Nieuws uit en SW leek bij 3-1 geslagen, maar haalde bijna de winst binnen Jan Schmitz bespeelde het orgel van de St.-Liduinakerk TAFELTENNIS-NIEUWS OUDE TIJD Excelsior '20 en D.H.S. deelden de punten Geheii «en-hulp RAYON-TENTOONSTELLING YAN S.C.V. DE POSTDUIF R.-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „ST.-LIDUINA Uit die goede Sport tijdens het iveekeinde c De schoonste en allerschoonste Spoetnik gesignaleerd Laatste kwartier was Schiedams Diefstal op scliip Spirit dames wonnen in Dordt met 5-0 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT J Burgerlijke Stand Poldervaarters stonden geen revanche toe MAANDAG 30 DECEMBER 1957 PAGINA 2 BOTSING DIRK JANSZ. ZWART GEEFT NIEUWJAARS CONCERT SINGELKWARTIER GEEFT FEESTAVOND RUIT VERNIELD GEEN KERSTBOOM. BRANDJES WINDKORENMOLEN „DE VRIJH 2685 gulden gestolen, waar van 700 teruggevonden zijn Missiaen Hockey- en handbalcompetitie DWS-handbal MET PENSIOEN HONDEN BIJ DE DIERENBESCHERMING De vierde klassers /N ROTTERDAM: Aert tvf,e1 toneel-51?.. Het keurmeesterskorps, bestaande uit de heren G. 3ooden, C. Apon, H. Pijpers, Aib. Buyt, uit Rotterdam en A. Beguin uit Gorinchem, heeft zaterdagmorgen op de door de „S.C.V. de Postduif" geor ganiseerde grote rayontentoonstelling geen eenvoudige taak gehad. De kwaliteiten van de uit Schiedam. Vlaardingen en Overschie aangevoerde renpaarden van de lucht ontliepen dit jaar elkaar maar weinig. Als schoonste duif van het geheel werd uiteindelijk aange wezen de duif van de heer J. Bodegom uit Vlaardingen. Deze duif maakte deel uit van een hok van vier, dat in de kampioen- klasse meedong naar de hoogste titel. Het hok van de heer A. Pronk, eveneens uit Vlaardingen, werd echter in deze klasse kampioen met een totaal van 366Vi punt. Dit komt neer op een gemiddelde van 91-6 pnt. per duif. Tweede werd het hok van de Gebr. Poelman, met 366 pnt., terwijl de vier duiven van mevrouw Vlielander met 364'/* pnt. een uitstekende derde plaats bezetten. Verder werden als schoonste in hun klasse bekroond de navolgende dui ven: Oude duiven, J. Bodegom; idem dof fer, H. C. V. d. Kant. Jonge duiven, P. Kop penhagen; idem doffer. Adr. Pronk. Hoe wel vanaf vier uur reeds voor het publiek toegankelijk, werd eerst om zeven uur de tentoonstelling officieel geopend. Namens de tentoonstellingscommissie voerde de heer J. Broeders als eerste het woord. „Het is gebruikelijk", aldus spreker. ..het vliegseizoen met een tentoonstelling te besluiten. Er was dit jaar gerekend op ruim achthonderd duiven terwijl er maar 500 werden ingezonden." De heer Broe ders bracht dank aan de medewerkers en gaf vervolgens het woord aan de voorzitter der S.C.V. de Postduif", de heer P- van Os. Deze sprak de wens uit. dat de uit spraak van de jury voor de inzenders bevredigend mocht zijn. Ook hij betreur de, dat de inzendingen dit jaar beneden de verwachtingen zijn gebleven. Mogelijk dat een volgende keer de uitstekende acco modate welke de Arcadezaal voor der gelijke shows biedt, meer duivenhouders zal stimuleren hun dieren in te zenden. Na de tentoonstellingscommissie dank te heb ben gebracht voor het veelomvattende voorbereidingswerk. verklaarde hij de show vbct geopend. Bij de verkoop van duiven, geschonken door houders uit de omgeving en zelfs uit Eindhoven, waar van de opbrengst dient ter bestrijding van de onkosten, bracht een der duiven 38,op en was 5,het laagste be drag. De jongste inzender was de 19-jarige A. Houtsma, die in de klasse voor late jonge duiven oen zeer eorvollevermelding wist .te behalen. De vader van deze -drift werd vorig jaar eerste in een vlucht op Orleans. Vermeldenswaard is ook hoe sommige duiven blijk van herkenning ga ven wanneer hun eigenaar voor de kooi verscheen Anderen reageerden echter in het geheel niet. Opvallend was ook hoe keurig verzorgd de dieren er uitzagen. De duiven ook buiten het vliegseizoen in conditie te houden, getuigt immers van een ware liefde voor deze sierlijke vogels. De belangstelling was zaterdag en gis teren bevredigend. De prijzen, welke be stonden uit bekers en siervoorwerpen, werden zondagmiddag om 4 uur door voor_ zitter Van Os aan de winnaars uitgereikt. Deze tentoonstelling is weer een stuk pro paganda geworden voor de duivensport in het algemeen, die toch onder een van de meest gewilde vrijetijdsbestedingen mag worden gerekend. Onze abonnee, de heer G. van Duimen, kwam ons vertellen, zaterdagavond te on geveer 2 3 minuten over zes duidelijk gedurende twee of drie minuten de Spoet nik te hebben waargenomen. Hij had za terdag in onze krant de aankondiging ge lezen en was op de uitkijk gaan staan. De Spoetnik stond helderder dan een ster aan de hemel en bewoog zich zeer snel. Hij kwam uit het zuidwesten, recht boven de rivier, en was ook met het blote oog heel goed zichtbaar. De heer van Duimen vestigde de aan dacht van een passerende dame op het merkwaardige verschijnsel, maar deze verklaarde, niet genpeg fantasie te heb ben, om er zich druk over te maken. Een jongen van vijftien jaar keek even en I rende toen weg, blijkbaar om de lui thuis te gaan waarschuwen. Zondagavond was de Spoetnik niet waarneembaar. De heer Duimen heeft z'n i waarneming schriftelijk naar het obser vatorium te Utrecht gerapporteerd. Een vrachtauto, bestuurd door J. W. P,. uit Rotterdam, kwam zaterdagmiddag op de Rotterdamsedijk in aanrijding met een motorwagen van de R.E.T., toen de chauf feur plotseling moest remmen voor een auto die uit een rij geparkeerde wagens de rijbaan opreed. De vrachtauto slipte daarbij en draaide toen de trambaan op tegen de tram. die licht beschadigd werd. De voorzijde van de vrachtauto werd in gedeukt. Met een politdejeep is de auto van de trambaan gesleept en daarna met een kraanwagen naar Rotterdam ge bracht. De tram had tien minuten vertra ging. Op nieuwjaarsdagmiddag te 4 uur geeft de .orgelist Dirk Jansz. Zwart een orgel bespeling in het kerkgebouw aan de West- vest. Het programma vermeldt werken van Paradies. Scarlatti, Handel, Guilmant en Samuel de Lange, alsmede koraalbe werkingen van Jan Zwart en de concert- gever. Er zal ruimschoots gelegenheid zijn tot samenzang. Het orgel- en zanguur is vrij toegankelijk. De Vereniging „Het Singelkwartier" geeft zaterdag 4 en 11 januari een feest avond in de grote zaal van Gebouw Ar cade. Twee jongens. 16 en 19 jaar oud, heb ben zondagmiddag tijdens een stoeipartij de etalageruit van de winkel van P. S. H. M. A. op de Hoogstraat vernield. Zij hebben zich daarna vrijwillig bij de po litie gemeld. Om te voorkomen dat in Kethel het nieuwe jaar begint met talloze kleine kerstboombrandjes wordt de bewoners van dit stadsdeel verzocht hun kerstbo men op 2 januari pas na 2 uur af te staan aan de inzamelaars. De boompjes zullen dan 's avonds onder toezicht worden ver brand bij de vijvers aan de Hargsingel. Het feest begint er om zeven uur ratting ging Volendam demonstreren, hoe ?r tegen wind in gespeeld dient te wor- De 20 voorsprong voor rust en dc 3—1 stand, wclke in de 7e minuut na de hervatting werd bereikt, zijn voorten Daardoor werd de dekking verwaar- Volendam, dat superieur was aan S.V.V. ioosd en spil Maurer werd door Van Pelt niet voldoende geweest om de beide I „genomen". Het schot van de Schiedam- mer werd van richting veranderd, waar door Keizer het nakijken had: 2—1. punten in handen te houden. Noncha lance van de verdediging stelde S.V.V.. dat er maar weinig van terecht bracht, toch in staat om naast de Volendam- mers te komen, die uiteindelijk nog heel erg blij mochten zijn, dat zij tegen het plotseling geïnspireerde S.V.V. de 33 stand konden handhaven. In de eerste helft, met de wind in de rug. was Volendam heer en meester. Kwa men de Schiedammers toch tot aanvallen, dan was hun driehoeksspel "te doorzich tig en werd er veel te lang getreuzeld. Meer dan twee goede schietkansen kreeg S.V.V. dan ook voor de pauze niet en doelman Keizer wist met die schoten van Könemann en Van Pelt wel raad. Het voortdurend overwicht van de thuis club leidde tot twee doelpunten. Beide keren bereidde Tol die inzetten voor. De eerste kwam tot stand uit een boog- bal van Tol, waardoor Smit met het hoofd kon scoren en de tweede treffer werd eveneens met het hoofd achter Tap gede poneerd. toen Smit keurig oen corner van Tol opving. In de eerste vijf minuten na de her- Een vloeiende combinatie tussen Jonk en Tol werd evenwel 2 minuten later door Dick van dichtbij keurig afgerond en Vo lendam scheen, veel beter spelend, met die 31 voorsprong op een royale zege af te stevenen. Door nonchalance liep het echter an ders. S.V.V. bleef stug doorwerken en in de 29e minuut kon Könemann op een pass van Van Hees ongestoord doordribbelen. Könemann kon ook zonder moeite de bal voor de voeten van de meegelopen Van Hees leggen, die raak schoot. Nog maar nauwelijks van de schrik bekomen, kreeg Volendam opnieuw een „tik" toegediend. Dat was in de 31e mi nuut, toen Könemann vrij spel kreeg door niet resoluut ingrijpen van de Volendam- defensie. Hard en laag bracht hij de par tijen op gelijke voet en gesterkt door die stand kreeg S.V.V. dn de slotfase een -licht overwicht. Het werd toen nog ge ducht oppassen voor de thuisclub, die echter toch geen score-wijziging meer toe stond (33). De schaakvereniging „Het, Zwarte PaarcT' organiseerde zaterdag voor de tweede maal een toernooi, waaraan een veertigtal schakers uit alle delen van het land deelneemt. Men ziet hier C. Groeneweg van Het Zwarte Paard en J. van Oort van de Schaakvereniging Waddinxveen. Hier tonen de vijf keurmeesters de vijf beste duiven van de tentoonstelling, die zaterdag en zondag in Gebouw Arcade is gehouden. De heer G. Booden met de jonge duivin van F. Koppenhage, Schiedam, met 92 punten, de heer Alb. Bui met oude doffer van de heer H. C. v. d. Kant, Schiedam, met 92% punt, de heer C. Apon met de schoonste van het geheel kam pioensklassevan de heer Bodegom uit Vlaardingen met 92 2 p., de heer H. Pijpers met de schoonste jonge doffer van de heer A. Pronk uit V laar- dingen met 92 punten, de heer A. C. Beguin met op een na de beste oude duif van de Gebr. Poelman uit Overschie. De eerste helft van de competitie zit er bijna op. Vanwege de feestdagen wer den de vorige week geen competitiewed strijden verspeeld. Dit is ook over het algemeen deze week het geval. Daarna worden in de eerste weken van het nieuwe jaar verschillende restanten verspeeld in afwachting van de tweede competitiehelft. In de overgangsklasse werd wel ge speeld en Noad moest de strijd opnemen tegen Wifra 2 uit Rotterdam. Deze windkorenmolen werd in 1785 op gericht, staande aan de Noordvest tegen over de distilleerderij van de N.V. Her man Jansen, en onlangs gerestaureerd. In de resolutie van de Vroedschap d.d. 12 april 1785 wordt het volgende vermeld: „Is gelezen de Requeste van de Boek houder en Commissarissen van de nieuw te stigten koornwindmolen „de Vrijheid", en van Jan van der Valk alhier". De re kwestranten gaven daarin te kennen, dat zekere sloot „lopende langs de Noordvest van deze Stad. althans voor het grootst gedeelte betimmerd wordende, zij Sup plianten meede zeer gaarne voor zoo ver re die sloot langs hunne resp. huizen en erven, staande in de Zijlstraat, toch uitko mende aan de Noordvest, is strekkende, dezelve zouden doen dempen en betim meren." De rekwestranten hadden bij hun re- kweet een tekening gevoegd, en verzoch ten zulks op die voet uit te voeren „mits gaders op zodanige rojing als voor an deren, aan de Noordvest getimmerd heb bende" door Ed. Gr. Achtb. was bepaald. Na deliberatie werd goedgevonden het verzor'-. van de rekwestranten in handen te steU'n van heren Burgemeesteren en Gecommitteerde Vroedschappen, en daarop te disponeren als zij zullen oorde len te behoren. En het oordeel was. dat toestemming werd verleend voor het dem pen van bovengenoemde sloot. He.t resultaat was een 3-7 nederlaag te gen dit sterke team dat ook in de strijd om het kampioenschap betrokken is. Toch heeft Noad goed partij gegeven en van de Wifra-mensen werd meer dan mid delmatige inspanning vereist. J. Verstegen speelde weer geconcentreerd en met wat meer elan wat tot gevolg had dat hij 2 winstpartijen op zijn naam bracht. Zijn verdediging was goed gesloten en retour neerde de smashes van zijn tegenstan ders op een wijzv die weinig kans gaf een werkelijke shot uit te voeren. Hij versloeg Edenburg en N. Kuijk doch moest na een goede partij tegen Wifra's sterkste man N. v. Houten een nederlaag accep teren Het derde Noad-punt kwam van het bat van N. Almendinger die N. Keijk ten tweede male deze middag een neder laag toebracht. Een goede prestatie van deze Noad-speler die beter in vorm bleek dan tegen DOS 3 doch die met zijn min der vaste aanval nu en dan te veel riskeer de Het was jammer dat J. Meuldijk deze keer faalde. Had bij evenals tegen Maas stad 2 winst kunnen maken dan was een kleine verrassing zeker niet uitgesloten gvweest. Het dubbelspel was ten slotte voor de gasten die daarmee de overwin ning een wat royaler aanblik gaven READY Ready speelde niet maar treedt a.s. maandag in het strijdperk tegen Xer xes 1 dat momenteel de 3e plaats bezet. Het thuisvoordeel van Ready kan mo gelijk de doorslag geven en daar houden we het dan maar op. T.S.F. bezet in haar afdeling op het ogenblik de derde plaats met 4 punten achterstand op Aveco en Germinal. In de 2e helft komen deze beide tegenstanders echter nog op bezoek in de beurs. Voor het eerst in het nieuwe jaar ontmoet TSF a.s. donderdag 2 januari VBP 2 en beide punten kunnen weer mee naar Schiedam genomen worden. Verder zij nog medegedeeld dat a.s. don derdag om 8 uur in de Beurs voor niet- competitiespelers nog gelegenheid bestaat zich in te schrijven voor de Schiedamse Tafeltenniskampioenschappen, die volgen de week gehouden zullen worden en ook zijn er nog enkele kaarten beschikbaar voor de finale-avond in Tivoli op zaterdag 11 januari. Op dit tafeltennisevenement komen we volgende keer nog nader terug. Met het oog op de vakantie en de lange winteravonden, die in aantocht zijn. heeft men voor jong en oud een keuzelijst sa mengesteld over knutselen, handenar beid en binnenhuisspelen. Voor allen, die handenarbeid willen beoefenen is een boek over het te gebrui ken materiaal met voorbeelden ernaast 'n bron van nuttige gegevens en nieuwe ideeën. Naast uiteenzettingen over het verwerken van bekende materialen zo als hout, raffia en klei heeft de biblio theek boeken over het stempelen op pa pier en stof en het maken van draadfi- gureo. Bovendien zal men in onderstaande lijst lectuur aantreffen met wenken voor ou ders om kleuters met spelletjes bezig te houden. VOLWASSENEN ALGEMEEN: G. Bak Ik kan het zelf; J. v. Gelder en J. v. Praag Grond slagen van de handenarbeid; A. Groen Handenarbeid; H. Th. Janssen Het grote handenarbeid-boek; L. de Jong en M. Verhaaff Kleuters kunnen werken; A. Meiling en D. Rutimg Vrij vormen; A. M. Nörvig Kinderspelen en handen arbeid; A. Schoeien Handenarbeid vrij en blij; H. Th. Veringa en L. Zweer- man Handenarbeid voor zieke en her stellende kinderen; R. Zeohldn Binnen blijven bezig blijven; R. Zechlin Wat onze handen kunnen maken. AFZONDE RUT JK E ONDERWERPEN: M. C. Blöte-Obbes Speelgoed; P. Bult- huis-v. Dietz. Zelf weven; H. Carlier Raffiawerk; B. Jessen Raffia; K. Jon- gejan Zakmeswerk; G. Kaptein Klei; P. Lantinga Rietvlechten; C. van Nieuwen'hoven Vlechtende handen; J. Oosterman Vormgeving in klei; R. H. Pesch Wat wii van leer kunnen ma ken; G. T. B. Remkes Handboekje voor de houtbewerking; A. Stam Stem pelen op papier en stof. SPELLEIDING EN SPELEN; J. Bode graven Mastklimmen; E. M. van Dif- felen Speel je mee?; M. de Haas- Westerkamp 't Is feest vandaag; W. van Hoesel 1500 spelen voor de jeugd; J. Lugten Gezelschapsspelen voor oud en jong; J. Schaap Wat spelen we?; F. Schub Wonderlijke problemen. JEUGD ALGEMEEN; A. Duyser en A. Weiss Ha! Handenarbeid voor jongens; A. Duy ser en A, Weiss Ha! Handenarbeid voor meisjes; T. Vos Wat zal ik nu eens doen? 7-11 jaar; T. Vos Wat zal ik nu eens doen? 11-15 jaar; r. Woll- mann Ik kan knutselen. AFZONDERLIJKE ONDERWERPEN: M. C. Blöte-Obbes Kijken en maken; de feesten van het jaar; M. C. Blöte- Obbes Kijken en maken; van materi aal uit de natuur; N. Bothof en J. van Dijk Vlechten met pitriet; A. v. Breda Plezier met papier; H. Carlier Een voudig kartonwerk; H. Carlier Werk met karton; E. Gerritsen-Veen Eenvoudig weven; J. Houtman Het scheepjesboek; L. de Jong Figuurzagen; L. de Jong Maak groter speelgoed; L. de Jong Poppen kast en poppen maken; C. van Laere Spelend vormen; W. Oakley Het jon- genstiimmerboek; L. M. van Oordt Poppen en dieren van draad; L. M. van Oordt Raffiawerk; L. M. van Oordt Waardeloos materiaal voor waardevol werk; L. M. van Oordt Werken met touw; K. de Vries Rond de tafel met pitriet en raffia. SPELEN: J. Funoeman Speel 'ns poppenkast; A. v. Oorschot en H. Beniz van den Berg Hokus Pokus, dat kan ik ook; L. Roggeveen Doe je mee?; N. G. Vlot Speel gezellig!; M. de Vries Hoera! Daar is de poppenkast. Uit de bureaulade van de marconist aan boord van de Noorse tanker „Hallingdal", dat bij Tankercleaning N.V. ligt, is zon dag een bedrag van 2685 gulden gestolen. Later werd een bedrag van 700 gulden teruggevonden in de stuurhut. Het geld was bestemd voor het betalen van de gage. De daders zijn onbekend. (Van onze muziekmedewerker) Jan Schmitz, organist van de St.-Jaco- buskerk te Den Haag, had gisteravond in de „Frankenlandse" kerk een ongedacht groot gehoor. Zijn programma en de wijze waarop hij dat uitvoerde was die aandacht meer dan waard. Het Preludium en Fuga van Bach en het concert in Bes van Han del waarmee het concert opende konden wij door omstandigheden helaas niet be luisteren. Het „Grande Piece Symphonique" van Caesar Fran-ck, een uitermate goed voor dit orgel geschikte compositie werd met volkomen begrip voor het weidse karak ter van deze muziek gespeeld. De „Fam- taisie pastorale" van Krikel-Kuohar was een zeer levendig, vriendelijk en interes sant stuk, door Schmitz virtuoos gespeeld en geregistreerd. In het Canzona en Rhapsodie van Langlais konden we met genoegen het fraaiklinkende volle werk van het orgel beluisteren; Schmitz was hiermee terecht niet al te royaal, hoe ver leidelijk het voor een organist ook mag zijn, zijn instrument eens de volle adem te geven! Messiaen's muziek vormt een hoofdstuk apart in de orgel-litteratuur, zoals Mes- si aen trouwens ook zelf een bijzondere fi guur is. Zijri betekenis staat nog niet ge- G. Evers Bastsnïjwerkj heel en al vast, maar stellig is hij een van de weinige moderne componisten na Caesar Franck, die belangrijke orgelmu ziek hebben geschreven. Na Bach en Han del en op een toch wel iets lager niveau Reger, zijn er behalve de Franse tak Franck, met zijn beroemde leerling Widor en voorts Guilmant zeer weinigen die het orgel als concert-instrument op zijn eigen waarde juist hebben geschat. Messiaen doet dat in elk geval wel en op een zeer eigen wijze. Het stuk „Dieu parmi nous" is misschien niet represen tatief voor zijn werk, dat vrij moeilijk te horen en te doprgronden is. maar stellig heeft het de verdienste dat het ook de weinig geoefende toehoorder een denk beeld geeft van nieuwe lijnen waarlangs zich een nieuwe orgelkunst kan ontwik kelen. In „Dieu parmi nous" schrijft Mes siaen hevig-emotionele, felle en sterke muziek, die door compacte, wrange ak koord-vormingen een zeer geladen sfeer heeft, van een moeilijk ingehouden, later jubelend uitbastende, triomfale vreugde. Prachtige, boeiende muziek en door Jan Schmitz magistraal gespeeld. Deze orgelbespeling was dus de 2e in een reeks, waarvan wij hoipen dat zij nog lang niet aan een einde is. De grote be langstelling doet het beste hopen voor een bloeiende interesse in de machtige „Ko ningin der Instrumenten", zoals het orgel ondanks zijn mannelijk karakter wel ge noemd wordt. Deze orgelbespelingen zijn de vruchten van een wel zeer te waarde ren initiatief en we hopen gaarne het uit stekend klinkende orgel van de dekenal© kerk nog dikwijls op deze manier te mo gen beluisteren. Met een gewijzigd elftal zijn gisteren de dames van Spirit X naar Dordt getogen om het voor het laatst dn dit jaar nog eens te proberen. Cobi van Lingen op de midvoorplaats en Co van Alphen rechts binnen bleken speerpunten, wier stoot kracht Dordrecht niet wist te pareren- Ondanks de storm is het een vlotte wed strijd geworden, waarbij voor rust vier maal het doel van Dordrecht werd door boord. Coby van Lingen nam er twee voor haar rekening en Conny van den Broeke met Ria van Alphen ieder een. OoK na de thee waren de oranjedames de baas en maakte de linksbinnen met een twee de doelpunt de vijf vol. Een door de kou verstijfde Mieke Otjens heeft tijdens deze wedstrijd niet de kans gekregen haar ta lent als doelvrouwe te tonen. Twee strafbuIlyV waren voldoende O"" heren I op eigen veld met 2—1 feg«" H.B.S. te doen ondergaan. Het is een spor tieve strijd geworden, maar het temp" bij de oranjemannen was te laag en bo vendien ontbrak het beslissende schot in de aanval. Met een Haagse 10 voorsprong werd gedraaid. Wel wist H. Terbraafc tien minuten na rust uit een aanval ovef rechts de voor rust opgelopen 10 ach terstand weg te werken, maar uit tweede, wegens het wegslaan van de w door de doelman, toegekende strafbuliy- scoorde de gasten hun tweede e,n besÜ5' sende doelpunt. De D.W.S. dames hebben met een 2—" overwinning op C.W.P. een goede pre5' tatie geleverd. Het is een gelijk opgaan de strijd geworden met kansen over e(l weer. Voor rust namen de blauwwits meisjes een verdiende voorsprong, wel^ na de rust tot 20 werd vergroot. Heren I verloren maar weer eens b1 119 van het Rotterdamse Activitas. RU de rust was de stand 7—7 maar na "e thee sloegen dé gasten hun slag. Verdie11' steliik werk van de Rotterdamse doelm5'1 heeft veel tot het bereikte resultaat bij gedragen. 04GBIA0 VOO* SCHItOAM tN OMST*fKÊ0 79ste Jaargang No. 23565 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0J5 per mm-hoogte. BIJ contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN I 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 CL Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden alge- sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen- ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal, f 2.54 peg majand en 1 0.59 per week. Zuster Koot van het Wit-Gele Kruis gaat met ingang van 1 januari met pen sioen. Op 2 januari 's middags van 4.30 tot 5.30 uur is er gelegenheid voor pa tiënten en oud-patiënten afscheid van haar te nemen, in het Wit-Gele Kruis- gebouw, Nieuwe Haven 121. Ze is gedu rende 24 jaar als verpleegster werkzaam geweest. Door bemiddeling van politie en Ge meentereiniging zijn bij de Dierenbe scherming een grote bouvier, reu zwer ver binnengebracht en een hondje, reutje zwart met wit, aangereden, tevens een klein hondje, teefje zwartbruin. De eige naars van deze dieren kunnen zich mel den; Dierentehuis St.-Annazusterstr. 47. Teefje ook aangereden. GEBOREN: Cornelis, z. v. C. Köne mann en G. A. van Dongen; Joost, z. v. T. Kalkhoven en S. W. J. Eijsberg. OVERLEDEN; H, F. Jongepier, 65 jr. In een matige wedstrijd is DHS er niet in geslaagd revanclie te nemen voor de destijds aan de Poldervaart geleden 10 nederlaag. Met 22 werd nu aan de Oude dijk gelijk gespeeld, een uitslag welke de verhouding wel het beste weer gaf. Geen moment is het spel boven de middelmaat uit gekomen, hoewel de tweede helft nog wel het beste spel te zien gegeven heeft. Excelsior verscheen met invallers voor Kloos en Vermaas. De eerste was wegens ziekte verhinderd, terwijl Harry Vermaas de wapenrok niet voor het shirt mocht verwisselen. Nu speelde Peek rechtsbinnen en opereerde Timmers op de midvoorplaats. DHS speelde ook in een ge wijzigde opstelling waarin o.a. Bonefaas naar de rechtervleugel was ver huisd en Gudde als centervoor fungeerde. Ook nu weer ging er van heide aanvalslinies weinig kracht uit en konden de verdedigingen het door zichtige aanvalspel steeds tijdig onderbreken. De dwars over het veld staande wind heeft het spel niet nadelig kunnen beïn vloeden en het was D. H. S. dat tot de eerste goede aanval wist te komen welke echter door naast te schieten geen resul taat opleverde. Aan de overzijde moest echter Kersemeyer een paar maal een cor ner cadeau geven om zich de in het blauw gestoken aanval der thuisclub van het lijf te houden. In de zevende minuut kwam een slech te uittrap van doelman Bergman voor de voeten van Bierguizen die zich dit buiten kansje niet li-et ontgaan en met een hard schot Bergman geen schijn van kans gaf (1-0). De strijd ging nu gelijk op zodat hei de doelen beurtelings in gevaar kwamen. Excelsior had geluk toen Gudde hard te gen de staander knalde en even later ko gelde Kemp uit een hoekschop rakelings naast. Keeper Van Veen veroorzaakte met zijn gevaarlijk uitlopen enkele hachelijke momenten en uit een hiervan kon De Groot door de bal uit de doelmonjj te koppen nog maar net onheil voorkomen. Geleidelijk kreeg de thuisclub een klein overwicht en moest D. H. S. het midden veld prijsgeven. Door enkele doelrijpe kansen onbenut te laten verzuimden de blauwhemden de overwinning binnen te halen een kans welke hun in het verdere verloop niet meer zo makkelijk werd ge boden. Vier minuten voor rust bij een aanval over links was het de naar binnen gelopen Bonefaas die met een diagonaal schot Van Veen wist te passeren 1-1. Na de thee lag het tempo aanzienlijk ho ger. Reeds bij de eerste aanval hadden de geel-zwarten-succes toen van Hagen met een schot in de bovenhoek zijn club de lei ding wist te geven (1-2). Het, ging nu weer gelijk op waarbij aan beide kanten hard werd gewerkt. In de vijfde minuut kreeg Kerklaan even ruim baan verzuim de niet om direct voor te zetten en nu was het midvoor Timmers die met een onhoudbaar schot de partijen weer op ge lijke voet bracht. (2-2). Feller werd de strijd, maar wat aan dg ene kant van Bockkom als motor in de ge-ei-zwarte aanval ook probeerde en hoe de middenlinie der gastheren ook zwoeg de steeds werd het spel te kort gehouden om de resoluut wegwerkende verdedigin gen te verontrusten. Eenmaal had Berg man niet over geluk te klagen toen uit een schot van Van den Ven de bal via de staander in zijn handen belandde; terwijl zijn overbuurman een kogel van .Van Bockkom slechts met veel veine over die lat wist te tippen. Het laatste kwartier drong de thuisclub weer sterk op maar ook nu stond te kort spel en slecht plaatsen resultaten in de weg. Tegen het einde namen de bezoe kers nog even het heft in handen maar ook De Groot met assistentie van Zuider- wijk en Bierhuizen bleven baas in huis en zo eindigde deze plaatselijke derby in een gelijk spel waar beide ploegen tevreden mee konden zijn- Direct na rust had Vollebrecht zich door Stegman doen vervangen. Deze half- speler die met het derde reeds een wed strijd achter de rug had heeft zich aardig weten aan te passen in deze voor hem toch zware wedstrijd. Excelsior 2 klopte Coal 3 met 4-0 en het derde ging tegen D. C. V. 4. met 3-1 ten onder. Het heeft maar weinig gescheeld of S. V. D. P. W. was er in geslaagd koplo per B. E. C. in eigen huis een gelijk spel af te dwingen. Het begin was nogal sen sationeel want hoewei onze stadgeno ten met de stormachtige wind in de rug mochten aftrappen stonden zij binnen 10 minuten reeds met 2-0 voor. Uit een snelle aanval p-laatste de Delft- se rechtsbuiten in de eerste minuten de bal hoog in de doelmond welke door de midvoor ineens werd ingekogeld 1-0. Even later weer de rechtsbuiten die goed voor zette, nu werd de bal doorgeschoven naar de buitenspel staande linksbuiten die geen moeite had nummer twee in het net te deponeren. Juist deze laatste tegenslag inspireerde de gasten. B. E. C. werd in de verdediging gedrongen en aanval op aanval golfde op de Delftse veste af. Eerst was het rechtsbuiten Van Dijk die toen iedereen een voorzet verwachtte een hard schot op doel loste waar de doelman zich to taal op verkeek. 2-1. Weinig minuten la ter ging Van der Vlist er alleen tussenuit en ook zijn schot was raak 2-2. De gasten bleven doorbeuken maat lat en palen stonden voor rust verder succes in de weg. Ook na de hervatting hetzelf de spelbeeld. Geleidelijk aan wisten de gastheren zich aan de druk te ontworste len om in het laatste kwartier het spel weer volkomen in handen te nemen. Met de rug tegen de muur probeerden de rood- witten althans het gelijke spel nog uit het vuur te slepen maar moesten in de laat ste minuut toestaan dat de Delftse rechts binnen met een hard schot zijn club de overwinning bezorgde. Schiedam heeft met 2-2 over Herman dad gezegevierd. Ondanks de zware tegen wind waren onze stadgenoten voortdurend in de aanval. In de twaalfde minuut was het linksbuiten Vis die uit een goede aan val zijn club met ©©n harde schuiver de leiding wist te g©v©n 1-0. Toen dertien minuten later de verdedi ging der gasten wegens vermeend buiten spel bleef staan had midvoor Osephius weinig moeite de stand op 2-0 te brengen. Nadat Hermandad had tegengescoord was het even voor rust wederom Osephius die een door Van Gent hoog voor doel ge plaatste bal fraai inkopte en met een 3-1 voorsprong werd het rusten. Na de thee was het gedaan met het overwicht der gastheren en zette Herman dad gesteund door de wind een zwaar offensief in dat. in de twaalfde minuut resulteerde in een goed doelpunt door de midvoor gescoord. Met Reynierse en de beide kanthalfg Van Buuren en De KO' ning als uitblinkers wist Schiedam echter met geweld het hoofd te bieden en de kostbare puntjes in huis te houden. In 4 F. heeft Martinit hekkesiuiter Di lettant met 7-1 teruggewezen Nadat voor rust Fabri drie maal het vijandelijke net had doen trillen deden de roodwitten het, na rust wat rustiger aan. Met twee fraaie treffers van Maltha en door toe doen van Nijs en Schrumpf werd de ze- ven volgemaakt. Het enige dot runt der gasten ontstond uit een aarzeling in de Schiedamse verdediging. Eerst bij een 2-0 achterstand ging D, R.Z. het in de thuiswedstrijd tegen D.D. C. wat beter aanpakken en zette na de rust deze achterstand in een 5-2 over winning om. Toen was ineens de lauwheid en het ge- pingel van voor de rust verdwenen en doo Wigman en Kolmeyer was het tien minu ten na de hervatting gelijk. Beter veldspel bij de thuisclub w as doorslaggevend Eerst zorgde Molendijk voor een voor sprong om even later een toegekende strafschop in het vierde doelpunt om t© zetten. Een kwartier voor t ijd vertrok Wigman met e©n vijfde doelpunt het von nis en kwam het einde van deze sportieve wedstrijd. S. F. C. is er bij P. F. C. niet in ge slaagd beslag op de punten te leggen. De Boshoekers hadden aan een 1-0 voorsprong welke zij gesteund door de stormachtige wind voor rust hadden verkregen niet ge noeg. Bosman was de maker van dit doel punt maar nog voor het draaien had Fe. bus al voor de gelijkmaker gezorgd. 1-1, Zwaar kregen de gasten het na de hervat, ting te verduren en het kon dan ook niet uitblijven dat midvoor Van' t Hof zijn club op fraaie wijze een voorsprong en te. vens de overwinning bezorgde. HEDEN: Passage-theater; De Afrikaanse leeuW' (a.l.). donderdag a.s. als werkdag, Nieuw jaarsdag als op zondag, Oudejaarsavoh" aanvang 7 uur. Zaterdag en zondag ZJ 4,15, 7 en 9.15 uur. Weekdagen: 2 en 8-1 uiir. Monopole-theater Marineduivels U jar), weekdagen 2, 7, 9 uur. Nieuwjaars dag als zondag 3, 5, 7, 9 uur. Stedelijk museum Dagelijks geopen van 10 tot 17 uur zondagen van 1217 uurj Tentoonstelling Vincent van Gogh Woen5^ dags ook van 19—22. Nieuwjaarsdag ?e' sloten. C.C.C., Lange Kerkstraat: Expos'V werken G. Stuyvenberg; t/m 9 janua» zondag en maandag gesloten. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAA^ SINT-LIDUINA Hoofdgebouw Dam 8: Volwassen®- maandag 7—8 30; dinsdag 10—12. 2—5 e 7—8.20: woensdag 25 en 78 30: donde dag 1012 en 25; vrijdag 25 en 1®- zaterdag 10—12 en 23. 5; Jeugd: woensdag 24; donderdag zaterdag 1—3. Boven 14 Jaar ook: woensdag 67 30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.30—®' vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: maandag woensdag 7—8 30: vrijdag 78 30. Ftliaa! Kerkweg 46. Kethel: zond8® 11 30—12 30 NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week apotheek Jansen, Swa merdamsingel 41 en apotheek land, Dr. Wibautplein 17. NieuW' MORGEN: Rotterdamse Schouwburg, Nesstraat 120. Ontvluchting, van Bill Owen, door het Rotterdam' neel o.r.v. Jan Teulings, 19.30 uur- BIOSCOPEN ^fi'. J Programma'* van 27 december t/m Arena: Het schandaal van Cloche (volw.) Capitol: Loving you (a.l.) r* /a.lJ traal: De liefdesroman van een koningi» Cineac-A.D.: Even afrekenen, heren '0ts\' Cineac-N.R.C.: Actualiteiten fdoorL v"jj df (a.l.) Colosseum: Laurel en 1^ard^ri4n h8Ji luchtbescherming fa.1.1 Harmonie: df gt voor Jou L :is (a.l.) Luti Luxor: April love (a.l.) - ming (a.l.) - Harmonie: Mm, d» zingt voor Jou (a.l.) Lumière: (q.1-1 Paris (a.l.) Lutusca: Zoek het J?1?31". Luxor: April love (a.l.) Me^T°iQm) de dokter (18 J.) Passage «Schiedan |0\w Afrikaanse leeuw (a.l.) Prinses: AP (a.l.) Rex: De sluipschutter 'strikt (str1*^ Scala: The prince and. the show-gir volw.) Thalia: Funy face (a.l.) jCitu A miracle in Soho (18 j.) Victori In de grote wereld (a.l.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2