Uitwijzing van alle Nederlanders nooit bedoeld George Szell dirigeert Beethoven en Sibelius Haven op Maasvlakte te kostbaar Wijzigingen aan Baanhoekbrug Mpl - Een koning in New York" FILMS WENNEKER WENNEKER Thomas Slackenmeel en mijn verkoudheid Officiële verklaring van Indonesië Ueen confisquering of nationalisering van bedrijven In het Concertgebouw A. C. A. Deerenberg over „Randstad en Delta deze treek Vb Groep van 28 evacués op Schiphol geland ^olestverzekering blijft van kracht ^Hocuratiehouder Verduisterde geld Nederlandsche Lucht vaartpool 25 jaar Fraude met schroot- verklaringen Chocolade mag duurder worden Afscheid prof. Kreling West-Brabant er bij Aantal ongevallen door elektriciteit neemt toe Charles Chaplin neemt wraak op Amerika Dr. W. Dijsselbloem Oude Genever OUDE PROEVE! oude genever VAN HART EN HOOFD VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 PAGINA 3 »In Djakarta viel het mee Voor Nederlanders in Indonesië IN ALMELO KERST- VeRLOF BIJ CONFECTIE- FABRIEK Président-commissaris officier Oranje-Nassau Kamerleden vragen inlichtingen PORTVERLAGING GEVRAAGD VOOR DRUKWERK Kwartjesreep weer aan de markt? meer met Geen dam, wel brug Klimaat scheppen Groter schepen onder bruggen Kritiek op verkeersborden GOUVERNEUR VAN SURINAME KRIJGT TOURNEERBOOT I - Ml Rond de figuur Chaplin Geen camera-acrobatiek Voor ieder een bril HET EUCHARISTISCHE CONGRES IN 1960 Voorbereidingen in München begonnen Ridder H. Gregorius de Grote LEEROPDRACHT AAN T. H. DELFT VOOR UTRECHTS GEMEENTESECRETARIS "iH extra „zacht en belegen woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den heeft gisterenavond de volgende verklaring afgelegd: 'A De Indonesische regering betreurt ten zeerste de overhaaste stap van het a?°fdkantoor van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, om schepen naar ij"nSapore of elders buiten Indonesië te dirigeren. Het is nooit de bedoeling van e regering van de Republiek Indonesië geweest om KPM-s'chepen in beslag te "■euien. Indien op verscheidene schepen gewapende militairen aan boord zijn SePlaatst, dan is dit slechts een maatregel, voortvloeiende uit de staat van oorlog beleg, om de verbindingen tussen de eilanden te verzekeren, dit verband kan worden gewezen op de normale diensten van de andere Scheepvaartmaatschappijen op Indonesië, zoals de Inter Ocean Lines, de Kj-C.P.L., de Rotterdamsche Lloyd, de Maatschappij Nederland en vele andere gevolgen van deze overhaaste stap van de directie der K.P.M. blijken uit Pc stagnaties in het vervoer van goederen en passagiers. Het is nooit de bedoeling geweest en het is ook niet de bedoeling van de In donesische regering om Nederlandse bedrijven te confisqueren of te nationalise- fen. Deze bedrijven zijn nu overal in Indonesië onder regeringstoezicht gesteld acties van derden te voorkomen. De Indonesische regering beheerst de S'tuatie volkomen. Het is ook nooit de bedoeling van de Indonesische regering geweest om de "ngeveer 50.000 Nederlanders uit te wijzen. Wel Is aan de Nederlandse regering bevraagd, de werkloze Nederlanders in Indonesië te doen repatriëren". klaring nog veel open, in ieder geval is geruststellend de verzekering, dat de regering de situatie volkomen beheerst. Men kan evenwel niet nalaten zich af te vragen, waarom zij het ooit zover heeft laten komen. De excessen toch van de laatste weken, die o.a. tot de betreurde" maatregel van de KPM hebben geleid, zijn in wezen te wijten aan de hetze, die mede van overheids wege is gevoerd en waarbij de minister van de zogenaamde voorlichting, Soe- dibjo, zulk een grote rol heeft gespeeld Dat hij is afgezet, valt in de verklaring niet te lezen. Als er iets moet worden betreurd, ook aan Indonesische kant, dan is het deze actie, welke het land op zijn zachtst ge zegd aan de rand van de chaos heeft ge bracht. De goedwillenden en verstandi- gen onder de leidende figuren moeten nu maar zien, hoe zij alles weer in het reine krijgen, voordat honger en ellende door het eilandenrijk rondwaren. Dat het wegvallen van het interinsu- laire verkeer door het uitwijken van de schepen der KPM desastreuze gevolgen heeft voor de economie van het land, willen wij geloven, maar dat de direc tie van de scheepvaartmaatschappij in de situatie, zoals die zich presenteerde, geen vertrouwen kon hebben èn diens- Aldus de verklaring van de woord voerder van de Indonesische diploma tieke vertegenwoordiging in Den Haag - Hoe men ook over deze verklaring ^ebkt, het valt te waarderen, dat zij duidelijke taal spreekt. Na al het ja- nee met betrekking tot de uitwijzing Va'U alle of niet alle Nederlanders en J.ot de „overnemingen" weten we nu, dst de tegenwoordige machthebbers in Jakarta geen bezwaar hebben tegen de .aauwezigheid van de Nederlandse zee- U'j zakenlieden, planters, onderwijzers zovele anderen. En al laat de ver- Öertien vrouwen en vijftien kinderen ,aPten vanmorgen om kwart voor vqf 't een gecharterde DC-4 „Argoneut" Van de BOAC op 't platform van Schip- doodmoe na een zware en zeer ver meiende reis van Djakarta naar Singa- ®°re en Londen naar Amsterdam. Op enkele uitzondering na bestond deze «r°ep Ujt ,je echtgenoten met kinderen va" de Nederlandse employés van het ^"bever-concern te Djakarta, waarvan lokale directie b;j wijze van voor- v, Ssmaatregel besloten had hen naar herland te laten terugkeren. De groep was groter geweest, maar na lange reis hadden enkele vrouwen er voorkeur aan gegeven na aankomst London Airport in de nachtelijke uren '6^ meteen over te stappen in het ge- jjWterde vliegtuig van de Engelse 'Sofdstad naar Amsterdam. Diep in dekens gehuld werden do "geintjes" op Schiphol naar de op dit kom Yan de nacht anders zo stille aan- niet gebracht, waar de passagiers t aan ,je V00rgeschreven quarantaine- aatrege]en bonden ontkomen. Mevrouw N. Koning, echtgenote van j-,e c°mmerciële directeur van Unilever a bevestigde, dat de Nederlan- r1 Jakarta der. ti-f het In verscheidene delen van In- \vPi ^eel moeilijk hebben, al wist zij Vil, lg detaDs te vertellen. In Djakarta zh V*et voor de Nederlanders, voorzover het heeft kunnen beoordelen, nogal s. 6- Op een enkele uitzondering na de Indonesische bevolking zeker „b vÜandig tegenover de Nederlanders. ge kadienden huilden toen wij weggin- st zij hadden ons de laatste dagen uit eend geholpen". Zorf1 Djakarta was geen bnycot geweest, iv at de Nederlanders in die stad heel v0- minder moeilijkheden hebben onder do n dan zij, die in Soerabaja of Ban- °etlg wonen. «en vergadering te Amsterdam heb- tw, vertegenwoordigers van de assuran ce ^atschappijen, die verenigd zijn in Zich ^derlandsehe Luchtvaartpool N.V., «ö0n] Sistermiddag beraden over de per- Slcj Jke ongevallenverzekering (inclu- op het leven van in Indo- Cesjl "erkende Nederlanders en In-do- hict s: Do Luchtvaartpool houdt zich nl. uitïsluitend bezig met de verzeke rt) s van vliegtuigen en passagiers. Ook grond kan men verzekerd blijven, «ië rfuden Nederlanders, die in Indone- erken bij cultuurmaatschappijen, re dden, banken en fabrieken, hebb r, van mogelijkheid gebruik gemaakt, zo Indonesiërs van de®- bedrijven, vergadering werd gistermiddag me- 'Mjt !d, dat onder deze ve-zekerden ilcf "v is gerezen over de vraag of on- huidige omstandigheden de polis- k\va?®'dig zullen blijven. De vergadering v tot de conclusie, dat de polissen ai®ch ke maatregel ook door de Indone- ?^riae mgering ten aanzien van de Ne- !'>dct.jd6e bedrijven wordt genomen en K,?ad onverminderd van kracht, zul- mven. afloop der vergadering werd mee- &rb dat aan standpunt geen enkel ehoud verbonden is. h *ttj aDeen de Groningse oonfeotie-in- zi€lt zich, zoals wij meldden, ge ö^ft kerstvakantie te geven. Thans SNs °r? de ondernemingsraad van Ben- j «lc^ onfectiefabrieken N.V. te Almelo Srhip hiertoe over te gaan. De pro- dp„"afdelingen zullen zijn gv-iloten van ember tot, en met 4 januari. (Van onze correspondent) V? ij hplaar gevangensstraf met aftrek t-1 vonnis, dat de Groninger recht- tLYeho.fl^morgen oplegde aan de procu- ;3 K„? er J w. B. uit Steenbergen, die V'ls kuidig gemaakt had aan verduis- valsheid in geschrifte. Hij had ba„?€ldzorgen als correspondent van ln Haren (Gr.) belangrijke be- 6 i-^tevduisterd en de tekorten met k W eiden gedekt. volgens haar bevelen gaf aan haar ka piteins, had men toch zëer kunnen ver wachten. In alle geval: van de verklaring ne men wij akte. De eerste dagen, mis schien zelfs de eerste uren, zullen leren of de regering bij haar verzekering, dat zij de toestand volkomen beheerst, niet te optimistisch is geweest. En als het haar gelukt de orde te her stellen en de rust, moge zij dan ook een sfeer scheppen, waarin het vertrouwen kan terugkeren, dat nu wel haast do delijk is geschokt. De burgemeester van Amsterdam, mr. De leden van de Tweede Kamer Van der Goes van Naters en Ne-terhorst heb ben de minister van Economische Zaken schriftelijk gevraagd, of hij een uiteen zetting wil geven van de omstandighe den, waaronder de ambtenaar, hoofd der afdeling ijzer en staal van zijn departe ment. die belast is met het afgeven van verklaringen van niet-Nederlandse her komst („derde-landen-verklaringen") van schroot welke waren bestemd voor één der organen van de E.G.K.S., jarenlang deze verklaringen valselijk heeft kunnen afgeven, zodat groot financieel nadeel is ontstaan en of hij met name wil medede len of vorenbedoelde ambtenaar in het afgeven van deze verklaringen optrad als orgaan van zijn departement dan wel van de E.G.K.S., welke nationale of su- pernationale controle er op de inhoud van deze verklaringen heeft bestaan an waardoor het mogelijk is geweest, dat deze controle heeft gefaald. Tevens hebben beide Kamerleden ge vraagd, welke maatregelen conserva toire en andere zijn of worden geno men tegen de onderneming of onderne mingen, wie in deze vervalsingen de G. van Hall, heeft gistermiddag in het hoofdaanlegger is of zijn geweest, en hoe Amstel Hotel te Amsterdam op een re- de minister de verhaaismogelijkheden in ceptie van de Nederlandsche Luchtvaart- dezen beoordeelt pool N.V. medegedeeld, dat de Koningin de president-commissaris W. de Vlaming, tevens directeur van de verzekeringsmaat schappij Minerva te Amsterdam, heeft be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De burgemeester, die de heer De Vla ming de versierselen uitreikte, had tevo ren het initiatief geroemd, dat 25 jaar ge leden tot de oprichting van de Nederland sche Luchtvaartpool heeft geleid. In de pool zijn de grote Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen. die zich o.a. met luchtvaartassurantie bezig houden, vere nigd. Het nauwe contact, dat met de bui tenlandse luchtvaartpools tot stand is ge komen, heeft tot gevolg gehad, aldus de burgemeester, dat Nederland een belang rijke plaats in de internationale luchtver- zekering is gaan innemen. Bij de voorbe reiding daarvan heeft de heer De Vla ming een belangrijke rol gespeeld. De Kamer van Koophandel te Amster dam verzoekt in een brief aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, de krach tens artikel 43 van het Wereldpostver drag 1952 geboden mogelijkheid in het buitenland® verkeer, uit te strekken tot net binnenlands verkeer en de reeds voor nieuwsbladen en tijdschriften (indien bij abonnement gefrankeerd) geldende ver laging ook van toepassing te doen zijn op da andere in art. 48 genoemde soorten van drukwerken als boeken, brochures, muziekstukken en landkaarten. Hiertoe bestaat naar de mening van de Kamer te meer aanleiding, nu het drukwerkta rief in ons land aanzienlijk is verhoogd. De minister van Economische Zaken heeft toestemming verleend een stijging van de wereldmarktprijzen voor grond stoffen van chocolade door te berekenen, Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat bijvoorbeeld de 25 centsreep weer meer aan de Nederlandse markt zal verschij nen. De industrie za] echter trachten de noodzakelijke prijsverhogingen tot het uiterste te beperken, aldus deelt de Ne derlandse cacao- en eacao-produktenver eniging mede. Men is zich er immmers van bewust, dat juist in deze tijd, waarin de Nederlandse economie in zo sterke ma te afhangt van het welslagen van de prijsstabilisatiepolitiek, slechts in uiter ste noodzaak overgegaan moet worden tot het verhogen van prijzen. De prijs voor de cacaobonen steeg van maart tot november van dit jaar van be neden 2 tot aanzienlijk boven 3 per kg. De abnormaal sterke regenval ln de Afrikaanse produktielanden gedurende de laatste maanden is oorzaak van een slechte oogst. Daar komt bij, dat de we reldconsumptie van chocolade de laat ste jaren belangrijk is gestegen, hetgeen er eveneens toe meewerkt, dat er een grotere vraag dan voorafgaande jaren op de grondstoffenmarkt is gekomen. vraag recepten boekje (25 ctj aan Uw leverancier of schrijf aan Het Nederlands Zuivelbureau, (25 ct postzegel bijslui» tenl)Cortvan der Linden- straat 7. Rijswijk Z. H. ledereen smult van gebakken kaasboterhammen Prof. dr. mag. G. Kreling o.p., hoogle raar in de dogmatiek aan de r.-k. univer siteit te Nijmegen, heeft gisteren in klei ne kring afscheid genomen van de theo logische faculteit der universiteit. Reeds met ingang van het studiejaar 1956-57 was hem om gezondheidsredenen eervol ont slag verleend. Op verzoek heeft hij nog dogmatische colleges gegeven tot zijn op volger, prof. E. Schillebeeckx o.p. uit Leuven, in functie zou kunnen treden. „Voor Rozenburg bestaat een aantrekkelijk plan, waarvoor een an dere oplossing is gedacht dan de aanleg van een haven op de Maas vlakte, die te kostbaar zal worden," aldus het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer A. C. A. Deerenberg gisteravond in „Plaswijck' te Rotterdam, waar hij sprak voor de in oprichting zijnde afdeling der K.V.P. Schiebroek. bied ontstaan. De heer Deerenberg noem de dit verder niet bij name, doch doelde hierbij op het negental insteekhavens, dat links en rechts van het „Vuile Gat" door de provinciale planologische dienst is ge projecteerd en dat ten gevolge zal krij gen de vestiging van een groot wooncen- trum bezuiden de Tien Gemeten op Flak- kee en dat door de planologen met „Del- tastad" is betiteld. Van Vlaardingen uit zou deze „Deltastad" bereikbaar zijn via Spijkenisse, waarvoor ook een belangrijke toekomst is weggelegd. Hellevoetsluis zou ook door deze plannen eveneens meer be tekenis gaan krijgen en reeds enkele ja ren geleden werd voorspeld, dat deze stad wel eens tot een wooncentrum van 100.000 zielen zou kunnen uitgroeien. Wel heeft de heer Deerenberg uitvoerig stilgestaan bij de afdammingen van Ha ringvliet en Grevelingen. Er is afgezien van een afdamming van het Haringvliet, omdat men de afvoer van de rivieren niet zal mogen stremmen, vooral als er ijsgang is. Wel wordt voor zien in een sluiswerk, dat tevens als brug- gehoofd zal kunnen dienen, om de ver binding van het Deltagebied langs de kust te verzekeren. Daar het Haringvliet geen eigenlijke scheepvaartweg zal zijn, kan de vaargeul daar wel breed, maar niet diep worden. De heer Deerenberg was van mening, dat de werken in de monding van het Haring vliet door de brugaanleg zullen worden vertraagd en, misschien, zal hier de be stedingsbeperking ook nog wel een woord je meespreken. Ongetwijfeld doelde de heer Deeren berg daarbfl op het „Driewegkanaal", dat Rozenburg over de volle lengte moet doorsnijden en diepzeehavens zal krijgen. Dit Driewegkanaal zal de Oude Maas moeten kruisen en zich ten zuiden van Spijkenisse splits en.Het ene kanaal zal via de Onde Maas aansluiting moeten geven op Dordrecht, het andere zal rich ting Haringvliet uitmonden op het Spui. Dat al brengt met zich mee, dat heel Ro zenburg aan de industrialisatie en de gro te tankvaart zal worden opgeofferd. De heer Deerenberg betreurde het ver loren gaan van cultuurgrond, maar deed wel duidelijk uitkomen, dat Nederland als toegangspoort van het Europese vasteland zoveel internationale verplichtingen heeft, dat het zich niet aan een belangrijk offer mag onttrekken. Deze opoffering is, zeide de heer Deerenberg, geen kwestie van tien jaren; het gebruik van de gron den voor landbouwdoeleinden dient van jaar tot jaar te worden bekeken. Zeer sterk legde hij de nadruk op de taak van de centrale overheid bij de pla nologie: deze overheid moet alleen maar een goed klimaat bevorderen voor de la gere organen, die hun gedachten hierin verder dienen te verwezenlijken. Met dit al houdt verband het aanleggen van goede verbindingswegen, w.o. tun- mogelijk bruggen en zoveel mogelijk tun nels en bruggen en dan liefst zo weinig nels. „Alleen," zo voegde de heer Deeren berg er betekenisvol aan toe, „waar geen hand is en dat zijn de benodigde gelden kan men geen vuist maken." In ieder geval zal de Rotterdamse ha ven zoveel mogelijk zonder bruggen mos ten blijven. Daarbij dacht hij aan de tun nel ter hoogte van Vlaardingen in de toe komstige Beneluxweg, de spoor- en tram tunnels. De Beneluxweg die dan in zuidelijke richting over Flakkee en Volkerakdam gaat, zou (zoals bekend, de Oude Maas met een tunnel passerende) westelijk Noord-Brabant doorsnijden. Met de vaar- en rijwegen zou een en ander kunnen lei den tot een betrekking van Roosendaal en Steenbergen in het nieuwe „vestigingsge- bied". Tussen Haringvliet en Hollands Diep, waar het „Vuile Gat" ligt met het eiland Tién Gemeten moet dus een belangrijk ge- Wat nu de moeilijkheden betreft van de bruggen ten oosten van Rotterdam, er zal rekening gehouden dienen te worden met de daar gevestigde werven, die steeds gro ter schepen gaan afleveren. De brug die via het eiland van Brienenoord zal komen zal, als bekend, de grote primaire weg van Dordrecht verbinden met de grote weg, die langs het Kralingse Bos voeren Het aantrekkelijke programma van het woensdagavondabonnemtensconcert van het Concertgebouworkest was grotendeels gewijzigd. De drie werken voor de pauze: Webers Oberon-ouverture, Mendelssohns „Sommernachtstraum" muziek en de pre mière van W. Rieggers „Music for or chestra" waren vervallen. Daarvoor kre gen we in de plaats Beethovens „Tweede Symfonie", die aanvankelijk het gedeelte na de pauze zou vormen. Tenslotte volgde na Beethoven een herhaling van de „Tweede Symfonie" van Sibelius. De oor zaak van deze radicale veranderingen moet toegeschreven worden aan gebrek aan repetitiegelegenheid, veroorzaakt door grammofoonopnamen van het orkest. Georg Szell had veel zorg besteed aan de instudering van Beethovens „Tweede". De inleiding gaf nog geen volmaakt sa menspel te horen. Alles lukte nog niet zoals we dat van ons befaamd orkest ver wachtten. Het leek of het contact met Szell niet dadelijk vlotte. Zijn gebaar is impulsief en soms onduidelijk en maakt het de orkestleden niet gemakkelijk. Ge leidelijk ontstond er in het eerste deel boeiend samenspel. Het „Larghetto" zou door rustiger tempo een inniger uitzingen bevorderd hebben. Szell is dynamisch aangelegd kind van zijn tijd en schijnt zich niet te willen vermeien in de fraaie cantilenen van de meester van Bonn. In het Scherzo hadden musici en dirigent elkaar totaal gevonden. Ook de finale werd verbluffend uitgebeeld. Of het Allegro molto door Beethoven prestissimo gedacht is betwijfelen we. Het gejaagde tempo, import uit de nieuwe wereld, maakt een sensationeel effect doch het muzikanteske element lijdt er onder. Beethoven heeft prachtige vondsten ge daan, originele invallen genoteerd in deze finale, die wel uiterst virtuoos en geraf fineerd werden uitgevoerd, doch het ware karakter niet totaal uitdrukten. De vertolking van de „Twêede Sym fonie" van Jean Sibelius heeft niet veel nieuws aan het licht gebracht. Het blijft „Het jaarlijkse aantal dodelijke onge vallen door elektriciteit veroorzaakt, is in ons land over het algemeen lager dan in de andere landen van West-Europa of in de Ver. Staten," aldus verklaarde prof. ir. G. de Zoeten, directeur van de N.V. Kema te Arnhem op een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Stichting voor de Normalisatie in Neder land, in een toespraak over de normali satie en de veiligheid in de elektrotech niek. Toch meende hij voor zelfgenoegzaam heid te moeten waarschuwen, omdat een toeneming van het aantal dodelijke ongevallen. »n het bijzonder in woonhui zen. valt waar te nemen. Hij schreef dit toe aan de intensivering van het gebruik van elektrische toestellen, vooral ook in het gezin. Mr. A. Greebe, algemeen secretaris van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerdersorganisatie, sprak in dezelf de vergadering, over normalisatie en ver keer. Hii merkte met betrekking tot de verkeersborden o.m. op. dat een genor maliseerd teken alleen dan de beoogde vrijheid kan teweegbrengen, indien het voldoende is ingeprent en niet alleen wordt geleerd voor het examen. Volgens hem zijn de borden thans te veel in aantal en te weinig sprekend, terwijl ook op het gebruik van de kleuren aanmerkingen te maken zijn. Indien men de inprenting van het ge vaar niet ten volle kan bereiken door ver keersborden. werkt men onverschilligheid bij de weggebruikers in de hand. Men moet veeleer niet-genormaliseerde tekens gebruiken om de aandacht te trekken. De tijd, die de weggebruiker tegenwoordig rest om in het verkeer aandacht te be steden aan de verkeersborden, wondt met de dag korter. Het effect hiervan zal der halve steeds geringer worden. een lang concertstuk, waarvan de pasto rale en de folkloristische invallen het meest aanspreken. Wanneer Sibelius ech ter pathetisch voor de dag komt, en dat gebeurt dikwijls, heeft hij ons weinig te vertellen. Het orkest leek nog meer ver trouwd met de partituur dan bij de vorige reproduktie. Dat Szell de muziek van de bekende Fin een warm hart toedraagt hebben we deze avond weer onomstotelijk bevestigd gezien. o. v. H. Het nieuwe dienstvaartuig „Oranje" voor de gouverneur van Suriname een ZS. tourneerboot die de scheepswerf „De Vlijt" te Aalsmeer in opdracht van het ministerie van Zaken Overzee heeft gebouwd, is gistermiddag tijdens een proefvaart op het Noordzeekanaal aan het departement overgedragen. Prinses Beatrix zal bij haar a.s. bezoek aan de West van dit schip gebruik ma ken. De boot (gew. 44,8 ton) zal als dekla ding worden verscheept met het ms. „Hera" van de K.N.S.M dat zondag uit Amsterdam vertrekt en tegen 5 januari a.s. in Paramaribo wordt venvacht. Het geheel wit geschilderde schip ls 20 m lang, heeft een diepgang van 1.50 m, is uitgerust met een Caterpillar diesel motor (zes cylinders) en kan 10 mijl lo pen. De bijboot is van plastic. Ifi u' i Als verbannen honing leeft Charles Chaplin in New York, waar een handige publiciteitsagente (Dawn Addams) hem weet te benutten als model. Beeld uit ,yA King in New York", de laatste Chaplin-film, Toen Evelyn Waugh zijn boek „De Dierbaren" schreef, wist iedereen dat hij een parodie op Amerika had geleverd, waarover de Yankees zeer verbolgen moesten zijn en waarmee de rest van de wereld zich kostelijk zou amuseren. Met de nieuwste film van Charles Chaplin „A king in New York" hoeft men niet diep door te denken om tot het inzicht te komen, dat hij, na zijn ervarin gen in verband met communistische sympathieën, wraak heeft willen nemen op Amerika. En toch is liet moeilijk om de spot, de satire, te scheiden van de oprechtheid. Als men zijn film heeft gezien, dan blijft niet zoals na lezing van „De Dierbaren" alleen maar een meewarig glimlachje over. Neen, men heeft te veel van de Amerikaanse zwakheden gezien, op een clowneske manier gepresenteerd, om onder de indruk te geraken van de navïveteit van het land, waar alles mogelijk schijnt. Men moge dan geen sym pathie hebben voor de Amerikanen, men heeft zich kostelijk met hen geamu seerd en daarom vergeeft men hun veel. Charles Chaplin heeft in zijn laatste film iedere herinnering aan zijn beroemd geworden masker weggeworpen. Hij verschijnt als een grijze, gezette oude heer zonder snor, maar wel nog met ■het attribuut,, dat onmisbaar blijkt: de wandelstok. De gedragingen van hem door de film heen, zijn ook vager dan voorheen, want men ziet hem niet alleen als acteur ln een „sophisticated come dy", maar ook als dansende en overdre ven mimerende clown. Is dit alles een concessie die hij heeft gedaan, of is het omdat hij uitgekeken is op zijn oude, traditionele grime? Al len Chaplin zal dat kunnen beantwoor den. De film draait natuurlijk weer hele maal om de figuur Chaplin. Hij speelt dit keer een verbannen vorst uit een kennelijk Oosteuropees staatje, die met atoomplannen gewapend naar Amerika komt. In New York verwacht hij lieden te vinden, die zijn plannen willen finan cieren. Maar eerst wordt hij wetens en willens geconfronteerd met het Ameri kaanse leven. In het land van de publi citeit ontkomt de onttroonde vorst niet aan de indringende activiteiten van re clameagenten. Zonder argwaan te koes teren, valt hij ten prooi aan een handige T.V.-producer. Dawn Addams speelt deze jonge vrouw, waarin Chaplin ook een zekere spot over de sex appeal-cul- tus heeft gelegd. Zij schijnt de Venus Victrix te zijn, die een aanvankelijk on- willende vorst voor reclamedoeleinden weet te benutten. Hijzelf vervult zijn rol naar wens en tenslotte ziet zij iets meer in hem dan alleen maar een medium. Dit heeft Chaplin met een wonderlijk fijn gevoel voor nuanceringen weten te bereiken. Zijn spot richt zich tegen het Mac Carthy-isme, de dolle communistenjacht. In een school, waar de jeugd progressief wordt opgevoed, zodat zij hun aandrif ten kunnen uitleven zonder correctief ingrijpen van de Ieraren, raakt hij in debat met de leerling, die het schoolblad redigeert. Deze blaag leest „Das Kapl- tal" van Marx en houdt een vurig plei dooi tegen de paspoorten. In hoeverre Chaplin hiermede Garry Davis heeft willen treffen, blijft onzeker. Dan de „face-lifting", die de ex-koning onder gaat. Oók een parodie, maar wat goed koop. Zo zijn er meer punten, die men anders zou wensen. Maar „Een Koning in New York" is „after all" een amusante film. Geen ca mera-acrobatiek. Geen montagekansen benutten vanwege een filmritme. Maar een produkt van Chaplin, een film die men gaat zien, omdat er een groot kun stenaar aan het werk is, die boeiend en ironiserend de puntjes op de i zet. Ontroerende momenten, die men in „The Kid" zag, mist men in zijn laatste film ten enenmale. Het amusementska rakter is zo duidelijk, dat de film geen mogelijkheid laat tot meevoelen met hetgeen uitgangspunt voor de film was het van huis en haard verdreven zijn Chaplin geeft een humoristische retro- spectie van zijn eigen leven. Hij is de man, die graag als koning in New York zou willen terugkomen. Hij is de man, die zijn ideeën gefinancierd wil zien, vooral nu hij waarschijnlijk over be perkter middelen beschikt dan in zijn Amerikaanse tijd. Hij is ook de man, die heeft ondervonden, dat de immigratie dienst lastig is, dat de gastvrijheid van het land niet meer is dan een snobbis- tische frase en dat Amerika geen pres tige heeft in Europa, omdat zijn naieve psyche bewezen heeft, het te moeten a.- leggen tegen de geslepenheid en het raf finement van de Oosteuropese kolos. Het is wrang te moeten ervaren, dat de film een typering geeft, die ad absur- dum getrokken duidelijk de reële feilen geeft te zien. Nergens doceert Chaplin: maar hij geeft iedereen een bril om goed te zien. Aan de toeschouwer de taak om die bril op te zetten. Doet hen dit, dan is „Een koning in New York" veel meer dan een dolle amusementsfilm. Het is dan een ironie a la René Clair, maar dan met als mid delpunt de grote artiest Chaplin, die wellicht nog eens een film zal maken, waarin hij onomwonden kan afrekenen met de sage, dat hij communistische sympathieën heeft. Wordt die film nooit gemaakt, dan zal „Een koning in New York" een zeer nare bijsmaak krijgen. Bu. Het 37ste internationale Eucharistische Congres van 1960 te München zal behou dens toestemming van het internationale comité gehouden worden van 29 juli tot augustus. Mgr. dr. J. Neuhausler, wij bisschop van München, is door zijn aarts bisschop, kardinaal Wendel, met de orga nisatorische voorbereidingen belast. Als thema voor het congres is voorge steld Christus' woorden uit het evangelie van St.-Johannes te nemen: „Voor het leven der wereld". De grote samenkoms ten zullen waarschijnlijk gehouden wor den op de z.g. Theresienwiese. Mgr. Neuhausler heeft een voorlopig program opgesteld. Daaruit blijkt dat de eerste drie dagen gewijd zullen worden aan weinig spectaculaire studiebijeen komsten van internationaal karakter. Donderdag 1 augustus beginnen de de monstraties naar buiten met de ontvangst j van de Pauselijke legaat. De volgende dag zl een boetedag zijn en bijzonder gewijd aan de vervolgde Kerk. Het congres vindt zijn besluit in de voorlezing van een pau selijke boodschap. Aldus meldt het K.N.P. moet en een rechtstreekse verbinding naar Den Haag en oostelijk afslaand met Utrecht verzekert, zonder het Rot terdamse stadscentrum te doorkruisen, hetgeen een belangrijke ontlasting van de Maastunnel meebrengt. De Baanhoekbrug groot obstakel voor de werven zal beweegbaar worden ge maakt en gelijktijdig wil men er op de Pijler een voetbrug aanleggen. Het geheel dezer werken zal 8.5 miljoen gulden kos ten. Onder de werven, die hiervan profi teren zullen, valt ook die van Duikers, bij Gorcum, die thans schepen gaat bouwen van 30.000 ton. De heer Deerenberg verduidelijkte zijn betoog met grote reliëfkaarten en hij had talrijke vragen te beantwoorden. Dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het A.R.K.A.-buireau, heeft gisteren de pauselijke onderscheiding van ridder in de Orde van de H. Gregorius ontvangen in verband met het onlangs gevierde veertig-jarig R.K.A.-jubileum. Bij Kon. Besluit is aan dr. B. de Goede, gemeentesecretaris van Utrecht, op dracht verleend om in de afdelisg der algemene wetenschappen aan de Tech nische Hogeschool te Delft onderwijs te geven in het staatsrecht en het admini stratief recht. De heer De Goede, die deze opdracht naast het gemeente-secretariaat zal waar nemen, gaat de colleges in het staatsrecht en het waterstaatsrecht voortzetten, die door de onlangs met pensioen gegane prof. mr. A. C. Josephus Jitta werden gegeven. !|jjwgeridit^«P^ 1695 fftlitlUATEURSBRANDEtó HIEDAM Houj»» v vraagt uw slijter; ER ZIJN ogenblikken in ons le ven, misschien ook in het uwe, dat wij ons dankbaar gestemd voelen tegenover de mensheid, een gevoelen, dat ons wel eens tot de pretentieuze gedachte voert, dat wij de mensheid lief hebben. Later blijkt dit dan doorgaans een vergis sing te zijn geweest, omdat wij be merken, dat het a. slechts een klein aspect, b: van één persoon was, dat c. ons bekoorde. Met liefde voor de gehele mensheid hebben zulke gevoelens weinig van doen. Er kunnen zich echter omstandig heden voordoen, waarin deze corri gerende gedachten totaal geen kans krijgen doordat wij zozeer bevan gen geraken door een blik, een hou ding of een gebaar, van iemand die wij ontmoeten, dat alle gevoel voor proporties, waarvan wij overigens zoveel houden, ons heiligschennend voorkomt. ZO KREGEN WIJ onlangs tij dens een hevige verhoudheid (merkwaardige loop van het lot) het boekje „De Verkoudheid en de Muze" van Thomas Slackenmeel, een uitgave van de Arbeiderspers te Amsterdam, in handen. Nu is een verkoudheid een zaak, daar móét men niet mee spotten. Edmond Ni colas heeft ons daar reeds op gewe zen. In „De Heer van Jericho" raadt hij verloofden aan niet in het huwe lijk te treden, alvorens beide par tijen een fikse rhinitis van hun we derpartij hebben meegemaakt. Want inderdaad: een liefkozing, die wordt onderbroken door een niesbui, is een aanfluiting. Thomas Slackenmeel nu heeft de verkoudheid bezien onder het aspect van de invloed, die het verschijnsel van de vroegste tijden tot heden heeft gehad op litteratuur en beeldende kunst. Voor schrij vers en beeldende kunstenaars uit alle tijden blijkt de verkoudheid bron van inspiratie te zijn geweest. Slackenmeel voert de lezer van een afbeelding uit de derde dynastie van IJr langs Aristofanes, het Chanson de Roland, Hieronymus Bosch, Vic tor Hugo en Toorop naar Kafka Stemberg en Hemingway. Van de bijeengebrachte litteratuur willen wij u gaarne een kleine proeve ge ven. OVIDIUS HEEFT ons het ont staan van het nieskruid ge schilderd. Deze ellendige ge beurtenis zou zich als volgt hebben toegedragen. De godheid Jupiter was, zoals u weet, gehuwd met de godheid Juno. Op een goede dag echter was Jupiter niet waar hij zijn moest en vergeefs zocht Juno berg en veld af om hem te vinden. Wat zij vermoedde was juist. Jupiter, aie zoals alle godheden in de oudheid erg menselijk was, had een zekere Coryza ontmoet, die hem niet on verschillig was. Na veel zoeken vond Juno het paar en nu laten wv Ovidius aan het woord, zoals Slackenmeel het uit oude geschrif ten overnam. „Nu helpt geen schuilen meer, de pret is afgelopen. Coryza, 't arme kind, die moei het duur bekopen. Zij wordt door Juno fluks in nies kruid omgezet D'Olympiër slaapt vannacht wee- bij zijn vrouw in bed Coryza bloeit nog steeds in vel den en langs weger De bliksemslingeraar heeft 07 zijn huid gekregen Wij zijn de heer Slackenmeel zee dankbaar, ook nu onze rhinitis ge weken is. Wij houden wellicht mei voldoende van de mensheid, wel licht ook niet genoeg van de heei Slackenmeel, maar wij zijn hem toch diep erkentelijk voor dit kost-, lijke boekje. Wij hebben het bij de bandjes van Annie Schmidt, Kast- ner en Stip in onze boekenkast ge zet. Daar hoort het.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3