„Oprechte samenwerking, anders komt men er niet" OOSTERSE TAWHE» Je moet altijd oppassen dat een ander je niet voorgaat Moderne meubel steeds meer gewaardeerd SOCIALE WEGWIJZER] He T WITTE PAARD NIEUWE STEDEN IN NEDERLAND Jaarvergadering Ned* Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw v/h TOORENBl DA MME - en dat is géén goede instelling voor weggebruiker PAG UN A 6 Niet „kleven" aan aan vullende werken Toeslagen melkgarantie spoedig uitbetaald? Reclame-plan van 2,5 Plan om kokos in eigen land te spinnen Wat is een bedrijfs ongeval? KLAVER VIER miljoen HONDEN Duitse vergoedingen van schade VH ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 Verwarring en tegenstellingen Rapport over mobiliteitsactie Stedebouwkundige aspecten Voordelen van hoge bouw mËm 11 "Saaülilir'T Advertent* zichtzendingen door geheel Nederland! Nieuwe Binnenweg 340-344 Tel. 34136-55947 HARDE NOTEN OP VIJFTIENDE WEGVERKEERSDAG Unieke drooginstallatie Nederland grootste afnemer van kokos Nieuwe Waterweg-gemeenten spraken met provincie (Van onze verkeersredacteur). SCHEVENINGEN, vrijdag Op de Vijftiende Wegverkeers- dag van de K.N.A.C. zijn vandaag in het Scheveningse Kurhaus har de noten gekraakt. Nederlandse deskundigen staken de hand in eigen boezem: waarom zijn wij slechte weggebruikers? In ons dichtbevolkte land, zei prof. dr. S. J. Groenman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wordt je dagelijks voorgehouden, dat je in de rij moet staan. Wij moeten in de rij staan voor loketten en worden geplaatst op wachtlijsten voor telefoons en woningen. Je moet altijd op je qui-vive zijn, dat een ander je niet voorgaat. En dat is géén instelling, die ons tot goede weggebruikers maakt. Bijna alles Geen gruwels? Bundeling AHOYHAL- ROTTERDAM TENTOONSTELLING MEER DAN 1000 HONDEN Stijl gevraagd Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum li (298m.) BENOEMINGEN BIJ DE S.E.R. Thans ook voor personen in Nederland Betere mensen ROMAN van Anny von Panhuys ll".f (Van onze Haagse redactie) „Begin met een samenwerking, die oprecht is. anders komt men er beslist liet." Dit was het steeds terugkerende thema op de jaarvergadering van het Yed. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, die ditmaal gewijd was aan het onderwerp „Nieuwe steden in Nederland" en die gisteren in het Haagse Dierentuingebouw gehouden werd. Het was vooral dit advies ook, dat een der drie prè-adviseurs, prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State, aan de aanwezigen voorhield. Hij was het, die een vurig pleidooi hield voor een samenwerking tussen de provinciale bestuursorganen en verder tussen de gemeenten voorzover hier in^ de wet Ge meenschappelijke Regelingen geen ruimte geboden wordt. Wettelijke voorzie ningen vormden de muur waaraan verdere kapstokken van welke vorm ook op gehangen dienen te worden. En dan bü de planning samenwerking, „anders kunnen we wel naar huis gaan", aldus prof. Van Poelje. bepalen op welke wijze deze groei ver der zal gaan tot een wenselijke omvang bereikt is. Bij alle discussies, die tijdens dit con gres rond de nieuwe steden gevoerd wer den, kwamen echter talrijke onzekerhe den, vaagheden, tegenstellingen en pro blemen naar voren, die over deze dag een rookgordijn legden van verwarrende complicaties. Dit verschijnsel werd dan ook aan het eind van de dag geconsta teerd door de voorzitter van het Instituut ir. F. Bakker Schut, die desondanks deze debatten een stap vooruit achtte in de richting van een realisering van de nieu we steden, vooral in het westen van ons land. De onlangs door de Tweede Kamer in gestelde „Commissie Mobilitcitsactie", waarvan de burgemeester van Itucphcn, tevens voorzitter van de commissie van advies voor de aanvullende werkgelegen heid, P. B. M. Alberts, voorzitter is, heeft thans rapport uitgebracht. De commissie komt hierin tot de conclusie dat de voort zetting van de mobiliteitsaetie in de hui dige situatie in bepaalde gebieden met een arbeidsoverschot in de zomer nodig ver antwoord kan zijn. In het bijzonder denkt de commissie hier aan de drie noordelijke provincies. Over deze kwestie is uitvoerig gedis- Reeds in zijn preadvies had prof. Van Poelje ervan gewaagd, dat het vraag stuk der nieuwe steden in ons land een reeds dertig jaar oud probleem is. Men heeft echter al die tijd verzuimd een al gemene structuur te tekenen waarbinnen dit alles tot een oplossing zou kunnen worden gebracht. Hij zag deze los van de gedachten aan een algemene nationa le regeling, omdat hierdoor tegenstellin gen zouden worden opgeroepen. „Alle instanties moeten zich realiseren (lat naast de grote en menselijke belan gen, ook het Nederlandse belang staat, dat er boven uit moet worden erkend, aanvaard en gediend. Spr. achtte het no dig en noodzakelijk, dat binnen drie maanden door de deskundigen een plan ter tafel wordt gebracht voor een wette lijke regeling, die nauw aansluit bij de bestaande regelingen. Een afzonderlijke wet als bijzondere oplossing voor geval len waarin de gedachte aan intercommu nale samenwerking dient te worden los gelaten zou hiernaast kunnen komen, In dit verband noemde een van de spre kers, mr. H. W. Bloemers, commissaris van de Koningin in Gelderland, die hier echter als privé persoon sprak, de ge meentelijke indeling een uiterst ineffi ciënte aangelegenheid. Evenals prof. Van Poelje had ook deze spreker veel bewon- iering voor het bestuurlijke aspect van het plan-Wilsveen, „een goed stuk maat werk". Vervolgens kwam er een hartekreet om centraal beleid in deze kwestie uit de mond van burgemeester Thomassen van Zaandam, die zich afvroeg: „Hoe kunnen we omhoog naar een niveau waarop we hiding kunnen geven om een achterstand in te halen en te redden wat er nog te redden is". Prof. ir. Jac. P. Thijsse, algemeen ad viseur van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan, had in zijn preadvies de ste debouwkundige aspecten der nieuwe sle den behandeld. Hij was hierin tot de con clusie gekomen, dat ons land er in de naaste toekomst 6 nieuwe steden bij zal krijgen. Vier in de IJsselmeerpolders, een bij Den Haag en 1 op het eiland Voome. Als normen voor deze steden stelde prof. Thijsse de breedte van de agglo meratie op 8 km. De lengte van een stad zou niet meer dan 10 km mogen bedra gen en de minimum afstand tussen de agglomeraties 4 km. Jhr. mr. De Ranitz (ontwerper plan Reyens) en met hem diverse andere spre kers, ontwikkelde denkbeelden over de waarde van de metropool tegenover klei nere steden. Het grote en machtige po tentieel van onze Randstad biedt zelfs mogelijkheden, die een stad als New York niet biedt, ook al door de grote variëteit der onderdelen, waarvan spr. liever geen ontkoppeling zag. Tenslotte was daar een preadvies van drs. G. J. van den Berg, lid van de di rectie van de Prov. Planologische Dienst van Noord-Holland. Deze stelde het pro bleem van de verstedelijking van ons volk centraal. Vooral de sociologische Droblematiek kwam hierbij aan de orde Maar dan in de ruimste zin en zelfs in mondiaal verband. Individuele vrijheid binnen de steden, nieuwe stedebouwkundige modellen die deze vrijheid bieden, werden hierbij ver bonden aan de bevordering van hoge bouw. Deze dient beslist niet als minder waardig beschouwd te worden, aldus spr. Verder meende deze Inleider dat de grote Nederlandse steden vooralsnog niet hun groei behoeven te beëindigen, hoogstens te vertragen. De directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, mr. J. Vink, sprak eveneens als particulier, enig wantrou wen u!t tegen de waarde van de verste delijking. Hij zag in tegenstelling tot drs, Van den Berg dat de horizon van deze mens zich niet verruimt tot mondiale proporties, maar eerder verschraalde tot het beeldscherm van een t.v.-toestel. Spr. waarschuwde tegen een te omvangrijke groei der steden en hield zich liever aan een optium waarbij de gemeente zelf zal De minister van Landbouw is in prin cipe bereid te bevorderen, dat zo spoe dig mogelijk wordt overgegaan tot het uitbetalen van de toeslagen ingevolge de garantieprijsrege(ing voor de melk. De po sitie van 's rijks kas maakt het echter niet mogelijk tot een voorschotuitkerinf, over te gaan. Hoewel uit de opbrengst van de m®*' gedurende een half jaar slechts met de grootste voorzichtigheid een conclusie is te trekken omtrent de gemiddelde jaar opbrengst, wil de minister in volgende jaren wel overwegen, indien daartoe de mogelijkheid aanwezig is, tot een voor schotuitkering over tè gaan. zodra vast staat, dat de opbrengstprijs van de melk aanzienlijk onder de garantieprijs blijft. Dit heeft de bewindsman meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. Twee beeldendie een indruk geven van het werk in het Haringvliet, waar men bezig is een enorme bouwput aan te leggen. Deze bouwput nadert nu snel zijn voltooiing. Op de bovenste foto zien we hoe draklines de dijk om de bouwput opwerpen; op de bovenste foto zien we hoe dat gedeelte van de dijk, dat gereed is direct met asfalt wordt bedekt: een beschermende laag tegen de nooit af latende aanvallen van de zee. cussieerd in het sociaal maandblad „ar beid" tussen ir. H. Vredeling, lid van de Tweede Kamer, en dr. ir. D. Mansholt, directeur-generaal voor de arbeidsvoor ziening. De discussie was ontstaan nadat ir. Vredeling over de mobiliteitsactie een artikel had geschreven waarin hij stelde, dat de mobiliteitsactie, die onder meer ten doel had te bevorderen dat de jongere landarbeiders een plaats buiten de land bouw zouden zoeken, een onsociale maat regel was, omdat de jongere krachten de plaatsen van de ouderen innamen. Toen deze in het maandblad „Arbeid" gevoerde discussie de aandacht van de Tweede Kamer trok, kwam er een com missie tot stand om rapport over de rnobili- teitsacties uit te brengen. Aangezien er nu, om de mobiliteit te bevorderen, een regeling bestaat, dat per sonen beneden de veertig jaar van be paalde aanvullende werken kunnen wor ten uitgesloten (volgen3 de commissie om te voorkomen dat men aan deze werken gaat „kleven"), waarschuwt de commis sie er in haar rapport voor, dat deze uit sluiting zo goed mogelijk op de plaatse lijke werkgelegenheid moet worden af gestemd. Tfprjr.1 -ï,rr (Van onze Utrechtse redacteur. j heel omgekeerd worden, zodat men naar Van 4 tot en met 9 november wordt in twee zijden uitzicht kan hebben, zonder het de Jaarbeursgebouwen te Utrecht weer gehele meubel te moeten omdraaien, een Beurs voor Meubelen en Woningtex- Waar de Meubelbeurs ook een goed tiel gehouden, waar wü ongetwijfeld veie overzicht biedt van de mogelijkheden den aan tapijten van zacht weefsel werd voor 42 miljoen gulden kokos- en slsal- weefsel gemaakt. Van deze laatste cate gorie voert ons land vooral naar Amerika uit. Nederland is zelfs de grootste afnemer van kokos uit India, die daar nog met de hand gesponnen wordt. De fabrikanten van kokosprodukten in Nederland zijn een plan aan het uitwer ken om gezamenlijk de ruwe kokos te importeren uit een ander land dan Inida, nieuwe modellen meubelen te zien krijgen alsmede andere noviteiten op het gebied van de woninginrichting. De ontwikkeling op dit terrein is nog steeds gaande en de groep mensen die op het traditionele meu bel uitgekeken raken en gevoel krijgen voor goede vormgeving en de functie van een bepaald meubel, wordt steeds groter. Wij hebben onlangs een bezoek gebracht aan een betrekkelijk nog jonge meubelfa briek in Culemborg, die zich uitsluitend toelegt op het vervaardigen van moderne zitmeubelen en daarbij passende tafels. Als houtsoort wordt alleen kersenhout ge bruikt, dat voornamelijk uit Frankrijk wordt betrokken, en zich bijzonder goed leent voor moderne meubelen. Dit hout moet uiteraard, gelijk elk ander hout, eerst behoorlijk gedroogd worden, waarvoor het eerst de nodige tijd in de buitenlucht ligt. De Culemborgse fabriek laat het daarna een behandeling ondergaan in een unieke drooginstallatie volgens een centrifugaal- systeem, waarbij het hout gedurende drie dagen en nachten in het rond wordt ge. slingerd. Voor twee nieuwe soorten meubelen zal op de aanstaande Beurs speciale aandacht gevraagd worden. Een Doubletbank, die als zitbank en rustbed afwijkt van de be staande modellen en een Janusbank, een set van twee aan elkaar bevestigde fau teuils en tafeltje. Het grappige is, dat zit tingen en tafelblad onderling verwisseld kunnen. De zittingen kunnen bovendien ge- In de praktijk blijkt, dat bij vele werk gevers en werknemers geen goed begrip bestaat over de vraag, wanneer sprake is van een bedrijfsongeval, waarvoor door de Sociale Verzekeringsbank krach tens de bepalingen van de Ongevallen wet uitkering wordt verleend. Op zichzelf is dit wanbegrip niet zo ver schrikkelijk. Immers, wanneer een be drijfsongeval door de werkgever ten on rechte bij de Sociale Verzekeringsbank is aangegeven, dan stuurt deze de stukken wel naar het uitvoeringsorgaan va-n de Ziektewet door, opdat dat orgaan uit kering krachtens de bepalingen van de Ziektewet kan verlenen. Om de werkge ver onnodige administratieve rompslomp te besparen en om te voorkomen, dat ie werknemer onnodig lang op uitkering moet wachten, is het echter wel gewenst, dat de aangifte direct bij het juiste uit voeringsorgaan wordt ingediend. Een bedrijfsongeval is een ongeval, dat d« werknemer in verband met zijn dienstbetrekking overkomt. De Ongevallenwet geeft geen definitie van het begrip ongeval. Uit de rechtspraak is de volgende definitie af te leiden: on der ongeval wordt verstaan een onver wachte gebeurtenis, waarbij door een plotseling van buiten af inwerkend ge weld letsel ontstaat, hetwelk arbeidson geschiktheid teweeg brengt, dan wel ge nees- of heelkundige behandeling nodig mdciKt. Een duidelijk voorbeeld waarop deze definitie van toepassing is. is de timmer man, die op zijn werk zijn duim kwetst ten gevolge van een msslag met zijn hamer. Zo zijn er talloze voorbeelden te vin den. Met nadruk wijzen wij er op, dat vertillen, verrekken,' spit en dergelijke nooit als ongevalsgebeurtenis aangemerkt wordt. Hierbij ontbreekt namelijk het van buiten af inwerkende geweld. Indien een dergelijk voorval arbeidsongeschikt heid veroorzaakt, dan moet dit dus aan gegeven worden bij het uitvoeringsorgaan van de Ziektewet. Welke ongevallen in verband met de dienstbetrekking vallen nu onder de On gevallenwet? Allereerst dus de onge vallen tijdens het werk.Maar ook de on gevallen op weg van huis naar werk of van werk naar huis houden verband met de dienstbetrekking. Wel zal in het algemeen de kortste of de meest gebrui kelijke route moeten zijn gevolgd, un- gevallen tijdens schafttijd kunnen in som mige bevallen geacht worden verband te houden met de dienstbetrekking Dat hangt af van verschillende omstandighe den. Als er bij de ongevallen op weg van huis naar werk of omgekeerd sprake is geweest van roekeloosheid van de zl-loe van de getroffen werknemer, dan wordt geen uitkering verleend. Dit geldt niet voor de ongevallen tijdens werktijd. Sinas korte tijd worden ook de ongevallen in verband met werkzaamheden ten behoeve van de bewaking van de onderneming b.v. ingevolge de Wet Bescherming Be volking als ongt vallen in verband met de dienstbetrekking beschouwd. Met ongeval stelt de Ongevallenwet ge lijk' letsels in betrekkelijk korte tijd ont staan zoals bevriezing, warmtebevan- Ing peesschede-ontsteki-ng enz. Ook wor den' een aantal met name genoemde be roepsziekten met ongeval gelijkgesteld o.a. lood vergiftiging, silicose, bakkersec zeem, tuberculose bij personen werkzaam in sanatoria of ziekenhuizen, enz. Vragen omtrent de Sociale Verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden .n- acdiend bij onze sociaal-economische redactie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam, ten aanzien van vloerbedekking, is het wel interessant met een enkel woord te wijzen op onze eigen tapijtindustrie. In een der grootste tapijtfabrieken van ons land, in Moordrecht, hebben wij ge zien, hoe gestreefd wordt naar een goed kwaliteitsprodukt. Meisjes waren bezig met het knopen van tapijten uit de hand, waarbij een frappante vingervaardigheid getoond wordt. Al naar het dessin doen twee meisjes gemiddeld vier weken over een tapijt van 2 bij 3 meter. Zo ontstaat het Smyrna tapijt en hoewel ook machinaal tapijten geknoopt worden, wil men hier daaraan toch niet deze benaming toekenen. Hoe de naam Smyrna-tapijt is ontstaan? Wel de Raadspensionaris Schimmelpen- ninck had eens uit Turkije een kleed ge kregen. waarin door een uit het vuur weggerold houtblok een gat was gebrand. In Deventer werden toen al tapijten ge weven en daarheen werd het kleed ter re paratie gezonden. Natuurlijk moest eerst het weefsel van het beschadigde kleed be studeerd worden en zo ontdekte men in in ons land de knoopttechniek, die daar na met veel succes ook ten onzent wordt toegepast, Nederland en vooral Deventer hebben zich daardoor zelfs een wereld faam weten te verwerven. Tot uit Ame rika toe komen de bestellingen. Amerika is zelf het land met de groot ste produktie tapijten; in 1955 bijna 90 miljoen vierkante meter. In 1956 lag de produktie 10 pet. hoger. Dit alles is voor eigen verbruik en komt overeen met on geveer 0.60 vierkante meter per hoofd der bevolking. In ons land, waar in 1956 5.100.000 vierkante meter geproduceerd werd, ligt het verbruik daar niet ver onder Daarbij hebben wij in 1956 voor 18 miljoen gulden geëxporteerd. De laatste jaren neemt ook de produktie van kokostapijten zeer toe. Tegenover een produktie in 1956 van 84 miljoen gul- Op verzoek van Ged. Staten van Zuid- Holland is een negental gemeentebesturen uit het gebied rond de Nieuwe Waterweg bijeengeweest ter provinciale griffie om over bestuursproblemen in dit gebied te spreken die op korte termijn om een op lossing vragen. Deze gemeenten nemen deel aan het bekende overleg van 27 gemeenten waar het gesprokene in een spoedig te be leggen vergadering aan de orde gesteld zal worden. Radio-actie in samenwerking met en ten bate van: Stichting Prins Bernhardfonds. Stichting Het Nederl. Blindenwezen, Ne- derl. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Prof. dr. K. Baschwitz, oud-hoogleraar in perswetenschap en massa-psychologie aan de Universiteit van Amsterdam, zag het psychologisch en constateerde gelijk gerichte effecten bij de verschillende groepen van weggebruikers. Een stroom van fietsers op een rijwielpad geeft bij voorbeeld zo lang mogelijk de bromfiet sers geen ruimte om te passeren alsof er een stilzwijgende afspraak tussen de fietsers bestond. Dit is een kwestie van gewoontevorming en psychische aanpas sing aan het telkens nieuwe vervoermid del. Het aanpassingsproces is op gang, maar nog lang niet ver genoeg gevor derd. Hier valt nog onmetelijk veel sociaal-pedagogisch werk te verrichten. Ja, beter begrip op de weg, dat was ook de wens van de reclame-deskundige, jhr. W. van Andringa de Kempcnaer voorzitter van het genootschap voor reclame die zich afvroeg, of we er wel komen met het uitvoerig publiceren van alle uiterlijke verschijnselen van de ver keersonveiligheid. We weten bijna Maar één belangrijk gegeven onttrekt zich aan onze beoordeling. En dat is^ juist het gegeven, waar het om gaat. Temidden van al onze cijfers weten wij namelijk niet wat de mens bewoog, toen het onge luk gebeurde. Psychologisch onderzoek naar de diepere oorzaken van ongelukken is daarom van het grootste belang. Het is te hopen, dat wetenschappelijke werkgroepen er in zullen slagen de on misbare gegevens over de psychologische achtergronden aan de deskundigen ter hand te kunnen stellen. Zolang echter dit voor iedere reclameman hoogst waarde volle materiaal ontbreekt, zullen wij moe ten roeien met de riemen die wij hebben. Er zijn de laatste tijd stemmen opge gaan, de verkeerspropaganda gruwelijker te maken. Jhr. van Andringa de Kempe- naer vroeg zich af, of de „bloed-zweet- en-tranen"-techniek de gewenste reacties teweeg zal brengen. De verkeersonveilig heid zou ook vanuit een positieve (recla me) hoek benaderd kunnen worden. „Amerikaanse verzekeringsmaatschappijen hebben het thema van treurende nabe staanden" verlaten en hebben het meer gezocht in de aantrekkelijke schets van een jong, gelukkig gezin, dat tijdig voor zieningen had getroffen en nu kennelijk geen materiële zorgen meer kende. Een koerswijziging, die zeer opmerkelijke resultaten heeft gegeven. Op het gebied van de reclame had spre ker nog een raad. Géén versnippering. Het gevoel, dat alle beetjes helpen, gaat in de reclame niet op. Het is in de reclame als in de geneeskunde: er is een bepaalde dosis beneden welke geen enkel effect kan worden gesorteerd. Daarom uitgegaan moet worden van een drie- of vijfjarenplan. Ik ben ervan overtuigd, dat de Nederlandse reclame-industrie vol doende deskundige krachten beschikbaar zal willen stellen, zo zei hij. Elke week MORGEN, ZONDAG 27 OCT. van 9 18 uur, in de INTERNATIONALE MET NATIONALE- EN INTER NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN de grootste hondententoonstelling ooit in Rotterdam gehouden Toegang {1.50, Kinderen totl 4 j.fO.50 doorlopende dagkaarten f 2.50 in alle dagbladen een advertentie va° een halve pagina, inschakeling van tü radio en televisie. De totale kosten een effectieve nationale campagne zub zo meende deze spreker niet ver van 2,5 miljoen liggen. Is een dergelijk bedrag verantwoor De verkeersongevallen hebben Ne°e *11. in 1955 naar schatting ongeveer 200 joen gulden gekost, zijnde het nation produktieverlies door dood, invalid en verwonding, benevens de kosten verpleging en afwikkeling door politie, justitie. Dit bedrag kan voor 1957. ,ie *,ii worden gesteld op 220 miljoen. Als1 2,5 miljoen investeren, dus ongevc één procent van die 220 miljoen j wÜ zouden een resultaat boeken vaI*,|e pet., dan zon het eerste jaar van de ac ons reeds een „winst" opleveren ongeveer 8 miljoen. Voorlopig hebben wij nog te kam?!? met een stroef wegverkeer. Als een o oorzaken daarvan zag prof. Groe,n'Art de welvaartsstijging. Deze welva1 vraagt om aanpassing zo zei hij en vraaa om stijl. De Nederlanders hebben het in he' scheppen van stijl, van een harmonise levehspatroon, naar het oordeel van vreemdeling weinig ver gebracht. welvaartsstijging heeft ons gebrek aa^ stijl en maatgevoel nog wat scherpe aan het licht doen treden. Wij zijn Wu kampioenen van de hela-hola-stijl. te tol Alia cijfers opgeteld Inzenden aan: Klaver Vier, Hilversum Bij K.B. is benoemd tot lid van de S.E.R. professor P. de Wolff te Heem stede en tot plaatsvervangend lid mr. R. van den Bergh te Amsterdam. Prof de Wolff, die de vacature zal ver vullen welke is ontstaan door net aan ir H. Vos op diens verzoek verleende eer vol ontslag, is buitengewoon hoogleraar in de statistiek, wiskundige economie en econometrie aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, alsmede directeur van het Centraal Plan Bureau. Mr. Van den Bergh is wethouder der gemeente Amsterdam. Hij beheert de portefeuille van volkshuisvesting. Ingevolge de in de Bondsrepubliek Duitsland afgekondigde achtste wet tot wijziging van de wet tot evenredige ver deling van lasten is de aanmelding van schaden, waarvoor in de wet tot evenre dige verdeling van lasten vergoedingen in het vooruitzicht worden gesteld, opnieuw, en wel tot nader aankondiging, mogelijk geworden. Op de schadevergoedingsrege ling, welke destijds In het kader van de wet tot evenredige verdeling van las ten werd getroffen had reeds betrekking de publikatie in de Nederlandse Staats courant van 6 mei 1953. De bepalingen, wel ke voor Nederlandse onderdanen in het bijzonder van belang zijn, worden in een publikatie in de staatscourant van heden nogmaals in het kort uiteengezet. Nadat in de afgelopen jaren in het al gemeen slechts voorschotten op deze „HauptenschSdigung" werden verleend aan personen, die hun voortdurend ver blijf hebben in het gebied van de Bonds republiek Duitsland of van West-Berlin, zullen thans óók personen* die in Neder land of in een ander land buiten West- Duitstand of West-Eerlijn woonachtig zijn, voor uitkeringen In aanmerking komen, Aangezien genoemde wet echter tevens bepaalt, dat de uitbetalingen in de eerste plaats ten goede zullen moeten komen aan personen, die op grond van hun leeftijd of hun invaliditeit recht hebben op een zeke re prioriteit, kan het nog geruime tijd du ren vooraleer alle betrokkenen de hun toe komende schadevergoeding zullen hebben ontvangen. De wet stelt als uiterste ter mijn 31 maart 1979. De Duitse ambassade verstrekt aanmel- weten ons nog geen discipline op leggen, die tot correctheid leidt, maathouden. Inherent aan de welvaart®' stijging is ook, dat wij grote waard® zijn gaan hechten aan allerlei symbole®» waaruit onze nieuwe staat kan blijke®' Al wat rijdt en glimt leent zich in be bijzonder als status-symbool. Ik ga nog een stap verder, aldus dez® spreker: dankzij de welvaartsstaat, waa in ik overigens dankbaar ben te ^evez! is de vroegere standen- en klassenstrui tmir verbleekt en komen het persoonlU tuur verbleekt, en komen het persoo bezit, de symbolen waarover men be' schikt, sterk naar voren om een prestig®^ structuur te scheppen. Er zijn nieUJpt groepen ontstaan, met name ook in h verkeer die elkaar, net als vroeger - - <je ogen de klassen, gunnen het licht in noê De genoemde prestige-structuur is n geenszins tot rust gekomen. Wie eerst fiets had, gaat klimmen naar de brom fiets en vandaar naar de kleine auto, tenslotte te komen tot een grote au- Deze ontwikkeling verloopt zó snel, het naar mijn mening nog de fletser die de normen voor het verkeer b®Pa®aji De automobilisten en bromfietsers v vandaag zijn de fietsers van gtet®7 Voor de fiets geldt in feite het „kr" door, sluip door". Een deel van o» automobilisten zit te fietsen in een au t Het feit, dat in Nederland de automobi" een voormalig fietser is en dat vool Nederlandse kind de fiets het ubUP p vervoermiddel is, biedt wel mogelljkhej-' tot verkeersopvoeding. In deze zin nau^g lijk: als wij willen dat het gemotorise g verkeer keurig gaat rijden, moeten jj kinderen netjes leren fietsen. D r0p) overigens niet voldoende. Het gaat e - een aantal trekken in onze samenlev te corrigeren. Een goede geestesgesteldheid wordt aangekweekt door middel van verkc<!pg opvoeding, aldus prof. Groenman. slagzin moet niet zijn „wees een heer^e het verkeer", maar „wees een heer' opvoeding, die ons dit resultaat U1 brengen, is in de eerste plaats een ®^g voor het gezin en daarnaast voor school. Als w|j de mens tot een t>® mens maken, zal ook het verkeersge heter worden. Een tijdlang zwegen de beide inzitten den van de wagen; ieder scheen in zijn eigen gedachten verdiept. - U komt uit een streek, die al bijzonder rijk is aan landschapsschoon, juffrouw Burger, begon von Dittborn. - Onze Mark daarentegen is zo'n beetie een stiefkind van de natuur. Zijn stem werd dieper, warmer. - Maar het zou onbillijk zijn, ze uit te schelden vor lelijk en eentonig, al kan ze op de oppervlakkige toeschou- wer w€l eens die indruk maken. Ze heeft haar eigen verborgen schoonheden en stemmingen, maar die laat ze zo maar niet aan iedereen zien. Men moet Brandenburg door en door kennen, er misschien wel geboren zim om het op zijn juiste waarde te kunnen schatten. Ik houd er van uit de grond van mijn hart, en ik zou zijn plekje grond hier niet willen ruilen met de beroemdste streek van de wereld. Josefa bemerkte met verwondering op. hoe levendig en gevoelig dit schijnbaar koele en strenge mannengezicht kon wor den; het leek zo veel jonger en knapper. Hij sprak verder meegesleept door zijn enthousiasme. Onze sombere dennebossen staan stei ler en ongenaakbaarder dan alle dennen, die je elders ziet, vind ik altijd, en het ruisen van de wind door de dichte naal den klinkt zo geheimzinnig als oude sagen. Midden in de stilte van doodse vlakten liggen dan opeens diepe meren, hun wa ter is helemaal donker van de lichte beu ken, die er omheen drommen. En de stem ming, die daar hangt, die weemoed, die ingekeerdheid, die heb ik overal elders vergeefs gezocht. Josefa zat doodstil en luisterde naar zijn bewogen stem; ze had wel gewild, dat bij urenlang zo doorsprak. Het leek haar werkelijk, of ze zelfs al iets voelde van de betovering van het landschap, die hij haar schilderde. Doch plotseling zweeg nij, blijkbaar gestoord door de schrille claxon- stoot van een auto, die hen in razende vaart inhaalde. De koetsier, naast wie de knecht stijf- rechtop de bok zat, zwenkte een beetje naar rechts en meteen schoot ook al de lange, donkerblauwe wagen voorbij; het was de Mercedes, die Josefa daarstraks op het stationspleintje bewonderd had. Ze herkende in een flits het kleine gave poppegeziicht van baronesse Grettenau en voelde, bijna pijnlijk, als een scherpe steek, een seconde de blik van twee groen- glinsterende ogen, die met een mengeling van spot en medelijden in de hare priem den. 'n Wolk fijn stof joeg achter de wa gen op en hulde het rijtuig als in een grauwe sluier. Malte Dittborn bleef verder zwijgen en slechts nu en dan maakte hij een korte opmerking om haar een of ander detail van het landschap te verklaren. Het was een verrukkelijke dag in de vroege herfst, en nu, op het middaguur had de zon een bijna zomerse gloed. Geen mens was wijd en zijd te zien, slechts heel uit de verte klonk nu en dan honde- geblaf door de dennebomen, die als een bijna zwarte muur aan weerszijden van de landweg oprezen. Het geblaf kwam blijkbaar niet van de een of andere hoeve, want geleidelijk klonk het al dichter en dichterbij, en plotseling kwam uit e,^n smalle zijweg een amazone te voorschijn naast wier gitzwart paard twee grote jachthonden sprongen. Paard cn berijd ster kwamen regelrecht op het rijtuig toe en de laatste hield met een ruk de teugels in. Een eigenaardige vrouw, dacht Josefa, want de vreemde droeg een slappe heren- vilthoed met een brede rand en onder de tweedrok kwamen stevige mannenlaarzen uit. Het Ucht-blozende gezicht was bijna zonder rimpels en een paar korte, bruine vlokken haar krulden onder de hoedrand te voorschijn. De koetsier bracht de paarden tot staan alsof iemand hem dat bevolen had en de vrouw reed stapvoets tot vlak naast het rijtuig. Met, een mengeling van verlegenheid en licht verwijt riep de jonge landheer: Maar moeder, kon u nu werkelijk met wachten, tot we kwamen?. Josefa schrok. Moeder, had de baron gezegd Dus dan was dat mevrouw von Dittborn die ze liefdevol had willen ver plegen, dat was de vrouw, die ze zich wit harig en lijdend had voorgesteld - En hier hebben we juffrouw Josefa Burger Baronesse Dittborn reikte haar de hand en schudde krachtig de hare. -Ik heb me erg op uw komst verheugd, kindlief, want de avonden hier te lande en speciaal in onze kluizenaarswoning zijn eindeloos en ik ben te ongedurig om urenlang zelf te zitten lezen. Maar ik vind het heerlijk als iemand me voorleest, terwijl ik zit te weven of te borduren en ook helb ik erg graag wat jeugd om me heen. Josefa herademde verlicht. Op het eer ste gezicht was ze bijna bang geworden voor deze forse verschijning, maar de warme, hartelijke stem, en de lieve uit drukking in de grote grijze ogen verjoe gen die indruk onmiddellijk. - Me dunkt, dat we het zamen uitste kend zullen kunnen vinden, lieve kind, de kloeke amazone knikte haar ten afscheid toe, - tot weerziens later op Dittborn. Ook de baron kreeg een kort knikje - hij had in het geheel niet aan het woord kun nen komen - en het volgend ogenblik had de vrouw haar paard gekeerd en, door de twee luid-blaffende honden begeleid, draafde ze over het bospad terug in de richting waaruit ze gekomen was. Het uit gelaten gekef stierf in de verte weg. Josefa Burger zat perplex. De tegen stelling tussen haar fantasie en de wer kelijkheid was al te groot. Haar metgezel ried, wat er in haar om ging. U had zich mijn moeder zeker enigs zins anders voorgesteld vroeg hij glim lachend, terwijl de jachtwagn ver reed. Josefa gaf het eerlijk toe. -Maair, {fl- de ze er bij, -ook zo is mevrouw me mis, pathiek; ze begroette me zo echt harv - Mijn moeder is de beste, liefste vr ter wereld, antwoordde hij, en er l gte®1' wereld van warmte in zijn zachte eet Daarop wist het jonge meisje niets te antwoorden; alles wat ze had ge' zeggen, zou smakeloos en af gezaag j:1 klonken hebben en hij zag er n' ats®*1 als iemand, wie men met gemeenp1 een genoegen kon doen. zie® Daarginds zult u dadelijk Dittborn opduiken, zei hij na een korte s« wees met uitgestrekte arm naar plek waar tussen de bomen een grote op®" zichtbaar werd. r eet> Door hoge zwarte dennen als doo ^e- muur omsloten, zag men een J?r° n lig' bouwencomplex met pannen en daBha»t* gen, door 'n hoge ronde toren ovev De landweg maakte hier een boen' links, muren en toren sohenen te 8 jgjjji| naarmate alles dichterbij kwam. U"' kon het jonge meisje nu alle deta haar toekomstig tehuis onderschei" Rechts en links lagen de bijgeD en in het midden, wat meer op de (O' grond, stond een langgestrekt ^>0^ als ze in het begin van de v°rJS j,r®® gebouwd werden. De wagen Uf£i een boog en reed langs de grote aan de rechterkant. sP® Rauwe schrille vogelschreeuwen ten onwelluidend over het erf. (Wordt verV®1*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6