Bij de MUREN van het KREMLIN §m G Nieuw vliegtuig voor K.L.M. Loensende kinderen in Gr.-Brittannië Gmsp? loei lampjes ül|i DRAADLOOS CONTACT r IS DAT NlP AZIATISCHS AKKERTJES Zonder geleide komt men in Rusland niet tei vf - y tSlfl Televisie krijgt er de schuld van Auto's botsten in Muiden Noff steeds mond- en klauwzeer in Grafhorst t'PI :r Vy Britse nota over arres tatie van legatieleden te Boedapest De atoomconferentie te Wenen VB DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 PAGINA (Van een onzer reis- correspondenten) MOSKOU De gids is in Rusland welhaast een instelling geworden. Ieder een, die het land betreedt, krijgt er een aan z'n gevolg toegevoegd en het vervelende is, dat nie mand, behalve Russisch spreken den, er buiten kunnen. Niet, dat ik hiermee iets denigrerends van mijn vrienden, de Russische gid sen, wil zeggen. Ze zijn efficient, hebben ambitie en proberen het de in de Sovjet-Unie vertoeven de vreemdeling zo aangenaam mogelijk te maken. Er zijn, relatief gezien, eigen lijk maar weinig Russen, die een moderne taal spreken. Men moet academisch of half academisch gevormd zijn, wil men zich in het Frans, het Duits of het Engels kunnen uitdrukken, of men moet jarenlang in het buitenland heb ben gewoond. Degenen, die ech ter een vreemde taal spreken, hebben een goede ondergrond ge had. Zelfs als de praktijk geheel ontbreekt, kan men horen, dat het onderricht in de grammatica uitmuntend is geweest en dat men idiomatisch ver gevorderd is. De gidsen in Rusland, degenen dus, die aan vreemdelingen wor den toegevoegd, werken voor namelijk in Intoerist-verband. Ze hebben een uitnemende scholing achter de rug, iets wat betekent, dat ze op elke vraag het „juiste" antwoord kunnen geven. Erg moeilijk is dit natuurlijk niet. Als de zaak maar goed ge organiseerd is, kunnen ze „alles" weten. Een van de routinés van Speakers' Corner in Londen heeft me eens verteld, dat hem de laatste zes jaar geen enkele nieuwe vraag was gesteld Informaties, informaties.... ass BBlii 4 j» Een kapitalist? Oude films v r wïWV SIS i v gips i - 1- Gj 1 .V)T-,V fi -ft WSSS INDIËRS VIELEN POLITIE POST IN GOA AAN DE VLIEGENDE PATERS GAAN VERTREKKEN Stip Staatsvijanden De beste zingende ober „Radiodokter" terug Tien jaar „Donemus" „Boter, kaas en eieren" „Een Satanskerel" Dat gloeiende, bonzende hoofd, die koude rillingen kan niemand misverstaan. Het Griepduiveltje heeft U stevig te pakken. Kruip vlug onder de wol met een warme drank en één of twee "AKKERTJES". Die bevorderen het tran spireren, bestrijden de infectie en verdrijven de koorts. Tien tegen één dat U zich morgen beter i zult voelen. Ja waarlijk, i VUURGEVECHT OP CYPRUS HANDEL TUSSEN SOEDAN EN DE SOVJET-UNIE VAKBEURS VOOR MEUBELEN EN WONINGTEXTIEL KERSTPAKKETTEN NAAK HONGARIJE P. CORNELISSEN OVERLEDEN Tamara Nicolatsjev Rusina bleek een efficiënte gids te zijn De Russen hebben het niet kwaad be keken door ik spreek In het alge meen het toevoegen van vrouwelijke gidsen aan mannelijke vreemdelingen en mannelijke gidsen aan vrouwelijke vreemdelingen. Een man bekijkt door de simpele aanwezigheid van een vrouw zijn omgeving anders dan in gezelschap van louter mannen. Men moet zich echter niet vergissen. Men moet, In Rusland althans, niet op een persoonlijke band gaan werken, omdat deze niet kan bestaan. De Rus sische gids, hoe aardig en aantrekkelijk ze ook mag zijn. blijft altijd de diena resse van de staat. Ze heeft niet alleen de taak de vreemdeling in een zo prettig mogelijke atmosfeer de goede dingen van haar land te laten zien, maar is tevens zijn controleuse. zijn, zoals men dit zou kunnen noemen, ge heime agent.... Als de avond gevallen is en de vreem deling misschien ergens een laatste biertje aan het drinken is, schrijft zij haar rapporten. Ze zal vermelden, dat de buitenlander, die ze te verzorgen kreeg, een gouden of een ziiveren arm bandhorloge draagt, van wijnen houdt, van vrouwen misschien en van dansen. Ze zal zijn politieke inzichten, zoals ze deze tot haar komen zag, neerschrij ven. zijn zwakheden, zijn deugden en zijn geneugten. Al deze informaties gaan dan In een groot dossier. Misschien blijven ze er altijd in rusten, misschien worden ze f Mijn gids Tamara yicolatsjev Rusina Londen Hoe komt het toch, dat men in Enge land in het verkeer steeds links houdt? Het is geen vraag, waar u nachten lang van wakker gelegen zal hebben, maar zo gauw als u eens in Engeland is, zal deze vraag onwillekeurig bij u op komen, wanneer u er weer eens in geslaagd bent nog juist een aanrijding te voorkomen. Wel, om die reden te zoeken moet u naar het verre verleden terug gaan. Het was in vroeger tijden gewoonte, dat boeven en rovers zich langs de wegen posteerden om niets vermoedende reizigers (al dan niet te paard) te overvallen. En daarom be gonnen die .reizigers, door de ervaring geleerd, zich langs de linkerkant van de weg op te houden. De zwaarden hingen ook aan de linkerkant van het lichaam en daarom was het logisch ook een paard b.v. links te laten aanhouden. Indien de ruiter werd aangevallen, was hij meteen in de gunstige vechthouding, het zwaard klaar in de rechterhand. En daar de Engelsen traditionalisten zijn. is dat altijd zo gebleven, ook toen de rovers verdwenen waren en de auto zijn intrede deed. Leeuwarden Zaterdag wordt hier de Algera-familie- dag gehouden. Er komen niet minder dan 330 dragers van de naam Algera, Algra of-verwante namen. Het Eerste- Kamerlid, de heer H. Algra, ontbreekt evenmin en zal tot zijn naam- en stam genoten het woord voeren. Minister Algera, die ook plan had te komen en eveneens zijn „familie" zou toespreken, is jammer genoeg door ambtsbezigheden plotseling verhinderd. Rlienen Cecile van de Pol uit Rlienen, 21 jaar oud, heeft niet gerust alvorens ze zich een gebreveteerd parachutiste kan noe men. Ze is thans geslaagd en heeft in Biscarrosse In Frankrijk haar verplich te sprongen voor de derde graad ge maakt Dat houdt o.a. in, dat ze acht keer uit een vliegtuig is gedoken van een hoogte van vijfhonderd meter. op een goede dag wel weggegooid. Maar mocht het zo zijn. dat de mensen achter de coulissen „iets" in de vreemdeling zien per slot van rekening kan uit de gegevens, welke de gids ter beschik king stelt, een aardig inzicht in zijn karakter en zijn persoonlijkheid wor den verkregen dan is het best moge lijk, dat men hem later voor kwalijke doeleinden zal trachten te gebruiken. De gids die ik toegewezen kreeg, heette Tamara om precies te zijn: Tamara Nicolatsjev Rusina. Ze kwam uit Sotchi. een Rivièra-achtige plaats aan de Zwarte Zee, was onderwijzeres van beroep en sprak Engels. Een be- roepsgids was ze dus niet, waarmee ik me zelf onmiddellijk feliciteerde. Ze had zich vanwege de festival-drukte voor veertien dagen aangemeld en was, omdat de stroom van vreemdelingen, die Moskou bezocht, onmogelijk te ver werken was, onmiddellijk als noodhulp aangenomen. Tamara, 27 jaar. was niet alleen een uitnemende gids, maar ook een over tuigd communiste. Alhoewel ze nog niet was uitgerust met al die stereo tiepe antwoorden op al die even ste reotiepe vragen, was ze intelligent en voelde intuïtief aan, waar ze wel en waar ze niet op in kon gaan. Bovendien was ze volkomen op de hoogte van het feit, dat ik uit een heel andere wereld kwam dan die, waarin zij woonde. Op een avend zat ik met Tamara op het terras van het aardige restaurantje „Troeg" („Vrienschap"! een glas Geor gische wijn te denken. Ik stak een paal van een „after dinner" op: een sigaar, die men in de Moskouse straten nooit ziet roken. „Zie ik er als een kapitalist uit een NATO-land uit"? vroeg ik haar. Ik klemde de sigaar uitdagend tussen de vingers en zakte wat onderuit om me zelf wat meer reliëf te geven. Tamara, kennelijk verrast door deze vraag, keek m® een tijdje onderzoekend aan en zei toen, met een humor, die me eigenlijk verbaasde: „Waar zijn je gouden ringen, waar is je buik, waar je onderkin"? het beeld, dat ze van een kapitalist had, kwam ongetwijfeld uit het weekblad „Krokodil" Toen, wat ernstiger: ..Wat versta je onder kapitalist?.... Is hij te erkennen aan zijn sigaar?Zijn alle sigarenrokers in het westen kapita listen?.... Wij hebben ook sigaren, maar ze zijn niet zo populairMijn vader rookte ze, maar niemand heeft hem ooit voor een kapitalist versleten.. Zie ik er soms als een communiste uit"? voegde ze er ten laatste aan toe. „Als ik bij jullie op een terrasje zou zitten, zou men dar. onmiddellijk den ken: kijk, daar zit een communiste?.." „Nou, nee", repliceerde ik. „Ik geloof niet, dat ze dat bij ons zouden doen.. Maar als je je mond opendeed, zouden ze het toch zeker wel kunnen horen.." Tamara hield er helemaal niet van, als ik over de politiek begon. Het in teresseerde haar niiet, zei ze, en ze had bovendien alleen maar tot taak mij Moskou te laten zien en alle wensen, welke ik op het gebied van sight-seeing had, in te willigen. Ik stemde haar be paald droevig, als ik controversieve onderwerpen aanroerde, maar. ondanks dit, kon ik het toch ndet laten. pieren hadden staan. Een combinatie dus van een persoonsbewijs en een werkgevers verklaring. „Wat een pas!" merkte ik schamper op. „Hij is je eigen politie-agent Weet je wat het verschil is tussen jouw en mijn pas?Ik kan er op reizen, ik kan er de grens mee overMaar jij kunt nergens heen, neg niet eens in .ie eigen land. als je daar geen toestem mine voor hebt, terwijl je voor een buitenlandse reis een speciale vergun ning aan moet vragen Tamara begreep niet waar ik het over had. Ze beschouwde het als de ge woonste zaak van de wereld, dat de staat haar in al haar bewegingen con troleerde en kon zich mijn afkeer dan ook niet voorstellen. Tamara had een on-Russische voor keur voor stropdassen. Als ik met haar ging eten hoe warm het ook was, stond ze er op, dat ik een das omdeed en ook mijn jasje aanhield. Ik onderscheidde me hierdoor direct van al die andere restauranibezoekers. die met opge stroopte hemdsmouwen en open boor den ik moet haar gelijk geven het is een weinig verheffend gezicht achter de wijn en champagne zaten. Als bijna alle jonge Russische vrou wen, was ze ook vrij modern opge- i maakt. Ze droeg iip-stlck, lakte haar nagels en ging tenminste een keer per I week naar de kapper. „Hoeveel verdien je?" vroeg ik, toen ze mij van haar kapsalon-bezoeken ver- j telde. „Twaalfhonderd roebel per maand zei ze trots. „Het is een goed salaris.. Vijfhonderd geef ik aan mijn kamer en mijn eten uit.De rest kan ik alle maal in mijn kleren steken...." „Je hebt het niet slecht, Tamara. Maar wat kan een arbeider met die ze venhonderd tot duizend roebel per maand doen, als hij een vrouw en bij voorbeeld drie kinderen moet onder houden? „Iedereen heeft zijn eigen plaats :n dé maatschappij", antwoordde m'n giós. „En iedereen verdient ook het loon, waar hij recht op heeft Dat ze dit niet alleen zei. maar ook meende, bleek wel uit het feit, dat ze telkens heftig protesteerde, als ik de ..burgerlijke" gewoonte had de kelner een fooi te geven.... Óp een avond raakte ik het onder werp muziek en film aan. „Wat een regime!" spotte ik. verbiedt de import van buitenlandse films en decreteert wat voor muziek je horen mag.... Waar blijft je persoon lijke vrijheid?.... Waar je eigen ver antwoordelijkheid?.... Als je niet van jazz of van rock-and-roll houdt, doe je er niet aan meeEn als een bepaald genre films je niet bevalt, ga je haar domweg niet zien. „Maar ik hèb Engelse en Amerikaanse films gezien", protesteerde Tamara. „Sonja Henie speelde er in, Greta Garbo, Rudolf Valentino en Gloria Swanson „Tamara 1" screeuwde ik vol afgrij zen „Dat zijn filmsterren, die al lang uit de tijd zijn, die in de beginperiode van de westerse film naam maakten... Weet je waarom je deze films hier nu mag zien", voegde ik er aan toe, in de vaste overtuiging een winstpunt te scoren. „Omdat ze oud zijn en daarom de westerse film als cultuurprodukt bij de nieuwe, Russische films ten achter stellenDaarom alleen haalt men als vergelijkingsmateriaal films van twintig, dertig jaar geleden binnen....' Tamara werd er bitter onder en ik ben er dan ook mee opgehouden. Zelfs als ik getracht had haar tot een meer realistische kijk op het westen te be keren, was me dit nooit gelukt. Ergens was mijn drijven nog oneerlijk ook. Kan men van Tamara, die in het com munisme is opgevoed, die alleen heeft geleerd de dingen uit eigen land te be wonderen, die door haar pers op elk terrein verkeerd wordt voorgelicht, be grip voor de ontwikkelingen in en de vrijheden van het westen verwachten? In Rusland wonen miljoenen Ta- mara's. Ze heten misschien Anastasia, Natasja. Iwan of Peter. Maar ze heb ben nooit van de wereld buiten Rus land kennis genomen, behalve in nega tieve zin. De staat hebben ze als alles overheersend in hun leven leren zien. En nóóit hebben ze de werkelijke vrij heden gesmaakt. de vrijheden, welke ons, in het westen, zo dierbaar zijn. LINK VAN BRUGGEN. De moeilijke verkeerssituatie bij de Vechtbrug te Muiden als gevolg van de omlegging van rijksweg 1 van Muiden naar Muiderberg, is gisteren mede door de dikke mist aanleiding geworden tot enige aanrijdingen, waarbij drie auto's dusdanig zwaar gehavend werden, dat zij de reis niet konden vervolgen. Een automobilist uit Apeldoorn, ver moedelijk onkundig van de situatie, vloog met kracht op een auto uit Amsterdam, die door het stoplicht werd opgehouden. Beide auto's moesten ter plaatse worden achtergelaten. Even later stopte weder om een automobilist, hetgeen te laat werd opgemerkt door de bestuurder van een benzinetankwagen, die daarom naar links uithaalde, waarop een automobilist uit Laren tegen de tankwagen opbotste. Ook deze personenauto werd ernstig bescha digd. De bestuurder liep enige verwondin gen aan zijn borstkas op. De rijkspolitie van Muiden heeft hierna op verscheidene plaatsen van de rijksweg posten uitgezet om het snelverkeer op de gevaarlijke situatie attent te maken, doch desondanks bleef een aantal automobilis ten voortjakkeren en kwam het zelfs voor, dat een der manschappen van de politie voor een auto opzij moest springen. De rijkspolitie verzoekt het wegverkeer zoveel mogelijk tijdens de werkzaamhe den van de omlegging gebruik te maken van de provinciale weg over Weesp. De werkzaamheden zullen nog wel enige weken voortduren. iX~.: Men is er nog steeds niet in geslaagd de mond. en klauwzeerepidemie in Graf horst (gemeente IJsselmuiden) te bedwin gen. Deze week zijn weer ongeveer 20 dieren naar het abattoir gebracht en daarmee is het aantal, dat sinds het uit breken van de ziekte moest worden ge slacht in totaal tot bijna 50 gestegen. Onder de dieren, die moesten worden ge slacht bevonden zich waardevolle melk koeien. Tien procent van het Grafhors ter vee is thans afgeslacht. Afslachten ts de meest definitieve methode van bestrijding van mond- en klauwzeer. Men past deze toe, zolang de ziekte zich tot een klein gebied beperkt. De eigenaars worden volledig schadeloos gesteld door het rijk, mits zij de ziekte gevallen direct hebben gemeld. Is dit niet gebeurd dan wordt minder betaald. Er gaan geruchten, dat de veemarkt te Zwolle in verband met de epidemie tij delijk zou worden gesloten. De directeur van het markt- en havenwezen te Zwolle acht dat echter zeer onwaarschijnlijk. y s. .a f 'M.' k r >i ft - J a"!f y V rs v 3? - T" V. E.Ü& si- De drukte tijdens het middaguur- in de richting van het Rode Plein. Het gebouw rechts herbergt he-t Historisch Museum van de Sovjet-Unie. Bij Supagundi (Goa) is dinsdagavond een Portugese politiepost aangevallen door Indiërs. De aanval weró afgeslagen Er vielen geen gewonden aan Portugese zijde, zo is in Goa bekend gemaakt. Zondag a.s. zullen de paters piloten A. Hermans, A. Verheyen en E. Vergouwen het missiekruis. ontvangen uit de handen van de hoogeerw. pater Castulus v. d. Eynden, provinciaal van de Franciscanen in Nederland. Hun opleiding in Nedérland is voltooid. Ruim een jaar woonden zij in Amster dam, kregen les in Hilversum, studeerden in Amsterdam aërodynamica, navigatie, meteorologie, radio etc. Alles kreeg zijn beurt. Brevet A, een noodlandinkje er tussen door; brevet theorie B3, examen radio, alles is prima verlopen. Nu nomen zij afscheid om naar Nieuw- Guinea te vertrekken. Zondag a.s. dra gen de paters om 9.15 een plechtige H. Mis op in de St.-Josephkerk aan de Erik de Roodestraat in Amsterdam-West. Voor degenen, die de paters nog per soonlijk de hand ten afscheid willen drukken, bestaat daartoe gelegenheid van 14.3015.30 in de aula van de Sint- Franciscusschool aan de Robert Scott- straat. 's Avonds half 8 wordt aan de paters tijdens het plechtig lof het missie- kruis uitgereikt en ontvangen zij hun zendingsbrief. Op 1 november zullen twee van de vliegende paters van Schiphol per K.L.M naar Nieuw-Guinea vertrekken. W'ït f 4^- „Zeg. Tamara", zei ik op een goede dag. „Heb je wel eens van de concen tratiekampen in Siberië gehoord?.... Workoeta bijvoorbeeld, waar tiendui zenden ongelukkigen gevangen zitten „Ja", luidde het uit haar mond. „Ik weet er van...." „Weet je soms ook wét voor mensen daar zitten?...." „Natuurlijk" zei ze. „Misdadigers.... In de tijd van de Tsaren werden ze er ook al heen gestuurd..-. Allemaal moordenaars en dieven „En de politieke gevangenen dan?.... Degenen, die het niet met het ^beleid van je regering eens waren? „Dat zijn toch vijanden van de staat luidde het simplistisch. „Die verdienen toch te worden opgesloten „Ga je wel eens naar de kerk?" vroeg ik een andere keer. „Ik ben er nooit geweest", antwoord de ze. „Geloof je dan in een God?' vroeg ik weer. „Waarom zou ik"! riep ze verbaasd uit. „Ik heb hem nooit gezien en ik ge loof niet in dingen, die ik zelf niet heb ervaren.... Geloof jij er soms In7 kwam het smalend na. Ik zat met Tamara in de lounge van het Moskwa Hotel en vroeg haar wat voor identiteitspapieren ze bij zich droeg. „Een pas", zed ze. „Een gewone pas zoals iedereen heeft „Laat me eens zien? Ik bladerde door haar dunne. Russi sche paspoort en zag twee stempels staan. Op het ene stond aangetekend, waar ze woonde, op 't andere welk be roep ze uitoefende en in welke plaats, bijna dezelfde stempels, die wij, gedu rende de Duitse bezetting, op onus pa- Het aantal loensende kinderen in Groot- Brittannië neemt op onrustbaren wUze toe en aangezien de televisie, zoals vroe ger de film, overal de schuld van krUgt, wordt dit nieuwe medium ook hiervan verdacht. Dr. Cyrii Cormac. leider van het geneeskundig schooltoezicht in Lin colnshire is er tenminste zeker van, dat de televisie „gedeeltelijk de oorzaak Is". Het was dan ook zijn jaarverslag over de gezondheidstoestand van de school jeugd, dat de aandacht vestigde op door televisie veroorzaakte scheelheid. Uit de door hem gepubliceerde cijfers blijkt, dat in Lindsey het aantal schele kinderen sinds 1949 meer dan verdubbeld is. In 1949 bedroeg het aantal scheelzien- den op een totaal van 12.500 onderzochte kinderen slechts 60. In 1955 was dit aan tal tot 113 gestegen en in 1956 bedroeg het 185. „Het ziet er naar uit", aldus het jaar verslag van dr. Cormac, „dat er verband bestaat tussen het toenemende kijken naar de televisie en de grote stijging van het aantal gevallen van scheelheid. Als een kind de hele dag op sohool zijn ogen heeft gebruikt om te lezen en te schrij ven, is het redelijk om aan te nemen, dat het staren in een half verlichte of don kere kamer naar het televisiescherm de ogen te sterk vermoeit. Ik wil niet zeg gen, dat men de kinderen het kijken naar de televisie moet verbieden, maar de ouders dienen er zorg voor te drag®"- dat de omstandigheden, waaronder,w°rdt gekeken .zodanig worden verbeterd, dat de ogen zo min mogelijk hoeven te worden ingespannen". Het Britse ministerie van onderwijs maakt zich ongerust over de grotetoe neming van het aantal scheelzienden en heeft een onderzoek gelast .Aan de kin deren op de scholen zal worden gev.aagd hoe vaak ze naar de televisie knken WEen Londense oogspecialist echter ver- Wnaïde Dit is voor het eerst, dat ik vin ^cheeïheid al. sevolg van h6^,!^ naar de televisie heb gehoord. Het zal fnteressant zijn, het resultaat van het onderzoek te vernemen Te beginnen met de uitzending Van volgende week zaterdag zal er in de KRO-rubriek „De Springplank" geregeld één van de Nederlandse zingende obers van zijn talent blijk geven. Een *'try van deskundigen zal de prestaties beoordelen, waarna de beste zingende ober beloond wordt met een kunstzinnig servet en een platenspeler met platen, waarondar de opuqjpe v»B zün eigen optreden, Het optreden van het KRO-orkest „Cascade" onder leiding van Johnny Om- bach op vrijdagavond zal voortaan wor den afgewisseld met aardige verhalen, die voor de microfoon worden verteld door acteurs en actrices. Volgende week vrijdag zulJen voor de eerste maal Enny Mols—de Leeuwe en Frans Somers het muzikale programma onderbreken. Na een onderbreking van rui. een jaar hervat de Radiodokter in het KRO-pro- gramma zijn populaire uiteenzettingen over medische vraagstukken. Deze uitzending geschiedt in samen werking met de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis en de Katholieke Cen trale Vereniging voor Geestelijke Volks gezondheid. Naar de Spaanse film „Ml Tio Jacinto" heeft Tom Bouws het luisterspel „Pepote, kind van de straat" geschreven, dat door de KRO onder regie van Willem Tolle naar volgende week vrijdag zal worden uitgezonden. Guus Verstraete jr. speelt de rol van het straatjochie uit Madrid, dat zijn oom Jacinto ondanks diens drank zucht en verval, blijft zien als de grote stierenvechter, die hij eens was. „Donemus", de stichting, die zich ten doel stelt het Nederlandse muziekleven te bevorderen door steun te verlenen aan de Nederlandse scheppende kunst, viert op 27 oktober haar tiende verjaar dag. Naar aanleiding van dit tweede lustrum zal zaterdag a.s. in de KRO-studio een concert van werken van Sweelinck. Hen- riëtte Bosmans. Koos v. d. Griend en Henri Zagwijn worden uitgevoerd door het Omroepkamerorkest onder leiding van Roelof Krol met medewerking van Jos Verkoeyen viool en Adriaan Bonsel fluit. Opnamen van dit concert worden de zondag daarop door de KRO uitge zonden. Jan Willem Hofstra zal als leider op treden bij het nieuwe vragenspel „Boter, kaas en eieren" van de KRO-televisie, Zoals de titel reeds aanduidt, is dit spel gebaseerd op het bekende oude spelletje van dezelfde naam. Verder heeft Jan Vanderheyden het programma „Ad Fundum" geschreven, dat cabaret in enigszins Franse stijl be looft te presenteren. Tot de medewerken den behoren, naast de schrijver zelf. Christel Adelaar, Sylvain Poons, Thom Keiling. René van Voren, Donals James en het Franse pantomime-trio „Les trois Horaces". Een overeenkomst tussen de NTS en de Toneelgroep Theater in Arnhem heeft tot resultaat gehad. dat laatstgenoemde groep dit seizoen haar hele tableau de la troupé beschikbaar heeft gesteld voor een drietal televisie-programma's, waar van het eerste gisteravond onder leiding van de AVRO-regisseur Walter van der Kamp door de VARA-televisie werd uit gezonden. Behalve het bewijs, dat er ondanks de vaak gesmade verzuiling in het Neder landse televisiebestel nog ruime moge lijkheden tot samenwerking zijn, heeft dit geslaagde experiment aangetoond, in welke richting een oplossing kan ^worden gevonden voor de vele moeilijkheden waarmee de Nederlandse televisie tot nog toe op het gebied van de toneeluit zendingen heeft te kampen. Op het scherm werd gebracht „Een Sa tanskerel", een der minder bekende stuk ken van G. B. Shaw. Te verwonderen is dit overigens ndet, want „The Devil's Discipline" is zeker niet een van Shaws sterkste stukken, al vergoeden zijn pun tige geestigheid en vernuftige dialogen veel. Onder de knap uitgebalanceerde regie van Walter v. d. Kamp gaven de leden van de Toneelgroep Theater van dit spe ciaal voor de televisie ingestudeerde stuk een even boeiende als fijn getypeerde vertolking, hoewel zelfs bij deze uitvoe ring het, gemis van de vertrouwde stem uit het souffleerhokje nu en dan duide lijk merkbaar was. De spelers vormden overigens zulk een hechte eenheid en bleken zo volledig op elkaar te zijn inge speeld, dat het weinig zin heeft om op individuele prestaties te wijzen. Een uit zondering willen de slechts maken voor Robert de Vries, die de wat onwaar schijnlijke titelrol volkomen aanvaard baar wist te maken. In de rubriek „Mensen, dingen, nu", die aan de toneelopvoering vóóraf ging, werd naar aanleiding van de Russische kunstmaan een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de luchtvaart, dat ech ter noch door oorspronkelijkheid, noch door veelzijdigheid uitmuntte. Dit is de Lockhead Electra, een nieuw type vliegtuig met s-traal. aandrijving, geschikt voor het ver voer van 85 personen. De K. L. M. heeft twaalf van deze machines be steld. In de loop van 1959 zullen zij in gebruik worden genomen. Op de foto ziet men een van de eerste Lockhead Electra's, die de pro- duktieband in de fabriekshal te Burbank verlaat. Groot-Brittannië heeft zich in verbin ding gesteld met de Hongaarse regering over de arrestatie op maandag j.l. van twee leden van het personeel van het Britse gezantschap te Boedapest, aldus is gisteren te Londen officieel bekend ge maakt. De gearresteerden zjjn mevr. Batyka, hoofd van de gezantschapsschool en Kovacs. een telegrafist. In totaal zijn nu vijf personeelsleden van het gezantschap gearresteerd. Op het ministerie van buitenlandse zaken te Londen is de Hongaarse zaak gelastigde een nota overhandigd, waarin wordt verzocht om opheldering over de reden van de arrestatie van mevrouw Batyka en Kovacs. Verder wordt in de nota gezegd, dat, indien er een rechts geding tegen hen aanhangig wordt ge maakt, de Britse regering de juridische bijstand voor hen wil regelen. Gisteren heeft het Hongaarse opperste gerechtshof vier jonge vooraanstaande Hongaarse schrijvers „wegens hulpverle ning aan de contra-revolutionaire bewe ging" veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van één tot drie jaar. De ver oordeelden zijn Zoltan Molnar (veroor deeld tot drie jaar), Domonkos Varga (twee jaar) en Aron Tobias en Fekete (elk één jaar voorwaardelijk). Fekete en Mol nar zijn vooraanstaande leden van de Hongaarse schrijversfederatie, die dit jaar door de regering ontbonden is we gens aanvallen op de „sociale orde" van Hongarije. De conferentie van het- International® Bureau voor Atoomenergie te Wenen heeft gisteren eenstemmig besloten wenen tot permanente zetel van het bureau te maken. Door toelating van Finland tot het bureau is ,het. g.a.ntal deelnemende landen gisteren gestegen tot 56. Het hoofd van de Canadese vertegen woordiging; dr. Wershof, zei, dat zijn land aanzienlijke hoeveelheden uranium ter beschikking van het bureau of de aan gesloten landen kan stellen. Hij verwacht, dat de jaarproduktie van uranium i" Canada in 1958 tot 15.000 ton zal zijn gestegen. De Indonesische vertegenwoordiging drong er bij de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op aan, dat deze twee landen ter gelegenheid van de oprichting van het Internationale Bureau voor Atoom energie elk een atoombom afgeven en het materiaal van de bom ter beschikking stellen van het bureau. Twee Griekse Cyprioten z(jn gesneu veld b(j een vuurgevecht met Britse mili tairen in de bergen bjj Nicosia, zo 's gisteren uit niet-officiële bron in Nicosia vernomen. Een der leiders van de EOKA, op wiens hoofd de Britten een prijs van 50.000 gulden hebben gezet, heeft zich gisteren overgegeven en aan Britse mi litairen een schuilplaats in de bergen in het zuiden van Cyprus gewezen, waar de Britten, behalve wapens en munitie, de lijken van twee verzets lieden aantroffen, die kennelijk doof hun kameraden doodgeschoten waren- De man die zich overgegeven heeft heet Michael Ashiotis. De regering van de Soedan heeft in be ginsel een aanbod van de Sovjet-Unie voor het aanknopen van handelsbetrek kingen tussen dee beide landen aanvaard. De Sovjet-Unie wenst katoen en ande re landbouwprodukten te kopen, maar het heeft nog niet te kennen gegeven, op welke wijze zij van plan'is te betalen. Hierover is thans opheldering gevraagd door de Soedan. Naar voorts vernomen wordt heeft ,de Sovjetunie aangeboden de Soedan ma- chineriëen te leveren. Ook is de Sovjet- Unie bereid technische hulp te verschaf fen en een lening op lange termijn te ver. strekken. Op de zesde Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel, die van 4 tot en met november in Utrecht wordt gehouden, zullen 255 firma's (verleden jaar 246) ver tegenwoordigd zijn. Op het gebied van meubelen komen er 190 inzendingen ®n met woningtextiel 41. Dank zij de medewerking van het Ka tholieke Vrouwengilde heeft de Stichtin! Hulpactie voor Hongarije een grote in zameling kunnen houden in vele paro chies in Nederland voor kleding e" schoeisel. Stichting zal dezer dage0 duizend pakketten aan kerstgaven naar Hongarije kunnen afzenden. De actie wordt nog voortgezet. Te Aruba, waar hij met vakantie ver toefde, is gisteren plotseling overlede" de heer P. Cornelissen, directeur va" hotel De l'Europe te Amsterdam. De heet Cornelissen was geboren te Amsterdam op 26 oktober 1888. Hij heeft zich veelzu' dig bewogen op het uitgebreide terre11] van de Nederlandse hotellerie en in h® bijzonder op dat der horecaftentoonstellIn' gen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost word®1] verzonden. De data. waarop de correspond®11! tie uiterlijk ter post moet zijn bezoi-Rd, s'aa achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Basilea" 14 okt. s.s. -A? cantara" 17 okt.: Australië: s.s. ..Arcadia",1,, okt.; Brazilië: s.s. „Alcantara" 17 okt Can-n<!L m..s „Noordam" 17 okt., s.s. „Maasdam" okt., s.s. „Nieuw Amsterdam" 19 okt.: Cb"s' vla New York 17 okt.; Neder!. Antillen: "bk „Ists" 14 okt.; Suriname: s.s. „Boskoop" okt.; Unie van Z.-Afrika en Z.W-Afrika: "hu ..Oranjefontein" 16 okt., m.s. „Carnarv.® Castle" 19 okt.; Brits-Oost-Afrika: via Frankr'J 19 oktober. ,a Inlichtingen betreffende de verzendlngsda van postpakketten geven de postkantoren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6