HONDERD GEDETINEERDEN OP CYPRUS IN VRIJHEID GESTELD Kerst-amnestie Achttienjarige trad doortastend on MAANDAG 23 DECEMBER 1957 Amsterdam Moordrecht Netc York Den Haag Sydney (Australië Kind uit brandend huis gered Blackpool (Engeland) Willemstad Curaqao Londen OLIE UIT DE SAHARA GENERAAL HASSELMAN GROOT-OFFTC'ER LEGIOEN VAN EER I JUKTE REMfMTEM MARKTBERICHTEN Keurige heren daar bij de Amsterdamse nolitie. We hebben vernomen, dat ze ter gelegenheid van de aanstaande jaar wisseling onder de burgerij nieuw- jaarskaartjes gaan verspreiden, met de beste wensen voor 1958 dat voor de ontvanger en voor iedereen dan een veilig jaar moge zijn. Bovenendien vindt u er nog een dichterlijke raadge ving op: ..Doe het goed in het verkeer 't kost u niets en 't baat u zeer". Zaterdagochtend kwam de trein, die om 11.05 uit Utrecht naar Rotterdam was vertrokken bij Moordrecht, tot stilstand. Het. bleek, dat er een remversteller was vastgeraakt. Ben wegenwachter, die ook wel eens wilde weten wat er aan de ijzeren spoorweg schortte nam een Ha mer en wist op bekwame wijze het euvel te verhelpen. We kunnen het niet laten u nog enkele nieuwe kerstsnufje'c uit de Amerikaanse warenhuizen op te noemen. Wat dacht u van een zelf ronddraaiende vork (spe ciaal voor spaghetti-etersl? En voor de kleintjes, die misschien al lang uitge keken zijn op teddyberen en autopeds, zou u eens een speel goedgiraffe 1 runnen kopen (vier meter hoog). Zelfs aan Se dunbehaarden is gedacht: voor hen is er een extra-zachte haarborstel te krij gen. In Duitsland heerst ook de Weiti- naehtdrukte. Men heeft daar dit jaar wel bijzondere kerstgeschenken ont dekt in de vorm van gouden munten en aandelen in beleggingsmaatschappijen. Het kerstgeschenk van de Franse be lastingdienst voor de Parijse klanten: een keurig gratis adviesbureau voor be lastingkwesties. Op de Provinriale weg Hembrug-Lim- men hebben zich zatermiddag binnen twee uur tijds op dezelfde plaats en op gelijke wijze twee ernstige verkeersongelukken voorgedaan, waarbij een vrouw om het leven kwam en vier personen werden ge wond, waarvan twee ernstig. De heipalenhandelaar C. G. Stoel uit Wormerveer reed omstreeks half vier met zijn personenauto, gaande In' de rich ting Amsterdam, op een aan de rech terzijde van de weg stilstaande met aard appelen geladen vrachtauto. Zijn wagen werd geheel vernield. Mevr. C. Stoel- Weerheim overleed te plaatse. De heer Stoel en een 12-jarig meisje uit Alkmaar, dat bij de familie logeerde, werden ern stig gewond per ziekenauto naar het ge meenteziekenhuis te Zaandam overge bracht. Omstreeks half zes werd de kraanwa gen, die bezig was met het afladen van de vrachtauto, aan de achterzijde aan gereden door een personenauto, waarin als passagier de chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in Noord- Holland, jhr. F. Beelaerts van Blonkland, zat. Deze brak een been en de chauffeur, de heer C. Klinkenberg, liep een zware hersenschudding op. Beiden werden even eens naar het gemeente-ziekenhhis te Zaandam vervoerd. Elders in dit nummer vindt men een uitvoerig verhaal over het ongeluk met een visauto op een overweg te Amster- dam-Sloterdijk, waarbij twee inzittenden van de auto om het leven kwamen en vier anderen, waaronder de overweg wachter. ernstig werden gewond. Zaterdagmorgen is een auto, bestuurd door P. uit Den Haag bij het oversteken van de onbewaakte overweg in de Lage Neerstraat te Etten door een sneltrein Breda-Roosendaal gegrepen. De mede passagier in de auto. de 51-jarige K. uit Rotterdam, werd uit-de wagen geslingerd en op slag gedood. De bestuurder kwam met de schrik vrij uit de geheel vernielde wagen. Op de rijksweg Roermond-Venlo onder de gemeente Swalmen is zondagavond een uit de richting Venlo komende scooter in botsing gekomen met een uit de tegen overgestelde richting komende auto. waar in vier Engelsen zaten. De scooterbe stuurder. de 26-jarige ongehuwde bakker A. Verfürth uit Beesel en werkzaam te Roermond, werd daarbij gedood, terwijl zijn duo-passagier, Sch. uit Roermond, ernstig gewond naar het ziekenhuis werd overgebracht. In het ziekenhuis te Roermond is za terdag overleden de 70-jarige W. Seems uit Swalmen. aan de gevolgen van een aanrijding, welke op 16 dezer plaats had. „gelukkig Kerstmis". Tenslotte verspreidde de menigte zich rustig. In dc omgeving van Santiago in Chili is gisteren een autobus verongelukt. Blijkens een officiële mededeling zijn hierbij 21 doden en 31 gewonden te be treuren. De toestand van vele gewonden is ernstig. Het Chileense ministerie van openbaar welzijn heeft twee hefschoefvliegtuigen met bloedplasma naar de plaats van het ongeluk gezonden. Goed nieuws voor de wegenwachters van de ANWB: op eerste kerstdag en op nieuwjaarsdag mogen ze thuis blijven. Nog beter nieuws is dit voor hun ge zinsleden die de man en vader zo dik wijls moeten missen als anderen vrij hebben. Kerstmis wekt bij ons altijd associaties aan guur. koud en soms vriezend weer. In Australië is dat heel anders. Daar heeft men de warmste tijd van het jaar. Dezer dagen was het in Sydney 108 graden Fahrenheit en het was de heet ste dag sedert negentien jaar; En toch trokken de kerstvterders met tiendui zenden door de drukke winkelstraten en tientallen vielen door de Intense hitte flauw. Door zijn dapper en doortastend optre den heeft de 18-jarjge Henny van den Broek zaterdagmorgen het leven gered van een vijfjarig kind. In het perceel Merelstraat 1 te Hilver sum brak tegen acht uur brand uit. door dat een stoel, waarover men kleren te dro gen had gehangen, te dicht hij de haard stond en vlam vatte. Vader en moeder Houthuijzen. die dit huis bewonen, waren niet thuis, omdat zij een krantenwijk bezorgen, maar het vijfjarig zoontje Wim lag hoven nog te slapen. Vrij snel greep het vuur in de huiskamer om zich heen. Buren constateerden de brand en alar meerden de politie en brandweer. De jonge Van den Broek, die aan de over zijde in deze straat woont, dacht plotse ling aan het kind. Via de luifel boven de voordeur en door het stukslaan van een ruit wist hij het huis binnen te dringen en het jongetie. dat nog lag te slapen, in veiligheid te brengen. Inmiddels was de brandweer gearri veerd. die de vlammen met de nevelspuit bestreed, waardoor bet vuur beperkt kon worden tot de huiskamer, die geheel uit- Dezer dagen stierf hier een man van Perzische nationalteit. Machmoed Hadii Abdoel Baki. De man liep altijd ln een uitgezocht stelletje lompen srekleed en aan alles was wel te zien, dat hij het niet breed bad. Hii was 34 laar geledén naar Engeland gekomen, was toen een handel in katoen begonnen en had een Engelse vrouw getrouwd. Deze vrouw stierf echter reeds lang geleden. Toen men de alleenwonende Pers in zijn hui*- :e dood vond ging men eens orde op 'iin zaken stellen. En tot ieders verras sing bleek de man zelfs schatrijk te zijn Zijn nalatenschap* wordt op f 1.500.080 geschat. Acht jaar geleden zijn twee Nederlandse meisjes uit Amsterdam de wijde wereld ingetrokken. En ze zijn nog steeds niet thuisgekomen, omdat het reizen hun zo goed bevalt. Het zijn Jos de Lange Wen- dels en Robby van der Wal, die met guitaar en zang de wereld doortrekken. ..We hebben de tijd", is hun motto en twee jaar geleden namen ze in Dakar (Afrika) de boot naar Rio de Janeiro en ze kwamen juist bijtijds om midden in Brazilië een paar liedjes te zingen bij het zilveren priesterfeest van een daar werkende Nederlandse pater. Op het ogenblik zijn ze op Curacao en werken dan verder de Caraïbische eilanden af: zingend voor de soldaten en in clubs en bioscopen. Nog iets over Kerstmis en Kerstgroeten. De Royal Air Force vergeet de mensen niet. die de vliegers in de oorlog hielpen. Meer dan 4.000 personen, die tijdens de oorlog Engelse piloten opnamen of hiel pen ontsnappen, krijgen een officiële Kerstkaart van de R.A.F. De kaarten zijn in het Engels. Italiaans, Frans en Nederlands uitgevoerd. Einde januari a.s. zullen zeven oiieput- ten in het gebied van Haasie Messaoed 1.750 ton ruwe olie per djag produceren, zo is vrijdag door woordvoerders van de twee oliemaatschappijen, die de olievelden in dit gebied exploiteren, bekendgemaakt. Zij deelden mede, dat twee andere putten thans een diepte van 2.900 meter hebben bereikt. De produktiemo,gelijkheden van deze putten zullen eerst einde januari be kend zijn. Volgens de woordvoerders kunnen de reserves in het gebied van veertig vier kante kilometer, waarvan bekend is. dat zij kunnen worden ontgonnen, worden ge schat op 300 miljoen ton. Tijdens een déjeuner, dat de Franse ambassadeur, baron De Beauverger gis teren in zijn resdientie gaf, heeft hij ge neraal Hasselman mededeling gedaan van zijn benoeming tot groot-officier in de orde van het Legioen van Eer en hem de bij deze onderscheiding behorende versierselen overhandigd. BERKEL EN RODENRIJS. 23 december. Sla (export) A 9.30—14.30. B f 3.90—8 per 100 stuks: witlof 89 spruiten 65 prei 10—15, slavellen 1524, alles per 100 kg. Aanvoer 70.000 krop sla. 's-HERTOGENBOSCH. 21 december. Pluim- veemarkt. Aangevoerd 23.700 stuks. Prijzen: kippen witte 1.90—1.95, gekleurd f 1.80—1.90. slachtkuikens f 22.20. alles per kg. levend gewicht: oude hanen f 3.254.50, tamme ko nijnen 4.5010, hazen f 6.509, alles p. stuk. ROTTERDAM. 23 december. Veemarkt. Aan voer in totaal 950 dieren, als 500 vette koeien en 391 varkens. Prijzen: vette koeien le kw. f3—3.15, 2e kw. f 2 70—2.90, 3e kw. ƒ2.50— 2.60: varkens Gevend gewicht) le kw. f 1,63. 2e kw. 1.61. 3e kw. f 1.58. alles per kg. Vette koeien aanvoer matig, handel slepend, gedrukte prijzen, enige prima's boven notering. Varkens aanvoer klein, handel tamelijk, prijzen iets la ger. ROTTERDAM. 23 december. Binnenlandse granen (ochtendbeurs. officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe, rode. op vochtconditie, met behoorlijke vraag, tot 29.35. Voedergranen. flauw, naar kwaliteit 25—27. extra kwaliteit tot f 27.50. Haver, prijshoudend, naar kleur en droogte f 2324.25, extra blanke tot f 25. Rogge, kalm, doorsneekwaliteit 19.75, bakrogge f 20.75. Peulvruchten met weinig handel, groene erw ten tot 36, schokkers tot ca 50, bruine bo nen droog en blank ca 57. ROTTERDAM, 23 december. Aarclapnelbeurs. Kleiaardnpppien 35 mm onwaarts: Eigenhei mers 10—19. Bintje? f9—12. Bevelanders ƒ13 —14, Furore 15—15.75, Meerlander 13—14, IJsselster 1112. Zandnardappelen: Noorderling 910, Liber- tas f 8.50—9.50, Gieneke 7—8. Boeraardappelen f 1.50—2. alles per 100 kg. UTRECHT. 23 december. Paardenmarkt. Aan gevoerd 190 paarden. Prijzen: luxe paarden 9001150. werkpaarden f8001100. oude naarden 700—900. 3-jariee paarden 700—975, 2-iarice paarden f 600—850. veulens f 275450. hitten f 500—750: slarhtpaarden 1.701 90, jonge slachtpaarden 1.902.30. Handel kalm. aangekomen 20 december: Rien Valdemarsvik, gez. hout (voor Zaan- h^H)i^Ceir«ber: Amaconte, La Goruna, erts; ),%1ia^heos, stg.; Torm, Malmo, stg.; Karl ty%.'ar>. W.-Indiër stg.; Sarpedon, Antw., bij- ^nnemaric. Hamburg, bijladen; Al.ia, kolen; Olav Asb.iorn. Gent, ledig; Portsmouth, stg.; Caribia, Halm- re*nen;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9