In het spoor van 1957 L.Z.O. brak opnieuw twee Nederlandse estafetterecords De Nederlanden van 1845 in 1957 PT T77F1L de lucifer De MAN met Tienjarig „Ons Erf' een bewijs van culturele uitgroei boerenstand Onze dagelij NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Unieke feestvergadering te Nijmegen Osinga zwom 100 111 vrije slag in 57.7 sec. Slimme klimpartij naar f 58.000 aan juwelen Peronistische samen zwering in Argentinië ontdekt Fangio trekt zich uit racesport terug Schaatsers hielden eerste selectie Nederland won tafel tennis en volleybal BRUNOTT V B VRIJDAG 3 JANUARI 1958 PAGINA 4 AUTORIJDERS VERDWENEN IN DE NACHT Wagen in bocht over de kop MINDER ZEESCHEPEN IN VLISSINGSE HAVEN Elke vogel voedsel Bij de mesthoop Culturele uitgroei R.B.C.-KEEPER VAN OSTA ERNSTIG GEWOND ESSO TANKVAART MIJ BENDEN-TERREUR IN COLUMBIA Eis tegen klauteraar: 3 jaar spectaculaire inbraken van het afge- Mijlpaal Vail I miljard 111 IiaaSte VCrSCHiet Duke in auto's? Studentensporttoernooi KANDIDATENTOERNOOI VOOR SCHAAKTITEL SCHAKEN TE HASTINGS Oplossing van gisteren TIJ B. M. R. S. 7. Eind april deed de „Paaskomeet" van zich spreken. Met een razende snelheid, namelijk vijfenzeventig kilome ter per seconde, naderde een gloeiende staartster onze aarde. Arend en Roland, twee Belgische astronomen van het Ob servatorium te Ukkël, namen haar voor het eerst waar. Want op 8 november 1956 was de komeet in hun kijkers versche nen. Regelrecht kwam de komeet op ons af, tenminste, dat dacht men. Maar sterrenkundigen sloegen aan het rekenen en bewezen, het ongerijmde van die vrees. Nauwkeurige berekeningen toonden aan, dat de „Arend-Roland" ons op een afstand van vijfentachtig miljoen kilometer zou voorbijsui- zen. 8. Edouard Herriot, een uitnemend Frans politicus, stierf in de loop van maart, evenals de fameuze admiraal Byrd, leider van talloze zuidpoolexpedities. Engeland verloor een kolonie aan de Goudkust, die zich vrijmaakte en de naam Ghana aannam. April was in vele opzichten een opmerkelijke maand. Ditmaal richtte de publieke belangstelling zich op het bezoek van koningin Elisabeth én prins Philip aan Parijs. •Tegelijkertijd streed de Engelse dokter Adams in een op zienbarend proces om zijn leven. Hij werd ervan beschuldigd een groot aantal oudere vrouwen uit Eastbourne om het le ven te hebben gebracht. Maar de slotconclusie der juryleden luidde: Vrijspraak, gebrek aan bewijs..! Egypte liet weer van zich horen door de Suezkwestie. Stra tegisch gezien verloor het land aan de Nij-1 de strijd, maar politiek en economisch beschouwd is Engeland de grote ver liezer. Ir. Jordanië probeerden enkele heethoofden een staats greep te forceren, maar Hoessein slaagde erin zijn kroon te redden. 9. In mei en juni was het betrekkelijk rustig. Het leek of de wereld even pauzeerde, zo kalm was het, vergeleken met andere maanden. Met geamuseerde belangstelling volgde men de boottocht van de Mayflower II over de Atlantische Oceaan naar Ame rika. Deze zeilboot voer nauwkeurig de route, die zijn histo rische voorganger, de Mayflower I, in 1620 had afgelegd. Men vertrok van het Engelse Plymouth om, na nog geen maand, in Plymouth (Massachusetts) aan wal te stappen (Van onze correspondent) Vannacht om twee uur vloog op de Deldenerstraat te Hengelo ter hoogte van het Koningin Julianaziekenhuis een-per sonenauto met grote snelheid uit de bocht. De wagen sloeg over de kop, schoof het trottoir op en na een stenen tuinhek over een grote afstand te hebben vernield, kwam de auto op de kant tot stilstand. De bewoners van de. huizen, waarvoor het ongeluk gebeurde, hebben gezien, dat er zich vier personen met grote moeite uit de deerlijk gehavende wagen wisten te be vrijden, maar toen de politie arriveerde waren zij verdwenen. Vermoed wordt, dat de auto (een Mercedes) van diefstal af komstig is of dat de inzittenden te veel alcohol hadden gebruikt. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het aantal zeeschepen, dat in het jaar 1957 gebruik heeft gemaakt van de haven van Vlissingen, is belangrijk kleiner dan het aantal in 1956. Dit teruglopen is voor een groot deel het gevolg geweest van de vermindering van het aantal bunker schepen tengevolge van de Suezcrisis in het begin van dat jaar, van de geringe aardappelexport en een kleiner aantal vissers. In totaal zijn 2.185 zeeschepen met een totale tonnage van 4.890.141 brt. de haven van Vlissingen binnengelopen tegenover 2643 zeeschepen. (Van onze correspondent) Vit alle delen van het land kwamen donderdagmorgen ruim 1600 jonge boeren en boerinnen naar Nijmegen om gezamen lijk het tienjarig bestaan van hun cultu reel centrum „Ons Erf" te Berg en Dal te vieren. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis in de Sint Jozefkerk, opgedragen door de vicaris van het bis dom Den Bosch, mgr. Th. G. A. Hendrik- sen, geestelijk adviseur van „Ons Erf", met assistentie van rector J. Joosten, na tionaal adviseur van de K.N.J.B.T.B. en kapelaan A. J. Merx, geestelijk adviseur van de N.C.B. Het zangkoor zong onder leiding van dirigent H. van Houdt, de Mis- sa Pontificalis van Perosi. In de grote zaal van De Vereeniging werd vervolgens de herdenkingsbijeen komst gehouden. Nadat gezamenlijk het T" 'helmus was gezongen, sprak de voor zitter, de heer L. Bekker, het welkomst woord uit. „God geeft elke vogel voedsel, maar brengt het niet in zijn nest", was de gedachte, waarvan spr. uitging. Hij be lichtte de diepe betekenis van dit gezegde. „Wij mensen van het platteland hebben al tijd met een eenvoudige maaltijd kunnen volstaan. Al sinds geruime tijd is onze levenswijze aan het veranderen in ver band met de zich wijzigende maatschap pelijke structuur. Hiermede moeten wij re_ kening houden. Wij kunnen er niet blij genoeg om zijn, dat aan de organisatie van boeren en tuinders nog „Ons Erf" is aan gebouwd, zodat allen op de juiste wijze kunnen worden gevoed. In de persoon van mevrouw Van Stefen, echtgenote van directeur Theo van Steen, huldigde de heer Bekker degenen, die het instituut in deze voorbije jaren hebben opc"1bouwd en tot bloei brachten. Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, hoog leraar aan de r.-k. Universiteit te Nijme- gen, sprak de feestrede uit. Hij tekende de °e feestvierende oud-cursisten Wanneer vandaag „Ons Erf" tien jaar bestaat, wil ik er vooreerst op wijzen, hoe juist dat erf, dat begrip van hier zijn en hier blijven inderdaad een vestiging van gezinsgeluk is geweest. Dè rust van de familie is begrepen in het plan van de aardebewerkende mens. De garantie van zijn geluk is de omheining van zijn erf. Ook de boer wordt thans bedreigd, al ma ken technische' middelen het fnogelijk, dat hij tegen die dreiging wórdt verzekerd. Er moet een vaste basis zijn, waarop hij zijn cultuur kan opbouwen. Op „Ons Erf" vindt hij de mens van de aarde af gericht om de volgroeidheid van zijn wezen te bereiken en zodoende is de werkzaamheid van deze instelling gericht op het welzijn van ons hele Nederlandse volk Na een korte muzikale omlijsting van Het Gelders Orkest onder leiding van Jan Out, kwam mgr. Bekkers op het podium met een enthousiast en langdnrig applaus begroet. Mgr. wees op de typerende naam „Ons Erf", welke instelling een bewijs is van de culturele uitgroei van de boeren stand in de laatste jaren. Steeds meer worden op alle terreinen bewijzen van be kwaamheid verlangd. De specialisatie neemt toe met gevaar voor éenzljdigheid. Het vele en goede dat in de mens omhoog- stuwt. daaraan hebben wii steeds meer behoefte. Daarom mogen wij blij zijn met „Ons Erf', dat het de boer mogelijk maakt zijn persoonlijkheid te doen groeien. Het is in de rug gedekt door de natio nale boerenbond en doet voortrefffelijk. werk. Dit instituut moet steeds wijder wiekslag krijgen, zodat de jongelui een lichtpunt kunnen zijn dat voor wijde om geving zijn licht verspreidt, aldus mgr. Bekkers, die de jonge boeren en boerin nen opwekte .de Kerk van Christus voort te dragen in een mooi menselijk leven „dat verankerd is in Christus, door Hem geïnspireerd en geleid, om met Hem sa men de hoogste trap van fijn christelijk humanisme te bereiken". Aan dit woord van aanmoediging ver bond mgr. Bekkers een oprechte geluk wens aan het adres van het bestuur en houding welke meestal ten aanzien van de cultuur wordt aangenomen. Men stelt zich een gehoon landschap voor en vergeet waaruit het is ontstaan. Men is zich niet meer bewust dat alle cultuur begint bij de mesthoop. Degenen, die „hun erf" voor het eerst in de geschiedenis vestigden, kre_ gen vastheid van woonplaats door cultive ring van de woon-grond. Deze unieke feestvergadering werd be sloten door de directeur, de heer Theo van Steen. Tijdens de maaltijd voof genodig den bood mr. Griffin namens het British Legion voor de derde maal een gebrand schilderd raam aan van Wim van Weer kom welk raam bestemd is voor de kapel van ,.Ons Erf". In de middagbijeenkomst trad het Baliét der Lage Landen op. De aangekondigde recordpoging van L.Z.O. (Leeuwarden) om het Nederlands record 10 maal 100 meter vrije slag esta fette te verbeteren is gelukt. Gister avond in het overdekte zwembad aan de Fonteinstraat te Leeuwarden zwommen zij maar liefst 9.1 sec. sneller dan een Robbenteam, dat op 10 maart 1954 10 min. 31.7 sec. liet afdrukken. De ploeg LZO-ers, Koos de Jong (59.8) Piet ten Thye (59.4), Jaap de Jong (57.8), Jan Osinga (57.7), Leb Schoonhoven (70.0). Doede Leeuwes (65.0), Menno van DijS (63.5), Titus Kloos (62.8), Jitse van der Veen (65.5) en Robert Eerligh (61.1 sec.) kwamen tot een tijd van 10 min. 22,6 sec. De tijdwaarnemers, H. Nieuwenhuis. J. Klut en H. Doumsma bevestigden het re cord met respectievelijk 10 min. 22.6, 10 min. 21.9 en 10 min. 23 sec. Maar dit was niet het enige record van deze avond, want de zwemmers Koos de Jong, Piet ten Thye, Jaap de Jong en Jan Osinga, zwommen het Nederlands record 4 maal 100 meter vrije slag esta fette, dat sinds 11 juni van het vorig jaar met 3 min. 56.3 sec. op hun naam staat, aan stukken. Het werd nu 3 min. 54.7 sec. en dat is niet in het minst te danken aan de zeer goede tijden die alle vier zwemmers maakten. Zij zwommen in een wedstrijd, zowel (Van onze correspondent) De keeper van R.B.C., de 29-jarige Piet van Osta, is in de beneficewedstrijd, R.B.C. tegen de „Rest van Roosendaal", op nieuwjaarsdag gehouden op De Luiten dermate aan het hoofd gewond dat hij, voorlopig, weken lang is uitgeschakeld. In bedoelde wedstrijd raakte de voor waarts van „Roosendaal", G. van Nas sau, keeper Osta boven het linkeroog. Dat was nauwelijks een kwartier voor het eind van de wedstrijd die R.B.C. met 31 won. Van Osta kon zelf het veld veriaten, maar donderdag, na een nadere observatie in het ziekenhuis Charitas, bleek echter dat niet alleen de schedel gekneusd was doch deze ook overlangs was gespleten. Men hoopt nu maar dat zich geen complicaties voordoen. Zeker is dat Van Osta voor deze competitie voor R.B.C. verloren is. Pe-s 1 januari 1958 is de naam van de N.V. Petroleum Industrie Maatschappij, de met de tankvaart belaste dochteronder neming van Esso Nederland N.V., gewij zigd in Esso Tankvaart Mij. N.V. De wij ziging geschiedde om de werkzaamheden van de dochteronderneming beter tot uit drukking te brengen in haar naam. De N.V. Petroleum Industrie Mij. werd op gericht in 1920. De benden vogelvrijen in Columbia blijven zich roeren. Woensdag heeft eep groep te El Caibo in het gebied van Quindio minstens dertien mensen om het leven gebracht. De mannen waren ge kleed als soldaten. Zij vielen bij El Caibo verscheidene boerderijen aan. aldus meldt AFP uit Bogota. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren binnen een uur een der meestr o I l i lopen jaar, nl. die bij een juwelierszaak in de Leidsestraat te Amsterdam in de nacht van 25 op 26 september j.l., be handeld. De omvangrijke buiit. gouden sieraden, horloges, ringen, hangertjes e.d. vertegenwoordigde een waarde van ruim 58.000. Er is echter maar voor ongeveer 12.000 in beslag genomen, zodat de rest mogelijk nog ergens ver stopt is. De verdachte, de reeds vijf keer ver oordeelde chauffeur W. J. den D., bekende de inbraak volmondig en zeide. dat hij deze alleen had gepleegd. Zijn mede verdachte. de twee keer veroordeelde 30-jarige koopman H. N.. had volgens hem alleen de buit onder zijn berusting ge nomen en zou helpen bij de verkoop ervan. Via een woning in een zijstraat van de Leidsestraat, kwam de chauffeur op het dak. wandelde naar de kant van de Leidsestraat en verdween daar via het dakraam in het pand, waar de winkel is gevestigd. Hij daalde rustig de trappen af en kwam zo tenslotte in de zaak. Daar kon hij rustig zijn slag slaan, want aan de buitenzijde was deze beschermd door een ijzeren rolgordijn. Het tweetal werd later door de politie gearresteerd toen het met een deel van de buit in de auto van de koopman gereed stond om naar een aspirant-koper te gaan. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat het de politie veel hoofdbrekens heeft gekost om de daders te vinden. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat een man, wiens intelligentie-quotient volgens het psychiatrisch rapport op de grens van het debiele is, zo'n meesterstukje heeft verricht. Hij eiste tegen de chauffeur drie jaar met aftrek en tegen de koopman terzake van heling meermalen gepleegd anderhalf jaar met aftrek. Uitspraak 16 januari. De hoofddirecteur van het concern De Nederlanden van 1845. mr. P. Heering heeft in zijn nieuwjaarsrede voor het per soneel medegedeeld, dat het jaarverslag 1957 over het algemeen opnieuw een zeer goede indruk zal maken. Hoewel de gebeurtenissen !n Indonesië waar met grote achteruitgang zo al niet met- verlies van het bedrijf rekening moet worden gehouden een zware schaduw hebben geworpen op het slot van het ver slagjaar 1957, zullen zij het gunstige beeld niet vermogen te bederven. Wat het bedrijf binnen Nederland be treft vertoont het brandverzekeringsbe- drijf een toeneming van premie-inkomen van bijna 1,5 miljoen gulden. Liet het zich aanvankelijk aanzien, dat de produktie 1957 van de levensverze keringmaatschappij enigszins bij het re cordbedrag van 1956 zou achlerb'-n in de loop van het jaar trad een flink her stel in, zodat uiteindelijk een stijging tot het nieuwe record van f. 456 miljoen be reikt kon worden. Het totaal verze kerd? bedrag steeg met rond f 300 mil joen en overschreed daardoor de 2900 miljoen, zodat de mijlpaal van 3 miljard in het naaste verschiet ligt. Het premie-inkomen van de onsevaPeo verzekeringsmaatschappij steeg met niet minder dan 13 pet terwiil ook hei transportverzekeringbedrijf zich bevredi gend bleef ontwikkelen. Ook het bedrijf buiten Nederland blijft zich bevredigend ontwikkelen, zij het dat wat de resultaten betreft de schadeverze kering in de U. S en Canada zich even als vorige jaren minder gunstig laat aan zien. In 1957 bereikten de beleggingen een totaal van rum f. 800 miljoen. De beleggingen in vast goed blijven re gelmatig stijgen. Met 40 miljoen werd deelgenomen in de grot? woningbouwle- ning. Mede door hypotheekverstrekking worat aldus direct en indirect bijgedra gen tot leniging van de woningnood. Een grote toeneming vond dit jaar plaats bij de leningen aan het bedrijfsleven. Door aanschaffing van een elektronische rekenmachine wordt een aanvang ge maakt mei- de elektronificatie der admi nistratie. De voorbereidingen voor de bouw van een nieuw hoofdkantoor hel bestaande wordt te klein voor het sterk "roeiende bedrijf zijn in volle gang, niettemin zal de voltooiing nog wel verscheidene ja ren vergen. De Argentijnse politie heeft een Pero nistische samenzwering tot het plegen van aanslagen ontmaskerd, waaran 2990 per sonen, georganiseerd in cellen, zouden deelnemen, aldus heeft de commandant van de politie in de, provincie Buenos Aires gisteravond op een persconferentie meegedeeld. De politiecommandant zei, dat de politie 96 samenzweerders heeft gearresteerd en een volledige lijst met de namen van de samenzweerders in handen heeft. De Peronisten waren van plan in de laatste week van december gelijktijdig tot actie over te gaan in het gebied van Buenos Aires en in het noorden van Ar gentinië, aldus de politiecommandant. het record 10 maal 10o meter vrije slag estafette als het record 4 maal 100 meter vrije slag estafette werd in een race gemaakt, respectievelijk 59.8 sec, 59.4 57.8 en 57.7 sec. Jan Osinga evenaarde hier mede het Nederlandse record van Herman Willemse en Jaap d^Jona bleef er 0.1 sec. boven. De juryleden C. Doorenbos, H. van der Hoek en A. Holwerda drukten 3 min. 54.6, 3 min. 54.8 en 3 min. 54.7 sec. af. De wereldkampioen der autocou reurs, Juan Manuel Fangio, heeft te Buenos Aires verklaard, dat hij zich binnenkort waarschijnlijk uit de wed strijdsport zal terug trekken. De Argentijn was aanvankelijk van plan om deze maand zijn laatste wed strijd te rijden, doch wellicht zal hij ook nog starten in de 500 mijlenrace van Indianapolis op 30 mei a.s., die meetelt voor het wereldkampioenschap. Fangio wil- namelijk graag duelleren met de Amerikaanse coureurs, die hem vorig jaar van lafheid beschuldigden, omdat hij met een aantal andere rijders uit veiligheidsoverwegingen weigerde aan de wedstrijd te Monza deel te ne men. Geoffry Duke de óud-werelakam- pioen motorrennen in de 350-cc-klasse (2 maal) en de 500-cc-klass-e (4 maal) zal in de toekomst wellicht gaan deel nemen aan sportwagenraces. Hij voert op het ogenblik besprekingen met de Aston-Martin fabrieken. Duke trekt zich uit de motorsport terug, omdat hij sedert het besluit van Gilera om niet meer met officiële teams voor wedstrijden in te schrijven geen acceptabel contract met een an dere fabriek kon sluiten. Enkele andere Britse coureurs zullen in 1958 als privé- rijders starten. Lomas met^een Morini of Benelli, Dale en Campbell met een Norton en Mc Intyre met een AJS en een Norton. Gistermiddag zjjn de in Noorwegen ver toevende Nederlandse schaatsenrijders op de baan van Hamar op het fjs gekomen om daar onder het kritisch oog van coach Klaas Schenk de eerste onderlinge selec tiewedstrijden van het seizoen te rijden. Op het programma stonden de 500 en 1500 meter. Het was bar koud, het kwik wees 20 graden onder nul en het ijs was daardoor nogal traag. Onder die omstandigheden waren pres taties van formaat al bij voorbaat uitge sloten, zeker voor de rijders, die bij een dergelijke temperatuur nog nooit hadden gereden. Jan Pesman en Wim de Graaff zijn nog niet in vorm, vertelde Klaas Schenk ons, maar hun programma is er op gericht langzaam de wedstrijd-conditie te berei ken. „Het is in elk geval een goede en nuttige oefening geweest en het staat wel vast, dat enkele jeugdige rijders, zoals A-rie Zee, uit het goede hout zijn gesneden. Ook Kees Jan Kroon gaat voortreffelijk", aldus Schenk. Zaterdag wordt de selectie voortgezet met een 5000 meter. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Henk van der Grift 45 sec.; 2. Kees Jan Kroon 45.1; 3. Wim de Graaff 45.3; 4. Kees Broekman 45.8; 5. Jacques Vogels 45,9; 6. Cor Biesheuvel 46,1; 7. Joop Koeleman 46,4; 8. Jan Pesman 46,5; 9. Jeen van den Berg 46,5; 10. Jan Schouten 47,2; 11. Arie Zee 47.3; 12. Wim Maarse 47.3 1500 meter: 1. Kees Broekman 2.24; 2. Wim de Graaff 2.24.9; 3. Jeen van den Berg 2.24.9; 4. Kees Jan Kroon 2.26.1; 5. Jan Pesman 2.27.4; 6. Jacques Vogels 2.29.1; 7. Hènk van der Grift 2.29.1; 8. Arie Zee 2.29.2; 9. G. Lourens 2.30.8; 10. Joop Koeleman-2.31.1; 11. Nico Houter 2.32; 12. Cor Biesheuvel 2.33. Vier Nederlandse rijders. Kees Broek man. Jan Pesman. Henk van der Drift en Kees Jan Kroon, zullen zondag in San- defjord aan wedstrijden met Noren deel nemen. Zij starten alleen op de 5000 me ter. In het A.M.V.J.-gebouw te Amster dam is het jaarlijkse internationaal, studentensporttoernooi gehouden, waaraan ditmaal ploegen deelnemen van Nederland, Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen, een interna tionale ploeg, bestaande uit Egyptena- ren en Indiërs en bij het volleybal op de eerste dag althans een Hon gaarse ploeg in de plaats van de Ame rikaanse die niet is verschenen. De eindstad bij het volleybal luidt; 1. Nederland, 2. Hongarije, 3. Indonesië, 4. Antillen, 5. Suriname, 6. Internationale ploeg. Donderdagavond tegen middernacht viel de beslissing in het onderdeel tafel tennis. Zoals gewoonlijk ging de eind strijd tussen Nederland en Indonesië, waarvan de enkelspelen voor elk land een winstpunt had 'opgeleverd. De be slissing moest vallen in het dubbelspel. Goudsmit en Duim bleken kennelijk be ter op elkaar ingespeeld te zijn en won nen met 2112 en 2116 van Karamoy en Nie, zodat Nederland ook hier in het totaal klassement de eerste plaats ver overde. vóór Indonesië. De eindstand tafeltennis luidt; 1. Ne derland, 2. Indonesië, 3. Int. ploeg, 4. Suriname, 5. Antillen, 6. Hongarije. Op het kandidatentoernooi om het per soonlijk schaakkampioenschap van Neder land werden te Utrecht de partijen uit de negeóde ronde gespeeld. De uitslagen waren: Van Scheltinga Quakkelaar 1—0, Van DonkBarendregt afgebr., Van SteenisVan Weezei 01, BredewoutVan Perlo Jonkman Crabbendam Vj—Bink—Orbaan 0—1. De stand na de negende ronde luidt: 1. Van Scheltinga 6% p.. 2. Barendregt 5% p. en 1 afgebr. partij; 3. Jonkman 5% p., 4. Orbaan 5 p. en 2 afgebr. partijen; 5. Bredewout 5 p. en 1 afgebr. partij; 6. C-ahbendam 4 p.; 7. Van Donk 3% p. en 2 afgebr. partijen; 3. Bink 3% p.; 9 en 10 Van Steenis en Van Weezei 2% p. en 2 afgebr. partijen; 11. Van Perlo 2% p. en 1 afgebr. partij; 12. Quakkelaar 2 p. en 1 afgebr. partij. De uitslagen uit de vierde ronde waren: Barden (GB)—Blau (Zw.) 1—0: Sterner (Zweder»)—Clarke (GB) '/a'A; GUgoric Zuidsl.)Fazekas (GB) 1—0; Filip (Zuidsl Kluger (Hong.) 1—0; Keres (Rusl.J— Penrose (GB) afgebroken. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Clarke en Fazekas eindigde in re mise, die uit de derde ronde tussen Clarke en Blau werd door Clarke gewon nen, terwijl Penroèe—Giigoric remise werd. De stand na de vierde ronde luidt:' 1. Keres 2ya pt. en 1 afgebroken partij; 2 3. 4 Filip. Giigoric en Clarke ieder 2A pt.; 5/6 Sterner en Penrose ieder 2 pt. en 1 afgebroken partij: 7 Barden 2 pt.; 8 Blau 1 pt.9 Kluger w pt. en 1 afgebr. partij; 10 Fazekas 'A pt. Horizontaal: 1 geur, 3 familielid, 6 kle dingstuk, 9 metaal, 13 overschot, 15 om roepvereniging (afk.), 17 heilige (afk.), 19 voorzetsel, 20 meisjesnaam, 21 seconde, 23 bloem, 25 gunstige bekendheid, 27 hevige storm, 29 voorzetsel, 30 niets uit gezonderd. Verticaal: 2 schaakterm, 3 huid, 4 mud (afk.), 5 zangnoot, 6 draak, 7 holte in de muur, 8 helaas, 10 alsmede, 11 beschon ken, 12 fris, 14 kledingstuk, 16 rondhout, 18 voorzetsel, 22 watering, 24 meisjesnaam, 23 onbep. vnw., 27 deel van de bijbel (afk.) 28 koud. Door Ids. van der Ploeg 18), Vóór Reydel echter nog iets kon ant woorden. rinkelde de telefoon. Nonhebei sprong op en ging haastig naar het wand- toestel, dat in de dam tussen de ramen hing. Uit de geëxalteerde glimlach waar mee hij luisterde viel het Reydel gemak kelijk te raden dat hetLoes Gramshof was. Vanavond? riep Nonhebei, heel goed, om half elf ben ik bij je; belangrijk zeg je? Natuurlijk ik kom zeker. Je vader kan op mij rekenen. Wanneer ga je om hoog? Ik verbied het je., het museum terrein is veel te klein, ik zal dat ding onklaar maken Nog enige tijd praatte hij door, ook nog toen Loes de verbinding al had xerbroken. Eindelijk hing hij de hoorn op en wendde zich tot Reydel. Loes ga-at met de Colibri demonstre ren, riep hij opgewonden. De machine staat nu achter het Rijksmuseum, vlak voor hun huis; vandaag of morgen breekt ze haar nek. Hij keek op de pendule. Ik wil nog even rusten, vóór ik naar mijn oom ga. Ik heb een vermoeiende dag gehad; als u het goed vindt, zou ik op een andere keer ons gesprek willen voort zetten. Nog een vraag voor ik u verlaat. Is u bevriend met Vemimmen? Nonhebei liep reeds naar de deur pm zijn bezoeker uitgeleide te doen. Met de deurknop al in de hand, zei hij: Nee.nee maar Vemimmen is al tijd in geldnood; hij weet, dat ik graag iets doe aan kunetbescherming en zohij kan heel goed acteren, maar hij heeft pech gehad. Ik heb opgemerkt, dat u het gelag- betaalt. Onthutst keek de architect hem aan. Ik bedoel het letterlijk, vervolgde Reydel rustig. Het is daar een roddel-troep, riep de architect. Opeens wees Reydel met ge strekte hand naar de suitedeuren. Daarachter is uw slaapkamer, ver moed ik? Ja. Voor het eerst sinds Reydel Nonhebei kende, zag hij misnoegdheid op diens gelaat. Gaat u nu maar weg, zei de architec-t op onbeleefde toon. Reydel nam snel af scheid. Toen hij de gracht afliep, werd hij aangesproken door een man, die zich ach ter een boom had schuil gehouden. Hij herkende De Vet. Ik zag u met Nonhebei naa-r binnen gaan, zei de rechercheur. Hij was dus in goede handen, maar ik ben toch maar blijven wachten. Waarom schaduw je hem? Omdat hij zijn schoenen heeft la-ten poetsen door Jan de Schoenmaker en langer met d-ie man gepraat heeft dan nodig was. Reydel vertelde iets van z-ijn gesprek met' No-nhebel in „de La". Hij had te veel gedronken en tóch begreep hij, dat ik mij verwonderde over zijn schoenen. Een lastig heerschap, concludeerde De Vet, natuurlijk heeft hij de bra-nden gesticht. Vanavond om half elf heeft hij een bespreking bij zijn oom Gramshof. Ik laat hem niet meer l-os, verze kerde De Vet. Reydel liet hem allee-n en ging naar hu-is, waar hij De Brave vond met 'n rap port over het verleden van de architect. Hij las 't vlug door; enkele bijzonderhe den klopten niet geheel met de mede delingen van de jonge Kilj-an en van Non hebei zelf. Na een moeilijke H.B.S.-perio- de was bij op het kantoor van de firma Gramshof en Kilja-n gekomen, doch had daar niet aan dó verwachtingen beant woord. Kort na een onverkwikkelijke his- torie^met een- valse cheque was hij door zijn oom naar het buitenland gestuurd. Het ging om een bedrag van twee ton. Het was een cheque aan toonder geweest ten laste van de privé-rekening wan de heer K-iljan. Diens handtekening was goed nagemaakt, maar ie kassier had het be drog toch ontdekt en betaling geweigerd, waarop de aanbieder zich ijlings i uit de voeten had gemaakt. Het vreemde was, dat de politie niet in deze zaa-k gemoeid werd. Vijf jaar geleden was hij voor het eerst weer in Amsterdam gesignaleerd. Het scheen, dat hij in het buitenland fortuin had gemaakt, althans hij leefde op ta melijk grote voet. Hij werd een geregel de bezoeker van „de La", waar hij met niemand, uitgezonderd dan wellicht de to neelspeler Vemimmen, bevriend was. Over het algemeen wist men nie-t, wa-t men aan de man had; men erkende zijn artistieke aanleg vooral op bouwkundig gebied, doch in vakkringen werd hij een dilettant genoemd. Zijn bureau werd niet als winstgevend beschouwd. Al deze bij zonderheden was De Brave te weten geko men van een oud-employé van het ban kiershuis. Reydel stak het rapport in zijn zak en nodigde De Brave uit mee te gaan naa-r de villa van de bankier. Het kan van belang zijn te weten wie daar vanavond komen, zei hij. Ma-ar eerst wilde ik nog een bezoek brengen aan Andrea Latinga op het Stadionplein. —Wie is dat, chef? Een steno-typiste v-an het kantoor Gramshol. Een kwartier later vervoegde hij zich aan het adres, da-t hij van de jonge Kiljan had opgekrégen. Met De Brave werd hij aanstonds in een kamer gelaten, waar An drea, 'n forse brunette met 'n paar waak- zam? ogen blijkbaar voor haar genoe gen aan het typen was. Zelfs onder het praten met de inspecteur deed ze nu en da-n een speelse aanval op het toetsenbord. Ze hoort er stellig muziek in, dacht De Brave, toen hij za-g hoe ze met een liefko zend gebaar de letters betokkelde. Zij stak het kaartje, dat Reydel had afgege ven, en waarop ook zijn kwaliteit ver meld stond, in de rol van de machine en draaide zich een kwartslag naar hem om. Op Reydels vr'aag om inlichtingen over de contracten, d-ie zij. op het privékant-oor had get-ikt, antwoordde zij kort en bondig, dat ze niet va-n plan was kantooraangele genheden op de publieke markt te bren gen. )Ik zou u kunnen dwingen door mid del van een officieel verhoor door de Of ficier van Justitie, zei Reydel. Dat doet u dan maar, antwoordde zij niet in het minst geïmponeerd, maar dan moet er ee-nst een misdaad of zo iets zijn gepleegd. Het algemeen belang kan meebren gen, da-t u nu, reeds een verklaring af legt. U kunt doen wat u wil-t, mijnheer de inspecteur, maar ik ben niet van plan mij te laten uithoren. Reydel wilde no-g zwaarder geschut in stelling brengen, ma-ar hij zag wel i-n, da-t zij zich niet zo gemakkelijk zou laten in- timderén. Een flink meisje, zei hij, toen ze weer buiten stonden. Ze heeft gelijk, antwoordde De Brave eenvoudig. En nu wordt het tijd voo-r het Muse umplein. Als we vlug doorlopen, zijn we er net om half elf. (Wordt vervolgd). WINKELCENTRUM - BINNENWEG 45 TELEE. 116615 - ROTTERDAM Horizontaal: 1 sloom, 5 draak, 10 tien, 12 erna, 13 on, 14 serre, 17 na, 18 ets, 20 ree, 21 por, 22 gek, 23 rede, 24 slik, 26 rat, 29 pon, 31 ego, 32 met, 34 pa, 35 snikt, 37 n.t., 38 esse, 40 orde, 42 leent, 43 vlier. Verticaal: 1 stoer, 2 lint, 3 oe, 4 ons, 6 ree, 7 ar, 8 anno, 9 kaars, 11 tree, 15 ergeren, 16 rekstok, 19 steen, 21 priem, 25 appel, 27 agio, 28 otter, 30 oase, 33 ende, 35 sen, 36 tol, 39 se, 41 r.l. radio en televisie Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Vrijdag 3 Januari 22.00 Martin Block 22.30 Jo Stafford zingt 22.45 Tijd voor Bernard 23.15 Verzoekplaten 00.30 Slutting ZATERDAG 4 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. 7 00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 70 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws 8.18 Gramm. 9.00 V.d. vrouw (935-940 Water standen) 1000 Caus. 10.05 Morgenwijding 10.20 Dansmuz 10 55 Buitenl weekoverz. 11.20 Hoor spel 11.40 Gramm 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hammondorgelspel 1300 Nws. 13.15 VARA-Varia 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje 14.00 V.d jeugd 14.35 iVers van de pers 15.00 Boekenwijsheid 15.20 Koorzang 15.40 Caus. 15.55 Kamerork, en solist. 16.40 Caus. 16.50 Inst. kwint 17 10 Amateurprogr. 17 30 Act. 1800 Nws. en comm 18.20 Gramm 19.00 Ar tistieke Staalkaart 1930 Caus. 19-40 Caus. (9.55 Caus. 20.00 Nws 20.05 Waar gaan wij heen 20.13 Gevar. progr 21.45 Klaver Vier 22.15 Soc. comm. 22.30 Gramm. 2300 Nws 23.15-24.00 De laatste beetjes. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7 15 De zingende kerk 7.45 Morgengebed en lit. aal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gramm. 8.50 V. d. huisvrouw 10.00 V.d kleuters 1015 Gramm 10.30 Ben je zestig 11.00 V.d. zieken 11,45 Gramm. 12.00 Middag klok-noodklok 12.03 Promenade-ork. en sol (12.30 12.33 Land- en tuinb meded.) 12 55 Zonnewij zer 13.00 Nws. en kath. nws„ 13.20 Gramm. 13.30 Dansmuz. 14.00 Vd. jeugd 1420 Eng. les 14 40 Boekbespr 14.50 Gramm. 14.55 Amateursprogr. 16.00 V.d. jeugd 16 50 De schoonheid van hel Gregoriaans 17.20 Lichte muz 17 45 Pianospel 18.00 Journ. overz. 18.10 Gramin. 18 15 Van hel Binnenhof 18.25 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz 19 00 Nws. 19.10 Comm 19.15 Kamerork. en so liste 20.10 Lichtbaken 20.25 Act. 20.40 Gevar progt 22.10 Lichte muz 22.35 Wij luiden de zon dag in 2300 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto 23.22- 24.00 Nouveautés. Engeland, BBC Ilome Serv. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.30 Gevar. progr. en nws. 1 Film progr. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 1410 Ge var muz 15 00 Hoorsp15.40 Gramm 16 10 Sportrep. 17.05 Gramm. 17 15 Ork conc. 1300 V.d. kind 1355 Weerber 19 00 Nws. 19.15 Stad en land 19.45 Gevar muz. 20.30 Intervieuws 21.00 Engeland, BBC Light progr 1500 en 247 M. 12.00 Dansmuz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 Sportparade 14.10 Gev. muz. 14.45 Lichte muz. 15.30 Ork.- conc. 16.00 Voetbalrep. 1700 Fabrieksfanfare 1745 Gramm. 18.00 Sportrep. 19.00 Gitaarclub 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Voetbalpraatje 230 Nws. en lichte muz. (Om 21.30 en 22.30 Nws.) 23.30 Nws. 23.40 Gramm 015 Lichte muz (Om 0.30 Nws. 0.55-1.00 Nws. NDR-WDR. 30». 12;00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel 13.30 Jazzmuez. 14.00 Lichte muz. 15.Oo Orato- ruim. 16.00 Schlagers. 17.00 Lichte muz. 18.00 Idem 19.00 Nws. 19.30 Koormuz. 2.00 Gevar. progr 21 45 Nijs 22.1 Ork. conc 22.50 Lich te muz 24.00 Nws 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazz muz. 2.15-5.30 Gevar mu*' Frankrijk Nationaal Programma 347 m 12.0o Ork conc. 13 00 Nws. 13.05 Gramm. 15.00 Gevar muz. 16.30 Ork conc. 16.55 Gramm 17.00 Lichte muziek. 18.30 Nws. 19.40 Gevar. muz 20.15 Klankbeelden 22.30 Nws. 23.25 Lichte muz 23.52—24.00 Nws. Brussel 324 m «n 484M 324 m 12.00 Gramm 12.30 Weerber. 12.34 Gespro ken aperitief. 12.45 Gramm. 13.00 Nws. 13.11 Radio almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gramm. 16.00 Accordeonrecital 16.15 Gramm. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17". 10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, ge zangen 17 3o Gram. 18 00 Moderne muz. 18 30 V.d. sold" 19.00 Nws. 1940 Gramm 20.00 Ork conc 22.00 Nws. 22.15 Verz progr. 23.00 Nws 23.524 00 Jazzmuz 484 m. 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 14.00 Vrije tild. 16.00 Discoclub. 17.00 Nws. 17.10 Belcanto. 18.38 Gramm. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 2300 Lichte muz. 23.55 Nws. TELEVISIE VPRO: 17.00 V.d. kind. NTS- 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV; 20.15 Lied v. d. maand 20.20 Nieuwe gramm. 20.45 Gevar. progr .21.50 Dagsluiting. DUITS progr.: 15.00-16.45 Sportrep 17.00 V.d. jeugd 18.00-18.30 Kath. vespers 20 00 Joumaai 20.15 Corky en het circus. 20.45 Muz. blijspel Hierna: Een woord voor de zondag. VLAAMS-BELG nrogr.: 15.30-17 00 V.d. jeugd 18.0 0 Feuilleton 19 05 V.d. jeugd 19.15 Progr. over de karper. 19.30 Nws. 19 35 De week in beeld 20«05 Beroemde bokswedstr 20 15 Gevar. progr 22.15 Feuilleton 22 40 Nws. FRANS-BELG. progr.; 19.00 Feuilleton 19.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 2.215 Hoorsp. 23.451 Tuinb praatje 20.00 Journ 20.25 TV-spcl 21.55 Avondgebeden 24.00-0.8 Nws Cabaret 22.35 X.... chez ïui 23.05 WereldnwT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4