Rijk vordert vijftien miljoen van Amsterdam Als aandeel in bouwkosten van Velser spoorwegtunnel Economische conferentie van Brits Gemenebest in 1958 m Vrijhandelsgebied voorlopig moeilijk te aanvaarden Koning Haakon VII ten grave gedragen Rijk activeerde f 150 miljoen uit akkoordrekeningen VOOR 1958 WORDEN VEEL TOERISTEN VERWACHT Procentueleverplichting van voor de oorlog Op wel heel ongunstig tijdstip Vuile melkflessen Koninklijk Paar uit Oslo teruggekeerd Huldiging prof. Brom WERKGEVERSVERBONDEN Schrijven aan ministers Zijlstra en Luns 9 "'028 m De hele wereld en het Noorse volk brachten laatste groet aan verzetsvorst Nederlandsche Bank Deviezenreserve daalde met 22,8 miljoen E.B.U.-verkeer liet overschot in september VB WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 Redelijk Niet tv achten Detailhandel vreest moeilijk heden met huisvrouw TUNESISCHE AMBASSADEUR IN NEDERLAND Vijftig jaar geleden gedoctoreerd Gunstige invloed van Brusselse tentoonstelling HANDELAREN IN GEDROOGDE ZUID- VRUCHTEN JUBILEREN llfifi J** 1 Creditsaldo Banksaldi gedaald Gevolg van bijzondere transactie (Van onze Amsterdamse redactie) Het Rijk heeft de gemeente Amsterdam een rekening gepresenteerd van ongeveer 15 miljoen zijnde een bijdrage van ruim 27 in de bouwkosten van de Velser spoorwegtunnel. Zoals bekend heeft de bouw van zowel de spoorweg- als de autotunnel een bedrag gevergd van rond f 130 miljoen. De hoofdstad zou die f 15 miljoen aan het Rijk schuldig zijn op grond van een verplichting, in 1939 aangegaan, omdat zij toen alle belang had bij de verwij dering van de Velser spoorbrug en de totstandkoming van de spoorwegtunnel. Iedereen, die de financieringsmoeilijkheden van de gemeenten kent, zal be grijpen dat het voor Amsterdam geen peulschilletje is om dit bedrag te moeten opbrengen. Naar wij vernemen, zal er dan ook met het Rijk onderhandeld worden. Misschien zelfs over de grootte van de vordering, maar daarover wilde de wethouder van Financiën, mr. F. H. C. van Wjjck, wie wij om een commentaar vroegen, zich niet uitlaten. „We gaan ons standpunt eerst in Den Haag voorleggen voor we dit openbaar maken. De regering heeft het recht het eerst te weten, hoe wij er tegenover staan", zo verklaarde hij. Het dubieuze in de vordering is o.i. nl. het feit, dat de gemeenteraad in 1939 akkoord was gegaan met een 10 miljoen voor de spoortunnel alleen, want een autotunnel was er toen niet bij. En daarnaar gerekend zou de vordering dus niet meer dan f 2,8 miljoen kunnen zijn in geld uitgedrukte aandeel van Am sterdam is natuurlijk veel groter gewor den. En met als basis de werkelijke kosten van de spoorwegtunnel (dat zou dan ca. 55 miljoen zijn) heeft het Rijk nu op een wel heel ongunstig tijdstip een rekening aangeboden die de hoofd stad in een zeer lastig parket stelt. Want het raadsbesluit heeft zijn rechtsgeldig heid niet verloren. Het Amsterdamse dagblad „Het Pa rool", dat gisteravond met de onthulling kwam van deze voor velen onverwachte vordering, die „waarschijnlijk 15 mil joen zal bedragen" de weth. deel de ons mede, dat een rekening van die grootte inderdaad al is binnengekomen memoreerde daarbij, dat de regering vóór de oorlog slechts door de krachtige argumenten van de hoofdstad was ge zwicht om de Velser spoorwegtunnel te bouwen. In 1930 reeds drong de hoofd stad, kort nadat de spoorbrug was aan gevaren, er bij het Rijk op aan de brug te vervangen door een tunnel. Na een onderzoek door Rijkswaterstaat schreef de toenmalige minister van Waterstaat aan het gemeentebestuur, dat hij over wegende bezwaren had tegen deze plan nen en dat hij daarom deze aangelegen heid als afgedaan beschouwde. Amster dam liet het niet daarbij en tenslotte ging men in Den Haag overstag voor de hoofdstedelijke argumenten. Op 3 maart 1939 deelde minister Van Buuren mede, hij bereid was 't standpunt van zijn mts voorganger te herzien en dat hij zijn medewerking wilde verlenen aan de aanleg van een tunnel, mits de hoofd stad bereid zou zijn in de kosten bij te dragen. Ook de provincie Noord- Holland werd als een naaste belangheb bende beschouwd en beide zouden sa men een derde van de kosten moeten dragen, d.w.z. 5'18 deel voor Amsterdam en V18 voor de provincie of in procenten 27V9 en S'/g. B. en W. van de hoofdstad stelden de raad voor de gevraagde bijdrage te ver lenen op 12 mei 1939. De reële kosten stonden niet vast, maar om de gedachte te bepalen had de minister ze geraamd op f 10 miljoen B. en W. achtten het echter niet gewenst met de toezegging te wachten totdat een nauwkeurige ra ming bekend was, ook al niet omdat het Rijk tweederden van de bouwsom voor zijn rekening zou nemen en er zelf het meeste belang bij zou hebben die kosten zo laag mogelijk te houden. Die voort varendheid komt de stad nu blijkbaar duur te staan. Op 31 mei 1939 werd de voordracht zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Toen na de oorlog het werk dat in 1941 was stopgezet werd hervat, klopte de begroting natuurlijk niet meer. Ook het (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft, zoals bekend, enige tijd ge leden een verordening opgesteld, waarm het aan de melkverkopers verboden wordt lege flessen te vervoeren, die vuil zijn. Het bestuur van het Bedrijfschap Detail handel in melk en melk- en zuivelproduk- ten heeft gisteren met grote meerderheid uitgesproken, dat een dergelijke verorde ning onaanvaardbaar is. „Wij krijgen een huis vol ruzie en een hoop narigheid" was het commentaar van een der bestuursle den. Het wordt voor de verhouding melk bezorgerklant niet bepaald aantrekke lijk beschouwd om een dagelijks gevecht te leveren om de vuile flessen. De melk bezorger zou nl. volgens de verordening moeten bepalen, wanneer een klant een vuile fles aanbiedt of wanneer niet. Om deze reden werd de verordening als on gewenst beschouwd. Men wil alleen door een intense propaganda de Nederlandse huisvrouw er van doordringen, dat het voor de volkshygiëne van groot belang is, dat de lege melkflessen schoongespoeld worden teruggegeven. Een werkelijk vuile fles kan nl. oorzaak zijn, dat al het water van een spoelmachine door bacteriën wordt verontreinigd. voor Nederlandse Gemeenten om een lening moeten aankloppen, want het weinige geld. dat ze bezit, heeft ze hard. hee] hard nodig. Een penibele kwestie, die alleen met wijs beleid kan worden opgeln-t. Van de regering mag zeker da-dwerkeli.ik medeleven worden ge- vrragjj met de moeilijkheden, waarin ze Amsterdam zo plotseling geplaatst heeft. Het laatste woord zal er nog wel niet over gesproken zijn. We kunnen ons zo voorstellen, dat de gemeenteraad ook nog we) het een en ander over deze "reem.de gang van zaken zal willen zeg gen. Te meer. daar de bouw van de TT-tunnel in het slop is geraakt, omdat de regering eerst wil praten over haar financiële bïjdraee en de technische ■•érites - van deze oeververbinding en daarmee bliik heeft gegeven de Amster damse doortastendheid te missen Omstreeks kwart voor acht gisteravond zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard vergezeld van prins Felix van Luxem burg per vliegtuig uit Oslo op Soester- berg teruggekeerd. Het gezelschap vertrok naar het pa leis Soestdijk, waar prins Felix, evenals voor de heenreis de nacht doorbracht Vandaag heeft hij de reis naar Luxem burg voortgezet. Doch waar moeten die f 15 miljoen vandaan komen? En is het redelijk, dat dit bedrag gevraagd wordt? Zou uitge maakt worden, dat Amsterdam er niet onderuit komt, dan zal de stad wellicht toch bij het Rijk zelf of bij de Bank De Tunesische regering heeft Neder land, België, Noorwegen, Denemarken en Zweden gevraagd in te stemmen met de benoeming van Tunesische ambassadeurs voor dip landen. Als de toestemming wordt verleend, zal de Tunesische ambassadeur in West- Duitsland, Ben Ammar, tevens ambassa deur voor Nederland en België worden. De Tunesische ambassadeur in Engeland, Tajeb Slim, zou tevens ambassadeur voor Denemarken, Noorwegen en Zweden zijn. (Van onze Nijmeegse correspondent) Een uitgelezen schare professoren, stu denten en andere belangstellenden vulde gisteren de aula van de Nijmeegse Univer siteit, niet ter gelegenheid van een pro motie, maar voor de huldiging van prof. G. B-om e.m. hoogleraar van de Kath. Universiteit, georganiseerd door de Neer- landicivereniging Het Gilde „Achter 't Vr-cken". Het was nl. 50 jaar geleden, dat prof. Brom te Utrecht promoveerde bij prof. dr. J. W. Muller op een proefschrift getiteld „Vondeis bekering". Omringd door het bestuur van Het Gil de „Achter het Vereken" betrad een stra lende prof. Brom de aula. Praeses L. Janssen leidde de bijeen komst in en gaf vervolgens het woord aan dr. K. Smits, oudste kunsthistoricus-leer ling van prof. Brom. Hij dacht vol plezier terug aan zijn jonge jaren op het kunsthistorisch insti tuut en beschreef prof. Brom als weten schapsmens en als kunsthistorische vriend en bood een dundruk aan van een te ver schijnen studie van prof. Brom. De Neerlandici-leerlingen vonden een spreekbuis in dr. J. Starink, die o.a. zei, dat Brom zijn aard overdroeg aan zijn studenten. „Zijn aard was te getuigen, en daarom getuigen wij vandaag". Als geschenk bood hij „5 Studies van prof. Brom" aan. Als derde spreker nam het woord prof. dr. W A., P. Smit namens de Universiteit van Utrecht. Tenslotte nam prof. Brom zelf het woord en spoorde zich zelf getrouw de Nijmeegse studenten aan in veel groter getale te promoveren om de wetenschap pelijke achterstand van de Nederlandse Katholieken op te heffen. Hij dankt allen voor de hem gebrachte hulde en nodigde hen uit ter receptie. Deze receptie, druk bezocht, besloot daze huldiging. De ministers van Financiën van het Britse Gemenebest hebben dinsdag naar in een communiqué werd bekendgemaakt het voorstel van de Canadese regering goedgekeurd, om in 1958 een economi sche en handelsconferentie van het ge menebest te doen houden. De ministers kwamen overeen, dat in het begin van 1958 te Londen voorbereidende werk zaamheden verricht zullen worden, die o.m. betrekking hebben op de agenda en andere procedure kwesties. De ministers van het gemenebest er kenden, zo vervolgde het communiqué dat de instelling van een naar buiten gericht vrijhandelsgebied in Europa de voordelen zou verruimen, die voortvloeien uit economische integratie in Europa, niet alleen voor het Verenigd Koninkrijk maar voor alle deelnemers. De ministers van het Verenigd Konink rijk hebben de verzekeringen herhaald, die reeds eerder door hun regering wa ren gegeven omtrent beveiliging van de belangen van het gemenebest op de markt van het Verenigd Koninkrijk voor voedsel, dranken en tabak. Het meest verstrekkende besluit, dat door de ministers van het gemenebest te Mont Tremblant In Canada werd ge nomen, is volgens de financiële corres pondent van Reuter wel, dat, tot het scheppen van een doeltreffend apparaat voor voortdurend overleg tussen de lan den van het gemenebest. Op dit ogenblik beperkt dit overleg zich tot zaken, die verband houden met de Europese Ge meenschappelijke Markt en het Europe se vrijhandelsgebied maar verantwoor delijke kringen zijn van mening, dat het verruimd zal worden. Dit betekent, dat voor het eerst het gemenebest een of an der economisch orgaan zal hebben, iets dat mogelijk nog grotere gevolgen kan hebben dan het voorgestelde Engels-Ca- nadese vrijhandelsgebied. Het gemene best kende een dergelijk orgaan echter niet. Een van de oorzaken van deze nieuwig heid is de verandering in de Canadese regering. De liberale regering van Cana da was tegen een secretariaat van het gemenebest of andere instellingen. Naar mate de conferentie te Mont Tremblant vorderde toonden de Aziatische landen toenemende belangstelling en steun voor een orgaan voor nauwere raadpleging. De vier grote verbonden van werkge vers in ons land hebben aan de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl stra en de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, een schrij ven gericht, waarin zij zeggen, dat zjj het streven naar een grotere vrijheid in het internationale economische verkeer toe juichen. Sprekend voor hun leden zijn de verbonden echter tot de conclusie geko men, dat het nemen van beslissingen over de instelling van een vrijhandelszone, zeker in de opzet zoals deze tot dusver in overweging is, op dit ogenblik voor de Nederlandse industrie moeilijk te aanvaar den is. De voornaamste gronden waarop deze conclusie berust zijn de volgende: 1. De vrijhandelszone is gebaseerd op het beginsel dat elk deelnemend land te genover derde landen zijn eigen douane- Ten aanzien van het toerisme zijn er voor het jaar 1958 bijzonder gunstige ver wachtingen. De Wereldtentoonstelling te Brussel speelt daarbij een vrij grote rol. Aldus bleek gisteren tijdens een persont vangst door vertegenwoordigers van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) in het bui tenland, die thans in Den Haag vertoe ven. De heer F. Hendricks, directeur ANW te Brussel, verwacht dat tal van de 30 miljoen buitenlanders, waarop men te Brussel rekent, van de gelegenheid ge bruik zullen maken enige vakantiedagen in Nederland door te brengen. Op de ten toonstelling wordt een stand van het ANVV-informatiecentrum gevestigd, wel ke met telexlijnen verbonden zal zijn met de voornaamste Nederlandse logiesinfor- matiediensten. De heer Chr. Belmon, directeur in Duitsland, verwacht nog steeds een stij gende toeloop van Duitse toeristen naar ons land. Men komt in Nederland bijzon der graag en het aantal klachten is ver houdingsgewijs zeer gering. Alleen doet het hem leed, dat tal van Duitse gasten speciaal op het gebied van zomerhuisjes aanzienlijk worden overvraagd. Voorts zou hij wensen, dat een grotere coördina tie tot stand zou komen van de gegevens en de logiesmogelijkheden in Nederland. Ook de directeur van de ANW te Pa rijs, dr. J. van der Stap is niet pessimis tisch over het bezoek van Fransen in 1958 aan Nederland. De op het ogenblik be staande monetaire moeilijkheden in Frank rijk zullen, naar hij verwacht, in het voorjaar van 1958 wel goeddeels zijn op gelost, zodat de Fransen opnieuw op rui me schaal vakantiereizen naar het bui tenland kunnen maken. De directeur te New York, de heer F. van der Laan, verwacht een aanzienlijk grotere toeloop dan in vorige jaren van Amerikanen naar West-Europa. Daarbij staat nu reeds vast, dat zij zich voor een groot deel zullen bedienen van Neder landse scheepvaart- en luchtvaartlijnen. Hij poogt zoveel mogelijk bezoeken van Amerikanen aan de tentoonstelling te Brussel te koppelen aan een zo langdurig mogelijk verblijf in Nederland. De heer G. Göbel, directeur van het Scandinavische bureau verwacht, dat min stens evenveel Scandinaviërs als in 1951 naar Nederland zullen trekken. Hij heeft een grote propaganda-actie in Noorwegen voorbereid. Ook de directeur in Engeland en Ier land ,de heer A. Bayless Hathaway, ver wacht, dat het Britse en Ierse bezoek aan Nederland, mede gestimuleerd door de tentoonstelling te Brussel, groter zal zijn dan in voorgaande jaren. tarief blijft toepassen. Voor zover die tarieven op grondstoffen en halffabrika ten lager zijn dan volgens het toekomstige buitentarief van de Europese Economische Gemeenschap het geval zal zijn, zal de Nederlandse industrie in de concurrentie tegenover de afgewerkte produkten uit de vrijhandelszone in een onaanvaardbare ongunstige positie geplaatst worden. 2. De verbonden achten het voorts on aanvaardbaar, dat produkten uit de vrij handelszonelanden in de E.E.G. vrij zou den worden toegelaten, indien die landen niet equivalente verplichtingen op zich zouden nemen. 3. De inwerkingtreding van het E.E.G.- verdrag plaatst het bedrijfsleven reeds voor zoveel problemen, waarvan men de draagwijdte op dit ogenblik nog nauwe lijks kan overzien, dat het niet gewenst is die situatie tegelijkertijd nog' te com pliceren met het in het leven roepen van een vrijhandelszone. 4. Indien de E.E.G. enige jaren gewerkt heeft en het gunstige effect oplevert, dat ervan verwacht wordt, kan de E.E.G. als een sterkere eenheid optreden dan thans. Zij zal dan in staat zijn bij de onderhan delingen over een vrijhandelszone een zo danige krachtige positie in te nemen, dat een maximum aan voordeel ook In het Nederlandse belang bereikt kan worden. Om al deze redenen verzoeken de ver bonden de genoemde ministers met grote nadruk ertoe mede te willen werken, dat op de komende ministersconferentie van de O.E.E.S. geen beslissingen over een eventuele vrijhandelszone worden geno men, waaraan Nederland b(J de verdere onderhandelingen over dit onderwerp ge- honden zon zijn. Het schrijven is ondertekend door de voorzitters van de vier verbonden, t.w. de heer T. J. Twijnstra van het Verbond van Ned. Werkgevers, mr. F. H. A. de Graaf f van het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond, de heer J. A. J. M. van Heijst van het Kath. Verbond van Werk geversverenigingen en de heer A. Borst Pzn van het Verbond van Prot.-Christ. Werkgevers in Nederland. Vandaag viert de „Nederlandsche Ver- eeniging voor den handel in gedroogde zuidvruchten, specerijen en aanverwante artikelen" haar vijftigjarig bestaan. Bij deze vereniging zijn vrijwel alle impor teurs en grossiers, evenals transito-han delaren en tussenpersonen in deze artike len, aangesloten. In de internationale han del heeft zij in het bijzonder bekendheid gekregen door het samenstellen van een reglement voor handelsusances en het aan haar verbonden arbitrage-instituut. Van middag recipieerde het bestuur van de jubilerende vereniging in het Amstel- hotel te Amsterdam. Dinsdag is wijlen koning Haakon VII van Noorwegen naar zijn laatste rust plaats gedragen. In de Domkerk te Oslo werd een rouwdienst gehouden, die door de familieleden van de over leden vorst en vele Europese vorsten werd bijgewoond. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) Koningin Louise, Koning Gus- taaf Adolf van Zweden en het Neder lands koninklijk paar. Met het m.s. „Willem Ruys" vertrokken heden de volgende paters naar de missie gebieden iii Indonesië: J. A. Vanemam, E. F. Kouters, W. J. Bos en J. L. Quinn, allen van de congregatie van Mill Hill; de paters H. Grünhart en R. J. Friederidh S. J. en pater A. J. Mö'hknann S.V.D., uit Teteringen. Voorts een aantal zusters uit Aerdenhout, Teteringen en Veghel. Pater dr. H. Jeuken vertrekt op verzoek van de Indonesische regering als lector naar de universiteit van Djokja. De eerw. moeder1 A. M. Mommarts, van de Congregatie der Zusters Franciscanessen te Aerdenhout, gaat een visi'tatiereis van enlgp maanden door Indonesië maken. >V A Dinsdagochtend is in de dikke mist een personentrein ingereden op een stil- staande trein bij het station van Stuttgart. De achterste wagon van de stil staande trein werd volkomen verwoest en volgens de Duitse spoorwegen zijn er zes mensen om het leven gekomen. Tien personen liepen verwondingen op. De foto geeft een beeld van de ramp. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van koning Haakon VII van Noorwegen plechtig bijgezet in tie witmarmeren sarcophaag, waarin ook het stoffelijk overschot rust van zijn echtgenote, koningin Maud, die in 191",8 overleed. Gedurende meer dan 50 jaar heeft koning Haakon zijn volk geregeerd en heeft hij het vertrouwen, dat de Noren in hem stelden, toen zij hem in 1905 tot hun koning kozen, ver overtroffen. Vooral zijn bijzonder krachtige houding tegenover de Duitsers,, die in april 1940 Noorwegen aanvielen, heeft koning Haakon in de ogen van zijn landgenoten gemaakt tot het symbool van het Noorse verzet Wie zouden beter in staat zijn om te begrijpen, wat een zo grote nationale figuur in tijden van grote beproevingen voor een volk kan betekenen, dan wij, Nederlanders, die zelf deze beproeving moesten doorstaan en ons voortdurend gesteund wisten door een koningin, die thans in haar ouderdom het ereteken meedraagt, dat zij door bet offer van de beste jaren van haar leven voor haar volk verdiende. De droefheid, die het Noorse volk voelt op deze dag, nu het zijn „verzetskoning" naar zijn laatste rustplaats heeft gebracht, weerspiegelde zich in de sfeer, die gisteren het openbare leven in de hoofd stad van Noorwegen beheerste. De rouwdienst in de kapel van het ko ninklijk paleis te Oslo werd alleen bij gewoond door de leden van de konink lijke familie. Tevoren echter had de Noorse bevolking de gelegenheid haar koning een laatste groet te brengen, toen de lijkkist van het koninklijk pa leis werd overbracht naar de kathe draal van Oslo. De route was afgezet door troepen van land-, zee- en lucht macht van Noorwegen, Groot Brittan- nië, de Verenigde Staten en Denemar ken. Op het Egerplein, ongeveer hal verwege de route van het paleis naar de kathedraal brandden twee fakkels op hoge zuilen. In de haven, tegenover het slot Akershus, lagen oorlogssche pen uit zes landen gemeerd. Om zeven uur, vier uur voordat de begrafenisstoet zich in beweging zou zetten, stonden gisteren reeds dui zenden mensen opgesteld langs de route van het koninklijkpaleis naar het kas teel Akershus. Op de weg naar de ka thedraal was de lijkkist geplaatst op een met zwarte paarden bespannen af fuit. De nieuwe koning Olaf V alsmede de kroonprins en de mannelijke buiten landse gasten volgden te voet. De ko ninginnen en prinsessen waren gezeten in auto's. Na de kerkdienst in de kathedraal begaf de stoet zich naar het kasteel Akershus. Door tien vroegere adjudan ten van koning Haakon werd de lijk kist naar een open lijkwagen gedra- Zo snel kunnen de fiscale autoriteiten de belastingstroom niet naar de schatkist ja gen of de gelden stromen er even hard (of nog harder) weer uit. Het gevolg hier van is geweest dat het Rijk, ook al door dat de gehouden inschrijvingen op schat kistpapier niet voldoende soelaas boden, sinds de maand april nog slechts weinig weken over een creditsaldo bij de Neder landsche Bank heeft kunnen beschikken. Herhaaldelijk moest tot een wisselend be drag, dat echter de f 150 miljoen niet mocht overschrijden, op de centrale bank worden teruggevallen om aan de opko mende betalingsverplichtingen te kunnen voldoen. En daarbij moesten dan somtijds nog speciale maatregelen worden getrof fen om tot een sluitend geheel te komen. In dit verband valt te memore ren de plaatsing in begin september van ruim f 300 miljoen schatkistpapier bij een aantal buitenlandse circulatiebanken, die daarmede een flink deel van de guldens saldo's uit betalingsakkoorden welke zij bij de Ned. Bank aanhielden en die in die dagen juist een grote hoogte hadden be reikt, bij het Rijk belegden. Deze beleg ging kon slechts van zeer tijdelijke aard zijn, maar de minister van financiën zag zich hiermede voor het moment toch uit de brand geholpen. De aflossing van het papier baarde hem bovendien uiteindelijk weinig zorgen omdat de bekende transac tie met het Internationale Monetaire Fonds inmiddels 261 miljoen in het la tje had gebracht. Met dat al waren de moeilijkheden ter zake van de kaspositie van het Rijk even wel niet van de baan en de weekstaat per 23 september toonde dan ook reeds weer een tekort van f 85.8 miljoen. In de afge lopen week is echter geen verdere ver slechtering ingetreden. De belastingont vangsten lieten na aftrek van de verrichte uitgaven, waaronder de salarisbetalingen aan de ambtenaren, zelfs een overschot van f 35.2 miljoen. Maar de Minister heeft het er met de grote betalingen, die hem deze maand te wachten staan, toch niet op aan willen laten komen. Blijkens de jongste weekstaat is name lijk opnieuw tot belegging van guldens saldo's uit betalingsakkoorden in schat kistpapier overgegaan. Thans tot een be drag van f 151.8 miljoen. De looptijd en de rente van dit papier zijn niet bekend ge maakt, maar allicht kan de schatkist het hiermede weer een paar weken uitzingen. Uit de onderhavige transactie kreeg de Staat tezamen met de eerder ver melde f 35.2 miljoen in de afgelopen week een bedrag van f 187 miljoen ter beschikking. Hiervan is f 85.8 miljoen aangewend tot delging van de bestaande debetstand bij de Ned. Bank, zodat per saldo f 101.2 miljoen als tegoed kon wor den opgevoerd. Ook dit saldo zal, tenzij de belastingen erg ruim vloeien, echter slechts een kort leven beschoren zijn. Op 1 oktober kwam namelijk reeds f 110 miljoen schatkistpa pier te vervallen, terwijl daartegenover slechts f 56.7 miljoen binnenkwam uit papier dat bij de jongste inschrijving werd geplaatst. Verder moest op ge noemde datum f 53 miljoen aan rente en aflossing op staatsschuld worden opge bracht (waarvan f 31 miljoen uit hoofde van de garantieverplichting voor de 3"/o lening Ned. Indië 1937 A). Bovendien ver vallen er deze maand nog verdere belang rijke bedragen aan schatkistpapier: t.w. op 2 okt. f 33 miljoen, op 8 okt. f 62 mil joen, op 17 okt. f 21 miljoen en op 22 okt. f 67 miljoen. En als klap op de vuurpijl komt dan op 25 okt. de drie-maandelijke uitkering aan de gemeenten ten bedrage van ongeveer 250 miljoen. Men ziet het is een naargeestige opsom ming. Uiteraard zal hiertegen door het houden van nieuwe inschrijvingen op schatkistpapier zoveel mogelijk dekking worden gezocht, terwijl tevens nog ruime belastinginkomsten in uitzicht zijn. Maar ook de banken kunnen een gulden slechts een keer uitgeven, zodat de mogelijkheid om aflopend papier te verlengen mede bepaald zal worden door de omvang die de belastingen zullen aannemen. De huidige stand van de banksaldi 266.1 miljoen) wijst een tekort aan ten opzichte van het als verplicht gemiddelde aan te houden bedrag van 300 miljoen of iets daaronder. In de gegeven situatie is dit echter geen bezwaar aangezien de vorige week, toen de saldi 390.8 miljoen bedroegen, reeds een flink overschot was gekweekt. De achteruitgang van 124,7 milj. welke in de afgelopen week in het tegoed van de banken optrad, vormt het nadelig verschil tussen de volgende mutaties op de onder scheidene rekeningen (alles in miljoenen guldens), stijging biljettenomloop 164.6, afvloeiing deviezen 22.8, overboeking naar Rijk en diversen 40.1, totaal derhalve 227.5. Anderzijds beschikbaar gekomen uit ver disconteerde wissels 28.5 en uit opgenomen voorschotten 74.3, totaal 102.8. De ontwikkeling van de deviezenbewe- ging heeft, zoals uit het voorgaande reeds naar voren kwam, geleid tot een afvloeiing van f 22.8 miljoen. De voorgaande week was er een deviezenverlies van f 10.3 mil joen. In totaal bedraagt de netto deviezen reserve van de N.B. thans f 629.9 miljoen. Het daarin begrepen bezit aan converti- bcle valuta is met f 6.2 miljoen gedaald tot 291.8 miljoen. De goudvoorraad bleef gehandhaafd op 2648.7 miljoen. gen. De stoet werd voorafgegaan door politie te paard en een muziekkorps van de paleiswacht, gestoken in zwarte uni formen. Aan het hoofd van het mu ziekkorps, dat een treurmars speelde, werd een aantal Noorse vlaggen mee gevoerd. Langs de gehele route hin gen de vlaggen halfstok. Gedeelten van de route waren versierd met witte chry santen. Aan het begin van de route was een drie meter hoge poort geplaatst, versierd met bloemen en vlaggen. Onmiddellijk achter de lijkwagen lie pen koning Olaf, gekleed in de admi raalsuniform van de Noorse marine, en de 20-jarige kroonprins Harald in de uniform van cadet van de militaire academie. Achter hen liepen koning Boudewijn van België, koning Paul van Griekenland, koning Frederik van De nemarken en koning Gustaaf Adolf van Zweden. Daarna volgden prins Bern- hard, president Ageirsson van TJsland, en president Kekkonen van Finland Vervolgens kwamen prins Felix van Luxemburg, de hertog van Gloucester, als vertegenwoordiger van koningin Elizabeth van Engeland, en prins Alex ander Desda van Etiopië, premier Ger- hardsen van Noorwegen, hoge Noorse autoriteiten en vertegenwoordigers van 36 vreemde mogendheden, en een NATO-delegatie met aan het hoofd ge neraal Lauris Norstad, de opperbevel hebber van de NATO in Europa. Ko ningin Juliana, koningin Ingrid van Deemarken en koningin Louise van Zweden volgden in auto's. Plechtigheid in Den Haag In de Waalse kerk aan het Noordeinde te Den Haag werd gistermorgen om 11 uur een plechtige rouwdienst gehouden voor de overleden koning Haakon VII van Noorwegen. De dienst werd geleid door aalmoezenier E. A. Terjesen van de Noorse ambassade. Koningin Juliana en prins Bernhard waren bij deze rouwplechtigheid ver tegenwoordigd door mr. G. Baron van Hardenbroek grootmeester van het huis van de Koningin en luit. ter zee le klasse w. van Rossum, adjudant van prins Bern hard. Van de vele binnen- en buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders, die de plech tige rouwdienst bijwoonden noemen wij voorts: de minister-president en mevr. Drees, de minister van buitenlandse zaken en mevrouw Luns en vrijwel alle hoof den van de diplomatieke missies in ons land; de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. Kortenhorst. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand sep tember 1957 een overschot van 82.099.000 21.605.000) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bil de verrekening op 14 dezer 61.575.200 16.204.000) in goud of dollars ontvangen terwijl voor een bedrag ad 20.523.800 ($5.401.000) door Nederland krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Nederland aan de E.B.U. verleende kre diet zal in mindering worden gebracht een bedrag van ƒ9.811.600 2.582.000), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijk. Italië, Noorwegen en IJsland gesloten consolidatie-overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verrekeningen zal de vordering van Ne derland op de E.B.U. 244.761.800 64.411.000) bedragen. De omvangrijke transactie in vreemde valuta op termijn in de afgelopen maan den en de in vele gevallen hiermede ge paard gaande contante dekking hebben de E.B.U.-posities van de verschillende deelnemende landen beïnvloed. Met het doel deze invloed althans gedeeltelijk te neutraliseren is met een buitenlandse circulatiebank op haar verzoek een com penserende transactie afgesloten van circa 90 miljoen. Het overschot in de E.B.U. is een ge volg van deze bijzondere transactie. De totale deviezenpositie van de Nederland sche Bank is door deze transactie niet gewijzigd daar tegenover de verbetering in de E.B.U.-positie een gelijke schuld verplichting buiten de E B.U. staat. In beginsel is besloten deze transactie de maand oktober weer af te wikkeie®,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4