LEERWERKERS nieuwe wegen Vrouwen Varia De Parijse kindermode BONT-ALLERLEI Tasten naar meer ZOEKEN M' Amerikaans interieur verliest zijn stroomlijn JlctUi De zagende pijnen Amerikaanse salon anno 1957 Wetenschappelijk onderzoek bracht de mode in andere banen Varossieau socks of standing Spiitter-freres tooni collectie 1957/'56 De bedstee iiiiif Voor het interieur Invloeden Hatigende wieg Goed voorbeeld doet... De moderne kinderkamer Ingespannen onderzoek „Ons menu voor u" Katoenfeest J apan HONGAARS CONCEN TRATIEKAMP VOOR PRIESTERS Van onze correspondent NEW YORK, 24 september. raffineert, en hoogst gelukkige oplos singen gebracht. Overigens heeft de attractie van de oude spiegels ook meer spiegelgebruik in het algemeen meegebracht. Men vindt nu in de kamers soms een halve muur uit spiegelglas bestaan, maar het wordt toch altijd zo gedaan, dat het de stemmigheid van het vertrek niet stoort. De jaarlijkse nationale tentoon stelling van Amerikaanse binnen, huisarclvitectuur is altijd een ge beurtenis. En wanneer men dit ginds de laatste oorlog geregeld bezocht heeft, bemerkt men de ge weldige veranderingen die bet Amerikaanse interieur de laatste jaren ondergaan heeft. Nu heelt men hier in zekere kringen wel altijd interieurs kunnen vinden, die van de hoogste verfijning en smaak planten uit hangen of onder staan. De verlichting in de vertrekken getuigden, maar de woninginrich ting van de gemiddelde Amerikaan was tot voor de oorlog over bet algemeen gruwelijk gestandaardi seerd. Een weerspiegeling daarvan zag men ook nog op de tentoonstel lingen van binnenhuis-inrichting kort na de oorlog. Dat de Italiaanse tuinfonteintjes in druk hebben gemaakt, ziet men op de tentoonstellling goed. Veel Amerikaan se huizen hebben, vooral in de war mere gedeelten van Amerika, aan de zitkamer een overdekt tuinterras. In de nieuwste uitvoeringen daarvan nu vindt men de elegante muurfonteinen met overlopende waterbekkens, waar "anten uit han De verlichting in de vertrekken laat men nu vaak zijwaarts van de muren komen. Soms vindt men een heel boe ket van kleine lampen, welke zacht, kaarsachtig licht verspreiden, of een rij van vijf koperen lampen, die naast elkaar op een lange koperen stang be vestigd zitten. Een olifaiH moest zijn oor afstaan voor deze oersterke schoudertas die op de Londense schoen- en ledertentoonstelling werd geëxpo. Seerd. (Model: R. Ling en Son). In jaren heeft de schoenenmode niet zo'n grote revolutie doorgemaakt als die van de op de nagedachtenis van de Parijse ontwerper Paul Poiret geïnspireerde modellen. Die modellen slank en puntig, onuitsprekelijk elegant betekenden van meet af aan een overweldigend succes. Zij verzekerden de schoen niet alleen een eerstc-rangsplaats in het mode theater, maar eveneens dwingen zij iedere vrouw met gevoel voor mo de, om bij het aanschaffen van een paar nieuwe schoenen met evenveel zorg en overleg te werk te gaan als bij de keus van een mantel of een japon. In het najaarsheeld van de mode heeft deze nieuwe stijl zijn bevestiging gevonden, en wie de in de afgelopen week geopende schoen- en ledertentoonstelling in Olympia te Londen bezocht heeft Schoenen die bovenop het water blijven drijven teerden gemaakt, door C. en Clark uit Street (Somerset). Dit kunstje werd mogelijk- door dat de toch al lichte schoenen een dikke zool soort schuimrubber. kregen van een nieuw Amerikanen hebben intussen goed in Europa rond 'gekeken, waar zij een binnenhuiskunst vonden, welke hun heel wat ideeën te bieden had. Doch Frankrijk, Italië en Spanje zijn wel de landen, die het sterkste hun stempel hebben gezet op de modernste Amerikaanse inlterieurs. Het aardige is, dat de tekenaars, die nog tot voor enkele jaren sterk in staal en plastic en hypermoderne materialen dachten, met de toepassing waarvan ze elkaar zochten te overtreffen, nu 'n gedemp te warme toon in het interieur zoeken, de intieme atmosfeer van huiselijkheid trachten te scheppen en dan verhoogd door het genot van „mooie antieke" voorwerpen. In bijna al die interieurs scheen zelfs niet eens plaats voor een televisietoestelOok is in de inrich tingen een veel groter waardigheid, grandeur van stijl gekomen en de nei ging tot vertoon van schelle kleuren is, hoewel nog aanwezig, toch aanzienlijk verminderd. Liefde voor materiaal Maar nu iets over de veranderingen der inrichtingen zelf. Allereerst ziet men, dat de voorliefde voor vaste kle den in de zitkamers plaats aan het maken is voor die van het fantasie karpet of tapijt, welke men met stem mige kleuren vindt, doch vaak met grote bloempatronen. Liefde voor het materiaal neemt toe, voor verweerd, oud hout, voor baksteen als muurbe kleding. Bij de Italianen heeft men 't marmer en de mozaïek leren waar deren, lage cocktail-tafels pf tafels in de slaapkamer bestaan vaak uit mar meren platen in koper gevat. Moza: ieken (modern en niet erg fraai (Advertentie). Op deze tentoonstelling vindt men ook sterke Japanse invloed; b.v. in de stapeltjes beklede rubberkussens op de grond, welke als stoelen dienen; de lage bedden, welke zonder poten, al leen op een soort podiumpje rusten. De rustbanken in de zitkamer vertonen dikwijls eveneens geen poten meer. De dikke rubbermatras, welke altijd prachtig zijn vorm bewaart, is op een onzichtbare plank gelegd, die in de muur is bevestigd. In dit verband', het (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95. f 2.40 en f 8.88. van daar de overtuiging mee naar huis kunnen nemen dat het voor jaar van 1958 ons nog een verdere ontwikkeling te zien zal geven in de richting van de „1930-look" met zijn bandjes en strikken en zijn opzy geplaatste knoopjes. Voor de wat oudere vrouw met een wat bredere voet, en verder voor al die genen, die wat minder opvallend ge schoeid willen gaan, opende die tentoonstelling intussen voldoende perspectieven op een gematigde uit voering van de door de haute mode algemeen aanvaarde spitse lijn. Al die belangstelling voor schoenen onderstreept in zekere zin de alge mene belangstelling die er bij de mo dehuizen in Londen en Parijs voor toepassing van leder in al zijn varia- ties bestaat. Er worden reismantels gemaakt van bruin en wit geiteleer met een garnering van nerts. Er is j weer belangstelling voor opvallende leren ceintuurs, voor nauw het hoofd omsluitende leren hoeden en voor slank gesneden wasbare handschoe nen met uiterst fijn geplooide terug geslagen manchetten die met een fijn gestreept nylonweeïsel zijn gevoerd. Mantels met een voering van uiterst lichte leersoort passen al evenzeer in het modebeeld als de leren jasjes en japonnen waarmee wel het definitie ve afscheid is ingeluid van de zware bruine leren mantels die meer prak tisch waren dan elegant. In plaats daarvan zijn de tere pasteltinten ge komen die zich zo uitstekend voegen in het huidige modebeeld, en die door hun bijzondere nabewerking op het eerste gezicht de weefsels van zijde, satijn en katoen evenaren. Wan neer het om bijzonder exclusieve mo dellen gaat, wordt daarvoor gebruik gemaakt van de huiden van Indische schapen die na de oorlog met grote hoeveelheden naar Europa en de Ver enigde Staten zijn uitgevoerd. De Britse looiers stonden daarmee voor een nieuw probleem in hun eeuwenoude traditie, maar zij losten dat met hetzelfde gemak op als waar mee zij het leer wederom een plaats gaven als bekleding van meubelen. In hun verweer tegen de kunststof fen die ook op dit gebied een steeds grotere rol zijn gaan spelen, banden zij de soliede donkerbruine leersoor ten die npg een overblijfsel zijn uit de Jacobijnse periode uit hun col lecties om daarin plaats te maken voor een produkt met pasteltinten en verfijnd gekozen kleuren, dat nu be halve voor woonkamers en kantoren bijvoorbeeld ook voor de hoofdstellen van ledikanten en voor toilettafels kan worden toegepast. Blauw, geel, grijs, karmozijnrood en lindegroen aanduidingen die wij bij voorkeur gewend zijn op het pro gram van een modeshow aan te tref fen helpen het leer nu ook in har monie brengen met het kleurensche ma voor de moderne woning. Evenals de Jacobijnse meubelbekleding zullen zij daar een mensenleeftijd mee kun nen en de generatie die na ons komt zal kunnen vaststellen dat zij die ja' ren beter overleefd hebben doordat zij niet alleen bestand zijn tegen vlekken en met een natte doek ge reinigd kunnen worden maar ook doordat zij zich automatisch herstel len van de sporen van een voortdu rend gebruik Diezelfde voordelen van makkelijk onderhoud en lange levensduur heb ben de nieuwe leersoorten ook een toepassingsmogelijkheid gegeven als wandbekleding en als vloertegel, waarbij zij door hun warme sfeer en hun warmte en geluidisolerende eigenschappen uitstekend schijnen te voldoen. helaas) dienen eveneens als tafelblad of men vindt ze soms als muurversie- rin-g. Staal is een materiaal geworden dat, althans op deze tentoonstelling van Amerikaanse interieurs, volmaakt zoek schijnt geraakt. Alleen ziet men het heel bescheiden in zwarte gedempte kleur als pootjes onder een paar tuin stoelen of men gebruikt het in de zelfde 'kleur voor streng gestileerde ranke stoeltjes, Spaanse inspiraties, die dan bij een antieke eettafel uit de tijd van Odewijk de XHIe staan Vooral van oude spiegels met vergulde lijsten is aardig te zien. dat Amerikanen ge fascineerd zijn door de ontdekking van de bedstee. Ze zijn er verrukt van en maken er allergezelligste „zitjes" en intieme hoeken van, die ze met lande lijke stoffen bekleden. Kortom, het hele Amerikaanse inte rieur heeft het gestroomlijnde effect van enkele jaren geleden verloren; er zijn veel aangename rustpunten voor het oog in de vertrekken gekomen en de vreemdste stijlencombinaties wor den soms hoewel niet altijd geluk kig vrijelijk gebruikt. en van antieke lijsten en oude prenten is men verrukt. De combinatie van modern en antiek wordt soms tot ge- Een attractie van de tentoonstelling is de modernste babykamer, die men zich voor kan stellen. Men ziet een wieg, die niet staat, maar hangt en welke bestaat uit een rond net, waarin een rubber matras is gelegd. Het net is vastgehecht aan een aluminium ring. Zolang de baby zich in deze merk waardige wieg beweegt, schommelt die op en neer en zo wiegt het kind zich zelf in slaap. Boven de wieg was een zwarte draadplastiek gemaakt waaraan kleine zwarte lichtjes blonken. De vloer van dit vertrek bestaat uit dik rubber, zodat men als op wolken loopt en natuurlijkgeruisloos. Een inge bouwd badje komt met toebehoren onder een soort van door drie spiegels omgeven toilettafel te voorschijn. Naast de toilettafel zijn dan een rij glazen laatjes gemaakt, waar men de kleertjes van de baby kan zien liggen en dus niet lang hoeft te zoeken in welke la ze zijn. (Die glaslaatjes zijn wel voor een ordelijke moeder be stemd!). De muren van deze kinder kamer zijn bespoten met een reukloze vloeistof, welke insekten weghoudt. Dit is dan in het kort iets over de moderne Amerikaanse binnenhuisin richting, zoals die op het ogenblik in het New Yorkse Coliseum ten toon is gesteld en waarvan het grote nieuws de intieme atmosfeer is, welke nu in de Amerikaanse interieurs wordt ge bracht. VERSCHILLENDE ABONNEES heb- hebben gereageerd op de Vrouwen varia van 21 september j.l., waarin een kleurenboekje van Varossieau werd aangekondigd. Deze abonnees vroegen om meer gegevens, die we dan hierbij voor belangstellenden ge ven. Het boekje is samengesteld door Dick Elfers met tekst van B. Majo- rick. Het werd in 1957 bij drukkerij Meyer te Wormerveer gedrukt in op dracht van Varossieau Cie N.V. Lakfabrieken, Alphen a/d Rijn, Hol land. (Advertentie) Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DURYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij no lekker kan koken, dan zegt zij ,,Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik MAÏZENA PURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. Mï-lock Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. Halst (Z) EVROUW, heeft uw zoontje een pati- nette-coat? Enfan- tillages lanceert dit model voor zijn jeugdige klan ten. Het lijkt als twee druppels water op de kor te overjas, die zijn vader zich verleden jaar kocht en toen autocoat heette. Die patinette-coat wordt gedragen op een lange broek van wit en zwart geruite stof. Het jasje is trouwens met dezelfde ruit gevoerd. In vroeger jaren noemde men een dergelijk model een jek ker. Patinette-coat klinkt heel wat moderner. Deze collectie, bestaan de uit 65 modellen, is voor het overgrote deel een voudig en praktisch ge houden, maar enige zeer geklede modellen ontbre ken natuurlijk niet. ZONDER ENIGE AAR ZELING, zijn de allereen voudigste jurken het bes te. Er zijn b.v. twee rechte gebreide modellen bij, die algemeen de aandacht trokken. Gebreid in een grove ribbel is de enige garnering een mooie bruine dofleren ceintuur. Deze jurkjes zijn in eier schaal-kleur gebreid. Van helrood of zacht- blauw of leer zijn enige jurkjes gemaakt die al le een klokrok hebben. Tot nog toe werd voor kinderkleren geen leer gebruikt omdat men vreesde dat het niet soepel genoeg zou zijn. Nu het leer even soepel valt als welke stof dan ook, is er geen rede voor om het er niet voor te gebruiken, en zo zagen we er enkele goed geslaagde jurk jes van. Glimmend leren jasjes met bijpassende matrozenmuts werden al gemeen aardig gevonden; hierbij worden plooirok ken gedragen. „Enfantillages" heeft dit seizoen voor zijn mantels voornamelijk met donker blauwe ruitjes gewerkt, Parmantige geel popeline regenpakken van Enfantil lages. soms met wat groen er door geweven; maar in ieder geval erg donker. Het zijn mooie stoffen, zakken en kraagjes wor den afgebiesd met don kerblauw leer terwijl op modellen voor kleinere meisjes de kragen en de zakkleppen geheel van leer zijn. Gebruikte de couture dit seizoen veel fluweel, hetzelfde wordt au ook voor de kleuters gedaan. Bijna alle geklede jurk jes zijn van zacht- blauw of zachtrose flu weel met een heel smal randje bont langs een schouderstuk of langs de mouwtjes. Voor grotere meisjes veel zwart flu weel met twee smalle strookjes van Engels bor duursel langs de rokzoom. Met enkele variaties zijn de rokken voor groot en klein aan het middel in- gerimpeld. Die plooitjes zijn niet ingestreken en vallen over een lengte van 20 cm, hier en daar is er een langere tussen. EIGENLIJK IS HET onmogelijk verandering in kinderkleding te brengen. Dat alles is natuurlijk niet zo maar uit de lucht komen vallen. Er is op al die kleuren, op al die bestendigheid tegen vlekken en vuil, op al dat mak kelijke onderhoud, waardoor zo'n kostbare leersoort doodgewoon kan worden schoongeboend, maanden- en jarenlang geëxperimenteerd. Zo wist bijvoorbeeld één der exposanten op de Londense tentoonstelling te vertel- ten dat alleen al zijn eigen onderne ming niet minder dan tweehonderd projecten voor onderzoek had lopen. Wat dit te betekenen heeft, kan het beste blijken als we u vertellen dat dit zelfde bedrijf intussen kans heeft gezien om het zijdeachtige, aan beide kanten draagbare nappa suède, waar van wij op de vorige tentoonstelling de eerste proeven zagen, in grote hoe veelheden te produceren. En ook dit werd een materiaal dat tegen een re delijke wasbehandeling bestand is. Maar diezelfde fabrikant is niet min der geïnteresseerd in de toepassing van zijn artikel bij de vliegtuigbouw. Evenals in die bedrijven, die zich be zighouden met de produktie van atoomenergie. Wat wel een merk waardige combinatie is als we beden ken dat uit diezelfde onderzoekingen soms het materiaal voor een nieuwe schoen of een nieuwe tas tevoorschijn komt. ELSE DANAH. ONGETWIJFELD is voor veel Ne derlandse huisvrouwen de radiouit zending „Ons menu voor u" een oude, maar frisse bekende, waarin mevrouw S. Wind-Nauta een hartig woordje spreekt over recepten, menu's en wat dies meer zij. Zij geeft zich beslist niet af met nachtegalen, maar weet duizend varianten voor gevulde kool, linzensoep en worstjes, asperges en andere normale gerechten. Zo dirigeert zij vanuit haar we. beproefd domein vele braadspitten er. fornuizen, behoedt ons voor culinaire mislukkingen en voedt ons langzaam maar doeltreffend op tot smulpapen en fijnproevers. Binnenkort zal naar deze veel be luisterde radio-rubriek een gelijkna mig menu-kookboek verschijnen, waarin een verzameling van ruim 350 recepten en 168 menu's, die voor iedere huisvrouw gemakkelijk te be reiden zijn. Ook is op praktische en populaire wijze een warenkennis in- gelast, die vooral voor het pasgehuwde kokkinnetje van veel nut kan zijn. Voortreffelijke illustraties en foto's verlevendigen de culinaire nieuwsgie righeid. HELEMAAL IN VENETIë heeft Nederland een modesucces geoogst. Dat was dan afgelopen woensdag, toen de enorme hal van hotel Excelsior was volgepakt met een publiek van inter nationale allure. Dit ter gelegenheid van de eerste manifestatie van katoen verwerkende landen in de wereld, de Prima Mon diale del Cotone, die een modeshow organiseerde, waar vooral onze man nequin Maud Neefs veel experts in verrukking bracht voor de wijze waarop katoen en snit tot fraaie crea ties waren verwezenlijkt. Met het uitzicht op een zachtblauwe zee en verwarmd door een zon, die het grote modegebeuren een bijzonder feestelijk tintje gaf, wedijverden de produkten van de Twentse textielfa brieken en vaderlandse confectionairs met vernuft en verfijning van vele be roemde modehuizen. Maar de complimentjes werden uit gesproken in vele talen en golden vooral de strakke eenvoudige lijnen, welke modieuze, maar zeer draagbare creaties deden ontstaan, in het licht van een perfect vakmanschap en een aantrekkelijke stofverwerking. Enkele modellen eisten een bijzon dere aandacht, met name het après- ski-pakje K.L.M. van katoenen peau de pêche en het zeer stemmige na- middagtoilftje „Rembrandt". MISSCHIEN HERINNERT u ziel nog de meubelen, die de entree vorm den voor de openingsexpositie van het Bijkorama van de nieuwe Bijenkorf te Rotterdam. Die opmerkelijk lage gevalletjes, die u haast pressen tot het grondleven van onze Oosterse gratiën, voerden ons naar de steile trappen van architect Kho Liang Li te Amsterdam, die in dertijd hiervan de ontwerper was. In zijn glazen studio bewonderden wij eveneens een zeer lage uitvoering, die echter uitstekend past bij de vrij lage plafonds en vrij kleine ruimten van onze moderne woningen. Men treft hier dezelfde tendenzen, als in de oosters geïnspireerde interieurs die reeds diep in Europa furore maken- De zuivere maatvoering, het rustige lijnenspel, dat nergens wordt ver stoord door een teveel aan detail, de eerlijke constructie en de functie die aan de kleur wordt toegekend, wat een verrassende harmonie in de struc tuur teweeg brengt. Het bed verheft zich slechts even boven de grond op ronde pootjes. Hc-t is in zwart geverfd berkenhout uitge voerd en wordt gecompleteerd door een lage langwerpige toilettafel, waar voor men op een met vilt bekleed schuimrubber kussen plaats neemt. Een sierlijke lichtheid, die onze Ne derlandse binnenhuisarchitectuur stel lig ten goede komt. Lei. Al heel gauw lijken de kinderen op opgetooide aapjes. Kinderjurken te garneren is haast ondoen lijk, zelfs een knopengar- nering staat al heel gauw te druk. Toch heeft Enfantillages een zachtblauw fluwelen overgooier voor een drie jarig meisje, die buiten gewoon geslaagd is; het schouderstuk bestaat uit 2 rijtjes wit bont met er tussen een rij van heel zachtrose borduursel. En er wordt een witte blouse met pofmouwtjes bij ge dragen. Het model deed de ontwerpster alle eer aan. Is het trouwens niet een grappig idee dat het enige haute couture huis voor kinderen door een Hollandse gedreven wordt? Mad. Lafont-Kellerman behoudt in de modellen het eenvoudige wat onze kinderkleding kenmerkt en tegelijkertijd geeft ze haar modellen een chic die men alleen maar In Parijs aantreft. DINY K.-W. (Van onze medewerkster). Welk een prachtige resultaten er met en door bont kunnen worden verkregen hebben wij dezer dagen in het Carltonho- ltcte Amsterdam weer eens kunnen zien. Allerlei soorten in fraaie tinten ver werkt tot mantels die - naast modieus- ook van een fluweelachtige soepelheid wa ren. Vroeger zou het ondenkbaar zijn ge weest in bont plooen te verwerken, die ruim klokkend afhingen. Het geheel zou dan de indruk wekken als van carton ge vouwen. Door de huidige bewerking van de vellen - zeworden onder andere meer afgeschrapt - is de soepelheid enorm gestegen. En daardoor kan er oneindig meer gevarieerd worden. Klokken, plooi en, rende passen, ba-llonmouwen, men kan dit alles zien in de collectie van Split- ter-frères. Een zeldzaam fraai stuk bontwerk was de unieke Ocelotmantel, waarvan het schouderstuk aan de rugzijde gevormd werd door drie mocca-bruine medaillons (uit de koppen). Deze bijna effen rug partij vleoide langzaam uit via de iets lichtere parten van de hals in de sterk sprekende rest van het v .elPrachtig van glans en tekening en heel „blauw", zoals de charmente deskundige ons verzekert. Blauw betekent dat het wit in de huid ook werkelijk wit is en niet tegen geel aan. Waarlijk vórstelijk zijn de hamster-, hermelijn- en nertzmantels. Dit lijken me d egenre mantels die de heldinnen op het witte doek hanteren wanneer ze een dergelijk kledingstukstuk met een geraffineerde nonchalance van de schou ders laten glijden en op een sofa werpen. Agneau rasé (gescholen lam) is meer voor de sportieve dames, evenals de wasbeer. Het was een wonderlijke mee ting op deze show: een luipaard uit Abe- sinië naast een Otter uit de Kongo,een Nutria uit Argentinië naast een Canades Nertz, Russisch petit-gris naast een zee hond uit Noorwegen. Maar ze hadden al len dit gemeen dat de verwerking en snit perfect waren. Vooral bij een naturel grijze Persianer viel het ons op hoe meesterlijk de assortimenten waren ge kozen: in de klokken onderaan de mantel kwam steeds een iets lichter tintje grijs kijken. Apart was ook de mantel van zilvervos poten, het sterkste gedeelte van vos naar men ons vertelde. Buiten de klassieke typen waren er ook enige met bijvoorbeeld een afstaande kraag, ballonmouwen, splitten opzij voor de autorijdende dames. Een kort Persianer Breitschwanz man teltje met nauwe mouwen en knap van lijn dwong ieders bewondering af. Enkele mooie stola's encape-stola's wis selde deze uitstekende bontshow af. 'g. s. de W- Het Oostenrijkse persbureau Kathpre- heeft vrijdag gemeld, dat in Hongarije een interneringskamp voor priesters is ingericht in het dorp Foekoel (district Pest). Priesters die niet konden worden beschuldigd van „actieve deelneming aan de ^opstand van oktober 1956, maar wier sympathie openlijk naar de opstandelin gen was uitgegaan, zoulen in het kamp van Foekoel opgesloten zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9