Sovjet-Unie biedt AA-landen onvoorwaardelijke hulp aan Egypte stelt voor tegenwicht te vormen voor Euromarkt Communisten pogen katholieke organisaties binnen te dringen DANSLESSEN OPVOEDING Europese hotelportiers bevorderen toerisme met „Gouden Sleutels" Solidariteitsconferentie in Cairo Aardolieproduktie in Nederland Braziliaanse kardinaal waarschuwt EEN BONTJASJE?? OPVOEDING OPVOEDING OPVOEDING OPVOEDING OPVOEDING OPVOEDING OPVOEDING 1NTEKENBILJET C. TH. LOS Kritiek op Bulgaarse schrijvers Franse soberheids begroting 1958 door Senaat goedgekeurd Betrekkingen tussen Moskou en Belgrado „ontwikkelen gunstig" OTTO NUSCHKE OVERLEDEN „Wij zijn voor de hotelgasten de steun en toeverlaat'' h VB ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 PAGINA 6 Economische eenmaking Opzeggen van olie overeenkomsten Nationalisatie VOOGDIJ-KWESTIE I.V.M. INDONESISCHE MOEILIJK HEDEN Eis van verontruste vader afgewezen AMERIKAANSE GELEERDEN HEBBEN AFMETING VAN NEUTRON BEPAALD NIEUWJAARS THE DANSANT missen De krant kunt u niet THEODOOR GILISSEN SOEBSCHAN WAS NIET IN OOST-DUITSLAND TWEE JAAR WARM LOPEN Stevig in de stijgbeugels FRANS VAN HOVTERT Geen telmachines meer Naar Hamburg of Cannes Congressen Niet zo eenvoudig Op de tweede plenaire zitting van de Afrikaans-Aziatische solidariteits conferentie in Cairo heeft gisteren de Sovjet-gedelegeerde, Arzoemanjan, vire-voorzitter van het Sovjet-presidium, verklaard, dat de Sovjet-Unie aan Afrikaanse en Aziatische landen economische hulp aanbiedt zonder dat daaraan voorwaarden zijn verbonden. Arzoemananj zei: „Wij zijn bereid om u deskundigen te zenden, om u uitrustingen en instructeurs te doen toekomen zonder dat daaraan condities zijn verbonden. De V. S. hebben aan enige landen economische hulp gegeven onder de voorwaarde, dat deze landen zouden deel gaan uitmaken van agressieve blokken. Economi sche hulpverlening moet geschieden in overeenstemming met de beginse len van de Bandoeng-overeenkomst", aldus de Sovjet-gedelegeerde. Hij besloot zijn rede met te zeggen, dat „geen macht in de wereld de Afrikaans- Aziatische landen, die het imperialistische juk hebben afgeworpen tot slaven kan maken". Een donderend applaus begroette de rede van Arzoemanjan. politieke of economische voorwaarden verbonden zijn en waarbij het ook verbo den is buitenlands kapitaal voorrechten te verlenen boven nationaal kapitaal; recht streekse samenwerking met het doei de industriële en de agrarische produktie in de deelnemende landen te coördineren en de volkshuishoudingen der deelnemende landen zodanig in te richten, dat zij el kaar aanvullen; het nemen van maatre gelen voor een snelle industrialisatie en mechanisatie van de landbouw der deel nemende landen; de oprichting van alge mene vakverbonden, die de arbeiders van alle deelnemende landen omvatten met het doel de produktie tot ontwikkeling te brengen, werkloosheid te bes-triiden en de levensomstandigheden van de arbeiders te verbeteren; aanmoediging van de oprich ting van coöperaties en coördinatie van hun activiteiten; het verlenen van alle democratische waarborgen aan de vakbe weging, die het haar mogelijk zullen ma ken de problemen der arbeiders op te los sen onder omstandigheden, die iedere dis criminatie op het gebied van ras of gods dienst uitsluiten. De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede dat op 27 december haar produktie in 1957 de 1,5 miljoen kg. ton heeft bereikt. De jaarproduktie over 1956 bedroeg circa 1,1 miljoen kg. ton. Met de huidige produktie dekt de NAM een kwart van het binnenlandse verbruik van aardolieproducten, dat door de OEES voor Nederland voor 1957 op 5,8 miljoen ton en voor 1958 op 6,3 miljoen ton is ge schat. Bordeaux Met nog misschien vage herinneringen aan een glas heerlijke Bordeaux Kerst mis is tenslotte al weer enkele dagen geleden zult u het volgende misschien tóch met enig begrip kunnen verwerken. Want begrip in de psyche van een Zuid- Franse havenwerker is hier bepaald wel voor nodig. Lees dan en verbaas u: de havenwerkers in deze grote havenplaats zijn in staking gegaan. Meer loon, min der werkuren? Och, wel nee, ze willen het recht hebben tijdens de werkuren even de poort uit te wippen om een „rouge" of „blanc" om te wippen in een bijna van nature dorstig keelgat. Totnutoe hadden ze dat recht alleen wanneer het zeer koud weer was. Hef wés gisterochtend voor Bordeaux erg koud, twee graden boven nul. En toen ze even wegwipten voor een verwarmen de slok, vonden ze de poort gesloten toen ze terugkeerden. Toen de rest van de nog werkende menigte dit hoorde, liep iedereen weg uit protest. En toen heerste er staking- in de haven van Bordeaux. Rome Ze kunnen ekaar zegt men eigen lijk niet uitstaan, de niet onverdienste lijke Italiaanse filmsterren Gina Lollo- brigida en Sophia Loren en in alles trachten ze elkaar de loef af te steken. De Italiaanse belastingdienst heeft er voor gezorgd, dat de dames althans in één geval niet op elkaar jaloers kunnen worden en schatte het Inkomen van bei de dames op ieder tachtig miljoen iires 480.000). Dat zal de Romeinse stede lijke belasting voor Lollo en Sophia op 13 miljoen lires (voorlopig) brengen; Wilt u de geschatte inkomens van nog enkele Italiaanse filmlieden weten? We hebben ze voor u beschikbaar, daar de Italiaanse belastingdienst deze cijfers al tijd publiek mededeelt. Vittorio de Sica 70 miljoen lire en Anna Magnani is een armoedje bij haar filmzusjes vergeleken. Ze moest het in 1957 met slechts een schamele 30 miljoen doen. Rentum (Tivente) Vier koorzangers stonden met Kerstmis in deze buurtschap op het koor van de dorpskerk. Tezamen hadden ze 239 zan gersjaren op hun naam staan. Namelijk de heer G. Vrooijink 73 jaren, J. Hes- selink 57 en H. Olde Hampsink en G Weterink iedpr 55 jaren- Singapore Keurig netjes meldde Kafan bin. Sabet zich bij de' Vrijwilligersorganisatie van grondpersoneel van hét militaire vlieg veld. HÜ had namelijk 'een bfiel gekre gen van Kóningin Elizabeth en hij meen de, dat-dit wel een oproep zou zijn "m zich in dienst te. begeven. Op hef vlieg veld begón men hem meteen- te felici teren. Want djt schrijven was een feli citatie met 'de geboorte van een vier ling, waaraan zijn' yrouw enkele dagen eerder het leven had geschonken. Daar Kafan bin Sabet echter het Engels niet lezen kon, had hij dit niet begrepen en niemand van zijn familte was er achter gekomen. De vierling allemaal jon gens maakt het intussen best. Sydney Australië Een bijkomend verschijnsel van de thans in Zuid-Australië heersende hit tegolf zijn de geweldige bosbranden. Een klein dorp dreigde in zijn geheel ten offer te vallen aan de vlammen; van verschillende zijden was de plaats ingesloten door een muur van vuur. En toch werd het dorp gered, omdat op het juiste ogenblik een ontzaglijke regenbui zich uit de wolken losmaakte en de vlammen doofde. De hele bevol king was reeds gevlucht. Brescia Italië Een ander dorp. dat het noodlot niet zag afgewend, was het plaatsje Musio, gelegen aan het Gardameer in Lom- bardije. Sinds een dag of tien glijdt het langzaam maar onafwendbaar het meer in. Ook hier moest de bevolking vluchten naar naburige dorpen. Grond- •verschuivingen zijn er de oorzaak van, dat dit dorp thans in hét meer gaat verdwijnen. Den Ham (Overijssel) Gelukkig geen grondverschuiving, maar wel een tienduizendste inwoner. Of liever inwoonster, want het is Jo hanna Rotman, die dit getal door het feit van haar geboorte volmaakte. Bur gemeester Bramer was er. niet minder als de vader, echt verguld mee en pre senteerde de jongedame een rente- spaarbrief van f 100. Over een jaar of dertien zal dit getal verdubbeld zijn, want u weet wel, dat dit briefje iets te maken heeft met de Tweede Natio nale Woningbouwlening 1957. Columbus (V.S.J Nog een nabloeiertje van het kerst feest Fred Steitz, 76 jaar oud, zal zich Kerstmis 1957 nog wel enkele jaren herinneren. Op de eerste kerstdag zat hij In de bus met een portefeuille, voorzien van 5000 dollar, in zijn bin nenzak. Toen hij uitstapte zocht hij zijn kaartje, had plotseling de porte feuille in zijn handen en liet deze val len. En het ding wipte zo door de te grote opening van een riooldeksel. En wat men ook deed. de portefeuille bleek niet meer op te vissen. President Vo-rosjilof van de Sovjet-Unie heeft gisteren in een boodschap aan de conferentie de „hartelijke groeten" van de Sovjet-Unie doen toekomen. De Japanse vertegenwoordiger, Tokuta- ro Kitamura heeft een voorstel ingediend, waarin gezegd wordt, dat de rijkdom van de Afrikaanse en Aziatische landen op de allereerste plaats gebruikt moet worden voor de ontwikkeling van de achtergeble ven gebieden. Voorts wordt gezegd, dat economische hulp nodig is, maar dat alle politieke, militaire en imperialistische druk moet worden tegen gegaan. Ongelij ke commerciële betrekkingen moeten wot- den afgeschafft. Handel moet met alle lan den gedreven worden. Er moet een spe- diaal V.N. fonds in het leven worden ge roepen om economische hulp te kunnen verstrekken aan onderontwikkelde landen. Men moet zich verzetten tegen maatre gelen, die er op gericht zijn nieuwe eco nomische blokken in het leven te roepen, in het bijzonder met betrekking tot de Europese Gemeenschappelijke Markt. Er moet een gemeenschappelijk fonds komen voor de normale ontwikkeling van de A-A landen, aldus het Japanse voorstel. Hierop aansluitend zij vermeld, dat in de economische commissie van de confe rentie door Egypte een voorstel is inge diend tot economische eenmaking van de landen van Afrika en Azië, Het voorstel, dat beoogt een tegenwicht te vormen voor de gevolgen van de vorming van een Europese Gemeenschappelijke Markt houdt het volgende in. Het sluiten van overeenkomsten, die voorzien in preferentiële douanetarieven; de oprichting van een betalingsunie; het verlenen van voorrechten aan de produk- ten uit de leden-6taten van deze unie met het doel deze produkten in de ge legenheid te stellen te concurreren met de produkten van andere con tinenten; het invoeren van lagere tarie ven van de scheepvaart- en luchtvaart maatschappijen voor diensten tussen de landen van beide continenten; het voor schrijven van regelen, waarbij het pan de deelnemende landen verboden is buiten landse kredieten te aanvaarden, waaraan De Syrische delegatie heeft voorgesteld de olie-overeenkomsten, die gesloten zijn tussen de landen in Afrika en Azië ener zijds en Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. anderzijds op te zeggen. In een voor de conferentie bestemd rap port over „de ontwikkeling van de tech nische en economische samenwerking tus sen de landen van Afrika en Azië", ver klaart de Syrische delegatie dat „de olie- consessies, die aan Amerikaanse. Franse en Britse maatschappijen in Azië en Afri ka werden verleend en de verdragen, die door de vorsten der Arabische staten aan de Perzische Golf met Groot-Brittannië werden gesloten, onwettige overeenkom sten zijn. in verband met het feit, dat de respectieve verplichtingen van beide par tijen niet op een voet van gelijkheid be rusten. Volgens het rapport hebben de volken het recht handelend op te treden, om der gelijke verdragen te doen herroepen en zich te bevrjjden van de verplichtingen die zjj deze volken opleggen. Het Syrische rapport stelt aan de confe rentie nationalisatie voor van alle belang rijke hulpbronnen en grote belangen, die pog door de buitenlandse monopolies en kapitalen gecontroleerd werden, dit als een eerste stap in de richting van de ont wikkeling van de Afrikaans-Aziatische sa menwerking. Als voorbeeld wordt Egypte genoemd, dat volgens het rapport groot voordeel heeft gehad van de nationalisatie van de Suez-kanaalmaatschappij. Het voor de ontwikkeling van landbouw en industrie in de landen van Afrika en Azië benodigde kapitaal zal volgens het rapport gevonden kunnen worden door de nationalisatie van de rijkdommen in deze landen, die door de imperialistische sta ten, worden geëxploiteerd- Als. landen, die het meeste voordeel van deze ..economi sche bevrijding" zullen kunnen hebben, noemt het rapport het zwarte Afrika, Al gerije, Kameroen, en de vorstendommen aan de Perzische Golf. De president van de rechtbank te 's Gravemhage, heeft gisteren uit-spraak gedaan in het kort geding, dat aan hangig was gemaakt door een vader, die bevreesd was. dat zijn achtjarig dochtertje, bij zijn gescheiden vrouw vertoevend, naar Indonesië zou vertrek ken. Zulks in verband met het feit, dat deze vrouw, die de voogdij over het kind kreeg toegewezen, met een Indonesiër was hertrouwd en onder meer door de zaakgelastigde van Indonesië was mee gedeeld, dat alle Indonesiërs zich gereed moesten houden eventueel naar Indone sië te vertrekken. De president wees de eis af, en veroor deelde eiser tot betaling van de kosten van het geding. Een verzoek tot voogdij wijziging werd door de Haagse, recht bank op 27 november ji, afgewezen. De echtgenoot van de vroegere vrouw van eiser, verblijft reeds zestien jaar in Nederland. Hij heeft niet het verlangen terug naar Indonesië te gaan, In het vonnis van de president wordt onder meer gezegd, dat deze echtgenoot een westers uiterlijk heeft en onder deze omstandigheden waarschijnlijk niet har telijk zal worden ontvangen. Al6 er mis schien een gedwongen vertrek van de Indonesiërs uit ons land door Indonesië zou worden bevolen, dan kan de pre sident niet zien op welke wijze een zo danig bevel in het buitenland zou kun nen worden uitgevoerd. Op een door honderden geleerden uit binnen- en buitenland bijgewoonde ver gadering van het Amerikaanse Genoot schap van Natuurkundigen hebben een vijftal aan de Stanford Universiteit ver bonden geleerden mededelingen verstrekt over de bouw van het atoom, waarbij zij verklaarden er in te zijn geslaagd, de afmeting van het neutron te bepalen. Een geleerde beschreef deze prestatie van wetenschappelijk onderzoek als „het gebruik van een onzichtbare maatlat voor het meten van een onzichtbaar voor werp". Het neutron het elektrische neutrale bestanddeel van een atoomkern is volgens de geleerden zo klein, dat men er 4.000.000.000.000 naast elkaar zou moeten leggen om een centimeter lengte te verkrijgen. Dr. I. I. Rabi, professor aan de Colum bia Universiteit en Nobelprijswinnaar, die op dit gebied baanbrekend werk heeft verricht zei, dat de ontdekking „van zeer groot belang is en evenals andere grote ontdekkingen reeds aanleiding geeft tot het stellen van vele nieuwe vragen." INSCHRIJVING VOOR DE NIEUWE CURSUSSEN OP ZONDAG 5 jan. 1958 v. 15.30-20.00 in de BLAUWE ZAAL TEL.: 8.6.9.8.3. op 1 JANUARI 1958 van 13.00-17.00 uur IN ODEON. TEVENS WENST HET BESTUUR AL HAAR LEDEN EN OUD-LEDEN EEN ZALIG NIEUWJAAR Prachtige Persianer Pafcte? bontmantels t:o. -lengte "3 spotprijs f 105.-. Persianer Pa*- tes model f 165.- en enkele andere bontsoorten vanaf f 85.-» courante maten. Vrijblijvend te zien: maandag 30 dec. Mevr- de Koster - Kuiperstraat 112 - Vlaardingen-C. Met ingang van 1 januari a.s. zijn de heren H. H. I. M. Velthuyse en C. A. A. de Wit benoemd tot directeuren van de firma Theodoor Gilissen, bankiers en commissionairs in effecten. is het enige katholieke tijdschrift dat zich uitsluitend richt tot de katholieke ouders die verantwoorde voorlichting wensen bij de vorming hunner kinderen. staat onder leiding van een des kundige redactie, waarvan o-a. deel uitmaken: Prof. Dr. Jos. J. Gielen, Mevrouw Dr- N. Snijders- Oomen, Zuster Veronique, Pater Paschasius O.F.M' Cap. en Alph- Timmermans. behandelt alle vraagstukken waar toe de gedragingen van de kinderen in het gezin, op school of elders, aanleiding geven. geniet reeds het vertrouwen van duizenden ouders die zeer vaak in persoonlijke briefwisseling staan over problemen, die zich in hun gezin voordoen. wil bij het ingaan van de negende jaargang, waarvan de eerste aflevering in januari verschijnt, ook U gaarne in zijn lezerskring opnemen- is ook zeer leerzaam voor uw kinderen die zich verloofd hebben en zich reeds op het stichten van een eigen gezin voorbereiden. is geïllustreerd en niettemin zeer goedkoop- De abonnementsprijs voor elf num mers, waaronder een dubbelnummer bedraagt slechts 9,75. De abonnementsprijs per half jaar bedraagt 5, Ondergetekende wenst zich met ingang van de negende jaargang te abonneren op het tijdschrift OPVOEDING a 9,75 per jaar 5.— per half jaar Dit biljet kan worden ingezonden aan een erkende boekhandel of aan de N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ PAX Jan van Nassaustraat 34 - Den Haag - Giro: 94266 Naam: Adres: r— Woonplaats: Handtekening: Kardinaal Jaime Cómara van Rio de Janeiro, heeft aan de leden der katho liek verenigingen een waarschuwing ge richt, waarin hij wijst op de pogingen der communisten in de katholieke orga nisaties te infiltreren. Men heeft, aldus de kardinaal in zijn schrijven, reeds ge constateerd, dat de Braziliaanse commu nisten regelmatig solliciteren naar iedere vooraanstaande positie in het katholieke organisatieleven, vooral bij de katholieke radio-omroepen. Onlangs nog is een erypto-c'ommunist uit een Maria-congre- gatie in Rio gewezen. De gehele campagne speelt zich af in nauw overleg met Moskou en andere communistische hoofd steden, Radio Moskou zendt de gehele nacht programma's In het Spaans uit. Praag beschikt over een instituut ter bestudering van de Zuidamerikaanse toe standen. Hier worden de communisten tot agitator of saboteur opgeleid. In Mon tevideo opereert een aantal mensen, dat de communistische agitatie in Argentinië en Chili leidt. Aldus meldt het K.N.P. De bond van Bulgaarse schrijvers heeft vooraanstaande auteurs gekritiseerd we gens afwijkingen van de communistische partijlijn ten aanzien van de literatuur, aldus melden Joegoslavische bladen. Zij publiceerden een bericht uit Sofia waarin werd gezegd, dat de kritiek in het begin van deze maand op een bijeenkomst van de bond werd geuit. Volgens het Bulgaarse blad „Literatoe- ren Front" zijn de aangevallen schrijvers- Gotsjo Gotsjef Toder G-enof.' Ljoeben Sta- nef Emil Manof, Boris Delonhef, Lyoed- mil* Stoyanof en „verscheidene anderen' Sprekers zouden op de bijeenkomst heb ben gezegd, dat de gevaren van het „dog matisch" denken (het stalinisme) dreigen der waren dan die van het „revisionisme" (liberalisme). In Bulgaarse persberichten, die giste ren in Wenen ontvangen zijn. werd mee gedeeld, dat in Stara Zagora drie perso nen ter dood en elf tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld wegens toeëigening van goederen van de gemeentelijke coöpera ties en handelsondernemingen. De Franse Senaat heeft gisteren de so berheidsbegroting voor 1958 in de vorm waarin zij door de Nationale Vergadering was aanvaard, goedgekeurd. Het ontwerp is hierdoor wet geworden. De Indonesische ambassade in Bonn heeft ontkend, dat de voorzitter van de Indonesische Kamer van Koophandel, Soebschan, een bezoek aan Oost-Duits- land heeft gebracht. Het weekblad „Der Spiegel" had gemeld, dat Soebschan naar Oost-Duitsland zou zijn gegaan om hulp te zoeken voor Indonesiëe buitenlandse handel, na het uitsluiten van de Neder landers. De ambassade deelde mede. dat Soebschan ln West-Duitsland verblijft voor een particulier bezoek. Een woordvoerder van de Joegoslavi sche regering heeft gisteren verklaard, dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joego-SIavië „gunstig ontwikkelen". De woordvoerder zei dit tijdens zijn we kelijkse persconferentie waarin hij com mentaar gaf op de verklaring van Kroesjt- sjef, van de vorige week. waarin deze zei. dat de Sovjet-Unie voort zal gaan met het streven naar vriendschap en samen werking met Joego-SIavië. De woordvoer der prees de jongste voorstellen van de Sovjet-partijleider om te komen tot „rege ling en oplossing van de verschillende In ternationale problemen". Inmiddels Is van welingelichte zijde te Belgrado vernomen, dat er in de Joego slavische hoofdstad spoedig besprekingen zullen beginnen over Amerikaanse hulp aan Joego-SIavië. Men verwacht, dat Joe- go-SlavIë voor 1958 honderd miljoen dol lar zal krijgen. Zoals wij gisteren In een deel van onze oplaag nog hebben kunnen melden, Is gisteren Dr. Otto Nuschke, een der Oost- duitse vice-premlers, overleden. Otto Nuschke is sedert de oprichting van de Christelijk Democratische Unie in de Sovjet-zone van Duitsland een der leiders dezer partij 'geweest. Nadat een aantal andere oprichters dezer partij, zoals Jakob Kaiser en Ernst Lemmer, naar West-Berlljn waren uitgeweken, is hij de voorzitter der lntusssen in het zogenaamde „nationale front" opgenomen partij gebleven. De banden dezer partij met de C.D.U. in West-Duitsland waren inmiddels verbroken. Nuschke heeft sedert de vorming van de regering van de „Duitse Democrati sche Republiek" de functies van minister voor godsdienstzaken en van v|ce-pre- mier uitgeoefend. De protestantse poli ticus, die afkomstig was uit Saksen, is 74 jaar oud geworden Een woordvoerder van de Evangelische Kerk in Wcst-Berljjn heeft verklaard- dat Nuschke voor Kerstmis een hart aanval had gehad en dat hij aan de ge volgen daarvan is overleden. Nuschke is jarenlang journalist ge weest. In 1919 werd hij lid van de natio nale vergadering van de republiek van Weimar. In 1921 werd hij gekozen in het parlement van Pruisen, waarvan htj tot 1933 lid bleef. Tijdens Hitiers maebts- periode onderhield Nuschke contact met verzetskringen. In verband hiermee moest hij tweemaal voor een gerechtshof ver schijnen, doch hij werd nooit veroor deeld. Tijdens de opstand in Oost-Duitsland op 17 juli 1953 werd Nuschke door beto gers „gevangen" genomen en, met zijn auto over de Westberlijnse grens gezet, waar hij bescherming van de politie vroeg. „Het is de bedoeling van onze organisatie, het toerisme zoveel mogelijk te bevorderen, door het verlenen van de grootst mogelijke service aan onze gastenè Wij zijn bepaald geen vakvereniging: wij voeren geen strijd voor salarisverbetering e.d. Wij werken alleen ten gunste van het vreemdelingenverkeer". Dit zei ons de heer C. Th. Los, hoofdportier van het Amsterdamse Victoria-Hotel en voorzitter van de Nederlandse afdeling van de internationale hotel portierorganisatie „Gouden Sleutels". „Het gaat ons er om, de vreemdeling of hij nu Nederlander of buitenlander is op alle mogelijke manieren van dienst te zijn. Door onze organisatie, met vertrakkingen over geheel Europa zijn wij in staat, praktisch alle verzoeken om hulp in te willigen óók al zijn het nog zulke vreemde of nog zulke moeilijke problemen, die de hotelgast wil zien opgelost". keld en er kwamen twee plaatsen op de eerste rij!. „Ziet U, dat zijn dingen, waarmee je de hotelgast verstomd laat staan. Niemand rekent erop. dat een derge lijke service mogelijk is. Het is ech ter wel degelijk mogelijk, ook al ver eist het natuurlijk wel eens kracht toeren. Maar dat hindert niet: het belang van het vreemdelingen-ver keer gaat ons tenslotte zeer ter har te, omdat wij daar economisch zo nauw mee zijn verbonden! Hotelportier Los. correct ln een wel gesneden uniform, met op de mouw dubbele gouden bies met krul, teken van zijn waardigheid, vertelt ons interessante bijzonderheden over zijn organisatie, de „Gouden Sleutels". Zjn organisatie. Inderdaad, want hij is de man. die drie jaar geleden de Nederlandse afdeling van de „Gou den Sleutels" oprichtte. De heer Los Is hierbij echter niet over het vlies dunne ijs van één nacht gegaan: het heeft twee jaar geduurd, voor dat hij besloot, zijn collega's-hotel portiers warm te maken voor de vereniging. Vijf jaar geleden kreeg de heer Los uit Parijs een brief waar in hij werd uitgenodigd, de oprich ting van een Nederlandse organisa tie van hotelportiers te willen ver zorgen. Onbekend met e.e.a. was de heer Los niet. want in het buiten land bestond een dergelijke vereni ging reeds lang. Kennismaken De eerste gouden sleutel werd „ge maakt" in Zweden, nu 31 jaar gele den, Frankrijk volgde vier jaar la ter in 1930 dus en daar pakte m«n de raken maar ineens groot scheeps aan: er werd een Europese Unie van Po1 '.iers van Grand-Hotels in het leven geroepen en vele lan den van ons werelddeel werden uit genodigd. tot deze Unie toe te treden. Toen <le heer Los zijn uitnodiging uit Parijs kreeg, is hij eerst eens ken nis gaan maken met de werkmetho den van de organisatie in Pari.is. Brussel, Ziirich en München. Hij kreeg er zin in, zag wel iets in een Europa overUocoelendc service-orga nisatie van hotelportiers van voor aanstaande huizen. Hef duurde toen geen twee maanden meer, of 24 Nederlandse hotelportiers zaten in een zaal van het Amsterdamse Vic toria-Hotel te debatteren over de Nederlandse „Gouden Sleutels". De heer Los bracht de warmte voor de organisatie, zelf opgedaan in Parijs, Ziirich, Brussel en München, over op zijn collega's en toen was de Nederlandse vereniging een feit. Op 24 november 1954 werd de Neder landse afdeling van de Europese Unie geboren. Op het ogenblik zijn veertien lan den met in totaal 2500 leden bij de Unie aangesloten. De Nederlandse vereniging telt nu 40 leden en is hiermee praktisch aan de maximum bezetting toegekomen. „Immers", zo zei de heer Los, „we kunnen niet iedereen aannemen. Ik accepteer alleen portiers van de grote, vooraan staande hotels en daarvan zijn er niet al te veel ln ons land. Een ver eiste is voorts, dat de aangesloten portiers vloeiend Frans. Duits, en Engels kunnen spreken en dat zij hotelportier in hart en nieren zijn". Met dit laatste zat de heer Los stevig in de stijgbeugels van zijn meest gtliefde stokpaardje: „Zovelen noemen zich portier, maar zijn zij het ook? Voor ons vak van hotelpor tier komt heus heel veel kijken; ik SDrak zoëven al over de talenkennis maar daarnaast komen er nog heel wat andere eisen aan te pas. Het is niet voor niets, dat jonge, aanko mende portiers door hun directies een jaar of langer naar hotels in Engeland, Frankrijk en Duitsland worden gestuurd, om daar het vak te leren. Er gaat heel wat tijd over heen voor je werkelijk bent, die je,zijn moe?.; de steun en de toever laat voor de hotelgast". Enthousiast vertelt de heer Log over zijn vak en het is duidelijk, dat zijn beroep tevens zijn hobby is. Nu 31 jaar leden verruilde de thans 52 jaar oude heer Los zjn telmachi nes. staten en cijferlijsten, waarmee hij als gediplomeerd boekhouder de lange, zeurderige dagen vulde voor het enerverende en afwisselende ho- telbedrijf. eerst als telefonist, toen na een opliding in het buiten land als portjer. Nu is hij hoofd- portier en ,'fk zou er niet meer buiten kunnen. De afwisseling is aantrekkelijk en het is heerlijk, als je merkt, dat je voor de gast iets betekend". In z(jn functie als voorzitter van de Nederlandse „Gouden Sleutels" kan de heer Los volop steun Cn toe verlaat zijn voor hotelgasten, die in moeilijkheden verkeren. Moet u een hotelkamer in Hamburg hebben en vertelt men U daar, dat alles vol is? Bel een „Gouden Ieutel"-portier en het is praktisch zeker, dat U Uw kamer krijgt. Bekend is ook de ge schiedenis van de Duitser, die stad en land had afgelopen om plaatsen te krijgen voor een carnaval-festi viteit in Cannes. „Alles uitverkocht" kreeg hj steeds weer te horen. De „Gouden Sleutels" werden ingcscha- tels ons al Vanzelfsprekend zien de hoteldi recteuren zeer tevreden naar de ac tieve werkzaamheden van hun por tiers; ook de organisaties, die met toeristen te maken hebben: vereni gingen voor vreemdelingenverkeer, scheep- en luchtvaartmaatschappij en, verkeersorganisaties, etc. zijn absoluut van het belang van de „Gouden Sleutels" overtuigd: hun financiële steun is daarvan wel het tastbare bewijs. Deze steun stelt de Unie in staat, om de twee jaar een Europees Congres te houden: het eerstvolgende congres zal in fe bruari a.s. in Brussel plaats vinden de hotelportiers zullen dan alles te weten komen van de Wereldtentoon stelling, zodat zij hun gasten hier over naar behoren kunnen inlich ten. Deze congressen zijn ook belang rijk voor het verstevigen van de on derlinge vriendschapsbanden: vooral in een organisatie als deze natuur lijk bijzonder belangrijk. Vandaar ook. daj elk land eens per jaar een bijeenkomst organiseert, waarop alle aangesloten leden present moeten zijn. „Ik heb stellig de indruk, dat door onze Unie de hotelgasten anders tegenover de hotelportiers zijn gaan staan. Er ig voor onze functie veel meer waardering dan vroeger. Echt wel plezierig, want heus, ons vak is zo eenvoudig niet. Een hotelpor tier heeft werkelijk wel een andere functie dan een portier in een cafe of in een bioscoop". Onbewust streek de heer Los over de Gouden Sleu- op zijn uniformkraag; toonde toen z(jn manchetknopen, óók gouden sleutels: „Heb ik uit Zweden gekregen", vertelde hij trots- „het ls een soort onderscheiding.' Toen ons gesprek met de Leer Los beëindigd was, hebben wij nog even staan kijken en luiste ren naar een gesprek tussen hem en een Amerikaanse hotelgast, die alles wilde weten over de mogelijkheid van kamerreser vering in Kopenhagen. „Ze zeg gen, dat het er nu zo druk is verzuchtte de Amerikaan. De heer Los keek ons aan- „Gegarandeerd, dat deze gay1 kamers in Kopenhagen krijgt We hebben 's avonds nog even geïnformeerd: de Amerikaan had kamers in Kopenhagen. Dank zij de gouden sleutels van hotelportier Los...-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6