Premier Djoeanda zich tegen aanval verweerde van Hatta Op midden-Ja va lijden 80.000 mensen honger Communistische plannen om Indonesië te veroveren? Sovjet-plan raketten Om de weg naar de maan en andere lichamen te banen Nieuw met Sleepb oot - uit de koers - door vrachtschip overvaren Kapitein, zijn 5-jarig zoontje, broer en knecht verdronken Het 22.000ste schip in haven van Rotterdam: nieuw record Indonesië komt terecht in zeer rode maalstroom Voldoende vooroverleg bij de anti- Nederlandse maatregelen Van oud naar nieuw Ernstige aanvaring op Amsterdam-Rijnkanaal Verdwenen notaris terecht De watersnood in Ceylon Maandag 30 december 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maaltijden met veldmuizen Arbeiders wachtten niet op de regering Wat kan nog van het wrak gered worden? Koffieproduktie neemt sneller toe dan verbruik Nieuwe kernproef in Sovjet-Unie Extra- vervolgverhaal WEERBERICHT IS iel genaast Nu pas ontdekt Omhelzing Harde klap Stuurhut gesloten Oververmoeid? Meldde zich bij de politie Hulp van alle kanten bij de catastrofe y' yiy - y: aöWs-'i ,,'x 3 Mk: v. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wiselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets kouder. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens overwegend matige wind tussen west en noordwest. Dinsdag 31 december: zon op 8.50, onder 16.40 u. Maan op 13.03, onder 2.58 uur. De Nederlanders krijgen geen voorrechten Premier Djoeanda heeft zaterdag ontkend dat de maatregelen van de Indone sische regering om de Nederlanders te bewegen afstand van West-Irian te do eenomen zijn zonder voldoende vooroverleg. Hij zei tegen verslaggevers van de Indonesische persbureaus PIA en Antara, dat de anti-Nederlandse maatregelen eenomen zijn in overeenstemming met van te voren opgestelde plannen. Kennelijk vormden ziin woorden een antwoord op de aanval van Mohammed Halta, die kritiek heeft uitgeoefend op de manier waarop de Indonesische rege ring de campagne tegen Nederlanders voert. Djoeanda verwees naar de maatregelen, die het gevolg waren van de opzeg ging van de overeenkomst met Nederland, die tot stand kwam na de zogenaamde Ronde-Tafelconferentie en naar andere regeringsmaatregelen, zoals die met be trekking tot de overmaking van de winsten van Nederlandse ondernemingen en de wet op buitenlandse investeringen. Al deze maatregelen waren gericht op het aanknopen van normale politieke en economische betrekkingen met Nederland. Het voornaamste doel was het intrekken van de voorrechten, die de Neder landers in Indonesië genoten en de bevordering van de ontwikkeling van een krachtige Indonesische economie. Hij was van mening, dat Indonesië nooit een begin kon maken met de uitvoering van de plannen en maatregelen, als het moest wachten, totdat alle binnenlandse problemen geregeld zouden zijn. vervoersovereenkomst als het met Ja pan heeft gesloten, ook met andere landen hoopt te sluiten. ,,Dc KPM heeft ons gevraagd of wij bereid zijn haar schepen die geregeld tussen de Indonesische havens voeren, te char teren of te kopen. Wij zullen echter nooit op dit aanbod ingaan." „Wij zijn in elk geval niet van plan de Nederlanders voorrechten te verlenen. Hun belangen zullen in dit land op ge lijke voet behandeld worden met die van andere landen. Dit zal ons standpunt zijn als de onderhandelingen later her vat mochten worden. De Indonesische plannen om wapens te kopen houden geen verband met de recente ontwikkelingen in het land. Al lang geleden was Indonesië van plan wapens te kopen. Indonesië neemt in zijn strijd om West-Irian geen anti-westerse houding aan. Ik zou de Nederlandse leiders wil len vragen, welke bewijzen zij hebben om ons als anti-westers te brandmer ken." Tenslotte zei hij, dat er geen andere buitenlandse dan Nederlandse onderne mingen door de regering zijn overgeno men. Als dit toch is gebeurd, dan be rust dit op een misvatting en heeft de regering de fout ongedaan gemaakt, of is zij daarmee doende. Volgens het persbureau PIA heeft Djoeanda toegegeven, dat de arbeiders niet op de regering gewacht hebben toen zfj de Nederlandse ondernemingen over namen. Dit is gebeurd omdat elke over genomen onderneming eigen plannen had om de Indonesische economie te ontwrichten. De Indonesische premier voegde hieraan toe, dat de arbeiders, die van deze plannen op de hoogte waren, zelf, buiten de regering om, maatregelen hadden genomen.' Het zou een ramp voor de Indonesi- economie zijn geweest als de Ne- 2erlandse ondernemingen zichzelf had- mogen liquideren, want dan zouden 'i immers tijd hebben gehad om hun 'Sen plannen uit te voeren. De regering van Indonesië heeft de ederlandse ondernemingen niet ge- «ast, maar het beheer over deze bedrij- ®n aan zich getrokken om er zeker van 2ljn, dat zij blijven draaien en zullen erken voor de Indonesische economie. regering is er zich van bewust dat de Inrfatregelen' óie genomen heeft, het lilrt°nesisclle volk tijdelijk zullen doen Jaen. Maar deze maatregelen hebben i ^ingrijpende gevolgen voor de Ne- j j pioeanda legde er nogmaals de na ruk op. dat Indonesië geen oorlog met Neuerland wil, doch onderhandelingen om tot een vreedzame schikking inzake West-Irian te kunnen komen. Volgens PIA heeft Djoeanda voorts gezegd, dat Indonesië een dergelijke Op zijn bijeenkomst met de pers, waar in hij enige mededelingen deed over de Indonesische wapenaankopen, heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, ook enige mededelin- ge gedaan over de voedingstoestand in Indonesië. De internationale stappen, die Indonesië thans onderneemt, geschieden tegen de achtergrond van een nijpend tekort aan rijst in het binnenland. Sociale verzorgers hebben heden bekend gemaakt, dat in sommige delen van midden-Java, De Amerikaanse regeringsvoorlichtings dienst heeft zondagavond in zijn radio uitzending „De stem van Amerika" be kendgemaakt, dat men over bewijzen be schikt van het bestaan van een commu nistisch plan ter verovering van Indo nesië. Men was in het bezit gekomen van een geschrift van de algemeen-secre taris der Indonesische communistische partij, Dipa Nusantara Aidit, dat als lei draad voor de Indonesische communisten diende. Het boekje getiteld „Korte geschiede nis van de communistische partij in In donesië", was vin de hand van Dipa Nusantara Aidit en reeds gedrukt in de cember 1955 in India. Een woordvoerder van de Amerikaanse voorlichtingsdienst zei dat men er geen speciale betekenis aan moest toekennen dat de bekendma king juist nu geschiedde. Dit kwam al leen doordat men pas thans het boekje had ontdekt. ongeveer 80.000 mensen te lijden hebben onder een tekort aan voedsel. Het be treft hier streken, waar ook in het ver leden veelal voedselnood heeft geheerst. De minister voor sociale zaken deelde op deze persbijeenkomst nog mee, dat in sommige districten een deel van de bevolking zich voedt met veldmuizen. Het militaire bestuur in midden-Java heeft bekend gemaakt, dat in deze streken 10.000 ton rijst zal worden ingevoerd en dat voorbereidingen worden getroffen om een deel van de bewoners over te bren gen naar zuid-Sumatra. Volgens hem was er beslist geen ver band tussen de uitgave van het geschrift en de huidige gebeurtenissen in Indone sië. De brochure zou de Indonesische communisten aansporen deel te nemen aan een coalitieregering om alle anti communistische partijen te vernietigen. Ook moest alies in het werk gesteld worden om stemmen te winnen, zodat de communisten de vak- en jeugdbewe; onder controle konden krijgen. Men moest met de Indonesische kapitalisten samenwerken, hoewel hun industrieën la ter overgenomen zouden worden. Bjj deze beweringen sluit een artikel in de New York Times aan. Daarin wordt gezegd, dat president Soekarno en zijn aanhangers rechtstreeks hebben gespeeld in de hand van de communis ten. die van plan zijn op zekere dag Indonesië in hun nieuwe rijk te omhel zen. Ordelijke en wettige vooruitgang ko men de samenzweerders van Moskou niet goed uit; dezen willen politieke en economische ontbinding. „Het was alles goed en wei om tegen de Nederlanders uit te varen in de naam van het kunstmatig verschil inzake soe vereiniteit over Nieuw-Guinea, maar de koers die ingeslagen is. heeft uitgenodigd tot een nieuwe en dodelijke inmeniging." Het blad voegt eraan toe: „Wat ge beurd is kan niet ongedaan worden ge maakt. Hoeveel gered kan worden van het wrak blijft nog te bezien". Zaterdagochtend heeft zich op het Am sterdam-Rijnkanaal ter hoogte van Breu- kelen een scheepsongeval voorgedaan, dat vier mensen het, leven heeft gekost. De vier ton nietende motorsleepboot „Roelie", op weg rn Zwartsluis naar Zeeland, iverd aangevaren door de met stenen geladen vrachtboot Vertrou wenwaarna de „Roelie" water maakte en sonk. Zaterdagavond heeft een drij vende bok uit Amsterdam de motorsleep boot gelicht, waarvan de foto een beeld geeft. Met het Engelse scllip „Captain Coolc' j zijn op 21 december 1060 repatriërenden I rechtstreeks naar Nederland vertrokken. Het aan boord gaan van de vele vaders, moeders en kinderen De Sovjet-Russische hoogleraar Blagon- ravof schrijft in een artikel in het tijd schrift „Sovjetskaja Aviatsija", dat de Sovjet-Unie binnen korte tijd opnieuw kunstmanen zal afschieten, spoedig ge volgd „door de eerste raketten om de weg naar de maan en andere hemellichamen te banen". Volgens Blagonravof is de dag niet ver meer, dat de apparaten in de kunstmanen hun kracht aan atoombatterijen zullen ontlenen en dat atoomtreinen met de snelheid van vliegtuigen zullen reizen. Hij zegt voorts, dat er al plannen zijn ont worpen voor kleine verplaatsbare atoom centrales op rupsbanden voor gebruik in bergachtige streken en in het hoge noor den waar geen natuurlijke energiebron nen zijn. Hij achtte het voorts een van de voor naamste taken van de sovjet-wetenschap zonneënergie in elektriciteit om te zetten. Het vraagstuk van draadloze geleiding van energie was volgens hem reeds onder handen. De directeur van het Amerikaanse Van- guard-satellietprogram, dr. John Hagen, heeft gisteren voor de televisie verklaard, dat de V. S. „binnen niet te lange tijd" weer zullen proberen een kunstmaan te lanceren. Hij wilde echter geen mogelijke datum voor deze proef noemen. Er worden nu reeds plannen gemaakt om het Amerikaanse kunstmaanprogram ma van het Vanguard-project te verbete ren. Wat na het Vanguard-project gedaan kan worden, zal afhangen van de steun van het Congres en het ministerie van defensie, zo zei Hagen. De voorzitter van de Amerikaanse com missie voor het internationale geofysische jaar, dr. Joseph Kaplan, verklaarde gis teren, dat de Sovjet-Unie op „zeer bevre digende wijze" wetenschappelijke gege vens over de tweede spoetnik bekend maakt. menu van de dag Oudejaars- potpourri Fijne doperwtjes, worteltjes, 'tietjes en appelmoes (uit blik) met gevulde eend of gons en pommes chipes fek (patates frites") Volgens het Amerikaanse ministerie van landbouw neemt de wereldkoffieproduk- tie sneller toe dan het verbruik. Ver wacht wordt, dat er aan het einde van het marktjaar 1957/58 'n koffieoverschot zal zijn van ongeveer 20 miljoen balen. Dit zou het hoogste overschot zijn sinds het marktjaar 1946/1947. Verklaard wordt .nog, dat er aanwijzin gen zijn, dat de produktie van 1958 59 aanmerkelijk groter zal zijn dan die van 1957/58. Men kan nauwelijks aannemen, dat de consumptie even snel zal stijgen, zodat de koffie-voorraden waarschijnlijk verder zullen toenemen. De exporteerbare koffie-produktie op de wereld wordt voor 1957/58 gesteld op 41.5 miljoen balen. De vier ton metende motorsleepboot „Roelie" uit Zwartsluis Is zaterdagmorgen in het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoogte van de gemeente Breukelen door een met stenen geladen vrachtschip aangevaren. Aan boord bevonden zich vier personen, die met de sleepboot ten onder gingen en verdronken. Hun lichamen zijn 's avonds om half negen geborgen, nadat een drijvende hok uit Amster dam de „Roelie" had opgetakeld. De gezonken boot was vrijdag uit Zwartsluis vertrokken met aan boord de 32-jarige kapitein A. J. Meijwaart uit die plaats, zijn 5-jarig zoontje, zijn 22-jarige broer, de heer B. Meijwaart uit Genemuiden en de 27-jarige knecht, de heer H Boef. bi 7w zvid-°osten in Friesland wordt I De luiders •oudi het jejj, cvnde van het jaar nog vastge aan het z.g. st.-lhpmaslia^cn. „van het oud naar nieuw" los sen elkaar af. Hierboven een foto uit Katlyk by Heerenveen, Omstreeks half zes zag de schipper van de vrachtboot „Vertrouwen", de heer A. J. Bakcls uit Utrecht, die met zijn boot geladen met stenen onderweg was van Utrecht naar Vlieland, plotseling de scheepslichten van een boot op zich af komen. Deze stevende schuin op hem af en een aanvaring was niet meer te voor komen. Met een harde klap raakten de beide vaartuigen elkaar. In de steven van de sleepboot sloeg een enorm gat. De boot sloeg over de kop en werd door de „Vertrouwen" overvaren. Onmiddellijk meerde de vrachtboot langs de wal en richtte de scheepslichten op de plek waar de aangevaren sleepboot ten onder was gegaan. Inmiddels passeer den ook andere schepen, die de plek waar de ramp was gebeurd met hun lichten afbakenden. Hun sirenegeloei alarmeer den de enkele bewoners, die langs de ka- naalstrook wonen. Onmiddellijk werd de politie to Breukelen gewaarschuwd en de rijkspolitie te water uit Nigtevegt. De gehele morgen heeft men op de plek van de scheepsramp gedregd, omdat men aanvankelijk in de veronderstelling ver keerde dat er een open vlet was aangeva ren. In de loop van de ochtend werd con tact opgenomen met een bergingsmaat schappij te Amsterdam. Ruim twee uur namen de bergings werkzaamheden in beslag. Omstreeks acht uur slaagde men erin de sleepboot op t,e takelen, waarna met het leegpompen van het vaartuig kon worden begonnen. In de stuurhut bevonden zich de schip per en zijn knecht. Beide mannen heb ben geen kans meer gezien over boord te springen. De politie vond namelijk de deur van de stuurhut nog gesloten. In het vooronder sliep het 5-jarige zoon tje van Meijwaart en de broer van de schipper, die in hun slaap door de ramp werden overvallen. De heer Meijwaart had vier kinderen. De „Roelie", die werkzaamheden ver richt in Zeeland in het kader van het Deltaplan, zou naar Zeeland gebracht worden, waarna de bemanning met de trein naar Zwartsluis terug zou keren om daar het weekeinde door te brengen. Dit met uitzondering van de knecht Boef, die in Leimuiden zou blijven om daar de verjaardag van zijn verloofde te vieren Zij was tevoren reeds naar Leimuiden vertrekken. Aanvankelijk zou de knecht in Amsterdam van boord gaan maar men was zo snel de IJssel over gekomen, dat hij later besloot in Utrecht het schip verlaten en daar de bus naar Leimuiden te nemen. Dc schipper stond als een zeer kundige kapitein bekend. Men houdt zich momen teel met de vraag bezig hoe dit ongeval is kunnen gebeuren. Gedacht wordt aan de mogelijkheid dat de schipper door slaap overmand is geworden als gevolg van de lange vaarweg, die hij die nacht had afgelegd. Er was tijdens de aanvaring goed zicht en praktisch geen scheepvaartverkeer. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak week de „Roelie" plotseling van zijn vaarroute af en stevende aan bakboord zijde op het vrachtschip af. Tijd om het roer te keren had de heer Bakels niet meer. Uit het technisch onderzoek, dat de rijkspolitie te water heeft ingesteld, is ge bleken, dat de sleepboot geen technische afwijkingen vertoonde. Ook de stuurin richting was tn goede staat. (Van .onze Amsterdamse redactie) De 55-jarige notaris G. A. R. uit Heem stede, die door de Amsterdamse politie en Interpol werd gezocht wegens verduiste ring ten nadele van de door hem beheer de Joodse nalatenschappen, heeft zich in de afgelopen nacht vrijwillig gemeld bij het hoofdbureau van politie te Amster dam. Voorbijgangers hadden rechercheurs reeds zaterdag gewaarschuwd, dat een personenauto, waarvan uiterlijk en ken teken beantwoordde aan de verspreide beschrijving, op de Reinier Vinkeleskade te Amsterdam stond geparkeerd. Terstond werden toen rechercheurs bij de wagen geposteerd maar hun wachten was ver geefs. Daar liet R. zich niet zien. Gebleken is, dat hij kwitanties uit schreef ten laste van onder zijn beheer staande Joodse nalatenschappen, deze van een valse handtekening voorzag en het geld zelf opstreek. Wanneer een erfge naam zich meldde werd deze prompt uit betaald. R. dekte deze uitgave dan weer door een nieuwe kwitantie. Tot op dit mo ment heeft men verduisteringen tot een bedrag van drie ton achterhaald. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft bekend gemaakt, dat dc Sovjet-Unie zaterdag een kernproef heeft genomen in Siberië. Er werden geen verdere bijzonderheden verstrekt. Voor het laatst werd op 10 oktober be kend gemaakt, dat de sovjets een kern proef hebben verricht. Van morgen af brengen we naast ons gewone feuilleton nóg een da gelijks vervolgverhaal. De inlei ding tot het stuk boeiende Franse geschiedenis vindt u vandaag el ders in het blad. Britse en Amerikaanse oorlogsschepen worden in het begin van deze week in Colombo verwacht met hulpgoederen voor dl bevolking van Ceylon, die geteisterd is door catastrofale overstromingen. Min stens 300.000 mensen zijn dakloos gewor den. Vliegtuigen van de Indiase luchtmacht zijn bezig met het afwerpen van voedsel en medicijnen boven de zwaarst getroffen gebieden. President Eisenhower heeft gisteren b"- vel gegeven dat een vliegdekschip met. 30 helikopters aan boor, twee onderzeeboot jagers en een geleidesch,p voor vliegbo- ten met voedsel en medicamenten uit Sin gapore en de Perzische Golf naar Ceylon varen. Ook Nederland en Japan hebben hulp aan Ceylon beloofd. Nederland zendt bloedplasma, Japan verdovende middelen. Om even half een zondagmiddag stoomde het Franse s.s. „Les Glières" de Nieuwe Waterweg binnen, komende van Manilla en bestemd voor Rotterdam. Daarmee is voor het eerst in de geschiedenis het aantal in één jaar te Rotterdam binnengekomen schepen op 22.000 gebracht. In dit cijfer zijn niet begrepen de schepen, die de pieren van Hoek van Holland binnenvaren met bestemming Maassluis, Vlaardingen, Dordrecht of andere havens. In dat geval zou het getal met ongeveer 2900 moeten worden verhoogd. f Verleden jaar werd op 27 december het 21.000ste schip genoteerd. Dat was toen een record, maar het is dit jaar dus belangrijk verbeterd. t De „Les Glières", groot 7240 brt, is eigendom van de Cie des Messageries J Maritimes te Parijs. Ze heeft ligplaats genomen in de Maashaven. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1