Marokkaanse guerilleros vielen Spaanse enclave binnen I I de laatste letters m Dronken landarbeider zette Hellevoetsin is op stelten flinke leerling bediende KANTOORBEDIENDE (vrl.) Drie doden op de weg Nu ook thee in de textielhandel 6q Bedreigde neef als Jan van Schaffélaar Verdachte herinnerde zich „wel iets Koningin vergaderde met oud-studenten Militair Pastoraal Centrum officieel geïnstalleerd zoeken hef voor U KAMPIOEN-ADVERTENTIE WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 ROULETTE UIT BETWIST GEBIED STOND VOOR DE BREDASE RECHTBANK VOOR ZWARE BRANDKAST EEN ZWARE STRAF Nog maar één weekkom niet De Gruyter heeft de grote, zware letters verreweg de voordeligste. Melk en CHOCOLADE HARTEN melk en puur 2 stuks in doos 60 ct VOOR IN DE SCHOENTJES melkchocolade figuren15 ct taai taai 6 stuks in zakje 30 ct Kassabons voor 10°/o korting zorgen er voor, dat U met Uw Sinterklaas-Inkopen bij De Gruyter extra voordelig uit bent. Nu kunt U guldens verdienen doör 10°/o korting! Bovendien bij elke aankoop van f, 5.- De Gruyter-artikelen het Snoepje van de Week voor slechts 10 cent, met als attractie een cowboy te paard ïfM" OQ RECORD-AANTAL BEZOE KERS BIJ SNIP EN SNAP v> IN DE BRAND NIET UIT DE BRAND ..RIOOLOORLOG" OP WALCHEREN LOOPT TEN EINDE ,E n nou koffie. Drankkuur SIMON DE WIT N.V. TERNEUZEN HEEFT 15.000 INWONERS AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR MAANDELIJKSE BON voor de kosteloze plaatsing van een Het te Rabat verschijnende Marok kaanse regeringsgezinde dagblad „Al Alam" meldt, dat Marokkaanse guerilla -strijders Sidi Igni hebben bez°t. Sidi Igni is de hoofdstad van Ifni, een Spaanse enclave in Zuid-Marokko, waar sinds het afgelopen weekeinde wordt gevochten tussen Spaanse militairen en leden van het niet-officiële Marokkaan se „bevrijdingsleger". Volgens „Al Alam" dat de voornaam ste nieuwsbron in Rabat is. wat betreft de berichtgeving over de gevechten in Ifni, zjjn de stad en het vliegvld door de Marokkaanse guerilleros veroverd. Van officiële zijde in Madrid is deze verovering slechts „louter fantasie" ge noemd. „Al Alam" meldt voorts, dat ook drie Spaanse posten die zaterdag werden aangevallen, zijn veroverd. Om één van deze posten werd tien uur lang gevoch ten. (Deze post blijkt in de centrale vlakte van de enclave te liggen). De twee andere posten zijn Tilouine in het zuiden van de enclave dat na zes uur strijd zich overgaf en Teleta des Sboeyas, eveneens in het zuiden, dat zaterdagmiddag viel. Vijf man van bezetting van Tilouine sneuvelden en talrijke officieren en manschappen van de Spaanse troepen gaven zich over. Andere posten, waarop zaterdag de aanval eveneens geopend werd, houden volgens „Al Alam" nog stand. 15 Spaan se vliegtuigen waren de garnizoenen te hulp gekomen. Uit gewoonlijk betrouw bare bron te Madrid is echter verno men, dat bij de gevechten vier Span jaarden zijn gesneuveld en negentien gewond. De aanvallers verloren tachtig man. Marokko heeft maandag zijn ambas sadeur uit Madrid voor overleg terug- g»roepen. Het optreden van het „Marokkaanse bevrijdingsleger" volgt op een periode van Spaans-Marokkaanse onderhande lingen over het gebied van Ifni en de zuidelijke streek van het Spaanse pro tectoraat tussen de Draa en de 27ste breedtegraad! Vat Ifni betreft heeft de Spaanse re gering zich bereid verklaard zich tot het internationaal gerechtshof te wenden, aldus wordt van Spaanse zijde verno men. Van Marokkaanse zijde gaf men echter de voorkeur aan rechtstreekse onderhandelingen. Onderhandelingen over de zuidelijke streek van het Spaanse protectoraat kunnen volgens de Spaanse regering beginnen na regeling van twee kwes ties, nl. die van doeltreffend toezicht van Marokkaanse zijde op gebieden, die zich aan het gezag van Rabat onttrok ken hebben en die van een formele vaststelling van de Marokkaanse gren zen. Volgens buitenlandse waarnemers zou Spanje zijn soevereiniteit over Ceu ta en Melilla bevestigd willen zien. Opgemerkt wordt, dat de activiteit van het Marokkaanse „bevrijdingsle ger" samenvalt met het bezoek van da Marokkaanse koning aan Washington. Gisternacht is in het ziekenhuis ie Drachten overleden de heer J. van der Woude, een 45-jarige grossier uit Gorredijk die zaterdagavond bij een autobotsing in de omgeving van Drachten zwaar werd gewond. De be stuurder van de andere wagen, die bij deze botsing betrokken was, werd op slag gedood. De 12-jarige Ulrich Heide uit Inns bruck, die logeerde bij de familie H. Kroon te Peperga is gisterochtend op weg naar school in Steggerda door een auto bus gegrepen en gedood. De jongen ging in Steggerda op school en fietste dage lijks op en neer. Morgens voor school tijd ging hij altijd naar de kerk en ter wijl hij vanmorgen de weg overstak om het kerkplein op te rijden, is hij ver ongelukt. Op het kruispunt Haringhuizerweg— Provinciale weg, nabij Schagen is maan dagavond de 62-jarige bromfietser J. van der Schaaf uit Slootdorp door een auto aangereden. De heer Van der S. werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleden. (Vpn onze correspondent) De textieldetailhandel gaat op 1 de cember een nieuw wapen gebruiken in de strijd tegen de branches, die textiel cadeau geven. Op die datum zal men namelijk niet alleen Texaromakoffie te gen lage prijzen kunnen krijgen, maar ook Texathee. De prijs daarvan zal 65 cent per pakje zijn tegen een normale verkoopwaarde van 98 cent per 100 gram. Het is niet de bedoeling om de textiel handel tot een levensmiddelenbedrijf te maken, maar er zijn voorlopig wel plan nen in voorbereiding om deze actie nog uit te breiden. De Bredase rechtbank behandelde maan dag de zaak tegen A. de L. uit Den Haag. die ervan beschuldigd is verleden jaar de speelzaal Woodside in het en- clavegebied van Baarle-Hertog te heb ben geëxploiteerd. A. de L. werd bij de inval destijds gearresteerd en zat een maand in voorarrest. Verdachte betwistte de officier de be voegdheid vervolging in te stellen voor feiten gebeurd op het betwiste gebied. De zaak is in beroep en in cassatie ge weest, maar in beide gevallen werd de officier van justitie te Breda in het ge lijk gesteld. Daarom kwam de zaak gis teren voor en staande voor de speeltafel, de kostbare rouletten en de dozen met fiches eiste mr. Bins tegen De L., die niet verschenen was, een straf van 6 we ken gevangenis met aftrek op grond van het feit. dat exploitatie van het spel zo wel in Nederland als in België verbo den is. Op'9 december zal de president mr. Wittekens uitspraak doen. Het is de eer ste maal. dat een overtreding op het be twiste gebied voor een Nederlandse rechtbank wordt behandeld. Belangrijk is vooral het feit of de rechtbank zich in deze zaak bevoegd zal verklaren. (Van onze correspondent) De Arnhemse rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 38- jarige koopman S. B. en de 25-jarige chauffeur C. K. beiden uit Amsterdam en de 27-jarige Nijmegenaar P. A. L. De eerste twee hebben in de nacht van 31 juli ingebroken bij de N.V. Wijers en Co te Nijmegen. Er kon niet worden buit gemaakt, aangezien de brandkast te zwaar bleek. De Nijmegenaar, die 9 maanden in dienst van deze firma was geweest, had de tip gegeven. Het vonnis luidde voor alle drie een jaar gevangenisstraf met aftrek. Voor het eerst in de geschiedenis van het. Nederlandse theaterwezen heeft een gezelschap in één serie voorstellingen een bezoekersaantal van 200.000 mogen boeken. Dit record vestigde zondagmid dag René Sleeswijks Nederlandse revue met Snip en Snap in Theater Carré in Amsterdam, waar het ensemble sinds eind juli optreedt. De gebeurtenis is zonder enige plechtigheid en zonder dat het pu bliek er ook iets van gemerkt heeft, ge passeerd. Snip en Sngp blijven nog tot begin december in Carré. Op 20 decem ber komt Circus Strassburger met zijn jaarlijks optreden in het Amsterdamse theater, wat tot, 2 maart zal duren. Daar na is de Italiaanse opera aan de beurt met La Traviata. De officier van Justitie bij de Arnhem se rechtbank heeft gisteren tegen de 30- jarige chauffeur M. J. V. wegens brand stichting in zijn woning een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van 3 jaar geëist. Eiser hield rekening met de verminderde mate van toerekeningsvatbaarheid van ver dachte. V., die gehuwd Is en vader van enige kinderen, kocht met hypotheek een huis, dat hij verzekerde voor I 20.000 en de in boedel voor t 10.000. Door ernstige ziekte van zijn jongste kind raakte hij in grote financiële moeilijkheden. Ten einde raad stak hij zijn huis in brand, om de ver zekeringsgelden in zijn bezit te krijgen. Het huis brandde voor een groot gedeelte uit. Aan de voor vele bewoners van Seroos- kerke onhoudbaar geworden „riooloorlog" tussen het gemeentebestuur en de polder Walcheren schijnt een einde te zullen ko men. Het gemeentebestuur wenst nl. op korte termijn over te gaan tot de bouw van een zuiveringsinstallatie. De polder, die bij het gemeentebestuur reeds tal van jaren heeft aangedrongen op de bouw van deze noodzakelijke installa tie, ging er op 5 november toe over een riooluitlaat, waardoor de waterlopen van de polder werden verontreinigd, herme tisch af te sluiten. Een kolkenzuiger werd toen als nood oplossing door de gemeente in gebruik gesteld, doch deze kon het riool, dat nu reeds, voor een kwart is dicht geslbd. niet leeg krijgen. Een ingenieursbureau werkt thans aan het samenstellen van een rap port over de bouw van een nieuwe zui veringsinstallatie en een (nog gedeelte lijke) riolering van Serooskerke. De Indiase minister van voedselvoor ziening. Prasad Jain, heeft meegedeeld dat enorme gebieden van het land onder grote droogte te lijden hebben. Tachtig miljoen mensen, bijna een kwart van de totale bevolking van India, wonen In deze gebieden. „Dit is het verhaal van de heldenda den van A. de J. op zaterdag. 31 augus tus 1957, nadat hij zich vol hier had gego ten", zei de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. Ch. ,T. Enschede, gistermor gen aan het begin van de zaak tegen de 24-,jarige landarbeider A. de J. uit Hello- voetsluis, die op genoemde zaterdag een groot deel van Hellevoetsluis door zijn veclitneigingen in rep en roer had ge bracht. Een in beslaggenomen dolkmes, dat door de president gisteren voorzichtig werd bekeken, was een bewijs van het gevaar, waaraan een aantal mannen is ontkomen, toen de dronken landarbeider met het wapen begon te zwaaien. Met veel meer bier in zijn lijf, dan goed voor hem was, kwam De J. die zaterdagavond op zijn bromfiets zonder licht de Opzomerlaan in het stille Helle voetsluis binnen rijden. Hij viel en kwam daardoor waarschijn lijk zelf tot de ontdekking, dat hij koffie nodig had. Hij klopte tenminste bij een zekere S. die vanuit zijn raam één en an der gezien had aan de deur en vroeg om een bakje troost. Het werd hem ge-, weigerd en toen ontstond er een scher mutseling! Verdachte wist zich hiervan niets te herinneren. De in het nauw gebrachte S. kreeg hulp van een neef en een broer van de landarbeider, die hun familielid tot kalm te trachtten te brengen. Het liep overi gens allemaal anders dan zij gedacht hadden. Broerlief nam bij het zien van het mes de kuierlatten en de neef zocht de veiligheid van zijn woning op. S. had zich reeds eerder in veiligheid gebracht. Verdachte herinnerde zich ..iets" van het vechten, maar „niets" van de stekende bewegingen met het mes. De woedende dronkeman vernielde ver volgens de huisdeur van zijn neef. d:e zich met vrouw en kinderen in de keuken had verschanst, en sloeg in de huiskamer een en ander kapot. De neef maakte een sprong van zes meter uit het keuken raam verstuikte zün voet en hinkte naai de politie A. de J. was inmiddels weer naar buiten en op zoek naar zijn broer gegaan. Bij eep buurvrouw. di<= aanmer kingen op zijn gedrag maakte, trok hij inmiddels nog een tuinhekje omver. IS'aar de dokier Toen viel h(j voor de tweed,. keer met zijn brommer en beschadigde daarbij zijn heen ..Eerst even naar de dokter" was zijn gedachte. Deze bleek echter niet thuis, waarop de landarbeider zijn dolk mes op de deur van de dokterswoning beproefde. Hiermee was hij nog bezig, toen twee mannen van de rijkspolitie hem eindelijk vonden „Met hen hebt u alles nog eens dunnetjes overgedaan", aldus de presi dent. Dankzij een gemoedelijk nraatje ge lukte het de politiemannen De J. zijn drei gende houding te laten varen en hem in het zijspan van de politiemotor te krij gen. Even later had hij daarover weer spijt want in zijn woede scheurde hii het dekzeiltje van het voertuig geheel door middel. Kreten als: „Ilt maak iullie af" en ..Ik riig iullie aan het mes" begeleid den de verschillende acties. De officier van justitie, mr. J. H. van de Roemer, eiste een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en verbeurd verklaring van het mes. Verdachte zelf vroeg aan het eind va.n de zitting een „drankkuur". Uitspraak op dinsdag, 10 december. Vele oud-alumni van de Leidse uni versiteit uit Hilversum en omgeving zijn gisteravond bijeen geweest in het Pa- lacehotei te Hilversum en onder hen be vond zich H.M. de Koningin. Na het openingswoord van de voor zitter. dr. G. van Beusikom, werd ach tereenvolgens het woord gevoerd door prof. dr. J. H. van den Berg, buitenge woon hoogleraar in de eonflictpsycholo- gie over het onderwérp: „Welke vol wassenheid wacht de student van onze dagen?", door de heer R. van den Berg, oud-praeses collegü over „het studeren in Leiden in 1957", en door jhr. mr. A. van den Brandeler, studentendecaan over „de studentenmaatschappij in Amerika in vogelvlucht". Z.H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, heeft in zijn hoe danigheid van vicaris der Nederlandse Strijdkrachten, liet Militair Pastoraal Centrum, dat voorlichting en leiding be oogt te geven aan de militaire zielzorg in Nederland, thans officieel geïnstal leerd. Het presidium van het M.P.C. wordt gevormd door de Vicaris Castrensis als voorzitter, de drie hoofdaalmoezeniers, kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen, mgr. J. F. M. de Sain cn luitenant-kolo nel aalmoezenier R. H. M. Verhoeven, de drie aalmoezeniers luitenant-kolonel aalmoezenier P. G. M. Schoonebeek, majoor F. W. A. M. Maas en dr. L. A. M. Goossens, terwijl majoor aalmoeze nier H. J. Scheerman als secretaris zal optreden. Het M.P.C. zal praktisch werkzaam zijn in verschillende werkcommissies, die samengesteld worden uit priesters en leken, zowel uit militaire als uit burger kringen. Zij zullen zich telkens in een afzonderlijk militair zielzorgprobleem oriënteren en richtlijnen ten aanzien hiervan suggereren, welke eventueel de definitieve sanctie van de Vicaris der voor de zielzorg bij de strijdkrachten. heeft in een van haar filialen te Schiedam plaats voor een (14—17 jaar). Goede loonregeling, degelijke opleiding tot winkelverkoper en hij gebleken geschikt heid tot filiaalchef. Persoonlijk aanmelden op donderdagavond 28 novem ber van 7—8 uur bij de chef van het filiaal Broersvest 60c—62a te Schiedam. Gisteren is in een ziekenhuis te Ter- neuzen de 15.000ste inwoner van deze ge meente. Eric Alphonsus Maria Vanhijfte geboren. Zijn vader, de heer W. E. Van hijfte nam voor hem een spaarbankboekje met een bedrag van 100 van de burge meester in ontvangst. De moeder van de voor Terneuzen be langrijke burger, mevr. M. L. Verhijfte- Crombeen en Eric zelf maken het goed. Veldmaarschalk burggraaf Montgomery van Alamein heeft maandag de beman ning van de torpedojager „Alamein" genoemd naar zm\ bekende overwinning in Noord-Amerika aan boord van het schip te Chatham in het Engelse graaf schap Kent, toegesproken, voordat het schip voor negen maanden naar de Mid dellandse Zee vertrok. De veldmaarschalk verklaarde o.a. dat hij voortdurend in de belangrijkheid van de marine had geloofd, zelfs in een eeuw van geleide projectielen. Na afloop van zijn toespraak hief de bemanning een driewerf hoezee voor de maarschalk aan. OP KANTOOR TE ROTTERDAM (C.) kan geplaatst worden een r.-k., leeftijd plm. 18 jaar. Brieven onder no. 4899 C bureau van dit blad. VAN NIEUWENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1956. v. Nieuwenhuyze's Autobedrijf, Aelbrechtskade 154, Rotterdam Telefoon 5.6.9.9.0. (2 lijnen) 20 woorden 50 ets, elk woord meer 5 ets extra tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling umpioek Personeel gevraagé Gevraagd door jong echtpaar 2 kamers, beiden de gehele dag afwezig. Brieven onder no. S2468 Nieuwe Schiedamsche Courant. Dam 18, Schiedam. Gevraagd loodgeiter, halfwas loodgieter, leerling 'loodgieter en gasfitter. Aanmelden bij loodgie- terbedrijf Th. M. Bruggeman, Ma th en esserdijk 434, Rotterdam-W tel. 32255. Huizen en kamers Gevraagd snelle, moderne mo torfiets te ruilen voor mijn Ford Prefect 1950. In prima staat. Ook te koop. J. van Steenoven. Alei- dastraat 112a, Schiedam. Jong echtpaar zoekt een of twee kamers met gebruik van keuken Brieven onder no. S 2468, Nieu we Schiedamsche Courant, Dam 18, Schiedam. Handel en Bedrijf Kousenreparatie ook nylon 5 ct per ladder, in een dag gereed. Klein, Fabristraat 29, West-Fran- kelandsestraat 38 en Rozenbur gerplein 3. 1 x'CfO^ Dames, betaalt niet te v«ca hUjs» uw kleding. Het Confectie Hoogstraat T12, daar koopt uhi0U'' ken vanaf 9,75, overhen\p ses ƒ6,75. overhemdblouses iron 9,75. jumpers 100 Pcl cii' 12,50, wollen kindermantel e]c verse kleuren 67,50. Elke nieuwe koopjes. Voor een gezellige bruiloft» loving of jubileum enz. d*n feestzaal Marijke, B roers v«1P v.fiJ Wij hebben nog enkele dat» Te bevr. Hoogstraat 122 uur. tel. 66216. Bruidsfotoreportage in kei^ stadhuis en thuis, 's Mor£en maakt, 's avonds gereed. K. v. Vu uren, Hoogstraat^>^' le klas chemisch reinigen» LgcP5 dag en dinsdag gebracht. p zaterdags klaar. G. M. Klei^eifl' Frankelandsestraat 38, W- Fabristraat 29. Huurt voor uw feesten deme klapstoelen en tafels. werk, koppen en schotels, c.c^a ketels 10 1., enz. bij de le gi^ft damse Verhuurinrichting, ~±y* iRosman. Frans Halsplein tel. 65300. tl IER IS UW van het minimum-formaat (20 woorden), geldig uitsluitend In de maand DECEMBER 1957. Te bezorgen bij het bureau van ons blad. Advertentie-tekst bijvoegen benevens 25 cent voor administratie en porto als brieven onder letter of nummer opgezonden moeten worden. Naam en adres: Nieuwe Schiedamsche Courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 16