bloedrood gekleurd Crisisgevaaralthans voorlopigafgewend woont weer in Londen 1 Geoloog Gonrad Kilian werd eindelijk geëerd Jesse s spruitdie zal heersen Maar 1500 olie- camions rollen dagelijks voort Maar verleden jaar zwierf ze langs de Hongaarse grens en redde honderden vluchtelingen het leven r: Geheel alleen door de Sahara Er moet olie zijn Moderne helden van de woestijn Een ware verschrikking Zuiver olie uit de grond Observator De Franse begrotingsmoeilijkheden Dillon coördinator hulp aan buitenland Minder partijen in de Franse Assemblée ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 PAGINA 3 nomef tel- Er wordt nu al reeds gevochten om de olie van de Sahara. De naam Hassi Messaoed, ^aar een groot gedeelte van de ondergrondse °lievoorraden geconcentreerd is, weerklinkt door de wereldpers. Want de Algerijnse rebellen hebben er hun aanvallen op ge dicht. Ze proberen telkens weer de verbin dingen af te snijden. In de woestijn er rond- °m pleegden ze al herhaaldelijk overvallen °P ravitailleringstransporten. Frankrijk beeft versterkingen voor de troepen daar heen gezonden. Parachutisten en meharisten bouwen er nieuwe forten. Maar het grote Project van de exploitatie der olieschatten der Sahara wordt stelselmatig uitgevoerd. 240 miljard franken is er voor beschikbaar gesteld. Zoals in het voorjaar reeds gemeld werd, behoort de Koninklijke Shell tot de oliemaatschappijen, die samen met de Franse staat de exploratie der velden ter hand hebben genomen. 120 miljoen ton olie ligt daar midden in de woestijn, ten zuiden van het thans zo onrustige Algerije. Het is pas gedurende de laatste jaren, dat de alge mene aandacht viel op de olierijkdom van de Sahara. Inmiddels, ook die hebben hun grote pionier. Zijn naam is slechts bij enkelen bekend, maar men is doende hem het wel verdiende eerherstel te brengen. Echter, de ontdekker van de olie in de Sahara over kwam hetzelfde lot als zovele pioniers. Hij werd uitgelachen en stierf arm en in ver getelheid. aN Het verhaal van een dappere Engelse, die een reddingsbrigade organiseerde De Andau Society De reddingsbrigade Verdoofde baby's De Amerikaanse hulp programma s zzel en va" va" To- ia*. Sc Sahara-horizon %ul een dergelijke pijplijn straks ook divars door de Sahara lopenDeze l°to is van een pas in een woestijn gebied van Zuid-Amerika aangelegde „pipeline". „.c°nrad Killian was een Franse inge- ?leur, uit de Elzas geboortig. Een man, die ageling was, toen de eerste wereldoor- 5 uitbrak en hij zijn studies moest af in 'token, om het vaderland te verdedigen. 1920 studeerde hij, desondanks, af als |eoloog. Hij kwam spoedig in contact met ?®n tweetal Zwitsers, die een expeditie °rbereidden, om in Midden Afrika Zom5 esrneraldenvelden te zoeken. Ze -hten een geoloog, die voor hen de bo- e,etn zou kunnen onderzoeken en eventu alvindplaatsen kon aanwijzen. Conrad kjllan, wie het avontuurlijke leven in het - °®d zat, sloot zich bij de Zwitsers aan. Was evenwel van nature een weten- aPPelijk aangelegd mens, te dien aan- «ch_ l0®n erfgenaam van zijn vader, die als geo. jjr 8 naam verworven had. In de Sahara v ®eg het drietal avonturiers een ernstig tfichil van mening. De Zwitsers voel- j n niets voor Killians wetenschappelijke 8>elling. Ze waren er in de eerste plaats hit, kostbare edelgesteenten te vinden 2° gauw mogelijk rijk te worden. Hoe j, Geologische gesteldheid van de Sahara rnj-C'es was, interesseerde hen niet in het 0 hst. Killian daarentegen verrichtte zijn ^verzoekingen met de nauwgezetheid van Ie/1 Wetenschappelijk man en deed aller- tQta Sen, die in de ogen van de Zwitsers hoo OV€rhodig waren. De twist liep zo he+ g' dat Killian de tent uit rende, welke We; rietal tot verblijfplaats diende. Hij av gerde, zich nog langer met de twee ge tlt.Uriers in te laten, pakte zijn weini- <3e to'sbagage bijeen en trok te voet naar va dichtstbijzijnde Franse militaire post ho5 ?amanrasset. Midden in de toenmaals der ï?melijk onbekende Hoggar. het land .Toearegs. zwierf hij eenzaam rond, Tamanraeset bereikt had. Tijdens ten kt door de schoonheid en de mys- de ^f-,Van de Sahara. De commandant van KiijVhditaire post, onder de indruk van zij. atls onverschrokkenheid, leende hem ka,-®'Sen mehari en op de rug van deze ste h bereikte Killian Oeargia, de eer de Sewoonde plaats in het noorden van ^ra-nu -ara. (jacht er niet aan, naar hk terug te keren. De Sahara had de wm ^aar ban gevangen en hij besloot 0estiin in alle richtingen te doorkrui- Wederom geheel alleen verkende hij van 1922 tot 1939 een gebied, negen maal zo groot als Frankrijk. Hij drong door tot aan de grenzen van Libye. Vergezeld van enkele Toearegs, die in zijn dienst stonden, hees hij de Franse vlag tussen Rhat en Toemmo. Op tal van plaatsen, waar hij bivakkeerde, was tevoren nog nooit een Europeaan geweest. Killian bracht hele streken van de Sahara in kaart, die tot dan vrijwel onbekend waren gebleven. Geregeld stuurde hij rapporten over zijn bevindingen naar de Franse autori teiten. Hij tekende: Killian, explorateur souverain, hetgeen nogal enige commen taar uitlokte en oorzaak was, dat men hem niet helemaal au sérieux nam. Het laatste, wat hij naar het ministerie van koloniën zond, was een geologisch over zicht van de Sahara, slechts drie blad zijden omvattend. Het dient heden ten dage nog als uitgangspunt voor alle geo logische onderzoekingen.. Sinds 1936 bleef Conrad Killian verkon digen. dat de bodem van de Sahara enor me voorraden olie moest bevatten. In 1939 maakte hij er een lijvig rapport over. Het werd door de kopstukken van de Franse geologische wereld als het produkt van een rijke fantasie beschouwd. Geolo gen met een veel grotere faam dan hij, die echter thuis waren gebleven en nim mer de Sahara hadden gezien, maakten hem belachelijk. Doch agenten van een vreemde mogendheid maakten er dank baar van gebruik en reisden door de Sa hara, teneinde vast te stellen, in hoever re Killian's beweringen op waarheid be rustten. Nog juist bijtijds hebben de Fransen gezorgd, hun soevereiniteit over het betrokken gedeelte van de Sahara vast te leggen. De tweede wereldoorlog noodzaakte Kil lian naar het vaderland terug te keren. Hij vocht weer aan het front en gedroeg zich als commanderend officier zo dap per. dat de bevelhebber van het Duitse regiment, aan wie hij zich met zijn man schappen tenslotte moest overgeven, hem als gevangene alle militaire eer bewees. In 1942 vluchtte hij uit de Duitse gevan genschap en trok opnieuw naar Afrika. Hij kwam tot de ontdekking, dat in de streek van Aïr agenten van een buiten landse mogendheid reeds olieboringen ver richtten. Direct meldde hij het aan het Franse militaire gezag. Dit is hem ver moedelijk noodlottig geworden, want kort flRMDMvaNop: „Volk van Zuid-Holland", zouden we. het erop, alsof velen nog laten vragen: met een woordspeling uit de Introïtus kunnen schrijven, „zie de Heer gaat komen om de volken te verlossen. Tot vreugde van uw hart zal Hij de majes teit van Zijn stem doen horen. De liturgie van morgen komt al weer in jubelstemming om het te verwachten heil. Ook wij, oud en jong, moeten ons tot die blijdschap kunnen opwekken. Hoe? De Kerk gaat ons voor en smeekt: wekt onze harten op om de wegen te bereiden, teineinde Hem met gezuiverd hart te kunnen dienen. St.-Paulus krijgt vervolgens weer de gelegenheid voor de praktijk van het leven. De God van geduld en vertroos ting geve u eensgezind te zijn onder el kaar. Neemt elkaar ook aan. Vrede onder elkander en goed zijn voor elkander voor het geestelijk en stoffelijk heil. 't Is weer raak voor een wereld van haat, jaloersheid, tussen volkeren en individuen. Wat zouden we ons een massa ellende besparen, wan neer we met elkaar beter overweg konden. Dan ook pas kan het verzoek van Isaias, door St.-Paulus geciteerd, tot zijn recht komen: Prijst Hem alle na tiën, looft Hem alle volken. Omdat er dan volgt de aankondiging: Komen zal de spruit van Jesse, Die over de hei denen zal heersen. En zij zallen op Hem hopen. Moge de God dezer verwachting u met blijdschap en vrede door het ge. loof vervullen. Blijdschap en vrede door het geloof. Onder alle omstandigheden. En die kunnen zwaar zijn! Alleen kunnen we echter die taaie niet aan. Hij moet ons helpen en be schermen. We weten het. En toch lijkt Hebben we Hem of een ander te ver wachten? We zouden het antwoord uit het Evangelie kunnen herhalen: Zalig, wie in Hem niet geërgerd wordt. Immers voor grote groepen ook onder de on ze helaas geldt alleen de hoeveelheid materie. Pas als we met het harde le ven kennis maken, komt de bezinning ten goede ofde totale verharding. Dacht men soms, dat de Kerk voor niets het Officie besluit met de smeekbede om de „hemelse goederen" te leren be minnen. Volk van Zuid-Holland, vrede en blijdschap door het geloof! Dona Dei, godsgeschenken, edeler dan goud, zui verder nog dan kristal. er na werd hij ernstig ziek. Toen men hem onderzocht, kwam men tot de con clusie, dat hij op de een of andere wijze vergiftigd was. Hij was het als kenner van Afrika, hiermede eens. Naar zijn mening had de een of ander hem een z.g. toverdrank toegediend of een bepaald soort giftige kruiden in zijn eten gedaan. Spoedig bleek, dat zijn geest er door werd aangetast. Het was een vergif, dat hem langzaam maar zeker krankzinnig maak te. Toen hij nog helder genoeg van geest was, maakte hij een resumé van zijn be vindingen ten aanzien van het voorkO' men van olie in de Sahara. De Acade mie van Wetenschappen heeft kort gele den het tot dusver niet gepubliceerde do cument in een speciale zitting openbaar gemaakt en Conrad Killian de eer ge bracht, welke hem toekomt, als de man die voor Frankrijk, aan de poorten van zijn Midden Afrikaans rijk, een der voor naamste bronnen van een toekomstige welvaart aanwees. Is Conrad Killian de held uit het ver leden, heden ten dage telt het winnen van de olie in de Sahara vele helden. Men heeft tot dusver nog slechts weinig over hen kunnen vernemen, want ze verrich ten hun heldendaden in alle stilte, in de stilte en eenzaamheid van de Sahara. Een journalist, voor wie het kort gele den mogelijk was, de chauffeurs van de z.g. „Petrolpiste" (olieroute) van Hassi- Messaoe-d naar Algiers te vergezellen, schreef terecht, dat de helden van de Sa hara niet meer zijn de schilderachtige, romantische sjeiks of de avontuurlijke Vreemdenlegionairs, maar de mannen, die in hun grote camions (vrachtwagens) 10 en 20 ton groot, de pas gewonnen olie dwars door de woestijn transporteren. De camions dienen als trekkracht voor de eigenlijke tankwagens. Ze rijden in karavanen van ongeveer ze ventig wagens en genieten op hun tocht door het Atlasgebergte de bescherming van Franse militairen. Maar in de eigen lijke woestijn zijn ze geheel op zichzelf aangewezen. Sommige gedeelten van de route kunnen alleen overdag bereden worden, vanwege het gev-aar der sluip moordenaars. Rebellen, met moderne wapens uitgerust door het F.L.N. (Front de la Libér-ation Nationale) voeren raids uit. Ze leggen op de route verborgen mijnen, die ze op een grote afstand kun nen ontsteken. - - Drie dagen heen en drie dagen terug. Het lijkt niet zo erg. Maar de „Petrolpiste" is vaak 'n ware verschrikking. Een camion of een tankwagen kan in het zand blijven steken of dokkert plotseling over een kei harde bodem. Urenlang zwoegen de „ca- mionneur" en zijn „graisseur", die tevens zijn bijrijder is (graisseur betekent smeer der, maar hij is tevens monteur) om een in het zand weggezakte wagen uit het soms op meel gelijkende zand te krijgen. In de camion voeren ze al het materiaal mee, nodig om een gestrand vehikel weer op gang te krijgen. Het kan gebeuren, dat wagens soms op één tocht wel honderd maal wegzakken en dan komt het wel eens voor, wanneer er geen militairen of gendarmen in de buurt zijn. -die hulp ver lenen, dat er vier, vijf uren achtereen ge zwoegd moet worden, alvorens de tocht kan worden vervolgd. Dat „vlot brengen" van een in het woes tijnzand gestrande auto is niet alleen een zwaar, maar soms ook een gevaar lijk karwei. Want de rebellen sluipen overal rond en 'n overval op niets kwaad vermoedende zwoegende mannen is een kolfje naar hun hand. Dat degenen, die ze overvallen, eveneens Algerijnen zijn, maakt voor hen geen verschil uit. De grote meerderheid van de „cami-on- neurs" en „graisseurs" wordt gevormd door boeren, tuinders, garagehouders en andere lied-en uit de transportbedrijven in Algerië voor wie de bijzonder hoge lo nen erg verleidelijk zijn. Ze gaven hun bedrijfje op, om het avontuur tegemoet te gaan, het grote avontuur van de „Pe- Bij de eerste iverkende oliebron van Hassi Messaoed houden zwaar ge wapende tirailleurs de wacht.... trolpiste". Ze zorgen, dat de lange keten van vijftienhonderd camions ononder broken blijft doorgaan, waarbij ze de overvallen op de koop toe nemen. Kleine schermutselingen worden niet eens in de pers vermeld. Het moeten overvallen zijn zoals die op de „équipe de pétroliers" (petroliers zo worden de camionneurs ook wel genoemd), waarbij 9 technici en 9 legionairen werden gedood of door de overvallers meegevoerd, wil men het de moeite waard vinden, ze wereldkundig te maken. De overval geschiedde op een kon vooi, waarbij zich ook een aantal techni ci van de C. F. P. bevond, de Compagnie Francaise des petroles d'Algerie. Het viel in een hinderlaag, maar wist toch zijn bestemming te bereiken. De olie van Hassi-Messaoed is zo zui ver, dat ze voor een groot gedeelte ruw in dieselmotoren gebruikt kan worden. De eerste put is nu reeds een jaar in werking. Steeds grotere hoeveelhedèn worden aan de bodem van de Sahara ont trokken. De „Petrolpiste" ziet langs zijn route kleine nederzettingen ontstaan, die doen denken aan de Wild West. Hier wordt veel geld verteerd. Er zijn café's, op mo derne wijze ingericht. Zodra er een plaat selijke industrie gevestigd kan worden, zal het beeld van de woestijn totaal ver anderen. Telkens is er de rode gloed van olie- Bij Hassi Messaoed vliegt menigmaal een olieput in brand. Meestal laat men de oliegeyser uitbranden. Er is genoeg geisers, die gedurende de boringen op eens opspuiten en in brand vliegen. Men laat ze rustig uitbranden, althans indien het n-iet om een grote ondergrondise voor raad gaat. Dan is de horizon van de Sa hara bloedrood gekleurd. Zwarte rook wolken dikker dan de wolken stof, die opwarrelen bij een woestijnstorm, sluiten de gezichtseinder af. Maar de vijftienhon derd camions met hun tankwagens blijven voortrollen. Ze zullen zelfs in steeds gro ter aantal gaan rijden, geladen met aller lei materiaal en levensmiddelen, tot de wereld zal vernemen, dat er dwars door de Sahara een oliepijpleiding zal worden gelegd. Het valt gemakkelijk te begrijpen, dat de Algerijnse rebellen begerige blikken op de rijke olievelden hebben geworpen. Ook de sultan van Marokko interesseert er zich voor. Zijn vrijscharen maken het de Spanjaarden in Ifni moeilijk, want Hni is een der grote toegangspoorten aan de At lantische Oceaan tot het grote olierijk in het hartje van de Sahara. Shahm (Van onze correspondent) Parijs, vrijdagavond. De bespreking van de minister-pre sident, de heer Gaillard, en enkele an dere ministers met de vertegenwoordi gers der partijen, die de regeringsmeer derheid vormen, zijn gisteren geëin digd zonder dat onafhankelijker! en MRP tot een vergelijk zijn gekomen met de socialisten. Men heeft echter de deur voor verder overleg open gelaten. De regering schijnt erin te hebben toegestemd, dat de subsidies voor cho colade, suiker, vruchtenconserven en macaroni gehandhaafd zullen blijven. Na afloop der besprekingen vernam men, dat de socialistische eisen ruim honderd miljard frank zullen kosten. De socialisten hebben het aan de rege ring overgelaten hiervoor de middelen te vinden. Evenmin als de socialisten hun eisen wilden loslaten, waren de onafhankelij ken bereid hun leuze „GEEN BELAS TINGVERHOGINGEN" prijs te geven. Cherry Chesswell-Turner Ze woont nu weder In Londen, b(j haar sloten zich ook anderen bij hen san Otyj Woestijn zwoegen de camionneurs ofwel petroliers soms urenlang, ee" in het zand weggezonken camion weder op gang te brengen. vader, een voormalig R.A.F.-officicr. Van haar vader erfde ze een grote belang stelling voor het vliegwezen. Cherry Chesswell-Turner, 26 jaar oud, heeft zich reeds een naam verworven als pilote en als valschermspringster. Toen de wereld vol ontzetting staarde naar het bloedbad in Boedapest, aarzelde ze geen ogenblik en voegde zich bjj een groepje vrijwilli gers, die besloten hadden de Hongaarse vrijheidsstrijders te gaan helpen. Cherry Chesswell verklaarde zich bereid, zich achter de Sovjet-Russische linies te laten afwerpen, om de vrijheidsstrijders met wapens en inlichtingen bij te staan. Maar toen ze aan de Oostenrijks-Hongaarse grens aankwam, bleek haar daar al spoe dig, dat er van een georganiseerde hulp aan de Hongaren geen sprake kon zijn. Er waren geen vliegmachines beschik baar en in Oostenrijk moest men zich be palen tot hulpverlening aan de duizen den, die uitgeput en wanhopig over de grens kwamen. Hoe sterker de greep van het gereor ganiseerde, communistische bezettingsle ger werd. hoe meer de communistische Hongaarse politie zich herstelde, nadat ze door de vrijheidsstrijders gedecimeerd was, des te meer gaven de velen, die uit tai van landen naar Oostenrijk gekomen waren, om voor Hongarije's vrijheid te vechten, zich er rekenschap van, dat er toch op een andere wijze geholpen kon worden. Dat zou niet minder gevaarlijk zijn dan het zich aansluiten bij de parti- sanen. Cherry Chesswell-Turner, die ove rigens al direct aan het hulpwerk langs de grens had deelgenomen, richtte met een jonge Amerikaan en een Engelse ver pleegster een hulpgroep op, wier taak het zou zijn. de nog steeds uit Hongarije naar Oostenrijk komende vluchtelingen over de sluipwegen langs de grens naar veiliger oorden te voeren en hun tevens eerst te laven en van levensmiddelen te voorzien. De „Andau Society", zoals de verenig- i de vrijwilligers zich noemden spoedig ging aan het werk. En wel bij Andau. een grensplaatsje in de driehoek, welke om sloten wordt door Hongarije. Oostenrijk en Tsjecho Slowakije. Het is een moeras sig gebied, aan de Oostenrijkse grens al- gesloten door het vijftien meter brede Eins-kanaal. Naar dit moeilijk te bereiken en even moeilijk door te trekken gebied bleven de vluchtelingen stromen. Er was slechts een communistische bewaking aan één kant. Wie de overkant van het ka naal had bereikt, was vrij Gedurende de zomermaanden waagden vele vluchtelingen het, over het kanaal te zwemmen. Maar reeds in november was het water daar veel te koud voor. De ver moeide mensen waren niet tegen de kou de bestand en het kanaal bleek voor ve len een onoverkomelijke hindernis. Cherry Chesswell-Turner, die in de Amerikaan Alee France een dapper medewerker vond, wist een aantal rubberboten mach tig te worden. Aanvankelijk bleek het niet zo moeilijk de Hongaarse grenswachten om te kopen. Ze schoten dan alleen maar in de lucht, als vluchtelingen trachtten het kanaal over te steken en knepen een oogje dicht wanneer de „reddingsbrigade heen en weer voer. kanaal bracht, dat behouden overgestoken werd. Nadien werd de bewaking steeds scher per. Er kwamen ook wachten langs de andere kant van het kanaal, die nog net Hongaars gebied is en het werd steeds moeilijker, om vluchtelingen over te bren gen. Cherry ging naar Wenen en aan vaardde daar de opdracht, met een vrachtwagen levensmiddelen naar de Hongaarse vluchtelingenkampen in Joego slavië over te brengen. Toen ze dit enige maanden gedaan had, keerde ze naar En geland terug, om wat op haar verhaal te komen. Te Londen werkt ze nog steeds voor de Hongaarse vluchtelingen. Af en toe komen leden van de „Andau Society" haar opzoeken en dan worden herinnerin gen opgehaald. K. H. De begrotingsminister betoogde, dat aan verdere besnoeiingen op de begro ting, na al wat reeds is geschrapt, niet valt te denken. De heer Pflimlin, die vasthield aan de eis, dat het eindcijfer der uitgaven op vijfduizend driehon derd miljard gesteld zou worden, zodat het tekort de zeshonderd miljard frank niet overschrijdt, gebruikte een zeer belangrijk argument. Hij zei, nl. dat de deskundigen, die over de van buiten komende financiële hulp moeten be slissen, het tekort van zeshonderd mil jard als een maximum beschouwen. Maar nu ter conferentie wel is geble ken, dat men de grote gevaren van een crisis inziet, is reeds gewezen op een andere uitweg, die tot resultaat zou hebben het buiten de begroting brengen van sommige investeringen, waarvoor men dan later de middelen zou moeten vinden. Het initiatief is nu dus aan de regering. Een en ander heeft wel een onmiddellijke crisisdreiging opgeheven, maar alle gevaar is nog niet geweken. Stakingen Intussen duren de stakingen voort, die door de communisten en de christe lijke vakbonden telkens weliswaar voor zeer korte tijd worden uitgeschre ven, maar die niettemin het economisch leven volkomen ontwrichten. De sta king op de ontvangstkantoren van de post in sommige sectoren van Parijs heeft reeds een geweldige verwarring in de postbestellingen gebracht. Deze werd gevolgd door een staking der be stelwagens, die de brievenzendingen van station of vliegveld naar de post kantoren moeten vervoeren. In de pro vincie zijn weer nieuwe stakingen in de metaalbedrijven uitgebroken. Heel de winter door werkte de „red dingsbrigade" op volle toeren. Vele vrou wen en kinderen werden over het kanaal gebracht. Talrijke moeders verdoofden hun kleinste kinderen met het een of an der slaapmiddel, opdat ze niet zouden kun nen gaan huilen, tijdens de tocht en de grenswachten alarmeren. Die bleven toch altijd onbetrouwbaar. Wanneer er een of ficier op inspectie kwam, of enkelen afge lost waren en door onbetrouwbare elemen ten vervangen, moesten ze wel de vluch telingen achtervolgen en oP hen schieten Menigmaal had later zo'n verdoofde baby de grootste zorgen nodig. Dan was de dosis van het slaapmiddel te groot ge weest en moest er medische hulp gehaald worden. Ook hiervoor zorgde de „red dingsbrigade", die bij Andau een hulp post had ingericht, waar de vluchtelingen eerst even op hun verhaal konden komen, na de eneverende tocht door het grensge bied. op weg naar de vrijheid. Hoe scherper de bewaking werd, des te gevaarlijker begonnen de zwerftochten van de leden der „reddingsbrigade" te worden. Cherry Chesswell-Turner en Alec France kenden het gebied zo langzamer hand vrij goed. Maar bij regen en mist viel het lang niet gemakkelijk, vluchte lingen. nadat men op een groepje gesto ten was. naar veiliger oorden te voeren. Aldus overkwam Cherry een hachelijk avontuur, toen ze met een aantal vluch telingen, die zich aan haar hadden toe vertrouwd. de weg kwijtraakte. Een dich te regen verhinderde het uitzicht. Ze kon de goede richting maar niet vinden. On der de vluchtelingen bevond zich een ke rel als een boom. Hij begon tegen haar te sputteren. Door het beetje Hongaars, hetwelk ze kende, begreep ze, dat hij haar voor een Russische spionne hield, wier doel het was, haar slachtoffers aan de communisten over te leveren.. Tever geefs bezwoer ze hem, vertrouwen in haar te hebben. Hij begon de anderen op te hitsen mét de bedoeling, dat ze zich van de „spionne" en „verraadster" zouden ont doen. Hoe dit zou gebeuren, daarover be hoefde Cherry geen illusies te koesteren. De wetten in het meedogenloze grensge bied zijn hard.. Opeens begon een fel zoeklicht over de kreupelhout te waren, waarin het groepje zich verscholen hield. Het was van een Sovjet-Russische patrouille, die de vluch telingen echter niet opmerkte. De reus, blijkbaar milder gestemd, doordat ze aan de dans ontsprongen waren, stemde er in toe, dat men verder ging. Tegen de och tendschemering stootte men op Alec Fran ce, die op zoek naar Cherry was gegaan en hen veilig langs een nog niet door de grenswachten gevonden sluippad naar het Cherry Chesswell-Turner, in een bontjas en met een pelsmuts, haar geschonken door een dankbare Hon gaarse vluchtelinge, wier kind ze gered had. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat Douglas Dillon benoemd is tot coör dinator van de Amerikaanse program ma's voor wederzijdse hulpverlening. In het ministerie heeft hij de functie van plaatsvervangend onderminister voor economische aangelegenheden. Hij krijgt het toezicht over de tenuitvoerlegging van besluiten, betreffende de buitenlandse hulpverlening, de beschikking over land bouwoverschotten en dergelijke program ma's. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 354 tegen 149 stemmen een door een conservatieve afgevaardigde ingediend wetsontwerp aanvaard, waarin is bepaald dat, te beginnen met het zit tingsjaar 1958-'59 een parlementaire fractie ten minste 28 leden moet tellen, wil zij als vertegenwoordigster van een partij wor den erkend. Tot nu toe konden veertien af gevaardigden reeds een partij vormen. Door deze nieuwe bepaling zullen on der meer de voormalige aanhangers van generaal De Gaulle, die nog niet in ande re partijen zijn opgegaan, de afgeschei den en rechtse radicalen de radicaal ge zinden en het Afrikaanse democratische blok worden getreffen. Enkele dezer par tijen overwegen reeds samensmelting. De buidiige Franse Nationale Vergade ring kent twintig verschillende partij groe peringen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3