Draf-meeting Holland-België Commissie ingesteld om rede van de Paus te bestuderen Schatkist kreeg groot bedrag aan belastingen binnen PTJ77FJ WYBERT Wereldcongres voor lekenapostolaat PRISMA Nachtconcerten in het Concertgebouw Onze dagelijkse Nederlanders staan voor zware taak Geen Nederland-België voor spelers onder 23 Deviezenreserve onderging flinke stijging Wim Snoek onbeslist tegen Battling Siki ïpmresario vraagt verbod van verhuur aan andere gegadigde PAGINA 7 AMERIKAANSE TOURNEE VAN FAUSTO COPPI automatic - windt zichzelf op IN HALF JAAR VEERTIG INBRAKEN Zware els tegen insluiper NEDERLANDSCHE BANK Harde deviezen bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met door ARTHUR MAYSE ten brengen, waarin we een overwicht van de gasten verwachten, zodat deze vermoedelijk met een uiteindelijke over winning naar huis zullen terugkeren. De strijd zal fel zijn. Het volledige programma en daarbij de beste kanspaarden, zullen we a.s. za terdagavond vermelden. De Brit Donald Campbell, is er giste ren niet in geslaagd het wereldsnel heidsrecord te water dat met 363,100 km per uur op zijn naam staat te verbeteren. Wel bereikte hij op de heen weg, met zijn „Blue Bird" een officieuze snelheid van 442 km per uur, maar op de terugweg moest hij zijn poging wegens een lichte golfslag staken. Zaterdag zal hij opnieuw een aanval doen op zijn we reldrecord. In de eerste klassen der amateurs staan voor zondag, 13 oktober, de vol gende wedstrijden op het programma: Eerste klasse A: UnitasQuick; UW -Zeeburgia; CW—Gouda; DWV—VCS; OSV—RFC; DCGVelox. Eerste klasse B: Be Quick ZWVC; Quick NAchilles; Robur et Vel. WW;ZACBorne; SneekHengelo. Eerste klasse C: VlissingenHeer; RoermondAlliance; MauritsKim- bria; VSV'34SC Emma; MOC'17—Bra- bantia; De Spechten—Boxtel. Enige tfld geleden heeft de Kon. Bel gische Voetbal Bond aan de K.lï.V.B. voorgesteld voortaan ook wedstrijden tussen elftallen van spelers onder de 23 op de kalender te plaatsen. De K.N.V.B. ging hiermee akkoord, maar met het voorbehoud, dat deze wed strijden dan in de plaats van de ontmoe tingen tussen de B-elftallen zouden ko men. Hierbij werd ó-verwogen dat de voorgestelde yedstrijden een doublering zouden vormen, aangezien de Nederland se B-ploegen doorgaans uit jeugdige spe lers worden gekozen. Na kennis te hébben genomen van het advies van de Technische Commissie heeft het bestuur van de Kon. Belgische Voet bal Bond zich niet met deze zienswijze kunnen verenigen en ziet dus af van de ontmoetingen tussen ploegen van spelers onder de 23 jaar. in te nemen, omdat zij dan onvervang bare diensten kunnen bewijzen. De secretaris-generaal van Pax Ro- mana, Tom Kerstiens, sprak vervolgens over de verantwoordelijkheid van de leek in de internationale katholieke or ganisaties. H(J zei, dat op het ogenblik er een internationale samenwerking op on telbare gebieden bestaat, in het kader van Internationale organisaties, welke alle mensen van goede wil moeten verenigen, zoals in een gewone staat gebeurt. In deze organisaties moeien» de katho lieken getuigenis afleggen van hun ge loof en tonen, dat zij als ware leden van de Kerk zich interesseren voor de veel vuldige aspecten van het internationale leven. Tom Kerstiens stond vervolgens stil bij de activiteiten van de verschillen de katholieke organisaties, welke, alhoe wel in haar prille jeugd, steeds meer een internationaal karakter krijgen en zich over alle continenten uitstrekken. De minister van justitie van Italië, Al- do Moro, sloot de inleidingen over het onderwerp: „De huidige verantwoorde lijkheid van -de leek op wereldniveau" af met een inleiding over de1 katholieke po liticus in een wordende wereldgemeen schap. Aldus meldt het K.N.P. anker, 21 stenen, waterproof, shockproof,, anti-magnetisch, i •onbreekbare veer l l Chroom 5 Edelstaal Twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht geëist tegen de 24-jarige losarbeider K. C. uit Maastricht, een in Aken geboren Nederlander. De man had in de afgelopen maanden alleen al te Maastricht zeker 27 diefstallen met inslui ping gepleegd. Bij het politie-onderzoek kwam vast te staan, dat het aantal dief stallen door C. in het laatste half jaar zeker veertig bedroeg. Verdachte is al herhaaldelijk veroor deeld, het laatst in 1955, toen hij een straf moest uitzitten van een jaar, eveneens wegens diefstallen met insluipingen. Wim Snoek heeft zich niet kunnen revancheren op de kleine puntennedér- laag, die hij op 2 september j.l. tegen de Arubaanse halfzwaargewicht Battling Siki leed. Gisterenavond bereikte hij in de re vanchepartij te Willemstad in een span nend gevecht over 10 ronden slechts een uitspraak „onbeslist". Snoek, physiek in het voordeel, was in een betere conditie dan in de eerste par tij, maar desondanks had hij na de eerste ronden een kleine achterstand, omdat hij niet het juiste verweer tegen het 6nelie en wispelturige boksen van de Arubaan vond. Langzamerhand herstelde de Nederlan der zich en met een fel offensief, waarin hij met harde hoeken voortdurend scoor de, werkte hij het verschil tenslotte ge heel weg. In de laatste ronden viel Siki opnieuw onstuimig aan, maar een beslissende voorsprong kon hij daarmee niet forceren. mutaties ook mag toekennen, feit is, dat de geldmarkt in de afgelopen week krap is gebleven. Callgeld noteert officieel nog 3% pet. (onv.) maar het is moeilijk te krijgen en niet-officieel schijnt tegen 4 pet. te zijn" afgesloten. Het rijk heeft in de afgelopen week aanzienlijke bedragen uit belastingen binnengekregen. Als gevolg hiervan is het saido van 's rijks schatkist met 105,2 miljoen gestegen tol 206,4 miljoen. Deze verbetering valt té meer op< als men in aanmerking neemt, dat op schatkistpapier per saldo 96,8 miljoen moest worden afgelost (tegenover 33 miljoen aflopen de promessen en 120,5 miljoen Verval len biljetten stond slechts de storting op 56,7 miljoen nieuw afgenomen promes sen) en dat rente en aflossingsverplich tingen op de gevestigde staatsschuld ook nog een flink bedrag vorderden. BQ de op zichzelf al verheugende stij ging van de deviezenreserve met 35,2 (vw. daling van 22,8) miljoen welke in de afgelopen week is ingetreden, valt nog aan te tekenen, dat deze aanwas zich met name voordeed in de sector van de harde deviezen. Het bezit aan convertibele valuta is namelijk met 41,7 miljoen ge stegen (thans 336,5 miljoen) zonder dat dit met een omzetting van goud gepaard is gegaan, Aan welke factoren de toeneming van de deviezenvoorraad is te danken valt uit de verstrekte blote cijfers niet na te gaan. Wel wijst men er in valutakringen op. dat de.Ned Bank de laatste tijd geregeld E.B..-valuta's (als lires, Deense kronen en Engelse ponden) alsook dollars uit de markt heeft genomen. Ook de verkoop van Amerikaanse effecten kan een rol hebben gespeeld. Alle gissingen omtrent de oorzaken daargelaten en zonder de betekenis ervan te overschatten mag intussen wel van een bijkans verrassende stijging van het deviezenbezit worden gesproken. Afge zien van de speciale transactie met het Internationale Monetaire Fonds welke onlangs werd afgesloten is namelijk in meer dan een jaar tijd in geen enkele week een aanwas geboekt als thans uit de weekstaat naar voren komt. De netto deviezenreserve bedraagt nu 665,1 miljoen, terwijl de goudvoorraad 2648,7 miljoen beloopt. De keerzijde van deze medaille vormde uiteraard, een wegtrekking van middelen bij de banken, maar uit het feit, dat de betreffende saldi uiteindelijk nog met 9.4 miljoen zijn gestegen tot 275,4 miljoen blijkt wel, dat deze de slagen goed hebben kunnen opvangen. Zij wer den hierbij gesteund door de terug vloeiing van 82,4 miljoen uit de bank- biljettencirculatie. Daarnaast leverde de tegenwaarde Van de deviezenaanwas met 35,2 miljoen eveneens een welkome bijdrage. Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren een kort ge ding gediend, dat een impresario van jazzorkesten, de heer L. van Rees, aan hangig heeft gemaakt tegen de N.V. Con certgebouw, waarbij het ging om de ex clusiviteit van nachtconcerten, die door de impresario worden georganiseerd. Na dat in het verleden moeilijkheden bij nachtconcerten door jazzorkesten waren geweest, had de impresario echter op nieuw vergunning gekregen voor dit soort concerten. De administrateur van het Concertgebouw acht één nachtconcert per maand voldoende. De impresario heeft voor de nacht van 9 op 10 november a.s. een concert geor ganiseerd en is ontstemd over het feit, dat het Concertgebouw voor de nacht van 16 óp 17 november de za&l voor een der gelijk concert aan een ander heeft ver huurd. De impresario vraagt aan de pre sident te verbieden de zaal voor dit con cert van 16 november te verhuren, met een dwangsom van 25.000 voor overtre ding daarvan. De eiser stelt, dat hij door een brief van 29 maart jl. van het Concertgebouw, waarin werd medegedeeld, dat hij niet meer dan één nachtconcert per. maand kon geven, hij de exclusiviteit kon be reiken door een tijdige opgave van de data aan het Concertgebouw. De raadsman vangedaagde, mr. Th. Masthoff, betoogde, dat in de bewuste brief geen exclusiviteit aan de impresario is toegezegd, maar, dat bij dezelfde zaal bezetting als het vorige seizoen, niet meer dan één nachtconcert per maand kon worden gegeven. Het was een mededeling aldus de raadsman en geen contract. De administrateur van hot Concertge bouw deelde mede, dat de zaal is ver huurd omdat het betrokken the'aterbureau ook een cliënt van de N.V. Is. Het feit. dat niet meer dan één nachtconcert per maand kan worden gegeven betekent niet, aldus de raadsman, dat deze aan de heer Van Rees zouden toekomen. Wissels in disconto zijn met 9,5 mil joen toegenomen tot 171,7 miljoen. In feite zal echter meer dan 9,5 miljoen zijn opgenomen, aangezien een deei van het papier dat in de afgelopen week door het rijk werd afgelost wel reeds bij de Bank verdisconteerd zal zijn geweest, zodat op deze grond een daling van het uitstaande bedrag voor de hand had ge legen. Op voorschotten in rek.-crt. werd 16,2 miljoen afgelost, waarna nog 246,6 miljoen uitstaat. Welke betekenis men aan voornoemde De raadsman van eiser zeide, dat in derdaad aan de impresario geen exclusivi teit kon worden verleend, maar dat het nu toch mogelijk blijkt, dat meer dan één concert pér maand wordt gegeven. Het Concertgebouw had z.i. de plicht gehad dit aan de heer Van Rees mede te delen. De president zal over een week uit spraak doen. Horizontaal: 1 godsdienst, 5 leerling (Fr.), 9 familielid, 10 verfrissing, 11 deel van een Franse ontkenning, 14 als eerder (afk.), 15 wapen, 17 fris, 18 de somma van (afk.), 19 metaal, 20 natuurkundeterm (afk), 21 kindergroet, 23 gil, 25 zangnoot, 26 bevestigingsmiddel, 27 brandbaar koord, 28 in orde (afk.), 29 onder andere (afk.), 31 danskoor, 35 schrijfbehoefte, 36 uitbouw, 37 hoogmoedig. Verticaal: 1 elektr. geladen deeltje, z bevestigingsmiddel, 3 zangnoot, 4 maat (afk.), 5 maanstand (afk.), 6 getij, 7 plaats in Limburg, 8 plaats in Gelderland, 12 gewicht, 13 gek, 16 hevige wind, 17 jon gensnaam, 22 bouwland, 23 inhoudsmaat, 24 speelgoed, 25 optocht, 28 vreemde munt. 30 meisjesnaam, 32 persoonlijk voornaam woord, 33 de oudere (afk.), 34 heilige (afk.), 35 rivier in Italië. VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN Ik denk van wel. Maar ik weet het niet zeker. Het was allemaal zo verdui veld gauw gebeurd. Tk bleef onder de ach tersteven watertrappen e$i hoorde de do minee zeggen: Haal. die twee daar weg. Aan het geluid te horen keerde hij daarna terug op de „Helene". Even later klonk er eerst een zware en toen een minder zware plons. De lijken waren niet bezwaard, toen we ze vonden, zei Paddy. Wat dat be treft schijnen ze een fout gemaakt te hebben. —Dat zei de dominee ook, antwoordde Clint. Hij riep iets tegen Joe van beun hazerij. Joe zei. dat hij voorgoed naar de zeebodem was. Maar Morse was kwaad. Hij zei: Ik verwacht goed werk van mijn medewerkers. Zorg dat je onze andere vriend beter afwerkt. Wat bedoelde hij daarmee Clint knikte naar Devvy. Ze had haar hoofd op haar armen gelegd en sloeg met haar vuist zachtjes tegen de rugleuning van haar stoel. Ze kon nu weten, hoe het met haar vader gegaan was en het moest niet prettig voor haar zijn het te horen. Ga door, zei Paddy schor. Zijn zwar te ogen glinsterden in het lamplicht. Haar kun je beter troosten. Ze bewerkten de Chinees met messen en onderhand lachten en praatten zij. Een lijk dat zo bewerkt is, komt niet naar boven, zei Paddy. Waar praatten ze over Ik kon niet alles volgen. Maar ik hoorde genoeg om het te begrijpen. Aleko had meer geld geëist voor het overbren gen van de blikken. Hij had Morse al meer gevraagd op de avond, dat we in Marti nez waren binnengelopen en hij had de koüs óp dè kop gekregen. Daarom hield hij een groter deel voor zichzelf af, toen ze langszij" en aan boord kwamen om de blikken te halen. De hebzucht is zijn ongeluk gewor den, zei Paddy. Maar we moeten Aleko toch dankbaar zijn. want hij heeft ons de dominee in handen gespeeld. Ik hoorde Joe vragen: Hoeveel zou dit de dominee opgeleverd hebben? Ik ver onderstelde, dat zij zowel Aleko als de Chinees vermoord hadden om hen niet te hoeven betalen. Goede manier van zakendoen, zei Paddy. Als het de dominee zijn laatste tocht was, dan hoefde hij geen gewe tensbezwaren te maken. Hij kreeg de volle prijs voor zijn lading en ruimde tegelijk twee mannen op, die tegen hem konden igetuigen; alles in één slagen verder? .--- Toen ze klaar waren met de Chinees, bezwaarden ze hem en zetten hem over boord. Er naderde een schip en ik kon de misthoorn horen. De dominee beval Joe een bijl te nemen en een gat in de Maija te hakken; ik hoorde Joe erop lós slaan. Daarna voer de „Helene" weg. Toen ik haar machine niet meer hoorde, klom ik aan boord. Het water stroomde naar binnen; ik kroop naar het ru'ifn en stopte een noodzeil in het gat. Daarna ging ik naar de kajuit. Ik dacht, dat ik van een siok whisky wel op zou knappen. Maar na de eerste slok ging ik al van mijn stokje. (Wordt vervolgd) Ik liet de bootshaak los en gaf hem een klap tegen zijn nek en er ging een re volver vlak voor mijn gezicht af. Niet zo vlug vermaande Paddy. Ik kan je niet bijhouden. Maar Clint hoorde hem nauwelijks. Het was of hij het alles weer in werkelijkheid meemaakte. Joe scheen mij als zijn slacht offer uitgekozen te hebben. Hij bevond zich tussen mij en de twee anderen; de domi nee riep, dat hij opzij moest gaan. Hij stak naar mij met zijn mes en ik viel ruggelings overboord. De 2 boten waren zowat een meter van elkaar afgedreven en ik sloeg met mijn hoofd lelijk tegen de rand van de „Helene" aan. Bij de deuropening klonk opeens Dev- vy's stem: Stil Zij luisterden met gespannen aandacht. Weer klonk het geluid, langgerekt en krassend. Paddy herademde. Een uil, zei hij. Beheers je zenuwen een beetje, zei Clint tegen Devvy, Hij stak een sigaret op en ging weer voor Paddy staan. Dus je was met je hoofd tegen de boot geslagen, zei Paddy. Je dikke schedel werd je behoud. Nu ik was voor driekwart buiten westen, maar toen ik in het water te rechtkwam, besefte ik dadelijk, dat ze me geen genade zouden schenken. Ik liet me dus zinken en begon toen te zwemmen. Ik kwam boven onder de achtersteven van de Maija. Ze waren bij het licht van een zaklantaarn in de mist naar me aan het zoeken en ik hoorde Joe Peddar zeg gen: Die komt niet meer boven. Had Morse op je geschoten, weet je dat ook

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7