CHINA levert goedkope rijst arta aan Dj ak; Hatta veroordeelt de huidige Indonesische politiek Geen strijd met een lege maag Japanse voorsprong op China en Rusland Gaat Indonesië wapens kopen in communistische landen? Poolse rode Partij DE LOEP HET Engelse ZONDAG MET bij de C.P.N. Omwenteling in Indonesië? Hatta schreef een hrief DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eind november 67.000 werklozen lUinsftfrmdrl BA^aarttes Crote schoonmaak N.S.-balans 1957 De tweede kunstmaan Zaterdag 28 december 1957 Vage berichten over economische hulp van Joegoslavië Wij mogen en kunnen niet toegeven" Japan vaart voor Indonesië Mensen die alleen maar kunnen schreeuwen... Tinverscheping naar Nederland verboden Verdere overdracht van Nederlandse bedrijven Nieuwe herrie over de zuivering 44 personen gedood op of bij spoorwegen Analist WEERBERICHT In Djakarta werd gisteren gemeld, dat communis tisch China aan Indonesië omvangrijke handelsaan biedingen zou hebben gedaan. Volgens Radio Djakar ta wil het rijst leveren aan Indonesië en 40.000 ton rubber afnemen. In zakenkringen wordt gezegd, dat China in januari, februari en maart rijst zal aanvoe ren en dat het er een lagere prijs voor vraagt dan Thailand, waar de Indonesische regering de benodig de rijst koopt. Overigens verklaart Radio Djakarta dat Indonesië ook rijst zal invoeren uit Italië, Egypte, Thailand en Spanje. Besprekingen in Belgrado Winterweer..... Tito bereid tot bemiddeling Minister Suurhoff: Voor chantage niet uit de weg Sterkste stijging in de bouwvakken Drie Kamerleden uit partij bestuur getreden ANTON HUNINK Lachende derde in Indonesich conflict? Ontwikkelingen en toekomstige maatregelen Inlichtingen over Neder landers uit Indonesië te Singapore Jndonesië-spectrij weekblad Time and Tide" gebruikte wel een gepeperde" kop, toen het boven een beschouwing over Indonesië zette: „zeerovers in de specerij eilanden". Toch behoeft men deze kop zeker niet met een korreltje zout te nemen; integendeel kan men verder gaan door van „zee rovers" de „zee" af te „kapen want niet alleen ter zee wordt er geroofd! Intussen is het geschrijf in de Westerse bladen „mosterd na de maaltijd", aangezien het kwaad is geschied mede door de houding o.m. van Amerika en Engeland. De „Time and Tide" merkt ongezouten op, dat „de westerse landen een bij zondere reden tot schaamte hebben over de situatie in Indonesië". En inderdaad zullen de gebeurtenissen in dit gebied bedoelde landen heet op de maag liggen als Spaanse pe pers. Dat er zure gezichten gezet worden, alsof men azijn heeft ge dronken, helpt weinig. Uiteraard kan het geen kwaad, als het bui tenland meer en meer tot het besef komt, dat Nederland geholpen moet worden in het conflict met Indonesië. Jammer alleen, dat deze overtuiging pas komt, nu men zelf in de kou komt te staan, doordat destijds Nederland in een noodza kelijk kledingstuk werd gezet. De gebeurtenissen rond en na het jammerlijk gesol met ons voorma lig Ned. ïndië door buitenstaanders nebben veel bewezen, maar vooral toch dit: dat Nederland gelijk had, toen het dit gebied destijds nog niet geheel rijp achtte voor alge heel zelfbestuur zonder enige res trictie! Doch ter genezing van het on verstand van onze tegenstanders waren geen kruiden gewassen NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Tijdelijke opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Matige tot krachtige westelijke wind, iets minder zacht. Zondag 29 december: zon op 8.50, onder 16.38 uur; maan op 12.14, onder 0.49 uur. Maandag 30 december: zon op 8.50, onder 16.39 uur; maan op 12.37, onder 1.54 uur. Steun in rode hoek Volgens het radiostation zou China be reid zijn 20.000 ton rijst te zenden op ®en normale handelsbasis. Ook zou het kredieten hebben aangeboden voor de bouw van textielfabrieken. Met betrekking tot de mededeling, dat China 40.000 ton rubber zou willen kopen, ^erd in gezaghebbende handelskringen verklaard, dat men daarover niet ge boord had. In alle geval had de rubber- oiarkt in Djakarta er in het geheel niet °P gereageerd. Een woordvoerder der regering te Bel- Krado heeft gisteren medegedeeld, dat •Toego-SIavië de mogelijkheid van econo mische steun aan Indonesië bestudeert. Ofschoon hij niet bereid was daarover nadere bijzonderheden te verstrekken, Zeide hij wel dat de economische hulp verschillende aspecten zon kunnen om vatten en vanzelfsprekend van de twee betrokken landen zou afhangen". „Het is onze wens, dat Indonesië zijn economische moeilijkheden te boven komt en wij zijn bereid het binnen de grenzen van onze mogelijkheden te hel pen". *0. augustus jl. heeft de vice-president T?*1 Joego-Slavië Svetozar Vukmanovic- l,e,,1Po een bezoek aan Indonesië ge acht om zich op de hoogte te stellen de' handelsvooruitzichten. Indonesische ambassadeur Soedar- f°ho heeft donderdag een bezoek ge- V*Chi aan president Tito. B ^oigens gewoonlijk betrouwbare krm- n zou Soedarsono aan Tito een uit- !<*Wge uiteenzetting hebben gegeven van p® Indonesische zaak tegen Nederland het standpunt van Indonesië, dat de cderiandse belangen tot dusver een be- oorrechte positie hadden ingenomen. De bjbassadeur zou er verder over hebben klaagd, dat Nederland heeft getracht Anton Hon ink wint 't weer Daar gaat toch niets boven. Een rookworst van Anton Hnnink die u zélf kookt. Om zélf te genieten van alle goede geur en pittige smaakZo'n echte Gelderse, waarvoor u de gewone prijs be taalt. Die het vertrouwde loodje draagt, dat versheid garandeert! Hoe verser - hoe lekkerder Indonesië „uit te hongeren" door druk uit te oefenen op andere landen, waar onder Japan, om te verhinderen, dat In donesië schepen kan huren. Volgens deze kringen zou Tito de am bassadeur hebben verzekerd, dat Joego slavië altijd bereid is zijn diensten te verlenen om te bemiddelen tussen In donesië en Nederland. De Indonesiërs hebben echter in de eer ste plaats hun hoop op bemiddeling ge vestigd op de verwachte ontmoeting tus sen president Soekarno en de Britse premier MacMillan, in de komende da gen in Nieuw Delhi. Volgens dezelfde kringen zou Joego slavië aan Indonesië enkele consumptie goederen en industriële uitrusting kunnen leveren, op krediet, doch de omvang van zodanige hulp zou, naar verwacht wordt, beperkt moeten blijven. Ook bestaat de mogelijkheid van levering door Joego slavië van kleine hoeveelheden in Joe go-Slavië vervaardigde wapens en mili taire uitrusting. 99 Japanse reders hebben vandaag te To kio een akkoord getekend, waarbij zij zich verplichten 75.000 ton scheepsruimte ter beschikking van Indonesië te stellen. De overeenkomst geldt voor zes maanden. Verwacht wordt, dat de schepen in het begin van het komende jaar in Indonesië zullen aankomen. Katsoemi Jamagata tekende als verte genwoordiger van de zes Japanse rede rijen, die 26 vrachtschepen,, tankboten en veerboten zullen lenen. Van Indonesische zijde werd het contract getekend door A. E. Hazan, de leider van de Indonesische regeringsdelegatie. Indonesië zal de Ja panse reders in ponden sterling betalen. „Wij kunnen en mogen niet toegeven want dit zou de situatie niet beter maar slechter maken", aldus verklaarde gis terenavond minister Suurhoff op de jaar- wisselingsbijeenkomst van de federatie Amsterdam der P.v.d.A.. waar hij onder andere de Indonesische kwestie ter spra ke bracht. De moeilijkheden daar zijn naar hij meent veroorzaakt door onbe kwaamheid en fanatisme der leidende kringen, terwijl overigens ook het wereld communisme er de hand in heeft. „Wij als P.v.d.A.", zo zeide de heer Suurhoff, hadden kunnen begrijpen en bil lijken, dat men langs de weg van recht en billijkheid zich had willen ontdoen van de overwegende invloed, die het Neder landse bedrijfsleven heeft. Sedert de R.T. C. heeft Indonesië echter geweigerd over een redelijke regeling van de kwestie Nieuw Guinea te spreken. Zij eisen over- draoht. Nu wordt chantage bedreven op de 45.000 Nederlanders om ons op de knieën te krijgen. Men kent ons in Indonesië wel slecht. Nu uit de weg gaan voor de ze chantage zou de extremisten in de hand werken en de chaos daar nog meer vergroten. Nog draagt, het Nederlandse volk in zijn geheel zo zeide spreker het te mogen stellen Indonesië een goed hart toe." Dit mijn de vier kandidaten voor de rol van Anne Frank m de film, die zal worden vervaardigd naar het „Dagboek van Anne Frank". Het zijn v.l.n.r. boven: Heide- marie Bettmar (Duitsl.), Elana Coopek (Israël); beneden; Marianne Sonstadt, Nederlen Chariklia Baxevomas (Oostenrijk). 99 99 In een onderhoud met de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de belastingontwerpen, heeft minister Hofstra medegedeeld, dat de werkloosheid hier te lande is gestegen van 41.000 (waarvan 36.000 mannen) per ultimo sep tember tot 67.000 (waarvan 61.000 man nen) per ultimo november. Tegenover het getal van 67.000 stonden echter 57.000 aan vragen van werkgevers. De verdeling van de toeneming van de werkloosheid naar bedrijfstakken ver toonde het volgende beeld: Bedrijfstakken 1957 uit. sep. uit. nov. toene ming Aardew., glas enz. 102 418 316 Bouwnijverheid 6.467 13.338 6.871 Hout, kurk en stro 110 334 224 Kleding 164 389 225 Leder, rubber, enz. 74 120 46 Veenderijen 655 1.720 1.065 Metaalnijverheid 2.190 3.655 1.465 Textielnijverheid 175 420 245 Voedings en genot middelen 249 385 136 Landbouw 3.448 8.129 4.681 Handel 988 1.243 255 Hotelpersoneel 1.084 1.719 635 Scheepvaartpers. 533 627 94 Niet-varend trans- portpersoneel 1.325 2.168 843 Kantoorpersoneel 1.907 2.007 100 Losse arbeiders 4.016 8.096 4.080 Overige bedrijfskl. 1.790 3.062 1.272 Minder geschikten 10.908 13.554 2.646 36.185 61.384 25.199 dfssdicnuicti 39 tri: 122320 Kottrröam fbtljil betijen ban ouöe meesters De heren H. Gortzak, F. Reuter en mevrouw R. LipsOdinot, alle drie lid van de Tweede Kamer en de heer Reu ter bovendien nog voorzitter van de EVC hebben, naar het Vrije Volk meldt, be dankt als bestuurslid van de CPN. Daar mede heeft het uittreden van de heren Geugjes en Brandsen uit het partijbestuur het verwachte vervolg gekregen. Bij deze nieuwe resultaten van de ru zies in het Nederlandse communistische kamp is het de laatste dagen overigens niet gebleven. De vooraanstaande EVC-er Groote broer is geroyeerd als lid van de CPN, terwijl de penningmeester van de EVC, de heer R. Smid, dit heeft weten te voor komen door zelf voor de partij te bedan ken. Een aantal andere prominente figuren uit de EVC staat voorts op de nominatie eveneens uit de partij te worden gestoten. Onder hen zijn het Amsterdamse raadslid Groot Roessink en de heren Sindorf, Vlietman, Brinkman en Fokke John. Een en ander is het gevolg van het optreden van partijsecretaris Paul de Groot, die enerzijds de straffe princi piële lijnen van Moskou wil (moet) door voeren en anderzijds de weinig succes rijke EVC wil opheffen en de leden ervan wil gebruiken voor een communistische infiltratie in het NVV. Naar werd vernomen, heeft zich in de havenpakhuizen van Tandjong Priok een hoeveelheid van 1.300 ton tin-erts opgesta peld, omdat de regering de verscheping daarvan naar Nederland heeft verboden. „De West-Irian-actie kan niet worden toevertrouwd aan mensen, die alleen maar kunnen schreeuwen, doch die niet rationeel kunnen denken". Deze uiterst scherpe veroordeling van de huidige politiek der Indonesi sche regering verscheen heden in de vorm van een artikel in een aantal Indonesische dagbladen van de hand van de oud-vice-president Hatta, de man, die over het algemeen als een bedachtzaam politicus wordt ge kenschetst en die reeds verschillende malen in conflict met president Soekarno kwam. Het hoeft niet nodig te zijn, dat het Indonesische volk moet lijden als gevolg van deze strijd- aldus gaat het artikel verder. Het Nederlandse volk behoort da bittere vruchten te plukken van de hals starrige koloniale politiek der Nederlandse regering. Men kan geen strijd beginnen met een te veroveren, terwijl Indonesië onvol doende lucht- en zeestrijdkrachten tot zijn beschikking heeft. De politiek van liquidatie van de Ne derlandse economische macht in Indonesië moet niet worden gestaakt. Zij moet ech ter niet door de arbeiders, maar door de regering worden uitgevoerd, en op een HOFLEVERANCIER - DEVENTER De reis, die Soekarno op 6 januari gaat beginnen is voor het Parijse dagblad „Le Monde" aanleiding tot o.m. de vol gende bespiegeling: Het is mogelijk, dat president Soekarno, door thans Indonesië te ver,laten, alleen de bedoeling heeft, het stof de tijd te laten om weer neer te dalen, evenals hij zulks heeft gedaan in 1955, toen hij de fftr 6 Amerikaanse regering heeft een In- ,1 'neel Indonesisch verzoek om wapens, <t* maanden geleden is gedaan in hp, aldus heeft een woordvoerder van lan Amerikaanse ministerie van buiten- Se zaken, Reap, wisteren meegedeeld. d 2e|, dat de Amerikaanse ambassa- Djakarta de regering te Washing- j ic, ,op de hoogte heeft gesteld van be- hiuni over Indonesische plannen com- ^QlStisrhP lonrlnn rvm «tronnn„ In irorTnn «en is0he 'anden om wapens te verzoc- ^on Verenigde Staten niet geant- hiet hebben. De woordvoerder wilde bez zeSgen of de Amerikaanse regering rtft- ^d zou zijn bij een dergelijke stap °°r Indonesië. verklaarde, dat ongeveer zes geleden een informeel verzoek hun? .lngediend om verschillende soorten - llniflPliietliwfT *r lm /Tjso/t aardlre uI'bTTTS'biiigVerzoeken van deze de vereisen overleg tussen verschillen en ei? Parlementen alvorens een beslis- dit v n wt>rden genomen. Indonesië heeft ami5zoelt Ingediend bij de Amerikaan- De te Djakarta, aldus Reap, hij t ew York Times" schreef gisteren l^,n bdonesische bron vernomen te heb- hoitip-f Indonesië niet langer op een de- afVa antwoord kan wachten en dat een de van de strijdkrachten volgen- J°een ci na.?Ir TsJecbo-Slowakije, Polen en sbPewravië zal vertrekken om aldaar te dit KiYi over militaire uitrusting. Volgens digini bet mogelijk, dat de afvaar- 00n ^llitai!re uitrusting ter waarde van ipga "v dollar in deze landen zal aan- en ander werd gisteravond beves- door de Indonesische ambassadeur lege maag, en het is ongerijmd om de manier, die in internationaal opzicht kan Indonesische jeugd te gelasten West-Irian j worden verantwoord, en zonder ons zelf j schade toe te brengen. Het huidige lijden van het Indonesische volk, is het gevolg van de krankzinnige maatregelen, die zonder plan werden ge nomen. Hatta haalde in zijn artikel verder nog de tactiek van de Sovjet-Unie aan bij het verwezenlijken van haar eisen op Bessa- rabië na de eerste wereldoorlog. Da Sovjet-regering liet bet Russische volk niet lijden bij het verwezenlijken van die eisen, aldus Hatta. in Washington. „Wij geven er de voor keur aan, wapens van de V.S. te betrek ken, maar als wij geen wapens van onze vrienden kunnen krijgen, zullen wij in dezelfde positie als Egypte komen te verkeren en de wapens van anderen moeten aanvaarden", aldus verklaarde de ambassadeur, de heer Moekarto Noto- widigdo. In kringen van de Indonesische ambas sade werd vernomen, dat Indonesië be halve naar een aantal communistische landen ook een afvaardiging naar Enge land, Frankrijk en Italië stuurt om over de aankoop van wapens te onderhandelen. Volgens de ambassadeur heeft de Indo nesische regering de V.S. om lichte wa pens en een aantal tanks van twintig ton voor het leger gevraagd. Hij voegde hier aan toe, dat zijn regering anderhalf jaar geleden een stuk heeft getekend, waarbij zij zich verplicht heeft, de eventueel uit de V.S. ontvangen wapens uitsluitend ten behoeve van de binnenlandse veiligheid en niet voor agressie te gebruiken. De ambassadeur verklaarde voorts, dat zijn regering ook op haar in april jl. ge daan beroep op de V.S. om 250.000 ton rijst te zenden, geen reactie heeft ontvan gen. „Ons volk moet eten en ons leger heeft wapens nodig om een einde te maken aan de guerilla", zo zei hij. In ambassadekringen werd met nadruk verklaard, dat de genoemde afvaardigin gen slechts studiegroepen zijn, die de ver schillende typen wapens moeten bestu deren en moeten nagaan, wanneer zij kunnen worden geleverd. „Zij gaan niet iets kopen", zo verduidelijkte een woord voerder van de Indonesische ambassade. pelgrimstocht naar Mekka ondernam tijdeng een politieke crisis, die overeen komst vertoonde met die, waarmede men in Indonesië op het ogenblik heeft te kampen. Na erop te hebben gewezen, dat het op dit ogenblik moeilijk is te weten te komen of de Indonesische regering in een toe stand verkeert waarin zij wordt over vleugeld door de partijen van uiterst links, vervolgt het blad: „Hoe dit ook zij, een nieuw feit is duidelijk gebleken: dat het voor de Ne derlanders in Indonesië niet mogelijk is hun huidige positie te behouden, al is op dit punt het laatste woord nog niet gesproken en het erop lijkt- dat met enige concessies wat betreft Ned. Nieuw-Guinea de regering in Den Haag op dit punt bepaOde garanties zou kunnen ver krijgen. Als de Nederlanders hun posities in Indonesië inderdaad zullen moeten prijs geven, zal er over hun opvolging stellig een scherpe belangenstrijd ontstaan. De gelegenheid zou stellig mooi zijn voor Rusland (of voor China) om van Java een tweede Syrië te maken, doch zowel de Russen als de Chinezen schijnen voor het ogenblik achter te liggen bij de Japanners. De ontwikkeling van de Japanse invloed in Zuidoost-Azië, ipaar ook die in het Midden-Oosten is thans blijkbaar een belangrijk aspect in de toestand in Azië, althans, de Japanners zijn in groten getale vertegenwoordigers op de Afro-Aziatische conferentie in Cairo'1. Van verschillende plaatsen op Java werden zaterdag weer berichten ontvan gen over het overdragen van de leiding van Nederlandse bedrijven door de Ne derlandse directies aan nieuwe Indonesi sche directies of aan commissies van toezicht. Di-t geschiedde tijdens bijeen komsten, welke waren belegd door de plaatselijke militaire gezaghebbers. In Djakarta werden 23 ondernemingen aan de militaire autoriteiten overgedra gen In Bandoeng werden de Gebeo en de Kininefabriek overgedragen. Het Indonesische kabinet is zaterdag in zitting bijeen geweest ter bespreking van de jongste ontwikkelingen en de in de toekomst te nemen maatregelen in ver band met de campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea. Na de vergadering deelde de minister van voorlichting, Soedibjo, mede, dat tij dens de besprekingen het zwaartepunt was gelegd op het consolideren van de inspanningen en maatregelen ten aan zien van de nationale aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea. De minister zeide, dat het kabinet vanaf het begin van de West-Irian-campagne tegen de Nederlanders en hun belangen, alle con sequenties, welke daaruit zouden kunnen voortvloeien, heeft besproken. Hij ontkende, dat de regering alleen maar zou snoeven over de jongste tegen de Nederlanders genomen stappen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: De vertegenwoordiger van het Neder- landsche Roode Kruis, kolonel M. Vdo- ren, is naar Singapore vertrokken ter verkrijging van gegevens over Nederlan ders, die daar zijn aangekomen en ge deeltelijk reeds weer zijn doorgereisd. Deze gegevens worden naar Den Haag doorgezonden. Belanghebbenden wordt derhalve aan geraden, zich hiervoor in verbinding te stellen met het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. Inlichtingen over nog in Indonesië ver blijvende familieleden en bekenden kun nen het best in rechtstreeks briefver keer aan deze personen zelf worden ge vraagd aangezien, zoals bekend, de post verbindingen met Indonesië normaal zijn. 'De Poolse communistische partij is er gel. Het weekblad van Gomoelka. viel nogmaals aan herinnerd, dat zij verdraag- deze handelwijze scherp aan en herinner- zaamheid tegenover de 'godsdienst in acht de de partijleiders eraan, dat „de voor- dient te nemen, wil zij invloed kunnen waarden voor verwereldlijking in Polen uitoefenen op de overwegend katholieke van een zeer speciaal soort zijn en ver bevolking van het land. Tot op heden zijn ongeveer 1,3 millioen partijleden geroyeerd. Men verwacht, dat de zuivering zal voortduren tot be gin februari, totdat de partij nog slechts 700.000 betrouwbare leden zal tellen. In de eerste fase van de zuivering gold het 'bezoeken van kerkdiensten als maat staf om leden uit de partijlijsten te schrappen. Onmiddellijk regende 't klach ten bij het centrale comité van de Poolse communistische partij oveT deze maatre- In 1957 zün voor zover op 26 dec. bekend was 44 personen gedood b\j on gevallen, waarbij de spoorwegen direct of indirect betrokken waren. Onder hen be vonden zich vier kinderen. De dodelijke ongevallen kwamen voornamelijk voor op onbewaakte spoorwegovergangen. In negen gevallen was het slachtoffer een bromfietser, in één geval een scooter met duopassagier, in vijf gevallen een wielrijder of wlelrijdster. In drie gevallen was een auto bij het ongeval betrokken. Drie personen werden gedood doordat de spoorbomen van bewaakte spoorweg overgangen niet tijdig gesloten waren. Een ongeval geschiedde op een bewaakte over gang. Vier dodelijke ongevallen gebeur den op door knipperlichten beveiligde overgangen, tweemaal viel een kind uit een trein en overleed aan de gevolgen. Het grootste spoorwegongeval dit jaar was dat op 12 augustus te Woensel, waar bij zeven doden te betreuren vielen. schillen van die in andere landen". Het artikel wees er voorts op, dat het sa menleven van socialisme in economie en politiek met belangrijke posities van de Kerk in het sociale leven een specifiek kenmerk vormt t'an de Poolse revolutie. Naar de sterrenwacht te Utrecht ons meedeelt, zal vanavond en de komende dagen de tweede kunstmaan bij helder weer in Nederland te zien zijn, gaande van zuidwest naar noordoost. Zij zal iets ten oosten van het Zenith passeren en er uitzien als een vrij heldere ster. De vermoedelijke tijd van overgang is: 28 dec. 18,02 Uur, 29 dec. 17,37 uur. 30 dec. 17,12 uur en 31 dec. 16.47 uur. (Van onze weerkundige medewerker) De bewering „vrijdagsweer is zondagsweer", wil er bij ons niet in. Ook deze keer zal blijken, dat deze bewering niet steekhoudend is. Gisteren kwam er, evenals het grootste deel van vandaag, somber weer voor met veel bewolking en hier en daar mist. Dit sombere en vochtige weertype, gaat in zuid-oostelijke rich ting verdwijnen. Boven de Noordzee lag vanmorgen een zwak regenfront, dat in de loop van vandaag verder over ons land trok en dat morgenochtend Nederland zal zijn gepasseerd. Achter dit front wordt wat koudere, maar ook drogere lucht aange voerd, zodat wij zondag flinke opklaringen mogen verwachten. De regenkansen blijven morgen klein. De wind gaat naar noord-west draaien en voert wat koudere lucht naar ons land, maar dit hebben wij er graag voor over, wanneer het zonnetje weer mee gaat doen. Overigens blijft het voor eind december nog zacht weer, het name in Scandinavië, waar temperaturen voorkomen, die voor december bijzonder hoog zijn. Elke dag weer komen cr vele Nederlanders mt Indonesië naar Nederland terug. Vrijdagavond kwam met het lijntoestel wit Singapore ook een klein meisje uit Djakarta met haar moeder aan. Mevr. Van Overeem van het Rode Kruis brengt de kleine Martha Huinink naar haar helpsters, om het kleintje warm aan te kunnen kleden. Martha draagt n.l. alleen maar een dun pijamaatje met een deken erover heen geslagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1