*lss <1*1 Het Nederlands bedrijfsleven moet meer courage voor PBO opbrengen 1 Rotterdams veemarkt bedreigd door Den Bosch warm U dan aan bord een 58 erwtensoep Parochiehuis voor Bouworde laat het verrijzen Crooswijk Televisiekabel door de Oceaan Wij ondernemen geen experiment maar zijn onze tijd vooruit" IPUROL Plannendie tweehonderd miljoen gaan kosten Schappen in beginfase KODALY 75 JAAR vaRUM voorschoten Overdekte hallen nabij slachthuis zullen redding kunnen brengen Conclusies van ETI voor Zuid-Holland ct voor 4 diepe borden Jongelui uit vele landen komen in Rotterdam werken Koningin en Prinsessen terug uit Londen Oud-ininister Beijen ambassadeur te Parijs MIR wijzigde kostwinnersregeling Bronzen legpenning voor de twee knapsten .Euro-klok V B DINSDAG 17 DECEMBER 1957 PAGINA 3 n" Het is niet gemakkelijk te onderzoe ken welke de oorzaken van deze ver- Vaging kunnen zijn; er is feitelijk een Complex van oorzaken. Maar fundamen teel is de mentale instelling, welke men heeft jegens de doelstellingen, die met de P.B.O. worden nagestreefd. Bij een Positieve instelling ten opzichte van de tj-B.O. zijn de bezwaren in de meeste ||vallep wel te ondervangen. Dat daar- °rvtvr's'c°'s verbonden zijn. zal niemand levennnen- Maar sedert wanneer is het der r- met name 't bedrijfsleven zon- j. Algemeen belang ^ARINE-OPKOMSTCEN- vo1d Het ^en<I iaar naar Hilversum in handen en voelen Nivellering Eenzijdige offers Bij het leger „Voor een goede toekomstige ontwikkeling van de Rotterdamse veemarkt is het (dan ook) nodig, met betrekking tot de keuze van de plaats van het veemarktterrein met de(ze) eis van ligging ten op zichte van hét abattoir rekening te houden. Indien dit wordt gedaan en indien de accommodatie van het terrein aan redelijke eisen voldoet, dan zal de markt van Rotterdam zeker een belangrijke plaats in het Nederlandse veemarktwezen blij ven innemen en behoeft voor een Verdwijning of sterke verminde ring der aanvoer niet te worden gevreesd", aldus besluit het thans verschenen rapport van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, uitgebracht inzake het veemarktwezen op verzoek van B. en W. van Rotterdam Steeds minder Meer slachtvee SERGEANT VERONGELIJKT BIJ SCHIETOEFENINGEN HEINEKEN WEER 12 PCJ. „Actie Goud" Met Pasen eerste paal „Mambolita" St.-Nicolaas Waar voor ons geld ,Ik zie er wat in' ',Zij zullen Mijn volk zijn" Nederlandse overwinning Nota op komst over egalisatie arbeidsvoorwaarden in EKGS- landen Middenstandsexamen 1957 Telediscoparade NEDERL. SPAARBANKBOND Terugbetaling overtrof inleg in november met f 36,9 miljoen 11S JMP' Et bof ge-"%efi' rsd1' ste j»5 Idealen of koud materialisme (Van onze correspondent) In de heden voortgezette Verbondsvergadering van de K.A.B. hield de heer II- Lelieveld, algemeen secretaris van de K.A.B., een inleiding over de ont wikkeling van de P.B.O. Na een beschouwing over de maatschappelijke beteke- n,s van de organisatie signaleerde spreker enige tendenzen, welke men de laat- e Uid rond dit instituut kan waarnemen. Deze opvattingen culmineren hierin, ?t men over de grondgedachten en doeleinden van de Wet op de P.B.O. maar niet veel meer moet spreken omdat deze langzamerhand genoegzaam bekend 'tin. Er is alleen een kans tot verwezenlijking aldus deze opvatting wan- JJ®er men concrete materiële voordelen ziet in de instelling van pubiiekrechte- 'Jke bedrijfsorganen. Hij acht deze opvatting niet juist. Toegegeven, dat het bedrijfsleven, ópper- zakkig bezien, niet erg gevoelig is voor idealisme en wij bovendien leven in een tijd van toenemend materialisme, meent hij toch dat het irreëel is de P.B.O. j'ieen maar van de koude, zakelijke zijde te beschouwen. „Men mag in deze het ealisme niet verdoezelen. Men zou soms wensen, dat het Nederlandse bedrijfs- even, dat zo vaak blijk heeft gegeven en geeft van moed en durf, ook in dit opzicht wat meer courage en vertrouwen kon opbrengen. De grondgedachten n doeleinden van de Wet op de P.B.O. moeten juist de inspirerende en motori- "e kracht blijven leveren om tot verwerkelijking daarvan te komen." den toon aan, dat men allerwegen ge confronteerd wordt met een toenemende „integratie" van de belangen van onder nemers. werknemers en het nationaal belang. Ook daar is men alom zoekende naar nieuwe vormen, omdat steeds dui delijker wordt, dat klassenstrijd en een voortdurende gevechtspositie tenslotte verlies voor allen betekenen. Deze ontwikkeling, besloot spreker, geeft steun aan de opvatting, dat wij in Nederland met de P.B.O. geen experi menten ondernemen, maar de tijd wel licht enigermate vooruit zijn. ^Vervolgens wijdde spreker enige op merkingen over hetgeen in het kader van de Wet op de P.B.O. tot stand ^Wam. waarbij hij constateerde, dat ver schillende van de 47 opgerichte schap- Pen nog geheel in de beginfase verkeren, 2°dat het nog te vroeg is om hierover ®en waarde-oordeel uit te spreken. Toch begint zich wel een zekere lijn af te tekenen. Zo kan men bijvoorbeeld Teeds op zeer goede ervaringen met betrekking tot de samenwerking met de werknemersvertegenwoordigers in P-B.O.-verband wijzen. Uit de jaarver- s'agen van de produkt- en bedrijschap- Pen blijkt, dat daar een grote hoeveel heid van zaken aan de orde komen zo- JJ'el op sociaal- als op economisch ter- re'n. Sommige schappen, uiteraard de- gene, die het eerst zijn ingesteld, ont wikkelen reeds een beduidende activi teit. Vertraagde ontwikkeling Intussen valt op te merken, dat het beeld van de ingestelde bedrijfsorganen pij eenzijdig is. De industrie laat in be- 'angrijke mate verstek gaan; ook de poothandel, de bouwnijverheid, de 'ypografie, het bank- en verzekerings- ivezen ontbreken. Naar spreker meent is P duidelijk sprake van een sterk ver daagde ontwikkeling, hetgeen o.m. b'iikt uit het feit, dat gedurende geheel "•W slechts één schap tot stand kwam. r Hsico's? r enige van de veel gehoorde bezwa- Coti onder de loep te hebben genomen aiüo beerde de heer Lelieveld, dat het -■ineen belang de P.B.O. vordert. Bij oodzakelijke „groei" staat hij op in alle geval Je ontwikkeling in tal van andere lan- allffkeen. belang de P.B.O. vordert. Bij er, ?rjP voor de noodzakelijke „groei" "ge'eidelijke voortgang" staat hij op Vnrid dpunt, dat er toch i £ortgang moet zijn. ^tero Zo it/ werd de Hongaarse componist K°daly 75 jaar. Geboren te Kecs- 60e studeerde hij bij Iiössler aan de iii xgfester Hochschule, waar hij reeds ><De Pr°moveerde op het proefschrift lie<i',ofenbouw in het Hongaarse volks- Seron* .arna doceerde hij aan het Con- rield ium te Boeda-Pest. Hij versa- 'oij e samen met zijn vriend Bela Bar- re>i een schat van Hongaarse volksliede- i--er invloed op beider werk zeer ll*(J f,sterk nationaal getint. Zijn be- c,ls SV' werk is de Psdlmus Hungari- hest a]' voor tenorsolo, koor en or- VttfV ',l 'corV tijd de muzikale we- «Ön fferoverde. Van zijn andere werken ^o.s ^meldenswaard de opera Hary Ja- *amer'aaruit hij later een orkest-suite de Dansen uit Galantaeen t'Yajj., Brevis, een Te Deum, een Ode aan %Uzi~, szt, enkele concerten en. koor- ">is 7 met Bartok gaf hij Ht, Aytvanian Hungarian Folksongs s-et ff1 schreef hij verhandelingen over °ngaarse volkslied. is. Vooral Kodaly's werk is tyaw*. in de bedoeling eind 1958 het t zy- Dpkomstcentrum te Voorschoten i Vsujj, geheel over te brengen naar Hil- b het iira aar het zal worden gevestigd v Ilaar me Opleidingskamp, whopgi^cwacht wordt zal hierdoor een fder, Personeelsorganisatie kunnen 611 verkregen, Advertentie Bij de algemene beschouwingen, drong de heer De Wit (H.K.W.) aan op een oplossing van het probleem der nivel lering. Zoals ook door de heer De Graaf, voorzitter van de C.S.W.V. verklaard werd, ontneemt de nivellering de lust tot scholing. De K.A.B. moet ook als een krachtig apparaat voor de beambten op treden. Verder wees de heer De Wit er op, dat de opvoering van de arbeidspro ductiviteit in vergelijking met b.v. West Duitsland nog aan de lage kant is. Deze ongelijke positie zal straks bij de Euro- markt ongunstig kunnen werken. De heer Vink (Werknemers in indus triële bedrijven) vroeg of het wel juist is. de verantwoording voor de huidige loon- en prijspolitiek te dragen, waar bij eenzijdig offers van de werknemers gevraagd worden. Een simpele wijziging van de C.A.O., waardoor voor overuren meer betaald wordt, krijgt geen goed keuring maar andere groepen zijn vrij in het vormen van inkomens. Is het ons goed recht, aldus de heer Vink, dat wij in de bedrijfstak economisch médezeg genschap krijgen? Aan de top van de vakcentrale moet eens duidelijk gesteld worden, dat er nu andere vormen van inkomensverbetering voor de werkne mers moeten komen door winstdeling en premie- of spaarregelingen. Ook al om de mogelijkheid van investering niet tot een kleine groep te beperken. De heer Vink meende, dat men met het Consu- menten Contact Orgaan structureel op de verkeerde weg is en dit een plaats heeft, die toekomt aan een publiekrech telijk bedrijfslichaam. De heer Nihot (Onderofficieren) vroeg zich af, waarom de bestedings beperking niet is doorgedrongen tot het ministerie van Oorlog oP het ge- Wat betreft „deze els van ligging", doelt het E.T.I. op een korte afstand tussen veemarkt en slachthuis en wat betreft de accommodatie wordt o.m. geduid op een algehele markt-overkapping. die „een be langrijke stimulerende factor bij het marktbezoek" wordt genoemd. Een ge deeltelijke overkapping als in Utrecht werkt markt-verbrokkelend en men brengt dan liever alle vee in de open lucht bijeen. „Voor de Rotterdamse veemarkt zal het aanbeveling verdienen met dit element rekening te houden en dus algehele over dekking van de veemarkt te oveiwegen. Dit kan voor deze markt van des te meer voordeel zijn omdat, bij gebrek van uit breidingsmogelijkheden in Den Bosch, het voor Rotterdam misschien mogelijk zal zijn. een gedeelte van de daaraan ver loren aanvoer terug te winnen", aldus het rapport. In het rapport wordt samengevat een beoordeling van de toekomst van de Rot terdamse veemarkt. Men gaat daarbij tot het jaar 1980. Wat het rundvee betreft, de aanvoer daarvan stond in de jaren 1925—1929 op ongeveer 224.000, daarna daalde de aan voer tot 215.000 in 1939. om te stijgen tot 221.000 in de laatste jaren. Voor 1980 wordt een aanvoer van 220.000 stuks ver wacht. Ten aanzien van de overige diersoorten (varkens, biggen, paarden, schapen, geiten enz.) wordt een veel sterkere teruggang verwacht. In de jaren 19251929 werden er nog 126.000 aangevoerd. Na een geleide lijke daling staat men nu op ongeveer 82.000 en voor 1980 zijn de verwachtingen 58.000. Wat het totaal betreft, dit leidt van 350.000 in de jaren 1925—1929 via 303.000 van nu tot 278.000 in 1980. Ten aanzien van de dalende tendens wordt gezegd, dat deze geheel blijft toe te schrijven aan voortzetting van de sedert 1930 voorkomende daling in de aanvoer van de groep „overige diersoorten". De totale aanvoer van rundvee zal nagenoeg niet verminderen, maar wel zal in dit totaal het slachtvee een steeds groter aandeel krijgen tegenover een verminde rende betekenis van het gebruiksvee en jongvee. Dit impliceert tevens een zekere verschuiving van de ene marktdag (dins dag) naar de andere (maandag). Was de totale aanvoer op de maandagen in het jaar 1954 87.000 en op de dinsdagen 230.000, reeds in 1956 bleek, hoe de maan dag in betekenis won ten opzichte van de dinsdag met de getallen van resp. 90.000 en 199.000. Voor 1980 wordt reke ning gehouden met een maandag-aanvoer van 121.000 tegenover een dinsdag-aanvoer van 157.000. In den lande heeft men een in ver houding tot de veestapel geringe ver mindering in de totale aanvoer van rund vee en een ten opzichte van de varkens stapel sterk dalende invoer van varkens. Verder is er een concentratie van de aanvoer op enkele grote markten en een vermeerdering van de aanvoer op de vee markten in Oost- en Zuid-Nederland ten koste van de aanvoer in het westen des lands. Deze factoren zijn van invloed op de Rotterdamse veemarkt, waar de aanvoer van rundvee in verhouding tot de Zuid hollandse rundveestapel iets daalde, hoe wel de Rotterdamse markt in relatie tot de totaal-aanvoer van vee op de markten in de provincie Zuid-Holland in betekenis toeneemt In verhouding tot de aanvoer op de tien grote markten van Nederland neemt de betekenis van de Rotterdamse veemarkt af. In enkele begeleidende aantekeningen zegt het E.T.I., dat het bij zijn prognose geen rekening heeft gehouden met de zee- sterke toeneming van de voorverpakt vlees aan de consumenten Gezien verschillende factoren, .waarvan de voornaamste wel is, dat het distributie apparaat nog niet geschikt 's voor de verkoop van voorverpakt vlees, meen' bet E.T.I., dat een grote verschuiving door de vraag naar voorverpakt vlees echter nog niet te verwachten is. bied van administratie. Hij kwam op voor een betere bezoldiging van het technisch personeel bij het leger en van de „divisie" 27 tot 35.000 man bur gerpersoneel waar salarissen van nog geen 70 per week worden betaald. Ook gispte hij dat 30 tot 35 pet. van de 26.000 militairen, die telkens ver plaatst worden, niet werken in de plaats van hun huisvesting. Naar aanleiding van een artikeltje van „De Pionier", het orgaan van de kath. mijnbeambten, geciteerd in De Maasbo de van 14 december, waarin betreffende de uittreding van de A.R.K.A. werd ge sproken over groeperingen, die zich niet thuisvoelen in de K.A.B. en dat men deze 'n plaatsje onder de zon moet gun nen, vroeg de heer Nihot zich af of zij wel de juiste plaats onder de zcm ge zocht hebben. Verwijzende naar aansporingen van de Paus en wijlen kardinaal De Jong tot eenheid betreurde hij het. dat er elkaar bevechtende katholieke organisaties zijn en z.i. horen alle katholieke werknemers thuis in het ene verband van de K.A.B. Als daarvoor structuurwenziging nood zakelijk is, moet men zich daarover ern stig beraden. In zijn antwoord op de uit de verga dering naar voren gebrachte beschou wingen in verband met zijn openings rede, wees de voorzitter, de heer Mid delhuis er o.m. op, dat het inleggen van pendeldiensten naar het industriegebied in Zuid-Holland niet de juiste methode is om bepaalde streken van Brabant aan de nodige werkgelegenheid te helpen. Daarvoor is het brengen van een eigen industrie in dit gebied veel meer ge schikt. Aan de door de H.K.W.B. ge wenste denivellering kan z.i. eerst aan dacht worden besteed wanneer de eco nomische positie van ons land verbeterd is. hetgeen niet wil zegeen. dat de sala risverhoudingen van vóór de oorlog zul len terugkeren, Wat de structuurwijziging van de K.A.B. betreft, kan nog worden mede gedeeld dat een kleine studiecommissie uit de K.A.B. is gevormd met de op dracht t.z.t.. een gesprek over eventuele structuur-verandering voor te bereiden. Het is een zeer veelzijdig probleem en lang niet gemakkelijk het complex van bonden, diensten en instellingen aan stonds opnieuw te ordenen. Wat de vrees voor stijgende werkloos heid na de feestdagen betreft, merkte de voorzitter nog op, dat de cijfers van thans zeker nog niet wijzen om een om vang als in de jaren 1951-'54. Wanneer men de bestedingsbeperking achterwege had gelaten, dan zou zeker in de nabije toekomst een nog veel groter werkloos heid te verwachten zijn dan waarvoor wij thans beducht zijn. ■jS' ad er J and wintej-lcjostj» HCt spliferjvten* AGGI Tijdens gevechtsoefeningen op Curagao is de sergeant-mariniers 6. G. de Jong door een ongeval omgekomen. Hii is zaterdagochtend in Willemstad begra ven. Hij was dienstdoend sergeant in de kazerne Suffisant. Zijn gezin woont op Curagao. In de vergadering van commissarissen van Heinekens Bierbrouwerij Mij. n.v. te Amsterdam is besloten aan de in januari 1958 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het divi dend over het boekjaar 1956/57 vast te stellen op 12 pet (als vorig jaar). In het voorjaar van 1958 zullen bouwgezellen uit verschillende West- europese landen in Crooswijk groeps gewijs voor enkele weken komen werken aan de bouw van een paro- ónsmnenten huis voor de parochie van de H. Barbara. Het pand zal naast de kerk op de hoek Crooswijkseweg en Tam- boeistraat verrijzen. De plannen zijn ontworpen door architect P. Drijver, architect en adviseur van de Bouw orde in Nederland. Het plan is reeds afgetekend voor twee verdiepingen. Het project zal geheel met eigen mensen worden gebouwd. Enige tijd geleden kreeg mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, bezoek van enkele leden van de Nederlandse staf der Bouworde. Het gesprek ging over een door de internationale Bouworde te bouwen kerk in het jonge bisdom. Mgr. Jansen, die zeer ingenomen was met het plan, moest helaas pater Elias Hooij OFM teleurstellen, daar op dat ogenblik niet gezegd kon worden aan welk kerkpro- ject de bouwgezellen hun krachten kun nen gaan geven. Pater Elias, secretaris van de Bouworde voor Nederland (de Bouworde is een instituut opgericht door de Nederlands-Vlaamse pater Werenfried van Straaten, dat wil voorzien in de spe cifieke nood van deze tijd: het woning vraagstuk; de leden, bouwgezellen ge noemd, hebben in de afgelopen jaren al in West-Duitsland, België' Oostenrijk, Frankrijk en Italië onder deskundige lei ding gebouwd, Red.), keerde echter met zijn staf niet zonder plannen naar Wy- chen terug. Mgr. Jansen kreeg n.l. een glorieuze inval. Pastoor H. C. M. Dijssel- bloem bracht hij in contact met de Ned. afdeling van de Bouworde, want deze pastoor zat immers te springen om een parochiehuis. De actie, welke in de parochie Croos wijk is gevoerd ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de parochie in september j. 1. onder de naam „Actie Goud" leeft nog steeds bij de Crooswij- kers. De noodzakelijkheid van een pa rochiehuis in een gemeente als deze is reeds herhaaldelijk aangetoond. De feest vierende parochianen wisten dat zij hoog mikten, wanneer zij de bouw van een dergelijk huis begonnen en al was er al door offers van velen een behoorlijk be drag bij elkaar gespaard, zij wisten ook dat een dergelijk project niet zo maar uit de grond gestampt kon worden. Wan neer men grote feestelijke bijeenkomsten wilden houden, moesten er steeds dure zalen worden gehuurd of was men aan gewezen (overigens in dankbaarheid) op onze protestantse broeders. Nu komen de bouwgezellen naar Rot terdam om mee te helpen aan een „ge zinswoning", een gemeenschappelijk huis voor de Barbara-parochie. Als alles volgens plan verloopt, dan zal men in de Paastijd starten met vijf geschoolde en vijftien ongeschoolde bouwgezellen. Voor Pasen zal de eerste paal de grond ingaan. De vaklui zullen van het lekeninstituut der bouworde zijn, de ongeschoolde ge zellen zijn allen vrijwilligers uit verschil lende landen, die zich als assistenten ver binden acht uur per dag te werken aan het object dat hen door de leiding van de Bouworde is toegewezen. Zij ontvan gen hiervoor geen loon. De bouwgezellen voor Crooswijk zullen voor de duur van de bouwtijd worden ge huisvest in de barak, die op het Schutters veld staat. Zij zullen zelf dit „kamp" onderhouden. De ideële waarde, welke naar men verwacht van deze arbeid zal uitgaan, zal Samen met de praktische waarde een bewonderenswaardige ge stalte krijgen. H.M. de Koningin en de Prinsessen Beatrix en Irene, die zaterdag in Londen het huwelijk van een achternicht van Koningin Elizabeth hebben bijgewoond, zijn maandagmiddag om kwart over vijf per vliegtuig op Soesterberg aangekomen. WÜ VPrnprnon ic Jbanc e*n riortr otic rooiJc; nari0 Lofrip. wiJt-irf frt ,rn»i,TnnV.(on TT«> vs v T TTT T> tot Haror Maipstpits TMiitf*p**»woon en ge- volmachtigd ambassadeur in Parijs. De mogelijkheid bestaat, dat Groot-Brit- tannië in 1962 storingsvrije televisie-pro- gramma's zal knpnnen uitwisselen met Canada en de V.S. Er bestaan namelijk plannen om binnen vier jaar een televisie kabel door de Oceaan te leggen en de ont werpers daarvan hebben er bi) de Televi sie-Adviescommissie van de Britse rege ring op aangedrongen, deze plannen te steunen. Voor de Canadese handelsdelegatie, die dezer dagen een bezoek bracht aan Lon den, heeft mr. C. O. Stanley, lid van ge noemde regeringscommissie verklaard, dat de technische ervaring met het leggen van transatlantische kabels thans groot genoeg is om er bij de Postmaster General op aan te dringen, de regeringen van de V.S. en Canada te verzoeken samen met Groot-Brittannië aan de uitvoeringen van het plan welks kosten op 20.000.000 200.000.000,-) worden geraamd, mee te werken. Mr. Stanley is van mening, dat deze „in vestering" een belangrijke stimulans zou zijn voor de Britse handel met Canada: „Een transatlantische televisiekabel zou er veel toe bijdragen om de Canadezen ver trouwd te maken met de Britse wijze van leven en er hoeft nietaan worden ge twijfeld, dat ddt een betere ontvangst voor onze handelswaren zou betekenen". Na het „Orkest Zonder Naam" onder leiding van Ger de Roos, wiens heengaan vele leden nog steeds betreuren, kan de KRO thans bogen op een orkest met vele namen. Het nieuwe ensemble onder leiding van Bert Grijzen, dat optrad onder de naam „Dé Rammelaars" zal van dinsdag a.6. af definitief voor de miohofoon optreden on der de naam „Mambolita". Het repertoire blijft onveranderd: Zuid- amerikaanse muziek met Nederlandse teksten. De St.-Nicolaasactie van de Zonnebloem heeft dit jaar in totaal aan 28.415 zieken een surprise bezorgd. Een nieuw record in het jaarlijks toenemende aantal. Die dure televisietoestellen hebben in het achter ons liggende weekeinde hun geld wel opgebracht. De kijkers hadden noch over de kwantiteit noch over de kwaliteit van de Nederlandse program ma's te klagen. Zaterdag, in de vroege middag, begon het ai met een Eurovisie-uitzending uit Parijs, waar president Eisenhower arri veerde. Een goede reportage van zeer be vredigende beeldkwaliteit ondanks het verschil in lijnenaantal tussen de Franse en vaderlandse televisie. Bijzonder aantrekkelijk en tevens in structief was de reportage, die kort daar na volgde van de feestelijke bijeenkomst door de Kon. Ver. Oost en Weet in Den Haag. Met name de show van kostuums uit de verschillende rijksdelen was boeiend. Een programma, waarin het nuttige in hoge mate werd verenigd met het aange name. In het zaterdagavondprogramma, dat door de KRO-televisie werd verzorgd, hoefde het spelletje „Boter, Kaas en Eie ren" nu eens niet als hoofdschotel aan het begin van de maaltijd te fungeren, hoe wel de keuze der deelnemers men was gelukkig niet zo „sportief" om de pot steeds maar weer te laten staan ditmaal bijzonder gunstig was uitgevallen en hoe wel Jan Willem Hofstra een nieuwe as sistente had gekregen in Dity, van wie men na de eerste kennismaking tè weinig kreeg te zien. Voor de show „Ik zie er wat in" had men namelijk een bindend element gevonden in een glazen bol. waar uit de medewerkenden opdoken. De tek sten, hoewel aanzienlijk beter dan vorige malen, waren nog aan de zwakke kant. maar Teddy en Henk Scholten kwamen met aardige liedjes en Bob Bromley met zijn marionetten, de zangeres Viera. maar vooral de Deense muzikale komieken Ass- mussen-Neumann maakten alles goed. Dat geeft de burger weer moed voor het volgende jaar, al fungeerde de rubriek „Gastenboek" als zwakke schakel in deze programmaketen. Een buitengewoon goed opgezet gemon teerd filmpje „Zij zullen Mijn volk zijn" van Willem J. v. d. Poel vormde zondag morgen de passende en hartverwarmende inleiding tot de plechtige Hoogmis, uitge zonden door de KRO-televisie uit Zoeter- woude-Leiderdorp onder regie van Wim Bary, die daarbij kennelijk en over het algemeen met succes rekening had gehouden met het gemengde publiek, dat zijn „reportage" naar alle waarschijnlijk heid op het scherm zou volgen. Bary wist zijn camera's met haast journalistieke in dringendheid, maar toch met eerbiedige terughoudendheid te richten en de nodige afwisseling in zijn beelden te brengen, al ontkwam hij nu en dan niet aan al te voor de hand liggende shots en overgangen. Een prima op het scherm korpende telerecording, die de NTS zondagavond gaf van de familie-quiz „Die Glücklichen Vier" uit de Rhein-Main Halle in Wiesba den werd een daverend succe6, niet alleen door het onnavolgbaar slagvaardige en charmante optreden van wedstrijdleider Hans Joachim Külenkampff, die zich te vens een vootreffelijk acteur toonde, niet alleen door de sterk op het visuele gerich te vorm van de wedstrijd zelf, maar ook door de glorieuze overwinning van de Nederlandse familie Grein uit Weert, die haar Zwitserse. Belgische en Oostenrijkse rivalen op alle fronten met (Nederlandse) vlag en (Limburgse) wimpel sloeg. Daarmee komt dit Nederlandse gezin in de finale en we geloven rustig te mogen aannemen, dat de Nederlandse kijkers er op rekenen, die finale via een telerecor ding te zullen zien. Tijdens een maandag te Heerlen ge houden besloten vergadering heeft de Mijnindustrieraad zich verenigde met een aantal wijzigingen van de kostwinnersre geling naar aanleiding van door een der organisaties te dien aanzien naar voren gebrachte wensen. De wijzigingen houden verband met de invoering van de algemene ouderdoms wet. terwijl zij tevens beogen het behoef te-element meer dan thans het geval is in de regeling tot uitdrukking te brengen. De raad besloot de gezamenlijke steenko lenmijnen te verzoeken de nieuwe regeling te doen ingaan op 1 januari 1958 en deze te doen gelden voor de tijd van een jaar. Door een der mijnwerkersorganisaties is voorgesteld te spreken over de moei lijkheden gelegen in de situatie, dat ener zijds in Nederland een gecoördineerde loonpolitiek wordt gevoerd en anderzijds de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal verbetering van het levenspeil en de arbeidsvoorwaarden der werknemers be vordert, zodat de redelijke egalisatie er van mogelijk wordt. Besloten werd dat. ter voorbereiding van de besprekingen van deze aangelegenheid, door het secreta riaat van de MIR een nota met nadere concrete gegevens za] worden samenge steld over de egalisatie van de arbeids voorwaarden in de Gemeenschap en over de van overheidswege getroffen steun maatregelen van de mijnindustrie in de G.K.S.-landen. De directeur-generaal voor de Midden stand en het Toerisme, dr. W. Groene- veld Meijer, heeft gisteren namens de staatssecretaris van Economische Zaken de bronzen legpenning van dit ministerie uitgereikt aan mej. H. W. Manten uit Epe en mevr. J. J. Speetjens-Holtzer uit Goes, die het middenstandsexamen algemene handelskennis 1957 met de beste resutaten hebben afgelegd. Aan het middenstandsexamen van 1957 hebben 18.901 kandidaten deelgenomen Er slaagden 12.435 of 66"/.. Dit is zeven procent meer dan in het vorige jaar, toen 59»/. van de kandidaten het diploma be haalde. Het 24e examen voor het middenstands- diploma wordt op donderdag 29 mei a.s. (het schriftelijk gedeelte) en in de periode van 21 juli tot en met 1 augustus a.s. (het mondelinge gedeelte) afgenomen. Het programma van de NCRV-televi- sie van gisteravond tenslotte had zijn ups en downs. Tot de ups rekenen we op de eerste plaats de Telediscoparade van Dick van Bommel, als steeds een even meesterlijk als geestig spel met beeld en geluid en vervolgens het interessante, met einde loos geduld opgenomen filmpje over de bruine rat,_ waaraan een interview over de bestrijding van dit ongedierte vooraf ging. De rubriek „Attentie", waarin een ge sprek was opgenomen over de toene mende werkloosheid, ingeleid door mi nister Zijlstra, toonde enkele downs evenals de rubriek „Keerzijden", waarin Tob de Bordes enkele goede declamaties op het scherm bracht. Na afloop van dit programma volgde nog een filmreportage van de hedenmor gen te Parijs gehouden,openingsbijeen komst van de Nato-conferentie, waarvan des morgens een rechtstreekse Eurovi sie-verslag was gegeven. 99 Er is een voorlopig oprichfingscomité gevormd om te komen tot een vereniging die de idee van prof. mr. dr. G. van den Bergh inzake de Euro-klok nationaal en internationaal zal propageren. Zaterdag 28 dezer zal dit voorpig comité bijeenkomen te half 3 n.m. in hotel Vic toria te Amsterdam. Als leden zijn ge vraagd toe te treden o.m.: mr. dr. L. N. Deckers, Staatsraad; mr. L. G. Korten- horst, voorzitter Tweede Kamer; de Tweede-Kamerleden: mr. P. A. Blaisse mr. T. H. J. M. Daams; het Eerste-Kamer-' lid jhr. mr. T. A. J. W. Schorer; p. dr. P. Dresen S.J., moderator „St.-Thomas Aquinas"; de hoogleraren: dr. J. Jong bloed (Utrecht), mr. H. R. Roetink W J de Langen, dr. H. J. v. d. Schroeff en mr! J. Th. de Schmidt (allen Amsterdam); dr. D. Koelbloed, astronoom en L. J. M. Ha- zelzet, oud-hoofdredacteur van „De Maag bode". Als secretaris van het comité treedt op mr. H. J. te Strake te Bergen (N.-H.). De spaarcijfers van de spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse Spaar- bankbond geven over november een ont- sparing te zien. De totale inleg was groot ƒ76.383.150 en de terugbetaling ƒ113.330.854 zodat het negatief saldo 36.947.704 be liep

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3