LAATSTE BERICHTEN TURKSE MINISTER NAAR SAOEDI-ARABIE Witte Konrad" in Nylon-dam in Pluimpot doorgebroken Rijndam kwam naar Rotterdam terug Wij leveren goedkoper krediet dan de V.S." Nieuwe plannen voor westen des lands? PAGINA 11 WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 DUITSE KOLENPRIJZEN Marktcommissie der E.G.K.S. vraagt Hoge Autoriteit nieuw onderzoek in te stellen STAKING IN LONDENSE HAVEN Water kwam hoger den verwacht Na brand Nieuw Amsterdam Sovjet-concurrentie THANS WEEKBLAD IN DJAKARTA VERBODEN MARKTBERICHTEN i Gistermorgen om zeven uur is op de hoek ZuiderwegJisperweg in de Beem- ster een ongeluk gebeurd, dat aan de heer H. Heymans het leven heeft gekost. Een personenauto, waarin drie Amster dammers waren gezeten, botste op die hoek tegen een vrachtwagen uit Wognutn. Beide auto's gingen over de kop en ge raakten in een sloot aan de kant van de weg. De bestuurder van de vrachtwagen kon met lichte verwondingen uit zijn auto kruipen, doch van de drie Amsterdam mers werden twee ernstig gewond naar het Stadsziekenhuis te Purmerend ver voerd. De heer H. werd later met veel moeite onder de auto vandaan gehaald. Hjj moet op slag zijn gedood. De marktcommissie van de gemeen schappelijke vergadering van de E.G.K.S. heeft de Hoge Autoriteit verzocht het on derzoek naar de evolutie van de Duitse kolenprijzen voort te zetten. De parle mentsleden beklemtoonden, dat de Hoge Autoriteit zich niet ertoe mag beperken de gegrondheid van de jongste prijsver hoging van Duitse steenkolen te onder zoeken, maar dat zij ook moet nagaan, of die verhoging geen uiting is van een kartelvorming, wat in strijd zou zijn met het E.G.K.S.-verdrag. De marktcommissie nodigde voorts de Hoge Autoriteit uit te onderzoeken in welke mate een harmonisering van haar prijzenpolitiek met die van de zes rege ringen mogelijk is. Enige honderden ladingcontroleurs zijn woensdagochtend in de Londense ha ven in staking gegaan uit protest tegen het ontslag van een arbeider wegens het uitschelden van een havenfunctionaris. Op meer dan 30 schepen, die met levensmid delen geladen zijn, kon daardoor vanochte niet gewerkt worden. De staking is niet- officieei. Elders in de Londense haven zijn de ladingcontroleurs dinsdagochtend nor maal aan het werk gegaan. Ook in Turkije is de kanselier van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Kon rad Adenauer bepaald geen onbe kende meer. Dit bewijst wel het feit, dat men in een park in Izmir een gipsen beeldje, dat sprekend op dr. Adenauer lijkt, heeft opgericht. Dit beeld, voorstellend een kok met een bord macaroni, vertoont zoveel gelijkenis met de Bondskanselier, dat de Turken het „Witte Konrad" hebben genoemd het vertrek uit Southampton 150 paasgiers aan boord zal hebben. De 150 eerste-klaséepassagiers, die op de „Nieuw Amsterdam" geboekt hebben, zouden voor het grootste gedeelte in Le Havre en Southampton aan boord gaan. Naar schatting 25 van hen gaan over naar de eerste klasse van de „Rijndam". De overigen hebben passage op schepen van andere maatschappijen geboekt. Vannacht omstreeks een uur is.de dam, die diende als experimentele afsluiting van de Pluimpot op het schiereiland Tho- len en die van met zand gevulde Bylon- zakkcn is vervaardigd, doorgebroken. Er is thans een gat van ongeveer 50 me ter, waar het water met grote kracht doorstroomt. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat was de dam enigszins aan de lage kant. (3 meter boven NAP) zodat, toen er bij „hoog water", meer verhoging was dan men had verwacht het water uit de Oosterschelde zich over de dam stortte. Op deze wijze ontstond achter de dam ontgronding, waardoor aan de nylon- zakken de basis werd ontnomen en de dam inzakte. Daar de zandzakken verder zijn blijven liggen, is het gat niet diep. Men zal zo spoedig mogelijk trachtten de experimentele dijk te herstellen. Op 16 oktober jl. was hij gesloten. Gistermiddag is de „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn in Rotterdam te ruggekeerd. teneinde passagiers van de „Nieuw Amsterdam" aan boord te nemen Aan boord van de „Rijndam" bevonden zich 415 passagiers. Op de „Nieuw Amster dam" hadden 150 passagiers voor de eerste klasse geboekt en 329 voor de toeristen en kajuitklasse. Van deze 329 zijn er van middag 271 op de „Rijndam" overgestapt 13 blijven op het vertrek van de „Staten dam" over enkele dagen wachten, negen gaan per vliegtuig en vier passagiers met schepen van andere rederijen naar Ame rika. De overigen hebben nog geen be slissing genomen. De .Rijndam" die gisteravond de haven van Rotterdam verliet heeft dan 686 passa giers aan boord. Daarbij komen dan nog een aantal passagiers, die in Le Havre aan boord zou komen. Deze passagiers zijn in de afgelopen nac met de veerboot naar Soutamhpton over gestoken en schepen zich vandaag aan boord van de „Rijndam" in met de passa giers, die in deze Engelse haven wach tende zijn op de „Rijndam". Verwacht wordt dat de „Rijndam" bij De Sovjet-Unie is bereid wapens te le veren aan alle landen, die niet zijn aange sloten bij „agressieve militaire blokken" en zij kan alle onderontwikkelde en voor malige koloniale gebieden uitrusting en kredieten geven op gunstiger voorwaar den dan de V.S., zo heeft de Sovjet-eco noom Eugene Varga verklaard in een spe ciaal nummer van het Sovjet-tijdschrift „Nieuwe Tijden", dat is uitgegeven ter gelegenheid van de 40e verjaardag der „oktober-revolutie". Varga, een Hongaar van afkomst, verklaart voorts, dat „uit voer van de revolutie onmogelijk en ook niet nodig is", omdat „de verdwijning van het kapitalisme slechts een kwestie van tijd is-" (Van onze Haagse redactie) Blijkens een publikatie in „Het Parool" van gisteravond, zou door de Rijksdienst voor het Nationale Plan een nieuw rapport zijn uitgebracht, dat binnenkort aan de ministerraad zou worden aangeboden. Wij vernemen, echter, dat een dergelijk rap port niet bestaat. Wel zal waarschijnlijk nog dit jaar door de werkcommissie „Westen des Lands" het lang verbeide rapport over de plannen voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht worden bekend gemaakt. Dit zal dan wor den overgelegd aan de rijksdienst, welke ten slotte de hierin vastgestelde over wegingen, al of niet van wijzigingen voor zien, aan de ministerraad zal voorleggen. De publikatie in „Het Parool" is geba seerd op interne stukken van de werk commissie. Hierin zou onder meer zijn ge concludeerd, dat de woningbouw en indus trie in de Randstad Holland in 1980 on geveer 40.000 ha bouw- en weidegrond no dig zou hebben. Voorts dat tegen die tijd de totale behoefte aan haven- en indus trieterreinen rond de Nieuwe Waterweg 4700 ha zou bedragen. Dat Rotterdam be halve naar Rozenburg ook nog naar ande re havengebieden zal moeten uitzien, dat de recreatiegebieden in Het Gooi zouden moeten worden gehandhaafd en dat het spoedig wenselijk zal zijn, dat nieuwe ver bindingen komen tussen Amsterdam, Zaan dam en Alkmaar en Amsterdam en Hoorn. (Van onze sociaal-economische redacteur) Zoals bekend, zijn er in de Stichting van de Arbeid reeds enkele malen besprekin gen gevoerd over de kwestie, wat te doen voor die groepen van de bevolking, die door de bestedingsbeperkende maatrege len het zwaarste worden getroffen. De Stichting heeft hieromtrent ook overleg gepleegd met de ministers van economi sche. en sociale zaken Hoewel het wel duidelijk is geworden, dat men de com pensatie voor 'dez^ groepen in een ver hoging van de kinderbijslag zou willen vinden, kwamen tot nu toe toch nog geen concrete suggesties uit de bus. Wel zijn hier en daar min of meer wil de speculaties geuit, zoals vandaag in De Telegraaf, volgens welk blad de kinder bijslag voor het eerste en tweede kind per dag per kind met 2 cent en voor het derde en volgende kinderen met 4 of 5 cent per dag per kind verhoogd zou wor den. Om mogelijke valse illusies te voor komen. menen wij er op te moeten wijzen, dat onder de huidige omstandigheden van een algemene verhoging van de kinder bijslag, als door De Telegraaf voorgesteld, geen sprake zal kunnen zijn. Het Is de bedoeling, de laagste inko mensgroepen, die door bepaalde prijsver hogingen in het nauw komen, te helpen. Een algemene kinderbijslagverhoging zou dit doel ver voorbij schieten. Men zal er dan ook op moeten rekenen, dat een even- Vanmorgen heeft de militaire comman dant van Djakarta, majoor Endang Dach- jar, een verschijningsverbod opgelegd aan het weekblad „Marinjo" in Djakarta. Het verbod geldt voor onbepaalde tijd en werd ingesteld voor de handhaving van openba re rust en orde. De vorige week onderging het dagblad „Indonesia Raya" in Dja karta reeds hetzelfde lot. 22 \a" Abidjan naar Monrovia rqga v [vr e Aires VanStRnH1?!ï n Port Harcourt 22 22 te Amsterdam zegd, dat andere steden, waaronder de hoofdstad, het voorbeeld zullen volgen. b« een incident aan de grens tussen Israël en Syrië zijn gisteren twee Isra ëlische landarbeiders gewond, aldus deel de een Israëlische militaire woordvoer der mee. Het incident gebeurde bij Dafna, toen een tractor, waarop beide mannen za ten, op een Syrische mijn reed. Bij het dorp Dan hebben voorts Syriërs op Israëlische tractorbestuurders gevuurd, aldus de woordvoerder. Niemand werd hierbij gedood of gewond. Op Malta is gisteren vernomen, dat het aangekondigde bezoek van de Britse torpedobootjagers Duchess en Diamond aan de Israëlische haven Haifa is afge zegd en dat de beide schepen inplaats hiervan een kort bezoek zullen brengen aan Tripoli. Volgens ingelichte kringen is tot deze wijziging besloten om een „verkeerde uitleg" van het bezoek van Britse oorlogsschepen aan Israël in ver band met de huidige spanning in het Midden-Oosten te vermijden. Dc Saoedi-Arabische ambassadeur in Washington heeft gisteren gezegd, dat ko ning Saoed z\jn poging om een oplossing voor het TurksSyrisch geschil te zoeken, zal voortzetten ondanks de Syrische wei gering bemiddeling van koning Saoed te aanvaarden. Dc Turkse minister van Staat, Farith Zorlu, is gisteren op uit nodiging van koning Saoed naar Saoedi- Arabië vertrokken. Zoals bekend is heeft koning Saoed onlangs aan Turkije en Sy rië zjjn bemiddeling aangeboden in ver band met de gespannen verhouding tus sen beide landen. Zorlu had boodschap pen van president Bayer en premier Men- deres bij zich. Het Arabisch persbureau meldt, dat duizenden jongelieden maandagavond in de Noordsyrische stad Aleppo oefeningen in straatgevechten hebben gehouden. De gouverneur opende een ..week voor het aanleggen van versterkingen", waarin 20.000 vrijwilligers loopgraven rondom de stad zullen maken en barricades zullen opwerpen. In een bericht uit Damascus wordt ge- LEIDEN, 22 oktober. Aanvoer 249 vette var kens. Notering per kg. levend gewicht: zware 1.51—1.54, lichte r.561.62, zeugen f 1.38— 1.42. Handel goed. 's-HERTOGENBOSCH, 23 oktober. Veemarwt. Aangevoeld 6069 stuks vee, zijnde: 2735 runde ren, 360 garskalvereli, 405 vette kalveren, 338 nuchtere kalveren, 473 schapen, 12 geiten, 27 fokzeugen, 304 slachtvarkens, 17 lopers, 1348 biggen. Prijzen: melk- en kalfkoeien 770— 1250, guiste koeien 630890, kaJfvaarzen 750 1100, klamvaarzen 1 660875, guste vaarzen 600300, pinken 410580, graskalveren 1 260 380, nuchtere kalveren voor fok- of mesterj 75190, weideschapen 5590, lammeren 1 45 80, drachtige zeugen 225325, lopers 54— 62, biggen 3050, vette schapen 70—115, vette lammeren 6095, nuchtere slachtkalve- ren 4075, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 798 stuks, extra kwal. 3.053.15, le kw. 1 2.853, 2e kw. 2.602.75, 3e kw. f 2.40 2.55; vette stieren 2.702.85, worstkoeien ƒ2.302.40, alles per kg. gesl. gew.; vette kal veren le .kw. ƒ2.803.15, 2e kw. 2.45—2.75 3e kw. 2.202.40, nuchtere slachtkalveren 1.30 1.60, slachtvarkens 1.551.67, slachtzeugen le kw. 1.37—1.44, 2e kw. 1.29—1.35, alles per kg. 7 ROESSELAERE, 22 oktober 19a7 CICHOREI. (Medegedeeld door de firma P. Voogd, Schiedam). Oogst 1956 fra 385, oogst 1957 frs 400, oogst 1958 frs 425.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 11