ixx* ^aoeds BE RVO ETS Kamgarert kostuums, zuiver WERNHOUTSBURG 75 JAAR MISSIESEMINARIE KWATTA PUZZEL GRIEP Radio-programma Het wrekende water M' SPORT-SPEL SPANNING mm 't is weer Onze dagelijkse Jubileum tevens opening van herbouwd complex „Klaar-overs" jubileren i ANWB wil herziening grenzen bebouwde kom Nederlandse jeugdploeg oefent tegen Ajax Kuts verbeterde wereld record 5.000 meter Ned. amateurboksers namen geen revanche Vb DINSDAG 15 OKTOBER 1957 PAGINA 4 £7*re weck... .teen ander voordeel _JÉ|ggj|ggjg| Deze prijs geldt uitsluitend tjm zaterdag a.s. ROTTERDAM-C BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS!) - ROTTERDAM-Z B E IJ E RLAN DS E LAAN - SCHIEDAM - DELFT - DORDRECHT Tweemaal gesticht Eerlang vervangen door vrouwen en gepensioneerden? GELD VAN PATROON GESTOLEN? Nette ma?i Koop zo'n Kwatta pakje elke week! gt./ 100 gram ADJUNCT-DIRECTEUR ONTSLAGEN Aparte borden „50 km" wenselijk WALPURGISNACHT IN SCHOTERLAND Friese gondelvaart trok duizenden kijkers TWINTIGDUIZEND KOEIEN INGEëNT Strijd tegen mond- en klauwzeer in Overijssel SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN Duitse zege op Hongarije Kollenbergcross Fransen wonnen met 73 WEST HAM UN. KLOPTE SPARTA MET 5—0 Voorronden W. K. voetbal ARGENTINIë VERSLOEG CHILI MET 2—0 ZIJN OUDERS BESTOLEN BRITSE AUTORENNER VERONGELUKT 3) Oplossing van gistereO er vlug doorheen! Duitse zege B. M. R. S. door ARTHUR WIAYSE H___ vette ivee J f- V Het seminarie Wernhoutsburg zoals het van 1953 tot 1957 werd herbouwd, grotendeels op de oude .funderingen. Wanneer men als Nederlands Lazarist, bijzonder als leraar van het seminarie Wernhoutsburg, te Parnay bij Saumur plotseling voor de heidense graftombe komt te staan van Jules Ferry, is men een opgenblik pijnlijk verrast. Niet zo zeer omdat elk christelijk symbool ont breekt, maar omdat hier de man rust, die voor de Nederlandse kerkge schiedenis, zij het uit de verte, een merkwaardige rol heeft gespeeld. Het was deze Ferry, die in 1882 als minister dreig de met verbod van alle onderwijs door religieuzen Doordat ook België in die dagen in e«n felle schoolstrijd was ver wikkeld tussen liberalen en katholieken, werd Nederland het toevluchtsoord voor Franse onderwijsinstituten. Deze maand juist 75 jaar geleden herhaalde zich aan onze zuidgrens op kleinere schaal wat een tiental jaren tevoren tengevolge van de Duitse Kulturkampf was geschied: het kerkelijk leven in Nederland werd verrijkt met uitgeweken religieuze instel lingen. Zo opende de Lazaristen op 18 oktober 1882 Wernhoutsburg. een der eerste mis sieseminaries in Nederland, pal tegen over de douanepost op de weg van Breda naar Antwerpen. Zij hadden er voor hun bedreigde apostolische school te Rij6sel een veilig onderkomen gevonden in wo ningen en stallingen van een bekende vervoersfirma. Aan deze bezitting, waar aan men door een viertal schilderachtige torentjes zelfs een enigszins seigneuriaal voorkomen had gegeven, was de familie Loos weinig meer gehecht, omdat ze door de treinverbinding over Roozendaal aan een vereenzaamd weggetje was ko men te liggen. Dat het modferne autover keer de oude Napoleonbaan als Europa- weg 10 in ere zou herstellen, was toen niet te voorzien. Die afzijdige ligging was voor de La zaristen geen bezwaar: zij zochten slechts tijdelijk toevlucht en hadden niet de pre tentie iets te gaan betekenen voor de Nederlandse samenleving. In de eerste jaren werd de nieuwe stichting dan ook vooral in het buitenland bekend, want er studeerden behalve Franse, ook Belgische Luxemburgse, Duitse. Zwitserse. Ierse en Engelse seminaristen. En wanneer deze jongelui van zo uiteenlopende nationali teit uiteengingen, droegen zij de herin nering aan dat Franse wereldje bij de Nederlandse grens mee door ge heel Europa en tot in de verste missie gebieden. Doch spoedig werden ook Bra bantse Hollandse en zelfs Friese jongens met uitgesproken missionarisroeping door de geestelijkheid naar de apostolische school aan onze zuidgrens verwezen, zo dat reeds vóór 1900 de meeste studenten Nederlanders waren. Toch bleef het bestuur te Parijs deze stichting zien als een tijdelijk toevluchts oord en toen in 1918 de Franse regering vanwege de blijken van moed en trouw der geestelijken aan het front gunstiger gestemd was voor het katholieke school wezen. werden de Nederlandse jongens In de augustusvakantie verrast met dc eigenaardige boodschaap, dat Wernhouts burg gesloten werd en dat zij maar el ders gelegenheid moesten zoeken voor hun verdere opleiding. Gelukkig wisten de Nederlandse Lazaristen verlof te krij gen het seminarie op eigen verantwoor ding in stand te houden. Bij deze tweede stichting werden zij aangemoedigd en gesteund door voor aanstaande geeestelijken van het bisdom Breda, bij wie de missiebeweging reeds in die dagen een hoge vlucht had geno men. En zo ging Wernhoutsburg sinds 1918 als Nederlands seminarie, weldra met het Nederlands als voertaal, zijn bloeipe riode tegemoet. Ongeveer tweeduizend landgenoten hebben er middelbaar on derwijs genoten: voor het overgrote deel van hen betekende Wernhoutsburg de weg naar een behoorlijke positie in de Nederlandse samenleving. Van het totaal aantal studenten (2610) werden er 519 Lazarist, terwijl nog 99 de priesterwij ding ontvingen in andere congregaties of in de bisdommen. Vier oudstudenten stierven een gewelddadige dood on het veld van eer in de missles. Naast drie buitenlanders werden zeven landgenoten tot het bisschopsambt of een andere ker kelijke hoogv/aardigheid uitverkoren. Helaas heeft de tweede wereldoorlog dit bloeiende seminarieleven jammerlijk ge teisterd. Door granaten en vliegende bom men werd vier vijfde van de gebouwen verwoest. Voorlopig herstel kon niet ver hinderen,' dat als gevolg van de bekrompen en bouwvallige behuizing de toeloop van studenten tijdelijk verminderde bijna algehele nieuwbouw legde zich op als onontkoombare noodzaak. De laatste vier jaren is er dan ook. terwijl het se minarieleven moest doorgaan, bij gedeel ten een volledig nieuw complex verrezen (Van onze Amsterdamse redactie) Zaterdag 27 oktober a.s. is het tien jaar geleden dat de verkeersbrigadiertjes hun intrede deden in het Amsterdamse straat beeld. Het waren Kees Evers, Joop Knot tenbelt en Robert Koopman, die destijds als eersten met hun spiegelei de jongens en meisjes van een in de Vondelbuurt ge legen school veilig de Vondelbrug in de Van Baerlestraat overloodsten. Het idee van de „Klaar-overs" hun eigen roep werd al gauw de soortnaam waarmee de brigadiertjes populair werden was van commissaris Cohen van de Verkeerspoli tie. Hij heeft wel wat tegenstand te over winnen gehad, doch toen de proef bij de Vondelbrug, die juist in gebruik was ge nomen en een nieuw obstakel voor de voetgangers betekende, gelukte, versche nen al ras op andere punten de brigades Momenteel zijn er zo'n 180, samengesteld uit 3000 klaar-o-vertjes die dagelijks 45.000 schoolkinderen veilig naar de overkant brengen. Andere gemeenten hebben in tussen het Amsterdamse voorbeeld al ge volgd. Er bestaat overigens wel een kans, dat de klaar-overs hun langste tijd gediend hebben. Er gaan stemmen op, ook van de initiatiefnemer zelf, die de kinderen willen doen vervangen door volwassenen, die hetzij tegen betaling (zoals in Ame rika), hetzij vrijwillig (in Engeland) de taak van de jeugd overnemen. Dat zou dan dienen te gebeuren door bv. huis moeders en gepensioneerden. Minister Algera schijnt er ook wel voor te voelen, De kinderen hebben hun werk best ge daan, daar niet van, maar in het steeds drukker wordende verkeer wordt het langzamerhand onverantwoordelijk hen met dit soort verkeersregeling te belas ten. De klaar-overtjes zelf piekeren daar over nog niet. Zij gaan nu eerst hun twee de lustrum vieren. Een Amsterdams nieuwsblad heeft al geld ingezameld daarvoor via een eigen „vrije voetbal pool". De Heerlense recherche heeft gisteren de 30-jarige G. uit Nieuwenhagen aange houden, omdat hij in een periode van ruim acht maanden ten nadele van een Heerlense garagehouder, bij wie hij in dienst was, een bedrag van ongeveer 6000 zou hebben ontvreemd. De man is, na verhoord te zijn, overgebracht naar Maastricht en opgesloten in het huis van bewaring. ENEER de minister van financiën, zo schreef „Monsieur Joseph" aan de Franse minister van financiën we noemen maar geen naam, want je kunt in Frankrijk nooit weten, of iemand nog minister is of niet ik heb me ge dwongen gezien, het land te verlaten Maar nu komt het mooie van die nette man. Hij zag zich er toe gedwongen, Frankrijk te verlaten, omdat hij anders niet in staat zou zijn, z'n belastingen te betalen. „Monsieur Joseph", alias of eigenlijk Joseph Joanovici, moet ongeveer een mil jard aan boete betalen, behalve dan zijn gewone belastingen, in termijnen van 200.000 francs per maand. Die boete van een miljard heeft hij in dertijd opgelopen wegens belastingont duiking. nadat men hem niet wegens col laboratie met de vijand had kunnen grij pen. Hij voerde o.a. in zijn voordeel aan. treinen vol schroot drie, vier maal aan de Duitsers verkocht te hebben. De trei nen werden telkens door de verzetsbewe ging verdonkeremaand. Maar „Monsieur Joseph" streek toch de provisie op. Toen hem door de president van de rechtbank verweten werd, dat hij tal van vracht auto's had rijden, waarvan de bestuur ders Duitse rijbewijzen bezaten, ant woordde hij, dat hij ze toch onmogelijk van Engelse rijbewijzen had kunnen voor zien. Het proces tegen „Monsieur Joseph" in 1949 werd 'n ware sensatie, omdat de verdachte zich uit de moeilijkste situa ties wist te redden en de ernstigste be schuldigingen van landverraad en colla boratie wist te ontzenuwen. Er werd later zelfs een film van gemaakt (La tête des autres). „Monsieur Joseph" werd desondanks tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld en tot een boete van een miljard wegens belastingontduiking en tot in beslagne ming van zijn vermogen tot een bedrag van vijftig miljoen. Het duurde niet lang, of hij kreeg ver lof, zich te Mende te vestigen. In een ho telletje daar zette hij zijn zaken voort. De kleine telefooncentrale moest er uit sluitend ten behoeve van „Monsieur Jo seph", de voormalige Roemeense vodden raper, die in 1925 te Parijs zijn geluk kwam beproeven, uitgebreid worden. Hij raakte zo'n beetje in het vergeet boek. Naar het schijnt heeft hij van de sensatie rond de kabinetscrisis en de kunstmaan gebruik weten te maken, om van de een of andere autoriteit „Mon sieur Joseph" heeft vele en machtige re laties. dank zij zijn geld verlof te krij gen, zich naar Parijs te begeven, ofschoon hij Mende niet mocht verlaten, volgens een met het ministerie van financiën ge sloten overeenkomst. Van Parijs uit is hij naar Zwitserland geglipt. Daar schreef hij die beminnelij ke brief aan de minister van financiën, de verzekering gevend, alles te zullen doen, om de resterende termijnen van de boete alsnog te betalen. Er zijn mensen, speciaal bij de politie die geloven, dat „Monsieur Joseph", zo hij dan al naar Zwitserland is gegaan, spoedig in Frankrijk zal terugkeren en zich daar verborgen zal houden. Mis schien is hij reeds terug. Want hij heeft óók geschreven, bij de justitie een eis te zullen instellen, om het recht te verkrij gen, zich vrij te bewegen. De nette man wil vermoedelijk een re visie van zijn proces en heeft er genoeg van, te Mende in ballingschap te leven. „Ik kan in dat gat mijn zaken niet lan ger drijven", zo schreef hij nog..,. u Het is niet schilderachtig als het oude.j Moeilijkheden bij gezondheids worden de J J maar op gelukkige wijze strakke zakelijke lijnen door enige lucht-1 dienst voor dieren in Zeeland tige ornamentiek verzacht. Het geheel j is naar alle zijden open gebouwd, zo dat de jonge bewoners, bestemd voor de wijde horizonten der missielanden, niet opgroeien tussen beklemmende ommuring. Vreugdevol neemt deze gemeenschap op 18 oktober a.s. afscheid van de don kere oorlogsjaren en hun nasleep: met het 75-jarig bestaan viert ze de offi ciële opening van het herbouwde semina rie. Onafzienbaar zijn de financiële moeilijkheden, maar vol vertrouwen be gint Wernhoutsburg een nieuwe periode van zijn geschiedenis, hopende onder Gods zegen nog veel te mogen doen voor de missies en voor katholiek Nederland. Dr. M. J. JOCHEMS C.M. Het bestuur van de provinciale gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland heeft gemeend de adjunct-directeur van de dienst, dr. G. Grootenhuis, niet langer te kunnen handhaven. Hem is daarom per 1 januari 1958 ontslag aangezegd. De ANWB is van mening, dat het van groot belang zou zijn, als de Nederlandse gemeenten overgingen tot het plaatsen van borden „50 km" bU de plaatsnaam borden, die thans de grens van de be bouwde kom aangeven. Nu van 1 november a.s. af een maxi mumsnelheid binnen de bebouwde kom zal gelden, gelooft de Bond, dat aanlei ding bestaat, de ingevolge de Wegenver keerswet vastgestelde grenzen nog eens kritisch te herzien, waarbij dan, zo meent men, zal blijken dat vele plaatsnaambor den op „vreemde plaatsen" staan. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in zijn antwoord aan de ANWB meegedeeld het met de Bond eens te zijn, dat de plaatsnaamborden dikwijls zodanig zijn opgesteld, dat er vóór en achter het bord geen verschil in het karakter van de weg is. Tie minister meent echter, dat de praktijk tot dusverre heeft uitge wezen. dat voor de naleving van de voor schriften die slechts in de bebouwde kom gelden, de enkele aanduiding door het plaatsnaambord voldoende is gebleken. De minister zegt verder, dat de kosten van het plaatsen van aparte „50 km" bor den te hoog zullen zijn; hij geeft er de voorkeur aan „voorshands af te wach ten hoe het door hem gedachte systeem in de praktijk zal voldoen". De ANWB tekent hierbij aan, dat de voorschriften die tot nu toe slechts voor de bebouwde kom golden, niet bepaald tot de brandende verkeersproblemen be horen en dat het argument, dat het plaats naambord tot nu toe voldoende is geble ken, weinig overtuigend is. Wat de kosten betreft: deze komen voor rekening van de gemeenten en per gemeen te kunnen deze niet onoverkomelijk hoog zijn. Een aantal gemeenten heeft intus sen besloten, toch bij elk plaatsnaambord een bord „50 km" te plaatsen, en wel in de vorm van een rond bord met rode rand, zoals dat internationaal is vastge steld. De ANWB hoopt nu, dat dit voor beeld door alle gemeenten zal worden ge volgd. Naar schatting 15.000 bezoekers hebben gisteravond de 25ste jaarlijkse gondel- vaart in het Friese dorp Knijppe (gem. Heerenveen) bijgewoond. Velen van hen wonen bulten Friesland, want de gondel vaart, die op de Schoterlandse Compag nonsvaart wordt gehouden, is voor he noorden des lands te vergelijken met d grote bloemencorso's in het westen. Ruim twintig opgetuigde vaartuigen me uiteenlopende voorstellingen namen er aan deel. De „Walpurgisnacht" opende de rij van vaartuigen, die omstreeks 8 uur midden in het dorp vertrok. Zij werd ge volgd door uitbeeldingen van oude mees terwerken, operettefragmenten, mytholo gische voorstellingen en andere. Veel bij val oogstte een vaartuig, dat de ontmoetin gen van een kunstmaan op haar tocht door de melkweg te zien gaf, waarbij aan de Friese zuivelprodukten een grote rol was toebedeeld. De gondelvaart duurde on geveer twee uur. Blijkens mededelingen van het bestuur aan het A.N.P. is dit ontslag het gevolg van moeilijkheden, die reeds geruime tijd bestaan tussen de dienst enerzijds en dr. Grootenhuls anderzijds. Deze moeilijk heden waren, aldus het bestuur, ontstaan tengevolge van gezagsondermijning door dr. Grootenhuis en het beledigen van de voorzitter van de dienst, de heer J. P. Lin- denberg. Dit kon het bestuur niet langer tolereren. Wel heeft het nog aan dr. Groo tenhuis voorgesteld ontslag te nemen, maar deze is hierop niet ingegaan. Het bestuur heeft hem toen ontslag aange zegd. Dr. Grootenhuis heeft daarop ge adviseerd een commissie te benoemen aan welker uitspraak beide partijen zich zouden binden. Het bestuur ging echter op deze suggestie niet in. Daar het personeel van deze privaat rechtelijke stichting niet in ambtelijk ver band werkzaam is, is een beroep op het ambtenarengerecht niet mogelijk. De be slissing van het bestuur is nu voorgelegd aan de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Zeeland. Desgevraagd heeft dr. Grootenhuis aan het A.N.P. medegedeeld, dat hij zich niet bewust is van gezagsondermijning. Daar deze zaak thans aanhangig is bij de di recteur van het gewestelijk arbeidsbureau wenste hij zich niet verder uit te laten. Dr. Grootenhuis is sedert 1948 werkzaam bij de provinciale gezondheidsdienst voor dieren. (Van onze correspondent). Drie studenten in de diergeneeskun de te Utrecht zijn de vee-artsen in het gebied tusen IJssel en Zwartewater, Noordoostpolder en Zwolle te hulp ge komen bij het inenten van 20.000 koeien tegen mond- en klauwzeer. In Graf horst is namelijk, zoals wij hebben be richt, een aantal dieren met deze ziekte besmet, waarop voor dit gebied een in- en uitvoerverbod werd uitgevaardigd. De boeren, die weigerden hun dieren te laten inenten, werden verplicht de dieren op stal te zetten. Voor deze in entingsactie werden de koeien naar verzamelplaatsen gebracht. Het vaccin wordt gratis verstrekt je-s wonnen van Gelsenkirchen met 43 34, de Amsterdamse jongens zegevierden met 6156. Twee Noordhollandse records sneuvel den. Het meisje L. Böling van Sagitta wierp de discus 37.42 meter ver en bij het polsistokihoogspringen schreef Hof stede van AAC met een sprong van 3.21 meter zijn naam op de recordlijst. Op het sportpark het Lange Pad ls zon dagmiddag het Rotterdamse atletleksei- zoen besloten met de uurwedstrijden van Pro Patria voor snelwandelaars en hard lopers. De uitslagen waren: 1 Engelman (DOS) 12.039.19 meter, 2 Heye (LAT) 11.349.50 meter, 3 Pompe (RWV) 11.000.03 meter. 4 Schrammeijer (RWV) 10.906.73 meter, 5 Witvliet (Pro Patria) 10.524.90 meter. Hardlopen: 1 Bleeker (Lycurgus) 18.197.21 meter, 2 'Va-n der Lin-den (Holland) 17.379.60 meter, 3 Stolk (Gouda) 17.226.37 meter, 4 Chr. van der Zande (Olympïa/47) 17.189.86 meter. 5 Tellingen (FIT, Zeist) 17.037.38 meter. De Nederlandse Jeugdploeg (tot 23 jaar)- zal woensdag a.s. in de oefenwedstrijd bu kunstlicht tegen Ajax in het Olympis00 Stadion te Amsterdam in de volgende op- stelling uitkomen: Doel: Cox (Rapid JC); Achter: Brull (Rapid JC) en Kraay (DOS); Midden: Burgerhof (BVV), Walhou' (NOAD) en Althof (Blauw Wit); Voor. Coenen (MVV), Dekker (Scheve- ningen), N.Ne Luyten (NAC) en Seele° (VVV). De middenvoor zal no-g later worde° aangewezen. (Van onze correspondent) De Rus Vladimir Kuts heeft tydens internationale wedstrijden te Rome het Wereldrecord op de 5.000 meter ver beterd. Kuts noteerde een tijd van 13 min. 35 sec. Het oude record stond op naam van Gordon Pirie (G.B.), die op 19 Juni 1956 in het Noorse plaatsje Ber gen 13 min. 36.8 sec. had laten afdruk ken. De tweedaagse atletiekwedstrijden tus sen de heren van Tsjecho Slowakije en Oost-Duitsland is met 11892 punten door de Tsjechen gewonnen. De Roemeense atlete Yolanda Ba-las heeft tijdens wedstrijden in Boekarest het Wereldrecord hoogspringen dames dat met 1-76 meter op naam staat van Mil dred Mc Daniel (V.S.) geëgaliseerd. Met deze prestatie verbeterde zij haar eigen Europees record met 1 cm. Het Europees record stond tevens op naam van de Russin Taisa Chenchi, die op 17 septem ber van dit jaar 1.75 meter sprong. Voor de der-de maal In successie heeft Joop Delnoye van Kimbria uit Maastricht de Kollenbergcross te Sittard. een wed strijd over 5 km gewonnen. De uitslag luidt: 1 Delnoye (Kimbria) Maastricht; 2 Verbaan (Fes-ti-na) Blerick; 3 Van Hoo ren (Avon) Heerlen); 4 Weu-sten (Avon) Heerlen; 5 Hupperts (Kimbria) Maas tricht. In de clubwedstrijd zegevierde Kimbria met totaal 14 punten. Aan de onder gunstige weersomstan digheden gehouden stratenloop Dwars Door Dordt werd deelgenomen door 45 atleten. In de A-klasse, waarin slechts drie lopers uitkwamen, werd J. Lips i (Parthenon, Dordrecht) eerste. Hij legde j het ruim 5.3 km lange parcours af in 15 min. 56.6 sec. Hij had bijna 14 sec. voor sprong op J. Perdaems (THOR, Roosen daal), die als tweede eindigde. Derde werd A. Koning (DOS. R'dam). In de B- klasse luidde de uitslag: 1 E. Westerhout (Ho-Hand, Leiden), 16 min. 1.2 sec.; 2 D. A. Jansen (THOR, Roosendaal) 16.21.4; 3 Ph. Zoek (Parthenon, Dordrecht) 16.21.4. De Nederlandse amateurboksers zijn er niet in geslaagd revanche te nemen op de Franse ploeg voor de nederlaag van vorig jaar en verloren ook nu de wedstrijd met 37. De uitslagen waren: Bantamgewicht: Ong A. Kwien (Ned.) verliest op punten van René Dernoncourt (Frankrijk). Lichtweltergewicht: Adri Huismans (Ned.) wint op punten van Louis Barcelo (Frankrijk). Zwaargewicht: Gerrit Huisstede (Ne derland) wint op punten van Léon Labaj (Frankrijk). Vedergewicht: Jan de Rooy (Ned.) wint op punten van Mohamed Ould (Fr.). Weltergewicht: Jan de Vos (Nederland) verliest op punten van Clause Saluden (Frankrijk). Lichtgewicht: Jan van der Zee (Ned.) verliest van Roger Younsi (Fr.) door dis- qualificatie van Van der Zee in de derde ronde. Halfzwaargewicht: André Hessing (Ned.) verliest op punten van Wladislas Kopec (Frankrijk). Lichtweltergewicht: Jan Verhagen (Ne derland) verliest op punten van Atssa Haskas (Frankrijk). Zwaarweltergewicht: Dries Pantekoek (Nederland) verliest op punten van Ge orges Chabourine (Frankrijk). Middengewicht: Gilles van der Velden (Nederland) verliest op punten van Mo-issa Sangare (Frankrijk). In een lich-twedstrijd heeft de Engels® tweede divisieclub West Ham United gisteravond met 50 van het Rotter damse Sparta gewonnen. De ruststand was 30. Horizontaal: 1 vernis, 4 afgemat, geestdrift, 9 planeet. 10 zuivelprodukt, 1- deel van een vis, 13 pers. voornaamwoord. 14 kolenemmer, 16 voorzetsel, 17 ambts halve (Lat. afk.), 19 geheel de uwe (Lat- afk.), 20 jongensnaam, 21 rivier in Itali®' 22 zangnoot, 24 maanstand (afk.), 26 reeds. 27 bijwoord, 29 deel van de dag (afk.), 31 voorstelling in de slaap, 33 gang van een paard, 38 plaats in Engeland, 37 verstand; 38 boom. 39 sportterm. Verticaal: 1 koeien-maag, 2 overal, huisdier, 4 vorm van maaien, 5 plaats i11 Afrika, 6 Europeaan, 8 deel van een Fran se ontkenning, 9 titel (afk.), 11 godsdiens' (afk.), 12 gouden tientje (afk.), 15 pers- Voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal werd te Santiago de wedstrijd Chili— Argentinië gespeeld (Zuidamerikaanse zone, groep 2) Argentinië, dat bij de rus! met 10 de leiding had, won de ont moeting met 20. In deze groep heeft Bolivia de leiding met 4 punten uit 3 wedstrijden, gevolgd door Argentinië met 2 punten uit 2 ont moetingen en Chili met 2 punten uit 3 wedstrijden. Vermoedelijk terwijl hij het pas opge haalde anker schoonmaakte ts gistermor gen om 11 uur in de haven van Maas- bracht de 21-jarige schippersknecht Chr. de Dood van het schip „Odilia" over boord gevallen en verdronken. Reddings pogingen mochten niet baten. Het lijk is een uur later door de rijkspolitie te water opgehaald. De Nijmeegse politie heeft gisteren een 31-jarige man, die verdacht wordt van diefstal van ruim f 2000.- ten nade le van zijn ouders aangehouden. De Britse coureur Ronald Searles is bij een recordpoging met een Cooper op het circuit van Monza verongelukt. Het onge luk gebeurde in een bocht, waarbij de wagen in brand vloog. Searles kwam hierbij om het leven. T~ 7- 4 f i' O JJ /V f ja '4 do J' Ij J! J4 ir U jj Jé *4 Je JJ a JV ff *4 voornaamwoord, 18 schaap, 19 speelgo®^. 22 kussenovertrek, 23 selenium (afk., voertuig, 26 geneesheer, 27 lengtemaat, 2° landbouwwerktuig, 30 gebruik in kleding, 31 rivier in Groot-Brittannië, 32 Fran® onbep. voornaamwoord, 34 slede, 35 hoofd deksel. Horizontaal: 1 de, 3 fluit, 6 or, 8 onte< 10 oase, 12 gala, 13 spil, 15 Bea, 16 rug> 18 dof, 20 l.k., 22 o.a., 23 ifu, 24 liaan, 25 pi, 26 a.m., 27 st, 29 eel, 31 one, 33 ork, 35 soep, 37 kilo, 39 asem, 41 oker, 43 ne, 44 steen, 45 mij. Verticaal: 1 do, 2 enge, 3 fel, 4 uk. 5 top, 6 Oslo. 7 re, 9 zaal, 11 Aida, 13 ar. 14 s.g., 15 bende, 17 ulaan, 19 flink, 21 K.L.M., 22 ons, 26 aloë, 28 tolk, 30 esse' 31 op, 32 e.k., 34 roem, 36 Ems, 38 Ion. 39 An, 40 te, 42 rij. De tweedaagse landenatletiekwed- striia tussen Duitsland en Hongarfle te Boedapest werd door de Duitsers met 122 tegen 90 punten gewonnen, nadat zfl op de eerste dag reeds een voor sprong van 59 tegen 47 punten hadden. Amsterdam heeft zondagmiddag op de sintelbaan aan de Kruislaan een jeugd- stedenwedstrijd tegen Ge-lsenkdrchen (Duitsland) me-t 104 pnt.—90 pat. gewon nen. Zowel bij de meisjes als bij de jon gens viel de beslissing van deze span nende ontmoeting, waarin tal van fraaie prestaties werden geleverd, pas in de laatste nummers. De Amsterdamse meis- DINSDAG 15 OKTOBER 22.00 uur Buitenlands muzlekoverzlcht 22.45 uur Swingtime with Bernard 23.15 uur Verzoekplaten 00.30 uur Sluiting. WOENSDAG 16 OKTOBER HILVERSUM t 402 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws, en weerber. 8.15 Gramm. 8.35 Amus. muz. 9.00 V.d. zieken 9.30 V.d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gramm. 'O-3® Morgendienst 11.00 Gramm 11.15 Hoorsp. 12.00 Bariton en Diano 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.53 Gramm. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad 13.20 Marinierskape] 13.50 Gramm. 15.00 Jeugd-en- sembles 15.45 Gramm. 16.00 V.d. Jeugd 17.20 Ckmcertleiding 17.40 Berusber, 17.45 Gramm 18.15 Spectrum v. h. Chr. org., en verenigings- '?v®n '8-3® Meisjeskoor en Solist 18.50 Gramm 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man al Gramm. 19.30 Bulten], overz. 19.50 Gramm 20.00 Radiokrant 20.20 Omr. ork. en soliste 21.20 Caus. 21.40 Lichte muz 22.05 Klankb. 22.25 Geestelijke liederen 23.00 Nws. 23.15 Sportul-tsl 23.20 Gramm. 23.55-24.00 Dagsluiting. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.0° VARA. 7 00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Wfïj 8.18 De ontbijtclub 9 00 V.d. vrouw fjl'/ifl Schoolradio 10.20 Gramm. 11.00 Cabaret Promenade-ork. 12.30 Land- en tuib med^ 12.33 V.h. platteland 12.38 Orgelspel 13.00 N** 13.15 Tentoonstellingsagenda 13.20 Lichte 13.50 Medische kron. 14.00 Viool eo cello *4 V.d. leugd 16.30 Ork., koor en sol. 17.15 muz. 17.50 Regeringsultz. 18.00 Nws. en cotPjUn 18.20 Orgelspel 18.40 Act. 18.50 Gramm <50 V.d. kind. 19.10 Caus. 19.25 VARA-Varia 1 V.d. jeugd 20.00 Nws 20.05 Fakkeldragers^ P.v.d.A. 20.20 Klankb 21.50 Lichte muz. 22}$ Kritisch beluisterd 22 45 Caus. 23.00 Nws. Gramm. 23-50-24.00 Soc. nws. in Esperanto. Engeland BBC Home Service 830 m. 13.00 Dansmuz. 13.30 V d. boeren 13.55 W.t&O ber. 14 00 Nws. 14.10 Gevar. progr. }t'nO Gramm. 15.00 Vd scholen 16.00 Hoorsp. lf; 40) In zijn vuist knelde hij een hard voor werp, en hij besefte dat het de groene ring was, die hij onder water van de hand van de dode had gestroopt. Boven hem klonk de zoetsappige stem van de domi nee. Haal hem aan boord. De magere man vroeg ongeïnteres seerd: Waarom maken we ons druk om een paar kinderen? Ruim ze op, doctor. We kunnen hier niet blijven rondhangen. Ik ben nog steeds de baas hier. Haal hem aan boord, zeg ik. Oké. De magere man boog zich over het water en greep Clint bij zijn pol sen. Hij hees hem op en Clint kwam op het dek terecht. Van uit het stuurhuis riep Morse: Kom hier, mijnheer Farrell. Misschien kunnen we hier eindelij.k ongestoord praten. Hij zat voor de dof glanzende instru menten, met zijn hand losjes op het stuur wiel, volkomen op zijn gemak, als een dominee in zijn studeerkamer. Clint zag dat hij glimlachte. Je hebt me een dienst bewezen, sprak Morse. Zonder het zelf te weten natuurlijk, maar desondanks ben ik je dankbaar. In mijn organisatie is geen plaats voor iemand die twee keer een flater begaat. En hij voegde er zacht lachend aan toe: Je hebt het buitenge woon handig klaargespeeld. Je hebt hem zeker verdronken? Wat bent u met ons van plan? Ik was zo goed als zeker van de uitslag, antwoordde Morse. Anders had ik je niet gedwongen je kracht te tonen. En op levendige toon ging hij voort: Dat is dus dat. En nu verzoek ik je mij ver der als een zakenman te beschouwen. Me neer Farrell En als iemand, die ouder en wijzer is dan jij. Tot dusverre heb je verkozen om mij tegen te werken. Het heeft je weinig opgeleverd, dat zul je toch wei met mij eens zijn. Kort en goed. Ik wens je medewerking. Het begon weer te regenen en de drup pels kletterden op de stuurhut. Weer een windvlaag. Morse trok aan een hand greep en het tempo van de machine werd sneller. Mijn bezigheden hier zijn beëindigd, sprak hij op minzame toon. Misschien ben ik ongelukkig geweest in de keuze van mijn werkterrein en mijn medewerkers maar in zaken loopt men nu eenmaal al tijd risico. Hij liet zijn handen langs het stuurrad glijden. Ik koesterde al dadelijk verdenking tegen mijnheer Burke en daar om heb ik mijn plannen enigszins gewij zigd. Zodra we in volie zee zijn. zullen we opgepikt worden door een vrachtschip I-dat in oostelijke richting vaart. Het schip vaart niet onder Amerikaanse vlag en aangezien het zich buiten de territoriale wateren bevindt, is het hoogst onwaar schijnlijk dat iemand het lastig zal vallen. Ik hoop dat je mijn aanbod zult aanne men. voordat we het schip ontmoet heb ben, Farrell. De „Helene" liep nu met een tamelijke vaart en de regen kletterde tegen de voor ruit van het stuurhuisje. En wat Dewy betreft, zei Morse, ze is eon aardig kind. en ik hoop, dat je ook haar kunt over reden. Ze zal zich wel ongerust over je maken, dus je moest maar eens naar haar toe gaan. Clint verliet de stuurhut. De regen sloeg hem in het gelaat en de koude ervan deed hem goed. Het zou gemakkelijker zijn. in dien hij die kleine man als een onschul dige gek kon beschouwen, maar hij wist heel goed, dat hij daarmee niet klaar was. De boot liep heel gelijkmatig. Clint tuur de in zuidelijke richting. De windvlaag zou niet lang aanhouden, maar dat hoefde ook niet. Nog geen half uur en de boot kon in open zee zijn. Hij dacht aan de politieboot bij Fox Eiland en aan Gun- nard Lund en zijn woede keerde terug. Maar ook al lag de Zweedse visser niet in zijn kooi te ronken, dan kon hij toch weinig uitrichten. Morse had het weer mee. Zonder lichten op en beschermd door het regengordijn, kon de „Helen" iedere andere boot vrijwel ongezien pas seren. Ver naar het zuidoosten zag hij even een lichtflits. Hij telde tot acht en daar iwas het licht weer. De vuurtoren van Martinez. Zij waren al een eind verder dan hij had gedacht. Hij had nog geen tijd om bang te zijn. Dat zou later wel komen. Want nu leef den zij allebei nog en zij vochten niet meer tegen een bende. Ze waren alleen een paar misdadigers diie aan de lange arm van het gerecht trachtten te ont snappen. De magere man zat met opgetrokken schouders en met de hoed over zijn ogen in de visstoel. Natuurlijk had hij een re volver, waarschijnlijk in een holster on der zijn oksel. Hem bespringen snel en geluidloos en daarna de dominee van achteren aanvallen. Het zou een ge weldige-prestatie zijn, als hij de „Helene" kon laten keren en uitleveren aan de au- toriteiten op Fox Eiland. Hij deed een stap in de richting van de achtersteven en onmiddellijk hief de ma gere man zijn hoofd op. De regen trok strepen langs zijn smal gezicht en Clint hoorde het metaalachtige geluid van een trekker die werd gespannen. —Ik zou het jé niet aanraden, zei de man verveeld. De tweede keer zul je minder geluk hebben. De regen verminderde en de wind nam plotseling in kracht af. Clint zag het vuur torenlicht nu duidelijker maar het lag nu lager op het water en de lichtbundel was sterker en witter en bewoon onrustig heen en weer. De magere man stond op. Hij liet de hand met de revolver zakken en tuurde voor zich uit, Dr. Morse, riep hij. zie Ie dat. Er klonk een licht gezoem in de lucht, Vesper^ 17.45 Gevar. progr. 18 00 V.d. Nwa 19.15 Stad en 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 Stad en '£30 19.40 Sport 19 45 Dansmuz 20.00 Gramm 2 „j. Round Britain quiz 21 00 Ork. conc. 22 00 22.15 Ork. conc. 23 15 Klankb. 23.45 Onbeke' 24.00 Nws. 0.08-013 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 JJ'. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. Pr„ d- 14.00 Lichte muz. 14.45 V.d. kind 15.00 vrouw 1545 Races te Newmarket 1605 Ll muz. 16.45 Idem 17.30 Nws. en Mrs. Dale's^ 45 boek 17.45 Gevar. muz. 19.00 Lichte muz. "ie. Hoorsp 20.00 Journ. en sport 20.30 Nws. e"'M var. porgr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en 22.00 Verz. progr. 22.45 Staatstebezoek 23.00 var. muz. 23.30 Nws 23.40 Dansmuz 0.55-'- Nws. als van een ververwijderd vliegtuig. Het werd met de seconde sterker. Van geen enkele vissersboot maakte de motor zo'n geluid. Dr. Morse, schreeuwde de magere man, voorultll Morse antwoordde niet en de „Helene" gleed met dezelfde snelheid voort. Vanuit het zuidoosten gleed een sterke lichtbun del zoekend over het water. Op tien mijl afstand hadden zij liggen wachten op het sein. dat de machinerie in beweging moest brengen. Maar het sein was achterwege gebleven want de dominee had Paddy het zwijgen opgelegd. Tenzij, tenzij de grimmige, kleine man meer pijlen op zijn boog had gehad, waar over hij niet had gesproken. Tenzij het net al nauwer toegetrokken was dan de te genstander verrjwiedde. De felle bundel gleed schuins over het water en de „Helene" werd erin gevan gen, bleef erin gevangen. Clint voelde on der zich het volle geweld van de machine ontwaken en sidderend schoot het jacht naar voren. De boot ontsnapte aan de lichtbundel, werd dan weer gevangen. Ze mochten zich kronkelen en tegenspartelen zoveel als ze wilden. Zij zat in het net. Zij had geen schijn van kans om nu nog tussen de eilanden uit te komen. En zelfs al lukte het, dan zouden tweeduizend paar- dekrachten haar achterna stormen en in halen. Politie Eens had hij de politie gehaat. Nu kon hij ze wel om de hals vallen. De blikken overboord riep de ma gere man. Weg ermee 1 (Wordt vervolgd) 4. ivaö; TV-lpef ~22.45~Nws 0° NDR-WDR. 309 m. „rK- 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Syml-«0 en solist 14.15 Dansmuz. 16.00 Pianorecital JU.' Nws. 17.35 Verz.progr. 19.00 Nws. 19.30 Ai'Lj muz. 20.00 Klankb. 21.00 Moderne muz. Lmt Nws. 22.10 Gevar. muz 23.15 Moderne 24.00 Nws. 0.10-1.00 Dansmuz Frankrijk, Nationaal progr. 347 m. 12.00 Symi. ork. 13.00 Nws 13.30 GraSNO 14.05 Nws. 18.25 Gramm. 20.00 Koorconc 43- Hoorap 2300 Gramm 23.15 Kamermus- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. „til- 12.00 Gramm. 12.30 Weerber, 12.34 Gr 14.0? 12.55 Koersen 13.00 Nws. 13.15 Gramm- .g.ljj Schoolradio 16.00 Koersen 16.02 Gramm ,7.30 Omr. ork. 17.00 Nws. 17 10 Kamermuz- ,9.0® Boekbespr. 18.00 Gramm. 18.30 V. d. 3old ;v Nws 19.40 Volkszang 2000 Radio-opera A 55' Gramm. 22.00 Nws. 22.11 Zang en piano 23.00 Nws. 484 m. ,4.10 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramm- te Idem 15.15 Koorzang 15.30 Gramm, 16.05 L „5- muz. 17.00 Nws. 17.10 Gramm, 17.30 Kame 18.30 Jazzmuz 19.30 Nws 2000 Hoorsp- Nws. 22.10 Vrije tijd. 2255 Nws ,rtP®' TELEVISIE AVRO: 17.00-17 30 V.d. kind. 20.» SP°r" norama 21.00-22.45 Toneelstuk. „gd DUITS progr.: 17.00 V.d. kind. 17.20 V.d- 17.50-18.10 V.d. vrouw 20.00 Journ. 20.1* ber. 20.20 TV-spel_21.40 Fllmprogr. jj) FRANS-BEI<3 progr.: 19 00 Waalse 19.30 Onbekend 20.00 Act. 20.40 TV-spei ,d« Pianorecital 21 40 Literair progr. 22.30 w nws. jgSjJ VLAAMS-BELG progr.: 19.00 V.d. je^ga Nws. 20.00 Gevar. progr, 20 30 FeuiH^n RfllMtr d. AVRO' TV.snpl f»5» 4-?» NwS. CP Ju

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4