DE LUCHT- EN RUIMTEVAART in het afgelopen jaar MARGE TERUGBLIK op een HENGELJAAR H P.T.T. rijdt „zes maal zo veilig" als de andere vrachtauto's ikmpjes IN DE I Rassenvraagstuk en kolonialisme TIJDSCHRIFTENREVUE Mfe - VAN DEINENDE DOBBERS EN BUIGEND SPLIT asa Zeven ministers bij „Gijsbreght" Aandacht voor psychologisch onderzoek Lof voor Indonesië van oppositie in India DINSDAG 31 DECEMBER 1937 PAGINA I York m 1 Nu wel //V EEMJAAR. Pas op voor communisme! DUITSE CHAUFFEURS WILDEN GESTOLEN AUTO VERKOPEN Belfast (IS oord-Ier land) Tussen een hap oliebol, een slokje punch en alles overwaasd door een tik keltje weemoed, bieden we u op deze laatste dag van het ,oude jaar naast onze wensen voor een perfect 1958 nog eens de kleine wereld aan. En dan beginnen we deze maal met een nacht- pon. U leest het goed: we bedoelen zo'n j wapperend nachtgewaad. Daartegen heeft mevrouw Patricia McLaughlin, af gevaardigde uit Belfast n Noord-Ie:- land in het Engel-e lagerhuis, grote bezwaren. En die bezwaren we-den steeds groter toen ze bij veelvuldige bezoeken aan ziekenhuizen altijd wel enige damespatiënten ontdekte, wiér nachtkledij in brand was gevlogen, wan neer ze 's avonds laat of 's morgens j vroeg met dat wapperende, licht ontvlambare geval aan nog gauw even het gas aanstaken, de kachel opschudden of andere hutshoud.elwce werkjes deden, waarbij men in aan raking kwam met vuur. Stap toch eens van die ellendige nachtjapon af. riep ze haar seksegenoten toe, want ze zijn ten slotte in het huishouden levensgevaar lijk. Wel. dames, u denkt er vanavond maar eens over. Tirano (Italië) Wonderlijke televisiestoringen kwamen er in deze Italiaanse plaats voor en maanden achtereen was het bezit van een televisietoestel n Tirano maa<- een zeer «twijfelachtig genot. Tenslotte kreeg men de dader te pakken, die deze sto ringen veroorzaakt had. Het bleek ie plaatselijke bioscoopeigenaar te zijn; men begon aan hem te denken, omdat de storingen altijd op haar hevigst waren tegen de tijd, dat de bioscoop zou begin nen. Triest (Italië) De kleinzoons van Carlo da Arceda hebben tenslotte maar een boete be taald. die zestig jaar geleden aan hun grootvader was opgelegd wegens smok kelen. Ze deden dit om te voorkomen, da«t er een proces zou ontstaan, dat zich mogelijk tot de volgende eeuw zou voortslepen. In 1897 had namelijk een rechtbank deze boete bepaald, doch de betaling opgeschort, omdat Carlo da Aroeda onmogelijk betalen kon. Tien jaar geleden ging de man dood en toen kwam dat oude geval plotseling weer opduiken en stelde men een vordering in bij de familie. Enfin, de kleinzoons waren verstandig en betaalden, óók al omdat 360 lires nu een heel andere waarde vertegenwoordigen dan in 1897. Want voor dat bedrag krijgt men ih 1957 en over enkele uren in 1958 net, een pakje sigaretten in Italië. Salisbury (Zuid-Rhodesia) Op de valreep van 1957 hebben zes muzi kanten nog een stevige gooi gedaan naar de grootste dwaasheid van dit jaar. Ze beelden namelijk met hun band dertig uren non-stop en menen, dat dit nu een Wereldrecord is. T.oen de heren einde lijk niet meer konden, telde men ette lijke gezwollen lippen, gezwollen vin- Kers, stijve gewrichten en een totale doofheid. Die doofheid is er waarschijn lijk de schuld van, dat de heren zolang tr w a^xiuia va zijn doorgegaan. St.-B rieuc (Frankrijk) Komen aanvliegen in de tuin van de pastorie van St.-Laurent de la Mer in de buurt van St.-Brieuc, een meeuw, kennelijk van Hollandse origine. Want het dier had aan zijn poot een ring, Waarop stond: ..Rijksmuseum voor na tuurlijke historie te Leiden nr. 67.290". sew Ken Spaanse zeeman, die peinzend in de verte en misschien te veel omlaag had staan turen, zag met verbazing het vol gende allemaal gebeuren: achter elkaar kwamen met veel sirenelawaai zeven Politie-auto's aangesneld, die alle oij. Item stopten. Bovendien kwam een Politiehoot op topsnelheid aanvaren, ter wijl ook nog een helikopter vlakboven rijn hoofd bleef wentelwieken. Hij wera 'Meegenomen naar het politiebureau en daar werd Francesco Borda gemeld, dat "ij toch wel wat beters kon doen dan ziph te water werpen en een eind aan rijn leven te maken. Ben ik helemaal M'et van plan. zei Francesco Bprda, ik keek alleen maar zo lang mogelijk de boot na waarop mijn broer zojuist weg- voer. Toen werd het geval duidelijk: 6en voorbijganger, die in Francesco een zelfmo,ordenaar-in-spé had menen te Zlen. had de politie gewaarschuwd en daar men in New York niet van halve "Maatregelen houdt, waren alle op dat ogenblik in deze buurt beschikbare Politievervoermiddelen, te land, ter zee en in de lucht, uitgerukt. Worcester (Engeland) Jammer voor Miss Carolina Badlahd, Miaar ze heeft 1958 niet kunnen halen. Ze stierf dezer dagen op de leeftijd var. J02 jaar. Meer dan negentig jaar lang leefde ze samen met haar zuster Jane, die overigens ook mi nog leeft en 105 laar is. Hoe kwamen de zusjes zo oud? Wel, het is wat moeilijk om dat van daag en vooral vanavond u volledig te doen geloven, maar beiden dronken nooit een druppel sterke drank (en ook M'et iets wat er naast gelegen had) en bovendien leefden ze vegetarisch. v::v •m..: «ft* Op het eind van het jaar kwam de torste Lockheed Electra gereed en maakte kort daarop zijn i>roefvlucht56 dagen vóór op het schema. Ou- ^..ugias heeft in hei afgelopen jaar niet siil gezeten en ae oouui van de eerste Douglas DC-8 vordert ges-uag! Ja, hel jaar 1957 is er verantwoorde lijk voor, dat wij boven dit jaaroverzicht kunnen zetten: „de ruimtevaart in het afgelopen jaar"! Het achter ons liggen de jaar heeft inderdaad de ruimtevaart gebracht. Rusland liet zijn beide Spoet niks om de wereld draaien; Amerika zond zijn kunsfmetcoren de oneindige ruimte in. Het superioriteitsgevoel van de Ame rikanen kreeg evenwel een geduchte knauw, toen de Sovjets er tot tweemaal toe in slaagden, een kunstmaan van on gekend groot gewicht te lanceren. Nog erger werd het voor Uncle Sam, toen de ene raket na de andere mislukte; de At lassen, Jupiters en Thors werden met wisselend succes omhoog geschoten. Amerika heeft in 1957 een geduchte ach terstand gekregen. Ook op het gebied van de straalverkeersluchtvaart hobbelt het achteraan. Op 20 december vloog het eerste pas sagiersvliegtuig met straalmotoren in de gedaante van de Boeing 707. En het zal nog tot 1959 duren, vooraleer deze machines in het geregelde Inchtver- verkeer zljn opgenomen. Enige weken voor de 707 vloog de eerste Lockheed Electra met propellerturbines en ook deze machine verkeert nog slechts in het ontwikkelingsstadium. Richten we onze blikken buiten Ameri ka, dan zien we de Britse Bristol Britan nia met zijn propellerturbines reeds in geregelde dienst over oceanen en conti nenten vliegen, om van het enorme suc ces van de Viokers Viscount maar te zwijgen. De Russen vliegen reeds gerui me tijd .met hun Tupolev-lOl-straal- verkeersvliegtuigen in normale lijndien sten en ook achter het IJzeren Gordijn weet men profijt te trekkken van de pro pellerturbine, getuige de verschillende reeds vliegende typen, waaronder de Tupolev-114, welke wel het grootste ver keersvliegtuig ter wereld genoemd mag worden met zijn vervoerscapaciteit van 220 passagiers. Overigens, de komende jaren zullen ons moeten leren, of het pure straalver- keersvliegtuig wel zo'n succes zal wor den als men er van verwacht. Het ziet er bedenkelijk uit; eerder zal de propeller turbine de aangewezen motor «blijken. Oo«k «onze binnenlandse luchtvaart,ac tiviteiten zijn 't vermelden waard! Fok kers tweede Friendship kwam gereed en toert nu in 't Midden-Oosten rond op zoek naar klanten. Het ziet er wel naar uit, dat ze die zal vinden ook. De serie- produktie van dit geslaagde ontwerp is in volle gang en in de loop van de eer ste helft van het komende jaar zal he«t eerste exemplaar, dat bestemd is voor de Ierse Luchtvaartmaatschappij. Aer Lingus, gereed komen. De Nederlandse Helicopter Industrie heeft met haar he likopter ..Kolibrie" een schot midden in de roos geplaatst. Een klein raspaardje, waaraan zelfs het «buitenland zich met open mond staat te vergapen. De K.L.M. kreeg haar nieuwe DC-7-C en «de machines bevallen zo uitstekend, dat er nog een order van 5 stu«ks achteraan is geplaatst. Ook de Viscount deed zijn intrede en vliegt nu onder K.L.M.-vlag; «de eerste propellerturbine bij de K.L.M. Doch het «is niet alles juichen wat de Nederlandse luchtvaart betreft, 's We relds oudste en tientallen jaren ook langste luchtroute is door bruut geweld teniet gedaan. Amsterdam-Batavia (hoe vertrouwd en vol weemoed klinkt deze oude naam); bestaat niet meer. Djakar ta js voorlopig uit de dienstregeling ge schrapt. Blijven we «nog even bij de verkeers- luchtvaart,, dan zagen we in Engeland de proefvlucht plaats vinden van de Fairey Rotodyne, het eerste passagiers vliegtuig ter wereld, dat in staat is om verticaal van het kleinst denkbare vlieg veld te starten. Richten we tot slot nog even onze blik op de militaire vliegerij, dan moeten we «nog even de aandacht vestigen op de B-58 Hustler, de eerste supersonische bommenwerper, die in serieproduktie «genomen is voor de Amerikaanse Lucht macht. In augustus vierde de Ameri kaanse Luchtmacht haar 50-jarig bestaan en aan het einde van het jaar werd be kend gemaakt, dat de nieuwste bom menwerper, die thans op stapel staat, driemaal zo snel gaat vliegen als 't ge luid op een hoogte van 30 kilometer! Het toestel zal voortbewogen werden door 6 straalmotoren, die op chemische brand stof lopen. Wat het westen betreft, is men het in 1957 nog steeds niet eens kunnen worden over de nieuwe standaardjager voor de NATO, doch laten we hopen, dat deze beslissing thans niet lang meer op zich laten wachten. W.H.M. VAN BEEK. In 1957 maakte het. eerste passagiersvliegttiig, dat verticaal kan starten, met succes zijn eerste vlucht. De Fairey Rotodyne is in staat om 48 passagiers te vervoeren. Eerst nu vinden we gelegenheid het bijzondere nummer te bespreken, dat „Kuituurleven", tijdschrift voor vernieuwing der geesteskulttur, heeft gewijd aan twee der meest essen tiële problemen van onze tijd: het ras senvraagstuk en het kolonialisme. Ondanks het feit, dit num mer reeds een aantal weken ge leden verscheen durven we er thans nog de aandacht van onze lezers voor te vragen. Met deze bijdrage van „Kui tuurleven" beschikt men nl. over een zeer toegankelijke, niet al te omvang rijke bundel een veelzijdige inleiding ook tot twee uiterst actuele problemen, die het -beeld van de wereld van het ogenblik bepalen. Over het algemeen slaat een bespre king van kwesties als deze de emoties los. De toon wordt attaquerend of ten minste polemisch omdat men voelt hoezeer men steeds meer, zelfs hier in het westen, min of meer persoonlijk bij de politieke opgang der gekleurde vol- keren en de nood der onderontwikkelde gebieden betrokken raakt. Van een dergelijke emotionele benadering van de zaak is in deze bundel nauwelijks sprake. Dat is, dunkt ons, voor een goed begrip van zaken slechts voorde lig, hoe hartverwarmend ook de heili ge verontwaardiging is, die in enkele, op actuele detailkwesties ingaande kro nieken wordt gespuid: zroAls bv. die over Rhodesia („partnership - apart heid en hypocrisie!"). In het algemeen staat het essayistische karakter van deze bundel voorop. Toch is het goed vast te stellen, dat de redactie in haar verantwoording met klem de lezer en de Europeaan oproept te verzaken aan het traditione'- Euro pese superioriteitsbesef. „Wij moeten de heersende en dicterende bestuurs- methodes verlaten om in geest van op rechte waardering eén ongeveinsd ge- OEVEEL hengelaars zouden hoeveel dagen dit jaar naar de waterkant getrokken zijn, met harten boorde vol hoop op spannende sport en hoeveel zouden er naar huis teruggekeerd zijn met de teleurstellende ervaring „het was ook vandaag weer niks gedaan?" Mede-hengelaars, het moesten er vele tienduizenden geweest zijn, want dit jaar is verre van een best jaar geweest. Het koude voorjaar, de gure natte zomer, ze hebben niet bepaald bijgedra gen tot de feestvreugde, de feestvreugde van een succesvolle dag aan of op het water. Een enkele keer was er natuurlijk een uitschieter. Zo ligt uw verslaggever nog levendig de zomerdag in het geheugen, waarop hij met de eigenaar van een befaamd Amsterdams eethuisje ter ruis- voorn toog, ergens tussen Uithoorn en Den Hoef. Er stond een stevig windje, maar de rooie rijers deden het puik, aan de vlieg zowel als aan de pluim. De heer May hanteerde vaardig de lange Japanner, terwijl uw dienaar jongleerde met een vliegenhengel en samen beleef den we een visdag van grootse allure. Donker steken daartegen de volle Zulke dagen hebben we in het afgelopen jaar teveel gehad- veertien visdagen af, die we doorbrach ten op de Lüneburgerheide. Regen, veel regen en harde wind en heel weinig vis ondanks krampachtige pogingen om de eer te redden. Ook als het er op aan kwam de eer van dit dagblad te verde digen tegen de artistieke lieden van de Club der Honderd, was uw verslaggever dit jaar niet gelukkig. Eén karpertje en drie flinke alen is geen vangst om over naar huis te schrijven, nietwaar? Men zal trouwens aan deze rubriek wel ge merkt hebben, dat het met de hengel sport in het afgelopen jaar geen botertje En zulke zonnige dagen le weinig! tot de boom was, want nog nooit hebben we zo weinig van ons laten horen als dit seizoen. De karper in de Bosbaan overigens een karperwater dat er zijn mag wilde niet erg en de snoeken in Uithoorn, Abcoude, Vinkenveen, de Spiegelpolder, Jisp, Wilnis en waar we dit jaar verder nog visten, waren ook niet bijster enthousiast. Brasem hebben we dit jaar in het geheel niet gevangen, al moeten we er bij zeggen, dat we ook maar één dag uit brasemen zijn geweest. De zomer was er niet naar. Wanneer we alles bijeen tellen onze verregende vakantie uitgezonderd hebben we dit jaar 122 uren gevist en in die 122 uren werden 110 vissen ge vangen, dus voorn, snoek, aal, baars, alles inbegrepen. Hoe slecht dit is, weet elke sportvis ser, die wel eens op een succesvolle voorndag dit jaartotaal in één keer ge vangen heeft. Natuurlijk beleeft men nog wel eens opwindende visdagen en grote vangsten en regelmatig leest men in de kranten dat meneer P. of meneer A. een snoek van 25 pond gevangen heeft. Maar we kunnen ons toch niet aan de indruk onttrekken, dat de vangsten de laatste paar jaar hard achteruit gegaan zijn. En toch gaat de visstand vóóruit, dank zij de bemoeiingen van instellingen als de Organisatie voor de Binnenvisserij en het ontwakende besef bij verenigingsbe stuurders, dat het beheren van een vis water méér inhoudt, dan vergunningen uitreiken en daar geld voor rekenen Het schijnen echter vooral de klima tologische omstandigheden te zijn, die de slechte vangsten van de laatste tijd veroorzaakt hebben. Water, waar regel matig niets gevangen werd, bleek een dichte visbezetting te hebben, wanneer men de visstand controleerde met de zegen of het elektrische vangapparaat. De vis „doet" het echter niet en daar helpt de meest geraffineerde techniek niet tegen. Hopelijk brengt 3958 ons nu eens een normaal jaar, waarin de lente werkelijk lente is en de zomer die naam verdient. Dan zullen ook de vangsten wel weer meevallen. We hopen u in het nieuwe jaar dikwijls aan de waterkant te zien met een onder spanning staande hengel. Stö. sprek te voeren en een vrije samen werking tot stand te brengen". Het is gezien de opzet van dit num mer nauwelijks doenlijk en nogal zinloos op deze plaats enigszins systematisch kanttekeningen op de ver schillende voortreffelijke bijdragen te plaatsen. De belangstellende lezer zij zonder meer naar de bundel zelf ver wezen. (Uitg. ,,'t Groeit", Antwerpen). Hier worden slechts in het kort enke le punten uit de inhoud genoemd. Op de eerste plaats de bijdrage van de hoofd redacteur, J. Walgrave, waarin deze het rassenvraagstuk confronteert met het christendom en de vraag stelt, of de christelijke levensexpansie niet ge determineerd is door bepaalde rassen- eigenschappen en mogelijk dus niet voor alle rassen geschikt is. Naast de ze wijsgerige bezinning staat een op „harde feiten" gebouwde beschouwing van G. Ruygers. In de V.N.-Assemblee is de auteur een bekend strijder voor het speciale ontwikkelingsfonds voor onder ontwikkelde gebieden. Uit dien hoofde o.m. kent hij de spanning tussen de meer en minder ontwikkelde landen. Een kwestie, die hij in dit nummer aan de orde stelt tezamen met een be zinning op de vraag, waar z.i. de taak van de katholiek ligt in het tijdperk van de geschiedenis, waarin de spanning zich baan breekt. Tussen haakjes zij vermeld, dat deze bijdrage ver is uit getild boven de jongste discussies op nationaal niveau over het aandeel der katholieken in de particuliere steun aan de onderontwikkelde gebieden. De be faamde prof. D. Wolfel opent de bun del met een magistrale beschouwing over biologische en anthropologische aspecten van het rassenprobleem. B. van Bingen behandelt het kolonialisme op het diplomatiek vlak. C. Berg en P. Gregorius vestigden de aandacht op een wat op de achtergrond geraakte, maar zo immens belangrijke zaak: het taalprobleem. Laatstgenoemde wijst hierop i.v.m. de theorieën der missio- logie (principieel afwijzen van europea- nisatie dmv taal) C. Berg geeft een overzicht van de moeilijkheden, die kunnen ontstaan door de inadequaat heid der Afrikaanse en Aziatische in heemse talen. Zo, dat zit er dan zo dadelijk weer op. Driehonderdvijfenzestig dagen volgemaakt en er niet één over geslagen. Braaf elke ochtend opgestaan, tanden gepoetst en vol goede voorne mens begonnen. Braaf elke avond weer gaan slapen en de wekker gezet voor de volgende dag, die ook weer met tan denpoetsen zou beginnen. Nimmer op geteld, hoeveel keer die tanden werden gepoetst en hoeveel uren werden versla pen. Daarvoor is oudejaarsavond: dan vindt u meestal wel een stukje in de krant, waarin dat allemaal haarfijn staat vermeld: een cursiefje, bevattende de verbazingwekkende uitkomsten van jaar-sommetjes en dan gaarne geïllu streerd met plaatjes. Zelden iemand ontmoet, die op 23 maart ging uitrekenen, hoeveel woorden hij dat jaar al had gesproken. Nog nooit op 18 augustus een huisvrouw noren zeggen: Jan, ik heb nu al een héél klein dorpje gereinigd. Maar op oudejaars avond willen ze het plotseling allemaal weten. Gaat iedereen even zitten filoso feren over de machtige krachtspresta tie, die we zo tussen neus en lippen toch maar effentjes hebben geleverd. Vóór de klokken twaalf uur slaan eventjes mij meren, terwijl we bezig zijn de laatste locomotief onder stoom te brengen. «=59 heeft U gemiddeld ci. 6,5millioen woorden gesproken heeffUw hart-een pres tatie geleverd gelijk aan de kracht van 205 loco motieven heeft de huisvrouw mei het schoonmaken van haarhuis totaal een klein dom gereinigd heeft Uw lichaam tolaa een hoeveelheid warmte old aan en voldoende om 3 liter water :ook te brengen heeft U totaal ca.122 dagen geslapen m heeft Uw bloed totaal een afstand afgelegd gelljkaan 2,5x om de aarde heeft de huisvrouw in haarhuis ca. 8000- 10.000 km. afgelegd heeftU totaal ff-10 dagen dekrant gelen* Nadenken over dingen, die anders langs ons heen gaan. Want daar is oudejaarsavond voor, en het stukje in de krant, met al die ver bazingwekkende cijfers. Dit stukje. Volgend jaar moet u zelf toch eens gaan tellen. Dan weet u het nog vóór de anderen. Bij de traditionele opvoering door de Nederlandse Comedie van de „Gijsbreght van Aemstel" in de Amsterdamse Stads schouwburg op 1 januari zullen de minis ter-president dr. W. Drees, alsmede zes ministers n.l. mej. dr. M. Klompé en de heren Struycken, Hofstra, Mansholt, Suur- hoff en Helders aanwezig zijn. Voorts ko men verscheidene leden van de Eerste- en Tweede Kamer, die in Amsterdam woon achtig zijn, leden van de Ged. Staten van Noord-Holland en leden van de gemeente raad. De voorstelling zal verder worden bijge woond door de gouverneur van de hoofd stad, brigade-generaal G. Dijkstra en de commissaris der Koningin in Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen. (Van onze Haagse redactie.) Bij elke zes slachtoffers in het vracht autoverkeer is er slechts één uit het post- autovervoer van de P. T. T.; bij elke ze ven ongevallen in het vrachtantovervoer is slechts één P. T. T.-wagen betrokken. Dit merkwaardige feit staat vermeld in een publikatie die in opdracht van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat door het Nederlands Verkeersinstituut is ge daan. Hoewel deze conclusies zijn gebaseerd op cijfers uit de jaren 1947 tot en met 1950, veronderstelt de verkeersexpert van de P. T. T. de heer Th .B. Walbeehm in P. T. T.-Nieuws, dat er geen reden is om aan te nemen, dat er in de verhoudingen tussen het postale vrachtautoverkeer en het verkeer van andere vrachtwagens ver andering is gekomen. Wel is. zoals bekend, het aantal verkeersongevallen sinds 1950 belangrijk toegenomen. De heer Walbehem heft er zorg. voor ge dragen. dat de cijfers zoveel mogelijk in vergelijkbare categorieën bijeen wer den gebracht. Op een totaal aantal post- ehauffeurs van 895 kwamen in genoemde periode 8 doden of zwaargewonden voor. Op een aantal van 48.250 vrachtautochauf- feuns buiten de P. T. T.-sector waren er Het bestuur van de Praja socialistische partij, de voornaamste oppositiepartij in India, heeft maandag „lof" geuit aan In donesië, voor wat het noemde zijn vast besloten strjjd tegen het kolonialisme. In een resolutie, die aangenomen werd, sprak het bestuur „diepe sympathie" uit voor Indonesië in zijn eis voor de bevrij ding van West-Irian en de eenwording van dit gebied met de republiek. Het bestuur herinnerde Indonesië er echter aan, dat het, tezamen met India en Birma, de verantwoordelijkheid heeft om van niet alleen de machten van de vrijheid te leiden tegen het kolonialisme, doch ook tegen de „meer verraderlijke machten van het neo-imperialisme", dat het communisme heden vertegenwoor digt. „Verontwaardiging tegen sommige wes terse mogenheden is natuurlijk en begrij pelijk. maar dat mag niet de springplanl worden voor hen, die de vxijheidsfakkel in Azië willen doven", 2519 doden of zwaargewonden. Dat wil dus zeggen, dat op 112 postchauffeurs zes do den of zwaargewonden voorkwamen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat deze voor de P T. T. gunstige cij fers ook b(j diverse andere bedrijven knnnen voorkomen, wanneer men hier de resultaten met de landelijke cijfers zou vergelijken. De heer Walbeehm geeft ook aan. waar door het ongevallencijfer bij de P. T. T. er zo gunstig uitziet. Dat komt voornamelijk door de opleiding van de chauffeurs zij krijgen meer lessen door de psychologi sche selectie, doordat men de persoon lijkheidsstructuur van de toekomstige chauffeur nagaat en door het geneeskun dig onderzoek. Enige tijd geleden is duidelijk gebleken, dat alle chauffeurs uit de groep met de meeste ongevallen bij hun indiensttreding waren beoordeeld ais matig geschikt of als grensgeval. Behalve aan de technische opleiding van de yrachtautochauffeur, zo mag de con clusie wel luiden, is bijzondere aandacht voor het psychologisch onderzoek van het grootste belang. Reeds een groot aan tal bedrijven maakt gebruik van de psy chotechnische keuring voor het wegver voer, die in Utrecht wordt verricht. Twee jonge Duitse chauffeurs, die met een uit een garagebox in Duisburg ge stolen personenauto illegaal ons land wa ren binnengekomen, zijn zaterdag in de Eerste Kostverlorenstraat te Amsterdam gearresteerd, toen zij poogden daar de wagen te verkopen. De mannen van de centrale recherche, die er de lucht van hadden gekregen, dat het tweetal in de stad was, arresteerden hen en namen de wagen in beslag. Via Interpol werd de Duitse politie van de aanhouding in ken nis gesteld. En reeds zondagmiddag kwam de eigenaar, een handelsvertegenwoordi ger uit Krefeld, zijn auto, een Opel Re- kord 1957, op het hoofdbureau van politie afhalen. Op de 21-jarige Franz M. uit Ingostadt rust de verdenking de wagen te hebben gestolen. De tweede chauffeur is de 24- jarige Heinz H. uit Duisburg. De man nen boden de wagen voor 700 te koop aan. Omdat er geen papieren bij waren, deden zij het voorkomen, dat het een ge smokkelde auto was. De chauffeurs blij ven voorlopig in arrest en zullen vermoe delijk worden uitgeleverd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 11