In het spoor van 1957 Sir Raleigh held - dichter, kaper, nationale bracht tabak naar Engeland Ontvangsten veel geringer dan in oktober de lucifer Ras-avonturier liet de wereld kennismaken met 't „strootje" ONZE DAGELIJKSE De MAN met v r De mandie het roken invoerde Rijksmiddelen in november kortere werkweek bij Opbrengst invoerrechten lager dan vorige maanden Nederlandse schaatsers waren succesrijk Standenlijsten van de 2e, 3e en 4e klassen MAANDAG 6 JANUARI 195b PAGINA 4 Telkens weer ontstaan er polemieken over de vraag, of het roken al of niet nadelig is voor de gezondheid. Men wrijft de tabak ook het ontstaan of minstens het bevorderen van kanker aan. Zekerheid bestaat er in wetenschappelijke zin nog niet. De geleerden zijn het er, volgens de geijkte term, „nog niet over eens". Intussen vraagt een mens zich weieens af, waar die tabak ooit vandaan gekomen is, hoe wij haar hebben leren kennen en tenslotte, wie ooit op het idee is gekomen, om een blad te drogen en er dan de brand in te steken, met het doel, de rook vol welbehagen in te ademen Lid van kapersbende.... RECORDCIJFERS NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK SVi STAATSLENING 1955 LANDBOUWPRIJZEN IN NOVEMBER TERUGGELOPEN Opgehangen HONDERDJARIGE IN WEGDAM MOTORSCHIP „FRAVIZO" OVERGEDRAGEN MACHINEFABRIEK Ontvangsten NIEUWE VERZEKERINGEN IN NOVEMBER Oplossing van zaterdag KANDIDATEN-TOERNOOI VOOR DE SCHAAK-TITEL ZATERDAGVOETBAL RESERVEKLASSEN K.N.V.B- m riff I i inl l„3 B. Af. R. S. 3S 13. Malenkof, Molotof, Sjepilof, Kaganovitsj, grote namen allemaal, ze worden in enkele uren tijds van de kaart geveegd. Kroesjtsjef heeft geëlimineerd in de struggle for life, die al jaren in het Kremlin wordt gevoerd. Hij zélf slaagt er nauwelijks in te ontsnappen aan de val- ■trik, die Molotofs mannen hem spannen. En zijn reactie onthutst de hele wereld. De hoogste ambtenaren in het Russische systeem worden overgeplaatst, ontslagen, verwij derd en geliquideerd, alsof het onbelangrijke stromannen zijn. De dag na hun val staan de kranten er vol van. Enkele weken later is men hun namen bijna weer vergeten.. 14. De zomer van 1957 begon uitzonderlijk goed. Dat is al in geen jaren meer voorgekomen. Een paar weken lang lag heel Europa aan het strand of in de bossen. IJscomannen beleefden een gouden tijd, de zwembaden raakten overvol en de verkopers van „verfrissende dranken" hadden evenmin te klagen. Maar na die enkele zonnige dagen zaten we weer opge scheept met een gematigde winter, zoals feitelijk iedere zo mer in Nederland. 15. In de laatste week van augustus trokken dertigdui zend Kajotters uit alle landen naar de Paus. Ze waren gekomen om te bewijzen, dat ze „de nieuwe pro blemen van deze tijd herkenden en trachtten op te lossen, voorzover dat binnen hun "perspectief van jonge arbeiders lag. Nu ie het over het algemeen wel be- j en er eer, roem en dukaten te beha- kend, dat de tabak van de Amerikaansellen zouden zijn. In 1580 kreeg hij de Indianen afkomstig is. Columbus zag reeds'opdracht een opstand der Ieren te Cork Indianen, die een st.mnt.io» rnnMen ü!n te onderdrukken. Hij deed dit met een Indianen, die een „strootje" rookten. En de tabak is door Spanjaarden naar Euro pa gebracht, aanvankelijk als medicijn. Engeland kan er inmiddels groot op gaan te kunnen zeggen wie precies de tabak daar ingevoerd heeft, zulks in tegenstel ling met Spanje, dat er om zo te zeg gen geen boek van gehouden heeft. De man, die het roken in Engeland invoerde of beter, aan wie het te wij ten of te danken is, dat de tabak een veelvuldig gebruikt genotmiddel werd, ondanks tal van aanvankelijke protes ten, was Sir Walter Raleigh, een beroem de gunsteling van de befaamde koningin Elisabeth. Een avonturier van het zuiverste bloed, deze Sir. Niet van adel, maar afkom stig uit de klasse der squires, een lager soort landedellieden. Zestien jaar oud werd hij naar Oxford gezonden, om er te studeren, maar hij bleef daar slechts een jaar. Als nauwelijks achttien-jarige vocht hij met de Hugenoten in Frank rijk. Later speelde hij een rol in het En gelse hofleven. Hij kwam aan het hof, zonder groot te kunnen gaan op rijkdom men of titels. Evenmin bezat hij rijke, invloedrijke verwanten. Hij bezat slechts zichzelf. Maar dat was niet mis Omstreeks het jaar 1579 deed Walter Raleigh van zich spreken als deelge noot in een kaperonderneming, die een schip uitrustte, om Spaanse galjoenen te kapen. Maar de eerste tocht mislukte door slecht weder. Het schip had moeite genoeg, om zee te houden Maar Wal ter Raleigh had er het rijke Amerika mee bezeild en de kusten van Haiti, Mexico en Brazilië aanschouwd en de overtui ging gekregen, dat daar zijn toekomst lag. De produktie van de Nationale Levens verzekering-Bank N.V. te Rotterdam heeft in 1957 een half miljard gulden ruimschoots overtroffen. (De produktie over 1956 beliep f 501.318.491). Het con cern van de Nationale bereikte in de loop van het jaar een verzekerd bedrag van vier miljard gulden. Deze cijfers markeren nieuwe hoogtepunten in het Nederlandse levensverzekeringsbedrijf. Het ministerie van financiën deelt me de, dat van de 3% pet Ned. Staatslening 1955 op 1 februari 1958 aflosbaar zal worden gesteld l/38e deel van het op die datum uitstaande" bedrag van deze le ning, zijnde 14.983.000. De uitloting van schuldbewijzen zal in het openbaar plaats vinden op 13 januari 1958 te 's-Gravenhage. Uitgeloot zullen worden 25 reeksen schuldbewijzen. Volgens het CBS bedroeg het algemeen landbouw prijsindexcijfer (basis 1949/'50 1952/53 100) in november 106 tegen 109 in oktober en 115 in november 1956, Het groepsindexcijfer voor de akker- bouwprodukten onderging een lichte da ling nl. van 107 tot 106; ook ten opzichte van november van het vorig jaar (107) ligt het slechts 1 punt lager. Het groepsindexcijfer voor de veehou- derijprodukten liep, in hoofdzaak onder invloed van de lagere prijzen van eieren en melk terug van 110 tot 106. Vergeleken met november 1956 (1181 ligt het 12 pun ten lager. wreedheid, welke de Engelsen later de Spanjaarden in de schoenen geschoven hebben. Ze waren echter niet veel be ter in hun meedogenloosheid tegenover een verslagen vijand. Z(jn succes deed hem de gunst van de koningin verwerven, die hem verschillen de privileges toestond. Zo kreeg hij het alleenrecht van de handel in wijn, tin en laken. Met de winsten, die hij be haalde, kon hij een mooi landgoed kopen. Pogingen om aan het hof en op de vloot een belangrijke rol te spelen, mislukten. Toen hjj met een harer hofdames trouw de, stuurde Elisabeth hem van het hof weg. Nu wierp hjj zich voorlopig hele maal op de handel. H\j voerde in En geland niet alleen de tabak op gro te schaal in en maakte het roken daar door populair, maar tevens de aardap pel, waarmede hij zijn land een grote dienst bewees. Nadat hij tenslotte tot vice-admiraal was benoemd, onderscheidde hij zich door verschillende wapenfeiten, maar zijn vijanden zaten niet stil en wisten hem (Van onze correspondent). In Wegdam, een buurtschap onder Ambt Delden, zal de heer A. J. Keuper vrijdag zijn honderdste verjaardag vieren. Ge heel zijn leven heeft hij op dezelfde plaats aan de Goorseschoolweg gewoond. Volgens een gevelsteen, die bij een afbraak werd gevonden, hebben zijn voorouders zich reeds in het jaar 1400 in Wegdam geves tigd op dezelfde plaats waar hij thans bij de rechter te slepen, z.g. wegens izÜn zoon en kleinzoon inwoont. voor hoogverraad. Hij werd veroordeeld om gehan gen te worden, maar kreeg pardon. Dat betekende opsluiting in de Tower, Hier schreef hij gedichten, waarin hij het Ma terialisme verfoeide, ofschoon hij' heel zijn leven naar het bezit van geld en goed gestreefd had. Als vermogend man kon hij zich in de gevangenis heel wat veroorloven. Hij werd er een verwoed roker Dertien jaar zat hij gevangen. Nu werd hij begenadigd, maar na een opstand te gen Elisabeth werd hij weer wegens hoog verraad aangeklaagd en ter dood ver oordeeld. Bij zijn onthoofding weigerde hij een blinddoek. Toen Sir Walter Raleigh, een der eerste grote rokers, een nieuwe bediende had, kwam deze de kamer binnen, terwijl hii zat te roken. De bediende had nog nooit iemand zien roken, haalde snel water en stortte dit over zijn heer en meester uit, in de mening, dat deze in brand stond, De heer Keuper is nog bijzonder kras. Men kan nog uitstekend met hem conver seren en hij is bepaald niet ouderwets. On langs is op zijn verzoek in de boerderij nog een telefoonaansluiting aangelegd. Zaterdag is het door de Amsterdamse Droogdok Maatschappij gebouwde motor schip „Fravizo" tijdens een officiële proef tocht op de Noordzee overgedragen aan de Amsterdamse rederij n.v. scheepvaart maatschappij Svea, die op haar beurt het schip voor lange tijd heeft gecharterd aan een te Stockholm gevestigde rederij voor het vervoeren van fruitladingen van Spanje naar Nederland en Zweden. Onmiddellijk na de proeftocht koos het schip weer zee onder commando van ka pitein D. Herreveld voor de maidentrip met bestemming Valencia. De „Fravizo" is een zg. open shelterdekschip, heeft een lengte van 105, een breedte van 14% en een beladen diepgang van 6 meter. Het draagvermogen bij deze diepgang is 3627 ton. De snelheid van het geladen schip is 15% mijl. Als gevolg van de bestedingsbeperking zal voor de afdeling ketelmakerij van de machinefabriek N.V. gebr. Rossmark te Almelo voorlopig een kortere werkweek worden ingevoerd. Het gaat hier om on geveer veertig arbeiders en een werkweek van 32 uur. De andere afdelingen blijven voorlopig op volle capaciteit werken. In november werd uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen 181,4 miljoen opgelegd tegenover in oktober f 97,3 miljoen. Voornamelijk wegens het op kohier brengen van nadere voorlopige en definitieve aanslagen 1956 vorderde het kohierbedrag van de inkomstenbelasting, boekingstijdvak 1956/57, met 91,4 miljoen tot 1.517,3 miljoen. TJit hoofde van de voorlopige aanslagregcling 1957 werd nog 17,1 miljoen op kohier gebracht, waar mede het totaal van het boekingstijdvak 1957/58 op 955,2 miljoen kwam. Het kohierbedrag van de vermogens belasting, boekingstijdvak 1956/57, vor derde met 0.9 miljoen tot 93,9 mil joen. De vrij geringe toeneming van de afgelopen maand betreft het opleggen van nog resterende definitieve aanslagen 1956. Wegens het ten kohiere brengen van voorlopige aanslagen 1957 steeg het ko hierbedrag van het boekingstijdvak 1957/ 58 met 12,1 miljoen tot f 49,5 miljoen. Uit hoofde van de vennootschapsbelas ting werd 53,8 miljoen opgelegd waar mede het boekingstijdvak 1957/58 een totaal van f 1.431,4 miljoen bereikte. In de afgelopen maand zijn op kohier ge bracht voorlopige aanslagen over het boekjaar 1957 en definitieve aanslagen over oudere jaren. De aanslagregeling betreffende de grondbelasting 1957 loopt ten einde. Dit blijkt uit het feit. dat uit dien hoofde in november nog slechts een bedrag van f 0.5 miljoen (incl. opcenten )werd opge legd. Het totaal van het boe kings tijdvak 1957/58 beloopt daarmede 67,9 miljoen. Met de aanslagregeling voor de perso nele belasting 1957/58 werd in de verslag periode verdere voortgang gemaakt blij kens de stijging van het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1957/58 met f 5,3 mil joen tot f 11,0 miljoen (incl. opcenten). Het boekingstijdvak 1956/57 werd per ul timo november afgesloten op een totaal van 47,4 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen beliepen 227,6 miljoen en bleven daarmede aan zienlijk beneden het in de voorgaande maand geïnde bedrag van f 814,9 miljoen. De scherpe terugval hangt samen met het feit, dat in oktober een bijzonder hoog bedrag aan vennootschapsbelasting werd betaald ter voldoening van eerder over De opbrengst van de invoerrechten ad 60,3 miljoen was de tot dusver laagste van dit jaar. In de eerste 10 maanden van 1957 werd gemiddeld per maand rond f 75 miljoen ontvangen.. Uit hoofde van de accijns op gedistil leerd werd opnieuw een relatief hoog bedrag geïnd, n.l. f 13,4 miljoen. De ont vangsten in de voorgaande maand, welke de tot dusver hoogste van dit jaar waren, lagen hier slechts weinig boven 13,5 miljoen). Ook de opbrengst wegens ac cijns op bier ad 3.9 miljoen kan als relatief hoog worden aangemerkt. Uit hoofde van de overige accijnzen, n.l. die op tabak en op suiker, werden vrij nor male bedragen geïnd en wel resp. 37,4 en 7,2 miljoen. De ontvangsten wegens successierech ten ad f 8.7 miljoen vertoonden een stij ging ten opzicht van het in oktober j.l. geïnde bedrag ad f 8,0 miljoen. De op brengsten uit hoofde van de registratie rechten en de zegelrechten, ad resp. f 5.6 en 4,2 miljoen, handhaafden zich daarentegen op het niveau van de ont vangsten in de voorafgaande maand. Onder zeer ongunstige weersomstan digheden wind en sneeuw zjjn in Sandefjord schaatswedstrijden, met deelneming van o.a. vier Nederlanders en een Engelsman, gehouden. De af standen waren 500 en 3000 meter. De Nederlandse rijders bezetten in deze races de eerste plaatsen, hoewel zij door het slechte weer niet tot tijden van formaat konden komen. De uitslagen waren: 500 meter: 1 Van dor Grift (Ned.) 46 sec., 2 Johan Pedersen (Noorw.) 46,4, 3 Kees Jan Kroon (Ned.) 46,7, 4 Budburry (Gr.- Britt.) 46,9, 10 Kees Broekman (Ned.) 48 s. 3000 meter: 1 Broekman 5.12,7; 2 Pesman 5.13,8; 3 Ingar Johansen (Noorw.) 5.22,4; 4 Van der Grift 5.24,0; 5 Kroon 5.44,4. Het totaalklassement: 1 Van der Grift 100 punten; 2 Pesman 100,100 p.; 3 Broekman 100,117 p.; 4 Kroon 100,767 p.; 5 Ingar Jo hansen 101,433 p. Intussen reden de overige leden van de trainingsploeg in Hamar, zaterdag middag, een selectie over 5000 meter. Het vroor 9 graden bij lichte sneeuwval. Jeen van den Berg was als winnaar met 8 min. 29,2 sec. slechts één tiende seconde sneller dan Wiim de Graaff; de verrassing was de derde plaats van Nico Houter in 8.39,1. De junioren Jacques Vogels en Arie Zee waren in hun race wat te snel begonnen en in de laatste ronden raakten zij daar door hun cadans kwijt. Met 8.40,2 voor Vo gels en 8.42,4 voor Zee werd de vierde en vijfde plaats bezet. De uitslag luidde verder: 6 Oeleman 8.57,2; 7 Laurens 8.58,7; 8 Paping 9.01,9; 9 Langenhuizen 9.04,2 en 10 Biesheuvel 9.06,7. De leden van de N.V.B.H.S.-ploeg in Hamar reden een 500 meter, welke werd gewonnen door Kappel in 46,1 sec. vóer Wim Maarse in 47,9 sec. Bij de dames was Rie Meyer met 54,2 sec. de snelste. Klaas Scheijk heeft voor dinsdag a.s. slectiewedstrijden over 500 en 5000 meter op het programma geplaatst. =r' Horizontaal: 1 reeds, 3 grote handels- 22 te, 23 irene, 24 me, 25 port, 26 room 'ISIS. 7 natnnrlninrloform /r,fl.n„(;„«\ nn om i TT j c i i/vmniu ici vuiuucuing van eeruer over Het indexcijfer voor het totaal der kos- het lopende boekjaar opgelegde voorlopi- pnfaptnrpn Kloof on tfanriiTi erd Tawon mmr tenfactoren bleef ongewijzigd. Tegenover november van het vorig jaar (122) Is het 8 punten hoger. In november ls, volgens het C.B.S., voor een bedrag van 339.5 miljoen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, waar van kapitaal 146.4 miljoen, rente 169.4 miljoen en volksverzekering 23.7 mil joen. In de eerste 11 maanden van 1957 werd voor 3448.9 miljoen aan verze keringen afgesloten, waarvan 1517.4 miljoen kapitaal, 1697.7. miljoen rente en 233.8 miljoen volksverzekering (zelfde periode 1956 resp. ƒ3170.0, ƒ1441.3, 1513.3 en 215.4 miljoen. ge aanslagen. Daar tegenover de totale ontvangsten ad 227,6 miljoen opgelegde aanslagen stonden tot een bedrag van f 181,4 miljoen, daalde het nog in te vor deren bedrag met 46,2 miljoen tot f 962,1 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de nlet- kohierbelastingen bedroegen in november f 341,9 miljoen tegenover in de overeen komstige maand van het voorgaande kwartaal 363,3 miljoen. De opbrengst aan loonbelasting beliep t 89.7 miljoen en bleef daarmede eniger mate beneden de ontvangsten in augustus j.l. ten bedrage van 93,8 miljoen. Enige teruggang deed zich ook voor bij de om zetbelasting. Dit belastingmiddel leverde in de verslagperiode 103.0 miljoen op tegenover in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal 106,8 mil joen. crisis, 7 natuurkundeterm (afkorting), 9 ter attentie van (afkorting), 11 voet balvereniging (afk.), 12 voorzetsel, 13 maand, 17 vogeleigenschap, 18 hevig, 20 van node, 22 larie, 24 deel van het hoofd, 25 meisjesnaam, 26 gelijke, 29 bijdehande vrouw, 31 kreet, 32 deel van het kippen hok, 33 barmhartigheid, 36 boom, 37 roof dier, 38 telwoord, 40 vaartuig (afk.), 41 juiste gewicht, 42 duur van eb en vloed. Verticaal: 1. Eng. voorzetsel, 2 verbin ding, 4 vol scheuren, 5 groet, 6 klein mu- ziekensemble, 7 Eng. titel, 8 bevel, 10 ver duren, 12 uitdenken, 14 deel van een gevel, 15 kerkelijke straf, 16 vis, 19 bits verwijt, 21 deel van het hoofd, 23 meisjesnaam, 27 deel van de vinger, 28 leerling (Fr.), 29 vorm van krijsen, 30 gelofte, 33 snij- werktuig, 34 loterijbriefje, 35 voordeel, 36 titel (afk.), 39 zijde van een schip. Horizontaal: 1 kaas, 4 op, 6 jo, 7 vara, 10 ra, 12 aga, 15 au, 16 sikkel, 19 kranig, Door Ids. van der Ploeg 20). Zegt u maar gewoon De Wal, mijn heer. Wat er gebeurd is? Dat is zo klaar als de dag. Mijnarends heeft mijnheer Kil. jan doodgestoken en toen is ie uitgestapt. En ik heb nog een gulden fooi aangeno men van die fielt. Begint u bij het begin. U hebt mijn heer Kiljan ergens vandaan gehaald van avond? Ja, mijnheer, van Het Huis met de Kluis. Om 6 uur had ik mijnheer Kiljan ■ook afgehaald en naar Americain ge bracht Later heb ik hem teruggereden naar het kantoor. Om tien uur mo«^t ik weer voorrijden. Ik was precies op tijd, maar het was al wat later toen mijnheer Kiljan en Mijnarends naar buiten kwamen en in de wagen stapten. Op het Leidse- plein, vlak voor de Stadsschouwburg, werd er op de ruit getikt. Mijnheer Mijn arends stapte uit en zei, dat ik door moest riiden naar de woning van mijnheers com pagnon, Hij gaf me een gulden., hier., u kunt hem krijgen, inspecteur, het geld brandt rnij in de handen. Gaat u maar verder, mijnheer De Wal. Gewoon De Wal. Ik ben verder gere den, het Leidsebosje om, tot hier vlak voor het huis; mijnheer Kiljan bleef maar zitten. Is mijnheer Mijnarends de Stads schouwburg ingegaan? Dat geloof ik niet; ik heb hem nog even nagekeken, omdat het licht op rood atond, hij liep toen onder, onder. Ja, onder dat afdak daar. Maar vertel eens: hoelang hebt u hier voor het huis gewacht? Ik weet het niet precies, vijf minuten misschien. Mijnheer Kiljan had altijd haast, ik begreep er niets van. Toen ben ik gaan kijken., ik zag mijnheer Kiljan liggen., ik dacht, dat het even een flauw te was of zoiets, maar toen zag ik opeens de dolk en ik ben gaan schreeuwen, er kwamen mensen bij, ook die bleke man. Nonhebei? Ja, een neef van mijnheer Gramshof. Ik heb hem wel eens gereden. Hebt u nog meer bekenden gezien? Mevrouw Höck was er ook. Dora Höck? vroeg Reydel verbaasd. Ja. zo heet ze. Dat is de dame, die Kiljans tweede vrouw zou worden. Nu, dat geloof ik niet, zei hij met een glimlach. Zij heeft van dat rossige haar. Oh! Ja, maar voor mij is zij vriendelijk genoeg. Altijd stond een kop koffie klaar als ik mijnheer 's avonds thuisbracht, zei De Wal op een toon, alsof hij iet» moest i vergoelijken. Reydel liet de chauffeur gaan en riep De Vet binnen. In enkele woorden bracht hij de rechercheur op de hoogte van de verdenking, die er op de kluischef rustte. Hij is de laatste, die Kiljan levend heeft gezien. —Arresteren? vroeg De Vet. Dat hangt af van zijn verklaringen. Neem hem in verhoor en breng hem van avond nog op het districtsbureau; zodra ik hier klaar ben, kom ik daar ook. IX Tien minuten later stond De Vet voor de woning van Mijnarends op de Wete ringschans. Nauwelijks had hij aangebeld of opeens stond hij in een zee van licht, dat tot op het midden van de straat viel. Een goede veiligheidsmaatregel, dacht hij, niet wetend, wat hem nog ver der boven het hoofd hing. In het midden van de deur bevond zich een klein luikje, dat aan de binnenzijde met stevige bouten was afgesloten. Wie is daar? vroeg een stem. Politie. Dat kennen we! riep dezelfde stem. Binnenshuis begon een hond te blaffen, zo luid en doordringend, dat het de recher cheur door merg en been ging. Een idioot van 'n hond. daoht hij verbijsterd. Het ge luid bleef op dezelfde toonhoogte met ge lijke onderbrekingen. Een wezen van vlees en bloed kan niet met zo'n hardnekkige regelmaat blaffen, bedacht de rechercheur weer. Eindelijk hield de janktoon op. De Vet, wie het wachten begon te vervelen, bonkte op de deur. met het gevolg, dat er ergens 'n sirene begon te loeien ais dreig de er gevaar uit de luoht. Voorbijgangers bleven even staan, niet wetend of er al of niet een roofoverval plaats had. De Vet bracht zijn hoofd tot vlak voor het luik en schreeuwde, dat hij de deur zou intrappen, als er niet dadelijk werd opengedaan. Eindelijk werden er grendels verschoven en er klonk een geklikklak van sloten, tot dat de deur op een kier werd geopend. Een mannenstem vroeg: Uw legitimatie alstublieft. De Vet reikte zijn politiebewijs, waarna de deur verder openging. Ik wil graag een onderhoud onder vier ogen met u hebben, zei hij tegen Mijn arends, die geflankeerd door diens vrouw en een dienstbode in de vestibule stond. Er is iets met de kluis! riep Mijn arends. Ik heb er een voorgevoel van ge had. zei ik het niet, vrouw? Hij bracht De Vet in een vertrek, dat half als kantoor en half als huiskamer was ingericht. Schuin in de hoek stond een cilinder bureau, dat met een hangslot was afge sloten. Ik zou graag weten, hoe u de avond hebt doorgebracht, begon De Vet. Mijn arends keek verwonderd op en vroeg; Is dit een verhoor? Min of meer; daar is toch alle reden toe, zoals u weet. Ik weet van niets; er is ingebroken natuurlijk. Erger! Iets ergers is er niet. Kiljan is dood. U hebt liem het laatst levend gezien Mijnarends sprong op; onmiddellijk liep ergens met luid geratel een wekker af. Neemt u mij niet kwalijk, riep hij. Mijn betrekking brengt mee, dat ik voor zorgsmaatregelen moet nemen. Ik draag een grote verantwoordelijkheid; de sleutels van de kluis heb ik altijd bij me; ik denk, dat ik nu op een verborgen veer heb ge trapt. Hij bukte zich, sloeg de punt van het vloerkleed om, waarna het geluld ophield. Ik verstond u maar half, zei hij, zich oprichtend. Mijnheer Kiljan dood, dat is natuurlijk onzin. Zijn lijk ligt in de aut,o voor de wo ning van mijnheer Gramshof. Ik ben met hem meegereden tot het Leidseplein. Toen is u naar huis gegaan? Ja, mijnheer. Toch heeft de chauffeur u de schouw burg zien binnengaan. Mijnarends kreeg een kleur. Nu herinner ik mij, dat ik even ln de hal ben geweest om de aanplakbiljetten te bekijken, zei hij. Mijnheer Kiljan leefde toen nog? Natuurlijk, ik heb hem nog bedankt voor het meerijden. Dat kunt u ook een lijk doen, repli ceerde de rechercheur. Kiljan is dood Een beroerte? Nee., een dolksteek recht in het hart. U staat onder zware verdenking mijnheer Mijnarends. De chef uitte een kreet en wilde op staan. (Wordt vervolgd). 27 e.a., 29 em, 31 le, 32 he, 33 net, 35 bra- bant; 38 kei, 39 rede, 41 kin, 42 eire, 44 gade, 45 ne, 46 st, 48 rome, 50 solo, 52 r -k. 54 marne, 57 andalusie, 61 la, 62 om, 63 be legeren, 67 lorre, 79 an, 71 taak, 73 lava, 76 sr, 78 t.t., 79 oker, 81 pees, 83 ore, 85 open, 86 sir, 87 gebruik, 90 las, 92 1 s., 94 te, 95 re, 97 ka, 98 vlot, 100 durf, 101 os, 103 elite, 104 ge, 105 peuter, 108 roebel, 111 li, 112 ate, 114 on, 115 gala, 116 of, 117 gr, 118 anti. Verticaal: 2 arie, 3 aak, 5 pa, 6 ja, 8 aan, 9 ruim, 11 de, 13 geel, 14 sr, 16 steen, 17 krom, 18 liter, 19 keren, 20 aloo, 21 ge lei, 28 aera, 30 makelaar, 31 lans, 32 heem, 34 teder, 35 be, 36 b.i., 37 te, 38 kroes, 40 de, 43 ir, 44 gom, 45 n.o., 47 tram, 49 ere, 50 se, 51 on, 53 kl, 55 are, 56 nee, 58 donateur, 59 ulo, 60 ier, 61 lons, 63 bal, 64 lever, 65 ga, 66 et, 67 l.k., 68 rakel, 69 eer, 72 at, 74 apis, 75 a.e., 77 robe, 79 op, 80 enak, 82 s.g., 84 r.r., 85 ok, 86 sloop, 88 etter, 89 ieder, 91 sabel, 93 slot, 96 tree, 99 sint, 102 sela, 104 gent, 106 uil, 107 ei, 109 ot, 110 bon, 112 a.e., 113 eg. Te Utrecht is zondag het zgn. kandi datentoernooi voor het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland be sloten. De resultaten van de laatste ronde waren; ir. Van Steenis—Van Scheltinga 0 1; Bredewoutdr. Barendregt Bink—Van Weezei 0—1; Jonkman—Van Perlo %-%; Crabbendam-Orbaan 0-1; ir. Van DonkQuakelaar na 65 zetten af gebroken; er waren toen 7% uur gespeeld; de partij zal deze week worden uitge speeld. Van Scheltinga, Orbaan, dr. Barendregt en Jonkman hebben zich reeds definitief geplaatst voor het eindtoemooi, dat waar schijnlijk omstreeks Kerstmis 1958 wordt gehouden. Ih. Van Dónk en Bredewout zijn de kandidaten voor de vijfde plaats.- Beide spelers hebben 5% punt; Bredewout is echter reeds uitgespeeld. De definitieve rangschikking hangt, dus af van het re sultaat van de partij tussen ir. Van Donk en Quakkelaar. Behalve de vijf spelers uit het zgn. kandidatentoernooi nemen aan het eind toemooi deel de huidige kampioen Donner, v. d. Berg, Bouwmeester, Roessel, Cortlever, Spanjaard (de nrs. 1 t.m. 6 van de vorige kampioenswedstrijd), alsmede een speler, die door de plaat singscommissie zal worden aangewezen. De eindstrijd wordt dus weer een twaalf kamp. De zaterdag was gewijd aan de afgebro ken partijen: 7e ronde: Van Steenis—Or baan Va—Vi- 8e ronde: Van PerloVan Steenis 1—0; Van WeezeiVan Donk 0—1; 9e ronde; Van Donk—Barendregt 10; 10e ronde: Van WeezeiBredewout 1—0. De voorlopige eindstand is: 1 Van Scheltinga. 8% pnt.; 2 Orbaan 8 ont.; 3 dr. Barendregt 7 pnt.; 4 Jonkman 6% pnt.; 5 ir. Van Donk 5% pnt. en 1 afgebroken partij6 Bredewout 5% pnt.; 7 Van Wee zei 5 pnt. 8/9 Crabbendam en Van Perlo 4% pnt.; 10 Bink 4 pnt.; 11 Quakkelaar, 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 12 ir. Van Steenis 3 pnt. 2e KLAS A Laakkwartier 14 23 HVV 13 VFC 14 19 RKAW 13 HBS 14 19 Vriendensch. 13 LFC 13 18 Wassenaar 14 VUC 11 13 Blauw Zwart 13 DCV 12 3e 13 Lugdunum KLAS B 12 Celeritas 12 19 WSB 13 Roodenburg 12 18 WP 11 TIJBB 11 16 Wilhelmus 12 Ripperda 13 16 Westerkwartier 12 Alphen 13 12 Rijswijk 10 Vios 12 3e 11 Hillegom KLAS C 11 OW 13 22 Rising Hope 13 Flakkee 12 18 DHZ 11 Leonidas 12 15 DHS 11 VOC 12 13 FSV/Pretoria 12 Excelsior '20 12 13 Hollandiaan 10 RDM 11 3e 11 RKWIK KLAS D 11 Slikkerveer 12 21 Transvalia 10 Overmaas 11 18 Bolnes 10 ODS 11 15 Lekkerkerk •10 Coal 11 14 Alblasserdam 10 RCD 11 11 CKC 11 Dindua 12 4e 10 ODI KLAS B 11 BEC 10 17 Schiedam 9 Naaldwijk 11 15 SVDPW 14 's-Gravenzande 11 Vredenburch 10 12 Hk v. Holland 12 14 Verburch 10 Velo 12 12 Hermandad 12 Rava 9 10 3e klas A: Rijnsburgse BoysSportlust '40 Betaald Voetbal: Res. le divisie A: Rigtersbleek 2Enschede 2 0—2; B: DFC 2—ADO 2 2—2, SHS 2—HDVS 2 0—3. Amateurs: Res. 2e klas B: DFC 3—SVV 3 2—7. 'sr*. radio eo televisie Uitzending vanuit Engeli Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Maandag 6 januari 22.00 Verzoekplaten. 22.45 Blng Crosby Show. 23.15 Hersengymnastiek. 24.00 Grammofoonmuziek. 00.30 Sluiting. DINSDAG 7 JANUARI HILVERSUM I. 402 ,rn. 7.00 AViRD 7 40 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. U M 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm 7 50 Dag opening 800 Nws 8.15 Gramm. 9.00 Gym v.d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gramm. 9.35 Waterst "O Morgenwijding 10.00 Gramm. 10.50 V.d. kleuters 1,1.00 Lichte mui. 1,1.30 Pia- norecital 12 00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Metropole ork. 13.00 Nws. 13.15 Beursber. 14.00 Gramm. 14.40 V. d. kind. 15.00 «mrj' Piano en fluit 15.30 V.d. zieken ia 14 aileD>gd 17"30 Ja™uz- 18.00 Nws. 10 nn IJ Amateuruitz. 18.55 Paris vous ,Y" d' klnd- 19-03 Gitaarspel. 19.25 Ca- rlllonspel 19.45 Toneelbeschouwtag 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operafacetten 22.55 °?,f' caus- 23 00 Nws- 2313 Koer en te New York 23.16 New York calling 23.21- 24.00 Gramm. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed en htkal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gramm. 8.50 v.d. huisvrouw 945 Lichtbaken 1000 V.d kleu ters 10.15 Gramm. 10.30 Schoolradio' 10.50 Gramm. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Schoolradio 11.50 Als de ziele luistert 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Gramm. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gramm. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en fcath. nws. 13.20 Gramm. 13.35 Chan sons. 14.00 Pianorecital 14.25 Gramm. 14.30 Wij vrouwen van het land 14.40 Gevar. progr. 1G.0Ö V.d. zieken 16.30 Ziékenlof 17.00 V.d. jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 1830 Lichte muz. 18.50 Vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lich te muz, 19.35 Gramm. 20.20 Catechismus 20.30 Act. 20.45 De gewone man 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen 22.05 Fluit, viool en klavecimbel 22.35 De Radiodokter 22.45 Avondgebed en Ut. kal. 23.00 Nws. en weerber. 23.15-24.00 Nouveautés. BBC Home Serv. 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Klankb. 13.00 Orkest- conc. 13.55 "Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discus sie 14.55 Gramm. 13.25 Dansmuz. ,16.00 Caus. 16.15 Gramm. 16.30 Hoorsp 16.45 Caus. 17°® Caus. 17.15 Orkestconc. 18.00 V.d. kind. 18.S5 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land l9--}® Sport 19 45 Orgelspel 20.00 Verz progr 21-®® Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Strij'kwart. 23.45 Caus. 24.00 Nws. 0.08-0.13 Koersen. Engeland BBC Light Progr 1500 en 247 12.00 Voordr. ,12.15 Mrs. Dale's Dagboek 12-3® Nws. en orgelspel 13.00 Gramm. 13.30 Nws. e'J v. d. a,rb. .14.00 Dansmuz (Om 14.30 Nws 14.45 V.d. kleuters 150.0 V.d. vrouw (Om 13-3? Nws.) 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 Nws.) 16-45 Fabrieksfanfare 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dag boek 17.45 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws.) I9®1! Lichte muz. (Om 19.30 Nws.) 19.45 Hoorspel 20.00 Journ. 20.25 Sport 20.30 Nws. en Have a Go 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws en Gevar. muz- 22.30 Nws. en klankb. 23.00 Gramm. 23.30 Nwf- 23.40 Dansmzu. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55- 1.00 Nws. NDR-WDR. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. mu/„ ,14.00 Viool en piano 15.10 Volksliederen Operetteconc. 17.0o Nws. 17.43 Dansmuz. I9®" Nws. ,19.20 Ork. Harry Hermaan 21.45 Nws. 23.3® Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. Frankrijk, Nationaal programma 347 m. 12.00 Ork. conc. .13.00 Nws. 14.05 Kamer* muz. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Kamermuz. 1720 Gramm. 19.02 Oude muz 20.00 Kamermuz- 21.50 Gramm. 22.30 Nws. 22.50 Amerikaanse uit zending 23.10 Gevar. muz. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber 12.35 Tuinb. kron. 12.40 Pianospel (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nvvs 13.11 Gramm. 14.00 Schoolradio 15.45 FUn?" muz. 18.00 Koersen 16.02 Gramm. 16.30 Ork- conc. 16.55 Gramm. .17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 13.00 V.d. jeugd 18.30 V.d. sold 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 19.50 Syndicale krom 22.00 RadiokTon 21.00 Ork. conc 22.00 Nws. 22.1® Kamermuz. 22.55-230.0 Nws. 484 m. 12.00 Strijkork. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. JJ U Ork. conc. 15.30 Gregoriaanse liederen 1®-® Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 18.30 ld em 19.30 N-ws. 20.00 Ork. eon-c. 21.30 Gramm. 220® N.ws. 22.10 Vrije tijd 22.55 Nws. TELEVISIE VPRO; 19.30-23.00 Treurspel en zangspel- DUITS progr.: 17.00 V. d. kind. 17.30 V. °- vrouw. 17.50-18.50 Opsp.d. 20.00 Journ. 20.15 Tv- spel 2255 De Familie Schölermann 21.25 Flim- prog.r. VLAAMS-BELG progr.: 19.00 Caus. 19.30 N«'" 20.00 Speelfilm. 21.30 Vergeet niet te lezen 22.® Nws. en Journaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4