Op zoek naar jong voetbal-talent! 8 parlementariërs trapten zich los voor interland tegen Belgen Radio-programma Postzegels Grote Prijs van Nederland: 8 juni sm ■sfsxtssss^smsmzws rB MVV-Fortuna '54: Limburgse prestige-derby Speurtocht door de competitie, waarop nu het accent ligt „Laten we het amateuristisch houden' Amateur-V oetbal OPNIEUW STERKE ROL VAN MOC EN DE SPECHTEN Tribune storrte in bij TT-races te Assen Journalisten moesten de moddervette ballen ophalen Debutanten-duel in IA Italiaanse motoren niet meer in wedstrijden *Sport-<S patten Griep teistert Engelse en Schotse clubs EVEN AANDACHT VOOR Tulpen Rally van 27 april t.m. 3 mei ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PAGINA 6 Het wordt een rustig seizoen nu voor de Nederlandse voetbal lerij' geen zorgen om Hannover, geen zorgen om Stockholm, slechts de twee traditionele wed strijden tegen de Belgische buren (op 17 november in Rot terdam en in het voorjaar te Antwerpen) en dan in de lente nog een licht programmaatje dat overigens nog gecomponeerd moet worden omdat de K.N.V.B. in afwachting van het verloop der W.K.-voorronden het twee de deel van het interland-rooster voorlopig nog open had gehou den. Het accent ligt dus op do competitie en daarin dan met name op de jeugd, waaruit Elek Schwartz zijn nieuwe Oranje- ploeg zal moeten opbouwen. In de 2e divisie Tegen bouwer f 2000 geëist Middenvoor gezocht SVV naar Tilburg THEO HOOGVELD EUROPEES POLITIE-ZWEMKAMPIOEN Om de kop van IC Dames-atletiek in Duitsland RECORDPOGING OP 4 x 100 METER MISLUKTE „Vliegende keep" B. M. R. S. Vraag naar PHISMA voor een goed horloge SS r:\yAYS; 'ÊURGPAÜ ktNU£R?Ofe<> fe B. M. R. S. Die jeugd is er bijvoorbeeld in M.V.V., waar een Rutten en een Van Wissen bij zonder op de voorgrond treden. Zij zijn ook de pijlers van een M.V.V., dat mor gen op eigen veld de semi-derby tegen Fortuna '54 in winst zal trachten om te zetten. Het is een prestige-affaire voor de Maastrichtenaren, hoewel.... evenzeer voor de Geleners, die jl. zondag eindelok hun eerste zege boekten en die zo snel mogelijk naar de hogere regior.en van de ranglijst willen klimmen. Als een man een M V.V.-succes in de weg kan staan, dan is het wellicht Belski, in wie Fortuna een voortreffelijke nieuwe keeper heeft gekregen» waarbij men De Munck al ver- ^jeugdig talent bezit ook DOS in Van der Linden, als hij maar wat meer ^tem perament had en minder gauw uit het veld geslagen was. DOS zal trouwens ,als geheel mentaal sterk moeten spe len, om de zware neder laag tegen NAC met eert overwinning op GVAV uit te wissen. Jeugd is ook de troef van Bosselaar en De Vries bij Sparta, thuis tegen NAC. dat de jonge Bouwmeester opvoert; een wedstrijd met gelijke kansen, al hebben de Bredanaars in de jongste drie jaren de meeste BOSSELAAR duels gewonnen. de jeugd! van het duel tussen Willem II en SVV, maar dan moeten de Apeldoorners de uitwedstrijd tegen RBC winnen (minder gemakkelijk dan het lijkt!) en voorts zien wfj Willem II in eigen Tilburg wel winnen (ook al verlóór het daar van Excelsior, dat op zijn beurt weer door. SVV werd verslagen!) De Graafschap moet nu tegen Vitesse maar tonen of er serieuze plannen zijn, HVC tegen het teleurstellende Alkmaar dito, evenals Voiendam tegen Helmond, terwijl van Excelsior en DFC alleen de winnaar voorlopig nog een rol speelt. VSVRoda Sport is in verband met Haar lem—Stormvogels uitgesteld, niet in ver band met de griep, waarvan de invloed op de voetballerij wel meevalt. HaarlemStormvogels is in de buurt van IJ- en Spaarnemond dus wel een big match, maar Wageningen—Scheve- ningen lijkt ons in de le divisie B toch nog iets be langrijker nu de mannen van de Veluwe zich van hun matige start hersteld hebben. Wanneer hetRCH zou lukken om leider Leeuwar den tot een mis stap te verleiden, can Scheveningen wellicht de kop ivernemen, maar dan moet de Wa- 'eningse barrière HOFMAN, steunpilaar van Leeuwarden overmeesterd worden. Limburgia kan tegen Eindhoven wel een kleine meerder heid behouden, Helmondia en Sittardia zijn thuis tegen Rigtersbleek resp. For tuna VI. ook favoriet, voor Hermes-DVS zien wij tegen De Volewijckers weinig kans op de eerste zege (misschien wél op een gelijk spelletje), Xerxes en KFC gaan gelijk op. Big match in 2A is 't GooiLonga en als de Tilburgers dat niet winnen, staan Zeist en Hilversum klaar om via over winningen op De Baronie resp. Wilhel- mina de kop over te nemen. ZFCEBOH en UVSDosko zijn voor de gastheren, ONA—DHC is een open boek. En wan neer Emma ook in de thuisbeurt tegen De Valk geen kans ziet om eindelijk tot het eerste winstpuntje te komen, zien wij de Dordtse degradanten ook in deze tweede divisie onderaan eindigen. Heracles is morgen vrij en daarom neemt de winnaar van RhedenOldenzaal de leiding in 2B over, gevolgd door Go Ahead, waarvan wij aannemen dat het Tubantia de baas blijft. NEC's Curagaoers hebben tot nu toe niet veel bijzonders laten zien en ook bij Veendam zien wij voor hen weinig winst liggen. PEC Enschedese Boys en ZwartemeerHee renveen bieden gelijke kansen en tenslotte completeert de aantrekkelijke Groningse derby OosterparkersBe Quick het pro gramma van deze week. Op zaterdag 27 juni 1953, drie kwar tier voor de finish van de TT-races voor de 500 cc motoren, zakte een deel van de tribune in de S-bo-cht van het cir cuit van Drente als een kaartenhuis zij delings ineen. Op dit gedeelte zaten 480 toeschouwers, waarvan er 41 gewond wer den. Het ongeval werd gisteren uitvoe rig besproken voor de arrondissements rechtbank te Assen, waar de 41-jarige aannemer Harm. S. te Enschede terecht moest staan, omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan grove nalatigheid. Hij zou als bouwer van de tribune, niet hebben gezorgd, dat deze stevig genoeg in elkaar werd gezet. Aan het slot van een lang requisitoir eiste de officier tegen S. een boete van tweeduizend gulden of vier maanden hechtenis. Bei de verhoren zeiden de verdachte en de tribunebouwers, G. V. en H. H., dat ze van mening waren, dat het ongeval was veroorzaakt door overbelasting. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat er van overbelasting geen sprake geweest kan zijn, omdat or een te scherpe controle is geweest zodat niet kaartenhouders geen kans kregen om op de tribune te gaan zitten. Verder wees hij er op, dat de tribunes „op het gezicht" waren gebouwd. Er zou verder te weinig aandacht aan de vei ligheid besteed zijn, omdat alles te haas tig moest gebeuren. De officier zei verder, dat hij er eerst over gedacht had om een vrijheidsstraf te vragen. Omdat alles nu al weer zo lang geleden is en er bij het ongeval geen doden te betreuren vielen, eiste hij een boete van tweeduizend gulden of vier maanden hechtenis wegens grove nalatig heid en het niet zorgen voor het ge bruik van deugdelijk materiaal. De Tsjechische piloot F. Novak heeft een nieuw wereldrecord-zweefvliegen toestel 1000 kg) afstandvlucht, gesloten circuit gevestigd. In 21 uur en 55 minuten legde hij een afstand van 4121,238 km. af (moyenne 196,2 km/uur). Misschien wordt ook de snelle BW amateur Berkelmans (vier goals tegen Sparta) een man om op te letten; maar overigens zullen de Bosschenaren, die jl. zondag een typische uitschieter hadden, morgen in hun normale vorm al moeite genoeg hebben om bij Blauw Wit^ een gelijk spel te veroveren. ADO bezit in de ook nog vrij jonge Schuurman een talentvolle middenvoor, die verleden jaar nog lang niet „rijp" bleek, doch zich steeds meer ontwikkelt. Daarom ge loven wij ook, dat ADO het tegen Am sterdam wel zal klaren. De jeugd van Meijers en Moulijn tegen over het veteranendom van Lenstra en Schaap: dat is het aspect, gezien tegen de achtergrond van een nieuw Nederlands Elftal in opbouw, van de ontmoeting En schede— Feijenoord, een ontmoeting overi gens met gelijke papieren. Overigens staan beide ploegen niet meer op hetzelfde top niveau als verleden jaar, maar na de zwakke start is de Rotterdamse achter hoede toch wel sterker geworden (Ker- kum en Van der Hoek; en de jonge Veld hoen, verleden jaar sensationeel goed de buterend, heeft wellicht de weelde niet kunnen dragen en is terecht naar het reserve-elftal verwezen Kruiver en Walhout, de jeugdige ex- nonenten bij PSVNOAD, waarin de Eindhovenaren goed zijn voor de volle winst; Van der Kuil en Snoeks de jonge animators van een Ajax, dat favoriet is tegen VVV. En wellicht is ook Rapids voortreffelijke schakelspeler, de kleine Schaffrath, de aandacht waard nu hij de Nederlandse nationaliteit heeft verkregen; wellicht ook stelt Van Melis opnieuw zijn kandidatuur en dan wint Rapid de thuiswedstrijd tegen Elinkwijk bovendien. De nieuwe leider in de le divisie A wordt ofwel AGOVV ofwel de winnaar Tijdens de wedstrijden om de Europese zwemkampioenschappen van de interna tionale politiesportbond heeft Theo Hoog veld van Neptunus (Artersfoort) de titel behaald op de 110 yards vrije slag Hij won de finale in 59.2 sec. voor de Brit Roberts (59.9 sec.) Engeland heeft in de atletiekwedstrijd te Londen tegen Polen op beide fronten gewonnen. De Engelse dames zegevierden met 38 tegen 35 punten en de heren met 80 tegen 77 punten. De Amerikaanse vedergewicht Isaac Berger, winnaar van een gouden medail le op de Olympische Spelen te Melbourne, heeft op het Joodse sportfeest. de Macca- biah, een nieuw ereldrecord tweehandig drukken gevestigd. Berger kwam tot 117 kg. Het oude record stond sedert 24 mei jl. met 115 kg op naam van de Rus Minaev. Hopelijk krijgt in het Amateur-voet bal nu ook de le klas A. eens Ie kans om een volledig programma te spelen, nadat reeds twee weken achtereen de re gen spelbreker is geweest. Wij zien dan Quick, thuis tegen Zeeburgia, wei de der de zege in successie behalen, voorts ont moeten de twee debutanten D.C.G. en O.S.V. elkaar en wij geloven dat de 'Amsterdammers de beste papieren heb ben), kampioen Velox moet bij D.W.V. op de volle winst beslag kunnen leggen, C.V.V.-R.F.C. gaat in Rotterdamse der bysfeer en daar is niets van te zeggen. Unitas slaan wij wel hoger aan. dan Gouda maar in U.V.V.- V.C.S. zien wij geen favoriet. Kampioen Be Quick zal in de le klas B. tegen W.V.V. wel beide punten in eigen Zutfens huis houden, concurrent W. V. C. daarentegen moet wellicht op nieuw een veer laten tegen Achilles (dat Sneek al tot een draw-verplichtte). Sneek zelf, op het ogenblik nog aan de kop, zal zich tegen Quick'20 wel herstellen .n weer de volle winst veroveren. De twee debu tanten. Z.A.C. en Quick N. kunnen met de steun van eigen publiek een heel eind komen tegen Hengelo resp. Borne en ten slotte zien wij ook Robur en Velocitas wel van Zwaagwesteinde winnen. Een van de aardigste wedstrijden van de dag kan het duel tussen De Spechten en M.O.C. worden, waarbij het om de leiding van de le klas C. gaat. Beide ploegen hebben ook verleden jaar reeds en toon aangevende rol gespeeld en nu ook schij nen zij van plan om een sterke concur rentie tegen kampioen Maurits te gaan voeren. Overigens zal de wi: oaar van morgen de kop voorlopig moeten delen met debutant Boxtel, mits deze bij V.S.V. '34 (Valkenswaard) de derde zege in successie behaalt. Maurits is intussen nog niet in het veld geweest, maar morgen zal bet er tegen Brabantia toch wel van komen. Als de Landskampioenen hun titel eer willen aandoen, moeten zij dat natuurlijk win nen, maar.. Brabantia is soms héél moeilijk. Vlissingen buit tegen Klmbria zijn terrein voordeel uit en tenslot j is de wedstrijd Roermond-Heer ingelast, waar voor de debuterende gasten misschien een eerste winstpuntje in zit. Een Nederlandse dames-estafetteploeg, bestaande uit Els Witkamp (GAC, Hilver sum), Ine Speyk (BRKEAV, Enschede), Ria van Kuyk (Olympia '48, Den Haag) en Hannie Bloemhof (Parthenon, Arnhem), heeft tijdens internationale atletiekwed strijden te Dortmund een aanval gedaan op het Nederlandse record 4 x 100 meter. De Nederlandse meisjes slaagden er ech ter niet in dit record, dat op 22 juli 1956 te Vlaardingen op 46,8 sec. was gebracht, scherper te stellen. Zij wonnen in 47.5 sec. Een team van OSV (Hoerde, Did.) werd tweede in 49,3 sec. Op de individuele nummers hadden onze landgenoten meer succes. Ine Speyk won de 100 meter in 12 sec., voor Hannie Bloemhof, die in 12,1 sec. tweede werd De derde plaats was voor Rie Kuyk, die eveneens 12,1 sec. liet noteren. Ook de 200 meter leverde voor Ine Speyk een overwinning op. Haar tijd was 24,8 sec Ria Kuyk werd tweede in 25,2 sec. en derde het Duitse meisje Gerda Jeibsmann in 25,5 sec. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, vrijdag Het bericht over de twin tig kamerleden, die op het H.V.V.-terrein in alle haast hun fysieke conditie zou den gaan bijschaventen einde straks tegen hun Belgische collega's in de voetbal-interland „op ho ger niveau" opgewassen te zijn, heeft voldoende jour nalisten en fotografen naar de Van Hogenhoucklaan gelokt om een heel elftal te formeren, compleet met reserves. Dat kon van de heren parlementsleden niet worden gezegd. Er versche nen namelijk slechts acht Oranje-kandidaten op deze eerste trainingsmorgen. Zij gebruikten de foto toestellen als doelwit en de journalisten als ballenjon- gens, die over hekjes klau terden om de „afzwaaiers" van mr. P. A. Blaisse (K.V.P.) op te halen, of die moddervette ballen, welke de heer G. M. Ne- derhorst (P.v.d.A.) door zijn keepersknuisten liet glippen te stoppenmet hun speciaal voor deze ge legenheid aangeschoten zondagse schoenen. Het werd een blijspel in drie bedrijven door een niet bepaald homogeen ge zelschap voortreffelijk ge bracht; eerste bedrijf; een rondje hardlopen; tweede: doelschieten; derde; een echt partijtje van vier tegen vier met „vliegende keep". We hebben niet begre pen, dat onze landgenoten bezwaar maken tegen een speeltijd van twee keer drie kwartier dat stellen de Belgen voor want hun uithoudingsvermogen was verbazingwekkend. Helaas is dat het enige op timistische geluid, dat we kunnen laten horen. Het ziet er droevig uit tot nu toe. Als de kandida ten, die op 2 november in Brussel (datum en plaats werden vanmorgen bekend gemaakt) de strijd met hun Belgische tegenstanders op een allesbehalve politiek vlak aanbinden, niet met dubbele cijfers ten onder willen gaan, zullen zij nog menig uurtje uit het poli tiek voetbalspel van alle dag moeten breken. Niet zwaar „En dat", zo verzekerde de heer C. P. Hazenbosch (A.R.) aanvoerder-trai ner-manager ons, „zal dan ook in de komende we ken gebeuren. Geen van de pioniers is de vreemde on derbreking in hun dage lijks werk zwaar gevallen en dat is misschien een aanmoediging voor de he ren, die vanmorgen op net appèl ontbraken". De heer Blaisse („laten we het amateuristisch hou den; géén ge-pool") is nog actief speler in een van de H.V.V.teams en dat was vanmorgen waarlijk niet alleen aan zijn geelzwarte shirt te zien. Bij mr. B. W. Biesheuvel manifesteerden de voetbaltriomfen uit vroeger jaren zich in een band rond de voetbalknie. Mr. H. W. van Doorn (K.V.P.-voorzitter) en de heer J. Reehorst (P.v.d.A.) zullen beiden straks in Brussel zeer verdienste lijke krachten in de mid denlinie zfjn. Eerst schoenen De kwaliteiten van de heer D. F. van der Mei (C.H.) waren nog niet te omlijnen. Deze parlemen tariër zal zich eerst een paar voetbalschoenen die nen aan te schaffen, want op de ,,burger-trappertjes", die hij' vanmorgen had aan getrokken, haalt hij Brus sel nóóit! Mr. M. Vrolijk tenslotte maakte geheel in het wit gestoken het gezelschap van acht pio niers compleet. Volgende week donder dag gaan de heren opnieuw trainen en op 24 oktober wordt op het H.V.V.terrein een oefenwedstrijd tegen de parlementaire pers ge speeld. Het is kort dag en er zal hard gewerkt moe ten worden om nü nog een homogeen team te forme ren, dat de Belgen die reeds enige tijd onder be kwame leiding oefenen een nederlaag kan toe brengen. Dc drie grote Italiaanse motorrijwiel- fabrieken Moto Guzzi, Gilera en Mondlcf hebben besloten na dit jaar niet meer deel te nemen aan wedstrij den. In een gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd dat dit besluit hun in staal zal stellen grotere aandacht te besteden aan de behoeften van de gewone mark' en voorts dat zij zich nu meer kunnen concentreren op een grote publiciteit over het motorrijwiel als een vervoermiddel voor werk en plezier. De drie fabrieken constateren verder dat er verwarring is ontstaan over de vraag of het toelaatbaar is, dat de rij ders, bij de hoge snelheden die nu in wedstrijden worden bereikt, nog langer worden bloot gesteld aan risico's. De Russische schermster Alexandra Zabelina heeft te Parijs het wereld- kampioenschap floret dames individueel gewonnen. Zij demonstreerde een magni fieke techniek en won vijf van haar zeven partijen. Zij verloor van de Italiaanse Bruna Colombetti en de Roemeense Olga Erban met vier tegei#drie treffers. Een barrage was noodzakelijk om de tweede plaats. De uitslag werd: 1. Alexandra Zabelina (Rusland); 2. Heidi Schmidt (Duitsland); 3. rene Camber (Italië); 4. Valentina Kisselewa (Rusland); 5. Bruna Colombatti (Italië). De Fransman Armand Mouyal is giste renavond in het Pierre de Coubertin- stadion te Parijs wereldkampioen degen- schermen geworden. In de finale-poule van het toernooi, waarin vrijwel alle par tijen de gelimiteerde tijd (15 minuten) duurden, won hij 6 van de 7 (spannende) duels. Voor dames en heren in chroom, edelstaal, doublé en goud. Uitzending vanuit Engels Transit ramp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zaterdag 28 september 22.00 Verzoekplaten 23.00 Wlnnifred Atwell speelt 23.30 Jo Stafford zingt 23.45 Vervolg verzoekplaten 01.00 Sluiting ZONDAG 29 SEPTEMBER HILVERSUM 1. 402 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 1KOR 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17 30 VARA 2000-24.00 AVRO. 8.00 Nws en postdulvenberlchten 8.1 8Weer of geen weer 9.45 Caus. 10.00 V.d. jeugd 10.30 Remonstrantse kerkdienst 11.30 Vragenbeantw 12.00 Amus muz. 12.30 Sportspiegel 12.3a Lich te muz 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gramm. 13.10 Caus. 13.20 Gevar. progr. v.d, strijdkrach ten 14 00 Afscheidscaus. 14.25 Logboek 1939 15 10 Gramm. 15 30 Kamerork. en solist 16.30 Sport- revue 17.00 Caus. 17.10 Caus, 17 30 V.D. jeugd 17.50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjourn. 18 30 Zigeunerork. 19.00 Vrije VARA-tribune 19 30 Hoorsp. en muz. 20.00 Nws. 20 05 Theaterork. en soliste 20 35 Hoorsp 2M5'Strljkork. 21.35 Ca- Gramm. 23 00 Nws. 2llS Caus 23.20-24.00 Met de Franse slag. HILVERSUM II 298 m. 8.00 NCRV 8.30 IKOR. 9.30 KRO. 17 00 NCRV. 19 45-24.00 KRO 8.00 Nws en weerber. 8.15 Orgelconc. 8 30 Vroegdienst 9.20 Caus 9 30, Nws. 9.45 Gramm 9.55 Hoogmis 11.30 Gramm. 11.40 Viool en pi ano 12.05 Kamerork. 12 20 Apologie 12 40 Lichte muz 12.55 Pax Christi-beweging 13.00 Nws. en kath'. nws 13.10 V.d. jeugd 13 30 Lichte muz 13 45 Boekbespr. 14.00 Radiophllharm. ork 15.10 Klankb. 15 40 Klassieke muz j®„l' SP°rt 16.30 Vespers 17 00 Gereformeerde kerkd, 18 30 Dubbelkwart. 19.00 Nws. uit de kerken 19 05 Geestelijke kamermuz, 19 30 Caus 19 45 Nws. 20.00 Blijspel 20.30 Act. 20.45 De gewone man 20.50 Cabaret 2120 Caus. 2130 Hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.35 Uit het Boek der boe ken 22.45 Avondgeb. en lit kal. 23.00 Nws. 23.15- 14.00 Gramm. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 1120 Gramm. 12.10 Kritieken 12.55 Weerber 13.00 Nws. 13.10 Country Town 13.40 Operamuz 14 00 Tuicib. praatje 14.30 Symf.-ork. en sol (lil 22-15.38 Voordr.) 16.15 Vragenbeantw. 16.30 \luz caus. 17.00 V.d. kind. 17.5o Weerber. 18-00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Amus. muz. 19.30 Caus. 1945 Kerkdienst 20 25 Liefdadighejdseproep 2(120 Hoorsp 21.00 Nws. 21.15 Klankb. ii. ia Amus. mu? 22.50 Epiloog 23.00-23.08 Nws. «MN HMMIMMMMtHt# MMMIM«M>MM*tt De griepepidemie, waarvan de Engelse voetbalclubs al zovee] last hebben onder vonden, heeft zich nu ook tot Schotland uitgebreid. Van de leider van de eerste divisie, de Hearts of Midlothian liggen vijf spelers ziek te bed, en de competitiewedstrijd van vandaag tegen Partick Thistle zal daarom geen doorgang vinden. In Engeland is de club uit de derde divisie noord, Gateshead, nu eveneens getroffen door griepgevallen. De club heeft per missie gekregen om de wedstrijden tegen Mansfield op heden en tegen Stockport County op maandag a.s. af te zeggen. De op het ogenblik zwaarst getroffen Engelse club is ongetwijfeld Everton; elf spelers van de kern van deze ploeg zijn ziek. De beslissing inzake het al dan niet spelen van de wedstrijd- van van daag tegen Blackpool werd overigens pas vrijdag genomen. Door de griep is de lijst van uitgestel de wedstrijden in de Engelse competi tie daardoor tot acht gestegen. HET VERBAND dat er bestaat tussen postzegels en geldbelegging is niet van vandaag oj gisteren. In de eerste jaren dat de postzegels voor frankering van brieven werden gebruikt, nu ongeveer een eeuw geleden, was er van het kopen van zegels met hel doel er winst mee te maken uiteraard nog geen sprake. Toen men echter begön te verzamelen en de belangstelling daarvoor steeds groter werd, kwamen er lieden, die van de grotere vraag profijt gingen trekken, langzamerhand hun hobby overboord gooiden en er een geldzaak je van gingen maken Ken Rosewall, de 22-jarige Australiër, die in 1956 de finale va nhet Wimbledon- toernooi bereikte, heeft in de halve tinale van het internationale tennistoernooi op 'overdekte banen voor profs dat inbon den wordt gehouden. Jack Kramer ver slagen. De cijfers waren 61, 63, 62. Nu is het een feit, dat wanneer bij het verzamelen van postzegels de zucht om er winst mee te maken de boven toon gaat voeren, van geen liefhebberij meer kan worden gesproken. Dan is men geen filatelist meer, doch wordt men geleidelijk aan een speculant in postze gels met alle gevaren en maar al te dikwijls teleurstellingen daaraan ver bonden. Toch spreekt een verzamelaar, van de kleinste jongen met zijn postzegelschrift tot de vergevorderde met zijn collectie albums, graag over de waarde van zijn zegels. Het. is een punt waar hij ook be langstelling voor heeft en het is begrij pelijk dat hij het prettig vindt, wanneer hij bij het doorbladeren van een nieuwe catalogus ziet. dat zijn zegels in prijs zijn gestegen, als hij bij de advertenties in de filatelistische tijdschriften de postzegels die ook hij bezit, tegen veel hogere prijzen vindt aangeboden dan hij er destijds voor betaald heeft. in Frankrijk, Italië, Luxemburg, Duitse Bondsrepubliek en Nederland kwamen ook in België twee zegels in omloop. Zo wel op de 2 fr. als op de 4 fr. wordt de ge dachte van een vere nigd Europa als bron van vrede en wel vaart in beeld ge bracht door zes ko renaren,, welke de voorspoed in de zes landen van de E.G.K.S. symboliseren met op de ach tergrond fabrieksschoorstenen, een me talen brug en een berg steenkolen. Duitsland Bondsrepubliek). De Europa-zegels dragen hier als afbeel ding een gedistilleerde boom boven het woord Europa; de 10 Pf. is groen en lichtblauw, de 40 Pf. blauw en licht- 'Wv_; itia fssswzs Wij nemen hierbij aan dat iemand, die verzamelt ook zo nu en dan wat geld voor zijn hobby opzij legt en dat men zich niet alleen bepaalt tot het sparen van postzegels die men te hooi en te gras krijgt. Op deze manier zal men het .zelden of nooit tot een behoorlijke ver zameling brengen In dit verband willen we de verza- Jaars vooral de beginnende onder hen wijzen op de mogelijkheid om op een eenvoudige, veelal goedkope manier een collectie bij elkaar te krijgen, die vol doet aan de eisen, welke men als hobby er aan mag stellen en waarbij tevens het zo begeerde waarde-element een rol kan gaan spelen. We hebben hier op het oog liet aan schaffen van postzegels direct na het verschijnen. Wanneer men^ beginnende verschijnen. Wanneer men Deginnenae T5eriün_ De internationale sportcommissie van de F.I.A. (de Internationale Automobiel Federatie) heeft te Lausanne de auto sportkalender voor 1958 vastgesteld Voor de Grote Pr(js van Nederland, die zal gelden voor het Wereldkampioen schap coureurs (formule 1-wagcns), werd als datnm 8 juni aangewezen. De 10e Internationale Tulpen Rally zal van 27 april tot en met 3 mei wor den gehouden. De internationale autosportkalender ziet er verder als volgt uit; Wedstrijden geldend voor het Wereld kampioenschap coureurs (formule 1-wa- gens) 1958: 19 januari: grote prijs van Argentinië; 18 mei; grote prijs- van Mo naco; 30 mei: grote prijs van Indianapolis; 8 juni; grote prijs van Nederland; 22 juni: grote prijs van België; 29 juni of 6 juli: grote prijs van Frankrijk; 29 juni of 6 juli: grote prijs van Portugal; 19 juli: grote prijs van Engeland; 3 augustus: -- grote prijs van Duitsland; 7 augustus: kingrally; 23—26 oktober: Rally van het grote prijs van Italië. Voor de klassering Iberisch schiereiland. van de renners gelden de beste 6 resul ^De races geldend voor het Wereldkam pioenschap merken 1958 (sportwagens) zijn: 26 januari: 1.000 km race van Buenos Aires; 22 maart: 12-uursrace van Sebrlng (V S.); 11 mei: Mille Miglia; 1 juni: 1.000 km Nuerburgring; 15 juni: 24-uursrace van Le Mans; 10 augustus: grote prijs van .Sweden; 13 september; Engelse Tourist Trophy; 9 november: grote prijs van Ve- nuzuela. Voor de klassering van de ren ners gelden de vijf beste resultaten. De data van de rally's, meetellend voor het Europese kampioenschap groot-toe- risme zijn: 22—29 januari: Rally van Monte Carlo; 24 februari—2 maart; Raily van Sestrieres; 11—15 maart: Rally van Groot- Britttannië; 27 april—3 mei: 10e Inter- nationale Tulpenrally; 7—10 mei: Rally van de Accropolls; 1518 mei: Rally va*i Duitsland; 26 mel-1 juni: Rally van Ge neve; 9—14 juni: Rally van de Midder nachtzon; 412 juli: Alpenrally; 23 27 juli: Adriatische rally; 2731 augustus; Luik—Rome—Luik; 19—22 september: VI- Van de 1 oktober a.s. verschijnende serie NED. NIEUW GUINEA met een toeslag ter bestrijding van de kindersterfte vindt men een der zegels hier afgedrukt blauw. Dezelfde zegels verschenen ook voor het Saargebied echter in een gewijzigde kleur en een waarde-aan- duiding in franken: 20 fr. oranje-geel (hierbij afgedrukt) en 35 fr. paars en rose. (Berlijn). Als tweede zegel in de se rie beroemde mannen uit de geschiede nis van Berlijn kwam een 20 Pf. (rood en donkerbruin) in koers met een toe nieuwtjes koopt van enkele landen, komt men na verloop van jaren tot een verzameling, waar men een steeds gro ter plezier in zal krijgen. Met opzet schreven we „enkele" landen, om de gedachten te bepalen een vijftal; neemt men een groter aantal dan is de kans groot dat men ook uit financiële overwegingen op een bepaald mo ment toch op een kleiner aantal moet overgaan. Als men de huidige prijzen ziet van zegels van de Ver Naties, waarvan som mige in enkele jaren tijds tot het vijftig- voudige van de oorspronkelijke prijs van enkele dubbeltjes zijn gestegen; van het Vaticaan met exemplaren die na twintig jaar tot een nimmer vermoede hoogte zijn opgelopen en van verschei dene andere landen, waarover uw post zegelhandelaar u stellig zal inlichten, dan lijkt het ons mede met het oog op „geldbelegging" (om dat woord nu hier ook eens te gebruiken) geen ongemoti veerd advies om, naast het bijeenbren gen van zégels van vroegere jaren, ook het geregeld aanschaffen van „nieuw tjes" niet te vergeten. Nieuive uitgiften België. Tegelijk met de emissie op 16 september 1.1. van de Europa-zegels wig Heek op aan die van 1888193) directeur was en j onder wiens lei- ding de „Zoo" zich ontwikkelde tot een der grootste van Europa. Binnenkort is als derde en vierde uitgifte in deze reeks nog te wach ten een 25 Pf. (roodbruin) met de acteur Max Reinhardt en een 15 Pf. (blauw en bruin) met de chemicus Fritz Haber. Frankrijk. Een 35 fr. (bruinrood en sepia) kwam van de pers om de na gedachtenis te eren van de wiskundige en filosoof Auguste Comte, die een eeuw geleden overleed. De beide Europa-zegels welke hier verschenen en waarvan er een aan het hoofd van deze rubriek is afgedrukt, be staan uit een 20 fr. (bruin en groen) voor frankering van brieven in het bin nenlands verkeer en een 35 fr. (bruin zwart en blauw) voor verzending van een normale brief naar het buitenland. Twee handen vindt men er op afge beeld; een ervan toont een korenaar, de EEN NIEUWE FRANSE 18 FR., die in omloop kwam ter gelegenheid van de in Parijs gehouden studenten-wereld kampioenschappen andere laat een tandwiel van een ma chine zien. Ierland. Een 3 d. (blauw) en een 1 sh. 3 d. (rose) kwamen in om loop ter herinnering aan het feit, dat honderd jaar geleden admiraal William Brown overleed. Men treft zijn portret er op aan met op de achtergrond een vuurtoren. Voorts zijn twee ze gels te wachten ter nagedachtenis van de Pater Franciscaan Wadding, een Ier van geboorte en stich ter van het Ierse col lege in Rome. Hij was ook een steun voor de strijders voor de onafhankelijk heid. In 1657 overleed hij te Rome. Nederland. De nieuwe zegel van tien gulden met de beeltenis van H.M. de Koningin „en profil" is thans aan de postkantoren verkrijgbaar, terwijl de verkoop van luchtpostzegels van f 15, en 25,— (met een vliegende zeemeeuw) is gestaakt; deze zegels zullen niet meer worden herdrukt. Nu de nieuwe tien gulden-zegels er zijn zal worden afge wacht of in de toekomst nog behoefte aan frankeerzegels van hogere waarde bestaat. De nog voorhanden luchtpost zegels 15„en 25,— zullen door ie Filatelistische Dienst der P.T.T. te s-Gravenhage worden verkocht, uitslui tend op schriftelijke bestelling. Ned. Antillen. Zoals reeds eer der gemeld zal ter gelegenheid van de openstelling van het nieuwe toeristen hotel te Willemstad een bijzondere post zegel worden uitgegeven. Van 12 okto ber af zal deze in de frankeerwaarde van 15 ct. ook aan defilatelistenloket- ten hier te lande tegen 30 ct. (Ned. Courant) verkrijgbaar worden gesteld. Ver. Staten. De verkoop van de onlangs op Independence Day versche nen 4 ct met de U.S.A.-vlag zou gestaakt zijn aldus lezen we in het „Ned. Maand blad voor Philatelie"; vermoedelijk op grond van het feit. dat de afstempeling van deze zegel een bezoedeling van de Amerikaanse vlag en zodoende een wetsovertreding betekent. Zweden. Op 15 oktober zullen drie zegels in de serie Gustaf Adolf in een nieuwe tekening worden uitgegeven nl. de 20 Ore (grijs). 25 Ore (brum) en 40 Ore (groen); ze zullen tweezijdig getand zijn, terwijl de 20 Ore ook met een tan ding aan drie zijden in omloop zal ko men. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Verz progr. 13.15 Gevar. muz. 13.45 Ge- var. progr. 14.15 Amus. muz. 14.45 Filmprogr. 15.30 Concertork. 16.30 Hoorsp. 17.00 Down your way 18.00 Amus. muz. 18.30 Hoorsp. 19.00 Revue-ork. en solist 19.30 Nws. 19 35 Amus. muz 19.45 Hoorsp. 20.15 Verz progr. 21.15 Ge var. progr. 22.00 Samenzang 22.30 Nws. 22.40 Pianospel 23.00 Gramm. 23.55-24.00 Nws. NDR-IVDR. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 15.00 Gevar. muz. 18.00 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang 20.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.10 Symf. ork. 72.45 Lichte muz. 23.00 Hoorsp. 24.00 Nws. 0.05 Lichte muz. 1.00 Dansmuz. 2.15-5.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Progr. 347m. 12.00 Ork conc. 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp. 15.36 Operette 17.17 Gramm. 18.00 Symf. ork. en sol. 19.30 Gramm. 19.45 Nws. 20.05 Lichte muz. 21.48 Kamermuz. 23.15 Gramm. 23.45-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. s 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 13.00 Nws. 13 15 V.d sold. 14.00 Opera- en Belcantoeonc. 16.00 Sport 16.45 Gramm, 17.15 Sportuitsl. 17.30 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Kamermuz. 18.30 Qodsd. halfuur 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 20.00 Hoorsp, 21.20 Gramm. 21.30 Omr. ork. 22.00 Weerber, en nws. 22.11 Lcihte muz. 22.45 Negro-snirituals 23.00 Nws. 23.05 Gramm. 23.30- 24.00 Idem. 484 m, 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Sport en muz. 17.00 Nws. 17.05 Gramm. 17.15 V.d. sold. 18.00 Hoorsp. m. muz. 18.30 Gramm 19.00 Kath. uitz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. TELEVISIE DUITS progr 12.00-12.35 Internat, borreluur. tje 15.30-18.00 Hengstparade 1957 19.30 Journ. 20.00 Gesprek 20 30 Gevar. progr. 21.30 Een woord voor de zondag. FRANS-BELG progr.: 15.00 Act. 17.15-18.00 Chansons 18 30 Hoogmis 19.30 Film 20.00 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Télé-pok. 22.40 We- reldnws. VLAAMS-BELG. progr.: 14.30 V.d. kleuters 14.50 Tussen water en wind 15.20 De week in beeld 15.50 TV-rebus 18.30-19.15 Plechtige av#id- mis 19.15 Feuilleton 19.40 oura 20.00 Boeme rang 20.45 Opera 22.00 Nws. en sportact. Ultiending vanuit Engsls Transit Cam| te Hoek van Holland. Golflengte 35 meter. Zondag 29 september 22.00 Anders dan gewoon 22.30 Hersengymnastiek 23.15 Voor jong en oud 23.45 Muziek'voor ml). 00.30 Sluiting MAANDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 AVRO. 7 0 Nws 7.20 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws. 15 Gramm, 9.10 V.d. vrouw 9.15 Gramm. s 35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gramm. 11.00 Idem 11.45 Voor de vr. 12.00 Lichte muz. 12 30 Lan- en tuinb. meded. 12 33 V.h. Platte land 12.43 Hammond orgelspel 13 00 Nws, 13.15 Meded of gramm. 13.20 Metropole ork 13 55 Beursbér. 14 00 V.D, vrouw 14 45 Vlooi en pi ano 15.15 Caus. 15 30 Gramm. 17 00 V.d. ifug? 17.15 V.d padvinders 17.25 Sportmozatek 17 3a Vd Jeugd 17.50 Mil. comm. 18 00 Nws 18 15 Gevar. progr. v.d. militairen 19 00 Kamermuz. 19 30 Muz. caus 19 45 Regeringsultz 20.00 Nws. 20.05 De Radtoscoop. 23.00 Nws 23 15 Koersen, v New York 23.10 Act. of gramm. 23 30- 24.00 Frntloge. HILVERSUM II 298 m, 7.00-24 00 NCRV, 7 00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 3 00 Nws weerber. 8.15 Sportuitsl 8.23 Gramm 9 00 V d. zieken 9 30 Waar voor uw geld 9.35 Voordr. 9 55 Gramm. 10 30 Esthetische etherleergang 11.30 Metropole Ork. 12 00 Lichte muz. 12.2a Voor boer en tuinder 12 30 Land- en tuino. meded 12.33 Instr. sept. 12.53 Gramm. of act. 13.00 Nws 13 15 Amus muz. 13 45 Gramm. 14.05 Schoolradio 14.35 Gramm. 14.45 V.d- vr. 15.15 Meisjeskoor 15 35 Gramm. 16 00 BUbelover- denklng 16 30 Strijkkwart 17 00 V.d. kleuters 17.15 Gramm. 17 30 Idem 17 40 Beursber. 17.45 Regeringsultz. 18 00 Orgelspel 18 30 Sportuitz. 18.40 Lichte muz. 19 00 Nws. en weerber 19_10 OP de man af 19 15 Viool en plano 19 35 Par lementalr comm. 1990 Gramm. 20 00 R=d°- krant 20 20 Hoorsp 2150Gramnv 21.55 Radio ohilharm. ork en groot koor 22.20 Boekbespr. 22 30 Strtjkork. 23.00 Nwa. 23 15-24 00 Gramm. Engeland, BBC Home Serv. 330 m. 12.00 Orkesteonc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 13.40 V d.scholen 15.00 Oogst- dankdienst 16.00 Amus. muz 16.30 In ter w 17.00 V d kind 17.55 Weerber, 18.00 Nws. 18.15 Stad en 'land 18.40 Sport 18.45 Mandoline en piano 19.00 Orkesteonc. 20.00 Klankb. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.13 Caus. 21.30 Hoorspel 22.30 Discussie 23.00 Nws. 23.08-23.13 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12 00 Gramm. 12.30 Nws. 12 31 Gevar. muz- 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. 13.31 Dansmuz. 13.4a V.d. kleuters 14.00 V.d. vrouw 14.30 Nws. 14.31 V.d. vrouw 15.00 Amus muz 'Om 15.30 Nws.' 15.45 Amus. muz 1630 Nws 1631 Mrs ■■Da'e- Dagb. 19.45 Amus. muz. (Om 17.30 Nws.) 18.00 Lichte muz. (Om 18.30 Nws.) 18.45 Hoorspel 19.00 Journ. 19.30 Nws. 19.31 Hoojsp m. muz. 20.00 Groeten v. militairen 20.30 Nws. 20.31 Klankb. 21,00 Gevar. progr. 21.30 Nws. 21.31 Amus muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. |Om 23 30 Nws.) 23.55-24.00 Nws. NDR-WDR. 809 m. 12.00 Amus muz. 13.00 Nws. 13.13 Opere«c- muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.15 Amerikaanse muz- 19.30 Svmf. conc, 21.45 Nws. 23.30 Kks®!; muz 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15-4.30 Gevar- muz. Frankrijk, Nationaal Progr. 347 m. 12.00 Ork. conc. 13.20 Gramm. 14.00 Nws- 14.30 Gewijd conc. 13.00 Gevar. muz. 16.00 Lich te muz. 16.40 Gramm. 16.50 Kamermuz. 18 5 Gramm. 19.0! Idem 20 05 Ork conc. 22.25 Gramm. 23.20 Idem. 23.45-24.00 Nws. Brussel. 324 en 184 m. 324 m, 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12 34 V.d. bouwers 12.42 Gramm. (Om 12.55 Koersen) 13-0 Nws. 13.11 Kamermuz. 14.00 Schoolradio 15 J Gramm. 16.00 Koersen 16.02 V.d. zieken 17$, Nws 17 10 Gramm. 17.45 Mannenkoor 18 Franse les 1813 Mannenkoor 18 30 V.d. sold? ten 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 20.00 Kameroi en sol 21.00 Gramm. 21.30 Amus. muz. 22.0 Nws. 22.11 Koorzang 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 14,13 Symf. ork. en soliste 15.13 Gramm. 17- Nws. 17.10 Gramm, 17.30 Zang en plano l'=0 Gramm 18.00 V.d. zold. 18.30 Gramm. 1»^ Nws. 20.00 Gevar muz. 2.1.30 Gramm. Nws. 22.10 Gramm. 22.55 Nws TELEVISIE VPRO' 20.30 Rotonde 21.10 Filmprogr. 213 22.00 Voordr en dans. -0 DUITS progr.- 17 00-18 00 V.d. Jeugd 2< 5 Journ. 20 15 Weerber, 20 20 PRogr.- over. t" Ballet 20.45 TV-spel met muz FRANS-BELG progr,' 19 00 Sport 19.30 50 praatje 20.00 Act. 20-40 Gevar. progr, Muziek 22.20 Wereldnws. VLAAMS-BELG. progr.: Geen uitzendt! fc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6