'A Jacques Goddet maakte plannen voor Tour 1958 bekend Charly Gaul is Goddet dankbaar Delftse Studs winnen bij IIHÏJC LEXINGTON efe lucifer pdj KOSTEN LEVENSONDERHOUD IN NOVEMBER LICHT GEDAALD Lexi wenst U het heste met Kerstmis en Nieuwjaar Onze dagelijkse Het tijdperk van de De MAN met F. TROMBE Maandag verklaring over Indonsië De Nieuwe Eeuw" wordt opgeheven Twee vlakke tijdritten; één op de Yentonx Tijdrit op de Yentonx bijzonder welkom Laren heeft reputatie te verdedigen Strenge zwemselectie voor Europese titels Piet van de Pol won en verloor een partij Record-transfer voor keeper Harry Gregg TB VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 PAGINA mmm I In Tweede Kamer OOK ARNHEM ZET BILJART- REBELLEN BUITENSPEL Prijsindex inclusief A.O.W. helandde 1 punt lager ONVERANDERD dividend OVERZEE BANK Rivière wil ook starten AMERIKAANSE REGERING VERLAAGT STEUNPRIJS VOOR ZUIVELPRODUKTEN SOVJET-UNIE WIL VIA LONDEN ZINK VERKOPEN „HARVARD" BOTSTE TEGEN DIJK BIJ ZALTBOMMEL Piloot brak een been Rode lantaarn in Zuid Union zonder moeite from America's Best Tobaccos Coupe Alexandre Avé Manch. Un. betaalt: EUWE THANS ZEKER TN HOOGOVEN-TOERNOOI Oplossing van gisteren JONKERS WON MILITAIRE CROSS-COUNTRY TITEL B. M. R. S. Zonne-eneraie 16. De achttiende-eeuwse natuurkundige Lavoisier bouwde een indrukwekkend toestel, waarop twee grote spiegels wa ren gemonteerd. De eerste, die bovendien draaibaar was, had een middellijn van vier meter, de andere was viermaal zo klein. De grote spiegel ving de zonnestralen op en richtte die op de kleine, die op zijn beurt de volle portie zonne kracht doorgaf aan een o' ander voorwerp, dat gesmolten moest worden. Lavoisier had er plezier in, de struiken van de Tuilerieën in brand te steken. Een vriend van hem twijfel de eens aan de kracht van het apparaat. Maar hij schakelde zijn mening radicaal om, toen zijn kostbare ring binnen de twee seconden smolt. Maar Lavoisier had zijn toestel gecon strueerd om er serieuze proeven mee te verrichten. Hij was er bijna in geslaagd om het harde platina te smelten, toen de dienaren van Robespierre hem in 1789 gevangen namen. „De Republiek heeft geen geleerden nodig", oordeelde de rechtbank. En Lavoisier stierf op het schavot. Een eeuw lang werden er geen proevep met zonnewarmte ondernomen. 17. In 1878 besloot Charles Mouchot de pioniersarbeid van Lavoisier voort te zetten. Tijdens de Wereldtentoonstelling te Parijs, op het Champ de Mars, bracht hij water in een stoom ketel tot koken met een reusachtige holle spiegel. De stroom die ontstond, bracht een kleinedrukpers in werking. Maar Mouchot boekte niet veel succes met zijn vondst, omdat de nieuwste krachtbron, de elektriciteit, de aandacht voor zich opeiste. Mouchot raakte mèt zijn uitvinding in vergetelheid. Een tijdlang werd toen de studie van de zonnekracht volko men verwaarloosd, totdat de Fransman Felix Trombe door zijn opzienbarende experimenten de wetenschappelijke be langstelling weer opwekte. 18. Trombe is eigenlijk de man geweest, die de studie vah Lavoisier en Mouchot tot een serieuze wetenschap verhief. Toen hij, in 1946, met de beslissende proeven begon, werd hij geassisteerd door Charlotte Henry de Blanrtietais en Mare Foex. Samen bouwden ze, in het laboratorium te Moudon- Bellevue, de eerste zonne-oven. Bij. gebrek aan geld moest Trombe gebruik maken van oude, Duitse zoeklichten, die in de oorlog waren buitgemaakt door Franse soldaten. Het wa ren in elk geval prachtige spiegels met een middellijn van meer dan twee meter. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer van gistermiddag heeft de voorzitter medegedeeld, daf de minis ter van Buitenlandse Zaken in de ver gadering van maandag aanstaande gaarne een verklaring wil afleggen over de ge beurtenissen in Indonesië. Met het oog daarop zal de Kamer maandag om één uur bijeenkomen. 07 (Van onze Amsterdamse redactie) „De Nieuwe Eeuw" verschijnt binnen kort met haar laatste nummer. Met ingang van 1 januari a.s. wordt dit weekblad n.l. opgeheven. De redactie is al ontslag aan gezegd. Men overweegt wel om het orgaan in een geheel andere vorm en wellicht ook met een andere naam te gaan uitgeven, maar plannen hieromtrent verkeren nog niet In een meer definitief stadium. Het district Arnhem van de Kon. Ned. Biljart Bond heeft zich solidair verklaard met het standpunt, zoals dat verleden week door het district Rotterdam is inge nomen en is dus eveneens van mening, dat de voormalige NNBB-leden niet vóór 1 september a.s. in internationale wed strijden voor ons land mogen uitkomen. Daarmee zouden deze biljarters in feite dus geheel het huidige winterseizoen „bui tenspel" staan. Zoals gemeld zijn even wel andere districten (o.a. Amsterdam en Den Haag) van oordeel, dat men de terug keer der vroegere N.N.B.B.-ers niet moet belemmeren. Onderstaand staatje geeft van het ver loop der prijsindexcijfers van het levens onderhoud in 21 gemeenten een overzicht (basis 1951 100). Aard der gezinsuitgaven 1957 16 Sept. 15 okt.. 15 nov. Voeding 125 123 122 Roken 109 109 100 Woning 133 132 132 Kleding en schoeisel 88 88 88 Hyg. en med. zorg 124 124 124 Ontwikkeling en ontspanning 113 114 114 Verzekeringen en belastingen 159 158 157 Totaal 124 124 123 Totaal, excl. verpl. sociale verzeke ringen en belastingen 119 119 118 Totaal excl hei. 125 124 124 Totaal excl. AOW 119 118 118 Voorlopige cijfers. Het indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud (inci. AOW) is van 124 medio oktober tot 123 medio november gedaald. Exclusief AOW was het index cijfer op 118 per 15 november gelijk aan het cijfer per 15 oktober, aldus blijkt uit berekeningen van het CBS. Voor voeding daalde het indexcijfer van In de heden gehouden vergadering van de raad van commissarissen van de Ne derlandse Overzee* Bank werd besloten, aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1956/1957 een dividend van 10 pet. (onv.) uit te keren. De directeur van de Tour de France, Jacques Goddet, heeft woensdag in „1' Equipe" in grote Hjnen het parcours van de komende Ronde bekend ge maakt. Volgens traditie zal de route ditmaal „om de West" gaan. Na de start te Brus sel en de eerste twee etappes via Gent, naar Duinkerken blijft de Tour geheel bin. nen Frankrijks grenzen. De meeste zuide lijke plaats in het schema is Luchon in de Pyreneeën, de meest oostelijke Briancon aan de Italiaanse grens. Centraal-Frank,- rijk en het Noord-Oostelijke gedeelte van het land worden geheel vermeden, de Middellandse Zee zullen de renners slechts over korte afstand benaderen. In het parcours zijn drie individuele tijdritten opgenomen. De eerste wordt ge houden op het corcuit de „l'Aulne" („El zenboom") bij Chateaulin in Bretagne, in de tweede de bestijging van de Ventoux kunnen de klimmers hun posities ver beteren en in de 3e tussen Aix-les-Bains en Parijs, maar nog niet definittief ge projecteerd hebben de rouleurs weer de beste kansen. In totaal zijn reeds 20 etappeplaatsen bekend. Na Gent Duinkerken eft het ka- naalplaatsje Eu-le-Treport te hebben aan gedaan buigt de karavaan naar Versailles af. Vanaf deze plaats zal nog een route naar Bretagne worden ontworpen. Definitief is echter reeds, dat het par cours in zuidelijke richting vrijwel even wijdig aan de Atlantische kust loopt. De etappe-plaatsen zijn St Brieuc. Brest. Quimper, St.-Nazaire, Rouan, Bordeaux en Dax, dan volgen de Pyreneeön-etap- pes: Pau, Luchon, Toulouse. Over de ritten naar Nimes, vanwaar het traject over de Alpen wordt geleid (Carpentas bap, Briangon en Aix les- Bains). is Goddet nog in het onzekere, evenals over de slotfase van Aix-les- Bains naar Parijs, waar op 19 juli weer de triomfantelijke intocht wordt gehouden Inmiddels heeft Roger Rivière, de hou der van het werelduurrecord, gezegd 123 naar 122. Dit was voornamelijk het gevolg van een vrij sterke daling van het indexcijfer voor groenten en fruit. Ver der viel o.m. een prijsdaling te constate ren voor vlees on vleeswaren en voor eieren. De prijs voor aardappelen steeg een weinig. Buiten de sector voeding werd een prijsdaling waargenomen voor breiwol, terwijl het indexcijfer voor bloemen verder terugliep. Voor verkeer, steeg het indexcijfer t.o.v. de vorige maand met 2 punten, nl. van 120 naar 122. Dit was hoofdzakelijk het gevolg van de verhoging van posttarleven. z De Amerikaanse minister van land bouw Benson heeft verklaard dat de steunprijs voor zuivelprodukten voor het nieuwe marktjaar dat 1 april a.s. be gint zal worden verlaagd tot 75 pet van de pariteit het wettelijk minimum. Vol gens Benson zal de verlaging van de subsi die er toe leiden dat de prijzen bij de de tailhandel zullen teruglopen; op de afzet van overtollige zuivelprodukten zal de ver laging echter weinig invloed hebben. De Sovjet-Unie wil via Londen zink ver kopen omdat „dit veel gemakkelijker is" en probeert daarom haar zink op de Lon- densè metaalbeurs geregistreerd te krij gen aldus heeft het persbureau Comte! uit Sovjet-bronnen vernomen. Rusland heeft dit jaar vele duizenden tonnen zink uitgevoerd en beschouwt thans deze export als een normaal onderdeel van haar inter nationale handel aldus werd door de ge noemde bronnen verklaard. graagaan de Tour-1958 deelt te nemen nemen. Uiteraard in de Franse naio- nale ploeg, die Marcel Bldot nog steeds hoopt te kunnen formeren met o.a. Louison Bobet en Jacques Anquetil. Rivière denkt 'n goede prestatie te kun nen leveren ook in de bergen gezien zijn verrichtingen (als amateur) in de Rou te de France en de Ronde van Europa. Hij is echter nog in militaire dienst en weet dus niet. of hij toestemming krijgt om te starten. Als Rivière niet aan de Tour deelneemt zal hij proberen te Milaan het wereldrecord opnieuw te verbeteren. Gistermiddag omstreeks half vijf is bij Zaltbommel een Harvard Lesvlieg- tuig van de Koninklijke Luchtmacht ver ongelukt. Naar de Luchtmachtvoorlich tingsdienst mededeelt is de bestuurder, een sergeant leerling vlieger, eraf ge komen met een beenbreuk. Het toestel, afkomstig van de basis Gih)e Rijen, kwam bij het maken van een voorzorgslanding tegen de dijk bij de Bommelsekade te Zaltbommel. Op de grond vloog het toestel in brand. Te voren had men de bestuurder uit het toestel kunnen halen. De bestuurder van het toestel, de ser- geant-leerling-vlieger H. C. Biesbroek uit Haarlem kon uit zijn benarde positie wor den bevrijd'door de heer Verkuyl uit Zalt bommel. Deze verkeerde toevallig in de nabijheid en begaf zich met gevaar voqr eigen leven'tussen de wrakstukken. Charly Gaul is directeur Jacques Goddet bijzonder dankbaar. Dankbaar voor 1de plannen van de Tourbaas voor de Ronde van Frankrijk-1958. Öe Luxemburgse klimmer acht zijn kansen op een gunstige klassering aanmerkelijk gestegen, dank zij de coalitie met Nederlandse renners en woensdag gepubliceerde surprise van Goddet.' een tijdrit op dc Ventoux. Tijdens een interview met een verslag gever van l'Equipe heeft Gaul zijn vreug de op bijna overmoedige wijze onder woor den gebracht; „Met de Nederlanders en de Ventoux als bondgenoten kan ik zonder minderwaardigheidscomplex aan de Tour- 1958 deelnemen". Gaul heeft aan de Ventoux goede herin neringen. Twee jaar geleden tijdens de Tour des Provinces, behaalde hij op deze Pyreneeëntop een van zijn fraaiste over winningen. Hij bereikte namelijk Avignon, het eindpunt van de rit, met een voor sprong van 7 minuten en 13 seconden en Fred op Bruyne en van 11 minuten op Rene Privat, zijn voornaamste concurrent. „De Ventoux geeft mij de kans o-nS de Voorsprong, die Jacques Anquetil onge twijfeld in de beide andere tijdritten ver- (Va,n onze hockey-medewerker) Ofschoon het'in de eerste dagen van de weck hard gevroren heeft en men dus vreesde, dat weer een groot ge deelte van het hockeyprogramma zou worden afgelast, heeft de wind zich la ten verleiden uit een westelijke, dus regenachtige hoek te gaan waaien, waar door de velden er wéér anders komen uit te zien en het ook nu de vraag is of cr veel wedstrijden zullen doorgaan. In het westen gaat de meeste belang stelling weer uit naar de prestaties van de Delftse Studenten, die vorige week hun naaste concurrent Laren met 20 versloegen en zondag zullen de Delfte naren ongetwijfeld in staat zijn ook HHIJC op Klein-Zwitserland te verslaan. Bij Be Fair-B.M H.C. en Hilvensum- SCHC liggen gelijke spelen in de lijn der verwachtingen, Laren-Togo mag La ren niet verliezen en zelfs een gelijk spel is niet conform Larens reputatie. In Zuid is Venlo op non-actief. HTCC ontvangt H.M.H.C. en zal aan de tempe- ramentvo'te Helmonders de handen vol krijgen. Tóch moet bij deze bodemge steldheid de betere techniek der Elndho- venaren triomferen. Beide andere wedstrijden zijn belangrijk in verband met de bezetting van d3 laat ste plaats. Dush heeft in Breda tegen MOS goede kansen en Zwart Wit is tegen het bezoekende Tilburg ook niet kaïnsloos. Union gaat haar positie verbeteren door P. W. met een nederlaag huiswaarts te sturen. Bij D.K.S.-Nijmegen en Zwol- le-Zutphen hebben de gastheren de beste papieren. L.H.C. heeft in Tietjerk tegen H.V.A. migelijke kans op één puntje. Dat Hurry Up het tegen het technisch betere Gro ningen met enthousiasme alleen bolwer ken zal is niet uitgesloten. Tenslotte heeft Meppel tegen M.M.C. een kansje om voor eigen publiek eindelijk de eerste zege te behalen. krijgt, weg tq werken". Anquetil, de Tour-winnaar 1957, beseft dit, want toen zijn mening gevraagd werd. antwoordde hij somber: „Ik verlies op de Ventoux tenminste tien minuten op Gaul De 23-jarige Luxemburger zei voorts, dat hij met ploegleider Kees Pellfytaars volledig tot overeenstemming is gekomen. Volgens hem zouden vier Luxemburgers, onder wie (definitief) Marcel Ernzer, aan de Tour deelnemen. Uiteraard was zijn vreugde over «en combinatie met de Ne derlanders zeer groot. „Het wordt mijn eerste Tour, waarin ik op de vlakke ge deeltes sterk wordt gesteund", zei hij. --.„«A- Na advies van en in overleg met de trainingscommissie heeft de sportcom- missie van de KNZB de richtlijnen vastgesteld volgens welke de Neder landse zwemploeg voor de Europese kampioenschappen zal worden gefor meerd. Deze kampioenschappen worden in 1958 van 31 augustus t/m 6 september in Boe dapest gehouden. Indien de ontworpen methode voldoet zal zij ook in de toe komst, bijvoorbeeld bij de selectie voor de Olympische Spelen van I960 in Rome, worden toegepast. In 1958 zullen behalve enkele trai ningsbijeenkomsten drie selectiewedstrij den worden gehouden met de nationale kampioenschappen als sluitstuk. De op die wedstrijden gemaakte tijden worden ver menigvuldigd met een steeds groter wor dende moeilijkheidsfactor, zodat de fi nale van de kampioenschappen hei zwaarst zal tellen. De zwemmers en zwemsters, die na deze kampioenschappen de laagste totaal cijfers hebben, zullen worden afgevaar digd. Per nummer kunnen ten hoogste twee deelnemers of deelneemsters per land voor de Europese titelwèdstrijden worden ingeschreven. De sportcommissie heeft, met het oog op de vaak onplezierige ervaringen in vorige jaren met de subjectieve selectie methode opgedaan (zoals bij de verkie zingen van Loes Zandvliet boven Greetje Kraan in de Olympische ploeg van 1956) besloten, dat de cjjfers bindend zullen zijn. Alleen bet bondsbestuur.zal in zeer bijzondere gevallen en duidelijk aanwijs bare gevallen van deze automatische verkiezing kunnen afwijken. Gistermiddag is in dc academie Rameau te Lyon het toernooi om de Coupe Alexan dre Avé begonnen. Aan dit toernooi, dat wordt aangekondigd als een Europees kampioenschap voor ploegen, nemen teams uit zes landen deel. Elke ploeg bestaat uit twee spelers die elk vijf partijen spelen, de een in het kare 7%, de ander in het libre. F-lke ge wonnen partij levert 2 punten op, elke remise 1 punt. Voor Nederland komen uit: Van de Pol (libre) en De Kleine (71/2). De eerste uitslagen waren: Libre: car. brt. h. s. gem. Galmiche (Fr.) ..500 6 177 83,33 Boulanger (Belg) 324 6 220 54 Spielmann (Did.) 500 12 294 41.66 Galvez (S-p.) 195 12 129 16.25 V. d. Pol (Ned.) 500 16 199 31.25 Reicher (Oost.) 191 16 86 11.93 Boulanger (Belg) 500 5 473 109 Spielmann (Did.) 100 5 82 20 Reicher (Oost.) ..500 4 279 125 Galmiche (Fr.) 3 4 2 0.75 Galvez (Sp.) 500 8 307 62,50 V. d. Pol (Ned.) 200 8 105 23 71/2: Wafflard (Belg) 300 11 79 27.27 Scherz (Oost) 149 11 75 13.54 Rudolph (Did.) 300 16 70 18.75 De Kleine (Ned.) 244 16 72 13.25 Ossorio (Sp.) 300 24 57 12.50 Chassereau (Fr.) 140 24 20 5.33 Het teamklassement luidt 1 t/m. 4 Duits land, België en Spanje 4 punten; 4 t/m. 6 Oostenrijk, Frankrijk. Een bedrag van maar liefst 24.000 En gelse ponden (ruim 250.000 gulden) heeft de directie van de Engelse kampioen Manchester United aan de tweede di- visieciub Doncaster Rovers moeten be talen om de overgang van doelman Harry Gregg Noordiers international naar dc leaguekampioen mogelijk te maken. Dit is het hogste bedrag dat ooit in Engeland voor een doelman is betaald. Tot nog toe was de Chelsea-keeper Reg Matthews, gewezen international voor Engeland, de „duurste" doelverdediger. De Londense club betaalde destijds voor Matthews 20.000 pond (meer dan 200.000 Het is "thans zeker dat dr. Euwe in de invitatiiegroep 1 van het 20e Hoogoven schaaktoernooi zal deelnemen. Prins is verhinderd en zijn plaats in deze groep wordt door Van Scheltinga ingenomen. De Franse grootmeester Rossolimo kan we gens een operatie ook niet naar Beverwijk komen en hii wordt in groep 1 vervangen door de Zuidslaviër Pirc. Door Ids. van der Ploeg 9). Ja, ja, maar dit zou een brand zijn, die economisch verantwoord is. Plotseling klonk van heel dichtbij het schelle geloei van een sirene. Mijnarends sprong op, alsof hij door een slang werd gebeten. Verschillende employés kwamen toelo pen, niet wetend wat te doen. Was dit nu het alarm-signaal, waarvoor Mijn arends altijd zo bevreesd was? Alle deuren sluiten, riep hij. Er is iets gebeurd!. De chef drukte op een knop, waardoor de lift buiten werking werd gesteld. Non- nebel riep om zijn safesleutel en Ver nimmen declameerde iets toepasselijks uit ■Shakespeare. Alleen Loes Gramshof lachte. Het is niets, zei ze. Ik heb het sig naal in werking gesteld; mijnheer Mijn arends heeft mij zo juist uitgelegd hoe ik dat doen móest. - Het is heel erg. steunde Mijnarends Op de trap klonken uitroepen en opge wonden stemmen. Kiljan verscheen het eerst, op de voet gevolgd door Gramshof Is er onraad? riep Kiljan. Nee nee, zei Mijnarends zich het zweet van het voorhoofd wissend. Ik druk op een verkeerde knop. Heel sportief, zei Loes nu. maar het is niet waar mijnheer Kiljan. ik heb het gedaan. Ik wilde eens weten of dat appa raat goed werkt. Je had het niet moeten doen. Loes, zei Gramshof verwijtend. Je brengt het hele kantoor in opschudding. V oor het ge bouw lopen de mensen al te hoop. Enkele ogenblikken later was de rust weergekeerd. Gramshof nam zijn neef even apart en zei hem iets over de ver gadering van „Amsterdamsche Belan gen" Jij moet daan een lezing houden over oude pakhuizen en zo, zei hij. Het onder werp lig je en zorg dan ook voor een opp- ningsspeech, niet te lang. Goed oom, zei Nonhebei met iets onderworpens in zijn stem. De mannen keken elkander even met een stille vijandige blik aan. Bruusk keerde Nonhebei zich om naar Loes en vroeg of zij tijd had om samen ergens een kop koffie te drinken. Misschien wil mijnheer Mijnarends ook mee, zei ze, met twee mannen ben ik altijd meer op mijn gemak dan met één. Mijnarends keek vragend naar zijn pa troon. U moet die uitnodiging aannemen, zei Gramshof, al was het alleen maar om een beetje op verhaal te komen. Vernimmen sloot Zich ongevraagd bij hen aan. Een kwartier later zaten ze op een terrasje bij Lido. Nonhebei keek met nors gelaat naar het verkeer aan de overkant van het wa ter, zich voornemend niets te zeggen, maar Mijnarends, die een blauwdruk in de zijzak van de architect gewaar werd, bracht het gesprek op een artikel in een bouwkundig weekblad, waarin Nonhebei geprezen werd om diens restauratie van een oud pakhuis. U hebt zeker veel werk, mijnheer Nonhebei? vroeg de chef beleefd. Hier en daar een verbouwing, ant woordde de architect stug. U is al te bescheiden, lachte Mijn arends. Iedereen in de stad weet. dat u die oude huizen prachtig in oude stsijl weet op te bouwen. Je krijgt je handen vol met al die branden, zei Vernimmen. Straks denkt het publiek nog, dat jij die huize-n In brand steeks, alleen om een opdracht tot wederopbouw. Zijn gelaat, dat wel gelooid leek, stopd dood-ernstig, maar in zijn ogen twinkel de spot. Als Christiaan wil, kan hij veel meer werk krijgen, meende Loes, maar hij heeft altijd zijn eigen belangen verwaar loosd. Toen ik nog een klein meisje was, heeft hij eens gezegd, dat hij voor eigen rekening de toren van Pisa weer recht zou zetten, weet je nog, Christiaan? Nonhebei antwoordde niet, nooit gelukte het hem Loes voor zich alleen te krijgen Loes. beledigd, lepelde wat room in de koffie en bepaalde haar gedachten verder bij de bespreking die zij die middag heb ben, zou met haar impresario over het dalen van de Colibri op het Museum terrein. Er diende flink reclame te wor den gemaakt. Ook nam zij zich -voor haar vader eens te polsen over een nieuwe cheque. Maar toen zij die avond na het diner daze zaak te berde bracht, keek Grams hof zorglijker dan ooit. Je vraagt nogal wat! Te veel vadertje? Eigenlijk wel Ze wipte op de leuning van zijn stoel en streek met haar hand over zijn voor hoofd. Hebt u moeilijkheden? Ja Loes, M-oet ik mij bekrimpen en mijn hob by's opgeven? Hij dacht snel na; zijn gezicht stond strak. —Nee, zei hij opeens vastbesloten, je kunt doen wat je wilt, het geld komt er wel. Luister eens goed. Loes. Frits is van daag niet op kantoor. Van een chef heb ik gehoord, dat hij enige dagen geleden getelefoneerd heeft met een reisbureau Lisonne, Ik heb er belang bij te weten waar hij is. Je moet hem als hij terug is eens uithoren. Drie dagen later, na een zwaar borrel- uur in „Dc La" kon zij haar vader mede delen, dat Frits naar Parijs was geweest in opdracht van zijn vader. Méér was ze niet te weten gekomen, want juist, toen hij- verdere confidenties wilde doen. was er een inspecteur van de Rijks-Opspo- rings-Dienst naast hen komen zitten. Hoe heet hij? vroeg Gramshof. Reydel, een bedaarde stille man Hij keek Frits even op een eigenaardige manier aan en opeens scheen het of Frits nuchter werd. Wat doet die man 'in „de La"? Berkevo-ort, de verslaggever van „Vandaag" heeft hem er geïntroduceerd. Kan ik morgen de cheque innen, vader tje? Nog even wachten. Loes. Volgende week misschien IV In het artikel van Berkevoort vond Vernimmen nu net het theatrale dat hij op dat ogenblik, het begin van het bor reluur. nodig had. Met een bevend flakkerend vlammen- tongetje moet de brand in het pakhuis „D'Eendragt" zijn begonnen; aarzelend kroop het over het pluche van een stoel doofde dan bijna uit, maar ergens op een plek, die niemand meer weet, bleef de vlam sidderen, ademen, traag op en neer, vrat dan dieper door de bekle ding. Het werd een vlam, die gulzig om zich heen greep en plotseling een sprong nam naar de buffetten en de ledikanten die daar in het pakhuis van het grote warenhuis hoog lagen opgestapeld. Waarschijnlijk heeft er een luik open gestaan, of een raam, dat dg vlammen naar zich toe zoog, totdat het magazijn één laaiende fakkel werd, die met loei end geluid tot vver boven de huizen uit joeg. Of is het anders geweest? Misschien was er wel poetskato.en, gedrenkt in petroleum, een hand die een lucifer aanstreek en dan, kort daarna een zui' van vuur Cliché, riep Bartels. Laat de ,,Vandaag"-lezers genieten zei Vernimmen. Ik ga door. (wordt vervolgd) Horizontaal: 1 klein vertrek, 3 grote bijl, 6 deel van de mond, 9 Fr. onbep. vnw., 10 aanhaling, 11 vogel, 14 zuivel- produkt, 17 voorgerecht, 19 deel van de dag (afk.), 20 schouderholte, 23 bevel, 24 sportartikel, 25 visgerei, 26 voorzetsel, 28 verdieping, 30 voorzetsel, 32 telwoord, 34 huisdier, 36 de somma van (afk.), 38 Euro peaan. 40 voorzetsel, 41 waterdoorlatend, 42 groente, 43 deel van de dag. Verticaal: 1 reptiel, 2 voegwoord, 3 water in Brabant, 4 verlichtingsartikel, 5 zangnoot, 7 pers. vnw., 8 uitgestrekte boomloze vlakte, 12 zangnoot, 13 ambts halve (lat. afk.), 15 voorzetsel, 16 zware hamer, 17 deel van een japon, 18 land bouwwerktuig, 21 kolenemmer, 22 nauw, 26 langwerpig rond, 27 onmeetbaar getal, 29 boom, 30 deel van een Fr. ontkenning, 31 bloem, 33 vogelprodukt, 35 jongens naam, 37 lidwoord, 38 bestaat, 39 rond hout, 40. Fr. pers. vnw. 2 J 6 f 7 6 /O ft /V /6 '9 «V JO 2/ j: fJ 26 -V J/ I! .79 -V at 3d 36 V! Horizontaal: 1 abeel, 5 zwaar, 9 dag, 10 eva, 11 an, 14 om, 15 klok, 17 aren, 18 t.a., 19 slede, 20 de, 21 pi, 23 emelt, 25 ik, 26 soep, 27 eind, 28 al, 29 on, 31 aap, 35 hoe, 36 imker, 37 bello. Verticaal: 1 ada, 2 banka, 3 eg, 4 l.k. 5 zo, 6 a.e., 7 avond. 8 ram, 12 vos, 13 ar.), 16 klomp, 17 adele, 22 islam, 23 eem, 24 tik, 25 idool, 28 aai, 30 neo, 32 p.k., 33 sr, 34 eb, 35 hl. In de omgeving van Hooghalen wer4 gisteren een cross-country gehouden orh het militaire kampioenschap van Nedef' I-and. De uitslag van deze cross over 8000 meter luidde: 1. Sergeant Jonkers (Kon- Luchtmacht) 28 min, 21.4 sec.; 2. Soldaat Beemer (Kon. Luchtmacht) 29.01.4; 3 Sold. Schillemans (Depot Luwa) 29.09.4: 4. Sergt. Damman (Kon. Luchtm.) 29.34.8; 5. Sold. De Wit (Landmach-t) 29.40.4. Ploegenklassement om de gen. Krutë' beker: 1. Commando Luohtvaartt-roepe11 24 pat; 2. Depot Luwa (Ossendreeht) 55 ■pnt; 3. Genie (Nunspeet) 64 pnt; 4. Bat- Infanterie Chassé (Assen) 87 pnt. De teams van de Zuidafrikaanse stu dentenvereniging „Proteas" duelleerden te Leiden tegen de Leidse Studenten. De herenploeg van „Proteas" won met 2 na een 1—1 stand bij de rust. De Zuid* afrikaanse dames verloren met 41. De ruststand was 21. Uitzending vanuit Eiiffrls Transit Camp Iloek van Holland. Golflengte 25 meter. Vrijdag 20 december 22.00 Fiesta Time 22.15 Concertgebouw 22.45 Hersengymnastiek 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting ZATERDAG 21 DECEMBER HILVERSUM i. 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram-m. «.15 De zingen^ kerk 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws weerber. 8.15 Gramm. 8.50 Vd huisvrouw D'y V.d. kleuters 1015 Gramm. 10.30 Ben je 2®*' tig? 11.00 V.d. zieken 1L45 Gramm 12.00 M10. dagklok-noodkilok 12.03 Metropole-ork. en sol\f 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gramm. 12. Zfin.npwil7.pr 13.00 Nws. en kath. nws. Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. Gramm. 1330 Dansmuz 14.00 V.d. Jeugd IJ-,* Gramm. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gramm. l4-r. Amateurprogr. 15.15 Kron. v. Letteren en sten 15.50 Amateurprogr. 16.00 V.d. jeugd 1 ij- De schoonheid van het Gregoriaans 17.20 D0^!.' muz. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journalistiek o\'0'g z. 18.10 Gramm. 18.15 Van het Binnenhof If* s Lichte muz. 18.45 Regeringsuiz. 19.00 NJL 19.10 Comm. 19.25 Kamerork. en solist 2010 bakeci 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10. L'CaO te muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. 2-J" Nws 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 No veautés. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-2*" VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 720 Gramm 8.00 8.18 Gramm. 9.00 V.d. vrouw 1000 CaUs 1®. Morgenwijding 10.20 Dansmuz. 10.55 BuitW",^ weekoverz. 11.00 Hoorsp. met muz. 11.40 KI0Vd, cimbelrecita-1 1200 Orgel en zang 12.30 LfT^s. en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 13.15 VARA-Varia 13.20 Lichte muz. l3a.e Sportpraatje 14.00 .V.d jeugd 1435 f gramm. 13.00 Boekenwijsheid 15.20 Zang^ 15.40 Caus. 15.55 Omr. ork. en soliste Ca us. 16 50 Instr. kwint. 1710 A.mateureï>£y?c. 1730 Act. 1800 Nws en comm. 13.20 Operac?j 19.00 Artistieke Staalkaart 19.30 Passepar1U€- 10.40 Caus. 19.55 Caus. 20.00 Nws. 20.05 «C. var. progr 21.45 Klaver Vier 22.15 Soc. cf>Tv„te 22.30 Gramm. 23.00 Nws. 23.15-24.00 De l03'15 beetjes. Engeland. BBC Home Serv 330 m. - ^0 12.00 Gevar. muz. 12.30 Orkestconc. NA.r- Amus. muz. 13.15 Filmprogr. 1355 We*f 14.00 Nws 14.10 Gevar. progr. 15.00 Hoorsp J 'gg Gramm 16.30 Orkestconc. 18.00 V.d. kind. 1 Ajp Weerber. 1900 Nws 19.15 Stad en land LqO Amus. muz. 20.15 Pari overz. 20.30 Interv. - 45 Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Hoorsp. Avondgebeden 24.00-008 Nws. Engeland. BBC Light progr. 15O0en24' 12.00 Gevar, muz. 12.30 Nws. en orkestc 45 13.00 Arpus. muz. 13.30 Nws. en Jazzmuz. Sportparade 1410 Gevar muz. 1500 Bansn 15.45 Caus. 16.00 Sportrep. 17.00 Orkestcon 3Ö 17.43 Gramm. 18.00 Sport 19.00 Gitaarspe Jazzmuz. 20.00 Journ. 2024 Sport 20.30 1 en Koorconc. 21.00 Gevar. muz. (Om 2130 erlBf^ut Nws.) 23.30 Nws. 23.40 Gramm. 0.15 Dans" (Om 0.30 Nws. 055_100 Nws) NDR-WDR 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 OrpjfJ\S' 1-3.30 Jazzmuz. 14.00 Amus. muz. 15.00 A«v ifl.O conc 1000 Gevar muz 17.00 Amus. muz- - 00 Lichte muz. 19.00 Nws 19..30 Gewijde muz- Jazzmuz. 20.15 Gevar. progr. 21.45 Nws. vg, Symf-ork. en solist 2240 Lichte muz. 24.00 f. 0.05 Strijk ork. 1.00 Lichte muz. 2.15-5.30 Ge muz. Frankrijk, Nationaal progr. 347 m. 14 1)0 12.30 Gramm, 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp- gi- Nws. 14.17 Symf.-ork. 15.40 Recital 1315 0r* 19.00 Vocaal conc 20.00 Lichte muz. 20.30 spel 22.30 Recital 23.25 Gramm. 23.45-24.00 Brussel. 324 en 484 m. 324 in. r<r 12.00 Gramm. 12..30 Weerber. 12.34 Gs,3.ll ken aperitief 12.45 Gramm 13.00 Nws- ,5.lS Radio-Almanak 14.30 Journ, 15.00 Gramm -,6 30 Idem 18.00 Accordeonreeltal 16.15 Gramm- „,v-9 Accordeaonreeital 16.45 Engelse 1-es •'■""„j.c»® 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.2o ft"11! -ori" zangen 17.30 Gramm 18.0(1 Jazzmuz. met me-.ltaar 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws 19 40 r<r 2000 De Regenboog 22Ó0 Nws. 22.15 Verz gr 23.00 Nws 23.05_3400 -Gramm. 481 m. ,4.36 12.15 Gramm. 12.54 Idem 13.0 Nws- Vrije tijd 16.00 Gramm. 17.00 Nws. I"7-„j-fift 18.38 Gramm. 19 30 Nws. 20.00 Hoorspe I**"nWs Gramm 22.00 Nws 22.10 Jazzmuz. 22.50 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. TELEVISIE KRO; 17.00-17.30 V.d. kind. AVRO 20.00 i' en weeroverz. 20.15-22.00 Een beeld stad Den Haag. DUITS progr.: 17.00-18.00 Voordr. 20.09 20.15 Adventsprogr. 20.45 Quizprogr. FRANS.RELG. progr.: 19.90 Vd 22* Hengeiaarskron. 20.00 Nws 20.30 Tv-spe' Voordr 22 45 Rep. 23 15 Wercldnws. 0toS;: VLAAMS-ELG progr - 19.00 Religie"®, jO 19.30 V.d. jeugd 19.35 Nws. Iti De >ve jfl» beed 2015 Gevar. progr. (overname v* (AVRO) 22.15 Feuill. 22.40 Nws. Zo -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4