegende mo hammedaanse bevolking. Maar de amen- ®menten van de heer Soustelle gingen vee] verder Omdat in de ochtendzitting «en moeilijke discussie plaats had waarbij spoedig bij de fractie Soustelle de vrees ontstond, dat de premier verdere discus- l'® onmogelijk maken door het stel- ria van de vertrouwenskwestie, stela* reeiï°m de heer Tremolet de Villier* men? 0p het eerste artikel een amende- van VOOr' om he* artikel aldus aan te va j1' "Algerije is een integrerend deel an de ene en ondeelbare Franse repu bliek". De socialistische rapporteur wees dat amendement af maar op dat ogenblik kwam de premier tussenbeiden om te Vragen dat amendement aan te houden zo ging het met nog andere amende menten totdat na de middagpauze de "eer Bourgès-Maunoury met de vertrou wenskwestie voor de dag kwam. Hier door werd aan alle behandeling een ein- gemaakt. De tot dusver voortgezette pogingen °or een akkoord waren sterk beïnvloed Po°r de houding van de MRP die had o°en weten, dat zij vasthield aan de re- seringstekst zoals die na de ronde-tafel- oonferentie was geworden. Dit had on middellijk grote invloed op de socialis- ieo. die zich niet voorbij gestreefd wil- Pen zien door de MRP. Zij vreesden ook. ?at de premier genoodzaakt zou worden h°g concessies te doen aan de groep Sou- ®He en aan de onafhankelijken. In dat 5'imaat greep de heer Bourgès-Maunoury 6 gelegenheid aan de vertrouwenskwes- tie te stellen om moeilijkheden met zijn linkerzijde te voorkomen. Maar spoedig daarna reeds de vraag op, welke invjloed de ter rechterzijde ver oorzaakte ontevredenheid maandag bi) de stemming zal uitoefenen. En hoewel er nog twee bedenkdagen zijn, belooft dat niet veel goeds. De ex-gaullisten rondom Soustelle bij een gekomen wisselden nog van gedach ten over onthouden of tegenstemmen. ZM vergaderen heden met het partijbestuur om hun houding vast te stellen. Ook de onafhankelijken namen niet onmiddel lijk een besluit maar er gingen bij hen zowel stemmen op voor tegen als voor onthouden. Het leidt geen twijfel of de kans om een brede meerderheid, voort komend uit alle nationale partijen, is voor te heer Bourgès-Maunoury verkeken. Men acht het heden zelfs huitenge- woon onwaarschijnlijk, dat de wet de volstrekte meerderheid zal halen. Ter wijl de betrekkelijke meerderheid waar op de premier door de houding van de MRP wel zal kunnen rekenen aan de wet haar psychologisch effect zal ont nemen. Verscheidene Europese organisaties in Algerije protesteerden gisteren tegen het in de Franse Nationale Vergadering aan hangig maken van de voor Algerije voor gestelde nieuwe wetten. Bij de meeste van deze organisaties zijn oudstrijders aangesloten, doch er zijn ook twee vakverenigingen onder, die respec tievelijk de onderwijzers en het spoor wegpersoneel vertegenwoordigen. Ook de organisatie van Europese stu denten in Algerije heeft het protest on derschreven. De betrokken Algerijnse organisaties schrijven in een open brief aan president Coty, waarvan de inhoud gisteren door de pers is gepubliceerd, onder meer: „Nu reeds twee maanden lang worden er wet ten voor Algerije opgesteld, zonder dat de aldaar wonende Fransen, die geen ver tegenwoordigers meer in de Nationale Vergadering hebben, hun mening daar over kenbaar kunnen maken. Er is met hun wensen in het geheel geen rekening gehouden en men meent blijkbaar, dat dit ook niet behoeft". Gisteravond tussen 21.15 en 21.30 uur werd de bovenleiding van het spoorweg traject tussen Leiden en Hillegom tijdens het passeren van een trein vrij ernstig be schadigd, vermoedelijk doordat een stroomafnemer .van een elektrische loco motief defect was. Er konden gisteravond geen treinen meer rijden tussen Leiden en Haarlem. De dienst werd met auto bussen onderhouden. Het treinverkeer Rotterdam-Amsterdam, dat normaal over Haarlem gaat, werd voor de duur van de stremming over Gou da en Breukelen geleid. Met de herstel werkzaamheden was de gehele avond ge moeid. Het ernstige arbeidsconflict waarbjj aanvankelijk 32, later 27 werknemers van de scheepsbouwwerf „Alphen" van G. de Vries Lentsch Jr. te Alphen a. d. Rijn waren betrokken, is na twee dagen on derhandelen, tot voldoening van de be trokken werknemers opgelost. De directie heeft haar besluit terugge nomen, hen m.i.v. zaterdagmorgen 28 september weer in dienst genomen en toegezegd het loon over de twee niet ge werkte dagen volledig te zullen uitbetalen Het inzicht van de directie, dat aan haar aanvankelijk besluit vele misverstan den ten grondslag hebben gelegen, heeft tot deze gunstige wending van het con flict geleid. Op enkele arbeiders na, die inmiddels bij een andere onderneming werk heb ben gevonden, zullen de ontslagen werk nemers bij de scheepswerf „Alphen" te rugkeren. De bondsraad van de Ned. Chr. bond van overheidspersoneel is te Utrecht in vergadering bijeen gekomen ter bespre king van de situatie, die is ontstaan door het niet verkrijgen van overeenstemming in de vergadering van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken van 25 september inzake de salariëring van lagere en middel bare ambtenaren. Over het door de re gering ingenomen standpunt werd grote ontstemming uitgesproken. Met name was de bondsraad er ten zeerste over veront waardigd, dat de door de drie centrales ingediende „zer reële voorstellen" zelfs niet door de regering konden worden aan vaard als object van bespreking in het overleg. Hoewel begrip kon worden opgebracht voor de moeilijkheiden der regering inza ke de bestedingsbeperking zouden vol gens de bondsraad met enige goede wil zeer zeker de middelen kunnen worden ge- vonden, om aan de gerechtvaardigde ver langens der organisaties tegemoet te ko-i men. Gisterenavond omstreeks 6 uur is brand uitgebroken in een fustenloods van de „Groenten- en Fruitveiling Sittard en Om streken" aan de Bergervveg te Sittard. De oorzaak ervan was het spelen met vuur door twee jongens van 12 en 6 jaar in de onmiddellijke nabijheid van de loods, die geheel gevuld was met lege fruitkisten, naar schatting vijftig a zes tig duizend. Het door de jongens ontstoken vuur sloeg over naar de openliggende zuidzijde van het gebouw. In een ommezien stond de voorzijde in lichter laaie. Het vuur Ongeveer 1 miljoen Argentijnen hebben gisteren het werk neergelegd, hiermede gevolg gevende aan de oproep van de 62 Argentijnse vakverenigingen, die hun le den tot deze staking hebben opgeroepen. De vakverenigingen hopen door deze sta king te bereiken, dat wordt voldaan aan hun eisen tot loonsverhoging en tot in trekking van het stakingsbesluit. In het havengebied van Buenos Aires hebben de stakers gisteren het vuur ge opend op een autobus, terwijl een andere autobus op ongeveer 50 k.m. bui ten de stad werd omver geworpen en in brand gestoken. Er deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. Daar ook de havenarbeiders van Bue nos Aires aan de staking deelnamen, wa ren er geen arbeiders beschikbaar voor het laden en lossen der schepen. De ka piteins der schepen weigerden echter ge bruik te maken van de hulp van be schikbaar gestelde militairen. In de centra van Buenos Aires en van andere Argentijnse steden was het ove rigens rustig. In de stad was wel min der verkeer dan gewoonlijk. Politie-eenheden, bijgestaan door In fanteristen en mariniers bewaakten de verbindingen, het wegvervoer alsmede de licht- en krachtinstallaties. De dien sten van de ondergrondse in Buenos Ai res vonden slechts in beperkte mate door gang, doordat de spoorweg- en trans portarbeiders de bevelen van hun vakbon den om aan het werk te blijven had den genegeerd en gisteren eveneens in v^'sterenmiddag heeft zich aan boord het Noorse zeeschip „Bello" dat 8e- t>r<1 aan de H'er' van de Nederland en 01t- en Scheepsbouw Mjj t~ Amsterdam e*P'osie voorgedaan, tengevolge waar- der een persoon werd gedood en een an- ^in 0164 ™'et ernst'®e brandwonden in het j enKasthuis moest worden opgenomen de centertank van het schip verricht- vUf Zweedse technici werkzaamhe- ?pt>arW?arb« z'i gebruik maakten van las- 'b (j at«n. Plotseling vatten olieresten 'ank vlam. De brand, die ontstond, W"tk«vPaard met een zeer sterke rookont- hng.Drie van de vijf Zweden kon- 'b ve'r 'n- a'Ueriil via een vaste ladder ruigheid stellen, maar voordat de twee overige technici kans kregen de tank te verlaten ontstond een explosie. De 26-jarige Zweed W. H. I. Johansson uit Gothenburg gelukte het toch nog, ondanks zijn niet ernstige opge lopen brandwonden aan gelaat en handen op eigen gelegenheid aan dek van het schip te komen. Zijn toestand is rede lijk. Zijn 27-jarige collega A. V. Karl- son uit Tving werd echter pas anderhalf uur na de ontploffing door personeel van de Amsterdamse brandweer, overdekt met brandwonden, levenloos uit de tank naar boven gebracht. De reddingspogingen werden door de sterke rookontwikkeling en in de tank aanwezige gassen zeer bemoeilijks. Het stoffelijk overschot van de omgekomene is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. staking zijn gegaan. Ook de arbeiders in de vleesindustrie de metaalbewerkers, en de textielarbei ders hebben de gehele dag gestaakt. De vakverenigingen, die de regering steunen, lieten in Buenos Aires pam fletten verspreiden, waarin werd ge zegd, dat de staking is uitgelokt door „nationalisten en totalitaire elemen ten" De regering zou reeds een decreet hebben klaar liggen, waarin de staat van beleg wordt afgekondigd. Van re geringszijde is echter medegedeeld, dat „de regering niet voornemens is drastische maatregelen te nemen, ten zij dit absoluut noodzakelijk is" De staking wordt in hoofdzaak geleid door voormalige Peronistische vakver enigingsleiders De Engelse kroonkolonie Hongkong werd geteisterd door een wervel storm, die de naam Gloriakreeg en een snelheid van ruim 180 km. per uur ontwikkelde. Een van de slachtoffers van de wervelstorm was het 8249 ton metende Nederlandse vrachtschip „Tjibantjet"dat tijdens de storm trachtte de haven binnen te lopen en op de kust werd ge smeten waardoor er een gat in de romp van het schip kwam. verspreidde zich met grote kracht. De brandweer van Sittard bestreed het met zes stralen. Doordat de druk op het wa ter niet erg groot was, kon geen assisten tie van andere brandweren gevraagd wor den. Militairen met gasmaskers, vrijwil ligers en leden van de BB hebben op een diepte van ongeveer 30 meter in de hal (80 meter lang) een brandgan„ gemaakt door alle kisten over een meter of vijf te verwijderen. Daar bracht men het vuur tot staan. Het dak van beton en de stalen koe pel van de hal zijn over ongeveer der tig meter ingestort, terwijl ook de voor gevel van het gebouw ernstige brand en waterschade heeft opgelopen. De to tale schade wordt geschat op een ton. In een der wijken van Minneapolis is 'n kleine aardeekhoorn zo onbe vreesd, dat hij dagelijks van de stoepen van enkele huizen zijn rant soen komt weghalen. Men ziet het diertje hier met een boterham sjou wen. De boterham is bijna zo groot als de eekhoorn. De Sociaal-Economische Raad is gister- bare tijd de totstandkoming van een on- NEEM MAAR GENEZEND! morgen in openbare vergadering bijeen gekomen, welke bijna in haar geheel gewijd was aan de behandeling van het laatste agendapunt, de nota van de Com missie Ondernemingsraden over de stand van zaken bij de uitvoering var de Wet op de Ondernemingsraden per eind 1956 Van regeringszijde zijn dezer dagen over de trage gang bij de instelling van on dernemingsraden reeds mededelingen ge daan, welke mededelingen, naar het lid Lageveen opmerkte, vrijwel overeen kwamen met het in de nota van de com missie ondernemingsraden van de S.E.R. gestelde. Na een uitvoerige gedachtenwisseling was de Raad het eens met eer voorstel van de voorzitter van de S.E.R., prof. dr. mr. F. de Vries, de commissie onderne mingsraden o» te dragen om in overleg met het dagelijks bestuur van de S.E.R. na te gaan op welke wijze een beter in zicht kan worden verkregen in de wer king van de ondernemingsraden. Naar aanleiding van een opmerking van het lid Roemers zal de concretise ring van het overleg in deze materie tus sen de commissie en het dagelijks be stuur te zijner tijd aan de Raad worden voorgelegd. Blijkens de nota is het aantal onder nemingsraden in 1956 met 316 toegeno men. In 1955 bedroeg de toeneming 181. Per ultimo 1956 bedroeg het aantal in gestelde ondernemingsraden 16 pet. van het aantal dat naar schattin* zou moe ten worden ingesteld. Het aantal goed gekeurde voorlopige reglementen ver toont echter een aanzienlijk gunstiger beeld. Daaruit mag, volgens de commis sie de conclusie worden getrokken, dat ln bijna 25 pet. van de in aanmerking komende ondernemingen binnen afzien- HHR dernemingsraad mag worden tegemoet gezien. Waarom stagneert de verdere totstand koming van de ondernemingsraden? In de nota worden enkele min of meer op de voorgrond tredende gezichtspunten gereleveerd: er wordt soms geklaagd over gebrek aan belangstelling, zowel van de zijde van de werkgevers als van de werknemers. Wat de werkgevers- en werknemersorganisaties betreft, valt te constateren, dat dikwijls aan andere werkzaamheden voorrang wordt ver leend. Met name die, welke met de lo nen en andere materiële belangen sa menhangen, plegen voor te gaan. Een deel van de commissie is van oor deel, dat de trage gang van zaken, hoogst verontrustend moet worden ge noemd. Dit deel van de commissie meent dan ook, dat de tijd is gekomen om te overwegen, of althans ten aanzien van de grotere ondernemingen, het opnemen van strafbepalingen in de wet op de on dernemingsraden niet op zijn plaats zou zijn. Het Amerikaanse marine-transport schip „Geiger", dat vijf van de zes overlevenden van de ramp met de „Pa- mir" aan boord had genomen, is van morgen om zeven uur aangekomen ter rede van Casablanca in Marokko. Toen het schip in zicht kwam, begaf een zwart-witte sloep van de Ameri kaanse marine met Marokkaanse, Duitse en Amerikaanse autoriteiten aan boord, zich naar de „Geiger". Onder de autoriteiten bevond zich Ludwig Wierss, die als vertegenwoordiger van de Pamir-Passat-Stichting nog in Ca sablanca zal trachten nadere gegevens over het vergaan van de Pamir te ver krijgen. De vijf geredden zijn later op de dag in een Amerikaans militair vliegtuig vertrokken naar West-Duitsland. De zesde overlevende, die door het Amerikaanse kustwachtschip „Abse- con" is opgepikt, is op het ogenblik aan boord van het Franse s.s. „Antilles" onderweg naar Porto Rico. Gisteren is het twaalfjarige meisje R. van den Berg te Beekbergen overleden tengevolge van complicaties, die zich heb ben voorgedaan, toen het meisje a-griep leed. Naar wij vernemen, heeft de directie van de N.V. Allan Kon. Fabrieken van Spoorwegmateriëlen en Meubelen beslo ten volgende week 150 man van het fa- briekspersoneel te ontslaan. Oorzaak van dit ontslag is de zwakke orderporte feuille. De ontslagen werknemers zullen nu te werk worden gesteld bij een drietal grote scheepswerven in Rotterdam. Na deze maatregel zullen mog 600 man in het bedrijf werkzaam zijn. Acht parlementariërs zijn gisteren begonnen zich los te trappen voor de interland op „hoger niveautegen hun Belgische collega's. Het werd een blijspel in drie bedrijven: rondje lopendoelschieten; partijtje spelen van vier tegen vier met vliegende keep.... en aan het slot allemaal op de foto: v.l.n.r. mr. M. Vrolijk (PvdA), de heer J. Reehorst (PvdA), de heer G. M. Nederhorst (PvdA), mr. B. W. Biesheuvel (AR), de heer C. P. Hazenbosch (AR), die aanvoerder-trainer-manager is, mr. P. A. Blaisse KVPde heer D. F. van der Mei (CH) op „burger-trappertjes" en mr. H. W. van Doorn (KVP-voorzitter), ster van het veld. In de hogeschool voor negers te Albany, dc Amerikaanse staat Georgia, is brand csticht. Er is voor bfo'na 300.000 dollar ihade aangericht. Politie en brandweer hebben, toen de brand in een gedeelte van het gebouw uitbrak, uit een ander gedeelte twee of drie personen zien wegrennen. De president van de hogeschool, W. H. Dennis, verklaarde vernomen te hebben, dat de wegrennenden blanke jongens wa ren, doch een der brandweerlieden zei, dat het negers waren geweest. De negen negerleerïingen van de mid delbare school te Little Rock, in Arkan sas, hebben gisteren voor de derde maal hun school onder bescherming van mili tairen bezocht. Er waren geen blanke betogers voor'het schoolgebouw te hoop gelopen en ook het verkeer vond in alle straten rondom de school normaal voortgang. Een vereniging van een aantal moeders van leerlingen der middelbare school te Little Rock zou heden gouverneur Faubus vragen de school te sluiten. De moeders „voelen dat de levens van haar kinderen in groot gevaar zijn", zo verklaarde gis teren de vice-presidente van de vereniging

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1