Toen Algiers Frans werd NIEUWJAARSBOODSCHAPPEN SPREKEN VAN HOOP OP BLIJVENDE VREDE PRINCIPIEEL AKKOORD TUSSEN V.S. EN SOVJETS? er" eist de macht K remlin beklemtoont vreedzame coëxistentie Treinbotsingen bij New Dellii en Warschau Geen gesprek tussen MacMillan en Soekarno Nieuwe politieke macht in Argentinië DONDERDAG 2 JANUARI 1958 PAGINA 5 Meer kaas door LOUIS BERTRAND Nederlandse marine waakzaam - De radio van de opstandelingen heeft later gemeld, dat met goed gevolg het paleis van president Jimenez nabij Ca racas is gebombardeerd. Censuur Z.O.-Utrecht en Neder-Betuwe KWART EEUW R.-K. JONGE BOEREN EN TUINDERS melk en consumptiemelkprodukten ge-1 daald met 3 pet vergeleken met 1956. De produktie van boter bedroeg 76.000 ton, 1.000 ton minder dan in 1956. Met de voorraad van 15.000 ton was er 91.000 ton voor consumptie beschikbaar. Hiervan kon 81.000 ton worden afgezet, waarvan 42.000 ton in het binnenland. Er is 9.000 tot 9.500 ton kaas meer ge produceerd dan in 1956. Opvallend is hier bij de verschuiving: 1500 ton minder 40+ kaas en 11.000 ton meer volvette Goudse kaas. De Nederlanders consumeerden 2000 ton meer kaas dan in 1956 maar de export liep terug. Met uitzondering van de laat ste twee maanden, is het prijsverloop gunstig geweest. De voorraad bedraagt thans 40.000 ton. De afzet van gecondenseerde melk werd steeds minder, hoewel de prijzen per een- heid zich wisten te handhaven, precies andersom als bij de afzet van melkpoe der die aanvankelijk gunstig was, maar waarvan de prijzen in de tweede helfty van het jaar inzakten. De handel kwam toen zelfs vrijwel gehtel tot stilstand, terwijl de prijzen op dit moment reeds beneden het inleveringsniveau liggen. In het verloop van zijn rede sprak ir. Van Dam nog zijn vertrouwen uit dat de minister het standpunt van het Produkt- schap om de verrekenprijs niet te ver hogen zou delen, tegen de opvatting van het Landbouwschap in. Premier Ben Goerion van Israël heeft dinsdag liet ontslag van zijn kabinet aan geboden aan president Ben Zvi. De president heeft Ben Goerion opge dragen een nieuw kabinet te vormen, welke opdracht door Ben Goerion is aanvaard. Officieel wordt medegedeeld, dat Ben Goerion president Ben Svi ervan op de hoogte heeft gesteld, dat hij bereid is het mandaat te aanvaarden op voorwaar de, dat de nieuwe regering, die hij zal leiden speciale voorzieningen zal treffen voor „absolute geheimhouding wat be treft beraadslagingen over veiligheid en buitenlandse zaken". Ben Goerion diende, zoals bekend, het ontslag van zijn kabinet in nadat de pers door de linkse ministers van zijn coali tiekabinet op de hoogte was gesteld van een voorgenomen Israëlische missie naar West-Duitsland over wapenleveranties. Onder de voorwaarden, die Ben Goeri on stelde voor het aannemen van het mandaat staat ook de voorwaarde, dat de nieuwe regering in functie zal blijven tot de volgende algemene verkiezingen, die in de zomer van 1959 zullen plaats hebben. Ben andere voorwaarde is het aanvaarden door alle partijen in de coa litieregering van het beginsel van de collectieve verantwoordelijkheid van het kabinet. In Amman is dinsdag bekendgemaakt dat West-Duitsland Jordanië heeft ver zekerd, dat het niet van plan ls Israël wapens te leveren. ROMAN UIT HET REVOLUTIEJAAR 1830 in een strikt historische omlijsting. (van de Académie Frangaise) Voor deze in 1830 jonge generatie was de vurige poëzie van een Alfred de Vigny en een Alphonse de Lamarti- ne een openbaring geworden, waardoor hun onderlin ge hartstocht een religieuze inslag begon te krijgen waardoor zij, althans in hun ogen, tot iets als een hei lige doelstelling werd. In die gesteldheid liet luitenant de Bourmont belet vragen voor een bezoek aan zijn nicht. Deze wist wel dat er een kabinetsraad gehouden werd, zoals alle woensdagen en zondagen; ze keek dus uit naar de komst van Amédée. Want terwijl een lakei haar ging aoeken bij de kroonprinses, kwam zij plotseling de bibliotheek uitgerend, om zich in Amédée's armen te werpen. En alsof ze zich schaamde over haar onbe heerstheid, deed z eeen stap terug en speurde met een angstig naar links en rechts: nee, er was gelukk;» niemand in de buurt! Dat stelde Adèle gerust. Ze ge noot ervan, dat de jongeman vol bewondering haar uiterst verzorgd toilet gadesloeg. Volgens de nogal zware mode van 1830, droeg zij een fluwelen japon gegarneerd met kleine toefjes van ge le zijde die tot op haar kleine voetjes hing. Op haar kapsel van gefri'seerde en driedubbele pijpekrullen rond" haar slapen, droeg ze bovendien een breedge rande jardinière, van voren óók nog versierd door een panache van struisveren. Van haar schouders h:ng een prachtige kasjmiere sjaal, een cadeau van de herto gin van Berry, die haar graag zag. Zo uitgedost en met de blos van een verliefd meisje, kon het lieve kind bijna mooi heten. Met grappige vertrouwelijkheid gaf zij haar neef een arm: Armedée, zei ze, laten we naar hei Trocadero gaan. Je weet wel dat ik hier niet thuis ben. Ik heb hier zelfs geen zitkamer! En in de bibliotheek zouden we voortdurend gestoord worden. Ondertussen had zij een vertederde blik geworpen op de epauletten met wit-zilveren lelie, alsof epaulet ten het symbool zouden worden van hun toekomst. Hun ogen zochten elkaar; er lag iets opgewondens in, zoals gewoonlijk bij hun ontmoeting. Maar deze uiter lijke bewogenheid verborg tóch een dieper gevoel van angst. Beiden dachten er onwillekeurig aan, dat b u ien enkele ogenblikken er iets zou beslist worden, dat van het hoogste belang voor hén zou zijn; innig ver liefd op elkander, voelden zij nu hun ongerustheid toe nemen Ze liepen de ijzeren brug over, die van de vorste lijke appartementen leidde naar de nieuwe tuin van het Trocadero. Diep in gedachten verzonken, hadden zij geen oog voor dit werkelijk charmante hoekje: een Engels kortgeschoren grasgazon, wonderlijke exotische hoomsoorten, reuzen van ceders, een miniatuur-meer, een Chinese pagode. Van dat alles zagen ze niets. Ze hadden haast om alléén ergens te zitten en met elkander hun moeilijk heden te bespreken: daar die eerste bank op de hoek van het terras waarop de ijzeren brug uitkwam. Ginds in de verte breidde zich Parijs voor hun ogen uit; maar het gezicht diier enorme stad trok al evenmin hun aandacht, als de frisse schoonheid van de Engelse tuin. Adèle trok de mooie kasjmiere sjaal wat dichter om de schouders en zei: Ziezo dan, dus vandaag gebeurt het? Ze kon een lichte rilling van angst niet onderdruk ken, hoezeer ze ook gewild had. Ik geloof van wel, antwoordde Amédée. Ik zou zelfs, terwille van jou. zeggen, dat ik het vrees Er loopt een gerucht, dat vandaag de koning de op perbevelhebber van het Afrikaanse legerzal benoe menje weet, dat de mobilisatie al bijna twee maanden geleden begonnen is. De bevelhebber van de vloot ken je., het is admiraal Duperré. Het gaat nu om de generalissimo. De koning aarzelt blijkbaar met zijn beslissing, nu al weken lang. Niemand weet waarom, hoewel er een gerucht loopt, dat de expedi tie afgelast zou zijn. Het heet: onder bedreiging en zelfs een ultimatum van Engeland!.Wat dèt betreft, meen ik te weten dat de koning, noch zijn ministers zich zullen laten intimideren! Als het zo is, en het plan nog altijd bestaat, dan zijn er kansen te over, dat papa wordt benoemd.... (Wordt vervolgd). Door gebruik te maken van zijn stijgende invloed aan het hof, had hij voor Adèle een plaats weten te verwerven binnen het Tuileriën-paleis, als demoiselle d'honneur bij de kroonprinses, Mme la Dauphine. De arme Adèle ondervond al gauw, dat het er maar een karig en vreugdeloos leven was in het gevolg van de stroeve dochter van de ongelukkige Liouis XVI. Men had haar een kamer gegeven feitelijk onder de dakpannen van het Marsan-paviljoen, 'n uitbouw waar ze ook niet altijd genoeg te eten kreeg. Want de Dau phine toonde niet alleen weinig belangstelling voor een goed verzorgde keuken, maar evenmin voor alles wat het louter-lichamelijke betrof. Van de andere kant werd er speciaal werk gemaakt van Adèles toi let. kapsel en schoeisel, op kosten van de vorstelijke cassette: want de koning was zeer gesteld op schit terende jonge hovelingen. Het vrome milieu en de geëxalteerde sfeer rond „Madame Royale", zoals de Dauphine betiteld werd, konden er nauwelijks toe bijdragen om het regelmatig ovale, maar iets hoog hartige gelaat van haar jeugdige eredame wat op te vrolijken. Adèle mocht zeker niet knap genoemd wor den, met haar te grote haakneus en brede mond. Toch was zij heel beminnelijk en vol goedheid, even verstandig als liefdevol, om het kort te zeggen: be gaafd met heel wat goede hoedanigheden. Men kon dan ook verwachten, dat zij tot een echt-praktisehe vrouw ging opgroeien, die zich best door het leven heen zou slaan. Zó kon Amédée zich deze nicht en jeugdvriendin alléén nog maar indenken: als de ver hoopte levensgezellin. De jonge luitenant, nog een en thousiaste en ongekunstelde jongeman, kon zich ook niemand voorstellen, te vergelijken met zijn dierbare Adèle. Zodat alles ten slotte wel voor een huwelijk scheen te pleiten. Niettemin was daar de verre van losse tegenwer ping: het lieve kind is een wees en bezit geen sou. De generaal, als oud-soldaat die behoorlijke carrière had weten te maken en getrouwd was zonder een andere huwelijksgift dan zijn officiersdegen, had óók wel èens ellendige dagen moeten doorstaan, waaraan hij niettemin dapper het hoofd had weten te bieden. Oh, de generaal zou heus zijn bestemming tot dit huwelijk-uit-genegenheid wel gegeven hebben. Alléén voelde hij dat zijn jongste zoon minstens de rang van kapitein zou moeten hebben, alvorens aan trou wen te danken. Al was hij nu dan ook minister van oorlog, toch durfde hij hem niet voor zo'n gunst, als speciale promotie, aan te bevelen; Iets dergelijks zou immers onmiddellijk door de liberale en oppositiebla den uitgebuit worden voor een rel tegen de minister. En werd er al niet genoeg op hem gescholden? Neen de enige kans voor Amédée was die cam pagne om Algiers waartoe het kabinet immers al zes weken geleden besloten had. In zo'n flinke, over zeese expeditie zou Amédée zich kunnen bnderschei- den. Maardaar waren de krantende publieke opi nie! Met de uiterste heftigheid keerden deze zich tegen de voorgenomen oorlogshandelingen. En dan was het in deze woelige tijd, helemaal niet ondenkbaar, dat bet kabinet Of de wil des konings zich bij de zogenaam de volkswil neerlegde. Zou het er niettemin tóch van komen, dan was het de vraag, of aan Amédée zou worden toegestaan in hat expeditieleger dienst te nemen. Alles hing tenslotte af van de generaal Temidden van al die onzekerheden, vrees en einde loze aarzelingen, steeg het ongeduld der twee jonge verliefden bijna tot verbittering. Mèt dat ongeduld ont wikkelde zich een sentimentele opgewondenheid, nog geprikkeld door de romantische koorts van die tijd. (Van onze Haagse redactie) „Steeds meer begint het inzicht veld te winnen dat de gedurende enkele ja ren en toen voorbarig gebruikte term „crisis in de zuivel" in het verstre ken jaar tot een realiteit is geworden, geleidelijk en veelal ongemerkt. De Ne derlandse znivelwereld staat aan het be gin van dit nieuwe jaar tegenover deze realiteit. Er is thans dan ook alle reden foor een ernstig beraad over de toekomst, een beraad waarin voor het bestuur van het Produktschap voor Zuivel een uiterst belangrijke, zo niet beslissende rol is weggelegd", aldus beëindigde de voorzit ter van het Produktschap voor Zuivel zijn hedenmorgen gehouden Nieuwjaars rede. Tweeëndertig personen kwamen om het leven en vijfentachtig personen werden gewond bij een treinbotsing bij Ambala die gisteren 200 km. ten noorden van New Delhi plaats had. De Ambala-Delhi Express reed recht op de Delhi-Pathankot Express in. Door de dichte mist werden de reddings werkzaamheden bemoeilijkt. Een uit drie rijtuigen bestaande elek trische trein kwam gisteren even bulten Warschau in botsing met een stoomtrein, waardoor zes personen het leven ver loren. Het is zeker, dat er géén ontmoeting zal zijn tussen de Britse premier MacMillan en de Indonesische president Soekarno tijdens het bezoek van hen beiden aan Nieuw Delhi in het begin van deze maand, aldus werd van betrouwbare zijde verno men. President Soekarno, die op 7. januari 'n de hoofdstad van India wordt verwacht, zal weer op 9 januari vertrekken, in plaats van op de elfde, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, Premier MacMillan zal in de loop van de achtste aankomen, en des middags rust houden. Dit sluit echter niet de mogelijkheid uit, dat de situatie in Indonesië ter spra ke zal worden gebracht tijdens het onder, houd, dat premier Mac-Millan met pre mier Nehroe zal hebben. een in Washington hebben de opstande lingen al een luchtaanval op Caracas gedaan, waarbij zeker één bom gewor pen werd. Vliegtuigen van de opstan delingen zouden vrijwel onafgebroken boven de hoofdstad vliegen. De Nederlandse marine op Curasao is wegens de gebeurtenissen in Venezuela in een toestand van „verhoogde waak zaamheid" gebracht. Men houdt pl. re kening met de mogelijkheid, dat bij mis lukking van de opstand de opstandelin gen met vliegtuigen naar de Nederlandse Antillen zullen proberen nit te wijken. President Jimenez heeft in een radio rede verklaard, dat vier krachtige co lonnes militairen op weg zijn naar Ma- racay om de rebellen „in de pan te hakken" als zij zich niet overgeven. De regering heeft censuur ingesteld, telefoongesprekken vanuit New York met Caracas aangevraagd, werden gisteren niet aangenomen. In diplomatieke kringen in Washington verklaarde men gisteren dat de opstand volgt op de arrestatie van een aantal mi litaire leiders, o.w. vermoedelijk de be velhebbers van leger en luchtmacht, oq oudejaarsavond. Op de basis van Maracay zijn een 400 man van de luchtmacht en vier bataljons van het leger gestationeerd. Er bevinden zich 200 vliegtuigen, w.o. 30 Sabre-straal- jagers en circa 50 straalvliegtuigen van Britse makelij, w.o. Canberra's en Vam pires. Men gelooft, dat de rebellen een alge mene staking zullen uitroepen, waardoor ook de olie-industrie getroffen zou wor- den. Veertien dagen geleden is president Ji menez herkozen voor een nieuwe ambts termijn van vijf jaar. De oppositie kon bij die volksstemming geen kandidaten stellen. In Argentinië is een nieuwe politieke organisatie opgericht, die ziek noemt „Nationale Commissie voor de Samen werking tussen de Progressieve Par tijen". De voormalige voorzitter van het opperste bestuurscollege van Peeons partij, Alejandro Leloir, heeft het voor zitterschap van de commissie aanvaard. De commissie stelt zich op de eerste plaats ten doel gemeenschappelijke kan didatenlijsten op te stellen voor de al gemene verkiezingen die in februari in Argentinië gehouden zullen worden. De commissie heeft nu reeds adhesiebetui gingen ontvangen van verscheidene neo-Peronistische en zogenaamde natio nale volkspartijen. Volgens welingelich te kringen is het mogelijk, dat de com missie zich binnen korte tijd ontwikkelt tot een „nationaal volksfront". (Van onze correspondent.) De Kring Z. O. Utrecht en Neder-Be tuwe van de r.-k. Jonge Boeren en Tuin- dersbond bestaat deze maand een kwart eeuw. Dit feit zal op de jaarlijkse kring dag die op 8 januari a. s. in Culemborg wordt gehouden, feestelijk worden ge vierd. De Kringaalmoezenier zal des morgens om 10 uur geassisteerd door twee afde- lingsaalmoezeniers in de parochiekerk van St.-Barbara een plechtige H. Mis cele breren. Tijdens de algemene lednvérga- dering zal de heer dr. P. W. Theunissen spreken over actuele onderwerpen ..Rond eigen haard en hof". Door de afdeling Beesd wordt een toneelspel „De schipper van de Maartje Jacoba" opgevoerd, ter wijl in de avonduren de grotie feestavond wordt verzorgd door het gezelschap „Koehoorn" uit Wageningen. Italiaanse filmster Gina Lollobrigida u voer de goede kennissen, zoals eikhar \~,1S naarst'g bezig het geld bij haar ,knigen' dat de belasting van Wel dat' Misschien is het daarom 30edinu ï.e snel een eis tot schade ver heeft ingediend bij de film-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5