Religieus hart van de Maasstad mm „Steigerse kerk" herrijst Hallucinaties in een reddings boot zijn nog verschrikkelijker dan een gierende storm Nederland en de opschorting der kernproeven m Ambtenaren vulden bussen met ideeën Zeventig uur alleen in een reddingboot Stilte-centrum Meer kansen voor „hopeloze" patiënten ld V B ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 PAGES A j£ Plannen voor modern Godshuis in City voltooid Schakels Hyperpressietank voor experi mentele chirurgie HHP Tentoonstelling in Rolzaal Aan het kerkplein Mr. Schürmann in de V.N. SLOT Even nadat de duisternis van de tweede nacht over de schip breukelingen is gevallen neemt de storm in hevigheid af. De mannen behoeven nu niet meer te schreeuwen om zich voor elkaar verstaanbaar te maken. Er komt zoiets als een conversatie tot stand Men spreekt over de kapitein, de eerste officieren, de marconist. „Zij hebben zich fantastisch gehouden" is de mening van de mannen in de reddingboot. Zij stellen zich het weerzien met deze koene zeelui voor, want niemand gelooft, dat zij verdronken zouden kunnen zijn: „Wij zijn waarschijnlijk de pechvogels, omdat men ons nog niet gevonden heeft, terwijl de anderen allang op het droge zijn Dummer vertelt van Zimmerman, die al ver over de zestig was. „Hij lag in het water met een roeispaan in zijn handen, een zwem vest om. Maar hij deed niets om van het zinkende schip weg te komen. Hij had zijn handen voor zijn borst gevouwen. Toen ik hem zei, dat hij met mij mee moest gaan, glimlachte hij, maar hij bleef, waar hij was. Zijn gezicht straalde zo vredig, dat ik begreep, dat hij het met deze dood eens was en waarlijk gelukkig was. Nu ja, als men zijn gehele leven op zee doorgebracht heeft Nog maar zes „Ik heb die pullover niet meer nodig" Hallucinaties.... Spoorloos Alleen in een boot Gered Ja, ook tegen de dood—' Slechts zes man hebben scheepsramp overleefdz van de zesentachtig En toch zullen de cadet^ weer naar zee gaan. Net 3 voorheen willen zij zee-offiCl worden. Dat verklaren zij °°^e voor de autoriteiten, voor Stichting „Pamir" en „Pass3^ en voor de Rederij Zerssen Co. in Hamburg- - De zee laat niemand meer die zich er eenmaal mee verb° den heeft. De zee is zo woB«e lijk mooi en als zij eens geva^e lijk is, dan weegt dat sch° toch tegen alles op. Ja ook tegen de dood 3 ■lillMi van de broeders In een kloosterslot ondergebracht. Naast de toren zal in opdracht van het R.-K. Armbestuur van de St.-Dominicus- parochie een parochiehuis worden ge bouwd. Hierin zijn een vergaderruimte voor 80 personen en een bestuurskamer geprojecteerd, die kunnen worden samen gevoegd tot één grote ruimte. Bovendien zal in het parochiehuis een leeszaal, ka tholieke theologische boeken en tijdschrif ten bevattend, worden ondergebracht, alsmede het parochieel, kerkelijk bureau. Ook zullen hier voorwerpen van moderne religieuze kunst worden tentoongesteld en verkocht. Deze kunstvoorwerpen kun nen eveneens worden uitgestald in een vijftal vitrines in de gevel aan het Hang. Het parochiehuis heeft een eigen ingang aan het Hang, maar is eveneens bereik baar vanuit de Mariakapel in de toren gang. Naar wij menen mag geheel Rotterdam zich met recht verheugen over 3it waardevolle plan voor zijn Citykerk, ontworpen door het architectenbureau Kraayvanger, dat niet alleen in katho lieke kringen bekendheid geniet. Al verwachten wij dat het plan, voor het tot verwerkelijking komt, op enkele punten nog wel een kleine wijziging zal ondergaan. Du. Gezicht in het interieur van de toekomstig- Stcigerse Kerk, wanneer men zich de glazen voorgevel wegdenkt. Op de voorgrond de fraaie toegangspartij; geheel achteraan links de „zangzolder", die tevens als overhuiving van het sacramentsaltaar zal dienst doen Niet ver van zijn oorspronkelijke plaats aan de Hoogstraat zal de Rotterdamse St.-Dominicuskerk, die met de „Olde", een eveneens Domini caanse hulpkerk, irt 1940 aan het oorlogsgeweld ten offer viel, herrijzen. Aan het Hang tussen -de Steigerse gracht en de toekomstige bebouwing aan de noordzijde van de Blaak is de nieuwe Steigerse kerk geprojecteerd als een typische Citykerk, of liever een kerkcomplex, dat een rustpunt wil vormen in het hart van de dynamische Maasstad. groot glas-in-loodvlak, is de Mariakapel, toegewijd aan Maria, „toevlucht van het Rotterdamse volk" ter nagedachtenis aan de gevallenen van Rotterdam. De kapel is bereikbaar vanuit de parochiekerk en direct vanaf het kerkplein. Het Maria- altaar is geplaatst in een nis aan de voet van de toren, die het scharnier van het gehele kerkplein vormt. Aan de daar te genoverliggende zijde van het plein ligt de pastorie die tevens klooster zal zijn. Op de begane grond liggen de spreek kamers en de woonvertrekken. Op de beide verdiepingen zijn de studeer-slaap- vertrekken van de paters en de verblijven De hoge en grote parochiekerk en de loodrecht daarop geplaatste intieme dag-kerk sluiten twee zijden van een ontworpen kruishof af, die niet alleen stiltecentrum zal zijn, maar tevens een overgangselement zal vormen tussen stadsdrukte en de gewijde ruimten. Het gehele complex is zo ontworpen temid den van de hoge zakelijke bouwmassa's van Rotterdams binnenstad, dat naar de zij-de van het Hang, dus tegenover het water, een verhoogd kerkplein ontstaat, gevat' tussen pastorie, voorhof, kerkfa- gade. Mariakapel, toren en parochiehuis, een afzonderlijk stedenbouwkundige ruimte, die zich keert naar de Steigers gracht en in wijder perspectief naar de Delftsevaart. De kerk zal 700 zitplaatsen krijgen, waarvan 580 in de parochiekerk en de overige 120 in de dagkerk, die op het priesterkoor van de hoofdkerk uitmondt en tevens als Sacramentkapel dienst doet. Het Sacramentsaltaar met taberna kel is dan ook gedacht ongeveer op de grenslijn van dagkerk en parochiekerk en overhuifd met een plafond, bedekt met veelkleurig mozaiek, dat zich even in de hoofdkerk voortzet, kennelijk met de bedoeling een sterkere architectoni sche binding tussen beide kerkruimten te scheppen en tevens de suggestie van een baldakijn te wekken boven het Sa cramentsaltaar. Een nadeel is evenwel, dat boven op dit baldakijn het zangkoor is gedacht, iets dat aan de bekronende rol van dit baldakijn geen goed zal doen, temeer, omdat de aldus ontstane lage en brede werking van de overgangspartij tus sen dag- en parochiekerk nogal knel lend zal aandoen tegenover de bijna bevrijdende grootheid van de „aan- dachtswand" ach-ter het hoofdaltaar. Door een geheel glazen deurwand ach ter het sacramentsaltaar heeft men vanuit de dagkerk een ruime doorkijk naar het grote priesterkoor van de pa rochiekerk. Op zon- en feestdagen zullen deze deuren worden opengezet, zodat het hele kerkvolk dan ten nauw ste met het hoofdaltaar is verenigd. De architecten hebben de ruimtewer- I king van 'de parochiekerk vooral laten i bepalen door de lichtinval en de mede-betrekking van de groene bui tenruimte van de Kruishof en het kerkinterieur. Aan de zijde van het kerkgebouw werkt de opengehouden pandgang namelijk tevens als zijbeuk van de kerk, een interessante dubbel functie, die echter niet geheel tot haar recht dreigt te komen wegens de be trekkelijk geringe hoogte van de kruis gang ten opzichte van het schip van de hoofdkerk, en de zwaarte van de kolommen daar langs. De voorgevel van de kerk is geheel „opengewerkt", een ajo-ur van beton nen raamelementen, waarin gekleurd glas in beton zal worden geplaatst. In de drie andere wanden za-1 een rondom doorlopende, smalle raams-trook vlak onder het plafond het dak als het ware boven de kerkruimte doen zweven. Het priesterkoor krijgt een bijzonder wel licht wat romantisch accent door het licht, dat aan de rechterzijde binnen stroomt door een groot raamvlak met gekleurd glas in beton. Van de vervaar diger van deze ramen zal het overigens afhangen of de gelovigen in de dagkerk niet een te sterk tegenlicht zullen ont vangen om hun aandacht op het hoofd altaar gericht te houden. Samen met de kruisgang vormt de B. en W. hebben de gemeenteraad van Amsterdam voorgesteld voor aanschaf fing en inrichting van een hyperpressie tank op het terrein van het Wilhelmina- gasthuis ten behoeve van de experimen tele chirurgie een krediet van 250.000 beschikbaar te stellen en ter financiering van een gedeelte hiervan een geldlening van 100.000 aan te gaan tegen een rente van 4% pet per jaar. Tevens wordt voor gesteld te aanvaarden de uit particuliere kringen gedane schenking van 100.000 ter gedeeltelijke financiering van opstel ling en inrichting der tank. In hun toelichting delen B. en W. mede dat prof. dr. I. Boerema, hoogleraar in de chirurgie aan de universiteit van Am sterdam, er de aandacht op heeft geves tigd, dat door een lange reeks onderzoe kingen in het Wilhelminagasthuis, gevolgd door een lange, nog steeds voortgaande reeks proeven in de overdruktank van de Kon. Marine in Den Helder, is gebleken dat het opereren onder drie atmosferen overdruk een grote uitbreiding betekent voor de operatieve mogelijkheden aan het hart. Dit is reeds onomstotelijk bewezen door proefnemingen op dieren. Er is dus aanleiding te verwachten, dat spoedig pa- tienten, wier toestand thans als hopeloos beschouwd wordt, kans hebben met succes operatief behandeld te worden. De tragedie Stomme ontroering staat er te lezen op het gezicht van de vader, die de hand kan drukken na diens gelukkige redding. Karl Otto Dummer, van de reddingsboot met vijf overlevenden, is weer veilig in het teruggekeerd. in de „Pamir 00^ ■-Vn Art de WK thie hangen zij in de boot. Is het toeval of heeft hij iets hoord? Plotseling tilt Dummer t» hoofd op. re Vlak voor zich ziet hij de donke verroeste wand van een vrachtschip'^ Dummer stoot de lichtmatroos Wirth aan: „Kijk eens, fluistert nu' vlak voor ons ligt een schip Dummer wil niet op zijn eigen nemingsvermogen afgaan, bang als is, slachtoffer van een hallucinatie zijn. Maar nu springt Wirth enth» siast op: „Ja", juicht hij, „een ec» vrachtschip, we kunnen hem zo P» ken Nu schieten ook de an'0 ren uit hun roes overeind: de scheep jongens Kraaz uit Hamburg-HarbU" Anders uit Bremen en Klaus Freu richs uit Bad Kissingen. t Nu zien zij ook de naam van vrachtschip: het is de Amerika^ „Saxon". Een ogenblik denken schipbreukelingen, dat het schip bootje zal overvaren, maar dan draa Het kerkcomplex, dat aan het Hang gaat verrijzen. Links de pastorie, daar achter respectievelijk de kruishof en de dagkerk, die uitmondt op de parochie kerk in het midden. Deze is via de Maria-kapel verbonden met de aan het parochiehuis aangebouwde toren de dagkerk en de parochiekerk. Fraai gesitueerd als een afzonderlijke ronde ruimte aan een stille vijver tussen het groen ligt de doopkapel. De kruisgang waarin ook de kruiswegstaties zijn ge dacht geeft zoals gezegd toegang tot de dagkerk en de parochiekerk, en tevens tot de doopkamer en de „Open Deu-r"- spreekkamer in de pastorie. De gehele dag zal in deze „Open Deur" een pater aanwezig zijn, zodat de kruishof tevens een schakel is tussen het parochie- en citywerk der paters Dominicanen Wel gunstig zal waarschijnlijk het con trast werken tussen de respectieve hoogten van de beide zijbeuken in de hoofdkerk. De rechterbeuk reikt namelijk tot aSn de smalle lichtstrook onder het dak en zal zeker een waardevol plastisch element in het geheel vormen al twijfelen wij er aan of de afsluiting daarvan in de vorm van een altaar onder het orgel bij zonder gelukkig moetworden genoemd. Aan de andere zijde is de hoge zijbeuk doorgetrokken buiten de eigenlijke kerk ruimte langs het kerkplein tot de toren. Deze torengang, waarvan de wand aan Samen met de kruisgang vormt de Deze torengang, waarvan ue w<um aan kruishof de ruimtelijke schakel tussen het kerkplein wordt gevormd door een De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de V. N. mr. C. W. A. Schürmann heeft zich vrijdig in de poli tieke commissie uitgesproken tegen op schorting van proeven met kernwapens los van een algemeen plan tot een eerste stadium van ontwapening. De heer Schürmann zei, dat zijn rege ring ervan overtuigd is, dat opschorting van de proeven als een op zichzelf staan de maatregel niets zou bijdragen tot de vei::gheid in de wereld. Een dergelijke afspraak zou niet ver hinderen. dat zelfs andere landen begin nen met de produktie en het opslaan van deze wapens, aldus de heer Schürmann. Er is thans, aldus de heer Schürmann een zeker evenwicht tussen de grote mo gendheden als gevolg van het bezit van kernwapens. De toezegging onder geen enkele omstandigheid kernwapens te ge bruiken, zou dit evenwicht verbreken, daar zulks ten gunste zou zijn van de par tij, die het sterkst is in conventionele wa pens, aldus de Nederlandse vertegenwoor diger. De commissie behandelt drie afzonder lijke resoluties, ingediend door de Sovjet- Unie. India, en Japan, waarin wordt ver- eze wapens, aldus de heer Schürmann. Gezien het huidige diepgewortelde wan- zocht om opSchorUnE van de kernproe- trouwen tussen de grote mogendheden is'ven. De V.S. en Groot-B nttanndë hebben nioJ. rlll iHflli-ilr ,-,1 11. I4J J.^4 nnonUni.ll..n» uDtiwtu 11 M mu&enuiieuen ia niet duidelijk, welke werkelijke waarde aan een dergelijke verklaring zal worden gehecht, die een morele verplichting in houdt, maar niet voorziet in middelen om nakoming ervan at te dwingen. betoogd, dat opschorting van kernproeven slechts kan zijn vervat in een ruimere af- Als de P.T.T.-man een postzak moest dichtma kensneed hij een eindje touw af, bond er de zak mee dicht en gooide de uiteinden weg. Sinds „het idee" werd geboren, gebeurt dit niet meer. Nu worden er eindjes touw van 6065 cm afgesneden, zodat af val wordt voorkomen. Diezelfde P.T.T. bezat stempelkussens, die han den en bureau zwart maakten. Nu staan ze op een uitstekend onder stuk, zodat via het idee ook dit euvel verholpen is. Als de rechercheur vingerafdrukken moest maken, bestrooide hij de verdachte plaatsen met een ragfijn aluminium - poederEen kostbaar stukje foliestof diende dan om de afdruk te bewaren. Een van de justitiemensen gebruikte eens een stukje goedkoop cellotapeband, drukte dit op de bestrooide plaats, bracht het over op een al even goedkoop zwart papiertjedat toen bo vendien nog een positieve afdruk te zien gaf en verdiende hiermee een premie van de Rijks Ideeënbus-organisatie. Men zou zeggen, dat dit evenzovele eieren van Columbus zijn, maar een gang over de tentoon stelling van gestolde ideeën, die thans te zien is in de Rolzaal op het Binnenhof te Den Haag zal de bezoeker ervan overtuigen, dat het niet alleen maar Columbi- aanse amtenareneieren het afgelopen tuigen, waarop zijn vrienden, om erger te voorkomen, hem vastgrijpen. Urenlang zitten zij zo, totdat zij zelf door oververmoeidheid, wegsluime- renIn zo'n ogenblik springt de cadet overboord: hij lacht en gilt, om dat hij zijn Wil heeft kunnen doorzet ten en nu toch op weg naar de dokter isZijn vrienden zien nog een ogen blik een glimp van zijn lachend ge zicht, dan is het voorbij. De schipbreukelingen zijn nu nog met hun zevenen. Nauwelijks een uur later springt weer een cadet van zijn plaats op. ,,Ik wil even naar beneden, naar mijn kajuit. Daar heb ik nog twee flessen jenever staan. Dat is toch prachtig, niet? Ik wil die flessen even gaan halen". Onmiddellijk zijn zijn vrienden bij hem, houden hem vast. De jongen be gint te schelden. „Laat me los, kwa jongens, ik zal mij bij de kapitein be klagen". Een van de mannen wijst de cadet naar zijn eigen plaats: „Daar is je ka juit. Laat hem los, jongens, hij mag naar zijn kajuit gaan". De cadet lacht, gelukkig omdat hij zijn zin heeft gekregen. Hij gaat naar de bank en gaat zitten, starend, diep voorovergebogen. Na enige tijd valt het stilzwijgen van de cadet de ande ren op. Twee mannen gaan naar hem toe, tillen hem overeind. De jongen is dood. Een waas van tevredenheid ligt over zijn gezicht. Weer volgt een begrafenis in zee- mansstijl. Nu zijn er nog maar zes mensen in de reddingboot. Sinds zij van de zinkende „Pamir" in het water zijn gesprongen, zijn 52 uur verlopen. Allen zijn volslagen uit geput en dodelijk vermoeid. Zij zien vliegtuigen, schepen, land, machtige oceaanreuzen, die op hen afstomen of Het weer wordt beter. Maar toch slaan nog telkens golven over de boot heen, zij het dan, dat zij lang zo krach tig niet meer zijn als tot voor enkele uren geleden. Maar in ieder geval toch nog krachtig genoeg om een man, die er niet op bedacht is, mee te sleuren in de eindeloze diepte. Gevaarlijk blijkt het dus wel, want niemand heeft meer de kracht, een ander te onder steunen. Men is de uitputting nabij. Maar in deze nacht gebeuren er din gen, die zo mogelijk nog verschrikke lijker zijn dan een storm Het is misschien enkele uren na middernacht, als plotseling een van de cadetten opstaat en verklaart, dat hij onmiddellijk naar de dokter moet omdat hij zich niet goed voelt. De jon gen heeft zoveel zeewater binnen ge kregen dat hij daardoor en tevens door de verschrikkelijke dorst, die hij lijdt, hallucinaties heeft gekregen. Waan voorstellingen, die iemand dingen la ten zien, die in werkelijkheid in het geheel niet bestaan. Zijn vrienden begrjjpen, wat de jon gen scheelt. Zij spreken hem gerust stellend toe: „De dokter heeft nu ge'en spreekuur. Je moet wachten, tot het jj^g is!" De jongen wil zich niet laten over- zijn, die spraak over stopzetting van de produktie jaar op cie verschillende van kernwapens departementen, rijks werkplaatsen, P.T.T.- kantoren, belastingdien sten en andere over heidsdiensten zijn uitge broed. Daar is de ingenieuze machine van B. Reinhart van Rijkswaterstaat, die met zijn tractor palen kan rooien, heikarweien verrichten, rioolbuizen uittrekken en zoden aan de dijk zetten en dit al of niet op rails. In de werk plaatsen van tanks, auto mobielen, op de marine werven, wemelt het van ideeënrijke personen, ter wijl gelijktijdig op de departementen ook de bureau-ambtenaar zich niet onbetuigd laat om de papierlawine tot zeke re perken terug te drin gen door vereenvoudi ging en meer efficiency. Ambtenaar en.... imbeciel „Voor 't publiek bestaat er vrij veel overeenkomst in de karaktertrekken van 'n ambtenaar en een imbeciel. Misschien zal men na kennis te hebben genomen van deze ten toonstelling ook enkele meer intelligente trekjes bij de ambtenaar aan treffen," aldus zei bij de opening de voorzitter van de Centrale Ideeënbus commissie Jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pan- nerden niet zonder enig sarcasme. Dr. L. Neher, oud directeur-generaal van de P.T.T. gaf nog enkele gedachten over het sti mulerend werk van de ideeënbuscommissie, dat niet van ambtenaren uit vinders wil maken, maar vóór alles hun het ver trouwen wil schenken, dat aan hun creatieve arbeid aandacht wordt gegeven zonder dat zij daarbij de gedachte moe ten hebben, dat de chef hun dat kwalijk zal nemen of dat alleen het hogere personeel ingeni euze ideeën kan krijgen. Het moet een innerlijke voldoening geven, dat men ten volle als mens meetelt, besloot dr. Ne her, die door het uit schakelen van een ver licht bord „Stop-Rijks- politie" (ook een idee) de expositie opende. 's Middags sprak dr. F. J. E. Hogewind, di recteur van de Rijkspsy- chologische dienst, op de jaarvergadering van de commissie nog over het sociaal-psychologische aspect van de ideeënbus centrale. In het jaar 19561957 werden in totaal 1128 ideeën Ingediend, waar van er 35,8 pet gehono reerd werden met een bedrag van in totaal 14.690. In oktober '56 bedroeg dit percentage slechts 12,9 pet met een bedrag over het vorige commissiejaar van 4.861. Hierbij zijn de ideeën van P.T.T., belas tingdienst en Staats drukkerij niet opgeno men. Gistermiddag maakte de voorzitter bekend dat het departement van Marine het best voor de dag was gekomen in het afgelopen „ideeën jaar" Zes oorkonden zullen naar evenzoveel ambte naren van dit ministerie verhuizen. op hen afstomen, of vlak bij hun bootje in de buurt zijn Slechts zo nu en dan zijn zij helder van geest Maar dan springt weer een van de mannen op, trekt zijn pullover uit en werpt die over boord: „Die heb ik niet meer nodig!" gilt hij, „in mijn kast beneden heb ik nog twee nieuwe!" Door deze uitbarsting zijn allen plotseling weer volkomen helder. „Grote goedheid," zegt er een, „daar zijn we allemaal dicht aan toe. Laten wij in 's hemelsnaam voorzichtig zijn." De mannen komen nu op de idee. een mast op te richten om zoekende schepen op -hen opmerkzaam te ma ken. Plotseling zijn allen klaar wak ker en ga^n, zo goed en zo kwaad als het mogelijk is, aan het werk. Het is een afschuwelijk karwei voor de zes, die praktisch geen kracht meer hebben, overeind te gaan staan. Maar het lukt, zp het dan, dat zij er de hele ochtend over doen. De mast staat en een lege proviandzak doet dienst als noodvlag De mannen laten zich terugvallen op hun banken. Ontdekken dan dat de man, die 's morgens zjjn pullover had wegge gooid, spoorloos is verdwenen. Tijdens het werk heeft hij toch kans gezien, naar zijn kast te gaan, om de twee nieuwe pullovers te halen. Op het ogenblik, dat Dummer met zijn groep van de zinkende ..Pamir" wegzwemt, gaat Gunter Hasselbach in een groep van twintig man op een om geslagen reddingboot af. Zij zien, dat de boot in een nog redelijke staat ver keert, maar als zij het vaartuig einde lijk hebben bereikt, duurt het nog drie uur, voordat het de mannen gelukt, de boot om te draaien. Maar dan con stateren zij, dat de boot lek is en on bestuurbaar. De dreunende golven slaan het gam mele vaartuig telkens weer om. Zo vechten de mannen uren achter een om hun boot en daarmee hun le ven te redden. Telkens weer, als de boot omslaat, kunnen enkele mannen de kracht niet meer opbrengen, in het vaartuig terug te klimmen. Zij worden meegetrokken door de brullende zee, die hen onder duwt en de ongelukkige schipbreukelingen laat verdwijnen. Anderen sterven door oververmoeid heid, velen krijgen hallucinaties en springen over boord En dan, na zestig uur, Is Gunter Hasselbach alleen in de reddingboot overgebleven. In het tweeënzeventig- ste uur wordt hij, volkomen uitgeput, willoos, half buiten zinnen, opgepikt door een vrachtschip. Hij is gered Gunter Hasselbach heeft zijn leven te danken aan het feit, dat hij in een ogenblik van helderheid hij was toen in een hallucinatie reeds over boord gesprongen terugzwom naar de reddingboot. De groep van Dummer, uitgedund tot vijf man, bevindt zich nog steeds in dezelfde toestand. Er zijn twee uur verlopen, sinds de mast in de redding boot werd opgericht. De mannen zijn geheel afwezig, in een volkomen apa- de Amerikaan bij. Hoog boven de ae Ame'isaan uij. W-„i- schipbreukelingen wordt een reddi-_ boot klaar gemaakt. Maar nu kunn zij niet meer wachten; zij hebben nie-- afgesproken, doch springen als commando in het water, zwemt" ■naar de „Saxon" toe, lachend huilend het zeewater uitspuwend De Amerikanen gooien redding., boeien uit, die de mannen snel g™ pen. Dan komt de valreep naar ben g den; de schipbreukelingen van Pamir" willen zich naar boven hijs® maar dan is het gedaan met hun ra" en 'hun kracht. De reactie wreekt zicn_'j zij kunnen de valreep niet meer ov klimmen..'.. Dan komen van boven de Amer kaanse zeelui, grijpen de schipbreuk lingen vast en sjohwen hen de valreeg op. Aan dek worden de vijf Dui„„'n in dekens gewikkeld. „Jullie krijg zo iets warms te drinken!" verzeker de Amerikanen de geredden. Maar vijf willen iets anders. „IJswater vragen zij, „zoveel ijswater als mogelijk is". Zij krijgen het, zo dr gend is hun verzoek en dan drink zij. met liters tegelijk verdwijnt vocht in hun kelen.... Eerst dan s men zij diep en vrij uit, vinden ook woorden van dank en op de v wonde, uitgemergelde gezichten v® schijnt een lachDe dokter v schijnt, jaagt hen naar kooiv mannen moeten uitrusten en hun den moeten verpleegd worden. De 1*- pitein van de „Saxon" komt de sc breukelingen vertellen, dat zij, als.,e(i voldoende uitgerust zullen zijn, zu worden overgebracht op een Arne 'kaans troepentransportschip. Dan vallen de vijf in slaap.... Diep.... droomloos De begroeting dn het vaderlanjj, ten wij daar nog iets van vertel'® Naast de vreugde om het weerzie" er ook de diepe droefheid over de 'v dronken vrienden. jp pe iriwriBiiïïiMiinwwwiriniTiiiiTiiyi JiiifliiiMllWIïïiTrT^MWBT**"*^' 71—v •">77? m Gunter Hasselbach, de man, die alleen in een reddingsboot overbleef van een groep van twintig opvarenden(1j hier. van de scheepsramp. Meer dan 10 uur heeft de twintigjarige Gunter in open zee doorgebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 12