Schip botste tegen betonnen gebouw en kapseisde buiten de pieren Loodsboot haalde bemanning uit het water Infhienza-greep Per dag zeventigduizend nieuwe grieppatiënten VEILIGHEID in het verkeer Drie doden bij schietpartij op Amerikaanse verkeersweg Roofdieren in Ouwehands Dierenpark met dood bedreigd Is Malenkof gearesteerd? Linkse regering van San verschanst zich m Marino staatspaleis A-griep zoekt nog steeds naar nieuwe slachtoffers Wervelstorm trof Okinawa Chrissemeuje is 108 De melk weer duurder? Woensdag 2 oktober 1957 DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN Duits kustvaartuig liep uit zijn roer sterfgevallen geen Ondanks enkele kwaadaardige wending te vrezen Niet gezonken .Mogelijkheid van kerkelijke straffen voor roekeloze weggebruikers Koe gegeten die aan miltvuur leed Bedrijfspensioenfonds verplicht gesteld Revolutionair hoofdkwartier in ijzergieterij WEERBERICHT Westen nu aan de beurt Heraus aus dem Schiff Slijters wachten op marge- verhoging De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen en zwakke tot matige westelijke wind. Zachter, vooral in de nacht. In het zuidoosten van het land aanvankelijk echter nog weinig bewolking. Weinig wind en kans op nachtvorst. Donderdag 3 oktober: zon op 6.46, onder 18.16 u. Maanop 15.52, onder 1.07 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De stormvloedkering is nu uitgegroeid tot een imposant kunstwerk. De twee betonnen torens waarin straks een verticaal beweegbare stalen schuif zal worden gemonteerd, beheersen als twee wachters hel landschap tot in ivijde omtrek. (Van onze verslaggever) HOEK VAN HOLLAND. Omstreeks drie uur vannacht is het Duitse kustvaartuig Komtur, groot 629 ton, tussen de Berghaven en de seinpost van Hoek van Holland in de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg gelopen en in botsing gekomen met een betonnen gebouwtje, waarin zich onder meer de peilschaal bevindt. Tijdens de poging van de gezagvoerder om even buiten de pieren te keren, maakte de Komtur zo zwaar slagzij, dat de kapitein liet raadzaam oordeelde bet schip te verlaten Hij en de dertien opvarenden werden door de loodsboot Sirrus aan boord genomen en in veiligheid gebracht. De Komtur was geladen met stofkool en onderweg van Rotterdam naar Caen. Vit de gegevens, welke de genees kundige hoofdinspectie uit alle delen van het land bereiken, valt er af te leiden, dat de artsen in Nederland per dag gemiddeld vijftien nieuwe patiën ten, lijdende aan influenza, te behande len krijgen, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Dit betekent, dat er per dag naar schatting 70.000 nieuwe meldingen zijn. Daarboven komt dan nog een aantal gevallen, waarvoor naar men kan aan nemen geen medische hulp wordt in geroepen. Op dit zeer grote aantal zieken komen ook enkele sterfgevallen voor, waarbij de influenza een rol heeft gespeeld. Een aan tal hunner blijkt bovendien aan andere ziekten te hebben geleden. In verhouding tot de omvang, welke de epidemie heeft aangenomen, is het aantal sterfgevallen echter gering. Evenals in voorafgaande jaren, waarin de influenza in enige omvang optrad, kan ook van deze epidemie op grond van deze gegevens worden gezegd, dat zij haar goedaardig karakter heeft gehouden en dat er geen tekenen zijn die erop wijzen, dat dé ziekte een meer kwaadaardig ka rakter zal krijgen. sc,lünt thans vooral in de westelfe Provi„cies Noorfl.Holland, Zuid-Holland e„ ZeeIand cen om. vang te krijgen. i„ het dc scholen worden daar °Be ziektepercen tages gemeld. Het voorkomen van de ziekte steeds een grillig karakter, met urni derlinge verschillen, zowel bij dJ hL' ven als bij de scholen. Om een enkel vnnr" beeld te geven: in een confectiebedrijf er" gens in het land werd onder de mannen een percentage van 27 procent vastgesteld- in een soortgelijk bedrijf in dezelfde stad was dit percentage nul. Het aantal in zie kenhuizen opgenomen patiënten is niet onrustbarend groot. De geneeskundige hoofdinspectie verwacht op grond van.de peilingen dat de hoge ziekencijfers voor het land als geheel nog wel enige tijd zullen aanhouden. Griekse scholen gesloten Het Griekse ministerie van onderwijs heeft de sluiting van alle onderwijs instellingen tot 15 oktober bevolen met het oog op de vele gevallen van griep. Okinawa is de vorige week door cen zware wervelstorm getroffen die volgens nog onvolledige berichten aan 58 mensen het leven heeft gekost. 82 mensen wor den nog vermist. Japanse vissers die in de buurt van Okinawa vissen melden, dat „bij elke trek een of twee lijken" worden opgehaald, vermoedelijk van vis sers van Okinawa die verrast werden toen de storm de vorige week plotseling zlin koers wijzigde en Okinawa trof. Vrijwel alle verbindingen op Okinawa zijn Verbroken. Amerikaanse militairen zijn nog bezig de puinhopen op te ruimen Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht zoeken het zeegebied rondom het eiland af tiaar vermiste vissersschepen. Amerikaanse functionarissen in Tokio hebben niet willen bekendmaken of er veel schade aan de militaire installaties op Okinawa is aangericht. Men verkeert nog in het onzekere over het lot van de bevolking van Tarama. een eiland bij Okinawa dit eveneens door de wervelstorm is get-offen. Aanvankelijk werd verondersteld, dat het schip was gezonken, maar tegen de ochtend werd de kustvaarder in gekap seisde toestand aangetroffen. De sleep boot „Maas" van Leen Smit Internationa le Sleepdienst voer vervolgens uit en slaagde erin vast te maken. De sleepboot „Maas" heeft later op de dag het schip moeten los laten, omdat het te ver onder water kwam te liggen. Men heeft daardoor het plan, de „Kom tur" op het strand te zetten, niet kunnen uitvoeren. Het schop ligt nog steeds on geveer vier mijl uit de kust. Een ber gingsvaartuig is nog in de buurt. Enigszins bijgekomen van de schrik vertelde de in badjas geklede kapitein van het scheepje, de 45-jarige Kurt Fal- tin uit Hamburg, dat de Komtur ter hoogte van de Berghaven uit het roer was gelopen. Zodra het schip tegen de wal was gesmakt, liet hij de tien leden van de bemanning, die te kooi lagen wekken. Bij het eerste onderzoek, dat hij onmid dellijk instelde, maakte hij op, dat het schip nog geen water maakte. In verband met het tij was het onmogelijk ter plaatse te keren en vandaar had Kurt Faltin be sloten even door te varen cn buiten de pieren deze manoeuvre uit te voeren. Eenmaal buiten achtte hij het toch niet verantwoord zonder loods terug te keren. Nauwelijks had hij zich met behulp van de seinlamp de loods opgeroepen, of het schip maakte pU-is eng zwaar slagzij. „Heraus aus dem Schiff" moet de kapi tein geroepen hebben, toen de „Komtur" zich op zijn kant gooide. Men zag geen kans meer om een sloep te strijken en vandaar sprong de gehele bemanning overboord Niet allen droegen een red dingsgordel. Op de loodsboot had men inmiddels gezien, dat schip en bemanning zich in ernstige moeilijkheden bevonden. Er wer den twee boten gestreken en tevens alar meerde men via de seinpost de redding boot in de Hoek. De mannen van de loodsboot slaagden er binnen een kwartier in alle opvaren den in veiligheid te brengen. Zij werden overgenomen door de reddingboot „Presi dent Jan Leis' onder commando van kapitein Willem van Seters. In hotel America bleek, dat alle man- j nen het angstig avontuur zonder nadelige gevolgen hadden doorstaan. De 56-jarige machinist Wilhelm Jen sen, die meende dat hij ongeveer een kwartier in het water had gelegen, ver telde, dat hij zich had drijvende ge houden op zijn houten been. Het betonnen peilbuis verdween geheel onder water. Er bevonden zich enkele zeer kostbare' instrumenten in, welke de botsing evenmin hebben overleefd. KAPITEIN KURT FALTIN UIT HAM BURG Roer luisterde niet meer De bisschoppen hebben hef recht ker kelijke straffen op te leggen aan roeke loze weggebruikels. die door hun rijden zichzelf of anderen in gevaai brengen. Dit is de mening van de hoogleraar in het kanoniek recht van de Pauselijke Universiteit van Lateranen te Rome, prof. Pio Ciprotti. In een artikel in de Franse uitgave „Documentation Catho- lique", zegt deze hoogleraar, dat een Alleen Amsterdam heeft naar schatting 40.000 griepgevallen. Als probaat middel ivordt aangeraden zure appels te eten, welke goede raad deze jongens blijkbaar gaarne ter harte nemen. Twee gewapende mannen, die eers' in twee wagens en later samen in één auto reden, hebben maandagavond in een reeks vuurgevechten tussen Cu,Ron in Michigan en North Vernon in Indiana twee politiemannen gedood en vier ge wond. Ook één van de twee mannen werd dodelijk getroffen. Het incident begon, toen nabij Clinton een politieman de twee mannen aanh'eld. omdat zij een verkeersovertreding had den begaan. Zij reden door en één van hen trok zijn revolver. Inmiddels gewaarschuwde poiitietnon- nen hielden de wagens een eind ten o >s- ten van Clinton aan, maar de twee in- Vandaag, 2 oktober, is Chrissemeuje KarnebeekBaks te Eibergen, de oudste inwoonster van ons land, 108 jaar. Wonderlijk krasse staaltjes worden van haar verteld. Zo consta teerde Theeproever onlangs bij een bezoek aan de Geldersche Achter hoek, dat Chrissemeuje nog thee kan zetten als de beste. Een theeservies teas de beloning voor deze prestatie; een achter-kleinkind van Chrisse-t men je hielp haar de kopjes opbergen Drie Londense avondbladen „The Star" „The Evening Standard" en „The Eve ning News", hebben bekend gemaakt, dat met ingang van maandag a.s. hun prijzen zullen worden verhoogd van twopence ongeveer 8V2 cent) tot twopence half penny (ongeveer 11 cent). Ook de prijzen van de Britse ochtendblader zullen van af maandag a.s. met 25 °/o worden ver hoogd. Het roofdierenbestand van het dieren park te Rhencn, vooral tijgers, wolven en leeuwen wordt met de dood bedreigd. Een uit de vleeskenringskring Tiel afkom stige koe, die was afgekeurd voor mense lijke eomsumptie, is er de oorzaak van. Maandag stierf een moedertijger en gis teren lag de vadertijgcr dood m zijn nacht verblijf De drie jonge ttjgertjes,_ die drie maanden oud zijn, zijn n" nog in leven, doch iff aten 00i[ van de koe. the -naar mi is komen vast te staan aan miltvuur leed. De directeur, de heer Ouwehand, heeeft de dierenarts Gouda Quint uit Heelsum naar het dierenpark ontboden, die giste ren de hele dag bezig is geweest om de leeuwen en de wolven in te spuiten. Dit is geen gemakkelijk baantje, want beest voor beest moet daarvoor in een speciale kist worden gelokt. Een reinigingsdienst is op grote schaal aan het ontsmetten ge gaan en drie oppassers zijn ingespoten met penicilline, omdat miltvuur ook voor de mens zeer gevaarlijk is. De oudste leeuw van cïe kolonie, Maxie vertoont ook al ziekteverschijnselen. Het' dier was er gisteren naar aan toe en men vreesde 't ergste. De dierenarts verklaar de, dat alle dieren van het vlees hadden gegeten en dat het niet denkbeeldig is, dat ze, alle aan het miltvuur ten onder zul len gaan. Dit zou een scchadepost be tekenen yan anderhalve ton. '..ttenden openden het vuur en schoten één van de agenten dood. Te Jackson in Michigan hielden beide mannen, die inmiddels in cCn auto za ten, een wagen van een a,,een riidenae dame aan en zetten in haar wagen de reis voort. Korte tijd later werd weer een po litieman, die de beide mannen gelastte te stoppen, dodelijk getrofien, Weer twintig minuten later moesten de twee mannen voor een wegversper ring stilhouden. Hier ontspon z'ch een vuurgevecht, waarin enkele agenten en één van de gewapende mannen werden gewond. Toch zagen beide mannen nog kans te ontsnappen en wel met de auto "an een inspecteur van politie en met daze po litiefunctionaris als gijzelaar. In een bos rijke omgeving enkele kilometers v -rder vluchtte één van beiden lopend de bos sen in. waar hij later werd gegrepen. De andere bleek inmiddels aan zijn verwon dingen te zijn bezweken. Dit resteerde van het betonnen ge bouwtjewaartegen de Komtur botste. Alleen de loopbrug, die naar het ge bouwtje liep, ligt nog geleeltelijk bo ven water. Het huisje zelf is onder water verdwenen. Volgens het Britse socia'.'stische par lementslid Desmonn Donne'Iy gaat tiet gerucht, dat Maienkof gearresteerd en naar Moskou teruggebracht ,r. Donelly, die als particuliei een bezoek aan China brengt was dt vorige week in Alma Ata, de noofdstad vsn Kazach- stan, een staat van de Sov1e:-Ume. Op de vliegreis van MoskoJ naar Alma Ata had hij een provinciaal politiehoofd en medepassagiers gevraagd of het ge rucht op waarheid oerustte De ooiitte chef had slechts de schouders opgehaald en geen antwoord gegeven. Zoals bekend is Malenkof aangesteld tot directeur van een energiebedrijf in Kazachstan. schuldig bevonden bestuurder, wannc-er hij een leek is, de toegang tot de Kerk kan worden ontzegd. In ernstige geval len of in het geval van herhaalde over treding kan zelfs het pers'ion'ijk inter dict over hem worden uitgesproken. Het interdict is een kerkelijke straf, die de betrokkene^ verbied' bepaalde kerkelijke diensten bij te wonen en sommige sacra menten te ontvangen. Deze straf kan volgens prof Ciprotti opgelegd worden aan: dronken of on bevoegde bestuurders: bestuurders, die geen hulp bieden aan de slachtoffers van het ongeluk, waarvoor zij verantwoorde lijk zijn; bestuurders, die de schade, ver oorzaakt door hun roekeloosheid, niet vergoeden; bestuurders, die na een on geluk proberen hun identiteit geheim te houden. Aldus bericht het K.N.P. Er gaat opnieuw een brief naar minis ter Zijlstra, waarin er door het bedrijf schap Detailhandel Melk op wordt aan gedrongen, dat Z. Exc. eindelijk eens een beslissing zal nemen ter zake van een verhoging van de marges voor melkslij- ters. Er bestaat m deze kringen een groot gevoel van teleurstelling, dat deze beslis sing npg steeds niet is afgekomen. Het verzoek om verhoging van de mar ge wordt gebaseerd op de overweging, dat de loonkosten voor de melkdetailhan- del, die sinds april 1956 met 10 procent zijn gestegen, thans niet minder dan 70 procent der totale bedrijfskosten belopen. Op verzoek van de betrokken organisa ties van werkgevers en werknemers heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van 1 oktober drie nieuwe be drijfspensioenfondsen verplicht gesteld, hl. het bedrijfspensioenfonds voor de hou_ ten emballage industrie, het bedrijfspen sioenfonds voor de houtwaren, en bor stelindustrie en het algemene pensioen fonds voor de apothekersassistenten. Het aantal werknemers, dat hieronder valt, zal voor de genoemde fondsen ver moedelijk ongeveer 3800, 3700 en 2500 be dragen. Het totale aantal bedrijfspensioenfond sen, dat op grond van de wet betreffende verplichte deelneming is verplicht gesteld, is hiermede gestegen tot 28. NA de anti-communistische staats greep in het dwergstaatje San Marino in de Italiaanse Apenij" nen, heeft de oude, communistiseh- socialistische regering van San Ma rino zich gisteren in het regeringspa leis verschanst. Zij zal niet capitule ren voor de revolutionairen, zo heeft zg gezegd. Zij heeft vrijwilligers op geroepen die „ter verdediging van de vrijheid" met oude musketten zullen worden bewapend. Binnen een uur na het bekend worden van deze oproep hadden gisteren reeds dertig inwoners hun handtekening gezet op de wer- vingsiyst, de buiten het paleis was neergelegd. Inmiddels heeft de nieuwe regering van 4 christen-democraten en anti communistische socialisten haar niet erg comfortabele en voor de nacht zelfs zeer onprettige zetel ingericht in een halfafgebouwde ijzergieterij. Zij is onmiddellijk door de Italiaanse regering erkend en voelt zich in ieder geval bijzonder veilig in de ijzergie terij, die binnen schootsafstand ligt van de Italiaanse grens, waarachter zwaar gewapende Italiaanse carabi nieri voortdurend patrouilleren. Alle zeven wegen tot het staatje zijn door de Italiaanse politietroepen afgegren deld. Het is de eerste keer sedert 200 jaar, dat San Marino van het omlig gende Italië is afgesloten. Alleen de genen, die het revolutionaire wacht- woord kennen, worden door de Italia nen naar binnen gelaten. Tot woede overigens van de hoteliers van San Marino, die geweldige stroppen heb ben doordat de toeristen, die anders zo hard op dit schouwspel zouden zijn afgekomen thans ontbreken. De tegenregering staat bovendien sterk door het feit, dat zij zich ver zekerd weet van het vijftig man ster ke leger van San Marino, dat onder leiding van kapitein Sozzi, markies van Santa Irene, onvoorwaardelijk de orders van de revolutionaire regering gehoorzaamt. Nu is dat wel een béétje doorgestoken kaart, want kapitein Sozzi is in feite een Italiaan. Hij is destijds door de Italiaanse regering aan San Marino „uitgeleend" om het plaatselijke leger aan te voeren. Of schoon Sozzi echter ook commandant van de militia is, die tien dagen gele den voor een deel werd gemobiliseerd en waarvan vele leden actieve com munisten zijn, kan de tegenregering op deze strijdmacht niet rekenen. Een van de eerste resultaten van een be spreking tussen kapitein Sozzi en de nieuwe regering was een decreet waarbij een van de leden van de re volutionaire raad werd benoemd tot nieuwe commandant van de militia. Of dat nu veel geholpen heeft is niet bekend. Beide regeringen hebben gisteren telegrammen de wereld ingezonden, waarin zij elkaar veroordelen. De linkse regering deed een beroep op niemand minder dan Hammarskjoeld. en nodigde de V.N. uit om te interve niëren teneinde de democratische or de en de onafhankelijkheid van het land te verdedigen. De nieuwe rege ring heeft zich gewend tot de landen, welke diplomatieke betrekkingen met San Marino onderhouden, met het ver zoek het Italiaanse voorbeeld te vol gen en haar te erkennen. Overigens zijn alle 14.000 inwoners van San Marino er over eens, dat de linksen in het regeringspaleis alle ge weld zullen trachten te voorkomen en zuilen pogen het aan te sturen op een compromis met hun tegenstanders, die zich weten gesteund door de over weldigende kracht van het rondom liggende Italië. De linkse „minister van buitenlandse zaken", prof. Gino Giacomini, vertelde op een persconfe rentie, dat er geen arrestatiebevelen tegen de revolutionairen waren uit gevaardigd!!), want „we willen niets ondernemen, dat de kans op een over eenkomst zou verkltinen". In Rome heeft de communistische partijfractie dringend gevraagd om In de Italiaanse kamer te mogen in terpelleren teneinde te kunnen pro testeren tegen deze „inmenging In de binnenlandse aangelegenheden van een soevereine staat",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1