Overweldigende Kamermeerderheid keurde Euromarktverdrag goed Woedende menigte voor het W ar schau b partijbureau in Diocesanen van hel Bisdom Rotterdam! Primeur voor haven van Rotterdam rr rr Race van het Geofysische jaar door Amerikanen verloren DE LOEP Amendement-Oud na afwijzing Voldoening in Parijs door regering verworpen Ruw optreden van militie prikkelde het verzet Maassluis Radio Dirkzwager brengt telefoon op de rivier Seminarie-zondag Offeren voor ons eigen diocees Bolvormige satelliet seint van 900 gegevens naar de aarde km D Spoorwe gon geluk in Nigeria Studentenbetoging groeide uit tot massale demonstratie Po Prostu" definitief verboden W Zaterdag 5 oktober 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In anderhalf uur rond de aarde Honorarium huisartsen met 6 pet. verhoogd Twee jaar geëist tegen majoor K. Euratom had alleen communisten tegen De financiering van de woningbouw Hallo Statendam WEERBERICHT „Opmerkelijke prestaties Kan-tekening Morgen, zondag 6 oktober, is het Se» minariezondag! De eerste grote inzet voor de bouw van het nieuwe klein seminarie. De Bisschop zelf heeft u de vorige zondag de grote collecte daar voor aangekondigd. Deze week zond hij u allen een persoonlijk woord over priesterroeping en seminarieopvoe ding. Laat deze collecte uw klinkend ant woord zijn op zijn oproep. Het forse begin van het eerste miljoen - of het eerste miljoen zelf? Wij roepen u allen op tot meer dan grote offervaardigheid. Het seminariecomité GIRO BISDOM ROTTERDAM no. 46.43.04 Persvrijheid t De weer verwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met voornamelijk in het noor den van het land enige regen en in het zuiden enkele opklaringen. Matige ,in het noorden aan vankelijk krachtige westelijke wind. Zachter vooral des nachts. Zondag 6 oktober: zon op 6.51, onder 18 09 uur- maan op 16.58, onder 4.18 uur. Maandag 7 oktober: zon op 6.52, onder 18.07 uur; maan op 17.19, onder 5.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE Russen lanceerden een „kunstmaan De Sovjet-Unie lieeft gisteren een kunstmatige aard- satelliet gelanceerd. Deze „kunstmaan" draait op het ogenblik in een elliptische baan op een hoogte van ongeveer 900 kilometer rond de aardbol. In 95 minuten is de kunstmaan één keer rond de aarde gedraaid. De aardsatelliet is bolvormig en heeft een doorsnee van 58 centimeter en een gewicht van 83,6 kilogram. Zij is uitgerust met stalen radiozenders. Deze geven voortdurend signalen: morse-puntjes van 0,3 secon den, onderbroken door pauzes van dezelfde duur. De signalen zijn op twee golflengten (15 en 7,5 meter) te horen. Op tal van plaatsen in d,e wereld zijn de seinen reeds opgevangen. Het A.N.P. te Den Haag ving het signaal in de afgelopen nacht eerst tussen kwart voor drie en drie uur en later om 4,38 op. Ook de B.B.C. en Reuter in Engeland slaagden er in de kunstmaan te horen, terwijl twee Amerikaanse radio-stations het opgevangen signaal op hun eigen golflengten weer hebben uitgezonden. Het nieuws van de kunstmaan werd kort voor midder nacht bekend gemaakt door Radio-Moskou, die een bekendmaking van „Tass" voorlas. Tal van radio stations maakten er in extra nieuwsbulletins melding van. Ook de radio-nieuwsdienst van het A.N.P. kwam enkele minuten voor twaalf met een extra uitzending in de lucht. Toen het bericht in Washington bekend werd, was daar juist een receptie op de Sovjet-ambassade aan de gang. De ontvangst werd gegeven ter ere van de Sovjet-delegatie naar een conferentie te Washington... in verband met het Internationale Geofysische Jaar. De aanwezige Russische geleerden, die bij de voor bereidingen betrokken waren geweest, konden on middellijk de gelukwensen van hun Amerikaanse collega's in ontvangst nemen. Amerikaanse geleer den gaven gisteravond toe? dat de Sovjet-Unie op prachtige wijze de gróte race van het Internationale Geofysische Jaar gewonnen heeft. Zij verbaasden zich over de korte tijd, die dè Sovjet.Unie voor de voor bereidingen van het project nodig heeft gehad. Hun bewondering spraken zij óók uit over het feit, dat dit land er in was geslaagd een zó zware satelliet te lanceren. Dit is niet de Russische kunstmaan, die thans in de wereldruimte rondflitst, docht een schets van het Amerikaanse kunstmaanproject, de „Vanguard", zo als een tekenaar deze zag, nadat hekend was gemaakt, dat de Amerikanen plan nen hadden tot het lanceren van een aardsatelliet. In deze geest, zoals hier aangegeven, zal echter vermoedelijk nu de Russische „maan" zijn duizelingwek kende tocht rond de aarde afleggen. Het lanceren van (te „kunstmaan" geschiedt in het raam van het Internationale Geofysische Jaar. Men verwacht, dat deze satelliet in korte tijd meer weten schappelijke gegevens over het heelal zal „uitvinden", dan de vele geleerden in tientallen jaren door zorgvuldige waarnemingen bijeen kunnen brengen. Men hoopt o.m. gegevens te krijgen die de mogelijkheid van een „reis naar de maan" eer stuk dichterbij zullen brengen. In juli 1955 kondigde president Eisenhower aan, dat de V.S. binnen twee jaar kunstmanen zouden lanceren. De Sovjet-Unie heeft toen meegedeeld, dat zij in beginsel bereid was met de V.S. op het gebied van de kunstmatige aardsatel- lieten samen te werken. Sedertdien hebben Amerika en andere landen o.m. op grote schaal overal ter wereld observatie-stations ingericht, die de gegevens van de satellieten moeten opvangen. In juli j.l. bij de opening van het Inter nationale Geofysische Jaar werd meegedeeld, dat de Amerikaanse kunstmanen „spoedig" het luchtruim zouden worden ingezonden. Op 17 september maakte Tass een soortgelijke toespeling op de Sovjet-plannen. t De eerste Russische kunstmaan werd gisteren door een raket gebracht op de vereiste snelheid (ongeveer 8000 meter per seconde) voor de draaiing rond de aarde. Daarna werd de raket weggeschoten. Vol gens Tass was de satelliet in de stralen van de op. en ondergaande zon door mid del van optische instrumenten te volgen. De baan van de satelliet maakt een hoek van 65 graden met de Equator. Vandaag zou de kunstmaan twee keer over het gebied van Moskou vliegen. Tass deelde mee, dat het wegens het ontbreken van gegevens over de to»- stand in de allerhoogste luchtlagen het niet mogelijk was precies te zeggen, hoe lang de satelliet zou blijven bestaan, of wanneer zij in de lagere en dikkere lucht lagen zou terugkeren. Volgens één van de theorieën, welke zijn geopperd, zou de snelheid van de satelliet zo groot zijn, dat zij aan het eind van haar bestaan zal verbranden wanneer zij nl. in de dikkere luchtlagen terugkeert. Het Sovjet-persbureau heeft verder nog meegedeeld, dat de Sovjet-Unie voorne mens is gedurende het geofysische jaar nog verscheidene kunstmanen te lance ren, die groter en zwaarder zullen zijn dan de huidige satelliet. Amerikaanse wetenschappelijke teams op de observatie-stations zijn gisteravond onmiddellijk gealarmeerd om hun post !a te nemen. Amerikaanse geleerden spraken gisteravond van een „opmerkelijke pres tatie" van de Sovjet-Unie. „Ik hoop, dat zij ons genoeg inlichtingen zullen ver schaffen om onze „maan-waarnemings- teams" in staat te stellen uit de opgevan gen gegevens de nodige wetenschappelijke gevolgtrekkingen te maken," zo verklaar de dr. Joseph Kaplan, voorzitter van de Amerikaanse commissie van het Interna tionale Geofysische Jaar. Naar aanleiding van het bericht, dat de satelliet ongeveer 83 kg woog, zei Kaplan: „Dit is werkelijk fantastisch. Als zij er zó een kunnen lan ceren, dan kunnen zij ook veel zwaardere afschieten." Een Britse afgevaardigde naar de con ferentie voor het Internationale Geofy sische Jaar te Washington, Blackband heeft gezegd, dat radio-amateurs niet veel moeite zullen hebben het signaal van de kunstmaan op te vangen. De Russen ho pen, dat de satelliet drie maanden lang zal blijven uitzenden. Blackband zei van Russische zijde te hebben vernomen, dat één van de twee zenders van de kunstmaan niet geheel goed werkt. Eén zender zendt uit op 20 megacycles (golflengte vijftien meter) de ander op 40 megacycles (golflengte zeven en een halve meter). De Russische afgevaardigde naar de conferentie dr. Blagonrawof heeft meege deeld, dat de voorspellingen over de wer kingsduur van de kunstmaan op vermoe dens berusten. Alles hangt af van d. luchtdichtheid op 800 kilometer hoogte De kunstmaan kan even goed twee dagen als een maand lang haar baan rond de aarde beschrijven, aldus Blagonrawof. Huisartsen en ziekenfondsen hebben over eenstemming bereikt over 'n verhoging van het honorarium van de artsen met zes procent. De Ziekenfondsraad en de minister van Sociale Zaken zullen hun goedkeuring nog aan dit plan moeten ge ven. De salarisverhoging houdt verband met de stijging van de diverse kosten (levens- ouderhoud en praktijk) en met de hui dige ontwikkeling van lonen en prijzen. Men wil de nieuwe honorering per 1 juli 1957 laten ingaan. Bij de openbare behandeling door de krijgsraad te velde west, van de zaak tegen d<> 45-jarige majoor H. K„ die ver dacht wordt van het aannemen van 22.500,— van leveranciers van de Dienst Materieel Landmacht, heeft de auditeur militair een gevangenisstraf geëist van twee jaar, onder aftrek van voorarrest, ontslag uit de militaire dienst en ont zegging van het recht bij de gewapende macht te dienen. E PRIJSVRAAG van Wim Kan ten hate van het Koningin Wilhelminafonds is een volkomen mislukking geworden. Alzo kreeg deze sympathieke instelling, welke wel flinke bijdragen doch nu niet bepaald het onderste uit de kan wilde hebben, het lid op de neus. Intussen zal Wim Kan ook wel op zijn neus gekeken hebben, want het publiek bleek toch niet zo be kend te zijn met zijn liedjes als hij dacht. Enfin, tegenvallers werken nuttig om des mensen eventuele ijdélheid te temperen en kunnen een aansporing zijn om een toontje lager te zingen. Waarmee wij in het geheel niet willen zeggen, dat Wim Kan ijdel zou zijn! Wim Kan, die heel wat kan, heeft zich aldus vergist, wat geen mens kwalijk te nemen is, nademaal ver gissen de meest menselijke eigen schap van een sterveling is. Prettig is deze vergissing voor hem daar- I om allerminst, omdat hij een goed Geruststelling joei wij^e die^r, n.l. het Konin- S™ En nu NATO bij Parijs. Zij vonden er een wak kere woordvoerder, die gemachtigd was te zeggen, dat NATO-autoriteiten niet dachten, dat deze Russische kunstmaan militaire betekenis ,had Officieel is te Lagos meegedeeld, dat er bij het zondag jl. in Nigeria gebeurde spoorwegongeluk zeker 70 doden en 147 gewonden zijn gevallen. Over het lot van bijna 200 van de 500 pasagiers van de verongelukte trein weet men overigens nog niets. loven wij stellig, dat ons goede pu bliek niet te „krenterig" is om wat uit te leggen, zeker niet, als er een prijsje te winnen valt; er dus mu ziek inzit! Onze brave burgers hou den ook wel van leuke liedjes, doch het schijnt hun minder te in teresseren, wie die vervaardigden. Of dat nu Wim Kan, Klaas Pot of Peter Pan was. Als het maar leutig is....! ANALIST. 'S-GRAVENHAGE, 4 oktober 1957 Met een overweldigende meerderheid heeft de Tweede Kamer heden middag om vijf uur het verdrag tot oprichting van de Europese Econo- nische Gemeenschap goedgekeurd. Het daartoe strekkende wetsont werp werd namelijk aangenomen met 114 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de 6 communisten, de 3 leden van de S.G.P. en de heren Van Leeuwen (VVD), Gerbrandy (AR) en Van Rijckevorsel (K.V.P.) De aanvaarding van de verdragen inzake Euratom en de gemeenschap pelijke markt door de Tweede Kamer heeft in diplomatieke kringen te Parijs grote voldoening gewekt, aldus seint A.F.P. Men ontveinsde zich niet, dat de verdragen in het Nederlandse parle ment krachtige kritiek zouden onder vinden en men is thans van mening, dat er ee* grote en beslissende stap is gezet op de weg naar de Europese een making. Dr. Drees spreekt vanavond over beide zenders De minister-president, tevens minister van financiën ad interim, dr. W. Drees, zal hedenavond om 10 minuten voor zeven uur over beide zenders Hilversum een radio toespraak houden over de financiering van de woningbouw. Duizenden inwoners van Warschau zijn gisteravond betrokken geweest bij een grote veldslag vóór het hoofdkwartier der Poolse communistische partij. Urenlang heeft de militie, geholpen door de (volgens ooggetuigen bijzonder ruw optredende) arbeidersmilitie, met gummistokken en traan- gasbommen, gevochten tegen de menigte, die op een gegeven ogenblik tot vlak voor het acht verdiepingen hoge gebouw, waarin ook partijsecretaris Gomulka zijn werkkamers heeft, was doorgedrongen. Studenten en andere burgers braken de straten op om met de stenen de militie, die door haar optreden de menigte steeds woedender maakte, te bekogelen. Ervaren waarnemers meenden, dat Warschau na de oorlog nog niet iets dergelijks had beleefd. Een burger verklaarde: „Sedert de Duitse bezetting hebben wij niet meer zo'n krachtig georganiseerde actie van de politie tegen de burgerbevolking gezien". Westelijke correspondenten schatten het aantal ingezette politiemannen op tweeduizend. Er zouden veel arrestaties zijn verricht. De moeilijkheden begonnen, toen de politie een groot aantal studen ten (de berichten variëren van 2000 tot 7000) opsloot in het gebouw van de Polytechnische Hogeschool, waar een bijeenkomst werd gehouden in ver band met het verbod op het studenten blad „Po Prostu". Zoals gisteren ge meld, is dit vrijmoedige anti-st-linisti- sche studentenblad, dat veel heeft bijge dragen tot Poiens „kleine revolutie", in oktober van het vorige jaar, woensdag verboden. Het verbod had donderdagavond al aanleiding gegeven tot ernstige ongere geldheden op het Narutowicza Plein voor een studentenhuis. Er was toen een aan tal studenten gearresteerd en dit droeg veel bij tot de geprikkeldheid van stu denten en burgers. Op een bord in de Polytechnische Hogeschool was des mid dags een mededeling aangeslagen, waar in o.m. werd verklaard „Wij proteste ren tegen Gestapo-methoden. Wij willen weten wie het optreden van de militie heeft gelast". Voorts werd gevraagd hoe veel studenten waren gearresteerd en werd hun onmiddellijke invrijheidstel ling geëist. In de hogeschool zou een bijeenkomst worden gehouden, tijdens welke het par lementslid Bukhowski, het woord zou voeren. Maar ook daarbuiten werd ge demonstreerd tegen het optreden van de militie op donderdagavond. Onder de leuze „Wij wensen persvrij heid" zou deze betoging om 18.00 uur aanvangen. Om 18.02 uur kwam de mili tie in groten getale het plein voor de hogeschool oprijden en voerde er een charge uit. Het gebouw werd afgeslo ten. Niemand mocht in of uit. Uit de joelende menigte die buiten stond, klon ken kreten als „fascisten", „zwijnen". Later werd er geroepen; „Po Prostu, Po Prostu", „Gestapo, Gestapo" en „Op naar 't communistische hoofdkwartier". Dit was het signaal, waaxo^ m«u» naar het partijbureau trok. Daar kwam het tot felle gevechten. Golf na golf werd de militie over het plein gedreven, maar de menigte was niet te verspreiden. La ter trok men opnieuw naar de hoge school. Om circa half acht scheen het cen trum van de stad even wat rustiger, al werd er in de zijstraten nog gevochten. Op vertoon van collegekaarten, kon men toen ook weer toegang krijgen tot de bijeenkomst in de hal van de hogeschool. Een uur later vlamde het erzet weer op. Na negen uur werd het tramverkeer, dat door de opgebroken straten cn op dringende menigte zeer werd gehinderd, gestaakt Pas om kwart voor elf was het weer mogelijk enkele trams te laten rij den. Toen scheen het opnieuw in het centrum wat rustiger geworden. De mi litie had zich op strategische punten op gesteld, maar trad niet meer hande lend op. Ir. A. J. Ehnle tijdens zijn gesprek met de Statendam. Links de heer Maas. „Maassluis Radio Dirkzwager" heet de primeur voor Europa, die vanmor gen ten gerieve van het scheepvaart verkeer op de Nieuwe Waterweg en de Maas in gebruik werd genomen. Het oog van de Waterweg, zoals Dirkzwager wel genoemd wordt, heeft vandaag een radiotelefonie in dienst gesteld, die gratis bij voorkomende gevallen contact opneemt en berich ten doorgeeft, welke betrekking heb ben op de veiligheid van schepen en bemanning. Totnutoe moest men, om binnenko mende schepen van een en ander op de hoogte te stellen, een motorbootje zenden, omdat op de rivier de gewone radio-installatie niet gebruikt wordt. Deze nieuwe installatie is dan ook een grote verbetering. Het gaat er nu maar om dat de schepen ook een der gelijke zender-ontvanger op de brug nemen. De Holland-Amerika Lijn heeft er reeds verschillende aangeschaft en in bestelling. Internationaal is men tot deze stap overgegaan, alleen Dirkzwager en daarmee de Rotterdamse haven is de enige, die op de overeengekomen t(jd met de installatie gereed is. Een internationale overeenkomst werd wel nodig geacht. De middengolf stations waren eigenlijk overbelast, met de mobilofoongolven was men aanvan kelijk wat te kwistig. Eindelijk is nu door een technische uitvinding de me terband beschikbaar gekomen. Van Maassluis uit kan men over en[, weer verbinding krijgen tot ongeveer i; 30 mijl uit de kust. Vooral ook bij ongevallen op in de- haven vertoevende schepen kan„ Maassluis Radio Dirkzwager haar nut bewijzen. Tot op heden moest een^ schip, waarop bijv. een man in het ruim was gevallen, net zo lang fluit-» signalen geven tot die werden opge merkt. Voortaan zal het mogelijk zijn aan boord slechts op een knopje to drukken om telefonische verbinding met de wal te hebben. ir Natuurlijk zullen ook de schepen metir elkaar een gesprek kunnen voeren, t< zonder dat de marconist er aan te pas)t komt, bijv. als men de bewegingen van e een vooruit liggend schip niet ver- a trouwt en wil informeren, wat de be doelingen zijn. „Hallo Statendam, dit is Maas sluis Radio Dirkzwager". Zo begon vanmorgen het gesprek tussen a hoofddirecteur algemene zaken en radio van de P.T.T., ir. A. J. Ehnle, en de kapitein van de Statendam, waarmee de telefoonverbinding tussen wal en schepen werd ge opend. Ir. Ehnle zei, dat de toeneming van het havenverkeer het gebruiK van (V(ery) H(igh) F(requence) noodzakelijk had gemaakt. Het was met een grote voldoening, dat ni] de apparatuur aan Dirkzwager overdroeg. Een der directeuren van dirk zwager, de heer V. W. Maas. stelde vast, dat vergeleken met de service, die Dirkzwager de wal kon bieden, het contact met de schepen tot aan vanmorgen nog uit de vorige eeu stamde. Nu is ook deze communi catie perfect. Sinds vanmorgen b - staat er een uitstekend telefonisch contact- tussen de schepen en n grote informatiecentrum aan ae Waterweg, wat Dirkzwager is. :c lid'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1