President Eisenhower sprak tot het Amerikaanse volk Ike benoemde speciale assistent G Bestedingsbeperking, zware slag voor het jeugdwerk Leke-verplegenden te gering m leidende functies Verwijt aan regering van de katholieke ziekenhuizen WYBERT Wim Kan in Nederlandse film tttnesttTktest opprestaties HET WESTEN Gloeilampjes vpvnmmPii Franse katholieke intellectuelen bijeen Onbillijkheden in prijs- en subsidiebeleid Tiel Voorsprong met kernwapens Onvoldoende opleiding Ontslag van functionarissen, beperking van organen en van vormingswerk De consequenties Scenario Kees Stip, regie Kees Brusse KAPITTEL BOUWORDE IN TONGEERO BESLOTEN In 1958 naar de missie tB VRIJDAG B NOVEMBER 1957PACTNA 7 f;$M Defensieinspanning der Y.S. zal worden gecoördineerd In het licht van de geslaagde lancering van twee Sovjet aardsatellieten heeft president Eisenhower zich gisteravond via radio en televisie gericht tot het Amerikaanse volk en een aantal beslissingen bekend gemaakt, die zijn genomen om de veiligheid van het Westen zo goed mogelijk te verzekeren. Eisen hower heeft een speciale assistent benoemd in de persoon van dr. James Killian, president van het instituut voor technologie van Massachusetts, die hem moet helpen bij het Amerikaanse wetenschappelijke en technische program. Voorts is een ambtenaar op het Amerikaanse ministerie van defensie, die recht streeks verantwoordelijk is aan de minister en belast is met de ontwikkeling van raketten, bekleed met alle bevoegdheid, die de minister zelf bezit op dit terrein, zodat geen administratieve of inter-militaire rem kan voor komen. Dr. Killian zal met deze ambtenaar nauw samenwerken. Eisenhower en de minister van defensie zijn overeengekomen, dat elk nieuw raket- of daarmee samenhangend program onder één enkele directeur zal worden geplaatst indien dit uitvoerbaar is en dat het zal worden geleid zonder in achtneming van de gescheiden strijdkrach ten. Er zal aan het Congres een wet worden voorgelegd om de wettelijke barrière, die verhindert technische inlichtingen met bevriende landen uit te wisselen, op te ruimen. „Als de noodzakelijke bevoegdheid is ver kregen, zal ik, overeenkomstig de met premier MacMillan overeengekomen gedragslijn, de steun geven aan een wetenschappelijke commissie, die bin nen de NATO georganiseerd zal worden om een grotere Atlantische inspanning op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek te verwezenlijken", aldus president Eisenhower. Voor hij zijn toespraak hield, had pre sident Eisenhower gisteren vergaderd met de Nationale Raad voor de Veilig heid, het orgaan, dat de verdedigings- politiek van de V. S. bepaalt. Op deze vergadering waren de hoogste militaire leiders en wetenschappelijke adviseurs, in totaal 45 personen aanwezig. Een woord voerder van het Witte Huis verklaarde Londen I Nog éven „Spoetnikken", geachte le zers en lezeressen, of liever „woefnik- ken". Want u moet bepaald weten, wat gisteravond laat oud-premier Attlee Iraaf Attlee nu) aan een bulderend En gels Lagerhuis vertelde. „O", zei hij nuchter, „men behoeft zich niet zo heel bezorgd te maken over de hond in de kunstmaan. Het dier is heus niet slech ter af dan de bewoners van de Russische satelliet-landen. Die hond wordt gevoed, in leven gehouden en heeft zelfs nog een kansje om te ontsnappen. Dat laat ste vooral kan de bewoners van de sa- tellietlanden bemoedigen". Londen II De organisatie, die de namen van de stamboekhonden registreert, heeft reeds twee aanvragen van de bazen gehad om het hondje voortaan „Spoetnik" te mogen noemen. Het ene hondje is een boxer, het andere een poedel. Cairo Er waren zelfs Egyptische raketten- experts voor nodig om de verontruste bevolking te bewijzen, dat een geheim zinnig, vlammend voorwerp, dat op de speelplaats van een school te Alexandnë terecht kwam, niet de een of andere kunstmaan was. Het geval was een deel van een verkeerslantaarn. Een jongen had het in brand weten te krijgen en het daarna hoog uit de paal op de speelplaats gemikt. Moskou I De Russen kunnen, met al die eigen kunstmanen, zelfs voor de radio leuk worden. Een radio-verslaggever inter viewde tijdens de feestoptocht ter ge legenheid van de herdenking van 40 revolutionaire jaren, een ijsverkoopster. Wat dacht zij van de Spoetnik? Wel, zei deze Russin, ik zal het helemaal niet erg vinden als ik de eerste ijsver koopster op de maan ben. Moskou II Nog iets uit de Sovjet-feestneuzen- wereld, maar we kunnen niet instaan voor de authenticiteit. Er zou zich een hevig debat ontwikkeld hebben in de Opperste Sovjet, of het niet hoog tijd werd Spoetnik IX naar omlaag te halen. De opinie-onderzoeken zouden hebben uitgewezen, dat de kunstmanen popu lairder waren bij de volksmassa dan de leden van het partijbureau. B ergum (Fr.) Herinnert u zicS nog, dat er ergens in Friesland een wereldgebeurtenis plaats vond? Er werd vier jaar geleden, op 8 november een Siamese tweeling ge boren, Folkje en Tjitske de Vries. De doktors slaagden er in de tweeling te scheiden en de kinderen maken het best. Vier jaar zijn ze dus vandaag en maan- dag gaan ze voor het eerst naar de kleuterschool. Beide meiskes zijn nogal verschillend van karakter: Folkje is een echte kleine zwerfster en Tjlske is maar het liefst bij moeder thuis. En nu even naar de Betuwe om de aardbeien, heerlijk zoet, te bewonderen van de familie Van Veenendaal in het Nachtegaallaantje. Voor de tweede maal dragen de planten prima vruchten in het door muren omgeven, maar toch voor de zon nog bereikbare achter tuintje. Menzaleh (Egypte) Vervolgens naar de dierenwereld. Vis sers vingen een krab in het meer 25 kg zwaar. Toen hij opgehaald werd wist het beest te ontsnappen. De vissers er achteraan. Maar met een krab is het slecht vechten; een der vissers werd dodelijk gewond, een ander moet een oog missen. En de krab het meer weer in. Warschau Er was ook wel consternatie in het Poolse stadje Jelinek, toen vijf olifan ten tegelijk uit een Zweeds circus wis ten te ontsnappen. Het werd een ware olifantenjacht in het nabijgelegen bos, maar de jumbo's lieten zich toch vatten zonder ongelukken te maken. Nairobi (Kenya) U zult ln de portemonnaie moeten tas ten bij uw volgende leeuwenjacht in de omgeving van Masai in Kenya. Tot nu toe kostte een bewijsje - goed voor een dode leeuw 10- Van nu af aan wordt het 50. Dat komt omdat de leeuwen hier in veel betere conditie verkeren dan ergens anders, zeggen autoriteiten. Cremona (Italië) Overstroming op een der grote ver keerswegen alhier en het verkeer werd urenlang opgehouden. Toch vonden de automobilisten het niet zo heel erg, want de overstroming werd gevormd door een complete sloot wijn. Een grote vrachtauto met trailer volbeladen met wijnvaten, was tegen een andere auto opgebotst en daar konden vooral de wijnvaten niet tegen. desgevraagd, dat de vergadering verband hield met alle gebeurtenissen van de laat ste tien dagen. Eisenhower begon zijn redevoering met te verklaren, dat de huidige veiligheids positie van de V. S. er een was van grote sterkte, maar dat dit onder geen enkele voorwaarde de Amerikanen tot tevreden heid mocht stemmen. Onze defensie moet niet alleen voldoen de zijn voor vandaag maar ook voor mor gen en voor al de jaren, die komen, tot dat onder de veiligheid van deze defen sie, wij een duurzame en rechtvaardige vrede voor de hele wereld zullen hebben verzekerd", zo zei Eisenhower. Naar aanleiding van de ongerustheid over de krachtsverhouding tussen de Sov jet-Unie en de V. S. zei de president: „Het is mijn overtuiging, welke ge steund wordt door betrouwbare weten schappelijke en militaire adviseurs, dat. hoewel de Sovjets waarschijnlijk voor zijn op sommige speciale gebieden en op het gebied van sommige projectie len, en duidelijk voor zijn bij de ont wikkeling van satellieten, de algehele militaire kracht van de vrije wereld thans beslist groter is dan die van de communistische landen". „De Amerikaanse voorraad kernwapens i wat aantal betreft zo groot en groeit zo snel, dat wij in staat zijn kernwapens naar plaatsen te brengen waar zij onmid dellijk tegen een aanval beschikbaar zijn en dat wij nog krachtige reserves behou den. Onze geleerden verzekeren mij, dat wij een goede voorsprong op de Sovjets heb ben op het gebied van kernwapens, zowel wat de kwantiteit als de kwaliteit betreft. Wtf zijn van plan voor te blijven. De marine heeft de beschikking over een atoomdieptebom. Wij hebben reeds getoond, dat wij met de precisie welke het tot een nuttig mili tair wapen maakt, een groot ballistisch projectiel over veel meer dan duizend mijl kunnen afschieten. Onze ballistische proefprojectielen hebben met succes vluchten gemaakt over afstanden tot 3500 mijl toe. Een intercontinentaal projectiel is no dig en wij hebben er enige van in een vergevorderd stadium van ontwikkeling maar vanwege onze veie. vooruitgescho ven posities is voor ons een projectiel met middelgrote reikwijdte voor sommige doelen even goed als een intercontinen taal. Wrijvingshitte overwonnen De president noemde enige Amerikaanse prestaties op het gebied van de projec tielen en onthulde, dat Amerikaanse ge leerden en technici een oplossing hadden gevonden voor het probleem van het te rugbrengen van een projectiel uit de wereldruimte buiten de atmosfeer, zon der dat het als een meteoor opbrandt dooi de wrijving van de atmosfeer der aarde. Op een voorwerp wijzend zei Eisenho wer, dat dit een experimenteel projectiel was een kegelvormige neus van een projectiel. „Het is honderden mijlen in de wereldruimte buiten de atmosfeer ge weest. Hier is het weer geheel en al intact terug". Wat de toekomst betreft zei de presi dent, dat volgens zijn wetenschappelijke vrienden een van Amerika's grootste en het meest in het oog springende tekort komingen is, dat het niet voldoende voor rang heeft gegeven aan de wetenschappe lijke opleiding en aan de plaats van de wetenschap in het nationale leven. Geleerden geloven, dat er een dringen de behoefte is om grotere voorrang te geven aan het fundamentele onderzoek, zowel van overheidswege als door parti culieren. Eisenhower noemde twee terreinen waarop snelle actie mogelijk is. In de eer ste plaats is er de tragische tekortkoming, waardoor men niet de grote voordelen verkrijgt, welke zouden ontstaan door het uitwisselen van de nodige weten schappelijke gegevens en inspanningen tussen de bevriende landen. „Waarom", zo vroeg hij, „zouden wij, door gebrek aan een zo groot mogelijke uitwisseling, voor onderzoek bestemd Amerikaans geld en talent, dat met technische problemen welke onze vrienden reeds beheersen, worstelt, verspillen? Hier is een manier, Het pasverschen „Leidersblad" van de Katholieke Jeugd Beweging opent met een alarmkreet van beide hoogste func tionarissen, hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoeven en voorzitter mr. H. A. L. M. Disch, naar aanleiding van de circulaire van de Staatssecretaris van O. K. en W., vermeldende dat met ingang van X jan. 1958 het rijkssubsidie van de jeugdorga nisaties voor een belangrijk deel zal ver vallen. Het betreft hier subsidies op leden- activiteiten en de personeelslasten van regionale en plaatselijke functionarissen. Beide ondertekenaars van het artikel noemen deze aankondiging „een ernstige De gevolgen worden aldus gezien: ver scheidene organisaties zullen een aantal functionarissen moeten ontslaan, die werk verrichten waarvan de plaatselijke afdelingen direct of indirect profiteren; ledenbladen zullen aanzlenltjk moeten worden beperkt, omdat de abonnements gelden niet hoog genoeg zijn om de kos ten te dekken; de door de nationale en regionale leidingen georganiseerde vor mingsbijeenkomsten voor leden zuilen achterwege blijven, omdat de kosten voor de deelnemers te hoog zullen worden. Wat dit betekent, verklaren aalmoeze nier Verhoeven en mr. Disch nader, door te wijzen op tal van belangrijke werk zaamheden die door de centrale der jeugdorganisaties werden verricht. ,Nu wordt er", schrijven zij, „plotse ling, zonder overleg, zonder een aflopen de schaal, dus vrij willekeurig, een streep gehaald door subsidies, die van het groot ste belang zijn voor het jeugdwerk, waar bij bovendien de wijze waarop dit is ge beurd niemand kan geruststellen aan gaande de toekomst. We zullen moeten afwachten wat het protest van de Ka tholieke Jeugdraad, verzonden aan de ministerraad, voor resultaten boekt, maar hoe dit ook uitvalt, we zullen uit deze affaire toch onze conclusies moeten trek ken." Meer offers Een dezer conclusies geven de onder tekenaars aan het eind van him betoog. Zij schrijven (en richten zich daarbij tot het leiderskorps van de Katholieke Jeugd Beweging): „De ernstige ingreep welke genoemde maatregel heeft, en welke ge rust als een bedreiging van het jeugd werk kan worden gezien, heeft één goede kant, wanneer wij er allen door worden wakker geschud en de handen ineenelaan om met alle ten dienste staande middelen zelf het jeugdwerk op de been te houden. Het bestuur, onder wie zoals u bekend, de Hoofdcommissaris verkenners, de Hoofdcommissaris Gilde Jong-Nederland en de Hoofdcommissaris Clubs en Patro naten doen een beroep op u, gezamenlijk deze offers te brengen waardoor het jeugdwerk zelfs sterker kan worden en de verantwoordelijkheden daar komen^te liggen, waar ze eigenlijk thuishoren waarop wij zonder kosten de wetenschap pelijke hulpbronnen die de vrije wereld ter beschikking staan, op drastische wijze en snel kunnen vergroten. In de tweede plaats zijn een grotere concentratie van krachten en betere re gelingen binnen de Amerikaanse regering nodig op het gebied van wetenschap, tech nologie en projectielen. Door middel van de benoeming van dr. Killian wil ik ervan verzekerd zijn, dat het gehele program in nauwe sa menwerking wordt uitgevoerd en dat dergelijke dingen als zogenaamde con currentie tussen de strijdkrachten of onvoldoende gebruik van overuren zelfs niet de verdenking van benadeling van ons wetenschappelijk en ontwikkelings program kunnen wekken", aldus Eisen hower. Behoud van de vrede „Aardsatellietep op zichzelf hebben geen directe invloed op de veiligheid van het land. Het lanceren van deze kunst manen heeft echter werkelijke militaire betekenis, hetgeen ik eerder reeds in het openbaar heb verklaard", zo vervolgde hij Eisenhower verklaarde, dat ballistische projectielen met grote reikwijdte de ver nietigende en afschrikkende kracht van de Amerikaanse strategische luchtmacht niet ongedaan maken. Het was verkeerd te zeggen, dat thans defensie-uitgaven van allerlei soort moeten worden ver groot. Wij moeten niet tegelijk in alle richtingen trachten te werken, ook al is een besef van urgentie noodzakelijk, zo zei hij. De geestelijke krachten van een natie vormen de belangrijkste stenen in elk defensiegebouw. De Amerikaanse militaire macht had altijd alleen maar een defen sief karakter gehad en was alleen bestemd geweest voor het behoud van een recht vaardige vrede. „Wat de wereld thans zelfs meer dan een reusachtige sprong in de wereldruimte nodig heeft is een geweldige stap voor waarts in de richting van de vrede". Ik dring er bij de Sovjets op aan hun goedkeuring te hechten aan de praktische ontwapeningsvoorstellen, waarmee giste ren een grote meerderheid in de V. N. heeft ingestemd, aldus de president. Gisteren is te Parijs de jaarlijkse week voor Franse katholieke intellectuelen, ge organiseerd door het Katholieke Centrum van Franse intellectuelen, geopend. Vele Franse katholieke geleerden, onder wie prof. Kaelin, en dr. Biot behandelen in deze week de vraag „Wat is het leven?" In zijn openingsrede vestigde kardinaal Feltin de aandacht op de positie van de Kerk ten opzichte van de wetenschap. „De Kerk moedigt zonder reserve de weten schapsbeoefening en het wetenschappelijk onderzoek aan", aldus kardinaal Feltin. „De mens, die de wereld ontdekt, verheft zich niet tegen God, maar gehoorzaamt aan zijn wetten. Tussen de geloofswaar heden en de waarheden der wetenschap kan geen tegenspraak bestaan". De kardinaal wees erop, dat de ontwik keling van de wetenschap morele proble men oproept, die de wetenschap zelf niet kan oplossen; de wetenschapsmens kan zich niet onttrekken aan de morele wetten. „Daarom zal er nauwe samenwerking moeten bestaan tussen de moralist en de geleerde", aldus besloot kardinaal Feltin zijn rede. Meer dan 1500 toehoorders wonen de gesprekken bij. Aldus meldt het K.N.P. De Nederlandse veregenwoordiger in de V.N. heeft voorgesteld het mandaat van de hoge commissaris voor de vluchtelin gen, dat eind 1958 afloopt, met een nieuwe periode van vijf jaar te verlengen. Hij bracht hulde aan het: door de huidi ge hoge commissaris, de Zwitser Augusts Lindt, verrichte werk. Lindt is opvolger van wijlen dr. Van Heuven Goedhart. i De Vereniging van Katholieke Zieken huizen heeft ernstige kritiek op de re gering. In het jaarverslag over 1956/1957. wijst de vereniging op onbillijkheden in het prijs- en subsidiebeleid. Voor vele ziekenhuizen is het bijna onmogelijk ge worden het kapitaal aan te trekken voor uitvoering van nieuwbouw of uitbreiding. O verheidsgaranties Worden aan de ene kant, in het bij zonder door institutionele beleggers, overheidsgaranties geëist aan de andere kant zijn dergelijke garanties vrijwel waardeloos, zolang voor het aangaan van gegarandeerde leningen star wordt vast gehouden aan het niet meer in de markt verhoudingen passende rentegamma. Bij dit alles wreekt zich het door het ministerie van Economische Zaken nu reeds sedert jaren gevoerde prijsbeleid ten opzichte van de ziekenhuizen, waar door het met miskenning van gezonde bedrijfseconomische opvattingp-» de ziekenhuizen onmogelijk is en wordt ge maakt voldoende vervangingsreserves op te bouwen en een verantwoorde verhou- Voorkom heesheid door regelmatig gebruik ding tussen eigen en vreem geld te cre- eren. „Concurrentie' De afschaffing van de Rijksfinancie- ringsregeling legt voorts de verplichting op kostendekkende tarieven te bereke nen. Nog sterker dan voorheen springt hierdoor de onbillijkheid in het oog. al dus de Vereniging van Katholieke Zie kenhuizen, dat een aantal ziekenhuizen uit de Overheidskas aanzienliike subsi dies krijgen toegewezen, waardoor zij in een zodanig gunstiger positie dan de par ticuliere ziekenhuizen komen te verke ren. dat het is onaangenaam dit woord te moeten bezigen de „concu-rentie' voor de particuliere ziekenhuizen steeds schemer wordt gevoeld. Als derde moeilijkheid signaleert de vereniging het steeds voortschrijdende tekort aan verplegenden. Door de Ka tholieke Verplegingsraad is een belang rijk rapport uitgebracht, waarin dit te kort is berekend. Thans is wen bezig een onderzoek in te stellen naar de dieoere oorzaken van dit tekort, om daarna een jn»Rzpffende pronaean'ia *- i-unnen op zetten. Betreurd wordt, dat de behandeling van de plannen om tot een nieuwe op leiding voor verplegenden te komen, in de Voorlopige Verplegingsraad zo traag verloopt. Onvoldoende religieuzen Bijna alle katholieke ziekenhui-en wor den bediend door religieuzen. Het is ge noegzaam bekend, dat het aantal reli gieuzen niet meer in voldoende mate toeneemt. Bovendien stijgt de leeftijd van deze groep gestadig. Steeds veelvuldiger Met de produktie van een nieuwe Ne derlandse film, waarvoor het scenario is geschreven door Kees Stip, zal in de loop van het volgende jaar door de Polygoon-Profilti Werkgemeenschap een begin worden gemaakt. Onder regie van Kees Brusse zal Wim Kan in deze film de hoofdrol spelen. Kees Stip heeft ernaar gestreefd in de film vooral die zijde van de artiest Wim Kan op de voorgrond te plaatsen, waarin hij zijn publiek confronteert met de holheid van figuren, die zich zelf zo gewichtig voelen dat men nei ging heeft te geloven, dat ze het ook inderdaad zÜn. Daarnaast zal Stip pro beren de bezoekers van de film ook een waarschuwing mee te geven. De lach, die Wim Kan hierin ont ketent, vindt hierin zijn oorsprong, dat hij zijn toeschouwers plotseling tot het besef brengt van hun eigen zwr-kte. Die zwakte wordt altijd daar tot een gevaar, waar men de dingen aanvaardt, zonder ze te onderwerpen aan de toets van de eigen kritiek. Het is deze men taliteit van de massa, die de dictatoren aan het bewind heeft gebracht. Tegen dit. gevaar waarschuwt de film even wel niet. Het is in Nederland nooit reëel geweest. Ergens zal Wim Kan in de film zeggen: „De dictatoren hebben bij ons geen kans, omdat we de balkons aan de achterkant bouwen." Maar er is een ander gevaar, waaraan de moderne mensheid blootstaat en waaraan ook een zo nuchter volk als het Nederlandse niet ontkomt; het ge vaar van de suggestie van het eindeloos herhaalde woord in alle vormen. wa?r" in de moderne publiciteitsmiddelen het als een regen over ons uitgieten. De gewoonte om te eten. te drinken, te dragen,* te geloven en te doen, wat krant, radio, film en televisie ons als logisch suggereren is bezig ons zozeer tot een tweede natuur te worden, dat wij dreigen de onnatuur ervan niet langer te doen beseffen. Het is niet het woord van de dictator, dat ons regeert, maar de pen van de toverleerling- tekstschrijver en wee ons, wanneer deze uit de hand loopt en wanneer het nuchtere verstand, dat hem kan be zweren, met hem op de loop gaat. Het is deze waarschuwin» die naar Kees Stip hoopt, zal meeklinken als ernstige grondtoon van de lach, die de film in ruime mate beoogt te wekken. komt. het voor, dat de besturen van de Congregaties moeten besluiten tot terug trekking en inkrimping van het aantal zusters. Het merkwaardige is. dat voor de be schikbare functies uitermate r--ei luk leke-verplegenden zijn te vinden, die de gebondenheid van de aan deze functies verantwoordelijkheid willen aanvaarden. Toch zullen de leke-verplegenden zich hun katholieke verantwoordelijkheid meer bewust moeten worden, willen zij hun taak in de katholieke ziekenhuizen op waardige wijze vervullen. Hier ligt een belangrijke opdracht voor de r.-k. Bond van Ziekenverpleaenden. President Bourgiuba van Tunesië heeft In zijn wekelijkse radiotoespraak gezegd, dat de Sovjetkunstmaan hot maolitseven- wieht tussen Oost en West niet heeft verbroken Hij voegde daaraan toe: „Wij hebben hef Westen gekozen". De president is wel van mening, dat de verschijning van aardaat«l!ieten de strategische plannen wijzigt Het is moei lijk vo! te houden, zei hij. dat de Franse marinebases in Bizerta nog essentieel is voor de verdediging van de vriie wereld. Tunesië is bereid met Frankrijk ov^r deze basis te orat n in ge»st van begrip", maar de aanwezigheid van Franse troepen in andere Tunesische steden kan niet lan ger worden gerechtvaardigd. Tijdens het algemeen kapittel der In ternationale Bouworde van pater We- renfried van Straaten O.Praem dat gisteren in Tongelro werd besloten, is bepaald, dat drie vertegenwoordigers van de bouworde op 1 december naar New Delhi zullen ggan om er de Unes- co-zittingen bij te wonen en in India contacten te leggen Het is noodzakelijk, aldus het kapittel, dat de bouworde nauw samenwerkt met de katholieke en neutrale organisaties. Het ligt niet in de bedoeling om het komende jaar het aantal bouwgezellen uit te breiden. De nadruk zal komen te liggen op innerlijke verdieping en versterking der organisatie. In 1958 zal de bouworde in Belgisch Congo drie projecten ter hand nemen, namelijk in Leopoldstad, Luluaburg en Kabinda. Het afgelopen jaar hebben 4500 bouw gezellen, van wie 2500 Belgen, gewerkt op 76 verschillende plaatsen. Het ge presteerde aantal manuren vertegen woordigt een waarde van bijna 9 miljoen francs. Pater Werenfried van Straaten be sloot het kapittel met een rede. waarin hij de plannen voor 1958 verder besprak. De bouworde zal zich in de toekomst meer richten op de missielanden en de onderontwikkelde gebieden. In de loop van het komende jaar zal de Polygoon-Profilti werkgemeenschap een aanvang maken met de produktie van een Nederlandse speelfilm, waarvoor het scenario is geschreven door Kees Stip, In deze film zal de hoofdrol u orden ge- sveeld door Wim Kan onder regie van Kees Brusse. De verschillende contracten zin getekend. De foto toont v.l.n.r.: Kees Stip, Corrie Vonk, Kees Brusse, Wim Kan mr J M Landré, directeur van Polygoon, en C. S. Roem, directeur van Profilti. De nieuwe november-collectie van Voss is één grote topprestatie: én door de verrassende variatie in mo dieuze mantels-met-bont (van f 95.- tot f 139.-) én door de heerlijke winterstoffen én door de nieuwe „blonde" modetinten! De jeugdige modelijn, van deze collectie, spreekt óók duidelijk uit nevenstaande mantel van prachtige flaush-mohair met brede tricot garnering! De elegance van een geklede, feilloos gesneden mantel en 't gemak van een vlotte topper zijn hier geraffineerd verenigd in één modieus model 1 JWfSf Hier gaat een topprestatie feilloos samen met charme en gratie ELKE DAG' NIEUWE MODELLEN VINDH(^KN-.U,.i<. .EN - AMSTMU.AM m N HAAG ROlTLgmM AKNIII M - ENSCHEDE, F.NDHOVEN - HEUG N KO! I.K.m, AK.M, AMSTERDAM- Dl N HAAT-; r ROTTERDAM - ARNHÏ7M - J.NSOHhDh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7