BINNENLANDS NIEUWS IN VOGELVLUCHT h En de Nederlander werd weer 12 maanden wijzer a r DINSDAG 31 DECEMBER 1957 PAGINA 5 ei* 6.»f „u«- n*>} :0.1s "lÓO' dat ons de rekening presenteerde delsbalans maakt een sobere houding op al le fronten noodzakelijk. Maar de woning bouw zal niets in de weg worden gelegd. Die is er van natura al beroerd genoeg aan toe. De Nederlander fronst de wenkbrau wen. Kennelijk is er iets niet helemaal in orde. ER HANGEN kille, dreigende wolken koven Nederland als we die laatste avond van 1956 in de huiskamers bij elkaar zitten. Doch wat deert het? De kachels branden fel, de provisiekasten zijn goed gevuld en op de tafels dampen reeds de oliehollen. „Op het nieuwe jaar", zeggen tegen elkaar, als de klok 1956 onher roepelijk knock out heeft getikt. „Dat het ons veel heil en zegen brengen mag.... meer welvaart.meer voorspoed.en vooral geen zorgen". Het jaar 1957, op de wijzerplaten nog maar enkele minuten oud, kijkt ons onschuldig aan en we lachen, want de kleuter, die straks zal blijken uit te groeien tot een formidabel Zorgenkind, is nu nog zo klein. En het wordt me het jaartje óók, Vindt mr. G. van Hail, die zich ais nieu we burgemeester van Amsterdam voor een grote taak ziet gesteld. Bij de wieg Van het nieuwe jaar verklaart hij ent housiast, dat hij van plan is zijn stad grondig te gaan leren kennen en enige tijd later bezoekt hij voor vele dagen oen hoofdstedelijk ziekenhuis niet ambtshalve, maar privé, wijl een maag aandoening zulks noodzakelijk maakt. Toch komen de onplezierige besluiten over de begeerde IJ-tunnels, besluiten, die vele Amsterdammers zeer zwaar op de maag zullen komen te liggen, oorst lang daarna. Ook in Indonesië hebben vijftigduizend landgenoten de inzet van het nieuwe jaar ®evierd, zij het dan zonder regen en zonder brandende kachels. „Het gaat goed hier", ^hreven zij naar het moederland, en stap el daarna vol optimisme 1957 binnen. Het jaar komt, na de roes van nieuw jaarsnacht, langzaam op toeren. We lezen de oud-minister van justitie, mr. H. A. 7*- T. Kolfschoten is benoemd tot burge meester van Den Haag, en dat het T.N.O. ,e Rijswijk een verhoogde radio-activiteit in Nederlandse water heeft waargenomen, ^nkele tienduizenden landgenoten liggen te bed en we noemen dat nog griep, e A zal er pas veel later aan worden toe gevoegd. v.He benzine wordt duurder en de automo- histen slikken dat zonder protest: in deze I a§en js hef. auto-rijden nog te betalen, la- o in het jaar zal dat anders worden. Op Januari verklaart minister Hofstra dat hij .belastingverhoging onontkoombaar acht; ,.e eerste tekenen aan de wand, die defini- e' de bestedingsbeperking inluiden. Niet ®stedingen omlaag, maar produktie om- b°g, zegt de voorzitter van de Haagse Ka- j?®r van koophandel, maar een week later het woord bestedingsbeperking al op lippen. De achteruitgang op de faan- Enfin, al moeten we dan beperken, de be palingen betreffende het 's zondagsrijver bod worden soepeler. Op 22 januari lanceert prof. Zijlstra via de radio een verrassinkje. Op zondag 27 januari en zondag 10 februari mogen we weer rijden. En dat betekent dan het einde van de zondags-rij-beperking. De Holland Amerika Lijn stuurt voor het eerst haar nieuwe vlaggeschip de Staten dam de zee op, met aan boord een groot ge zelschap officiële personen enPietje Monsma, een Rotterdamse bengel, die niet was geïnviteerd en de reis nu maar als ver stekeling meemaakte. In West_Kapelle begint het rumoerig te worden onder de Ambonnezen. Leden van de P.N.M.S. voelen zich teleurgesteld en ge kwetst door de nieuwe zelfzorgregelmg van de Nederlandse regering en slijten hun da gen met mopperen. Prinses Beatrix, die wij steeds meer in het openbare leven zien op treden, viert op 30 januari haar 19e ver jaardag. De kosten van levensonderhoud stijgen met ruim zes procent en Land- en Luchtmacht hebben zich bij leverancies la ten bedriegen. De spoorwegtarieven enkele reis ca retour gaan met negen procent om hoog en de sigaretten worden tien cent per pakje duurder. De Nederlander fronst nu opnieuw de wenkbrauwen. Is het leven te duur, of verdient hij nu te weinig? I De lente is in aantocht. Op 4 april wordt de Keukenhof officieel geopend en in Eindhoven ontluiken de eerste bloempjes van het toekomstige complex waarin de nieuwe Technische Hoge school zal komen te huizen. De stad krijgt ook een nieuwe burgemeester, mr. Oh. van Rooy. Lente: terwijl de tandartsen en de ziekenfondsen ruzie maken zet de lieve jeugd de tanden weer in de Rock and Roll, het uit Amerika overgewaaide stroo- vuurtje, dat de pedagogen „moord" en „brand" zal doen roepen. Op zondag 14 april komt er beweging in De Zwarte Ruiter, hij verlaat ongehinderd zijn cel in de Haagse gevangenis. Met Pa sen komen de volkeren in beweging en vie ren elders vakantie. Nederland is ei-vol. Ook als de bu:'eilanders weer weg zijn, blijft het vol ir, Nederland; wij hebben, sinds 10 mei, elf miljoen inwoners, al weet niemand wie die elf miljoenste nu is ge weest. Een van die elf miljoen wordt op 17 mei in de kraag gegrepen, de Zwarte Rui ter. Hij moet terug naar de gevangenis die nu goed bewaakt zal worden. Als er la ter weer gedetineerden ontsnappen, zal de gevangenis nog beter bewaakt worden. Enz. enz. Scheveningen viert vlaggetjesdag in de grauwe regen en het Koninklijk paar brengt een statiebezoek aan Zweden. Het kabinet beslist, dat er voorlopig geen Coen- of IJ- tunnel zal komen en dat de Amsterdammers maar boven water moeten blijven, maar de Koninklijke Marine kijkt trots terug op een halve eeuw geschiedenis, waarin zij onder water opereerde. Op 31 mei wordt in de Sacramentskapel van de dekenale St.-Catharinakerk te Eind hoven een monstrans met H. Hostie van het altaar gestolen. Met schitterende ogen en een blos op de wangen doopt Prinses Bea trix in Amsterdam haar nieuwe jacht. „De Groene Draeck". Verbolgen over het besluit betreffende de IJ-tunnels, zegt Amsterdam: wij willen geen stad van de tweede rang worden, en in de dagbladen verschijnt een advertentie, waarin wordt uitgenodigd tot inschrijving op het grootboek IJ-tunnel. In korte tijd is er al voor een kwart miljoen ingeschreven. Als op 7 juni op het vliegveld Ypenburg een voordemonstratie wordt gehouden ter inzet van de Ilsy, valt een parachutesprin ger van 2000 meter te pletter, maar het programma, dat enkele dagen later wordt uitgevoerd, trekt honderdduizend bezoekers. Het wordt warm in Nederland. Het wordt erg warm in Nederland. Och, zeg maar rus tig, dat er een hittegolf heerst. Alles schit tert in het zonlicht en Amsterdam staat in het teken van de diamant. Op Rozenburg wordt het nieuwe bedrijf van Verolme ge opend en prof. Oud ontvangt het grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Het is warm. Prins Bernhard opent Het Atoom in Amsterdam. Het wordt nog warmer. Vlissingen ziet tijdens een histo risch vlootspel De Ruyter terug. Het blijft warm. Driehonderd en vijftig goochelaars meten in Zwolle elkanders krachten maar minister Staf kan geen verkorting van de diensttijd bij elkaar goochelen, zoals dat in België het geval is. Een nieuwe hittegolf, het weekend 67 juli is bijna ondragelijk. Er verdrinken tijdens die twee dagen éénen twintig mensen. Wegenbouwers luiden de alarmklok: be stedingsbeperking en kapitaalgebrek ver oorzaken achterstand. Soldaten in Sennela- ger lijden aan A-griep. Worden ze wel goed verzorgd? Uit de troonrede op Prinsjesdag 17 september blijkt dat het evenwicht in on ze nationale economie is verbroken. De Ne derlander kijkt somber. Maar dan klinken de woorden van Hare Majesteit Koningin Juliana: Te rugziende op hetgeen ons volk na de oor log onder veel moeilijker omstandighe den heeft gepresteerd, vertrouw ik, dat het ook thans zelfbeheersing en kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en nieuwe vooruitgang.." In deze dagen wordt in Brabant een histo risch initiatief genomen. De Provinciale Noordbrabantse Elektriciteitsmaatschappij be studeert een plan om in het dunbevolkte pol derland westelijk van Geertruidenberg een kernenergie-centrale te bouwen. Het plan vergt een investering van 2% miljard, maar wanneer het project tot stand komt, zal in 1975 reeds de helft van de gehele elektriciteits- produkt'ie verzorgd kunnen worden door kern energiecentrales. Over elektriciteit behoeven we ons dus geen zorgen te maken, maar de Nederlandse visserij is wel ernstig ongerust over de toekomst van het visje in de Noord zee. Deense, Duitse en Nederlandse kotters halen grote hoeveelheden zand-, spier- en olie haring uit het water en zodoende dreigt er voor de jonge platvissen en de jeugdige ha ringen voedselschaarste. De Noordzee wordt uitgemoord, zo menen de reders en daarmee zal de Nederlandse visserij ten dode zijn op geschreven. Ten dode opgeschreven waren ook de duizenden eendagskuikens, die uit Neder land naar Italië werden geëxporteerd. De beestjes kwamen dood aan en bleken zo cp tragische wijze hun naam eer aan te doen. Was deze massa-sterfte veroorzaakt door de hitte? In ieder geval kwam vast te staan, dat de Nederlandse expediteurs in deze geen schuld droegen. Andere kuikens, die in Ne derland waren gebleven konden zich het leven redden door de hitte te ontvluchten toen op 14 juli bij Apeldoorn een boerderij afbrandde, vermoedelijk hooibroei tengevolge van de warmte. Op andere plaatsen in ons land brandden dit week-einde eveneens verschei dene boerderijen af of werden stukken bos en hei door het vuur plat gelegd. Op 15 juli komt een ramptijding uit Biak. De superconstallation „Neutron" stortte in zee en uit de spaarzame berichten bïykt, dat 48 passagiers en de gehele bemanning daarbij zijn gedood. Maar de K.L.M. vliegt door. ven dan velen redelijk achten, wordt twee jaar geëist. En Marken is niet langer een eiland meer. En Rotterdam blijkt de veiligste groot stad van Nederland te zijn. En Amsterdam kampt met een absoluut geldgebrek. En er wordt een nieuwe Nederlandse per- s®nenauto aangekondigd. En de ambtenaren protesteren in Den Haag. „Een hongerend ambtenarenappa raat, is geen reclame voor de staat," zeg gen zij. En Nederland accepteert de Delta-wet. Nieuws., nieuws.., maar veel Nederlan ders kijken in de krant het eerst naar de monsterpuzzels, want daar zijn we plotseling stapelgek op geworden. We kijken ons rijk of arm, al naar gelang we de taalkundige mysteries goed ontraadselen. De winnaars komen voor een grote verrassing te staan en de justitie puzzelt mee, om uit te roeken of het allemaal wel mag. Op 14 november komt er treurig nieuws. Een brandende straaljager stortte neer op de Kol. van der Palm-kazerne in Bussum. Vijf doden en veertien gewonden. Schellingwou- de krijgt een nieuwe brug en Sinterklaas komt in het land. Rotterdam besluit tot de oprichting van Europoort en de K.R.O. boekt een half mil joen leden. Het jaar loopt ten einde. Het jaar, waarin duizenden Nederlandse militai ren zich onder een ondeugdelijke helm veilig hebben gevoeld. Maar gelukkig, daarin komt nu verande ring. We zijn er nog niet Op de drempel van de laatste maand, ko men er onheilstelegrammen uit Indonesië. De K.L.M.-toestellen worden uit Djakarta verjaagd. Het laatste toestel vertrekt zon der passagiers. Nederlandse instellingen worden overgenomen, onze landgenoten wor den geboycot. De Nederlander is verwon derd en verontrust. Hoe zal dat aflopen? Wij vergeten de zorgen en kruipen in bed: half Nederland heeft immers A-griep. Wij vergeten het tekort van 745 miljoen en grijpen naar warme groc. Wie beter is drinkt een bakje koffie, want de koffieprijzen zijn zojuist verlaagd en een goed Nederlander weet van zoiets te profiteren. Eindhoven is blij om zijn nieuwe Technische Hogeschool en in Nijmegen wordt, met een indrukwek kende rede door mgr. Alfrink, de vijfde fa- cultijd geopend. Op zaterdag 28 september ontsluit H.M. de Koningin de splinternieu we Velsertunnel en de weggebruikers jui chen over deze welkome (broodnodige) voorziening. Hoofdinspecteur K. Muller van de Rot terdamse verkeerspolitie juichit niet: de toe nemende onveiligheid op de weg baart hem In Amsterdam wordt het broodje vriende- ikheid aangeboden en de textielhandelaren bieden ter verkoop koffie aan. Dat is, zeg gen zij, hun goed recht Op 22 juni begint Niettemin springen onze zuidelijke land genoten een gat in de lucht; het is carna val, maar zij, die hun brood in de lucht ver dienen, vinden dat de K.L.M. te weinig be taald en dat vliegen toch duurder is dan s\ hun directie denkt. Ook het verzenden van postpakketjes blijkt intussen duurder te zijn dan wii denken: de P.T.T. verandert een paar tariefcijfers en spreekt de wens uit, dat wij met z'n allen in het vervolg voor vijf en vijftig miljoen gulden méér zullen plak ken. In Vlissingen viert men met veel ent housiasme de 350-ste geboortedag van De Ruyter die hier eens aan het grote wiel draaide, maar enige dagen later staan de schachtwielen van de Limburgse mijnen stil en gaan de kompels met de armen over elkaar zitten. Er zakt geen enkele lift meer, en de kolenproduktie daalt met vijftig procent. Enfin, na een paar dagen is er tus sen werkgevers en werknemers een voor lopige overeenstemming bereikt en komen er weer kolen naar boven. ff xn zorgen en hy vraagt zich af, of we onze pro paganda voor veilig verkeer niet wat gru welijker moeten maken. Zachte heelmees ters maken stinkende wonden, nietwaar. En kele maanden later zal de regering het mes er in zetten en binnen de bebouwde kommen een max-snelheid decreteren. Een paarden middel, dat de al te driftige p.k.-misbrui- kers tot matigheid moet dwingen. Paardemiddelen helpen niet bij de bestrij ding van de A-griep: we boeken per dag 70.000 nieuwe patiënten, maar gelukkig knap- de Nijmeegse vierdaagse met een gebroken been: een Belgische parachutist komt ver keerd terecht en verovert zich zo de titel van de Eerste Uitvaller. Nederlandse mijnwerkers gaan in de Duit se mijnen werken, omdat zij daar meer kun nen verdienen. Het ministerie van Econo mische zaken, wil 62 miljoen per jaar meer ontvangen uit de opbrengst van tabaksarti kelen. Met zijn dure pijpje in de mond gaat de Nederlander bij de radio zitten en hoort, hoe de regering aankondigt, dat zij de luis terbijdrage op 15 gulden per jaar wil bren gen. De Nederlander moet ervan zuchten. Ja, hy zucht. Augustus brengt nare be richten. Treinbotsing in Eindhoven eist vyf doden en vijftig gewonden. Cicen teiste ren ons land, kampeerders worden wegge spoeld, het Katwijkse bloemencorso verre gend. Cinema du Midi in Amsterdam, het prachtige theater aan de Apollolaan, wordt door brand vernield. Schade één miljoen gulden. De onprettige berichten uit Indonesië stapelen zich op. De basis voor een gesprek met de In donesische regering wordt steeds smaller en de Nederlanders krijgen ginds hoe langer hoe minder ruimte. De grote trek naar het moeder land gaat beginnen. Op 18 december zijn reeds duizend van de vijftigduizend Nederlanders in Indonesië vertrokken. Wij, thuis, schrikken van een spoorwegonge luk, de sneltrein uit Sloterdijk botst tegen een bus. Het loopt tegen Kerstmis. De Nederlander doet inkopen, om het straks gezellig en huise lijk te maken, maar Toon Hermans laat een honorarium van twee mille schieten omdat hij in Assen een toneelzaaltje „te huiselijk" vindt. De Kerstdagen verlopen rustig: H.M. de Ko ningin drukt ons op het hart: Niemand kan nu versagen. Als de kippen, de hazen en de Kal koenen zijn verwerkt, beginnen we aan het laatste hapje van 1957. Indonesië blijft onze aandacht bezig houden. De grote uittocht duurt voort. Men verwacht, dat voor 1 januari al tienduizend Nederlanders uit Indonesië zui len zijn vertrokken. En zo is dan het jaar weer ten einde. De Nederlander port de kachel op en kijkt naar de oliebollen. Hij denkt aan zijn land genoten in Indonesië, hij denkt aan de beurs van onze regering. En hij denkt aan zijn eigen beurs. Dat was dan dat. Een jaar vol rekeningen. Maar ook een jaar, waarin wij wijzer zijn geworden. En wijsheid moet nu eenmaal betaald worden. De Nederlan der kijkt naar de klok. Nog even. Langzaam wordt de laatste dag van 1957 naar het verleden getikt. Een nieuw jaar breekt aan. Wat zal het brengen? Maar dan gaan de klokken al beieren en knallen de zevenklappers in de straten. Wat zouden wij nog piekeren, het nieuwe jaar is al begonnen. Succes, Nederlander, het zal waarachtig wel gaan. pen er per dag ook weer 70.000 op. Tenein de onze vaderlandse economie gezond te maken, wordt de omzetbelasting bij invoer van automobielen verhoogd en wordt aange kondigd, dat er nog een verhoging zal vol gen. We proberen het ook hier dus met paar- denmiddeltjes. Dr. Drees kondigt een nieu we woningbouwlening aan, en tegen majoor K., in wiens schoenen meer wordt gescho-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5