El WITTE PAARD Jules Verne, IJslander Olafsson na zege op Teschner zeker van derde plaats Charly Gaul wil kopman zijn in Nederlands-Luxemburgse ploeg PflSnP0 bevrijd de man die de toekomst kende Kansen van Donner zijn verminderd Ook Amerikaanse lan den in Israël-loting Centrale training voor jeugdruiters Ada den Haan: „School gaat voor zwemmen" Kees Pellenaars weet nog van niets Is GVAV strafbaar voor ongeregeldheden? Ned. grensrechters bij Engeland-F rankrijk Gunnar Nordahl chef- trainer van Roma Zusjes Van Me gen ver sloegen Duitse dames ROMAN van Anny von Panhuys DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 PAGINA De partijen Voorronden W. K. voetbal Overschrijving naar P.S.V. Pellenaars iveet niets Ook Duitse renners Vragen aan KNVB BOKSAMATEURS VERLOREN IN MANCHESTER ZESDAAGSE VAN MUNSTER CORRECTIE STAATS LOTERIJ HET FRANSE ELFTAL VOOR WEMBLEY 537ste STAATSLOTERIJ 6e ujst 4e ki«s KANDIDATENTOERNOOI OM NED- SCHAAK-TITEL NAT- ZWEMWEDSTRIJDEN TE APELDOORN LZO estafette prima tijd T afeltennis-interland GILERA BRAK RECORDS «Cvgntor De Amerikaan Cake, die een der eerste onderzeeërs bouw- e' schatte hem op zijn juiste waarde. In een brief vertrouwde de schrijver toe: „Ik heb de aanwijzingen uit uw boek maar jloeven te volgen. De rest kwam vanzelf wel. Het ging van een e!c« dakje." De meeste tijdgenoten konden zoveel waardering voor Verne hlet opbrengen. Zo gaat het meer met imensen die hun tijd ver geruit zijn. Jules Verne zouden we om in stijl te blijven e lange-afstandsraket van de negentiende eeuw kunnen noe- 'hen. Zyn ideeën waren te groots om toen begrepen te kunnen gorden. En het gebeurde, dat sommige „schoolmeesters" zijn boeken slecht en verderfelijk noemden. De twintigste eeuw laat em nu recht wedervaren In ,,De reis naar de maan" Hepen de inzittenden gevaar Satellieten te worden. En nu cirkelen er Spoetniks om moeder *ardeJules Verne liet zijn Nautilus vrijwel onbeperkt ^arcn. nu> (jat presteert die Amerikaanse duikboot ooii. Het ^°*nt er dus op neer, dat Vernes voorspellingen na bijna een v°Uw in realiteit werden omgezet. Het schip maakte gebruik h?n elektriciteit Maar welke onderzeeër doet dat tegenwoordig Toch was die krachtbron toondertijd niet zo bijster in tel. e geleerden wisten wel, dat men er aardige dingen mee kon "alen. Verder hadden ze niet zoveel vertrouwen in die ge- ewnzinnige stroom. Er zat weinig toekomst indachten ze. ''lar Jules Verne zag verder en helderder. t Wie was nu eigenlijk die Jules Verne? Was het een fan- st die tje 0nm0geiijkste verhaaltjes verzon? Of was het wer- ilJk een geleerde, die door logisch na te denken tot deze op- (li'<,"l,aTe conclusles kwam? In feite was Jules Verne een auteur, IjP even nauwkeurig als een wiskundige te werk ging. Dat t(ijna alles, wat hij voorspelde uitkwam, berustte niet op het he Val* Det was geen stom geluk, maar koude berekening. Het 1 niets met overdrijving te maken als we hem de profeet b de techniek noemen, angetrokken door zijn succes hebben talloze auteurs getracht b1 later na te volgen. Maar het is bij imiteren gebleven. Zij *sten juist het genie van Jules Verne. H Ik heb ingezien, dat ik baron Malte liefheb, ging de heldere meisjesstem voort, en daarom a ik weg. Ik wil weg om hem te vergeten en om allerlei andere redenen, maar niet. omdat u het wenst. Doch de motieven tot mijn vertrek zullen u wel onverschillig zijn. wanneer uw wens slechts in vervulling gaat. Zo en wilt u nu zo goed zijn, uw hond terug te roe pen? Wamda von Grettenau lachte ongelovig. —Dacht u heus dait ik zulke onzin zou slikken? Ik verzeker u, dat ik de waarheid sprak, klonk het diepernstig. De barones wiegde peinzend haar fijn- gevormd hoofdje heen en weer. Hm; tenslotte tvil ik u wel geloven, want alles bij elkaar genomen maakt u een tamelijk naïeve indruk. Maar ik kan daarmee nog niet ten volle tevreden zijn. Ze staarde peinzend voor zich uit, om na een korte stilte voort te gaan: Ik zal u nu vrijlaten, wanneer u me belooft dat Mal te Dittborn nooit, verstaat u, nóóit, hoe alles zich ook moge ontwikkelen, te weten zal komen, dat u van hem houdt en dat u daarom het kasteel verlaat. Dat wil e« kan ik niet beloven ant woordde Josefa vlug en vastberaden, en het was haar, alsof z,e Malte's stem hoor de zeggen; „Mijn moeder heeft u nodig en ik ook". Maar ik eis de belofte van u; eerder komt u hier niet vandaan wond Wanda von Grettenau zich op. Josefa glimlachte. „Dat wil ik wel eens zien". De man was nu geen steenworp meer verwijderd. Dat gaf haar moed. Pas op mijn beste juffrouw, pas op! Onverholen haat. en dreiging flikkerden in Wanda's ogen. Josefa herkende in de man de knecht Ferdinand. En nu riep ze hem luid bij de naam. Wanda von Grettenau draaide zich met een ruk om en begreep, dat ze voor ditmaal het spel verloren had. Neemt u zich in acht voor mij, siste ze Josefa toe; dan zei ze luid en op de be minnelijkste toon ter wereld: Tot weer ziens dus, het was een heel gezellig bab beltje! Ze riep de hond iets toe en verwij derde zich. De oude knecht stond haar verwonderd na te kijken. Hoe hebt u die in 's hemelsnaam le ren kennen, juffrouw Burger? Mevrouw en mijnheer zouden dat misschien hele maal niet graag zien. Zij hebben indertijd met die dame grote onaangenaamheden gehad en gaan sedert niet meer met haar om. Josefa slaagde er in. een volkomen onverschillig gezicht te zetten, Daar had ik geen vermoeden van, ik trof haar toevallig en ze sprak me aan, omdat haar hond me de weg versperde. Ze herademde, nu zë Wanda von Grette nau door zo'n gelukkig toeval ontlopen was. Nooit zou ze haar weer gelegenheid geven tot een dergelijk gesprek, zoals ze nu tegen haar wens en wil had moeten voeren. Die vrouw zat vol verraderlijke listen en streken. De oude Ferdinand liep eerbiedig een halve pas achter haar. Het viel Josefa in. dat hij haar destijds, op de dag zelf van haar aankomst, had toegefluisterd, dat ze Dittborn maar lie ver hoe eer hoe beter weer moest verla ten, en ze vroeg de oude man nu ronduit, waarom hij dat gedaan had. Verlegen streek de knecht langs zijn gladgeschoren kin. Och juffrouw Burger, als ik eerlijk moet zijn. en dat kan ik nu, omdat u het blijkbaar toch op Dittborn uithoudt .dan wil ik u zeggen, dat ik met u te doen had, toen u pas op het kasteel aankwam. Een voudig, omdat u zo opgeruimd en vol verwachting leek. En ik wilde u teleurstel lingen besparen. Tot nog toe is immers geen gezelschapsdame langer dan een paar weken of hoogstens maanden ge bleven. Ze gaven er allen de voorkeur aan. een plaats te ontvluchten, die door zo'n wonderlijk spookbeeld onveilig wordt ge maakt. U bedoelt het witte paard van Ditt born? vroeg Josefa rustig. Ja. de oude knecht gaf ©en zenuwach tige ruk aan zijn pet, het is gewaagd om er over te nrate-n, maar al zou baron Mal te ook woedend worden, als hij me hoor de, toch zijn er mensen geweest, die het spook gezien hebben. Hebt u overigens het schilderij van het witte paard al ge zien? vroeg hij. Josefa knikte zwijgend. Nu, stelt u zich dan eens voor, ging Ferdinand door, dat het laat ia de avond of in de nacht is, en dat u daar opeens het paard uit zijn omlijsting ziet stappen. Is dat niet om kippevel te krijgen bij het idee alleen? De oude man huiverde zichtbaar. Josefa vermeed een rechtstreeks ant woord door te vragen of de vorige gezel schapsdames. die allemaal zo spoedig de vlucht genomen hadden, het spook dan gezien hadden. Ferdinand haalde de schouders op. Dat weet ik niet zo precies, maar ik vermoed van wel; anders waren ze toch wel gebleven. Maar het heet, dat die da mes des nachts allemaal kreten en slui pende voetstappen gehoord hebben, en wel uit het vertrek, waar het schilderij zich bevindt. Voor al die angst en narigheden wilde ik u bewaren; ik had met u te doen. omdat u nog zo jong was en zo vol goede moed daarom heb ik u willen waar schuwen. Dan dank ik u nog achteraf voor uw goede bedoeling, zei Josefa vriendelijk, maar u hebt nu intussen wel gemerkt, dat noch het witte paard, noch allerlei ge heimzinnige geluiden me op de vlucht ge jaagd hebben; mijn voorgangsters hebben de praatjes en geruchten zeker te veel op hun fantasie laten inwerken, en zich niet met open ogen overtuigd, dat alles, maar dan ook alles langs natuurlijke weg te ver klaren viel. —Als u ook maa.r één keertje het wit te paard zelf gezien had, zou u wel an ders praten, zei de oude man op geheim zinnige toon. Ik heb het zelf zien spoken, en dat vergeet ik van mijn leven niet. Josefa antwoordde niet. Ze overdacht bij zichzelf, dat Ferdinand er wel het nodige toe zou hebben bijgedragen, dat de oude legende van het witte paard niet in verge telheid raakte. Hij scheen het wel gewich tig te vinden, te kunnen vertellen, dat hij het spook met eigen ogen had gezien. Wanneer hij er niet meer aan geloofde, zou de voornaamste bron van griezelver halen en bijgelovig gefluister wel verstopt zijn! En als Ferdinand, die het langst in dienst was van alle knechts en meisjes op het kasteel, zó ver gebracht kon worden, dat hij geloof sloeg aan 'n natuurlijke ver klaring voor het spookbeeld, dan zouden de verdere praatjes vanzelf wel uitster ven door gebrek aan voedsel. En dat moest noodzakelijk gebeuren wilde de ge zelschapsjuffrouw. die na haar op Ditt born zou komen, daar langer dan enkele maanden blijven. Een smartelijke trek kwam om haar mond, toen zij bedacht, hoe spoedig ze Dittborn zou verlaten, niet omdat barones se Grettenau dat van haar geëist had, maar omdat ze, terwille van haar eigen gemoedsrust, Malte's nabijheid mijden moest. Of hij die mooie, verraderlijke vrouw nog liefhad? Mooi was ze, dat kon zelfs zij niet ont kennen, wondermooi. En zelf scheen ze er ook vast op te rekenen, dat ze met haar schoonheid Malte's liefde weer zou kunnen terugwinnen. Het zou wel slechts een kwestie van tijd zijn, wanneer zij de zijne werd.. (wordt vervolgd) Al vijfentachtig jaar geleden imaakte een enorme duikboot e oceanen onveilig. Daarvan luidde de naam „Nautilus'', °ttistreeks diezelfde tjjd raasde er een bemand projectiel door heelal. Richting maan! De man die al die fantastische uit ingen op zijn naam heeft staan, was geen Duitse geleerde, die naar Amerika werd gehaald, zoals professor Wernher von Braun °berst. Hij kwam evenmin uit Rusland. Het was een Frans- an die zonneklaar inzag, wat de techniek van de toekomst zou ZlJn' In gedachten leefde Vlij reeds honderden jaren verder. En ,Va' hij toen neerschreef, werd werkelijkheid of staat op het pllnt dit te worden. Deze geniale Fransman was Jules Verne- WAGENINGEN, maandag. Na de Hongaar Szabo heeft ook de IJslander Friedrich Olafsson, internatio naal meester, zich geplaatst voor het interzonale toernooi dat volgend jaar zal worden gehouden. Vandaag heeft de IJslander namelijk zijn afgebroken partij uit de 15e ronde tegen de Tsjech Alster gewonnen, waar door het puntentotaal van Olafsson op 13 kwam. Hierdoor is hij al zeker van tenminste een derde plaats in het eind klassement. Indien de Deen Larsen uit zijn laatste partij van dit toernooi niet de volle winst weet te halen, komt de IJslander in de eindrangschikking zelfs nog op de tweede de plaats, aangenomen tenminste, dat Szabo die met 13 punten uit 16 par tijen de ranglijst aanvoert in de 17e ronde tenminste een halve punt scoort. Donner heeft ngo maar één kans om zich direct te kwalificeren. Dan moet hij zelf van de Brit Clarke winnen en dan moet de Deen Larsen,thans derde met 12 punten, zijn partij uit de 17e ronde tegen Teschner. verliezen. In dat geval heeft Donner 12% punt en Larsen 12 pnt. Moch Larsen evenwel winnen, dan is hij zeker van de derde plaats. Indien de Deen niet verder komt dan remise en wanneer Donner erin slaagt Clarke te verslaan, is een beslissingswedstrijd tus sen Larsen en Donner noodzakelijk om uit te maken, wie mag deelnemen aan het interzonale toernooi. Aangezien de Deen donderdag reeds naar Dallas (V.S.) vertrekt, waar hij deelneemt aan een internationaal toernooi, is het vrijwel uit gesloten, dat de beslissing in dit geval op korte termijn valt. Stahlberg zorgde vandaag nog voor een kleine sensatie door zich tegen Trojanescu te „vercombineren", wat hem op verlies van een stuk kwam te staan. Gelukkig voor hem koos ook zijn tegenstander kort daarop niet de beste voortzetting, zodat dit duel toch nog een remise opleverde. Zoals gezegd. Olafsson—Alster leverde winst op voor de witspeler. Toch heeft Olafsson het lang niet gemakkelijk gehad om het kleine voordeel: paard tegen „slechte" loper, uit te kunnen buiten. Het werd een langdurig gevecht, waarin wit geleidelijk beter kwam te staan. Niettemin moest de partij vanmiddag op nieuw worden afgebroken. Analyses leer den toen, dat wit een dwingende winst gang had. zodat zwart vanavond, zonder de partij te hebben hervat, de strijd opgaf. Uhlmann wist tegen Clarke na een reeks scherpe wendingen een pion voor te komen, welk voordeel na een „konings. mars" over het gehele bord voldoende bleek voor winst. Morgen om 10 uur wordt het toernooi voortgezet, dan beginnen de partijen voor de 17e en laatste ronde. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de 15e en 16e ronde die maandag werden uitgespeeld, luiden: 15e ronde. Stahlberg (Zweden)Troja nescu (Roemenië) Olafsson—Alster 1—0. 16e ronde; Uhlmann (Oost-Dld.)Clarke (G.B.) 1—0. Het klassement na de 16e ronde luidt: 1. Szabo 13 pnt.; 2. Olafsson 13 pnt. (17 partijen); 3. Larsen 12 pnt.; 4. Donner 11% pnt.; 5. Uhlmann 11 pnt.; 6. en 7. Trifunovic en Stahlberg 10% p.; 8. Tesch ner 8% pnt.; 9. Ivkov 7% pnt.; 10. Tro janescu 7 pnt.; 11. en 12. Niephaus en Kolarov 6% pnt.; 13. Duckstein 6% pnt. (17 partijen); 14. Alster 6 pnt.; 15. Clarke 5% pnt.; 16. en 17. Orbaan en Hanninen 3% pnt.; 18. Lindblom 2% pnt. De partij ClarkeOrbaan uit de 15e ronde, is in remise geëindigd. Het duel werd niet voortgezet. Beide spelers kwa men remise overeen. In zijn vergadering van gisteren heeft het organisatiecomité van het wereldkam pioenschap voetbal 1958 een voorstel be handeld om ook Zuidamerikaanse landen toe te laten tot de loting van de nhmmers 2 van de groepen der Europese zone, ten einde een tegenstander voor Israël aan te wijzen. In afwijking van een vroeger besluit werd bepaald, dat de nummers 2 van de groepen van de Centraal- en Noordame- rikaanse en de Zuidamerikaanse zones in de loting zullen worden betrokken, met de nummers 2 van de negen groepen der Europese zone. De Ned. Hippische Sportbond is reeds bezig voorbereidingen te treffen voor de komende Olympische Spelen. Men zoekt vooral naar talentvolle jongeren. Voor de springruiters wil men een centrale taining voor ongeveeh 10 jongeren onder leiding van ritmeester J. J. Gruppelaar instellen. Het Ned. Olympisch Comité heeft hiervoor een subsidie van 5.000 gul den toegezegd. Om de andere kosten te dekken werd, tijdens de zeer rustige al gemene vergadering van de N.H.S. te Utrecht, de verenigingen verzocht, van elke bezoeker van een concours hippique voor dit doel tien cent af te staan. Ada den Haan, de wereldrecordhoudister op de 200 meter schoolslag, heeft tóch maar besloten om overschrijving naar P.S.V. Eindhoven aan te vragen. Dit was al eerder in de pen, maar zij zag er toen van af. Ada's ouders zijn enkele maanden geleden van Bussum naar Eindhoven ver huisd en het lag aan vankelijk in de be doeling dat Ada (die uiteraard mee ver huisde) haar club 't Gooi trouw zou blijven, doch in de praktijk bleek van een regelmatige trai ning in Bussum geen sprake te kunnen zijn. Daaraan moet ADA DEN HAAN ook worden toege schreven, dat zij enkele weken geleden bij wedstrijden te München-Gladbach op haar „specialiteit", de 200 meter school slag, een onverwachte nederlaag tegen een onbekend Duits meisje moest incas seren. Haar conditie was verre van per fect. En nu bovendien haar trainster Wil van Breukelen door het bekende con flict met 't Gooi deze vereniging heeft verlaten, vond Ada het maar beter om naar P.S.V. over te gaan. Ongetwijfeld zal haar de overschrijving op korte ter mijn worden verleend. Intussen zal Ada den Haan voorlopig alleen aan wedstrijden in weekeinden deelnemen en dan nog alleen als daarvan géén schoolverzuim het gevolg zal zijn. „Het schoolwerk moet voorgaan", is de mening van Ada's ouders en er zal alleen voor wedstrijden in een officiële uitzen ding van de K.N.Z.B. een uitzondering worden gemaakt. Daarom heeft zij ook moeten bedanken voor een Duitse tournee, die wedstrijden in Bochum op 28 novem ber en in Maagdenburg op 30 november en 1 december omvatte. Charly Gaul heeft gisteravond, na af loop van een cyclo-cross in de buurt van het plaatsje Bissen, medegedeeld, dat het naar zijn mening nu reeds ze ker is dat een gecombineerde Neder landse-Luxemburgse ploeg van twaalf renners zal deelnemen aan de Tour de France-1958. Volgens Gaul zou de ploeg worden samengesteld uit acht Nederlandse en vier Luxemburgse renners. Gaul zou „kopman" worden en ploegleider zou Kees Pellenaars zijn. De Luxemburgse renners, die voor de ploeg in aanmerking zouden komen waren z.i. Jempy Schmitz, Marcel Ernzer, Aldo Bolzan en uiteraard Charly Gaul. Gaul zei voorts, dat de verdiensten van de ploeg gelijkelijk over alle ren ners zouden moeten worden verdeeld uitgezonderd echter de eventueel te win nen premie(s) van het bergklassement. Kees Pellenaars heeft op de woorden van Gaul laconiek gereageerd. „Er is mij nog niets bekend", aldus de verwonderde Nederlandse ploegleider, „evenmin heb ik na de Tour-1957 met Gaul of andere Luxemburgers contact gehad over deze kwestie". Pellenaars wees erop, dat een even tuele Nederlands-Luxemburgse ploeg of ficieel nog geenszins ter sprake is geko men. „De organisatoren van de Ronde van Frankrijk hebben voorgesteld, dat Nederland en Denemarken met een ge combineerde ploeg zouden deelnemen. De K.N.W.U. en ik hebben daarop afwij zend gereageerd. Nu moeten wij maar eerst afwachten of de Tourleiding haar plannen wil herzien en of zij eventueel met een ander voorstel komt. Pas daarna kan een definitieve beslissing worden genomen". Jean Garnault, de secretaris-generaal van de Tour de France, heeft aangekon digd, dat volgend jaar vier of vijf Duitse renners zullen deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. Zij zouden worden opgenomen in de gecombineerd Zwitserse ploeg en wor den geleid door een Zwitserse ploeglei der. De Duitsers zouden gezamenlijk een eigen verzorger en mecanicien mogen meenemen. Vorig jaar heeft de leiding van de Tour ook al een dergelijk voorstel ge daan. Door moeilijkheden tussen de Dujt- se en Zwitserse wielerbonden kon het echter niet worden gerealiseerd. Mr. dr. E. W. Catz heeft als lid van de K.N.V.B. de volgende vraag aan het bestuur gericht; „Is het bestuur voor nemens maatregelen te nemen, gezien art. 76 huishoudelijk reglement van de KNVB, naar aanleiding van het feit, dat zich op zondag 24 november 1957 na afloop van de wedstrijd GVAV—Ajax te Groningen on geregeldheden hebben voorgedaan, waar bij de scheidsrechter werd gemolesteerd; en zo ja, welke maatregelen". De heer Catz wijst er in zijn schrijven op, dat volgens art. 76 elke vereniging verplicht is tot het handhaven van de orde en verantwoordelijk is vóór, tijdens en na de wedstrijd voor de persoonlijke veiligheid van spelers en functionarissen Voorts kan het bestuur van de K.N.V.B op grond van dit artikel o.m. bet spelen van wedstrijden op het terrein van de betrokken vereniging verbieden, in welk geval de vereniging verplicht is uiterlijk 4 dagen vóór iedere wedstrijd ten genoegen van het bondsbestuur een ander terrein aan te wijzen. De te Manchester gehouden boks- ontmoeting tussen Nederlandse amateurs en een ploeg van Manco Boxing Manches ter is met 65 door de Engelsen ge wonnen. De uitslagen waren: Vedergewicht: Jan Bijl won o.p. van Wood; Huysmans won o.p. van Jones. Lichtgewicht: Jansen verloor o.p. van Hayes. Lichtweltergewicht: Wim Gerlach ver loor o.p. van Jacobs; Berkhof verloor o.p. van Coffey. Weltergewicht. Harrie Matteussen won o.p. van Kirkman. Zwaarweltergewicht; Van Oostrum won van Parry door interventie van de scheids rechter, nadat Parry driemaal gevloerd was; Bep Kneppers verloor o.p. van McAlcer; Chris Kok verloor o.p. van Lofthouse. Middengewicht: Gerrit Mazarel won o.p. van True. Zwaargewicht: Leon Gerards verloor o.p. van Davies. Het Zwitserse koppel Roth-Armin von Bueren heeft met een voorsprong van één ronde op de Duitsers Ziegler en Scholl de zesdaagse van Münster gewonnen. Het was de vierde na oorlogse triomf van Roth in deze wedstrijd. De uitslag was: 1 Roth-Armin von Bueren (Zwits.) 366 p.; op één ronde: 2 Ziegler-Scholl (Did) 448 p.; 3 Zoll-Weinrich (Did) 192 p.; op twee ronden: 4 Gieseler-Pfenniger (Did/ Zwits.) 393 p.; op vijf ronden: 5 Liebelt-Junker- rhann (Did) 207 p. Categorie nieten 8875 vervalt; prijzen van f 80 8875 toevoegen. Twee Nederlandse scheidsrechters, J. A. Martens (Zeist) en P. P. Roomer (Rot terdam), zullen woensdag 27 november in het Wembleystadion bij de wedstrijd Engeland—Frankrijk als grensrechters fungeren. De wedstrijd wordt geleid door de Russische arbiter Latychev. De heer Martens zal in Engeland blij ven om de volgende dag, donderdag 28 november, in Sheffield de leiding op zich te nemen van de vriendschappelijke wed strijd Sheffield Wednesday—Juventus (Turijn). Het Franse voetbalelftal dat woensdag 27 november in het Wembley-stadion te Londen tegen Engeland uitkomt is als volgt samengesteld: doel: Abbes (St.- Etienne); achter: Zitouni (Monaco) en Kaelbel (Monaco); midden: Domingo (St.- Etienne), Tylinski (St.-Etien.ne) en Bolli- ni (Racing Paris); voor; Wisnieski (Lens), Ujlaki (Nice), Douis (Lille), Piantoni (Reims) en Vincent (Reims). Elftal-samensteller Paul Nicolas blijft dus zoeken: twee nieuwe half-spelers een nieuwe spil, onderlinge wijzigingen in de defensie en een nieuwe middenvoor. Een versterking van belang is intussen dat Ujlaki en Piantoni (tegen België ziek) weer beter en beschikbaar zijn. HOGE PRIJZEN 5000 20399 2000 6190 15009 f 1500 15403 21552 1000 5164 5342 19543 21014 400 3110 4569 K2K8 16744 17872 f 200 1120 1158 1181 1207 1436 3154 38o9 3934 4571 4739 5130 5131 5499 5579 G56b: 659S 6608 6681 7180 7223 7597 7687 7782 7855 7953 9786 11791 11869 11887 12907 13006 13274 14364 14918 18149 19521 21248 21260 21545 21687 PRIJZEN VAN ƒ80 1089 093 146 362 522 569 600 659 738 773 791 829 951 974 2091 138 270 273 359 400 494 558 611 617 724 731 797 3083 085 476 632 648 753 762 821 856 861 4106 201 249 274 312 318 397 400 487 625 635 637 705 781 813 933 953 5022 066 214 249 256 257 459 510 ofa3 719 920 967 6058 100 143 381 388 394 644 679 721 733 coo QfïO 7002 014 038 067 086 124 173 181 187 472 478 520 609 733 777 827 862 952 8022 101 326 350 378 418 428 462 496 537 680 732 928 9099 106 210 322 356 477 525 537 540 558 723 891 993 10141 235 237 316 341 413 464 517 760 818 Van 21 december tot 5 januari a.s. zal in het Domhotel te Utrecht het laatste voortoernooi, het zg. kandidatentoernooi, voor het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland worden gespeeld. Het is een twaalfkamp met enkele ronde, waar van de vijf hoogst uitkomenden overgaan naar de eindstrijd om de titel. Deelnemers zijn onder voorbehoud van definitieve toe zegging, de internationale meesters H. Kramer Leeuwarden) en T. D. van Schel- tinga (Amsterdam), voorts dr. J. T. Baren- dregt (Amsterdam), mr. dr. J. H. O. Graaf van den Bosch (Hilversum), C. Orbaan (Amsterdam), J. Visser (Zwolle), H. F. Crabbendam (Amsterdam), Chr. P. van Weezei (Amstelveen), ir. H. J. van Steenis (Utrecht), ir. H. J. van Donk (Dordrecht), M. J. Knakkelaar (Oldenzaal) en M. J. Jonkman (Amsterdam). Behalve de eerste vijf van het kandida tentoernooi koman in de eindkamp voor de titel nog uit de nummers 1 t/m 6 van de vorige kampioenswedstrijd. Er blijft dan nog 1 vrije plaats over voor een spe ler die door de plaatsingscommissie zal worden aangewezen. De eindstrijd wordt dus weer een twaalfkamp. Gunnar Nordahl, de 36-jarige Zweed se midvoor van Roma F.C., is benoemd tot chef-trainer van deze Italiaanse divisie club. De wijze, waarop de don kere, massieve Zweed, die in 1948 van Norrköpping van naar F.C. Milaan overging en later door Roma werd aangekocht, is een verhaal op zichzelf. Nordahl was in het be gin van het seizoen door Roma gecontracteerd, maar hij speelde tot nu toe slechts enkele malen in het eerste elftal. Zijn voornaamste taak be stond de laatste tijd uit het leiden van de jeugd- training. De Engelse chef-trainer van Roma, Alex Stock, wilde hem echter liever de leiding van de aanval in het eerste elftal toevertrou wen en toen Roma ver leden week voor de taak stond het elftal voor de belangrijke wedstrijd tegen Na pels op te stellen, kwam Stock opnieuw met deze suggestie. Het gevolg was een stevige ruzie tussen de Engelsman en de manager van Roma, Antonio Busini. Stock werd voorlopig geschorst en maandagavond besloot men hem als trainer te ontslaan. In dezelfde vergade ring werd door het bestuur van Roma besloten Nordahl in z«n plaats te be noemen. 827 936 969 997 11105 192 248 298 313 411 429 543 556 657 661 730 741 751 766 786 881 952 12026 065 071 148 338 379 556 724 727 739 755 847 896 916 989 13002 019 122 141 150 268 379 381 406 504 550 553 846 856 876 916 14131 230 458 460 605 623 868 903 15260 347 368 412 470 594 836 850 16056 059 174 211 545 554 717 854 860 910 17131 178 184 190 279 399 401 463 685 713 754 953 984 18058 114 135 179 181 286 403 440 542 611 621 741 790 823 834 853 921 972 983 993 19077 091 206 321 413 439 522 525 569 716 72,1 746 781 898 992 80035 105 201 356 631 644 711 771 81021 151 353 397 412 425 631 668 679 801 802 963 969 978 neus, keel,borst vaD vastzittend slijm; 1075 099 115 186 2.16 277 279 288 324 366 375 404 405 427 442 476 487 488 525 534 542 545 584 673 678 683 692 789 816 850 8003 035 049 101 134 145 192 201 205 223 267 292 299 307 308 320 348 357 371 435 437 441 476 490 501 551 560 572 612 635 701 835 861 947 949 962 3056 074 087 139 167 174 179 213 229 232 236 256 304 313 357 391 403 412 415 430 455 475 488 497 539 544 549 588 601 602 603 654 661 677 695 701 714 725 746 799 4030 035 036 078 093. 156 173 199 233 307 331 347 353 364 369 418 421 457 462 471 490 496 546 548 580 689 699 747 775 776 787 879 891 911 916 932 982 5030 060 086 107 114 134 142 163 357 382 383 405 428 448 472 474 479 490 495 507 559 597 601 606 642 691 765 771 870 879 901 954 957 958 962 977 6037 046 106 130 167 185 279 305 320 334 358 369 378 396 432 601 633 653 656 672 683 688 698 801 854 870 S74 905 911 922 7008 02'2 049 150 178 219 256 302 326 341 342 354 384 413 423 452 459 586 614 617 697 766 773 798 822 828 885 906 907 939 8019 036 094 234 249 268 278 280 303 329 332 313 410 468 479 498 544 669 677 765 768 787 806 810 869 875 903 934 946 972 997 9019 060 088 206 217 277 373 403 405 418 453 531 560 573 604 623 628 661 363 708 730 739 759 851 894 896 996 10020 031 052 156 172 182 187 216 236 244 247 257 258 271 298 323 355 391 476 524 565 568 608 616 621 653 675 725 754 803 809 811 817 819 822 829 855 862 875 900 915 948 981 988 991 11031 056 090 130 194 289 297 324 330 351 386 399 402 414 446 487 532 595 609 655 NIETEN 675 704 710 787 800 804 823 852 938 947 957 985 12005 018 022 047 055 115 120 203 259 293 305 311 346 364 373 396 428 460 469 504 531 550 606 616 623 654 665 699 778 788 837 862 866 893 894 949 952 965 967 13015 035 049 071 142 159 163 205 208 259 279 287 329 330 340 397 446 479 503 508 622 644 694 702 717 721 750 760 827 848 850 852 858 881 900 953 962 991 14001 006 011 101 111 122 138 144 189 193 240 266 270 374 380 421 469 470 478 510 522 592 601 635 681 701 702 709 716 723 749 755 773 793 819 869 941 945 950 963 15017 018 062 078 099 114 135 162 201 208 212 224 284 371 421 422 147 463 477 511 530 646 693 764 765 769 851 873 888 900 914 923 927 929 970 975 16000 16010 041 047 187 218 231 266 267 272 280 281 290 309 310 346 355 383 404 419 429 431 435 479 481 530 542 594 623 630 656 741 894 916 944 969 971 974 992 11022 115 183 188 194 197 204 229 247 316 340 406 409 427 433 440 488 492 540 597 616 636 656 693 699 735 827 836 866 877 898 933 959 965 18008 030 034 053 093 108 123 160 200 236 274 293 369 489 495 540 637 652 657 699 705 757 796 798 841 939 992 19015 025 060 073 103 144 218 236 240 275 279 303 310 336 419 440 479 487 515 531 547 553 623 625 631 633 661 700 705 712 726 757 767 769 801 840 915 947 978 20020 049 103 116 127 129 148 209 224 226 291 299 306 308 311 426 470 485 546 570 576 578 707 725 741 742 743 853 879 892 QAA Q 04 035 Q45 2)033 052 083 094 159 230 239 245 271 276 277 280 292 325 335 375 378 393 403 406 407 450 474 499 505 571 578 626 640 648 657 678 686 717 742 745 771 824 857 862 867 871 929 931 939 954 962 967 991 Bij de in het Sportfondsenbad te Apeldoorn gehouden nationale zwemwedstrijden, die door AZC werden georganiseerd, is de beste presta tie verricht door een ploeg van LZO (C. de Jong, Ozinga, J. de Jong en Eerligh) op het nummer 4 x 50 meter wisselslag voor heren. Met een tijd van 2 min. 1,6 sec. bleef zij slechts C,4 sec boven het Nederlandse record dat een andere ploeg van deze vereniging in januari jl. vestigde. De uitslagen waren: Dames: 200 m schoolslag: 1 L. de Jonge (ADZ) 3.04,0 2 Rita Kroon (De Robben) 3.04,4 3 R. Koch t IJ> 3.07,1. 100 m. rugslag: 1 Greetje Kraan (De Robben) 1.13 8, 2 R Dobber (HDZ) 1.1S.7, 3 C. Wassink (AZ en PC) 1.16,0. 100 m vlinderslag: 1 Tineke van Oosterom (De Robben) 1.18,8, Mary Kok (De Robben) 119,8, 3 K. Wagenaar (HDZ) 1.22,7. 100 m. vrije slag: 1 A. Sanderson (De Rob ben) 1.07.6 2. T Tenkink (HDZ) 1.07,7, 3 S. Posthumus (LDZ) 1.08,6 4 x 50 m. wisselslag estafette: 1 De Robben (Hilversum) 2.23.4. 2 HDZ (Amsterdam) 2.24.8. 4 x 100 m vrije slag estafette: 1 De Robben (Hilversum) 4.41,4, 2 De Robben (Amsterdam) 4.49,0. Heren: 200 m. schoolslag: 1 A Kroonenburg t IJ) 2.47,7. 2 R. Kostelijk (LZO) 2.51,0, 3 H. Wouda (De Meeuwen) 2.52,9. 100 m. rugslag: 1 Jaap de Jong (LZO) 1.06,3, 2 S. van Ernst (AZC, Apeldoorn) 1.09.2, 3 H Vriend ('t IJ) 1.09,6. 100 meter vlinderslag: 1 B. Setters t IJ) 1.07,3, 2 C. Ritton (DJK) 1.07,6, 3 R. Prins (HPC) 1.11,4. 100 m. vrije slag: 1 Th. Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) 58,6, 2 J. Ozinga (LZO) 59,4 3 C. de Jong (LZO) 1.00,4. 4 x 50 m. wisselslag estafette: 1 LZO (Leeu warden) 2.01.6. 2 't IJ (Amsterdam) 2.03,8 4 x 100 m. vriie slag estafette: 1 LZO (Leeu warden) 4.12.4, 2 HPC (Heemstede) 4.17.g Een waterpolowedstrijd tussen AZ en PC uit Amersfoot en DZV uit Delft werd met 54 door AZ en PC gewonnen. In een wedstrijd over 15 punten om het zwaargewicht kampioenschap van het Britse rijk heeft Ive Erskine, kampioen van Groot-Brittannië, op punten gewon, nen van Bygraves uit Jamaica. Een vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen S.C. Anderlecht en de En gelse eerste divisieclub Wolverhampton Wanderers is met 20 door de Belgische ploeg gewonnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. De Italiaan Libero Liberati heeft de eerste grote motorprijs van de Argentijn, se republiek gewonnen. Op een 500 ci Gilera reed hij de 40 ronden van het cir- cuit, een afstand van ongeveer 156,5 km in 1 uur 17 min 11 sec, met een gemiddelde snelheid van 121,630 km/u. Tweede werd zijn ploegmaat Alfredo Milani, die, even, eens op een 500 cc Gilera, een tijd van uur 18 min 57,4 sec noteerde. NORDAHL (Van onze tafeltennismedewerker) Het Nederlandse damestafeltennis- team heeft zaterdag- in Boxmeer een verdiende overwinning behaald op West-Duitsland en daardoor ons land weer wat hoger gebracht op de inter nationale ranglijst. Met de overwin ning van de heren-ploeg op Frank rijk van enige weken geleden is dit een bewijs van de weer stijgende lijn in de Nederlandse tafeltennistop. De overwinning, die bevochten werd in een zeer aantrekkelijke wedstrijd, was reeds na vier partijen een feit geworden (31). In het laatste enkelspel bracht West-Duitsland daarna de nederlaag tot de kleinst mogelijke proporties terug. De beide Nederlandse speelsters, de ge zusters Van Megen, waren uitstekend op dreef De oudste, Coby, was technisch de mindere van haar zusje Nora, doch zij speelde vooral in tactisch opzicht zeer be, kwaam. Nora van Megen begon met de eerste game tegen de snel op de voorgrond ge treden Helene Klonisch te verliezen. Zij revancheerde zich in de tweede set, doch kwam in de beslissende game schijnbaar hopeloos achter te staan. Het werd 1619. zelfs 1620. Doch toen was Nora van Me gen onvermurwbaar en onder daverend applaus van het talrijke publiek wist zii toch nog de winst de forceren: 1821 21—13 22—20. Coby van Megen manoeuvreerde daarop tegen de Duitse kampioene Hanna Schlaf zeer goed en zij vergrootte in drie games (2115 1821 2114) de voorsrong. De Duitse dames kwamen echter terug en verkleinden in een verdiend gewonnen dubbelspel (14—21 24—22 16—21) de ach terstand. De daarop volgende partij tussen Nora van Megen en Hanna Schlaf kon de be slissing brengen. Slaagde de Duitse erin om mej. Van Megen te kloppen, dan ging de eindoverwinning vrij zeker naar Duits land, aangezien Helene Klonisch sterker spel dan Coby van Megen had laten zien. De Nederlandse speelster was echter on betwist de sterkste en met duidelijke cij fers (2114 2117) wist zij de overwin ning veilig te stellen. Inderdaad ging de slotpartij voor Nederland verloren. Fröu- lein Klonisch won met 2123 1021. De Italiaanse motorrenner Albino Milani heeft op het circuit van Monza (It.^ met een Gilera 350 cc met zijspan enkele internationale records verbeterd. Hij bracht het record over 100 km op 31 min. 372 sec. (gem. 156 km./u) en het, uur record op 187,470 km/u en verbeterde hierdoor niet alleen twee internationale records in de klasse zijspanmotoren tot 350 cc, doch ook die in de klassen tot 500 cc, tot 750 cc en tot 1200 cc.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5