Wijziging van fiscale bepalingen inzake kinderaftrek Wanneer belastingverlichting en -verzwaring? Beneluxlanden voorbestemd in Fair omar kt grote rol te spelen Canadian Guards op doorreis naar Duitsland in Rotterdam De NATO-grondstrijdkrachten raken „geleidelijk aan gedei integreerd" onovertrefbaar 14 yi tfsr Krijgt Oost-Nederland een eigen akademie? Weinig geld voor BB in Frankrijk Kroonprins van Jemen confereert in Londen Thuisfront herdenkt de gevallenen Felle kritiek op parlementaire conferentie f8.- aan bi emu AFSLAG PTT bestellers flinke jongens NSC MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 1'AGlN^jS Een nieuwe enkelvoudige kinderaftrek Verdwijnt het Lucas-kind? Buitengewone lasten en kinderaftrek Kinderen jonger dan 16 jaar Deventer meest geschikte plaats geacht VOORSPRONG VAN EEN KWARTEEUW Requiem in Rotterdamse kathedraal l!P- DDI I ai^\TT WINKELCENTRUM-BINNENWEG 45 DlfUniWI I TELEF.IIB6I5 - ROTTERDAM vraagt gevraagd, leeftijd 15 tot 17 jaar, voor bet bestellen van telegrammen. Aanmelden bij de directeur van het ^°?j^ en Telegraafkantoor Schiedam, Tuinlaan te Schiedam. DE DILETTANTJES SCHOORSTEENBRANDJES BROMFIETS VIEL IN HET WATER BROMFIETSEN BOTSTE TEGEN ELKAAR SCOOTER MOEST dJ REMMEN VOOR 'N OTT? GESTOLEN SCO^-N TERUG GEVONDkLu/ NS NvS' sL11* ■fSf-i! h. Het wetsontwerp Algemene Kinderbij- te profiteren van belastingvermindering slagverzekering en de daarmede verband houdende wijziging van de kinderbijslag wet voor loontrekkenden heeft tot gevolg dat ook de fiscale regeling van de kinder, aftrek voor de loon-, inkomsten, en ver mogensbelasting een wijziging zal onder gaan Deze wijziging heeft in hoofdzaak betrekking op de drie categorieën kinde ren' t.w. de kinderen, jonger dan 16 jaar; de kinderen van 16 jaar en ouder en het zg. „Lucas-kind". Aangezien de belasting plichtige zich het meest interesseert voor de wijzigingen welke een vermindering of vermeerdering van belastingbetaling tot gevolg hebben, zullen wij eerst de wij. ziging, welke er voor de kinderen van 16 jaar of ouder en het zg. „Lucas-kind" in zal treden, onder de loep nemen. Voor de meeste lezers zal voor deze twee cate- welke in het geval van „Buitengewone lasten" (art. 51) wordt verstrekt. Deze mogelijkheid kan in de toekomst verval len. Indien de belasting over de top van het inkomen hoog is, zal de belastingvermin dering op grond van „buitengewone las ten" groter zijn dan het belastingvoordeel, dat in de toekomst een enkelvoudige kin deraftrek oplevert. Men kan de kinder aftrek nu eenmaal niet weigeren! De kans om van de mogelijkheid van belastingver mindering wegens „buitengewone lasten" te profiteren is groter geworden door de jongste arresten in 1957 van de H. R„ die erop -neer komen, dat de kosten van levensonderhoud voor een studerend kind. waarvoor geen aanspraak op kinderaftrek bestaat, in het algemeen als abnormaal vic tuecaie itfaciidi vuut ucic twee tats- v ».ev...vv.. gorieën kinderen vermoedelijk vooral een en dus als buitengewone last kunnen wor- verandering kunnen intreden t. o. v. de huidige toestand. Volgens de thans geldende wettelijke bepalingen heeft de belastingplichtige of werknemer voor zijn eigen en aangehuw de kinderen en pleegkinderen die 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar zijn, recht op kinderaftrek indien zij studeren (of opgeleid worden voor een beroep) of invalide zijn. Voorwaarde is hierbij dat deze kinderen „grotendeels" (d.i. voor meer dan de helft) op kosten van de be lastingplichtige of werknemer (in het ver volg is, wanneer hieronder spake is van belastingplichtige, ook van werknemer sprake) worden onderhouden. Deze kinde. ren worden voor twee kinderen geteld. Behoren deze kinderen niet tot het huis houden van de belastingplichtige en wor den zij „geheel of nagenoeg geheel" op diens kosten onderhouden, dan worden zij voor drie kinderen gerekend (de z.g. bui tenshuis studerende kinderen). In het ontwerp Herziening van de kin deraftrek wordt thans voorgesteld de bepa lingen zodanig te wijzigen, dat een uit breiding van de mogelijkheid van kinder aftrek wordt gecreëerd voor de zoëven genoemde groep kinderen van 16 jaar en ouder. Enkelvoudige kinderaftrek zal na melijk worden verleend- indien het stu derende of invalide kind ,>in belangrijke mate" op kosten van de belastingplichtige wordt onderhouden. Het kind wordt ge acht in belangrijke mate" ten laste van de belastingplichtige te komen, indien hij ten minste f 350 per jaar aan het onder houd van het kind besteedt. Tot dusverre bestond een dergelijke bepaling inzake enkelvoudige kinderaftrek niet voor stu derende of Invalide kinderen van 16 tot 27 jaar. waarvoor geen aanspraak op dub bele of drievoudige kinderaftrek bestond (Voor de goede orde wijzen wij erop dat de huidige regeling van de dubbele of drievoudige kinderaftrek blijft bestaan). Deze invoering van de genoemde enkel, voudige kinderaftrek voor de bewuste ca tegorie kinderen betekent een verruiming van de mogelijkheden om kinderaftrek te verkrijgen. Dit wil niet zeggen dat zulks altijd een voordeel voor de belastingplich tige zal zijn. In bepaalde gevallen zal het voor belastingplichtigen, die voor kinde ren van 16 jaar en ouder geen recht had den op dubbele of drievoudige kinder aftrek t"t dusverre mogelijk zijn geweest den beschouwd, indien het kind 16 jaar of ouder is. De voorgestelde herziening van de kin deraftrek wil een einde maken aan de aftrek voor wat ln de fiscale literatuur het „Lucas-kind" wordt genoemd. Met in. gang van 1952 werd een nieuwe regeling van de kinderaftrek van kracht. Vóór 1952 bestond er recht op kinderaftrek voor minderjarige kinderen. Vanaf 1952 werd de kinderaftrek beperkt tot kinderen, die jonger zijn dan zeventien jaar (afgezien van studerende en invalide kinderen) In verband met deze verlaging van de leef tijdsgrens werd, ten einde te voorkomen dat zulks een achteruitgang voor de grote gezinnen met zich zou brengen, bepaald dat, indien reeds aftrek wordt genoten voor drie of meer kinderen, dan nog aan spraak kan worden gemaakt op aftrek voor één eigen, aangehuwd of pleegkind, dat zeventien jaar of ouder, doch jonger dan 21 jaar is, mits dit kind of behoort tot het huishouden van de belastingplich tige, of behoort tot het huishouden van zijn gewezen echtgenoot, of van de echt genoot van wie hij duurzaam gescheiden leeft, en grotendeels op kosten van de belastingplichtige wordt onderhouden en opgevoed. Deze regeling van de kinderaftrek voor het „Lucas-kind" werd met ingang van 1954 door wetswijziging van 24 december 1953 nog verruimd Heeft een belasting plichtige recht op kinderaftrek voor drie of meer kinderen (jonger dan zestien jaar. of studerende of invalide kinderen van 1627 jaar) dan heeft hij thans nog recht op kinderaftrek voor één ander eigen, of aangehuwd kind. dan wel pleegkind, dat 16 jaar of ouder, doch jonger dan 21 jaar is. De oude eis, dat dit kind dan ook tot het huishouden van de belastingplichtige moest behoren verviel door de wetswij ziging van december 1953. welke van 1954 af geldt. Hierdoor onderging het aantal „Lucas- kinderen" een belangrijke uitbreiding Hiertoe droeg ook bij het feit. dat men sinds 1954 eerder recht heeft op kinder aftrek voor drie of meer kinderen, om dat toen de dubbele of drievoudige kin deraftrek werd ingevoerd. Indien bijv een belastingplichtige één kind heeft, dat buitenshuis studeert, geeft dit recht op kinderaftrek voor drie kinderen Heeft hij dan nog een gezond kind van 1621 jaar, dan geeft dit recht op kinderaftrek voor één extra kind. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp „Herziening van de kinder aftrek" wordt thans verklaard, dat de aftrek van het z.g. extra kind (Lucas- kind) als overgangsmaatregel wel te be grijpen was. Minister Hofstra is echter van oordeel, dat nu sinds 1952 een aantal maatregelen zijn getroffen en ook thans weer worden voorgesteld, waarvan in het bijzonder gezinnen met kinderen profi teren, deze extra-kinderaftrek niet ge continueerd dient te worden Of de volks vertegenwoordiging deze visie van de minister zal delen, zal de parlementaire behandeling t.z.t. moeten uitwijzen. Aan het Lucas-kind kunnen nadelen verhonden z(jn. De belastingplichtige heeft, zoals reeds opgemerkt, niet de keus of kinderaftrek al dan niet zal worden toegepast. Hy kan geen afstand doen van dit recht op kinderaftrek. Kinderaftrek kan nadelig zfjn voor de belastingplich tige indien het kind, waarvoor hfj kinder aftrek geniet, zelf andere inkomsten dan uit dienstbetrekking geniet, want deze moeten dan by het inkomen van de be lastingplichtige worden gevoegd. Heeft de belastingplichtige meer dan één kind, dat 16 jaar of ouder is, doch jonger dan 21 jaar is. dat als Lucas-kind in aanmerking komt, dan mag hij kiezen voor welk kind hij de bewuste kinder aftrek wi] genieten. Dit kan eventueel een escape-mogelijkheid geven ingeval van eigen inkomsten (anders dan uit ar beid) van kinderen, als men een keus kan maken. De uitbreiding van de kinderaftrek van 1954 af had ook gevolgen voor de moge lijkheid van belastingvermindering we gens „buitengewone lasten". De mini mumgrens. welke hiervoor vereist is, werd van 1954 af verlaagd van 10 tot 6 pet. van het zuiver inkomen, terwijl voor elk kind waarvoor aanspraak op kinder aftrek bestaat, het percentage van zes verminderd wordt met een half procent. Het Lucas-kind leidde dus (tezamen met de dubbele en drievoudige kinderaftrek) tot een verlaging van de minimumgrens voor de „buitengewone lasten". Voor de studerende en invalide kinde ren in de leeftijd van 16 tot 27 jaar. waarvoor aanspraak op dubbele of drie voudige kinderaftrek bestaat, komt er ditmaal geen verlichting in de vorm van grotere belastingfaciliteiten, doch wel op het gebied van de kinderbijslag. Volgens het wetsontwerp Algemene Kinderbijslag verzekering en de wijziging van de be staande Kinderbijslagwet, wordt voor de vaststelling van het aantal kinderen, waarvoor de verzekerde, of arbeider recht op kinderbijslag heeft, elk stude rend of invalide kind 'n de leeftijd van 16 tot 27 jaar voor t- kinderen geteld indien dit kind d de verzekerde of arbeider grotend fdus meer dan de helft) wordt onderhouden. Een wijziging wordt nu ook t.a.v. de fiscale bepalingen inzake de kinderaftrek aangebracht voor de kinderen, jonger dan 16 jaar. Met ingang van 1954 wordt voor de categorie kinderen, jonger dan zes tien jaar voor de aanspraak op kinder aftrek niet meer de eis gesteld, dat het kind moet behoren tot het huishouden van de belastingplichtige of op andere wijze op zijn kosten wordt onderhouden Het principe werd in het algemeen ge zegd: kinderaftrek voor elk kind beneden 16 jaar Deze wijziging werd aangebracht met het doel de kinderaftrek te geven aan degene, die ook de kinderbijslag te zijnen name kreeg. Op deze wijze werd een aanpassing van de criteria voor de kinderaftrek en kinderbijslag tot stand gebracht met het doel tot een zo groot mogelijke vereenvoudiging van de loon administratie te komen. De bewuste aan- Een ln de hal van het stadhuis te De venter gehouden vergadering van afge vaardigden van culturele en op weten schappelijk terrein werkzame verenigin gen en instellingen, heeft zaterdagmiddag na uitvoerige discussies zÖn vertrouwen uitgesproken in de commissie-Heeroma, welke nu contact gaat opnemen met de provinciale overheid van Gelderland, Overijssel, Drenthe en Groningen over de stichting van een Oostnederlandse aka demie. De commissie, waarvan prof. dr. K. Heeroma te Groningen voorzitter is, kreeg in een op 20 oktober 1956 op dezelfde plaats gehouden vergadering de opdracht de wenselijkheid en mogelijkheid te on derzoeken van de stichting van een Oost nederlandse akademie en deze eventuel voor te bereiden. In een in de vergadering van zaterdag J.l. besproken rapport komt deze commis sie tot de conclusie, dat met het oog op de zich snel wijzigende structuur van land, landschap en bevolking in Oost- Nederland de stichting van een Oostne derlandse akademie uitermate gewenst is. Verwacht mag worden, dat een voldoend aantal deskundigen bereid zal zijn leiding te geven aan de werkzaamheden. Zonder financiële steun van overheidsinstanties, zal echter weinig tot stand kunnen wor den gebracht, aldus de commissie. Deventer acht zij de meest geschikte plaats voor vestiging der akademie, die zal moeten worden gesticht door de be trokken provinciale culturele organisaties (raden). Enige Twentse afgevaardigden spraken de vrees uit. dat. bij een stichting door de overheid, de akademie langs de ver- „De Beneluxlanden zyn voorbestemd om in de Europese Gemeenschappelijke Markt een grote rol te spelen. Met onze prachtige Vlaamse en Nederlandse Noord zeehavens en ons verkeersnet te water en te land, zijn wy de aangewezen ln- en uitgangspoorten van het nieuwe Europa. Voor de lage landen zyn in de Euromarkt uitzonderlijke kansen weggelegd", aldus heeft de Belgische minister van buiten landse handel. Henrl Fayet. verklaard tijdens een lezing, die hij in het Kurhaus te Scheveningen heeft gehouden voor leden en genodigden van het Belgisch Luxemburgs Centrum voor Handelsbe trekkingen in Nederland. Bij de onderhandelingen die kortge leden in Genève door de leden der G.A.T.T. werden gevoerd, was het spreker opgevallen, dat alle leden van deze orga nisatie er zich terdege rekenschap van geven dat de Europese Economische Ge meenschap een grote invloed zal gaan uitoefenen op de wereldhandel. Dit is een verheugende vaststelling voor de zes lan den die deel zullen uitmaken van deze nieuwe Europese markt, aldus minister Fayet. doch tegelijkertijd blijkt hieruit duidelijk, dat de zes niet zullen kunnen ontsnappen aan hun verantwoordelijkheid tegenover de buitenwereld. De leden van de G.A.T.T. die geen deel uitmaken van de E.E.G.. hebben echter ongelijk indien zij zich ongerust maken over de Europese markt. De expansie die enigingen heen zou werken en zij een het gevolg zal zijn van het welslagen van ,--.j Euromarkt zal namelijk ook voor de overige landen van Europa een nieuwe economische opbloei betekenen. De reeds bestaande integratie der Beneluxlanden en het hoge peil dat reeds bereikt is ten aanzien van de economische samenwerking, zal onze drie landen on- verlengstuk van deze overheid zou wo den. Zij drongen aan op het zoeken van meer contact met het volk, doch na nadere uiteenzettingen van prof. Heero ma verklaarden zij zich akkoord met het rapport, evenals met de continuering van de werkzaamheden der commissie Heeroma. In de vroege morgen van vyftien no- verber zal in de Rotterdamse haven een j.'echtigheid worden georganiseerd ter tegenheid van de aankomst 'van het veede bataljon van het regiment Cana- ';an Guards. Dit bataljon is op weg naar Duitsland aar het 2 jaar dienst zal doen als een •el van Canada's bydrage aan de NATO- -ydkrachten. De Canadese militairen zullen verwel- ^md worden door de Nederlandse minis- r voor defensie, ir. C. Staf, de Cana- se ambassadeur in Nederland, de heer omas Stone en brigade-generaal Do- ld Cameron D S O F,.D, de nieuwe mmandant va„ f-.,„;,rtese strijdkrach- -n in Duitsla„ri n„ Woninklljke Militai re Kapel zal d- rv-stigheid opluisteren. Het regiment Canadian Guards is het jongste regiment Canada, dat in 1954 wera »ijt verschillende be- kende Can.-.de-e n f--terieregimenten. Het is het enige garderegiment, dat Ca nada bezit en koningin Elisabeth II van Engeland, die ook koningin van Canada is, is ere-kolonel van dit regiment. Het is de eerste keer dat de Canadian Guards overzee dienst gaan doen. Zij vormen zoals gezegd slechts een deel Van de Canadese troepen, d'ie in Na- toverband dienst doen in Duitsland Ge vermijdelijk geruime tijd een voorsprong geven, zo merkte spreker nog top, er hierbij de nadruk op leggend, dat tot het einde van de overgangsperiode in 1969. die in het E.E.G.-verdrag is voorzien, het Benelux-douanetarief in ieder geval blijft bestaan. Het Benelux-douanetarief dateert reeds van 1948 terwij] het douane tarief van de E.E.G. pas over 12 of 15 jaar voltooid zal zijn. De Benelux heeft hier. aldus minister Fayet, dus een kwarteeuw voorsprong op de E.E.G. De Belgische minister van buitenland se handel wees er verder op, dat zowel in verband met de aanpassing van de Benelux-douanetarieven als met het oog op het landbouwbeleid, de noodzakelijk heid van een gemeenschappelijke handels politiek der Beneluxlanden tegenover de landen buiten de Euromarkt niet moet worden onderschat. Gedurende de overgangsperiode zullen de onderhande lingen dan ook door de Benelux gezamen lijk gevoerd dienen te worden in overleg met de instellingen van de E.E.G. Dit geldt vooral voor het gemeenschappelijke buitentarief. Ook wanneer deze buiten tarieven eenmaal zijn vastgesteld zal er zeker alle aanleiding bestaan voor een voortgezette samenwerking der Benelux landen vooral t.a.v. handelsakkoorden met derde landen. passing was met name noodzakelijk om het verschil in loonbegrip met betrekking tot de aanspraak op kinderbijslag admi nistratief te kunnen overbruggen door het instellen van de z.g. coördinatie tabellen voor de loonbelasting. Deze coördinatietabellen leidden slechts tot een juiste belastingheffing indien de be lastingplichtige voor evenveel kinderen recht op kinderaftrek heeft als waarvoor recht op kinderbijslag bestaat. Thans wordt in de nieuwe wetsontwer pen getracht de bestaande verschillen tussen de kinderaftrek en kinderbijslag zoveel mogelijk weg te nemen. In de van kracht zijnde Kinderbijslagwet geeft het feit. dat men arbeider is en kinderen heeft welke aan bepaalde eisen t.a.v. leeftijdsgrens etc. voldoen, recht op kin derbijslag. Voorgesteld wordt nu om het recht op kinderbijslag te doen steunen op het onderhoudsbeginsel, zowel voor de komende Algemene Kinderbijslagverzeke ring, als voor de te wijzigen Kinder bijslagwet. Financiën kan nu wat de kinderaftrek betreft voor de kinderen jonger dan 16 jaar weer terugkeren tot het beginsel van de oude regeling van 1954. Indien het kind jonger is dan 16 jaar en tot het huis houden van de belastingplichtige behoort, zal het aanspraak op kinderaftrek geven. De belastingplichtige heeft volgens de wetsontwerpen ook aanspraak op kinder aftrek voor zijn eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen, die jonger dan 16 jaar zijn, niet als eigen kind, aan gehuwd kind of pleegkind tot het huis houden van een ander behoren en die in belangrijke mate (t.w 350 per jaar) op zijn kosten worden onderhouden. De for mulering voor deze gevallen komt voor de kinderaftrek overeen met het crite rium, dat voor het verlenen van kinder bijslag voor dezelfde gevallen wordt aan gehouden, Deze nieuwe regeling zal van belang zijn voor kinderen, die in een in richting zijn opgenomen. Voorkomen zal worden, dat voor hetzelfde kind twee maal kinderaftrek wordt verleend. Wil de belastingplichtige aanspraak hebben op kinderaftrek voor zijn eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen, die jonger dan 16 jaar zijn, tot het huis houden behoren van degene, met wie hij gehuwd is geweest of van degene, met wie hij gehuwd is doch van wie hij duur zaam gescheiden leeft, dan zal in de toe komst evenals thans de eis gelden, dat het kind grotendeels op zijn kosten wordt onderhouden. Van de zijde van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken is meegedeeld, dat Frankrijk jaarlijks 47 frank per inwo ner uitgeeft om zijn bevolking te bescher- men tegen de gevolgen van een even tuele atoomoorlog, tegen Groot-Brittannie 744 frank. Ondanks het feit dat men te weinig geld ontvangst voor de opbouw van deze bescherming, is men begonnen met het uitvoeren van een groots opgezet plap. Dit omvat een netwerk van radarinstal laties. waarvan reeds 35 departementen zijn voorzien, en een net voor de opspo ring van radio-activiteit in de atmosfeer. Bij de bescherming van de burgerbe volking zullen 1500 reserve-officieren van de luchtmacht worden ingeschakeld. Als het atoomgevaar acuut wordt, zal de be volking van de grote steden gedeeltelijk geëvacueerd kunnen worden Van de zijde van het ministerie werd voorts meegedeeld dat Frankrijk in oor logstijd een leger van 1 miljoen mensen nodig heeft, die reddingswerk kunnen ver richten Op het ogenblik heeft men hier voor tér beschikking 240.000 brandweer lieden en 80.000 leden van het Rode Kruis. De kroonprins van Jemen, Mohammed el-Badr die vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van zyn land is, is zondag uit Cairo naar Londen gevlogen. In de Britse hoofdstad zal hy deze week besprekingen voeren met Britse regerings vertegenwoordigers. Hij heeft zaterdag jl. verklaard, dat hij het vertrek der Britse troepen uit de stad en het protectoraat Aden zal eisen, waaraan hij toevoegde: „Jemen zal de onderhandelingen afbreken, indien deze eis niet wordt aanvaard". Jemen heeft tij dens de opstand van de iman van Oman tegen de sultan van Oman en Muskat een zeer anti-Britse houding aangenomen. Zoals het nu al sedert verscheidene ja ren een traditie is geworden, zal ook in deze novembermaand een plechtige H Re quiemmis worden opgedragen voor de ge vallenen. Zij zal in de kathedrale kerk aan de Westzeedijk te Rotterdam worden gecelebreerd door mgr. J. F. M. de Sain, hoofdvlootaalmoezenier, met assistentie van de geestelijk adviseur van Nationaal Katholiek Thuisfront, rector J. Doesburg en de zeereerw. heer J. Th. Cools, vloot- aalmoezenier te Rotterdam, op zaterdag 16 november a.s. des morgens om tien uur. De dodenwacht zal daarbij worden betrok ken door de mariniers, terwijl de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, de plechtigheid zal bijwonen. Bij deze H. Mis, welke door de KRO zal worden uitgezonden, worden behalve gees telijke. burgerlijke en militaire autoritei ten ook vele familieleden van gesneuvel de of overleden militairen verwacht. Vlootaalmoezenier dr. L. A. M. Goossens zal de herdenkingspredikatie houden. Verwacht wordt, dat in de loop van de zesdaagse conferentie van parlemantari- ers uit de vijftien NATO-ianden, die vandaag te Parijs is begonnen van de zijde van de naties van het vasteland van Europa scherpe kritiek zal worden ge oefend op het feit, dat Groot-Brittannië zijn verdediging, in hoofdzaak baseert op kernwapens. In een verslag, dat reeds is voorgelegd aan de militaire commissie van de con- ferentie en dat vrijdag in een plenaire durende de laatste zes weken zijn 20.000 en openbare vergadering zal worden be- Canadezen n 1. de militairen en hun vrou wen en kinderen, via Rotterdam naar Duitsland vertrokken om daar twee jaar dienst te doen. want de tweede Canade se infanterie brigade wordt uit Duitsland teruggetrokken en wordt vervangen door de vierde Canadese infanteriebrigade, waarin het bataljon Is Ingedeeld Daarvoor moeten zes schepen in totaal 24 reizen maken van Canada naar Rotterdam. Laat in de avond van 14 november zal het bataljon aan boord van de ..Queen Frederira" in Rotterdam aankomen. De ceremonie begint de volgende morgen om kwart over zes. Minister Staf en de Ca nadese ambassadeur zullen toespraken houden en om kwart voor acht zal de ont scheping beginnen. handeld, wordt de waarschuwing uitge sproken. dat de naties van het vasteland „nog meer van de NATO zullen afwen den" als er geen overeenstemming komt over een gemeenschappelijke defensie politiek. Het rapport ziet nadelen in het hoofd zakelijk vertrouwen op atoombommen en zegt dat Engelands besluit om zijn con ventionele strijdmiddelen in te krimpen het „schild" van de NATO, dat „toch al zo verontrustend zwak is" nog zwakker maakt. De opstellers van het rapport M. A. Gilson van België en luitenant-generaal E. Calmeyer van Nederland, zeggen bo vendien dat bet rusultaat van het program voor de standaardisatie van militaire uitrusting „zeer matig" is en dat de struc tuur van de grondstrijdkrachten van de NATO „een geleidelijke desintegratie" ondergaat. Zij spreken van onvoldoende coördinatie tussen de militaire en de po litieke leiders en zeggen dat het zwaard noch het schild van de NATO sterk ge noeg zijn. „Het militaire gevaar van de kant van de Sovjet-Unie kan niet alleen door mid del van atoombommen worden gekeerd, waarvan het gebruik op het iuiste mo ment onzeker is en in elk geval niet af hangt van een beslissing van de NATO" aldus het rapport „Dit gevaar moet ook worden bestreden met voldoende grond en luchtstrijdkrachten. Voor de onmiddel lijke toekomst is een schild van 30 di visies, uitgerust met tactische atoomwa pens en gesteund door een behoorlijke luchtmacht, de minimale beveiliging van West-Europa" Het verslag kritiseert Groot-Brittanië en de V. S. na te hebben gesproken over „de nachtmerrie van de volken die niet van de rode legers worden gescheiden door een oceaan of althans een water dat moeilijk is over te steken". De continentale landen, aldus het rap port, voelen zich niet voldoende beschermd door strategische kernwapens. Uw beste laats in de t aliaanse Opera U bent bevoorrecht, Nederlandse operaliefhebber! Wat is een der meest vooraanstaande merken operaplaten in het land van de opera zelf? Decca - en dat zegt heel wat over opname-kwaliteit, artisten, dirigenten en orkestenWant de Italianen kennen iedere noot. Iedere aria - accepteren alleen de grootste zangers en zangeressen nemen alleen genoegen met perfecte opnamen En U bent bevoorrecht, Nederlandse operaliefhebber, omdat Decca hier in Nederland de platen brengt van deze Italiaanse favorieten. Pucci'ni: Tosca* Or tucto e chiaro (Ie akte). La povera mia cena fu interrotta (2e akte). Renata Tebaldi, Enzo Mascherini. OrkestAcca- demia di Santa Cecilia, Rome. Dirigent: Alberto Erede. CEP 501 Verdis 'Aida' Fu la «orte dell'armi (2e akte) (a). Ciel! Mio padre Rivedrai Ie foreste (3e akte) (b). a) Renata Tebaldi, Ebe Signani. b) Renata Tebaldi, Aldo Protti. Orkest Accademia di Santa Cecilia, Rome. DirigentAll>erto Erede. CEP 506 Verdi: 'La forza del destino' Mozart: 'Le nozze di Figaro' Son gluntaMadre pietosa vergine (2e akte). II santo nome la vergine degl'angeli (2e akte). Renata Tebaldi, Cesare Siepi. Koor en orkest: Accademia di Santa Cecilia, RomeDir.F. Molinari Pradelli. CEP 502 Puccini:'Madame Butterfly' Ed e bella la sposa Ecco, son giunto (le akte). Tebaldi, Campora, Inghilleri, di Palma. Kobr en orkest: Accademia di Santa Cecilia. Rome. Dir. Alberto Erede. Puccini: 'Madame Butterfly' II canone del porto (2e akte) (Bloemen- duet). Renata Tebaldi. Nell Rankin. Or kest: Accademia di Santa Cecilia, Rome. Dirigent: Alberto Erede. CEP 503 Verdi: 'II Trovatore' Che piu t'arresti Tacea la notte placide (le akte) (a). Tace la notte. Deserto sulla terra. Di geloso amor (ie akte) (b). a) Renata Tebaldi. Luisa Margliano. b) Ugo Savarese, Alorio del Monaco, Renata Tebaldi. Groot Theater Orkest van Genève. Dir. Alberto Erede. CEP 504 Rossini: 'II Barbiere di Seviglia' All'idea di quel rretallo (le akte) (a). Se il mio nome (le akte) (b). Dunque io son (2e akte) (c). a) Alvinio Misciano, Ettore Bastianini. b) Alvinio Misciano c) Giulietta Simionato, Ettore Bastianini. Orkest: van het Mei Festival Florence. Dirigent: Alberto Erede. CEP 505 Non piu andrai (le akte) (a). Voi che sapete (le akte) (b). E Susanna non vien dove sono (3e akte) (c). a) Cesare Siepi. b) Suzanne Danco. c) Lisa della Casa. Die Wiener Philharmoniker. Dirigent: Erich Kleiber. CEP 507 Mascagni: 'Cavalleria Rusticana' Siciliana (a). Easter hymn (b). Ah, il signor vi manda (c). Brindisi (Viva il vino spumeggiante) (d). a) Mario del Monaco, b) Elena Nicolai. c) Elena Nicolai, Aldo Protti. d) Mario del Monaco. Koor en orkest o.l.v. Franco Ghione. CEP 509 Leoncavallo: 'Pagliacci' Qual fiamma avea nel guardo stri- dono lassu (le akte) (a). Vesti la giubba (le akte) (b). Un tal gioco (le akte), (c). No, pagliaccio non son finale (2e akte) (d). a) Clara Petrel la. b) Mario del Monaco. Orkest: Accademia di Santa Cecilia, Rome, c en d) Mario del Monaco met solisten, koor en orkestAccademia di Santa Cecilia, Rome. Dir.: Alberto Erede. CEP 510 Verdi: 'La Traviata' Brindisi (le akte). Un di felice (Ie akte). Poggi. Tebaldi. Vercelli, di Palma, Sacchetti, Caselli. Koor en orkestAcca demia di Santa Cecilia, Rome. Dirigent F. Molinari Pradelli. Verdi: 'La Traviata' Ah fors' e luisempre libera (le akte). Renata Tebaldi en Gianni Poggi. Orkest: Accademia di Santa Cecilia, Rome. Dir. F. Molinari Pradelli. CEP 511 Puccini'La Bohème' Mi chiamano Mimi (le akte). Mueetta'» waltz (2e akte). Renata TebaldiHilda Gueden. Puccini: 'La Bohème' Addio di Mimi. Addio dolce svegliare (3e akte). Renata Tebaldi, Hilde Gueden, Giacinto Prandelli, Giovanni Inghilleri. CEP 512 Verdi: 'Rigoletto' Questa o quella (le akte) (a). Caro nome (le akte) (b). Pari siamo Figlia! Mio Padre! (Ie akte) (c). a)Mario del Monaco, bHilde Gueden. c) Aldo Protti. Hilde Gueden. OrkestAccademia di Santa Cecilia, Rome. Dir. Alberto Erede. CEP 513 Verdi: 'Otello' Tu indietro, fuggi.ora e per sempre addio (2e akte) (a). Era la notte si pel ciel (2e akte) (a). Dio mi potevi scagliar (3e akte) (b). Niun mi tema (4e akte) (b). a) Mario del Monaco en Aldo Protti. b) Mario del Monaco. Orkest Accademia di Santa Cecilia, Rome. Dirigent: Alberto Erede. CEP 514 Bizet: 'Carmen* Parle*moi de ma mère (le gedeelte) (le akte). Seguidille (le akte). Janine Micheau, Suzanne Juyol, Libero de Luca. Bizet: 'Carmen' Torreador-lied (2e akte). Voyoits que j'essaie (3e akte). Julien Gioronnetti, Suzanne Juyol. CEP 515 Bellini: 'Norma' Meco all'altar di venere (le akte). Maria del Monaco en Athos Cesarini. Orkest: Accademia di Santa Cecilia, Roma. Dirigent: Alberto Erede. Donizetti 'Lucia di Lamm er moor' F ra poco a me ricovero Tu che a dio spiegasti l'ali. Mario del Monaco. The New Symphony Orchestra of London Dirigent: Alberto Erede. CEP 516 Italiëmeen geliefde operasterren nu op 45 toeren Extended Play uw beste plaat (s) In de Italiaanse Opera I DECCfl N.V. PHONOGRAM AMSTERDAM J KLAS, 15 STEENS ANKER HORLOGE Schokvrij anfimaqnetisch - waterdicht en lichtgevend In een uitvoering als uitsluitend de le klas fabrieken brengen. op vrijdag 15 november 1957 voorm. 11 uur in gebouw „Arcade" Lange Haven 71 Schiedam, van de volgende percelen, alle te Schiedam: 1. De panden NIEUWE MAASSTRAAT nos. 23 a-b en 25 a-b, staande in trekgeld op resp. f 4000.en f 3600. 2. Het pand PUTTERSHOEKSESTRAAT no. 60 a-b, in trekgeld op f 5100. 3. De panden PUTTERSHOEKSESTRAAT nos. 28 en 46 ln trekgeld op resp. f 2400.— en f 4100.—. 4. Het pand GROENELAAN no. 58 in trekgeld op f 5000. 5. De panden ZALMSTRAAT nos. 7, 9, 15, 17, 18, 20 en 22 in trekgeld op resp. f 2300.—, f 2000.—, f 2100.—, f 2400.—, f 2500.—, f 2400.— en f 2100.—. 6. De panden DWARSSTRAAT nos. 12, 14, 16, 18, 60, 60/1 en 60/2, in trekgeld op resp. f 1300.f 1500.f 1500.f 800.f 3600. f 2350.— en f 1600.—. 7. De panden GASSTRAAT nos. 24, 26, 30 en 34 in trekgeld op resp. 1850.f 2200.f 2400.en 1850. Nog te BEZICHTIGEN op donderdag 14 november a.s. van 1012 uur en van 2—4 uur. Notaris A. HOEK, L. Haven 97, Schiedam. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR SCHIEDAM Salaris volgens Rijksregeling. Op 25-jari?f leeftijd bedraagt dit i 78,72 bruto per we® Huurcompensatie niet inbegrepen. Voor paalde onregelmatige diensten geldt 6 toeslagregeling. Bij gebleken geschiktheid volgt na één 'B^g aanstelling in vaste dienst als besteller, de leeftijd van 21 iaar is bereikt. Ook worden enige oog <V«I W Elk record valt vroe*, al iaat v#m t)«-t«*ren D* fetter t.onei net ertiHna m«»«i CD# «reii? toch iggan A if men de eersf-rétrling d* iag* ortjs DOEI.MATIGHEID van oma da DOEI.matigheid van on*e overweegt eop enen «tellen dat op het Al f I 'b ri V S i- echtei gebied der durvan K..WN* Od 12 november a.s. zal het 5 jaar ge leden zijn. dat met een klein groepje kin deren onder leiding van mevrouw N. Dett- mejer-Tettelaar „De Dilettantjes" werd opgericht. En nog steeds heeft zij de moei lijke taak de regie te voeren, nu aan niet minder dan 47 kinderen, die zij wekelijks in drie groepen de kunst van het to neelspel bijbrengt. Vele Schiedamse to neelverenigingen zullen later kunnen pro fiteren van deze jonge kweek. Zater dag 16 november gaan zij nu hun eerste lustrum vieren. Dan bieden de Dilettan tjes aan hun 142 trouwe donateurs, ouders, en genodigden in de grote zaal van Tivoli aan de Nieuwe Haven een gratis cabaret avond aan. In het pand Nieuwe Haven 27, bewoond door H.G.L., tramconducteur, brak zater dagmiddag om kwart over twee een schoorsteenbrandje uit. De brandweer, on der leiding van brandmeester Mak heeft het vuurtje spoedig bedwongen. Oorzaak was een vuile schoorsteen. Er was geen schade. Zaterdagavond omstreeks elf uur brak Schaperlaan 69, bewoond door F.M.P., be tonwerker. Met een kettingtros heeft de brandweer onder leiding van hoofdbrand meester J. C. Putter het vuur gedoofd. Er was geen schade. De 22-jarige W.L. nam zaterdagmiddag een bad in het badhuis aan de Lange Ha ven. Zijn bromfiets die buiten had staan wachten vbelde er waarschijnlijk ook wel voor, en liet zich het water in waaien. Met behulp van een dreg is de brommer weer op het droge gebracht. Zaterdagmorgen om half acht botsten twee bromfietsen tegen elka-.r in de Over- schiesestraat. Zij werden bestuurd door P.J.v.Z., en H.P.D. Komende van de De 20-jarige telexiste C. V. IIl05ef morgen in Kethel met haar sCOstjOi' ys'' seling uitwijken voor een herdef®, je remde krachtig en kwam daar len. Met verwondingen aan het vermoedelijk een lichte hersen- is zij op advies van een dokte G.G.D. naar haar woning geb Op de Vlaardingerdijk bij de trof een lid van de RotterdaJnj^jag^- kingsdienst in de nacht van z c zondag een Vespa scooter aab', heerd en niet op slot op stond. Aan de hand van het K M /ijs kon de politie vaststell^'jgpd^ij' lotterdammer G.J.R.. kantoorbe.gr wijs Rotterdammer v-r.„..v.. ole. eigenaar was. Hij had zijn s ,,a> e" een schoorsteenbrand uit in het pand G.D. naar huis gebracht. Broersvest, werd van Z. bij het nemen dagavond op slot gezet bij Th a1 p lc van de bocht naar de Overschiesestraat, bij het verlaten van de bio?° grd van achteren aangereden door D. Van Z. u-vn.. hu liep drie gebroken tanden en enkele schaafwonden op. Hij is door de G.G. en U1J „Cl vend van Ut --- „gl - ontdekking gekomen, dat M was. Toen de scooter werd ie{o^ den bleek het stuursiot te zijn terwijl de benzinetank leeg wa 'tt-VfTSl Aler fiove Jol Vve 5c '1 K», CV0*. ft'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 10