Soekarno vertrok Geen militaire versterkingen Waarschuwing tegen sabotage Dames „Stenen voor brood met jam Soebandrio vermaant liet westen Toen Algiers Frans werd MODERNE JEUGD ■fc Uit alle Boodschap van Soekarno en godsdienstige vorming Zes weken in liet buitenland in Brits Noord-Borneo Vrijwilligers voor bevrijding van West-Irian Deken G. Küys bediend op ondernemingen in Indonesië T sjechoslo waakse financiële steun voor India Afvuurbases van raketten in Nederland Tien dagen vakantie voor 'n verkoudheid VB MAANDAG 6 JANUARI 1958 PAGINA 3 Sleutel tot de welvaart van het Indonesische volk Militaire oefeningen in Djakarta BENOEMINGEN BISDOM ROTTERDAM IN MODDERSLOOT VERDRONKEN BENOEMING BISDOM HAARLEM PATER JORDANUS OFM.CAP OVERLEDEN Noord-Celebes los van Makassar Garoeda hervat luchtbrug Studenten naar Oosl-Duitsland? GEPENSIONEERDEN BENEDEN 65 JAAR Wachten nog steeds op huurconipensalie handen Onbewezen beschuldigingen °nden Calne (Engeland) San Quentin (V-S.) York I A Detroit V.S 3fc.*sis£ «til? &.J4SP' z'500- York II He Politieke en militaire druk Arbeidsdwang voor des kundigen Wapens boven Timor De positie van het Westen Kamerleden vragen inlichtingen DELTACOMMISSIE VOOR HET BISDOM BREDA ROMAN UIT HET REVOLUTIEJAAR 1830 in een strikt historische omlijsting. door LOUIS BERTRAND HOOFDBESTUUR KRUIS- HEREN BIJEEN ^resident Soekarno is vannacht om 1.30 Nederlandse tijd per vliegtuig naar India vertrokken. Hij maakt een buitenlandse reis van zes weken, waarop hij zes lan den in Azië en Afrika zal bezoeken. Een uur voor zijn vertrek heeft Soe karno de bevoegdheid voor het vervul- 'en van zijn dagelijkse plichten overge dragen aan de waarnemende president, ör- Sartono. Het speciale GIA-toestel, dat om even °ver half tien plaatselijke tijd van het Een woordvoerder van de Britse strijd krachten in Singapore heeft gisteren „ab soluut ontkend", dat de Britse regering e®n nieuwe militaire basis Nbouwt in Tawu, aan de oostkust van Brits Noord- ®orneo, zoals in berichten in de plaat- olijke pers is gemeld. Volgens deze berichten zouden kazer- nes worden gebouwd voor militairen, die ket eerst onderdak zouden bieden aan Australische strijdkrachten. De woordvoerder veklaarde, dat deze kazernes worden gebouwd voor de po litie van Borneo. Het blad de „Sunday Times" had ge schreven uit betrouwbare bron te heb ben vernomen, dat het Britse leger bezig tvas te Tawau een basis op te richten en dat Australische militairen binnenkort voltooiing van de eerste 'kazerneblok- ken te Tawau zouden worden verwacht. De „Sunday Times" vermeldde verder, ®at tot deza versterking van de defensie ^Vas besloten na recente aanvallen door Indonesische politici op de status van Tawau, dat slechts 15 km van Indone- fich grondgebied verwijderd ligt. In ver- 'and met in Djakarta r uite eisen tot in- giving van Serawak, Breonei en Brits ®°rneo bij het Indonesische grondgebied, had de gouverneur van deze gebieden, Sif Ronald Turnbull, in de wetgevende ïaad verklaard: „De aanwezigheid van deze militairen moge een waarschuwing «in aan het adrel5 van degenen, die de Welvarendheid van deze gebieden met lede ogen aanschouwen", aldus schreef de ■.Sunday Times". Zes vrijwilligersdivisies van voormali ge guerillastrijders ter „bevrijding van ^est-Irian" zijn in Djakarta geïnstalleerd, ajdus meldde het persbureau Pia heden. e Wee divisie waren op Sumatra gevormd, Cp" in Djakarta, een in West-Java, een in s, h'raal-Oost-Java en een is samenge- sj 'd uit bewoners van de Oost-Indone- '!che eilanden. adviseur van de guerillastrijders, j 'onel Moestopo, verklaarde volgens Pia, at het winnen van het betwiste gebied de btel tot de welvaart van het Ir.done- Sche volk is. vliegveld Kemajoran vertrok, brengt het staatshoofd naar New Delhi. In een afscheidsboodschap op Kemajo ran zeide de president: „Zij, die een hekel aan Indonesië hebben, hebben gezegd, dat ik uit het land word verdreven. Doch tussen de eerste minister, de chef-staf van de Landmacht, en ik mag daaraan nog toevoegen de chefs van staven van de Lucht- en Zeemacht en het hoofd van de staatspolitie, heerst er een volmaakte eenheid. Wij allen trekken dezelfde lijn bij de organisatie van het land in over eenstemming met de idealen van de onaf hankelijkheidsproclamatie van 1945 en om het land voor mogelijke ongelukken te behoeden". De wegen naar het vliegveld werden door veiligheidstroepen zwaar bewaakt. Op verschillende punten langs de route stonden pantserwagens. Het gezelschap van de president be staat uit tien personen. Daartoe behoren de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Sobrandio, de militaire commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gintings en de president van Bali, Soe- tedjo. De militaire commandant van de Molukken, luitenant-kolonel Pieters, die aanvankelijk ook de president zou ver gezellen, bleef achter. In een afscheidsrede sprak premier Djoeanda de hoop uit ,dat de president tijdens zijn rustkuur in het buitenland niet zal worden gehinderd door gedachten over de situatie in het land. „Ik vertrouw, dat de regering de situatie onder contro le zal houden*', aldus Djoeanda. President Soekarno heeft zondag aan de vooravond van zjjn reis naar het bui tenland een beroep op de Indonesiërs ge daan „de integriteit en eenheid van de natie te bewaren". In zfjn boodschap ver zocht hij de bevolking trouw te zijn aan de ideeën van de onafhankelijkheids strijd. „Overal waar ik verblijf tijdens mijn rustperiode, zal ik handelen in het belang van de strijd van het Indonesische volk en de republiek Indonesië", aldus de president. De militaire leiding in Djakarta heeft zaterdag bekendgemaakt, dat 9 januari in de Indonesische hoofdstad een reeks militaire oefeningen zal beginnen. Vol gens een militaire woordvoerder zijn de ze nodig „in verband met de huidige of- ficële noodtoestand in Indonesië en ook om onze nationale waakzaamheid te ver dubbelen". Naar wij vernemen is deken G. Kuijs van Poeldijk opgenomen in het St.-Hip- polytus-ziekenhuis te Delft. Hoewel zijn toestand niet onmiddellijk reden tot gro te bezorgdheid geeft, werden hem uit voorzorg de H.H. Sacramenten der ster venden toegediend. Z. H. Exc. Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Den Haag (Allerh. Sacrament) de WelEerw. Heer W. F. Friebel, die kape laan was te Rotterdam (H. Barbara); tot kapelaan te Monster (H. Machutus) de WelEerw. Heer J.A.. Kruunenberg, die kapelaan was te Den Haag (Allerh. Sa crament). Tot moderator en godsdienstleraar aan de R.K. Kweekschool St.-Thomas Morus te Rotterdam de WelEerw. Heer G.W.J, Feliks, kapelaan St.-Antonius Abt (Rot terdam). In een moddersloot achter de Eenden- parklaan te Ermelo is zondagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van de we duwe H. C. van Oosten. Op vrijdagavond 27 december jl. had zij haar woning ver laten en sindsdien was zij spoorloos ver dwenen. Het slachtoffer was 63 jaar oud. Z.H. Exc. mgr. J. p. Huibers, bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Middenmeer (parochie O. L. Vrouw Sterre der Zee), de zeereerw. heer S. J. M. Broersen, thans kapelaan te Am sterdam (H. H. Nicolaas en Barbara). Op het Provincialaat der paters Kapucijnen in Den Bosch is uit Indo nesië bericht ontvangen, dat de 55-ja- rige pater Jordanus Theuws (geboortig uit Beek en Donk) te Singkawang (Bor neo) is overleden. Tsjecho-Slowakjje zal India financiële Ulp verstrekken voor de bouw van een ^etaaigieterij te Rantsji in Bihar waar- ab (je kosten op ruim tweehonderd mil- °en gulden worden geraamd. .Dit-js het resultaat van besprekingen ^sen premier Nehroe van India en de „s)echos]owaakse eerste minister Siroky, twee dagen hebben geduurd en die a'erdag zijn besloten. *,'h een na de besprekingen tussen whroe en Siroky uitgegeven communi- 3?® wordt opgeroepen tot een ónmiddel- 'Ik staken van de proeven met kernwa- ®?hs, als een eerste stap naar ontwape- De beide staatslieden spreken zich uit voor besprekingen op het hoogste 'ak over ontwapening. De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft zaterdag een waarschu wing doen uitgaan, speciaal gericht tot Nederlanders in Indonesië op onderne mingen of hun ondergeschikten, dat zij zich zullen hebben te onthouden van da den van sabotage, met de bedoeling om het werk op overgedragen ondernemingen te verlammen of te belemmeren. Over treders van dit verbod worden bedreigd met zware straffen. In een per radio uitgezonden bekendma king uit Menado is zaterdag medegedeeld, dat de gouverneur van Noord-Celebes zijn ambtsgebied tot een aparte provincie heeft geproclameerd. Aan de nieuwe „rege- rings-agentschappen" is alle contact ver boden met Makassar, de hoofdstad van het eiland Celebes, dat tot nu toe één provincie heeft gevormd. Volgens het Indonesische persbureau Pia maken vele burgers van het gebied bij Mamoedjoe op Zuid-Celebes, dat veel van terroristen der Darul Islam heeft te lijden, zich op om zich naar veiliger oor den te begeven, nu het garnizoen naar verluidt zal worden teruggetrokken. De eerste groep evacué's is reeds in Parepare aan de zuidwestkust aangekomen. De Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda heeft zondag het vervoer van Ne derlandse evacué's van Djakarta naar Sin gapore hervat. Met een speciale vlucht werden 43 Nederlanders naar Singapore overgebracht. Volgens de „Indonesische nationale pers dienst" worden Engeland en Oost-Duits- land genoemd onder de landen, die bereid zijn Indonesische studenten op te nemen, die thans in Nederland studeren. In officiële kringen in Djakarta zou zijn vernomen, dat reeds overeenstemming is bereikt over het overbrengen van min stens 150 studenten naar Oost-Duitsland. Volgens deze persdienst zouden ook West- Duitsland, Engeland, Frankrijk en België bereid zijn een beperkt aantal studenten uit Nederland op te riemen. Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Le- majre heeft aan de minister van Binnen landse Zaken gevraagd of het waar is, dat gepensioneerden benéden 65 jaar, die een pensioen ontvangen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, nog geen com pensatie voor de huurverhoging hebben ontvangen en dat uitbetaling van deze compensatie niet vóór mei a.s. te ver wachten zou zijn. Zo ja, dan vraagt zij of de minister dan niet van oordeel is, dat het zeer bezwaarlijk is voor deze groep gepensioneerden om tien maanden op de huurcompensatie te moeten wachten en of hij zou willen bevorderen, dat zij op korte termijn althans een voorschot op de huurcompensa'cie ontvangen. Tenslotte vraagt zij of de minister kan mededelen, wanneer indiening van een wetsvoorstel ter definitieve regeling van deze materie tegemoet kan worden gezien. Advertentie ruw of schraal HAMFA.r;ELEHTube95 ai pLd HA Mc nr De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft het Westen gewaarschuwd, dat als de wes terse wereld, ten onrechte bezield door gevoelens van solidariteit met Nederland bepalingen op Indonesië zou toepassen, die niet bevorderlijk zjjn voor normale economische handelsbetrekkingen nie mand het dit land kwalijk kan nemen, als het genoodzaakt is over te gaan tot onconventionele of tegengestelde handels methoden, om de periode van blokkade te overleven. Minister Soebandrio verwees op de persconferentie, waarop hij dit zeide, naar een op schrift gestelde verklaring over het Indonesische standpunt t.a.v. de be trekkingen met Nederland. Hierin wordt o.a. gezegd, dat het volkomen onjuist is te denken, dat de huidige wijziging van de economische verhouding van Indone sië tot Nederland hoofdzakelijk dient te worden toegeschreven aan de onhandel baarheid van Nederland met betrekking tot westelijk Nieuw-Guinea. Aan Neder land was. onmiddellijk na de „verlate' verklaring van de Indonesische onafhan kelijkheid 'n bevoorrechte positie op eco nomisch gebied in Indonesië verleend. Wij waren bereid vriendschap aan te bieden en verwachtten eveneens vriend schap, aldus Soebrand-io. „Maar wat kre gen we? We kregen een bittere en niet aflatende anti-Indonesische campagne, WINDSTREKEN Nooit sinds hun geboorte hadden J? nog de zon gezien. Mary en Philip Haneen, vier en twee jaar oud. Nee, ze waren niet blind geboren, maar hun Ouders hadden er alleen maar niet over gedacht de kleintjes eens ooit mee naar Rhiten te nemen. Voor de rest was het l^hie, in een „slum" in Londen-East t'hd, ook alleen maar misère. Want toen politie, gewaarschuwd door buren, onderzoek instelde, bleken de klein- Hes ook nooit behoorlijk eten gehad te Rebben, geen voldoende kleding, terwij! Stapleford (Engeland) De kerkdienst op oudejaarsavond sa" is niet bekend, maar ingewijden be weren dat het de 200.000.000 te boven gaat. Het was een formidabele jachtpartij, die de Hertog van Beaumont voor zijn gezelschap had georganiseerd. Er is ech ter een fel protest van de dierenbescher ming op komst. Want het enige dier, wat men raak geschoten bleek te hebben, was de kat van een oude juffrouw. ^en nog nooit de moeite genomen had, j^anneer de kinderen in hun bed geplast ^.adden, ze te verschonen. De kinderen jj'in nu'aan de „zorg" van de ouders ont kolen. Moeder bleek geestelijk ge dord te zijn, vader had niet de min- belangstelling voor het welzijn van ?3n gezin. „Onmenselijk", zei de rech- -®r. die beweerde nog nooit in zijn hele lo °nbaan en een rechter in Londen In de Anglicaanse kerk ging niet door. „Heus, de mensen, die waren gekomen, waren in een uitstekende stemming", zei de dominé. „maar die stemming was af komstig van flessen zeer oude". Bij de eerste de beste gelegenheid, die hij had, stak een veroordeelde zijn buur man in de cel naast de zijne dood. Re den: de man neuriede dag en nacht, we ken achtereen, precies hetzelfde melo dietje. •D. is niet voor een klein beetje ellende Mvaard een dergelijk verwaarlo- 'hgsgeval meegemaakt te hebben. Jiksemsnel sprong een man uit de on- ?e,rgrondse trein 'op het perron. Hij had Lhoppmgton (Engeland) -Pluist een koffer gestolen van de 16-ja- 1 |e schoolstudent, Alan Barnet., Even eater hoorden de mensen op het station jjh verschrikte schreeuw van de man, ,j 6 zijn buit wilde inspecteren. Het was r?.h ook wel om te schrikken, want toen Jjj-1 de koffer op een kiertje opende, sta gen - - Min wel twaalf hagedissenkoppen pl-ot- (j 1;-ng hun snuit naar buiten en kronkel ig er bovendien een meterlange slang jjeens op het perron. De dief werd in (jl kraag gegrepen door een dienstdoen- j6 Politieman, maar van al het wrieme- (j ud ongedierte werd niets meer gevon- tj.1- Dat had vermoedelijk de volgende 'h genomen. Let op Joe Steele, een mijnwerker hier uit de buurt. Hij slaagde er in na een enorm uitgebreid ontbijt nog een worst naar binnen te werken, die ruim twee meter lang was. Bovendien schrok te deze holle-bolle-Gijs dat geval in 5% minuut naar binnen. Joe is dan ook niet de eerste da beste, hij is al houder van enkele wereld-(vr)eetrec<wds. Dat een jonge vader trots is bij de ge boorte van zijn eerste kind. wel, wie zal het hem kwalijk nemen? Maar Lee Go- ren een zakenman in deze autofabrie- kenstad dreef het toch wel héél ver Hij richtte onmiddellijk na de geboorte van zijn eerste zoon een reusachtig bord bekende wolkenkrabber-kantoorge- op langs de hoofdweg naar Detroit en (7j bekend als „Chrysler-Building" met koeien van letters werd daar den clo Verbiepingen) is, met twee minder in vo-l-ke kond gedaan van de geboorte van -„Wolken reikende kantoorgebouwen zijn stamhouder. Kosten van dit kaartje: die onophoudelijk in de Nederlandse pers en door Nederlandse diplomatieke mis sies is gevoerd. Wij boden het brood der vriendschap aan. dik belegd met de jam der Nederlandse economische belangen en we kregen ervoor terug de stenen van een aanhoudende en onverzoenlijke-vijan digheid. Dit is gedurende de laatste zeven jaren de achtergrond geweest van de i>etrekkingen tussen Indonesië en Ne derland, en daarbij kwam dan nog het kankergezwel van het onopgeloste vraag stuk West-Nieuw-Guinea". „Nadat Indonesië tot de huidige anti-Ne derlandse campagne was overgegaan, was 't het onderwerp geweest van krach tige politieke druk van het westerse deel van de wereld, die wij hebben doorstaan en die wij zullen blijven doorstaan". „Er zijn zelfs dikdoenerige aanwijzingen van militaire druk geweest. Wij vertrou wen. dat wij ook die kunnen weerstaan. Wij weten, dat Nederland op het ogen blik een campagne voert voor economische sancties tegen Indonesië en eist. dat vriendschappelijke landen hun hulp aan ons zullen verminderen". De minister benadrukte, dat in poli tiek en militair opzicht Indonesië vastbe sloten is zjjn onafhankelijke buitenland se politiek zoveel mogelijk te handhaven. Op de hem gestelde vraag wat hjj be doelde met „militaire druk" verwees Soe- brandio naar het zenden van enige Ne derlandse .oorlogsbodems naar Singapore, die met Singapore als basis, bewegingen hebben uitgevoerd in de richting van Me- dan. Verder verwees hij op de tekenen, welke erop duiden, dat de NATO in deze zaak de zijde van Nederland zou hebben gekozen. Met betrekking tot het van militaire zij de uitgevaardigde voorschrift, dat deskun. digen van alle nationaliteiten de verplich ting kan worden opgelegd tot het verrich ten van bepaalde werkzaamheden, zeide hij. dat dit voorschrift bijvoorbeeld zou kunnen worden toegepast: t.a.v. artsen, die een overeenkomst met de overheid hebben aangegaan. Hij verklaarde ech ter nadrukkelijk, dat buitenlandse deskun digen, niet in regeringsd-ien-st, niet aan deze regeling zijn onderworpen Soebandrio bevestigde het bericht, dat een niet-geïdentificeerd vliegtuig on langs nabij Koepang op Timor wapens heeft uitgeworpen en voegde daaraan toe: „Een Indonesische katholieke gees telijke heeft toegegeven, sommige van de ze wapens te hebben ontvangen". Het ge beurde wordt nog onderzocht. Soebandrio, die de perscommentaren over hetgeen in Indonesië voorvalt be treurt. zeide dat, betrekkelijk gesproken, de macht van het Westen is verminderd en „dat het westen niet langer een over heersende positie inneemt". Dergelijke commentaren „kunnen de grondslag doen ontvallen aan onze sympathie en toewij- ri.mg voor het Westen. Zij kunnen moge lijk van invloed zijn op onze toekomstige betrekkingen, en zelfs de ontwikkeling van de wereld in het algemeen beïnvloe den". De Tweede-Kamerleden Calmeyer (C.H.), Patijn, (PvdA), Korthals (VVD) Duynstee (KVP) en Roosjen (AR) heb ben aan de minister van Buitenlandse Zaken en voor defensie schriftelijk de vol gende vragen gesteld. Heeft de regering kennis genomen van de persberichten naar aanleiding van de in december jl te Parijs gehouden con ferentie van regeringsleiders der N.A. T.O.-landen, waaruit zou blijken, dat de Nederlandse regering zich, met enkele andere, in beginsel bereid zou hebben verklaard op het eigen grondgebied af vuurbases voor raketten voor middelba re afstanden te doen aanleggen, terwijl zulks door andere regeringen, met name die van Noorwegen en Denemarken, zou zijn afgewezen? Wil de regering in dit geval mede delen. of deze voorstelling van zaken juist is en indien zulks niet zo mocht zijn, uiteenzetten tot welk resultaat de confe rentie in dit opzicht heeft geleid. De r.-k. Middenstandsbond in het bis dom Breda heeft een eigen diocesane Del ta-commissie in het leven geroepen, die bestaat uit de heren drs. W. L. A. Locke- feer te Hulst, P. Barra te Oostburg, M. C. Herbers te Steenbergen, L. A. Ampt te Bergen op Zoom en A. Rademakers te Roosendaal. Tien dagen gratis vakantie en zakgeld toe. Wat men daarvoor moet doen? Alleen terwille van de wetenschap een verkoudheid oplo pen. Mannen en vrouwen, die be reid zijn met enkele dagen hoes tend, proestend, tranend en nie zend rond te lopen, krijgen deze vakantie aangeboden van een on derzoekcentrum van de Britse me dische onderzoekraad. Reeds elf jaar maakt deze afdeling gebruik van menselijke „guinese biggen" om de oorzaak van een gewone verkoudheid te achterhalen. De onderzoekers staan nog steeds voor een raadsel. „Het geheim is nog steeds niet achterhaald maar wij blijven hoop koesteren", zo zei dr. Christopher Andrewes. Hij wil meer vrijwilligers hebben voor nieuwe experimenten. Tot nu toe hebben meer dan 5000 personen op het onderzoekcentrum een com fortabele tiendaagse vakantie ge noten. (van de Académie Fran^aise) 5) Straks zal de Dauphin wel weer komen aanzet ten met zijn flauw gewoonte-grapje. Ah. mijn beste d'Haussez, wanneer gaat U nu eindelijk terug naar de dragonders?.. Achteloos zijn potlood op tafel werpende, kon hij nauwelijks zijn geeuwen bedwingen; alle aanwezigen werden trouwens ongeduldig! Gewoonlijk begon de ministerraad om vier uur. Nu was het al half vijf en van een naderend rijtuig, dat de terugkeer van Zijne Majesteit zou betekenen, was niets te bespeuren. Reeds had de prins de Polignac. de voorzitter, de vóór hem liggende stapels documenten weer in zijn portefeuille geborgen, toen plotseling de deuren van de aangrenzende antichambre als door een windstoot wenden opengeworpen. Nauwelijks kreeg de kamer bode tijd om aan te kondigen; Mijne heren, de koning. Daar was Charles X al.. Met nog jeugdige voortvarendheid trad de koning, links en rechts minzaam groetend, de raadzaal binnen; en onmiddellijk kwam er in dat streng-deftige appar tement. over die daar buigend staande mannen in hun lange begrafenisjassen, als 't ware een vleugje zon nigheid, iets opiichtends. als van een i>ezie]ende en charmante vertegenwoordiger van het hoogste staats gezag, of van de geïncarneerde suggestie van een bewonderenswaardig, roemrijk, nationaal verleden, dat men al voorgoed verdwenen achtte; een vorst met al de gratie en indrukwekkende majesteit van het oude koningshuis. De monarch, versierd met enkele diamanten ordetekenen, had een opvallend verzorgd uiterlijk ,als van een nog jonge man. Men voelde bij een eerste oogopslag direct, dat deze zeventig jarige nog altijd zowel jong als beminnelijk wilde zijn. Met zijn blond haar, gefriseerd en in kleine krulletjes rond de slapen gelegd, zijn levendige en frisse gelaatskleur de wangen omlijst door bakke baarden uitlopend in kokette accroches-coeur .verried een van nature losse lichaamsbeweging van de gerou tineerde ruiter. Tenslotte versterkten zijn krachtige gestalte en 'n elegant maniërisme noe de illusie ener eeuwige jeugd! Niettemin was zijn verschijning van een werkelijk koninklijke majesteit. De dag van zijn bezoek aan Saint-Cyr was de koning in groot uniform, gelaarsd en gespoord, met het hemelsblauw lint van de Orde van de H. Geest gekruist over de borst van zijn statierok. deze geheel bedekt met glanzende tressen en zilveren loverbor duursel. Temidden van al dat geflonker van azuur en zilverblank en eenschittering van kostbare edel stenen pronkten vooral de twee, op grote droppels bloed gelijkende, rozetten va het Grootkrus van de H. Lcdewijk en van het Legioen van Eer. De koning zag er stralender dan ooit uit. Opgeruimd plaats nemend in zijn fauteuil, kwam nu de Dauphin rechts van hem te zitten, een stroeve en onvriendelijke figuur, door de schittering van zijn vader volkomen in de schaduw weggedrukt De koning begon —Mijne heren, ik kom rechtstreeks van St. Cyr. Ons bezoek is voor mijn zoon en mij een ware triomf geworden! Zóvelebetuigingen van verknochtheid en enthousiaste toejuichingen, dat ik tot tranen toe er door bewogen werd. Ah, wat 'n prachtige soldaten! Waarlijk, de dynastie kan op een zo fiere jongeling schap rekenen! Met uitzondering van de ministers de Polignac en de Bourmont. die een gelegenheidsapplaus weggaven, ontvingen de overige ministers deze woorden van koninklijk vertrouwen" met 'n geforceerde glimlach. Ze keken nogal ernstig, alsof ze hun portefeuilles argwanend gadesloegen. Montbel. minister voor Bin- landse Zaken, waagde echter te zeggen: Sire. wees voor de Polytechnische op uw hoede! De geest is er niet goed, daarover heb ik rapporten van mijn agenten. Een blad als „Le National' 'leest men er; min of meer geheimzinnige individuen weten tot binnen de school door te dringen.. —Bah, bah!, merkte de koning op, onder het aan dachtig bekijken van zijn verguld-zilveren snuifdoos. U overdrijft weer, mijn waarde Montbel. zoals gewoon lijk. Natuurlijk. U komt toch uit het zuiden.. Ik weet óók wel, wat er binnen de Polytechnische om gaat! Ze lezen daar slechte kranten? Kom. kom ,is dat alles? Dat is toch eigen aan hun leeftijd, niet?.. Maar. mijne heren .het is al laat geworden, laten we voortmaken. Daar is die voorgenomen expeditie naar Algiers, bijvoorbeeld, een hoogstdringende kwestie.. De Dauphin ging opvallend verzitten, als iemand die graag een woordje zeggen wil. doch niet kan besluiten. Maar onverwachts opende hij toch de mond en op zijn altijd timide en onhandige manier van doen, met versluierde en zelfs onaangenaam klinkende stem kon hij slechts zeggen; Pardon, misschien ga ik wel een domheid ver tellen. .Niettemin komt het me voor, dat juist op dit ogenblik de uiterst urgente kwesties vooral het Bin nenland betreffen. De huidige Kamer op vakantie zou ontbonden moeten worden.. Ze zal op het meest geschikte ogenblik ontbon den worden, haastte prins de Polignac zich met een interruptie. —Maar om goede verkiezingsuitslagen te krijgen, moet eerst Algiers genomen worden! —Ongetwijfeld! beaamde de koning levendig. Het zal een prachtig schouwspel zijn. ons aan de nieuwe Kamer voor te stellen met de sleutels van Algiers in de hand. Maar eigenlijk is dat alles secundair Eén overweging is er, die alles overheerst: de eer van de natie, welke onafscheidelijk met die zaak verbonden is! Nooi* zal mogen gezegd worden, dat het opperhoofd der Algerijnse zeeschuimers ongestraft de vertegen woordiger van Frankrijk heeft mogen beledigen !En wanneer we verder in de geschiedenis terug gaan, mij ne heren, staan wij altijd weer voor een eeuwenoud schandaal, dat waarlijk onduldbaar is geworden! Hebben onze christenvolken niet eeuwen lang schat ting moeten betalen aan deze Barbarijse piraten?... Welnu wij zullen de vrijheid-ter-zee heroveren! Onze handel zal daar allereerst voordeel van trekken, even goed als die van onze buren. Ik geloof, mijne heren, dat Frankrijk er trots op zal mogen zijn. zulk 'n onmis bare vrijheid aan de wereld weer te kunnen geven? Dat, meen ik, is een grootse taak. Frankrijk en de mo narchie volkomen waardig! Al mocht deze toespraak dan al van te voren over wogen en opgesteld zijn de zeventigjarige soeve rein droeg ze voor in diepe ontroering, zelfs met iets van nationale geestvervoering. Niettemin de woor den schenen hun bezieling te verliezen onder het ijzig zwijgen van de Dauphin en de meerderheid der mi nisters. Alléén de voorzitter-prins de Polignac, met de ministers d'Haussez en generaal de Bourmont lieten een discreet applaus horen. Reeds haastte d'Haussez zich de koning te verklaren: Sire, de wensen uwer majesteit schijnt de nota al te voorkomen. De marine, die in de afgelopen maan den nog tegenstribbelde, is nu weldra zeilvaardig; ze breng; alles voor de expeditie in gereedheid met een voortvarendheid, werkelijk boven alle lof verheven, is. Vice-admiraal Duperré had eerst, zoals u bekend is. om vee! meer tijd verzocht voor het in gereedheid brengen van de vloot. Nu echter verklaart hij dat dank zij de grote inspanning en bedrijvigheid van bu reaus en arsenalen, e>n dank zij niet minder de goede wil en individuele medewerking van alie marineman nen vanaf de admiraal zélf tot de laatste der matro zen wij veel eerder klaar zullen zijn, dan wij eerst mochten hopen. Tegen de eerste dagen van mei kan de vloot zee kiezen de rest gaat mijn collega van oorlog aan! v-i, ,f(Wordt vervolgd). v. - Onder leiding van de magister-generaal der Kruisheren, mgr dr W. van Hees, heeft zaterdag in Amersfoort een vergadering van de Belgische pro-provinciaal en de priors van Achel en Diest met de Neder lands prior-provinciaal en definitoren plaatsgevonden, waarbij ook de prior provinciaal der Kruisheren in de Ver. Sta ten aanwezig was. Deze laatste verblijft enkele dagen in Nederland op dooriris naar Nieuw-Guinea, waar hij een onder zoek zal instellen naar missioneringsmo- geüjkheden voor de Amerikaanse Kruis heren. Het is de eerste maal, dat drie provin ciaals op het generalaat bijeen kwamen, na de verdeling in provincies in juli 1957. Elke tjjd vraagt een eigentijdse christe lijke levenshouding. Het geloof van de eerste christenen is wel wezenlijk hetzelf de als ons geloof, maar toch zal dit chris tendom een concrete gestalte moeten aan nemen in een bepaald tijdsgewricht. In onze' snel veranderende wereld komt deze kwestie zeer scherp naar voren en elke bewust levende christen staat voor de vraag: hoe in de diepgaande cultuur crisis van onze tijd de juiste gestalte ge ven aan onze christelijke levenshouding. Eigenlijk zou men in de toekomst moeten kunnen zien. De kansen voor het christen dom, die zeer zeker in onze tijd gelegen zjjn, zou men dan meer kunnen benutten en de verwarring der geesten ook onder ons christenen zou dan afnemen. Dit betoogde dr. O. Scharff O.E.S.A. in zijn inleiding over: „Moderne jeugd en godsdienstige vorming", welke hij hield op de laatste dag van de r.-k. Pedagogi sche Week te Tilburg. Hoe moeilijk het ook is om in .de toe- ,^omst te zien, toch menen-- wil, aldus de lanimeerde discussie, inleider, dat er een oriëntatie mogelijk is als wij ons wenden naar de geloofs beleving van de goedwillende christelijke jeugd. Bij hen zullen, scherper dan bij ons, de kenmerken zich aftekenen van het christendom op weg. Is dit zo, dan zullen vandaaruit ook de praktische pedagogi sche richtlijnen duidelijk worden voor de godsdienstige vorming van de moderne jeugd. Wij zeggen vorming van de jeugd, want het is toch wel onomstotelijk waar, dat trots de schijn van het tegendeel, onze jeugdigen diep in hun hart vragen om leiding en geleiding. Volgens onze mening vraagt de jeugd naar de kern van de zaak, maar verkrijgt voortdurend kort sluiting op het verschijningsvlak van de Kerk, omdat de opvoeders zich daar dik wijls zo tegenstrijdig uiten in hun gods dienstige eisen ten aanzien van de jeugd en omdat zij de zo broodnodige geleiding naar het wezenlijke niet meer kunnen presteren. Ook na -leze inleiding volgde een ge- De heer F. Boot uit Amsterdam, alom bekend door het vangen van reuzensnoeken, heeft zaterdag na drie jaar eindelijk zijn grootste kans benut. De springende snoek uit Vinkeveen heeft zich laten beetnemen door een voorn van anderhalf pond, welke verbonden was door een stalen onderlijntje trekkracht 9 kilogram en nylon S0/100 op de werpmolen. Hieronder vertelt de heer F. Boot, hoe hij deze snoek van bijna 30 pond (precies 29 pond 4 ons; lengte 118 cm) ving. „Twintig meter achter mijn boot op een diepte van H meter werd mijn zware voorn een halve meter boven de bodem van een zuigergat gesleept. Langzaam roeide ik over deze diepte heen. Ik kende dit gat van snoek tot snoek. Opeens ratelde de molen af, nee gierde en vier tellen daarna zag ik veertig meter van mijn boot verwijderd het monster het water uitkomen. Meteen gingen mijn ge dachten naar ,,DE SPRINGENDE SNOEK", doch hij dook, zodat ik werk genoeg had, hem lijn toe te geven. Toen was het stil, drie minuten lang. Ik voelde de vinnige koude wind niet meer door de ontzettende spanning. Nog was alles rustig. Ineens liep de molen af, ik tikte vast. hij scheurde door de molen heen Even daarna probeerde ik hem in zijn vrijheid te belemmeren, maar hij ging vooruit. De lijn kwam slap. Ik draaide in, maar nog voor ik de lijn strak kreeg, sprong hij twintig meter vooruit het water uit, tweemaal achter elkander. Drie kwartier ben ik bezig geweest; nog drie maal kwam hij even uit het water dicht bij de boot, toen werd hij in de boot gehesen!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3