In Rij swijk gaat een gigantisch winkelcentrum verrijzen DE STEM VAN DE LEZER Wilton-Fijenoord heeft thans seen marinewerk meer Tweede-Kamerlid promoveerde in Wageningen Reclame Atoomfusie-onderzoek in Nederland D' Plan Steenvoorde maakt gemeente in i vijf jaar „vol Mr. KROPMAN ZEVENTIG JAAR Tsjoekof eerst naar Kroesjtsjef Eerste sleutels in Pendrecht Géén geld voor Pales tijnse vluchtelingen Schedel met sabelhouw uit 1500 opgegraven Jciger Overijssel aan Marine overgedragen Ir. C. Van Meel doctor in de landbouwkunde Maakt voor Uw zaak '"m SfSCNDC ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 PAGINA 14 'V:> v" -Q^ b* In vijf jaar gereed NEDERLANDERS IN CARITAS INTERN ATIONALIS HET PROBLEEM DER ONTWAPENING HOVENIERSSCHOOL TE NAARDEN OPGERICHT AUTO GESTOLEN mm i m mmm - - SS-C '•'".'tlö!£jj (Van onze Haagse redactie). Rijswijk is reeds begonnen aan de uit voering van z(jn laatste grote uitbrei dingsplan, het plan Steenvoorde, gele gen in de zuid-westelijke hoek van deze gemeente, die onder het burgemeester schap van drs. A. Th. Bogaardt binnen enkele jaren zal zijn uitgegroeid tot een volwaardige stad met 70.000 inwoners. Het formidabele sluitstuk zal o.m. wor den gevormd door een „Amerikaans" winkelcentrum in het noordelijk ge deelte van het genoemde plan, dat ge deeltelijk óver de nieuwe provinciale weg Den HaagDelft zal worden ge bouwd. zodat een kruisingsvrije onder doorgang van 225 meter wordt verkre gen. Dit centrum bevat parkeerplaatsen voor 1400 auto's, 3 warenhuizen, 4 lage winkelunits, een winkelcarré voor ruim honderd winkels, een supermarket (het grote gebouw rechts op de afbeelding), 3 hoge flatgebouwen met 8 woonlagen (links op de schets), een bioscoop, een overdekte rijwielbergplaats, een kinder bewaarplaats, kantoorruimten en een 14 étages tellend Residential Hotel dat men rechts achteraan op de tekening ziet. Dit centrum ligt ongeveer op gelijke afstand van Moerwijk, Morgenstond, Delft en 't Westland. Een weinig prettige weten schap voor de Delftse middenstand, die toch reeds in aanzienlijke mate de zuig kracht van de Haagse zaken ondervindt. Een en ander is echter slechts een deel van het 1780 ha. omvattende plan- Steenvoorde. Behalve de 6550 woningen, die hier in een verhouding van 56 pet woningwetwoningen en 44 pet premie- bouwwoningen zullen verrijzen en waar van 1/10 voorzien is van garageboxen, komen er een luchtmacht-academie, een militair hospitaal, 9 kleuterscholen, 15 lagere scholen, een openluchtschool, 5 ulo-scholen, een Openbaar Lyceum, een katholieke lagere Technische School, een derde, neutraal bejaardencentrum, een kweekschool met klooster en een lagere school, die waarschijnlijk door de Broe ders van Maastricht zullen worden be zet, een huishoudschool, drie kerken, 6 wijkgebouwen, 5 restaurants, 2 cafés, 5 garages met benzinestations en een dis trictspostkantoor. Een van de centrale wegen, de Gene raal Spoorlaan, zal met «en viaduct over de spoorlijn Den Haag—Rotterdam wor den geleid. Ter afsluiting van dit grootse project is er dan nog een recreatiegebied van 350 ha ontworpen, dat tevens de groenstrook zal zijn, die Rijswijk van Delft gesoheiden houdt. Met het Julianapark in het noor den en het vliegveld Ypenbürg in het oosten, zal de groenstrook rond Rijswijk dan gesloten zijn. In dit plan zijn opge nomen 60 ha agrarisch terrein, onbe bouwd blijvend groen, doorsneden met liets- en wandelpaden en voorzien van bosranden, een kanovijver, rosarium, twee complexen schoolwerktuinen vier com plexen volkstuinen, 18 sportvelden, vier *^r- p- Kropman, voorzitter van de JvV.P.-fractie in de Eerste Kamer is van daag zeventig jaar geworden. Geen oude man, ondanks zijn dikke, spierwitte haar dos, deze levendige Gijsbertus Cornelis Joannes Dominicus Kropman. Hij schijnt niet_ te kunnen verouderen, de jaren schijnen geen vat op hem te hebben. Hij is altijd de bewegelijke, geestige Amster damse advocaat gebleven, die met opge ruimdheid de taak vervult, welke het le ven hem heeft opgeleegd. Hij heeft nog steeds iets van de Amsterdamse humor, hij is wars van alle deftigheid, hij treedt iedereen in al zijn eenvoud tegemoet. Hij is vriendelijk en behulpzaam, deze man moet een gouden hart hebben. En toch is Kropman altijd een strijdbare figuur geweest, hij mocht in zijn jonge jaren zijn gedurfde ideeën verkondigen via „De Nieuwe Eeuw", toen en later heeft hij zijn kracht gezocht in de syn these van alle Nederlandse krachten in het belang der gehele gemeenschap. Zo als hij onvoorwaardelijk eerbied eist voor de zuiverheid van eigen intenties, zo heeft hij ook eerbied voor de zienswijze van anderen. In de Eerste Kamer treedt hij alleen op de voorgrond als fractie voorzitter van de K.V.P., maar dan heeft hij ook het oor van de Kamer, want hij spreekt weloverwogen, sierlijk en logisch. En vooral: hij spreekt alleen als hij iets te zeggen heeft. Kropman is een zeer ge ziene figuur in onze Senaat. Hij is dat misschien nog meer in zijn goede stad Amsterdam, die hij zoveel jaren trouw heeft gediend. Twaalf jaar was hij daar wethouder, een carrière, die werd afge sloten. toen hij tijdens de oorlog als gij zelaar naar Sint Michielsgestel ging. Kropman is ook een begaafd schrijver, zijn talloze artikelen in dag- en weekbla den getuigen daarvan. Nu in de Senaat, aan de rand van de Hofvijver, behoort hij tot de rustige en wijze mannen, die het .regeringsbeleid hebben te bezien en te beoordelen. Veel wat hij vroeger in nieuwe ideeën heeft nagestreefd is nu in het politieke leven werkelijkheid gewor den, zijn sociale vooruitstrevendheid is hem altijd bij gebleven. Kropman ls in de Eerste Kamer een fi guur van gezag die tegelijkertijd schit tert door eenvoud en vriendelijkheid. Gijsbestus Kropman heeft de leeftijd der sterken bereikt. tennisparken, vijf jeugdhonken en een woonwagenkamp. Ook zal er ruimte zijn voor een begraafplaatscomplex. In dit geheel is het T.N.O.-complex aan de Lange Kleiweg ongewijzigd gehand haafd, zodat hier sprake zal zijn van een enclave. Het plan voor het winkelcentrum is gemaakt door het architectenbureau Kui per, Gouwetor, De Ranitz en Bleeker te Rotterdam, het recreatieplan door De Ranitz en Roorda van Eijsinga. En de realisering hiervan? Het plan-Steenvoorde wordt reeds ge deeltelijk uitgevoerd. Er zijn reeds 598 woningen in aanbouw. Nog dit jaar wordt er begonnen met de bouw van 304 wonin gen voor de r.-k. bouwvereniging Sint- Bonifacius. Rijswijk staat wat jaarlijkse bouw capaciteit betreft op de vierde plaats in ons land met een jaarlijks gemiddelde van 2500 woningen. Men denkt dus, door gaande in ditzelfde tempo, het woning- bouwprogram Steenvoorde in vijf jaar gereed te hebben. De bouwer van het machtige winkelcentrum, dat naar schat ting 40 miljoen gaat kosten, zal tevens de exploitatie op zich nemen en de uit gifte van de winkelgebouwen. Naar verluidt is er veel animo bij de bedrijven om zich hier te vestigen. Op weg naar Belgrado De Sovjetminister van defensie, maar schalk Tsjoekof, is vrijdagochtend per vliegtuig uit Moskou vertrokken. Hij reist via de Krim, waar partijsecretaris Kroesjtsjef op vakantie is. naar Belgrado. In politieke kringen acht men het zeer belangrijk, dat Tsjoekof eerst drie da gen bij Kroesjtsjef op bezoek gaat. voor dat hij doorreist naar Belgrado, waar hij 8 oktober wordt verwacht. In westelijke kringen in Moskou en Belgrado gelooft men. dat Tsjoekofs be zoek een nieuwe fase in de ontwikkeling der betrekkingen tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie zal inluiden. Men hoopt in deze komende vijf jaar ook het recreatiegebied gereed te hebben. Maar bij dit laatste project en ook bij enkele onderdelen zoals het hotelplan zal de bestedingsbeperking nog wel een han dicap blijken. Maar burgemeester Bogaardt met zijn hobby voor het plantsoenwerk heeft al vast midden in de woestijn, die Steen voorde gaat worden, een zwanenvijver aangelegd met bankjes.... Mgr. Baldelli, president van de Pause lijke Missiewerken, is gisteren herkozen als president van de Internationale Ca ritas. Als algemene penningmeester is herkozen de Nederlander mr. H. M. L. H. Sark uit Wassenaar, lid van het dagelijks bestuur van het landelijk sociaal chari tatief centrum. Mr. Sark verzorgt in het centrum de buitenlandse contacten. Gisteren zijn ook de leden voor het uitvoerend comité van de Internationale Caritas gekozen. Ook in dit comité heeft een vertegenwoordiger van het landelijk sociaal charitaief centrum zitting. Aan de besprekingen neemt behalve mr. Sark ook deel rector P. J. M. H. Mommersteeg, vice-president van het centrum. Aldus meldt het K.N.P. Door een technische misgreep is gis teren bij het artikel „Het probleem der ontwapening" in ons blad de vermel ding „Van onze militaire medewerker" weggevallen. Tien overgelukkige echtparen hebben vanmorgen onder grote belangstelling van de Pendrechtenaren en vele genodigden, onder wie de „moeder van Pendrecht", mevrouw Stam-Reese en architect Groos- man. uit handen van de heer Bos, direc teur van Volkshuisvesting Rotterdam na mens het bestuur, daar wethouder J. Meertens verhinderd was, de sleutels in ontvangst mogen nemen die toegang ver lenen tot het eerste blok galeriiwoningen voor bejaarden aan de Krabbendijkse- straat nummers 272290 in Pendrecht In een aan de hulpverlening aan de Palestijnse vluchtelingen gewijde bijeen komst van de Algemene Vergadering der V.N. heeft de Amerikaanse afvaardiging een bedrag van 21.5 miljoen dollar en die van Groot-Brittannië een som van 2.9 miljoen dollar toegezegd. Nederland zal dit jaar weer 145.000 gulden bijdra gen. De Nederlandse afgevaardigde was een van degenen, die wees op het feit, dat vele landen zich nauwelijks iets van het lot dezer vluchtelingen aantrekken en hun plicht tot hulpverlening schanda lig verwaarlozen. De Amerikaanse toezegging werd ge daan door de vroegere filmster Irene Dunne, die deel uitmaakt van de Ameri kaanse afvaardiging naar de V.N. Er is voor de V.N.-hulp aan de Pa lestijnse vluchtelingen in toaal een be drag van veertig miljoen dollar nodig. De voorzitter der Algemene Vergade ring, de Nieuwzeelander Sir Leslie Munro had bij het begin der vergadering ver klaard dat de financiële positie van het V.N.-orgaan voor de hulpverlening aan de Palestijnse vluchtelingen „bijzonder hachelijk" was. (Van onze correspondent) Gistermidag is in het bijzijn van vele genodigden te Naarden een nieuwe Hoveniersschool geopend, de vierde in ons land. De stichting van deze scholen bete kent een omschakeling van de avond cursussen, die ongeveer zes jaar duren, naar dagonderijs, dat eens per week wordt gegeven en waarbij de opleiding twee a drie jaar vergt. Het betreft hier vakonderwijs voor de aanleg van bloemen- en groentetuinen. Tijdens de opening werd o.m. het woord gevoerd door ir. B. K. Bartelds, inspecteur van het tuinbouwonderwijs en de heer N. J. C. Cramer, burgemeester van Naar den, die beiden de oprichting van deze school toejuichten. Bij het voormalig oogziekenhuis aan het Haringvliet is bij graafwerkzaam heden een mensenschedel te voorschijn gekomen. De schedel, die sporen van ge weld vertoont, vermoedelijk een sabel houw, zal ongeveer 400 jaar oud zijn. Dezer dagen verdween op de Nieuwe Binnenweg bij de 's-Gravendijkwal de blauwgrijze Volvo-personenauto van de koopman S. van de Breitnersingel. Het bouwjaar is 1957 en 't kenteken VX 50-14. AMBTENAREN PRIJSGEGEVEN AAN VERPAUPERING Bij monde van de Ministers van Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken heeft de Regering de treurige moed gevonden de door de gezamenlijke Centrales van Over heidspersoneel voorgestelde zeer beschei den salarisverbetering voor lagere en middelbare ambtenaren met het oog op de bestedingsbeperking af te wijzen. Deze categorieën van ambtenaren, die reeds lang voor het ontstaan van de hui dige situatie, welke tot beperking van de consumptie dwingt, onderbetaald werden en daardoor voor een groot gedeelte aan armoede toe waren, worden thans aan algehele verpaupering prijsgegeven op grond van het argument, dat voor hun bescheiden salarisaanspraken thans geen gelden beschikbaar zouden kunnen worden gesteld. En dat, terwijl: a. het nationale inkomen, dat in 1950 ca. ƒ.14 milliard bedroeg en in 1970 vol gens raming 30 milliard zou belo pen, in 1956 reeds was toegenomen tot 28 milliard; b. deze ambtenaren, wier salariëring ten opzichte van vergelijkbare catego rieën in het particuliere bedrijfsleven steeds beneden de maat gebleven is. door hun geringe inkomen beslist geen schuld dragen aan de overbesteding, zodat zij door de thans genomen regeringsbeslis sing en de overige maatregelen in het ka der van de beperking der bestedingen dus dubbel getroffen worden; c. hun salarisaanspraken reeds voordat bestedingsbeperkende maatregelen werden getroffen bij de Regering bekend waren, die echter met. een beslissing heeft ge draald, zodat het thans hiervoren ver melde wellicht welkome argument kan worden gebruikt; d. de ingrijpende salarisverbetering voor de hogere ambtenaren, ondanks de bestedingsbeperking, moest worden door gevoerd, hetgeen de nood van de lagere en middelbare ambtenaren toch wel ac centueert; e. de ambtenaren, aan wie - overigens op juiste gronden - het stakingsrecht is ontzegd, in een zodanige positie verkeren dat de Regering ten aanzien van hun zeer redelijke aanspraken meer consideratie behoorde te tonen. Door het „njet" van de regeringsdelegatie - de aan deze uit drukking ten grondslag liggende gedach- tenassociatie dringt zich onvermijdelijk op - is echter het Georganiseerd „Over leg", zoals de practijk in de afgelopen jaren heeft uitgewezen, tot een aan fluiting geworden. De Regering bedenke, dat het niet christelijk is een arbeider zijn rechtvaar dig loon te onthouden. Overigens schijnen de ambtenaren, met uitzondering van de hogere, niet te behoren tot de catego rieën van werknemers, voor wier lot P. v.d. A.-ministers zich plegen te in teresseren. Moeten de ambtenaren-sala rissen weer, zoals voorheen onder kabi netten van een bepaalde politieke kleur tot een sluitpost van de begroting worden gedegradeerd Het is nu toch wel de hoogste tijd, dat een beroep gedaan wordt op de K. V P. om de in het verkiezingspro gramma aan de ambtenaren gedane be- ioften in te lossen. En niet alleen door het tot stand brengen van een spaarre geling, aangezien daarvan door de la gere en middelbare ambtenaren wegens het ontbreken van enige spaarcapaciteit toch geen gebruik kan worden gemaakt Een ambtenaar GEEN RESTITUTIE! Wordt onze medewerking goed beloond? zo vragen wij. leden van de Ziekenfond sen. ons af, naar aanleiding van het be sluit van het Bondsbestuur Centrale Bond van Onderling beheerde Zieken fondsen om geen restitutie te verlenen aan hun leden. Tot driemaal toe werden de leden aange spoord hun saneringskaart toch niet te la ten verlopen, met als reden Als alles weer in het reine is. worden de tand artsen overbelast. Wij als goedgelovige leden laten ons ge bit saneren en wij betalen ons halve weekgeld. Onze kinderen eten maar wat minder, vader rookt maar minder en moeder draait het dubbeltje nog maar een keer om, voordat ze het uitgeeft. De telefoon van de Ziekenfonds, afdeling Tandheelkundige Hulp staat niet stil. De Leden willen zekerheid. Is het verplicht om in alles te gaan minderen, omdat het gebit moet worden nagekeken. „Ja, het is verplicht", wordt er door de telefoon gezegd, „anders verloopt Uw sa neringskaart", of „ja, gaat U maar ge rust. na het conflict wordt het wel geres titueerd". Goed, de leden zijn goede leden, zij gaan en tellen dertig, veertig gulden neer. Wij zijn platzak, maar het Ziekenfonds lacht in zijn vuistje. Er wordt vergaderd en nog eens en dan.. Ja het honorarium van de tandartsen mag wel iets hoger, De oude werf van Wilton Fjjenoord aan de Kousdijk was gisteren het toneel van een luisterrijk maritiem schouwspel. Pijpers en tamboers speel den feestelijke muziek rond een gezel schap, dat de armen voor een groot ge deelte met goud had bedekt. Het was allemaal ter ere van de over dracht van de onderzeebootjager Hr. Ms. Overijssel, de een na laatste van een serie van acht snelste schepen, die de Koninklijke Marine na de oorlog heeft laten bouwen. Ir. J. E. Woltjer, een var de directeuren van de werf, zei met spijt in zijn stem dat met de afbouw van deze boot, Wilton Fij?- noord geen marineschip meer in zijn dok ken heeft. Weliswaar hebben de Schie- damse scheepsbouwers nog een opdracht voor twee onderzeeboten in portefeuille, maar de bouw van deze schepen wordt enigszins vertraagd, daar de autoriteiten (Van onze verslaggever) Het KVP-Tweede-Kamerlid, ir C. J. van Meel, wonend te Hilvarenbeek, is gis termiddag aan de Landbouwhogeschool te Wageningen gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde na de verdediging van motoriseerde en gemechaniseerde land bouwbedrijven de landelijke ruitersport de sport bij uitstek blijft en de aan het mi lieu meest aangepaste vorm van vrije tijdsbesteding voor de jonge boer en de jonge boerin. Het zaaltje in het hoofdgebouw van de landbouwhogeschool waar de promotie zijn proefschrift „Enkele aspecten van de plaats had, kon nauwelijks de vele be- Franse landbouw. iangstellenden ruimte bieden. Uiteraard waren er vooral vele be- De heer Van Meel, die 13 februari 1903 jjgnjg f;guren uit de landbouwwereld: de te Oud en Nieuw Gastel geboren werd, directeur-generaal van de landbouw ir. behaalde 2? jaar geleden in Wageningen A. W. v. d. Plassche; de secretaris-gene- het ingenieursdiploma en kwam met de ™n. het ministerie van Landbouw mr. Pati.in; de leden van de Chr. Histo- problemen van de Franse landbouw nauw rische Tweede-Kamerfractie Diepenhorst in aanraking gedurende de periode, dat en C. H. de Ruiter en het KVP-lid van ambassade in Parijs als de Eerste Kamer, de heer Joh. Derksen. hij aan onze jandbouw-attaché verbonden was. Dr. Van Meel laat in d« inleiding reeds tot uiting komen, dat de Franse landbouw bij lange na niet de taak vervult, die er van verwacht wordt. Terwijl Frankrijk, agrarisch bezien, nog wel het belangrijk ste land van West-Europa is. Verschillende aspecten van de Franse landbouw in af zonderlijke hoofdstukken beschouwend, gaat hij na in welke opzichten er een ach terstand te constateren valt en wat daar van de oorzaken kunnen zijn. Een negental stellingen, die niet alleen de landbouw in West-Europa raken maar ook die ver daarbuiten, is aan het proef schrift toegevoegd. De vorming van een gemeenschappelijke markt met vrije prijs vorming voor agrarische produkten in West-Europa zal alleen mogelijk zijn zo luidt de eerste stelling wanneer de discrepantie tussen de structuren van de landbouw van de vele en grote agrarische gebieden van de afzonderlijke landen bin nen redelijke grenzen zal zijn terugge bracht. Dr. ir. Van Meel heeft zelfs Suriname in zijn belangstelling betrokken en geeft als vijfde stelling, dat bij de uitbreiding De leden van de Kath. Tweede-Kamer fractie moesten tot hun spijt verstek la ten gaan, omdat hun aanwezigheid in de Kamer gewenst was in verband met de stemming over de Europese verdra gen. Later verschenen wel op de receptie prof. Romme en mr. H-. W. van Doorn. Ook het katholieke organisatieleven op het gebied van de landbouw was ruim schoots vertegenwoordigd. Wij noemen de heren A. Mertens en mr. T. Brouwer, resp. voorzitter en secretaris van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond met enige andere bestuursleden; de heren Jos Zeegers, voorzitter, ir. H. van Haaren secretaris van de N. C. B. en verdere bestuursleden; de oud-voorzitter de heer J. Moors: de geestelijk adviseur, de wel- eerw. heer Merx en verscheidene direc teuren van instellingen. Daar waren voorts dr. H. Moor,en. directeur van het ETI te Tilburg met enige medewerkers; burgemeester J. A Meeuwese van Hil varenbeek; burgemeester G. Manders van Zundert; ir. A. H. Crijns. rijkslandbouw- consulent te Tilburg; drs. Ch. Stule- meijer, voorzitter van de kring Tilburg van de KVP; het bestuur van de r.-k. Studentenvereniging „St.-Franciscus Xa- verius" en medewerkers van de promo vendus uit de tijd, dat hij aan de ambas sade in Parijs verbonden was. Als paranymphen fungeerden het Ad muitos annosl van bet rijstpolderareaal door de^Stlch- Tweede-Kamerlid dr. ir. W. Droesen en ir. J. Wellen, secretaris van de N.C.B. Toestand te somber geschetst De promotor, prof. Hofstee, vroeg zich als eerste opponens af of de promoven dus de toestand van de Franse landbouw ting voor de ontwikkeling van machinale landbouw in Suriname, de aanwezige pe- gasse benut han worden voor een voor- cultuur van bananen en bacoven. In de laatste stelling herkennen we de promotor van de Staffanfare en landelijke rijverenigingen van de N.C.B. De heer F.S. 1 Van Meel zegt daarin, dat ook op de ge- niet wat al te somber had gekleurd. Het klopt wel met de gangbare mening, maar berust dit niet op een mythe? Mogelijk is deze menng, aldus prof. Hofstee, gevormd onder de indruk van de mis.erabele politieke toestand in Frankrijk. Prof. Hofstee was In ieder ge val van oordeel, dat de' agrarische pro- duktie van Frankrijk na de oorlog v gunstig was te noemen. Bij een verge lijking met Nederland moet men er re kening mee houden, dat bij ons de opper- vakte cultuurgrond is uitgebreid. Ir. van Meel herinnerde aan het onder scheid. dat hij had gemaakt in de struc tuur van de landbouw boven en beneden de Loire. In Noord-Frankrijk is inder daad, met name van tarwe, een belang rijke produktieverhoging waar te nemen, maar ten zuiden van de Loire wordt de produktiviteit door allerlei factoren ge remd. Prof. Hofstee betwijfelde ook of de achteruitgang in de ontwikkeling van de bevolking wel aan individualisme en ma terialisme was te wijten, doch de promo vendus stelde daartegenover het ver schijnsel, dat in streken als Bretagne en Elzas-Lotharingen, waar volgens de ka tholieke beginselen wordt geleefd, toch maar geen achteruitgang van het geboor tecijfer te bespeuren is. Ook prof. Min derhout! kwam met enige speldeprikjes in het geweer, waarvan hij vertrouwde, dat de hromovendus als geharnast plat- telandsruiter daar wel tegen zou kunnen. Amendement aanvaard Geestig en gevat was diens antwoord, toen de rector magnificus, prof. ir. W. de Jong. ten aanzien van een conclusie over rundveerassen een amendement voor stelde. „Deze parlementaire term is u vertrouwd." „De Tweede Kamer zal gaarne het amendement van de regering overne men". aldus ir. Van Meel. Nadat de bul was uitgereikt, prees prof. Hofstee het proefschrift om het wijze oordeel en de vele kennis, die eraan ten grondslag lig gen. Een voordeel, als men laat promo veert. De kennis van de Franse landbouw van dr. ir. Van Meel noemde prof. Hof stee werkelijk verbluffend en veel waar dering had hij ook voor de leesbaarheid van het proefschrift. „Een betrouwbare gids vooral van belang aan de vooravond van de Europese gemeenschap". Sympa- thiék was de geste van prof. Hofstee af zonderlijk mevrouw Van Meel te com plimenteren. omdat de vrouw van een promovendus het niet gemakkelijk heeft. want we kunnen de premie toch nog wel wat verhogen. Een prachtig besluit, het conflict is opgeheven. Maar nu komt het. Nu krijgen de leden, die goede leden waren, en gevolg gaven aan de oproep om de saneringskaart niet te laten ver lopen een zware duw geen restitutie!!. Want: 1. Het is niet te bepalen hoeveel premie terugbetaald moet worden. (Bestaan er geen kwitanties, waar op staat, waar we ons weekgeld gebracht hebben?) 2. Er komt te veel administratieve rompslomp. (Aan te veel werk wordt wel gedacht maar niet aan rechtvaardigheid) Maar om niet alle leden teleur te stellen, zullen de saneringskaarten. van de leden, die geen gevolg gaven aan de goede raad, kunnen worden verlengd. Een prachtig besluit en een doorn In het oog van de goede leden. Op deze manier is onze medewerking toch goed beloond EEN LID even willen aanzien, wat de techniek op dit speciale gebied in de komende jaren nog voor verbeteringen oplevert. Ir. Woltjer herinnerde er aan, dat Wi! ton na de oorlog de kruiser De Ruyter en twee jagers voor de marine heeft gebouwd, de Doorman heeft vernieuwd en boven dien nog in samenwerking met 13 andere werven 32 mijnenvegers heeft opgeleverd. In de afgelopen jaren heeft Wilton Fije- noord een staf van mensen gekweekt, die het marine-werk verstaan. Hij hoopte, dat de Koninklijke Marine niet te lang zou wachten met het verstrekken van nieuwe opdrachten, zodat deze specialisten hun kennis niet zouden vergeten. De vlagofficier materieel, Schout-bij nacht W. J. Kruys nam het schip namens de minister van Marine over en stelde het onmiddellijk ter beschikking van de com mandant der zeemacht, schout-bij-nacht G. B. Fortuyn. De commandant, kapt.-ltz W. A. de Loo- ze stelde vervolgens het schip in dienst. Hij vroeg de bemanning een beetje zuinig te zijn op deze tiende Overijssel, die de Marine thans rijk is. Het is een sterk schip, zo zei hij. „Tijdens de proef tocht hebben wij compleet geprobeerd om het schip kapot te varen en tijdens dé vier maanden garantie-tijd zullen wij de Overijssel evenmin ontzien." De commissaris van de Koningin tn de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren bood vervolgens de scheepsbel aan en tevens nodigde hij de gehele bemanning van het schip uit om na de oefeningen eens een dagje in zijn provincie op bezoek te komen. Hij sprak de wens uit, dat deze Overijssel op een vreedzame wijze aan zijn eind zou komen. Nadat ir. Woltjers nog het volledige in strumentarium voor een scheepsorkest cadeau had gedaan, was het woord aan de commandant, die de heren hartelijk dank te en zich richtend tot de commissaris van de Koningin merkte hij op, dat de beman ning niet tot de afloop van de oefeningen zou wachten. Tevoren had de commandant opgemerkt, dat deze serie schepen met provincie-na- men de band tussen het Nederlandse volk en de Marine zeker zou versterken en te vens een stimulans vormde voor de 1209 mannen uit Overijssel, die bij de Konink lijke Marine in dienst zijn. (Van een medewerker lE „STICHTING voor Fundamen teel Onderzoek der Materie", in de wandeling „FOM" genoemd, heeft een initiatief genomen dat de moeite waard is om gememoreerd te worden: blijkens het kortgeleden ver spreide jaarverslag van deze organi satie is een werkgroep gevormd, die onderzoekingen zal verrichten op het gebied van de atoomfusie. Zoals men weet is de atoomfusie het kernfysisch verschijnsel, waarop de werking van de atoombom is ge baseerd. Evenals reeds enige jaren het geval is in landen als Amerika, Engeland en Rusland zal nu ook in Nederland het onderzoek ter hand genomen worden naar de mogelijk heid, dit principe te gebruiken voor vreedzame doeleinden. De „90M" heeft reeds eerder in een soortgelijk geval het spits afge beten: toen na de oorlog de vraag aan de orde kwam of men in ons land de onderzoekingen naar de toe pasbaarheid van het principe van de atoombom ter hand moest nemen, was het de stichting „FOM" die een positief antwoord, gaf en het werk begon. Uit dit initiatief ontstond de samenwerking met Noorwegen op atoomgebied, die leidde tot de op richting van een Noors-Nederlands onderzoekingsinstituut in de buurt van Oslo. Later, toen de ontsluiting van de atoomkern uit de wetenschap pelijke fase trad en vatbaar werd voor praktische toepassing, werd het werk overgenomen door de Stichting Reactorcenturm Nederland. Met de atoomfusie is het nog niet zo ver. Vóór men de moeilijkheden, verbonden aan de toepassing voor praktische doeleinden, heeft over wonnen moet nog een grote hoeveel heid fundamenteel onderzoek worden verricht. nrT AT IS HET BELANG van deze \y onderzoekingen? We staan nog aan het begin van de periode van de atoomsplitsing, en men kan zich derhalve afvragen waarom men nu reeds overweegt een nieuwe bron van energie aan te boren, nl. de fusie. Men zou op deze vraag eenvoudig kunnen antwoorden, dat de weten schap altijd nieuwe wegen zoekt en steeds nieuwe experimenten opzet. Maar daarmee is de zaak niet afge daan. Want al kan de splijting van de uraniumkern ons helpen de ener gievoorziening voor de naaste toe komst veilig te stellen, nu men steeds Hr. Ms. onderzeeboot jager Overijssel tijdens de overdracht aan de oude werf van Wilton-Fijenoord aan de Kousdijk. De zon scheen, het goud van de schouten-bij-nacht en kolo nels schitterde en de marinierskapel niet minder. meer tot de conclusie komt dat de steenkolenvoorraden niet onuitputte lijk zijn, toch is ook uranium een grondstof waarvan slechts een be perkte hoeveelheid op aarde aanwe zig is en die dus op een gegeven mo ment uitgeput zal raken. Een ander punt van overweging is, dat bij de splijting van de uraniumkern sterk radioactieve stoffen vrijkomen, die weliswaar kunnen worden verwij derd op een veilige manier, doch niet zonder vee] moeite en kosten. Deze problemen nu gelden in veel mindere mate bij de fusie van wa terstofkernen. Het essentiële verschil met de splijting van atomen is, dat nu niet een grote atoomkern in twee kleine sterk radioactieve atoomker- nen wordt omgezet, maar omgekeerd een tweetal kleine atoomkernen wor den samengesmolten tot één grotere. De kleine atoomkernen die zich hier voor lenen, zijn die van waterstof. Uit twee waterstofkernen ontstaat bij het fusieproces een heliumkern, en van sterk radioactieve afvalproduk- ten is bij deze reactie geen sprake. Bovendien is waterstof een zo veel voorkomend element, dat mén ook niet meer bang zou hoeven te zijn voor brandstofnood. VOOR ECHTER de toepassing mo gelijk zal zijn geworden, moeten de mensen van de wetenschap nog een belangrijk probleem te lijf, namelijk hoe zij deze reactie op gang kunnen krijgen, en hoe zij daarna de eenmaal ingezette reactie zonder moeilijkheden op gang kunnen hou den. Voor het starten van deze re actie namelijk zijn ongekend hoge temperaturen nodig. Bij de water stofbom worden deze bereikt door als „lucifer" een atoombom te gebruiken, maar het spreekt vanzelf dat men deze methode niet kan toepassen voor een „geleid" fusieproces. Aan het wetenschappelijk onder zoek op dit gebied nu gaat Neder land een bijdrage leveren. Berichten uit de grotere landen hebben name lijk een vingerwijzing gegeven, dat het op gang brengen en in de hand houden van dit proces niet tot de on mogelijkheden behoort, en het on derwerp staat dan ook op de agenda van de grote atoomenergieconferentie die volgend jaar in Genève gehou den zal worden. Het is niet uitgeslo ten dat op deze conferentie een stroom van gegevens over de ener- gieproduktie door fusie wordt vrij gegeven. In dat geval zou de historie zich herhalen; het was immers ook in Ge nève dat in 1955 voor het eerst een hoeveelheid materiaal werd vrijge geven over de toepassing van de atoomsplijting. Dank zij het initiatief van de „Stichting voor Fundamenteel onder zoek der Materie" zal Nederland op de Genève-conferentie van 1958 niet als belangstellend toehoorder ver schijnen; maar actief aan de uitwis seling van de resultaten van research- werk kunnen deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 14