kinderboekenweek Vrouwen Varia 70 JAAR Amsterdam: Veelzijdige taak voor Besproken werden BomaasisSag @p haar huwelijksdag in Spanje Zwemmen als revali- datie-middel Désirée feJ|RDAG 26 OKTOBER 1957 vrouw appelleert. Vrouwen zijn vaak goede administratices en zij krijgen daarom de processen- verbaal. die elders gemaakt zijn. maar die op Amsterdammers be trekking hebben. Dat vraagt een vrij ingewikkelde administratie En 's zomers zijn het de vrouwe lijke politieagenten, die de papie ren moeten onderzoeken van de autobussen. Zij houden dan de wacht op de toegangswegen naar Amsterdam, de Middenweg en de Utrechtseweg. Ook helpen zij in de vakantietijd de buitenlandse toeristen. Administratie en papieren Verder is er het werk, dat aan andere eigenschappen van de Toen de vrouwenbeweging nog jong was, dus een 200 jaar gele den, probeerden de vrouwen hardnekkig om het werk van de mannen even goed te doen als de mannen. Maar toen de vrouwen beweging in het socialistische Duitsland was geweest kwam de eis, dat de werkende vrouw ont zien zou worden. In onze dagen is het vrouwelijk eigene niet meer alleen negatief van belang. Men vraagt ook naar de speciale talenten van de vrouw, die de maatschappij ten goede kunnen komen. Tegenstellingén Vandaag begint de kinderboe kenweek weer. Er komt een ver kleed-optocht met lampions en een bekroning voor het beste jeugdboek. Dit jeugdboekenfes tijn is zo helemaal op het strate gisch juiste moment door de or ganisatoren geplaatst; het past van nature bij het seizoen, dat nu weer gaat aanbreken: de lan ge avonden, de met cadeaus ge vulde zakken van zwarte Piet of de presentjes aan het kerstont- bijt. Veroveringen Professor Zegellak en zijn koekoek Daan Zonder land, uitg. Het Spectrum. Het waait op de maan Eric Linklater, uitg. Het Spectrum. Ra, ra wat is dat Lau rens A. Daane, uitg. Het Spectrum. De bom op de maan Stephen Mogridge, uitg. Het Spectrum. Vakantie met de Luna Patrick Moore, uitg. Het Spectrum. Palle's wonderbare reizen in het hemelruim Thil Jensen, Hollandia N.V., Baam. De bruidsmeisjes Pame la Brown, uitg. Het Spec trum. Met de politie op patrouille ^red Lane, uitg. Het Spectrum. De vrolijke carrousel Lea Smulders, uitg. Can- tecleer. Ze verdrinken ons dorp A. Rutgers van der Loeff- Basenau uitg. Ploegsma. Bloederziekte voor de dagelijkse Schoonheids - verzorging $X)§CA«Creiiie van het Wereldhuis 4711 dat de politievrouwen streng geselec teerd worden. „Wij moeten vóór alles vrouw blij ven," zei de agente. En misschien is het heilzaam, dat de opleiders daar de nadruk op leggen. Het beroep van politieagente is er wellicht op inge steld om van een vrouw een martiale figuur te maken. Maar wij hebben gemerkt, dat het zelfs bij de politie mogelijk is om een lieve vrouw te blijven. Zij was lief en hups. Het zegt waarschijnlijk iets, dat vrouwelijke politieagenten niet jonger dan 21 jaar mogen zijn. Een leeftijd, die aangeeft hoe oud zij ten hoogste mogen zijn, is nog niet actueel. Zo heel veel erva ring kunnen zij op het ogenblik nog niet opgedaan hebben, zelfs de oudste niet. Het leven leert ook een politie agent. En de make-up, waarvan wij ons afvragen of die er ook in dienst tijd zijn mag, was goed en beschaafdl Tegenover het publiek is het een goe de bijkomstigheid dat deze vrouwen in alles de hoffelijkheid van de man oproepen. Want het is wel eens nodig minder aardig te zijn. Een voetganger, die al te snel of onvoorzichtig de straat oversteekt, krijgt een proces verbaal. Ook als hij betrapt wordt door een charmante vrouw in politie- uniform, zoals ze er niet alleen in Amsterdam, maar ook in Rotterdam, Nijmegen, Heerlen en Utrecht zijn. IN TE. De hele opleiding van de vrouwe lijke politie is erop gericht geweest, dat zij dit werk goed kunnen doen. In tegenstelling met de mannelijke po litieagenten moeten de vrouwen mu lo of 3-jarige h.b.s. hebben. Zou die opleiding het een meisje gemakkelijker maken om haar woordje te doen, zoals de agente ons vertelde? Wij weten het niet zo heel erg. Maar het is een feit, lonkousen. Gewapend zijn ze niet en dat schijnt voorlopig ook nog niet no dig te zijn, want de politievrouwen hebben allereerst de taak om kinde ren op straat naar de overkant te hel pen. Zij doen dat in de Van Baerle- straat, op de Weferingsschans en de Vijzelgracht. Zij doen ook wel op het Damrak het werk van verkeersagent. Zij moeten thuis zijn in het vak. Ty pisch vrouwelijk is ook, dat zij de schoolkinderen het verkeersexamen afnemen. Ook surveilleren zij, maar dat kan alleen in de avonduren ge beuren. Het overige werk vraagt alle tijd. En dan moeten de vrouwelijke po litieagenten de vrouwen fouilleren die uit een rijksinrichting zijn gevlucht. De meesten van die vrouwen zijn al eerder met de politie in aanraking ge weest en vinden het niet erg. Maar de nieuwelingen vinden het smadelijk door een politieagent, zij het een vrouw, gefouilleerd te worden. Waar dan nog bij komt, dat niet alleen de vrouwen, die uit een inrichting ge vlucht zijn zich dit moeten laten wel gevallen, maar ook zij die in een zwak ogenblik gestolen hebben. Zo is er dan op het ogenblik een vrouwelijke politiemacht. In Amster dam dragen deze vrouwen een keurig zwart mantelpak, een zwarte regen jas met wollen baret en zwarte ny- Zo maakte koningin Ena al spoedig kennis met het Spaanse bloed, met de revolutionaire, rusteloze aard van de Spanjaard, die reeds de Romeinse ge schiedschrijver Livius was opgevallen. Het warme droge klimaat met de fel stekende Spaanse zon zal er wel debet aan zijn, dat het een land is met uit sluitend felle tegenstellingen. De rijk dom van de adel en van de Spaanse kerk die alleen nog maar bij de Bas- ken en in Navarra populair was, stond lijnrecht tegenover de bittere armoe van de bewoners van Andalusië, As- turië en de arbeiders in de snel op komende industriecentra, de struik roverij die overal in Spanje met gro te geestdrift werd beoefend, het athe- isme en het anarchisme, de haat tegen het bestaande regime, het enige dat de onderling weer sterk verdeelde ar beiders gemeen hadden. Heel de re gering van Alfonso en Ena werd ge kenmerkt door deze schrille tegenstel lingen, conservatieve regeringen wis selden af met liberalen, fel anti-kerke lijke, met militaire opstanden die uit liepen op de dictatuur van Miguel Pri mo de Rivera y Orbaneja, met burger twisten en relletjes. bijna lucide beschreven. Dit in we zen tragische verhaal wordt zonder een spoor van sentimentaliteit ver teld.' Mevr. Rutgers moet een groot doordringingsvermogen bezitten, want het is zo verteld als ook het verslag van een knoestige, weinig verwende boer zou klinken. Een erg knap en aanbevelens waardig boek. Als wij Nederlanders aan n sche merlamp denken, maken we daarbij onwillekeurig de associatie: boek. Met een boekske in een hoekske on der de schemerlamp, dat is voor ve len van ons de oase na een drukke dag. Staan we er eigenlijk wel eens een ogenblik bij stil wat een voorrecht het is te kunnen lezen. Misschien, nu het actueel is ons te verdiepen in het lot van zo vele miljoenen mensen voor wie ieder boek werkelijk „ge sloten" is, dat ons wel eens een stille verbazing bekruipt dat het ons wél gegeven is om via het boek feitelijk alle werelden te bereizen, in contact te treden met zielsconflicten en denk systemen, de historie af te tasten, het spel van de duivel of de genade te zien. Wellicht herinneren we ons in deze stille verbazing dan ook de triomf toen we letterlijk onze eerste zin „bijeen gelezen" hadden: Jan draagt een pet. Ja, zo begon het. Na het leesplankje met aap, noot: Jan draagt een pet. En toen kv/amen al gauw. tenminste bij mij, de sagen van koning Arthur en Palmyre, het zigeunerkind, aan de beurt. En daar na als vanzelf hl die boeken, die een twintigtal jaren geleden klassiek wa ren: De negerhut; Alleen op de we reld; de Winnetou-verhalen etc. en die het nu nog zijn. Intussen is de boekenaanwas voor volwassenen zowel als die voor kin deren verveelvoudigd. Ja, het is niet gek om van een ware boekenbamdju te spreken, die ieder jaar losbreekt en het is dus zaak het hoofd boven de stroom te houden en kritisch te kiezen en te keuren. Voor wat het kinderboek betreft is er door Wil een voortreffelijke Ook in haar 'huwelijksleven bleef Ena niet voor rampen gespaard. Reeds bij haar eerstgeborene, Alfonso, de prins van Asturië openbaarde zich de „erfenis van Victoria" de bloeder- ziekte, die over geheel Europa haar slachtoffers maakte onder de vorsten huizen, die van de Engelse Victoria afstamden. die door deze patiënten kan worden beoefend, zonder dat zij last onder vinden van hun afwijking. Integendeel, zowel in lichamelijk als geestelijk opzicht is deze nieuwe therapie een zegen, en daaraan ver lenen zweminstructeurs vrijwillig hun medewerking. Particuliere in stellingen nemen de huur van het zwembad voor hun rekening en het Rode Kruis doet de rest. Levertraan Ofschoon stellig geen lekker hapje, Is levertraan iets om er in de koude wintermaanden kinderen en ook vol wassenen mee te verwennen. Menigeen doet dat uit traditie, maar waarom het gebruik van dit vet tige vocht zo'n heilzame invloed heeft op de gezondheid, is bij velen nog slechts een flauw benul. Gewoonlijk neemt men aan, dat levertraan van walvissen afkomstig is, maar niets is minder waar. Le vertraan wordt n.l. gewonnen uit de levers van vers gevangen kabeljauw en heilbot, een vloedgolf van vitami nen (A en D), vetzuren en dierlijke vetten, paraat voor de consumptie zelfs van fijnproevers. Allereerst vitamine A, dat een gun stige invloed uitoefent op de groei van jonge kinderen, maar als neven functie van groot belang is voor een goede conditie van de huid en adem halingswegen en een gunstig afweer middel tegen oogaandoeningen. Vitamine D: onontbeerlijk bij de vorming van een stevig beenderen- gestel en als zodanig het aangewe zen middel tegen de z .g. Engelse ziekte. Met recht draagt het prachtige open luchtzwembad in Norwood Park, ten noordwesten van Chicago, de repu tatie uniek te zijn. Dit stellig van wege de plaats die dit zwembad in neemt in het moderne en aantrekke lijke revalidatie-programma, dat in de Verenigde Staten meer en meer wordt toegepast: spel en oefening in het water voor lichamelijk gebrek- kigen. Elke zomer worden daar min stens '20 kinderen van een vereniging die zich de gebrekkige jeugd aan trekt, verpleegd; zowel blijvend in validen als degenen, die door spier zwakte e.d. slechts tijdelijk gehandi capt zijn. Want het is gebleken, dat over het algemeen zwemmen een van de weinige takken van sport is, Eveneens weinig benijdenswaardig was haar positie tijdens de eerste we reldoorlog, daar zij als koningin van 't neutrale Spanje zowel geparenteerd was met het Britse koningshuis als met de Groothertogelijke familie van Hessen in Duitsland. Hoe geliefd ze zich ook wist te ma ken, door haar verbetering van het ziekenhuiswezen in Spanje in haar functie van presidente van het Spaan se Rode Kruis, ze heeft niet kunnen verhinderen, dat bij de verkiezingen in 1931 de republikeinse partij de meerderheid verwierf. Alfonso legde de regering neer en samen met zijn gezin verliet hij Spanje; in balling schap zou hij in 1941 sterven. In Lausanne is zijn weduwe thans een algemeen geacht burgeres, die vol belangstelling de ontwikkeling ten gunste van het koningschap in Spanje gadeslaat- een ontwikkeling tegenge steld aan die welke het Spaanse ko ningschap van zijn grote glorie onder Filips II, nu vier eeuwen geleden, ge voerd heeft tot de ballingschap waar in het nog steeds verkeert. HANDIGE TUBE F 0.5S 4711 TOSCA-Creme beschermt de huid tegen schadelijke invloeden, geeft haar de gewenste matte teint en houdt haar zacht en glad. U behoudt daarmede bekoorlijkheid en jeugdige frisheid. Geef mij zei de grapjas van de familie vroeger een bord wasem met een scherp mes. Met dat scherpe mes heeft hij bepaald een Désirée, een Zweeds mes van roestvrij staal be doeld, dat niet alleen door zijn golf- snede, maar ook door de handige greep' bijzonder plezierig is als keu keninstrument. De praktische vorm geving lemmet en heft vormen een hoek van 150 graden levert bovendien een sierlijk wapen, mooi genoeg om bij ontbijt of koffietafel op tafel te verschijnen met de brood plank. Men kan er dus nog iets an ders mee snijden, dan „wasem", want Désirée speelt een rol bij vrij wel iedere voortreffelijke maaltijd. Bij het snijden van vlees, groenten vis, tomaat en., uiteraard ook bij een grote verzameling originele Zweedse recepten. 4711 TOSCA Cold Cream staat U ten dienste voor reiniging en massage van de huid 's avonds, Zij spant en verstevigt het huidweefsel, bevordert de regeneratie van de huid en maakt haar zacht, glad en soepel. De bom-aanslag op de laatste Spaanse koning.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9