lD Tweede Kamer akkoord belastingvoorstellen met 1900 km. door sneeuw en ijs Minister Hofstra en Sir Hillary bereikten hun doel LOEP vierling' Om 30.000 gulden Bekend Pools geleerde krijgt asiel in de V.S. Zaterdag 4 januari 1958 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Scheepvaart en luchtvaart kunnen weer profiteren van investeringsaftrek Met optimisme Analist A*? Nieuw ongerief met verbinding vasteland Nader onderzoek naar ramp met de „Neutron ran De Tilburgse spionage- zaalc n J ff f mxmm WEERBERICHT jVf EEN, erg pessimistisch behoe- ven wij het pas begonnen jaar niet aan te zien. Nu is zwart-kijken nooit een juiste manier om de zaak te bezien, doch anderzijds dient Vien „realistisch" te blijven: dus nie? wit noemen, wat zwart is! Enfin, wat optimisme lijkt ge rzchtvaardigd, gezien zo de ver schillende uitlatingen bij gelegen heid van de jaarwisseling. Nu doe ken wij niet op vreedzame uitlatin gen van de Russische leiders, die in hun nieuwjaarsboodschap aan staatshoofden nogal demonstratief de vredesduif uitlieten. Daden zul len eerst moeten tonen, dat aan 'lUn mooie woorden waarde ge hecht kan worden. „Mooie woorden": dat zijn het luderdaad, wanneer gezegd wordt: om aan de verwezenlijking van de innigste verlangens van de vol ken tegemoet te komen, n.l. het Verzekeren van een duurzame vrede en om de mensen voor de Vrees voor de dag van morgen te Vrijwaren." Want wat zou het een vreugde 9cven in de wereld, wanneer de pensen geen vrees behoefden te hebben voor de toekomst! Intussen zouden de Russen detar- pe voor een groot deel kunnen bijdragen, indien zij een einde 'jjuakten aan de bedreiging van de z\jde van het communisme Mlonsdat minister Hofstra uit 'pu belastingvoorstellen enkele p>rdige miljoenen kon prijsgeven, ug toch een goed teken heten. En pn groot goed vinden wij het, dat Peu, hoewel niet blind voor de 0°r9en, durft blijven vertrouwen h beterschap. Er zijn vorig jaar uitlatingen gc- °eest, dat wij in 1958 over het Jepte-punt heen zouden komen. 71 bij het intreden van het nieuwe Ipr blijkt men inderdaad „de laart erin te willen houden". E>at is een gezonde mentaliteit, X0(xnt wanneer men een situatie pper aanziet dan zij is, dan wordt tenslotte erger Vervroegde afschrijving Investeringsaftrek scheep- en luchtvaart Motie-Vondeling brengt wij ziging Werkloosheidswet wederom in geding Oud in actie Bij Middelharnis In de ijskast Derde motie-Lucas Onaanvaardbaar reces. Op Raad voor de Luchtvaart GEEN BELONING VOOR AMBTENAAR-UITVINDER Invrijheidstelling musicus afgewezen Bezetenvan de Zuidpool Gelukwensen De Belgische expeditie NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Overwegend zwaar bewolkt met enige ijzel of regen. Langzame stijging van temperatuur, maar vannacht in het noordoosten van het land nog lichte vorst. Matige tot krachtige aan de kust later harde wind tussen zuidoost en zuid west. Zondag 5 januari*, zon op 8.48, onder 16.43; maan op 16.5.5, onder 7.57. Maandag 6 januari: zon op 8.47, onder 16.44; maan op 18.08, onder 8.40. Minister Hofstra geeft 23 miljoen prijs DEN HAAG, 3 januari. Na een langgerekt debat, dat vandaag nog enige malen verrassende wen dingen aannam, heeft de Tweede Kamer tenslotte toch aan dc belastingvoor stellen van de regering haar goedkeuring gehecht ondanks de uitgebrachte kritiek, welke tegenover deze voorstellen is geleverd. Tegen het wetsontwerp tot tijdelijke verlenging van de schorsing van de inves teringsaftrek en tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving ver klaarden zich alleen de VVD, prof. Gcrbrandy (AR) en de KVP-Ieden Weiter en Duynstee. Het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de omzetbelasting sigaretten, televisietoestellen, personenauto's, motorrijwielen en banden Werd aangenomen met de aantekening, dat de CPN en de heer Gerbrandy en Weiter geacht wilden worden te hebben tegengestemd, terwijl het regeringsvoor. siel tot tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting werd goedgekeurd met alleen de VVD en de heren Weiter, Duynstee en Gerbrandy tegen. Minister Hofstra toonde zich deze tweede dag van het Kamerdebat opmerkelijk soepeler. De door de heer Lucas (KVP) geuite kritiek op de weinig toeschietelijke XvÜze, waarop de regering tot dusverre met de Kamer overleg had gepleegd over deze voorstellen, had op de bewindsman kennelijk wel enige indruk gemaakt Deze meer soepele houding van de minister had tot resultaat, dat de regerings. voorstellen op enige punten konden worden gewijzigd waardoor aan de schat kist plm. 23 miljoen werd ontfutseld. Zoals in eqn deel van onze editie van gisteren reeds is bericht, had de KVP- V'oordvoerder dr. Lucas zijn aanvankelijke hiotie op verzoek van andere afgevaar digden gesplitst in drie afzonderlijke mo ties die alle drie werden aangenomen, zij het'dat dit wel met heel wat strubbelin gen gepaard ging. De minister suggereerde zelf tien mil joen hiervan te bestemmen ter uitvoering van de tweede motie van de heer Lucas, Waarin de regering gevraagd wordt om t, a'Wachting van de behandeing der april a.s. inuit zicht gestelde Indu ik 'aIisatienota het tot nu toe gevoerde Seringsbelcid met betrekking tot de j 'vroegde afschrijving ongewijzigd voort Zetten, terwijl de andere 10 miljoen kon worden aangewend om de om- zetbelasting op sigaretten met een pro cent minder omhoog te doen gaan, dus niet van 5 op 8, maar op 7 pet te brengen. Na een zeer langdurige schorsing van de beraadslagingen besloot de Kamer ten slotte de 20 miljoen op deze wijze te be nutten. Op het stuk van de vervroegde af schrijving had de heer Lucas ook nog een amendement ingediend. Hierin werd voorgesteld aan de regering niet de ge vraagde bevoegdheid te verlenen de ver vroegde afschrijving voor bepaalde groe pen van bedrijfsmiddelen geheel buiten werking te stellen. Dit amendement werd met 65—64 stemmen aangenomen. Tegen stemden de PvdA, de VVD en de CPN. De heer Van Leeuwen (VVD) was van mening, dat dit amendement niets om het lijf heeft. Ook de minister vond deze zaak volmaakt onbelangrijk. Na aanvaar ding van de motie inzake de vervroegde afschrijvingen heeft dit amendement geen enkele zin meer, zo meende de bewinds man. Tenslotte liet minister Hof stra nog één wijziging toe, nl. om de in vesteringsaf trek van 1 ja nuari af te doen herleven in de interna tionale scheep vaart en lucht vaart. De heer Lucas had dit in een amen dement voor- Min. HOFSTRA gesteld. Dit Niet rechtvaardig amendement zou de schat kist naar globale schatting Ongeveer. 3 miljoen kosten. De minister bestreed dit wijzigings voorstel met kracht en h(j verzocht de Kamer dringend met zjjn bezwaren re kening te houden, maar h(j onthield zich van een onaanvaardbaar-verkla ring kenneljjk omdat de financiële con sequenties hiervoor te gering waren. Hij beriep zich vooral op de rechtvaardig heid. De belastingwetgeving moet geen privileges scheppen. Het toestaan van de investeringsaftrek aan scheep- en luchtvaart betekent een discriminatie tegenover andere bedrijfstakken, die het vaak heel wat moeilijker hebben dan scheep- en luchtvaart. De dreiging van de concurrentie der onder Ponhonlib- vlaggen varende vloot achtte de minis ter nog niet zo acuut als in het debat was voorgesteld. De meerderheid in de Kamer liet zich de mogelijkheid om nog een „voordeeltje" binnen te halen niet ontglippen, en legde de argumentatie van de minister naast zich neer. Het amendement van dr. Lucas werd met zitten en opstaan aangenomen. Tegen waren alleen de PvdA en de CPN. De voorzitter van de Kipn. Ned. Reders vereniging, de heer Goiidriaan, die aan het begin van de parlementaire industrie- reis van dit jaar de Kamerleden met aan drang verzocht de scheepvaart met fiscale faciliteiten, m.n. de investeringsaftrek, te gemoet te komen, heeft zijn moeite thans beloond gezien! In totaal heeft de minister dus ongeveer 23 miljoen prijsgegeven. Na deze conces sies van de regering maakten de andere amendementen natuurlijk geen kans meer. Zij werden ofwel verworpen ofwel inge trokken. Het debat kreeg vanmiddag al spoedig een nogal rommelig en verward karakter. De liberale fractie-leider maakte van de verwarring zelfs nog even vlug gebruik om de regering beentje te lichten. Zoals gezegd, had de heer Lucas zijn motie in drie afzonderlijke moties ge splitst. De eerste motie werd aanvaard met 66—22 stemmen. Tegen stemden de V.V.D., de P.v.d.A.. de C.P.N. en prof. Gerbrandy (A.R.). Het gevolg van deze aanvaarding was. zoals wij al opmerkten, dat er een speling van 20 miljoen kwam. die besteed zou kunnen worden voor eventuele belastingverlichtingen. De heer Vondeling (P.v.d.A.), die zijn partijgenoot minister Hofstra eerst ver weten had, dat hij aan het door de rege ring gevoteerde bedrag aan belasting verhogingen niet onverkort had vast gehouden, wilde, nu er eenmaal 20 miljoen was vrijgèkomen, deze liever aanwenden om de onlangs aangenomen wijziging van de Werkloosheidswet (wijziging van de verdeelsleutel der premies, welke het rijk ongeveer 30 miljoen oplevert) ongedaan te maken en hij wilde, daarom eèn motie indienen, waarin de regering in overweging wordt gegeven juistgenoemd wetsontwerp, waarin de P.v.d.A. slechts onder drei ging van een kabinetscrisis had toe gestemd. in te trekken. Voorzitter Kortenhorst vond het ge kozen moment echter niet opportuun en stelde voor deze motie op een nader te bepalen tijdstip aan de orde te stellen. De heer Vondeling en zijn partijgenoten wilden hier echter niets van weten. Toen kwam de K.V.P.-fractieleider prof. Romme ,op het toneel om het voorstel van de voorzitter te ondersteunen. Indien de heer Vondeling deze motie thans aan de orde zou willen stellen, ware het beter de beraadslagingen over de wetsontwer pen te schjrsen. hierin kennelijk een Prof. Oud zag mooie kans om verwarring m de gelederen van de rege ringspartijen te stichten. Hij stelde eerst vast, dat de rechterzijde 'n grote fout had gemaakt door 20 miljoen aan het pro vincie- en ge meentefonds te onttrekken en hierdoor incidenteel in- Prof. OUD breuk te ma- Verwarring ken op de algemene regeling van de finan ciële verhouding tussen het rijk enerzijds, de provincies en gemeenten anderzijds. Dit was een van de redenen geweest, waarom hij tegen de eerste motie van de heer Lucas had gestemd. Anderzijds was hij het met de heer Romme eens, dat de beraadslagingen nu maar beter geschorst konden worden. Met het oog hierop diende hij een motie van orde in tot schorsing der beraadslagin gen. Dit zou voor de regering natuurlijk onaanvaardbaar zirW;,;weest. Prof. Romme trapse hier echter niet in. evenmin de heer Vondeling. Het gevolg was, dat deze motie werd verworpen. Ai- leen bij de C.P.N. vond de V.V.D. steun v.oor haar voorstel. :v>.\ Dr. KORTENHORST In ijskast (Van onze correspondent) Dc situatie met de veerdienst Ilellc- voetsluisMidlelharnis, de voornaamste verbinding van Goeree-Overflakkee met de vaste wal, is er weer niet beter op geworden. Zoals reeds eerder bekend was geworden was het noodzakelijk dat de veerboot „Stad Zierikzee" aan de dienst werd onttrokken in verband met de ver gevorderde ouderdom en noodzakelijke voorzieningen aan ketels en machine. Dit is deze week gebeurd, zodat men nu voor hot verroer van auto's is aargewe zen op dc „Grevelingen" het grootste van de hier varende schepen, en op de passaglersboten „Minister van der Sleij- den" cn „Schelde", die voor het overzet ten van auto's slechts een zeer beperkte capaciteit hebben. Tot overmaat van ramp kreeg men vrij. dagmorgen met de „Grevelingen", in de dienst van 8.45 uur vanaf Hellevoetsluiis, pech met de machine, zodat een sleep boot te hulp moest komen en het schip naar Middelharnis moes'c trekken. Bij de stagnaties, die ontstaan door het vertrek van de „Stad Zierikzee" kwam dus een nieuwe De toestand is thans zo. dat her haaldelijk rijen .auto's en vrachtwagens bij de veerhavens op overzetgelegenheid staan te wachten. Gezien deze toestand is het des te meer te betreuren, dat het met de nieuwe veerboot „Haringvliet" zo teleur stellend is. afgelopen. Zoals herhaaldelijk gemeld kan "dit schip de havens niet aan doen en zal er voor een kapitaal aan ver bouwd moeten worden om het voor dit veer geschikt te maken. „De Haringvliet" is in oktober aan de R. T. M. overgedra gen, maar heeft nog geen enkele auto over de rivier gezet. Hierna kwam weer aan de orde de motie van orde van de heer Vondeling om in dit debat een uitspraak van de Kamer te vragen over intrekking van de onlangs in de Kamer aangenomen wijzi ging der Werkloosheidswet. Deze motie werd eveneens verworpen, nl. met 7951 stemmen. Vóór stemden alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. Wat gebeurt er nu met mijn motie inzake intrekking dei- wijziging van de werkloos heidswet vroeg de heer Vondeling hierop aan de voorzitter. Deze borg de motie voo-- lopig op in de ijskast van de Kamer, waar zij hoogstens haar onder gang kan af wachten. In de huidige situatie maakt zij nl. geen enkele kans. De vrijgekomen 20 mil joen hebben vandaag reeds een bestem ming gevonden. De derde motie van de heer Lucas werd evenals de tweede met zitten en opstaan aangenomen. Tegen stemden de P.v.d.A., de V.V.D.de C.P.N. en de heer Gerbrandy (A.R.). Prof Oud achtte beide móties overbodig In de derde motje w.oro van de regering gevraagd de al of niet wederinvoering van de investeringsaftrek opnieuw in overweging te nemen in het kader van de tegen april a.s. aangekon digde Industrialisatie-nota. Minister Hof stra had hier weinig bezwaar tegen. De regering blijft de economische ontwikke ling op de voet volgen. Minister Hofstra liet eenmaal het on aanvaardbaar klinken, n.l. tegenover een amendement van de heer Lucas, waarin werd voorgesteld de vermogensbelasting, voorzover deze 2.50 per 500 over treft, als aftrekpost voor de inkomsten belasting toe te laten op dezelfde wijze als dit met de verhoging van het tarief voor 1951 en volgende jaren het geval is ge weest. De minister verklaarde dit amen dement onaanvaardbaar, daar hij het in strijd achtte met een redelijkd lasten verdeling. Daar de heer Lucas geen be hoefte had aan een conflict, trok hij zijn amendement weer in. Na aanvaarding der belastingvoorstellen is de Kamer op reces gegaan tot 4 februari, nadat voorzitter Kortenhorst eerst nog zijn gebruikelijke rede had ge houden, waarin hij een terugblik wierp op de afgelopen vier maanden, waarin de Kamer werkzaam is geweest, nl. van 3 september 1957 tot 3 januari 1958, hetgeen langer dan gewoonlijk is. Ad Int. 99 De Raad voor de Luchtvaart zal, op maandag 27 januari a.s. (te 10 uur) in een in het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden (Plein 2)te 's-Gravenhage te houden openbare zitting een nader on derzoek instellen naar het ongeval, over komen aan het KLM-vliegtuig PH-LKT (Neutron). Dit vliegtuig is, zoals bekend, op 16 juli j.l. drie minuten na de start van het luchtvaartterrein Mokmer te Biak voor een vlucht naar Manilla, in zee gestort. Van de uit negen leden bestaande beman ning en de negen en vijftig passagiers overleefden tien passagiers het ongeval. ()p Nieuw jaarsdag icerd in dc Franse hoofdstad een vierling ge boren. Van links naar rechts: Christine weinig enthousiast het nieuwe jaar tegemoet, Danièle met iets meer vertrouwen, Catherine heel Pierre zelfs in volkomen tevredenheid. rustig en De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren het beroep van de heer A S ex-ambtenaar bij de P.T.T. in Den Haag. inzake toekenning van een vergoe ding voor gedane uitvindengen ongegrond verklaard. De heer S. had aanspraak gemaakt op een vergoeding van 30.000.- voor veertien Nederlandse octrooien, welk bedrag door de P.T.T. werd betwist, omdaGhij de uit vindingen zou hebben gedaan in zijn func tie als hoofdambtenaar op het research- laboratorium van de P.T.T. Voorts verklaarde de Centrale Raad zich niet ontvankelijk om het bedrag vast te stellen van de door de heer S. ver langde beloning terzake van de in het klaagschrift genoemde octrooien. Het verzoek tot invrijheidstelling van de heer D. S. van E„ de Tilburgse musi cus. die verdacht wordt van spionage, is vrijdag door de rechtbank te Breda afge wezen. De hechtenis werd voorlopig ver lengd met dertig dagen. Sir Edmund Hillary bereikte de Zuidpool met tractors en sleden Thans is dus zijn eerste doel bereikt cn ivordt het gebied, dat voor verdere onder zoekingen in aanmerking komt onder zware weersomstandigheden nauwkeurig met vlaggetjes afgepaald. Sir Edmund Hillary, de overwinnaar van de Mount Everest, heeft de Zuidpool bereikt. Het ontbreekt niet aan experts, die menen, dat dit de „laatste grote expeditie van de moderne tijd" is. Per radio heeft Hillary zijn aankomst op de Zuidpool doorgeseind. Hij is de derde Poolvorser, die de Zuidpool over land heeft bereikt. De eerste was de Noor Amundsen, die op op 14 december 1911 op de Zuidpool aankwam. Een maand na deze arriveerde de Brit Robert Folcon Scott, die later omkwam. De vier Nieuwzeelanders, die Hillary op zijn fortuin lijke tocht hebben vergezeld, zijn: Jim Bates (31 jaar), Murray Ellis (31 jaar), Peter Mulgrew (29 jaar) en Derek Wright (29 jaar). De expeditie bereikte de Zuidpool met alle tractoren, de veldkeuken en twee sleden. De voorraad benzine was maar net toereikend. By aankomst op de Zuidpool was er nog één blik benzine over, voldoende voor een afstand van 30 kilometer. Hillary seinde aan de basis Scott: „Wij zijn allemaal erg moe, maar heel blij te zijn aangekomen." Het laatste stuk van de tocht werd afgelegd in „mistig en onaangenaam weer". De vier voertuigen legden over de zeer losse sneeuw niet meer dan vijf kilometer per uur af. Het landschap, waar Hillary cn de zijnen doorheen zijn getrokken, wordt beheerst door de 1700 m hoge berg Markham en de 4500 m hoge berg Kirkpatrick. M T m j Zoals reeds gemeld was Hillary enige dagen geleden op ernstige moeilijkheden gestuit: het terrein was bijzonder moei lijk begaanbaar. Donderdag was de situ atie echter verbeterd, zodat zijn expedi tie weer snel kon vorderen. Wij meldden gisteren reeds in een deel van onze op lage, dat Hillary, die in oktober van het vorig jaar uit McMurdo Sound vertrok, de 1900 kilometer naar de Zuidpool heeft afgelegd met sneeuwtractors', sleden en honden. Aanvankelijk was het niet de bedoe ling, dat hij naar de Zuidpool zou door trekken. Het plan was, dat hij voorraad- depots zou inrichten en een route zou zoeken voor de Britse expeditie, die on- der leiding van dr. Vivian Fuchs vanaf de andere zijde van het Zuidpoolconti- nent naar de Pooi trekt. Op 26 december j.l. werd door een of- ficiëie correspondent te Scott Base, Mc- IMurdo, gemeld, dat Hillary had gezegd [„bezeten" te zijn van de Zuidpool. Hillary werd op de Zuidpool verwel komd door een groep Amerikanen, die per vliegtuig daarheen waren gegaan om hem cn zijn vier makkers te verwelko- i men. Om acht uur gistermorgen kreeg Hillary het kamp van de Amerikanen iu het oog. gistermorgen nog op een afstand van 300 kilometer van de Pool. Van de zijde van de organisatoren van de ex peditie wordt beslist tegengesproken, dat er ooit sprake zou zijn geweest van wedijver tussen Hillary en Fuchs om als eerste de Pooi te bereiken. Inmiddels hebben Amerikaanse radio stations de expeditie ttwrii voorgesteld als een wedloop tussen de Britse en de Nieuwzeelandse expeditie. Een der om roepers zei, dat Fuchs wel „teleurge steld" zou zijn nu Hillary als eerste de Pool had bereikt. Géén wedloon'de zei- da* aanhoudende sneeuwstormen '>wealooP sinds nieuwjaar het bergen, van yoorra- Dr. Vivian, die, zoals gezegd, de den en uitrusting had verhinderd. Zuidpool van de andere zijde het con-En de Sovjets tinent tracht te bereiken, bevond zich Een Sovjetrussisehe Poolexpeditie is genaderd tot Pionerskaya, een depot op 300 kilometer van Mirny, aldus bericht het Sovjetrussisehe persbureau Tass. De expeditie, die bestaat uit dei tig personen, tien tractors en twintig sle den. had zeven dagen nodig om vanuit Mirry het Sovjet-basisdepot, Pioners- kava te bereiken. De weersomstandig heden waren slecht. Het zicht was zeer moeilijk door voortdurende sneeuwstor men. Inmiddels is vanochtend in Wellington een bericht uit het Zuidpoolgebied ont vangen, waarin wordt gezegd, dat Hillary zijn basis heeft medegedeeld dat hu aan de Pool niet zal wachten op de aankomst van de expeditiegroep van de Brit dr. Fuchs. Hillary zei, dat hij de zuidpool zal ver laten, zodra er een vliegtuig beschikbaar is. Het eerste toestel zal waarschijnlijk pas maandag beschikbaar zijn. De Nieuwzeelandse premier, Walter Nash, zond sir Hillary een gelukwens. Hij deelde het nieuws van de aankomst op de Pool van Hillary persoonlijk per telefoon mede aan lady Hillary. Mevrouw Joyce Fuchs, de echtgenote van de leider van de Britse groep, be toonde zich zeer opgetogen over het nieuws van Hillarys succes, toen haar dit in haar huis te Cambridge werd me degedeeld. „Prachtig gedaan", zei zij, „ik ben er erg blij om". Hillary ontving ook oprechte geluk wensen van professor Halvor Solberg, de voorzitter van de Noorse commissie voor het Internationale Geofisische Jaar, in het kader.waarvan de expedi ties van Hillary en Fuchs worden uitge voerd. Pers en radio over de gehele wereld schonken aandacht aan het succes van Hillary. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier van de Britse expeditie zei, dat de aankomst van Hillary op de Pool weinig invloed zou hebben op het oorspronke lijke programma van de expeditie vol gens hetwelk Hillary en Fuchs elkaar ter hoogte van het 700e depot zouden hebben ontmoet. Het hoofdkwartier zond sir Hillary gelukwensen. Een uit 16 leden bestaande Belgische expeditie heeft de bouw van haar hoofd basis voltooid bij Breid Bay, in Princess Bragnhild Land. Dit zeggen radiobe richten, die gisteren in Brussel werden opgevangen. Kapitein Aston de Gerlache, de 38- jarige leider van de expeditie, die de vorige week in het Poolgebied arriveer- De Amerikaanse minister van justitie, William Rogers, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de internationaal bekende Poolse geleerde dr Jerzy Leon Nowinski naar het westen is gevlucht en donderdag asiel in de Verenigde Staten heeft ge kregen. Dr Nowinski is 52 jaar. Hij is zeven jaar hoogleraar geweest aan de universi teit van Warschau. Dr Nowinski is vooral op de hoogte van de resultaten van het Sovjetrussisehe onderzoek op het gebied van de elasticiteit van metalen bijhoge temperaturen, veroorzaakt door wrijving van de lucht. Dit onderzoek is van beslis send belang met betrekking tot de ont wikkeling van straalvliegtuigen, ballsti- sche raketten en kernreacties. Rogers heeft voorts gezegd, dat ook asiel zal worden verleend aan de echt genote van dr Nowinski en zijn zeven jarig dochtertje Kristina, die zich op het ogenblik in Groot-Brittannië bevinden. Dr Nowinski is in oktober in de V. S. gearriveerd. Hij had van de Poolse rege ring toestemming gekregen een reeks le zingen te houden aan de John Hopkins universiteit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1