De orkaan drukte de „Pamir" haar zij en onder water Overlevenden terug in Duitsland op IN EEN UUR 3700 AUTO's Bi sschop reikt de bedelnap Rotterdams diocees gaat eigen klein-seminarie bouwen Hongaarse „arbeidersradenzijn vervangen door „fabrieksraden r Mgr. Jansen vraagt nieuwe steun voor een groots werk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Circus in Veisen Weer Amerikaanse atoomproef Ook „textielthee TREINRAMP IN WEST-NIGERIA Egypte wil wel praten met aandeel houders, maar niet met maatschappij Op vele plaatsen Noorderlicht gezien Het relaas van Karl Duemmer Maandag 30 september 1937 Cola en een Topcapaciteit van tunnel werd bijna benaderd Noord en Oost kon Hilversum niet horen Tumult op Hamburgs vliegveld Bomontploffing in Noord-Ierland Collecte en parochiële acties moeten miljoenen verschaffen De mens leeft niet van brood alleen o„ ,r v„«v,,a S'iï'ii aalmoezenier a.u.b Honderdvijf jarige in Den Haag WEERBERICHT Groot is in het bisdom Rotterdam de zorg voor de Kerkenbouw; het is telkens opnieuw met cijfers en feiten aangetoond. Nog groter echter noemt de bisschop in een brief, die gisteren in de kerken van het diocees is voorgelezen het probleem van de roepingen en van de priesteropleiding. Daarom heeft hij besloten in de allernaaste toekomst een eigen klein-seminarie te bouwen. Maar voor de verwezenlijking daarvan vraagt hij aller hulp. (Vervolg op pagina 3) Een uur zwemmen Enerverend Rails ivaren weggespoeld Pakistan Uit de boot gesprongen Haaien rondom ons Toen kwam het grote moment, als een wonder. Er schoof laag een zware regenwolk over het water. We probeerden de verkoelende drup pels in onze gezwollen monden op te vangen om onze dorst te lessen. Op een gegeven ogenblik kwam er een regenboog. Uit de kleuren doemde de romp van een schip op, als een visioen. Het was de „Saxon", die ons had gezienEerst gaven we geen kik. Toen begonnen we te schreeu wen, we schreeuwden nog, toen ze ons allang hadden opgemerkt. Schadeloosstelling voor naasting Suez-hanaal Godsdienstonderwijs „Inwijdings" plechtigheden Da weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden tot morgenavond, luidt: Opklaringen, maar ook enkele verspreid voor komende buien. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag X oktober: zon op 6,42, onder 18.20 uur; maan op 14.53, onder o.oo uur. SCHIEDAMSCHE COURANT „U kunt de Velser tunnel als een circus beschouwen en voor he+ circus staat men nu eenmaal graag in de rij". Dit zei de commiissairis van politie te Velsen, de heer J. P. Weijburg, gistermiddag tijdens een van de vele verkeersopstoppingen, die rond de tunnel zijn voorgevallen, sinds dit toeristische evenement nummer één zater dagmiddag open ging. Naar ruwe schatting zijn er de eerste twee dagen 40.000 auto's doorgegaan, het geen de topcapaciteit van de tunnel be- Xn de woestijn van Nevada is zaterdag ochtend de voorlaatste Amerikaanse kern proef in de huidige serie genomen. Het was de 23e ontploffing van de serie. De kracht van het kernapparaat, dat aan een ballon was bevestigd die op 500 meter boven de woestijn zweefde, was groter dan 20.000 ton t.n.t. Volgens een waarnemer in Las Vegas, op 140 km van het proefterrein, was de lichtflits feller dan bij voorgaande proeven. De Britse minister van binnenlandse zaken. Butler, heeft zaterdag in een radiorede verklaard, dat de organisatie voor de burgerverdediging „zeer veel kap doen" om de gevaarlijke gevolgen van een aanval met een waterstofbom te verkleinen. Als boven Engeland een waterstofbom zou ontploffen, zou het grootste deel van het land onbeschadigd blijven. Wel zou men zich moeten behoeden tegen radio actieve neerslag. In vele niet-direct ge troffen gebieden zouden de mensen de ernstige gevolgen van de radio-activiteit kunnen ontgaan door binnenshuis^ te blijven tot de ergste neerslag voorbij is, zo zei de minister, die voor de microfoon was verschenen om vrijwilligers op te roepen voor de burgerverdediging. nadert. Alleen al tussen acht en vijf uur zondag passeerden 24.000 auto's d'e tel- kabels, waarvan 3700 tussen vier en vijf uur 's middags. Dit „zware" verkeer had uiteraard zijn consequenties voor de nog niet voltooide aan- en afvoerwegen, en dat was merk baar tot in de straten va.n Amsterdam en Haarlem. Omstreeks vijf uur bijvoorbeeld kwam de noodtoree+ van de Haarlemse politie: „Verlos ons van een verstopte binnenstad". Daarop werd in Velsen het verkeer uit Amsterdam tegengehouden. Er stond in minder dan geen tijd een file voertuigen van d,P tunnel tot aan de Ford fabriek bij de Hembrüg. Bij dit razend drukke verkeer kwamen ook nog een paar ongelukken, voor en viel zelfs een gewon de in de türméli Oorzaken van deze congestie noemde de Velser commissaris o.m. het feit, dat velen nog niet gewoon zijn in een tunnel te rij den; de moeilijkheid de juiste baan te kiezen en de vele „ringrijders", die een keer de tunnel in gaan, maar daarna weer op hun schreden terugkeren, waarmede zij hét verkeer 'voor schier onoplosbare problemen stellen. De Veisertunnel genoot reeds zondag een enorme belangstelling van het Nederlandse autopubliek. Mede door de weersomstandigheden passeerden veertigduizend auto's en andere gemotoriseerde voertuigen de tunnel Het noorden en bet oosten van bet land zijn zondagmorgen tijdelijk verstoken ge weest van de radioprogramma's uit Hil versum door het uitvallen van de steun- zenders Hoogezand, Irnsum en Hengelo. Kraaz (17). Pas na deze ondervraging, die De „Pamir" is eenvoudigweg door de orkaan opgetild, op haar zijde ge draaid en onder water geduwd. Dit is de (voorlopige) mening van dr. Otto Wachs, voorzitter van de Pamir-Passat-Stichting. Dr. Wachs heeft gisteren te Hamburg een officiële ondervraging van de vijf geredde opvarenden van de „Pamir" meegemaakt. Vast is komen te staan, dat de vier zware stalen masten van het zeilschip niet zijn gebroken. Zij waren intact^ toen de „Pamir" de bewuste zaterdag, 's middags om kwart voor twaalf in de golven verdween. Aanvankelijk was aangenomen, dat de voormast was geknapt en dat de neerstortende tuigage het schip had lek geslagen. De kapitein van het schip, Hermann Eggers, die wegens ziekte de laatste reis van de viermaster niet heeft kunnen meemaken, meent dat de „Pamir zich weer zou hebben opgericht als de masten van hout waren geweest. Zij waren dan n.l. gebroken. Eggers, die de ondervraging heeft meegemaakt, zeide gisteren in Ham burg: „De storm was zo hevig, dat de golven volledig over het schip heen sloegen en er een massa water in de kajuiten, speciaal in de officiersver- blijven, kwam. Ik denk, dat dit extra gewicht, tezamen met de kracht van de wind en de golven er de oorzaak van was, dat de „Pamir" zonk. De luiken boven de ladingruimten waren voldoende waterdicht. Ik acht het onwaarschijnlijk, dat de lading gerst is gaan schuiven of zelfs de scheeps romp heeft doen barsten". Het officiële onderzoek van de raad van de scheepvaart naar het vergaan van Pamir zal in oktober in Lubeck beginnen. Dr. Wachs en Hermann Eggers vertel den dit gisteren na afloop van de onder vraging van de vijf geredden: de 23-jarige scheepsbakker Karl Duemmer en de ka- detten Folkert Anders (18), Klaus Frie- drich (18), George Wirth (18) en Karl De oorzaak was een onderbreking in één van de versterkerstations in de lijn van Hilversum naar de steunzenders. "Be- gen negen uur was het defect verholpen. Een bomontploffing heeft vandaag in de vroege ochtenduren een deel van de politiekazerne in de Noordierse plaats Armagh vernield. Een kort vuurgevecht tussen politiemannen en de aanvallers (die men voor leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger houdt) volgde, maar de laatsten trokken zich al spoedig terug. Er vielen geen slachtoffers; de materiële schade is ech ter aanzienlijk. plaats vond op het Hamburgse kantoor van het Westduitse ministerie van trans port en verkeer, mochten de vjjf met hun verwanten uit Hamburg naar huis ver trekken. Duemmer en zijn gezellen waren zater dag uit Casablanca via Frankfurt in Ham burg aangekomen. De meeste familieleden stonden in die laatste plaats op hen te wachten. Alleen de vader van Folkert An ders kon zijn zoon al in Casablanca be groeten. Vader Anders zelf een oud zeeman stormde in de Noordafrikaanse haven, voor de honderdtwintig journalis ten uit, de scheepstrap van de „Geiger" op, aan boord waarvan Folkert naar land was gebracht. Na een persconferentie op de „Geiger" vlogen de geredden met een Amerikaans legertoestel naar Frankfurt en vandaar met een charter-toestel naar Hamburg. Do textielhandelaar D. Nijpels, die als eerste in den lande koffie ging verko pen tegen inkoopsprijs al-s protest tegen wat de textielhandel als ^uitwassen van de wet op het cadeaustelsel be schouwt, is thans in zijn zaken in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom oo-k thee gaan verkopen tegen inkoopsprijs. Deze theeverkoop gebruikt hij al-s actiemiddel tegen het verstrekken van zakdoekjes bij Wasprodiukten. Bij aankoop van 9 pakjes thee krijgt men het tiende voor 1 cent. omkomen van honger. En tot het volk Gods behoort rechtens ieder mens, want Christus bracht Zijn Boodschap aan ieder een en voor allen is Hij tot getuigenis van die Boodschap gestorven. „De mens leeft niet van brood alleen aldus mgr. Jansen. „Voor een menswaar dig bestaan is er nog zoveel meer nodig Zaterdag j.l. werd door H. M. de Koningin de nieuwe V eiser spoorwegtunnel op plechtige wijze geopend. H. M. stelde door het drukken op een knop de signalen veilig voor het berijden van de tunnel. Dit gebeuren vond plaats te Beverwijk in tegenwoordigheid van (links) ir. Den Hollander en rechts de burgemeester van Beverwijk. dan voedsel. Wanneer vader en moeder berekenen, wat alleen de voeding van henzelf en van hun kinderen kost, dan betekenen deze uitgaven een belangrijk deel van het gezinsinkomen, maar er moet een nog ander, ook belangrijk deel over blijven óm in even noodzakelijke behoef ten te voorzien. Daar is de kleding, daar is de huisvesting, daar is de aanschaffing van verschillende min of meer noodzake lijke gebruiksvoorwerpen en huis-aankle ding, daar zijn ook vele maatschappelijke behoeften. Deze uitgaven zijn het meestal juist, die van iedere vader en moeder veel zorg en overleg eisen. Maar deze uitga ven zijn het ook, die aan een gezin een menswaardig leven waarborgen. Inder daad: „De mens leeft niet van brood al leen". En dan heb ik tot dusver al leen gesproken over materiële behoeften. Na-ast brood, kleding huisvesting en an dere materiële behoeften heeft de mens ook geestelijke behoeften, waaraan moet worden voldaan om een volwaardig men selijk bestaan te leiden. Wat de stof felijke behoeften betreft: we weten, dat Christus zeide: wat zijt gij bezorgd over uw voedsel en kleding. Uw Hemelse Va der weet. dat U dit alles nodig hebt en Hij zal u dit geven; dit is alles zelfs slechts een toegift voor u. Hoofdzaak is: Zoekt eerst het Rijk Gods. Daarom vulde Hij Zijn woord: „De mens leeft niet van brood alleen" dan ook aan met te zeggen: „Maar van alle woord, dat uit Gods mond voortkomt". Gods woord. Gods Openbaring wordt niet voor niets de „Blijde Boodschap genoemd. Ten slotte is alleen de Bood schap van God, dus datgene, wat Hij aan de wereld te zeggen heeft in staat om aan ons, mensen, een volop menswaardig be staan te geven, want die Boodschap alleen geeft de ware vreugde en ook de moed om te leven. Cristus heeft die Boodschap gebracht en Hij zond Zijn Apostelen uit om die Boodschap aan de wereld te ver kondigen en door te geven. En iedere tijd, ieder geslacht moet die Goddelijke Bood schap wereldkundig maken. Dat geschiedt door de opvolgers der Apostelen, aan wie Hij de plicht gaf het Evangelie, de Blijde Boodschap te ver kondigen aan alle schepselen. Het zijn de bisschoppen en hun medewerkers, de priesters, die deze zware verplichting dragen. Vervullen zij die plicht niet. of zijn er geen voldoende priesters, dan zal het «volk Gods verkommeren en geestelijk Het laatste deel van de reis werd meege maakt door kapitein Eggers. lijks daarvoor onder. De vijf hebben daar een persconferentie gegeven, waarvoor zij zoals zij later in het toestel naar huis toegaven al op de „Geiger" danig in angst hadden gezeten. „Ze zeiden, dat er 120 journalisten op ons stonden te wach ten, maar achteraf viel de beproeving mee", zo meende de scheepskok Duemmer die als woordvoerder van het groepje op trad. De persconferentie vond plaats in een van de salons van de „Geiger" waar het vijftal, dat de sporen van het zoute watei nog op gezicht en handen droeg, gekleed in Amerikaanse legerspullen de 120 jour nalisten ontving. „We moesten de zeilen met messen weg snijden", zo vertelde Duemmer. „Het lukte niet goed en de gierende storm sloeg ze weg. Daarna naderde het einde snel. De slagzij van het schip werd zienderogen groter: 35 graden, 37, 38, 40.. Er ontstond geen paniek. Iedereen had zwemvesten aan en gehoorzaamde de bevelen. Het ging precies zoals bij een stormoefening" „Het is onmogelijk" zo ging Duemmer voort „het laatste half uur van de „Pa mir" te beschrijven. Alles scheen elk ogenblik te kunnen gebeuren. De marco nist was nog in contact met vier of vijf andere schepen. Ik geloof, maar ik weet het niet zeker, dat hij in de laatste vijf minuten voor het schip omsloeg, nog een S.O.S.-signaal gaf. De ramp gebeurde tus sen 11.05 en 11.15 uur zaterdag. Het was onmogelijk de reddingboten te vieren. De een sloeg kapot, een andere dreef af. De Sdi'S'. echter"!!]" tumult, ,lute.ieu S. verwanten niet wilden wachten op het eind van de speeches, resoluut de politie mannen opzjj schoven en, gevolgd door honderden anderen, op de jongens af stormden. Was de ontvangst in Hamburg enerve rend, die in Casablanca deed maar nauwe- elkaar. Er zijn er zeker heel wat op dat moment verdronken. Twee reddingboten dreven losgeslagen rond, een onderstebo ven. We worstelden wanhopig tussen de wrakstukken. We zwommen zo hard als we kondenmaar het ging haast niet. De wind dreef het wrak achter ons voort. We hadden weinig tijd om op de anderen te letten, „Het eerste waar zij om vroe gen was coca cola en een aalmoe zenier", zo vertelde majoor M. W. Graham, aalmoezenier van het marine-transportschip „Geiger" in Casablanca aan de wachtende journalisten. De „Geiger" nam vijf opvarenden van het zeilschip „Pamir" enkele uren na hun red ding door het Amerikaanse s.s. „Saxon" over. Drie hunner waren in staat zelf uit de sloep de scheepsladder op te klimmen, twee moesten op brancards wor den binnen gehesen. Drie doktoren begonnen onmid dellijk met geneeskundige hulp. Zalf en verband deden wonderen en na twee uur begon de pijn van de vijf jonge kerels, die 66 uur lang zout water over zich heen hadden gehad, te verminderen. Toen ze enigszins hersteld waren was bun eerste gang naar de scheepsbioscoop. Vrijdag was er een dankdienst aan boord, waarbij ze alle vijf aanwezig waren. De bemanning van de „Geiger" 200 man bracht de laatste dag 500 dollar voor de jongens bij elkaar, maar de laatsten besloten het geld te bestemmen voor de weduwen en wezen van hun bij de ramp omge komen collega's. Zondag zijn vele tientallen mensen om gekomen bij een treinongeluk in Nigeria. De trein was op weg van Lagos naar Ka> no in Noord-Nigeria en stortte van een dflk, 32 km ten noorden van Ibadan, de hoofdstad van West-Nigeria. Stortregens hadden de rails ter plaatse weggespoeld en alle zes rijtuigen van de trein verongeluk ten. De Nigeriaanse spoorwegmaatschappij meldt in haar eerste, zondagavond te La gos uitgegeven lijst van slachtoffers, dat twintig personen om het leven zijn geko men en 122 gewond, waaraan wordt toe gevoegd: „Gevreesd wordt, dat er nog veel meer om het leven gekomen zijn". Vervloigd wordt: „De evrees besaat, dat vele der vermisten door het water van de sterk gezwollen rivier, waar de trein in stortte, zijn weggespoeld". Er zijn nog meer dan driehonderd ver misten en de mogelijkheid bestaat dat het nog verscheidene dagen zal duren, voordat het definitieve aantal slachtoffers bekend is. Gemeend wordt, dat de lijken van enke le passagiers kilometers ver floor de rivier zijn meegesleurd. Zondagavond is een passagierstrein met bestemming Karatsji, te Gambar, in West-Pakistan, in botsing gekomen met een olietrein. De locomotief en vijf wa gons van de passagierstrein werden vernield. Tenminste twintig personen zijn door verbranding om het leven ge komen. Deze foto laat zien hoe Folkert Anders te Casablanca iverd begroet door zijn ontroerde vader, die naar Marokko was gevlogen om zijn geredde zoon te verwelkomen. Geleidelijk vormden er zich groepjes van twaalf of vijftien man, die zich aan de wrakstukken beet hielden. Met een man of twaalf klampten wij ons vast aan de touwen van een bank, die losgeslagen was. Toen we daaraan hingen zonk de „Pamir". Het was ongeveer kwart voor twaalf. De golven waren tien meter hoog. Toen zagen we een lege reddingboot. We besloten er naar toe te zwemmen, maar het werd een wanhopige tocht. We deden er één uur overslechts af en toe, als we boven op een golftop zwom men, konden we de boot zien drijven. Tien van ons groepje slaagden er in de boot te bereiken. We kropen erin, hoosden het water er uit en bleven wachten, twee dagen en twee nachten, doornat. Op de tweede dag kon ik niets meer zien, be halve dan onze boot en de golven, die er overheen sloegen. In de eerste nacht zagen we heel wat schepen. Eén kwam op tweehonderd me ter, maar ze konden ons in de wind niet horen en ze zagen niets. We verdeelden onze noodrantsoenen. Wat dat betreft kon- den we het wel uithouden, maar het erg ste van alles was de dorst. We hadden ab soluut geen water. Op de eerste dag sprongen er twee uit de boot. Maandagmorgen weer twee. Ik denk, dat ze teveel zout water hadden gedronken. Ze moeten hun hoofd heb ben verloren. We hebben nog gepro beerd hen tegen te houden, maar we waren te veel verzwakt. We konden 'niet eens meer de blikjes noodrantsoe nen open krijgen. Onze handen waren kapot. Maandagmorgen maakten we met behulp van een losse plank van de boot een mast, waaraan we een stuk red- dingvest bij wijze van vlag vastknoop ten. We waren toen nog met z'n zessen. Wij hadden de moed nog niet verloren. We zagen heel wat haaien rondom ons. Vreemd genoeg waren we er niet bang voor. Toen we een witte plank van een reddingtoestel zagen drijven, sprong één van ons nog in het water, in de hoop, dat er een lamp bij was, die ons van nut kon zijn. De haaien vielen hem niet aan. Om vier uur 's middags zagen we een schip, ik geloof een boot van de Amerikaanse kustwacht. Ze zagen ons niet, ofschoon we op de banken stonden te Zwaaien. Toen begonnen we gekke dingen te zeggen. We hadden delirium, geloof ik. Een van ons zag een vliegtuig de naam van een van zijn vrienden in de wolken schrijven Twee uur voor de redding kwam, sprong er nog een overboord. Het drong nauwe lijks tot ons door, dat het gebeurde. Ik ge loof, dat we half sliepen. Zondag heeft mevr. J. Lemmerts-Koop- man te Den Haag de leeftijd van 105 jaar bereikt. Burgemeester Kolfschoten heeft daarom vanmiddag de dag van het feest ze'f bracht de oude dame temid den van haar kinderen door een be zoek gebracht aan huize „Johanna", waar mevr. Lammerts verblijft. De 105-jarige geniet nog een uitstekende gezondheid, alleen haar ogen zijn niet meer zo goed. Volgens het Egyptische blad ,A1 Ka- bar" is Egypte bereid tot onderhandelin gen over de betaling van de schadeloos stelling aan de aandeelhouders van de universele Suezkanaaimaatschappij te Pa rijs, indien deze aandeelhouders overeen stemming bereiken over een onderhande lingsorgaan. Het blad schrijft zondag, dat volgens Egyptische ambtenaren de regering niet wil onderhandelen met de kanaalmaat schappij, die het kanaal vroeger exploi teerde. Vele aandeelhouders hebben het vertrouwen in deze maatschappij'verloren aldus het blad. Zaterdag had een Egyptische regerings woordvoerder meegedeeld, dat de secre taris-generaal van de V.N., Ham- marskjoeld heeft aangeboden te bemid delen in de kwestie der schadeloosstel ling wegens het confisqueren van activa der Suez-kanaalmaatschappij door Egypte. De Egyptische woordvoerder voegde hier aan toe, dat de regering Hammarskjoeld heeft gevraagd met wie zij moet onder handelen, maar dat daarop nog geen ant woord is ontvangen. Inmiddels is bekend gemaakt, dat de Brits-Egyptische financiële besprekingen, die in mei opgeschort zijn, op 9 oktober in Rome hervat zullen worden. Uit gewoonlijk goedingelichte Britse bron verluidt, dat de besprekingen zul len gaan over de status van in Egypte in beslag genomen Britse eigendommen. Er zal niet gesproken worden over her vatting van de diplomatieke betrekkingen, die tijdens de Brits-Franse actie van vo rig jaar afgebroken werden. De Hongaarse vice-premier Antal Apro ten aan fle door de Kerk benoemde^ lera- heeft zondag op een massabijeenkomst te Kecskemet verklaard, dat de Hongaarse „arbeidersraden", flie bjj de opstand van verleden jaar oktober een vooraanstaande rol hebben gespeeld, zullen worden ver vangen door „fabrieksraden". Deze zullen werken onder toezicht van de vakbonden, die meer onder regeringscontrole staan. Apro verklaarde dat de arbeidersraden „wegens hun po-litieke instelling" moesten worden ontbonden. Premier Kadar, die op het ogenblik een bezoek aan communistisch China brengt, heeft zaterdag in Peking verklaard, dat „alleen de arbeidersklasse het recht heeft de gemeenschap te leiden„Wij moe ten aan hen die tegen het volksdemotra- tische stelsel zijn, nooit enige vrijheid geven", zo meende hij. De premier zei dit in een rede op de universiteit van Peking, waarin hij o.m. verklaarde dat Hongarije sedert het neer slaan van de opstand veel sterker is ge worden. Volgens het katholieke weekblad „Uj Ember" hebben zich in Hongarije meer kinderen voor religieus onderwijs op de scholen opgegeven dan het vorig jaar Het percentage aanvragen ligt ongeveer 17 procent hoger. In een aantal plaatsen heeft men even wel nog geen begin met dit onderwijs kun nen maken, omdat de plaatselijke autori teiten nog hun goedkeuring moeten hech- ren. Men hoopt echter aldus „Uj Em ber'' dat een en ander begin oktober verholpen zal zijn. Op een bijeenkomst van de „jonge pio niers" in Yomncberg in Oost-Duitsland heeft de Oostduitse partijsecretaris Ul- bricht verklaard, dat alle Jongens en meis jes, die de school zullen verlaten, de com munistische „inwijdingsplechtigheden" zul len moeten bijwonen, ongeacht welke over tuiging zijzelf of hun ouders koesteren. Waarnemers maken uit Ulbrichts woor den op, dat hij het beginsignaal heeft ge geven voor een grote propaganda-cam- pagne voor deze „inwijdings-plechtighe- den". Het deelnemen daaraan, is zoals bekend door de Duitse bisschoppen verboden op straffe van weigering van de sacramenten. In vele delen van ons land heeft men gisteravond Noorderlicht waargenomen. Bij het KNMI stond de telefoon om streeks 9 uur „roodgloeiend" van de vele meldingen, die men daar ontving. Het licht deed zich volgens verschei dene mededelingen, voor als een rode gloed, die afkomstig zou kunnen zijn van een verre brand en die langzaam van noord naar oost trok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1