Met Damascus als bruggehoofd m Marcello, eredame van Miss Italia tSSf Prof. Engelfriet over automati sering en verzekering m ECONOMISCHE SAMENWERKING IS EEN LEVENSKWESTIE Scherpe tegenstellingen tussen modern en antiek y b Brede avenues Culturele en economi sche greep Men moet er het groen zoeken Zes revoluties in tien jaar Bruggenhoofd der volken n Een stukje menselijke arbeid wordt geprogrammeerd Europa riskeert anders te degraderen tot een minder ontwikkeld gebied Zwerftocht zonder paspoort ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 te V "amhél°fn' Radio Amman (Jordanië) heeft de Syriërs vermaand, zich te weer te stellen tegen de communistische demonen. Het vermaan vond plaats in een dramatisch gestelde oproep, waarin Syrië aangespoord werd, zich toch niet als uitvalspoort te laten gebruiken voor de communistische huurtroepen, die als het Kremlin daartoe het bevel geeft, er op los zullen slaan om de Arabische staten onder de Hamer en de Sikkel te brengen en er de Halve Maan uit te bannen. Ongeveer tegelijkertijd ont kenden generaal Bizri, de nieuwe stafchef van het Syrische leger, evenals kolonel Serraj, een ander militair kopstuk, chef van de geheime dienst, dat in Syrië het heft in handen heeft, communist te zijn. Dit neemt niet weg, zo betoogde Radio Amman, dat beiden ijverig bezig zijn, van Syrië een sovjet-basis te maken. Kort na dat Radio Amman de Arabische wereld waarschuwde, is in de Syrische haven Latakia een Sovjet-Russisch vlooteskader aangekomen. Observator n «irusjcm SöCIAL SCIENCES WwpP Ze vond de dood bij een auto-ongeluk, toen haar ideaal vervuld zou worden. Vrijwilligersin Damascus, die zich door de uit Moskoti gezonden militaire instructeurs laten opleiden. Ze verkreeg «r ook de voor egn mode De moskee deer Omayaden te Damascus. Er bevindt zich een hal in van 150 meter lengte. Feitelijk is ze een groot complex van gebouwen. Nederlandse Raad der Europese Beweging Bezwaren Heroriëntering Positie Benelux Prinses Irene, die in Lausanne stu deert, werd hier gefotografeerd met haar studievriendin freule Quirin Laman Trip voor haar tijdelijk verblijf. AUDIËNTIES g&en audiëntie. nt. be pf» epen- Art i. Dreigende greep op de LIBANON Syrië en de Libanon, dat eveneens in communistisch vaarwater dreigt te komen zijn momenteel wel brandpunten in het recente gebeuren in het Nabije Oosten. Tot betrekkelijk kort geleden leken ze een on dergeschikte rol te vervullen. Maar de Sovjet-Russische wapenleveranties en de daaraan verbonden import van z.g. technici en toeziende ambtenaren hebben de situatie met één slag veranderd. Het heeft op het moment zelfs de schijn, dat deze twee landen de spil vormen, waar alles om draait. Damascus, reeds beroemd in de oude geschiedenis, is een centrum yan grote politieke activiteit geworden. Beiroet kan als het ware elk ogenblik een Sovjet-Russische oorlogshaven aan de Middellandse Zee worden. Beiroet ..ook deze stad behoort tot de °udste steden van de wereld. Haar ge- fchiedenis verliest zich in de antieke oud- teia- Het is echter een jonge levende ,a'd gebleven, dit Beiroet. „Un petit Pa- ris du Moyen Orient", zoals de Fransen peggen, die de Libanon geruime tijd on der hun gezag hebben gehad. Beiroet ligt in een heerlijke streek, de Riviera van de Oostelijke Middellandse Zee bijgenaamd Het klimaat is er vrij gematigd. Heuvels beschermen het tegen de hete woestijn winden. Toch typisch oosters, deze stad. Wijken met prachtige, nieuwe flatgebou wen en fraaie, blanke villa's, gelegen tussen veel groen van tamarinden, pal men en bougainvilles, liggen in de nabij heid van echte Levantijnse achterbuur ten en open terreinen, die als mestvaal ten worden gebruikt.. i Over de brede avenues van de nieuwe stad en over de uitstekende wegen van het land rijden glanzende Amerikaanse limousines. Men ziet er veel meer auto's dan in de steden van Syrië en de Libanon. De oliebronnen zorgen hier, dank zij de Pijpleidingen, voor de welvaart. Hoewel Beiroet een oosterse stad is, blijkt de eer ste impressie toch tamelijk westers, zeker in tegenstelling met de andere steden van het Nabije Oosten. Er woont in de Liba non dan ook een meerderheid van 55 pet christenen, die uiteraard op het westen georienteerd zijn en dit ook gedurende eeuwen zijn geweest. De Franse cultuur heeft er steeds een grote invloed uitge oefend. Nog altijd is de Franse invloed nummer één. ondanks groots opgezette Pogingen van de Amerikanen, om zich er te doen gelden, o.a. door het oprichten van een universiteit. In economisch op zicht hebben de Amerikanen een groot aandeel in de economische ontwikkeling van de Libanon en daardoor in de groei Dit is kolonel Zaim, een der eerste militaire dictators van Syrië in 1949, die reeds vier maanden, nadat hij de macht in handen had genomen, door een andere kolonel afgezet werd en neergeschoten. van Beiroet gehad. Overal ziet men de helkleurige reclame van een zeker vloei baar produkt van het land van Uncle Sam Cultureel zal Frankrijk zijn greep op het land wel blijven behouden. Economisch staat het eveneens sterk, met een be'eg- ging van twintig miljard francs in aller lei ondernemingen, terwijl de Libane- zen zelf in de „Union Francaise" meer dan honderd miljard francs hebben belegd. De betrekkelijk kleine bevolking van de Libanon (1.225.000) is in menig opzicht nog even welvarend als die, wier koning aan Salomon de prachtige ceders voor de tempel van Jerusalem leverde en tevens schepen en matrozen ten behoeve van Sa- lomons vloot in de Rode Zee. De Fransen lieten in de Libanon een inheems, door hen geschoolde ambte narenkorps achter, dat niet in staat blijkt aan de problemen, welke zich vooral in economisch opzicht voordoen, het hoofd te bieden. Hun universiteiten leiden in tellectuelen op, voor wie geen voldoende emplooi is. De Christelijke meerderheid is onderling verdeeld. Het jonge land heeft dus problemen genoeg. Sinds mensenheu genis is het slecht toegankelijke bergland van de Libanon een toevluchtsoord ge weest voor alles, wat in het Midden Oos ten vervolgd werd. Dit gold zelfs voor de mohammedanen, die evenals de christe nen in talrijke sekten verdeeld zijn. On der de Christenen vormen de Katholieken een minderheid. Doordat het bergland zo ontoegankelijk was, zijn er heden ten da ge nog streken, waar de boeren en berg- herders in vrijwel volledige afzondering leven. Onder hen heersen nog middel eeuwse toestanden. In de Libanon ziet de meerderheid de ontwikkeling in Syrië met lede ogen aan. Men vreest, dat Syriës houding de mil joenen opleverende oliepijpleidingen in gevaar zullen brengen. Maar ook hier is een kleine groep, die uit persoonlijke overwegingen met het Kremlin koket teert, een hoogst gevaarlijk spel. Terwijl de Libanon menige frisse, rijk begroeide streek telt, moet men in Syrië dat voor een groot gedeelte uit woestijn bestaat, als het ware naar het groen zoe ken. Het zegt al genoeg, dat de hoofd stad Damascus in een oase ligt. Een gro te. uiterst vruchtbare oase. Ook Damas cus is al weer in belangrijke mate een oosterse stad met een westerse omlijs ting van moderne gebouwen. Op de weg naar Damascus (362.000 inwoners) herin nert de ruinenstad Baalbek aan een groots verleden onder Romeins bestuur. Damascus zelf beleefde zijn glorietijd on der de Halve Maan. Eeuwenlang was het de religieuze en morele hoofdstad van de Arabische wereld, zelfs van de Islam. De oude, arabische stad ligt in een cirkel van uiterst moderne gebouwen gevat. Wat de moderne bouw betreft, er wordt zowaar beweerd, dat in landen als de Libanon, Syrië en Irak moderner en wester- ser gebouwd wordt dan in het westen zelf De Arabische stad is veel minder ty pisch oosters, dan men wel verwachten zou. Kenners van de Arabische wereld zijn het er over eens, dat b.v. de soukhs de befaamde bazars van Damascus niet in de schaduw kunnen staan van die van b.v. Marokko. Maar Damascus is vol his torische herinneringen. In de omgeving staat op de plek, waar Saulus tot Pau- lus werd, een herinneringskerk. Men ziet er tevens het oude poortje, waardoor de toekomstige apostel uit de gevangenis ont snapte. De prachtige moskee der Omay aden is wereld beroemd, het paleis van Azem eveneens. Talrijke moskeeën vor men attracties voor de toeristen en in het Museum van Oudheden kan men vele uren vol bewondering vertoeven. Damascus wemelt zoals gezegd van Sovjet-Russische vertegenwoordigers Het gezantschap is er tot ambassade ver heven en tegelijkertijd werd het perso neel meer dan vertienvoudigd. Het aan tal Sovjet-Russische studenten aan de uni versiteit is aanzienlijk toegenomen en de Sovjet-Russen, die niet studeren, zeggen in het land vertoeven, om hun Ara bisch te vervolmaken. De oudere bewo ners van Damascus spreken ook Frans, de jongeren geven de voorkeur aan Engels. Ze wagen zich niet aan Russisch, maar zijn er erg trots op. dat het Kremlin hun land belangrijk genoeg vond, om in Da mascus een ambassade te vestigen. Van de eigenlijke bedoelingen der communisten heeft men geen begrip. Maar de toe standen in landbouw en industrie in Syrië vormen een uitstekende voedingsbodem voor de communistische propaganda en wat doorslaggevend is. de officieren van het vijftigduizend man sterke leger zijn communistisch gezind. De iets meer dan tien jaar bestaande republiek heeft reeds een zestal revoluties meegemaakt. In maart 1949 nam de toenmalige chef van de generale staf overste Hoesni Zaim, de macht van het zwakke parlement over. Reeds vier maanden later werd hij door kolonel Hinnawi verdrongen en neerge schoten. In december 1949 werd Hinnawi om het leven gebracht. Een andere ko lonel volgde hem op. In 1954 werd weer een dictator het slachtoffer van een revo lutie, waarin het beroemde volk der Dru- sen, de vuuraanbidders, een groot aan deel had. De eerste werkelijk vrije verkie zingen vonden in de herfst van 1954 plaats Toen kwam Soekri El Koeatli aan het hoofd der gekozen regering. Maar het duurde niet lang, of het leger ging weer politiek bedrijven. De gevolgen waren.een oriëntatie naar Sovjet-Rusland, alsmede een soort militaire dictatuur. Damascus werd door de bekende En gelse schrijver Aldous Huxley eens de het langst door mensen bewoonde stad ter we reld genoemd. En Syrië is van oudsher een soort bruggenhoofd geweest, de hele geschiedenis door. Het werd overstroomd of overweldigd door de Hyksos, de He- tieten, de Assyriërs de Babyloniërs, de Perzen, de Grieken, de Romeinen, de Ara bieren en de Turken. Merkwaardig genoeg zijn desondanks de Syriërs een goedhar tig volk, intussen geslepen handelslie den. Desondanks vondt Moskou er heel wat „vrijwilligers", die zich door de tal rijke instructeurs van de Sovjet-Ambas sade in de wapenhandel laten oefenen. Om de lezer nog wat nader te oriën teren over die twee merkwaardige lan den daar in het uiterste oosten van de Mid dellandse Zee: de Libanon of kortweg Libanon is feitelijk een gedeelte van wat vroeger in zijn geheel als Syrië werd aan geduid en wel het zuidwestelijke. Het heeft ook deel uitgemaakt van het Franse mandaatgebied Syrië, na eeuwen lang onder Turkse heerschappij te hebben ge staan. De oppervlakte is bijna tiendui zend vierkante kilometer. De huidige repu bliek omvat de Libanon, de z.g. Anti-Li- banon en de Bekaa-vlakte. Het aantal inwoners van de hoofdstad Beiroet, be draagt 350.000. Saïda en Tripolis (met te verwarren met Tripoli in Tripolitanië thans koninkrijk Libië) zijn de twee an dere havensteden. Het Libanongebergte strekt zich tot in Syrië uit en heeft een totale lengte van 160 kilometer. De hoog ste top er van is de Dzjebel (berg) Taam- roem. die 3200 meter hoog is. Men be oefent op z'n hellingen de skisport. De be roemde cederbossen zijn vrijwel geheel verdwenen. De republiek. Libanon levert zuidvruchten en voorts wordt er een aan zienlijke schapenteelt beoefend. De republiek Syrië is aanzienlijk groter dan de Libanon en heeft een oppervlakte van 188.500 vierkante kilometer terwijl het aantal inwoners ongeveer 3.300.000 bedraagt. De kuststrook langs de Middel landse Zee vormt het naar het westen ge keerde front. Verder grenst Syrië aan de zee en aan Turkije, Irak, Israël en Jordanië. Hieruit volgt, dat het strate gisch een veel belangrijker positie inneemt dan de Libanon. De bevolking is er, in te genstelling met die van de Libanon, over wegend Mohammedaans en daardoor veel meer op de Arabische wereld ge- orienteerd. Syrië strekt zich uit van het Libanon-gebergte tot aan de Tigris-rivier en is een enorme hoogvlakte, waar het vooral des zomers bijna ondragelijk warm kan worden. De winters zijn zacbt en vochtig. Maar slechts in de bergen en langs de kust valt voldoende regen. I De rest van het land is. een aantal door vruchtbare streken omgeven oases uitge zonderd, een woestijn- en steppegebied. Hier zwerven Bedoeïenenstammer. rond I met hun kudden kamelen, paarden, run- i deren, schapen en geiten. Het was tot 1941 Frans mandaatgebied, na eveneens eeuwenlang onder Turkse heerschappij gezucht te hebben. In april 1946 hebben de laatste vreemde (vooral Franse) troe pen het land verlaten. Een kijkje in de bibliotheek in een collegedoor de Amerikaanse olie maatschappij Aramco in de Syrische stad Aleppo opgericht. Ze stuurt er veelbelovende studenten uit de Arabische landen heen, om er zich verder te bekwamen. Op de verzekeringsdag van de Vereni ging voor Verzekeringswetenschap en de voorlichtingscommissie uit het levensver zekeringsbedrijf, heeft prof. dr. J. Engel friet, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging ter Bevordering van het Levens- verzekeringswezen, gesproken over het onderwerp „Automatisering en verzeke ring". De investeringen, die nodig zijn om een allround apparatuur te krijgen zullen ver moedelijk liggen tussen de f 800.000 en een miljoen gulden. Men zal deze apparatuur in een jaar of zes moeten afschrijven, ook al weet men, dat de technische le vensduur veel langer is. Men kan echter tot op vrij grote hoogte samenwerken hij de automatisering, zonder dat men zijn zelfstandigheid verliest. In het algemeen is het doen uitvoeren van werkzaamheden op een servicebureau waar elektronische apparatuur is opge steld een handeling, waarvan de rentabi liteit wel eens zou kunnen tegenvallen. Immers aan de automatisering gaat een enorme arbeid vooraf. Het gebruik van een rekenmachine vergt een lange en kostbare voorbereiding. Men brengt daarmee een stukje menselijke ar beid in programma's over, dat gecompli- cr rder is en veel minder gestandaardi seerd. Want uiteindelijk moet toch alles in een reeks van toe te passen regels worden vastgelegd, maar daarbij moet met alle uitzonderingen, die zich bij de betrokken groep werkzaamheden kunnen voordoen worden rekening gehouden. risSe Naar sprekers mening zullen de kleine ondernemingen zich in deze richting slechts kunnen bewegen, wanneer zij op dit punt samenwerken en bereid zijn hun administraties onderling aan te passen. Men zou kunnen zeggen, dat zij een deel van het werk overdragen aan een toeleve ringsbedrijf en daarmee hun zelfstandig heid, tenzij zij die om andere reden zou den willen opgeven, kunnen handhaven. Ontslagen tengevolge van automatise ring acht hij over het geheel gezien onwaarschijnlijk. In een hausse geldt dat voor elk bedrijf, maar bij het verzeke ringsbedrijf doet zich de eigenaardige om standigheid voor, dat er in een depressie haast nog meer werk is dan in tijden van hoogconjunctuur. Op lange termijn gezien zal de bezetting in verhouding tot de omvang van de por tefeuille teruglopen. Een uiteindelijke teruggang van een 30 pet van het perso neel bij gelijkblijvend verzekerd bestand lijkt hem geen overdreven schatting. Het bedrijf zal in de jaren der automatisering, wanneer de sterke groei zo doogaat, deze mogelijke teruggang wel niet werkelijk heid zien worden. Daarbij komt de in een verdere toe komst te verwachten verkorting van de werktijd en de drang om de dienstver lening aan het publiek uit te breiden. V". Marcella Mascetti was een jong, knap meisje, dat te Rome rustig bij haar moe der woonde. Drie van haar zusters zijn in de amusementskunst werkzaam. De een is soubrette in een revuegezelschap de ander violiste in het orkest van een operette en de derde vervult kleine rol len op het toneel en bij de film. Mama Mascetti had Marcella dringend verzocht geen artistieke loopbaan te kiezen. Ze vond drie artiesten in het gezin al meer dan voldoende en ook voor Marcella's jongere zusje oordeelde ze het huwelijk en het vormen van een gezin verkie selijker, dan het vaak vrijgevochten leven van de amusementswereld. Marcella bezat artistieke kwalitei ten. Maar gevolg gevend aan moeders wens, probeerde ze, die op ander terrein tot ontwikkeling te brengen. Ze koester de grote belangstelling voor het ontwer pen van damestoiletjes, ging ijverig aan 't tekenen en haar eerste opdrachten kwamen van haar zusters. Het duurde niet lang of ze ontwierp mantels, hoedjes, toiletjes voor vriendinnen en kennissen. Echter, de weg naar het ideaal, waarvan ze droomde, n.l. verbonden te worden aan een bekend modehuis, bleek lang en moeilijk. Ze trachtte eerst, als mannequin voor modefotografen enige bekendheid te verwerven. Maar het beroep van mannequin is bijzonder moeilijk. Het eist een grote ervaring. Iemand, die een toiletje kan ontwsrapa, is nog niet in Staat, het te presenteren. Er komt heel wat voor kijken, vooraleer een mannequin de kri tische fotolens kan doorstaan. Daardoor ondervond ze vele teleurstellingen. De meeste fotografen gaven de voorkeur aan geraffineerde personages dan aan de jon ge. frisse, doch tamelijk onbeholpen Mar cella, die nog alle trucs van opmaak, postuur en wijze van lopen etc. etc. moest leren. Om het beroep van manne quin van het begin af aan te leren, ont brak haar de tijd. Het opvoeren van haar tekenvaardigheid en 't bestuderen van de buitenlandse mode eisten uren en uren. De weg naar haar tekenleraar voerde haar langs het gebouw van een der meest succesvolle modekunstenaars van Rome, wiens modellen tot in Parijs toe grote bewondering opwekken en hie zijn creaties naar alle landen exporteert. Ze had er reeds gesolliciteerd. Men had haar evenwel afgewezen. Ze zou nog heel veel moeten leren.. Het toeval wilde, dat één harer vrien dinnen ging meedoen in de wedstrijd voor Miss Italia. De vriendin werd als zodanig gekozen en koos op haar beurt Marcella tot eredame. Marcella had, met het vervullen in een rolletje in de film „Arrivederci Roma" een kansje gekregen, om bij de film te komen, maar ze had er toch de voorkeur aan gegeven, haar ide aal, modeontwerpster te worden, te blij ven nastreven. Het tegenwoordig zijn bij de feesten en modeshows, verbon den aan de schoonheidswedstrijd, was voor haar een prachtige gelegenheid, om ideeën voor nieuwe ontwerpen op te doen en wellicht een eigen ontwerp te lanceren. ontwerpster zo hoog nodige pübliciteit. Ze maakte uiteraard kennis met tal van persoonlijkheden uit de wereld van de Italiaanse „Haute Couture". Toen de feesten afgelopen waren, reed ze met een vriendin per auto naar Rome terug. Op zestien kilometer van de Eeuwige Stad vloog de auto, toen de bestuurder door de lichten van tegenliggers verblind werd, tegen een boom. Marcella werd dodelijk gewond. Ze leefde nog slechts kort. Toen haar moeder haar de ogen toegedrukt had, bezorgde de post een brief van het grote modehuis te Rome, waarin Mar cella een betrekking als ontwerpster werd aangeboden.. K. H. BBi De samenwerking van de zes Europe se landen op economisch gebied en op het gebied der kernenergie is voor Euro pa om economische, financiële, techni sche en sociale redenen een levenskwes tie. Gezien de grootscheepse exploitatie van de kernenergie voor industriële pro- duktie, die in de Ver. Staten en in Rus land voor de komende decennia is ge projecteerd, mag zonder overdrijving worden gezegd dat Europa riskeert op het niveau van een minder ontwikkeld gebied terug te vallen, indien het zich niet inspant nieuwe energiebronnen te vinden waardoor de te verwachten ach teruitgang in de energievoorziening kan .worden opgevangen. Het is echter on mogelijk dat deze inspanning tot de wen selijke en noodzakelijke resultaten leidt indien dit op nationale schaal, en niet in Europees verband gebeurt; aldus heet het in de conclusies van de studie die de politieke commissie van de Neder landse Raad der Europese Beweging heeft gewijd aan de verdragen inzake de Euro- markt en de Euratom. De studie houdt zich hierna uitvoerig bezig met de bezwaren die tegen de Eu ropese verdragen worden ingebracht. Te gen de bedenking dat Nederland door de Europese verdragen continentaal zou worden gericht, wordt aangevoerd dat de Nederlandse handel en scheepvaart ■hun positie in de eerste plaats aan de ligging aan de Noordzee en in de tweede plaats aan het achterland dankt. Neder land is dus zowel op het continent als op de buitenwereld gericht. De E.E.G. zal aan deze positie weinig afdoen. Alle door de critici genoemde bezwaren zul len echter wel werkelijkheid worden wan neer de E.E.G. zonder Nederland tot stand komt. Dan zou de doorvoer on getwijfeld voor een belangrijk deel via Duitse en Belgische havens worden om geleid. Wat het vervoersbeleid binnen Neder land betreft, wordt erop gewezen, dat nergens in het verdrag een bepaling te vinden is, die ons land tot een protec tionistisch beleid kan dwingen. Erop ach teruit gaan kan ons land dus bepaald niet. Erop achteruit gaan kan ons land echter wel in een Europa dat verdeeld blijft want in een dergelijk Europa heeft de nationale protectie ook op vervoers gebied eerst recht de vrije loop. In dit verband wordt in de studie de nadruk ■gelegd op de recente bepalingen der Duitse overheid ten aanzien van het ma ximumgewicht van voertuigen voor het wegvervoer, die het Nederlandse weg transport in Duitsland zwaar zullen tref fen. Het bezwaar dat de overzeese inves teringen worden bedreigd door de Euro pese verdragen wordt in de studie inder daad geldig geacht. In vergelijking tot die der andere E.E.G.-landen zijn de Ne derlandse overzeese investeringen name lijk in een nadelige positie gekomen, zo wordt opgemerkt. Hierbij moet echter worden bedacht dat tariefcontingenten de moeilijkheden kunnen verlichten. Mocht op de duur de produktie van concurre rende produkten in de geassocieerde ge bieden worden uitgebreid dan zal een heroriëntering mogelijk zijn van het (po litiek uiterst onstabiele) Indonesië naar Afrikaanse gebieden. De Nederlandse Raad der Europese Be weging acht de E.E..G een beilangrijke voorwaarde voor het welslagen van de Nederlandse industrialisatie i.v.m. de ver groting van de afzetmarkt Het besluit om tot de E.E.G. te komen heeft op zichzelf reeds een aantal Amerikaanse firma's tot het voornemen gebracht Nederland als vestigingsplaats te kiezen. Een ontwikkeling van de E.EG in de richting van een autarkisch blok wordt uiterst moeilijk zo niet onmogelijk geacht. Het wordt uitermate onwaarschijnlijk ge noemd dat de relatieve teruggang van de handel met derde landen een absolute vermindering van het handelsvolume met deze landen zou betekenen. Tegen het bezwaar dat prijsstijgingen als gevolg van de instelling van de Euro- markt onvermijdelijk zullen zijn, wordt in de studie aangevoerd dat deize zeer zeker niet hoger zullen zijn dan in een ver deeld Europa. De positie der E.EG.-landen OP de we reldmarkt zal eerder versterkt dan ver zwakt worden. Voor Benelux betekent he| buitenrecht op zichzelf bezien weliswaar een nadeel, doph hiertege^ower staan twe*^tober belangrijke winstpunten. De Beneluxlan- den toch zullen onderdeel van een groter geheel worden waardoor hun Industrie- en voor een geringer deel van hun afzet afhankelijk worden van „buitenlandse markten". De grotere binnenlandse markt die aldus ontstaat, maakt bovendien ef ficiënter produceren mogelijk. Aangaande het bezwaar van sommige zijden, dat de minimumprijsregelingen, die door nationale overheden kunnen wor den ingesteld, een ware landbouwintegra- tie voorlopig illusoir maken, wordt gezegd dat het gevaar van protectionistisch ge bruik inderdaad niet uitgesloten is. Op de duur zal dit echter steeds moeilijker worden daar een toenemende gemeen schapsbemoeienis is voorzien. De S2-jarige Amerikaan Richard Rogg, die in de laatste tijd zonder paspoort, geld en bezittingen van het ene Europese land naar het andere is gezonden, is vrij dag per vliegtuig uit Amsterdam te Parijs aangekomen, waar de Amerikaan se ambassade hem een nieuw paspoort zal uitreiken. Roggs zwerftocht begon in februari van dit jaar, toen deze belezen man om niet duidelijk geworden redenen te New York monsterde als matroos op een Ne derlands schip, dat naar Karatsji zou gaan. Hoewel zijn paspoort niet in orde was kreeg hij toch papieren van de ka pitein. Rogg ging in Singapore van boord en zette vandaar zijn reis naar Karatsji, waar hij zijn geldig paspoort hoopte aan te treffen, eerst per trein en daarna lif tend of te voet voort. Begin september kwam hij in Karatsji aan. Zijn paspoort bleek niet aanwezig te zijn. Op de een of andere wijze kreeg hij een vliegbiljet naar Genève, maar hij bleek daar op 20 september bij zijn aankomst geen ge ziene gast. De Zwitserse autoriteiten zetten hem op een vliegtuig naar Rome en vandaar zond men hem dadelijk door naar Parijs. Daar zag men in zijn Ne derlandse zeemanspapieren een reden hem naar Amsterdam te zenden, maar de Nederlandse autoriteiten waren al evenmin op de aanwezigheid van Rogg gesteld met bet gevolg, dat hij korte tijd later weer op het vliegveld Orly bij Pa rijs stond. De bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, verleent woensdag 2 en 9 ok-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3