In hef spoor van 1957 Rechtvaardige woonruimte verdeling, maar zonder dwang Verschuivingen mogelijk ten gunste van duizenden gezinnen Japan wordt tweede televisiebod de lucifer Keuze in Tokio uit zes kanalen DRAAD! De MAN met SPORT-SPEL SPANNING in Appél op geweten van Nederlandse volk Eigen centrum voor evacués op Schiphol Men kent de moeilijk heden niet Randolph Turpin wil tegen Leen Jansen Drielanden-schaats- wedstrijd in Oslo DINSDAG 7 JANUARI 1958 PAGINA 4 HsHiirrsgsgsorgg In Beerta Gr.) COMMUNISTISCHE RAADSLEDEN BEDANKEN BRAND IN PAKHUIS TE ZAANDAM ELFHONDERD KIPPEN AFGEMAAKT PATER J. VAN LEUVEN f Snelle hulp gewenst Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de gemeenten de uitbetaling vertragen. Dit zou nl. de animo voor het beschik baar stellen van woonruimte wel eens aanzienlijk kunnen bekoelen. Het komt nu bijv. in Den Haag nog voor, dat men lange tijd moet wachten alvorens men de vergoeding ontvaifgt. Dit gaat zeker tegen de geest van het ministeriële be sluit in. Relatie, inkomen en huur Is het wel juist dat men. indien men stijgt op de maatschappelijke ladder, Blik achter het scherm Sportpraatje op zaterdag „Uit en thuis" Door Ids. van der Ploeg ZO KAN HET OOK SAMENWERKINGSORGANEN MAATSCHAPPELIJK WERK Subsidieregeling verlengd NEDERLANDSE OORLOGS SCHEPEN IN BUITENLANDSE HAVENS SCHAKEN IN HASTINGS NED. WATERPOLO B-PLOEG NAAR WUPPERTAL »\ni rrfT i 1 ill] Lil B. M. R. S. Hi: 16. Het tempo van onze tijd komt volkomen tot uitdrukking tn de waslijst van gebeurtenissen, die in juli en augustus hebben plaatsgevonden: De dood van de Agha Khan en het gekrakeel om zijn op volger. Het „stijlvolle" overlijden van Sacha Guitry. De hart aanval van de schrijver Curzio Malaparte. Van Oliver Hardy. Anti Britse demonstraties in het sultanaat Oman. Het hu welijk van prins Henri van Frankrijk met Marie-Thérèse van Furstenberg. De onafhankelijkheidsverklaring van Malakka. Tunesië wordt uitgeroepen tot een zelfstandige republiek. Anquetil wint de Tour de Franze. Lord Altrincham bréngt het conservatieve Engeland in opschudding door zijn felle aanvallen op kóningin Elisabeth. De Jamboree viert zijn vijf tigste verjaardag. Majoor Simmons bereikt met zijn ballon een hoogte van bijna zesendertig kilometer en slaat daarmee het wereldhooigterecord. Franse biologen kweken reuzeneen- den. De Belgen Washer en Brichant winnen de Europese fi nale van de Davis Cup. 17. Zaterdag 21 september.. Op weg van Buenos Aires naar Hamburg verging de Pamir. De viermaster het grootste zeilschip ter wereld had drie.nnegentig man aan boord. Daaronder waren drieënvijf tig leerlingen. Ze maakten hun eerste en laatste grote zeereis. Toen de orkaan kwam, vond hij het schip vrijwel weerloos. Zes man werden gered. De zevenentachtig anderen gaf de zee niet terug.. V HMHRHV 18. September oktober. De hele wereld ligt in bed met Aziatische griep. Een onbekende influenza-virus is vanuit China naar ons overgedreven. Miljoenen houden het niet meer uit op hun werk of in school en kruipen doodziek onder de wol. Maar de A-griep draagt, zoals de term luidt, een goedaar dig karakter. Levensgevaar ontstaat slechts in enkele geval len. Nu de regering heeft besloten ook de minder draagkrachtige evacués per vlieg tuig naar Nederland te laten komen en de stroom daarvan voorlopig wel zal aan houden, heeft de luchthavendirectie Schiphol maatregelen genomen om bij aankomst van chartervliegtuigen met evacués uit Singapore de afhandeling van het normale reizigersverkeer hiervan zo weinig mogelijk hinder te doen ondervin den. Daartoe is in het vormalige café ,,'t Paviljoen" een afhandelingscentrum in gericht. waarin alle instanties, die de evacué moet passeren, zoals quarantaine- post van de G.G.D., de doorlaatpost van de Koninklijke Marechaussee en de douane, zijn ondergebracht. De daarbij betrokken hulpverleningsorganisaties en voorts een doorlichtingsinstallatie van het consultatiebureau voor t.b.c. vinden daar evenzo, plaats. Men hoopt hiermede de belangen van beide categorieën reizigers te dienen. (Van onze correspondent) Twee communistische raadsleden van de gemeente Beerta in de provincie Gro ningen, waar de communisten vijf raads- zetels bezettén, hebben plotseling als raadslid ontslag genomen, zonder opgaaf van redenen. Het zijn T. Telkamp, een vurig C.P.N.-lid en vele jaren lid van de raad van Beerta en H. Woldendorp, die in feite partijloos genoemd moet worden. Hoewel de communisten er zich niet over uitlieten, is er egp sterk vermoeden, dat deze bedankjes verband houden met de strubbelingen in de topleiding van de C.P.N. Gistermiddag is brand uitgebroken in het pakhuis „Rangoon" te Zaandam, eigendom van de Zaanse veem n.v. In het drie verdiepingen hoge pakhuis was ongeveer 1700 ton veevoederproduk- ten en grondstoffen kokosschroot, so- jaschroot en Iijnschroot opgeslagen. De Zaandamse brandweer, die met groot materieel ter plaatse verscheen, kou de brandschade aan het gebouw zeer beperken. De opgeslagen goederen liepen echter veel waterschade op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Op het bedrijf van de pluimveehouder P. Gommans in de buurtschap de Stalk te Baarlo moesten ongeveer 1100 kippen en kuikens worden afgemaakt wegens pseudb-vogelpest. Te Echt is gisteren plotseling overleden pater J. van Leuven van de sociëteit van Cadier en Keer. Hij was missionaris in West-Afrika en sedert enkele weken op vakantie in Nederland. Hij werd 28 december 1889 geboren en 27 mei 1911 priester gewijd. Daarna was hij werkzaam aan de Ivoorkust en Nigeria, Ghana en Dahomey. (Van onze Haagse redactie) In 1947 waren er in Nederland 45.500 alleenstaanden die een woning tot hun beschikking hadden met meer dan drie vertrekken. Dit betekende 1,9 procent van de woningvoorraad. In 1956 bedroeg dit aantal maar liefst 94.700 of 3,3 procent van de gehele voorraad. In 1947 waren er 158.200 huishoudingen van twee per sonen, die meer dan vier vertrekken bewoonden, ofwel 6,5 procent van de wo ningvoorraad. In 1956 waren dit er 275.800, ofwel 9,7 procent. Hier zit iets scheef. Is het dan ook wonder, dat men voor donderdag in Hil versum een nationale manifestatie heeft belegd, waarbij door een aantal voor aanstaande figuren als minister Klompé, de aartsbisschop mgr. Alfrink, de praeses van de generale synoden der Hervormde en Gereformeerde Kerken in Nederland en de commissaris der Koningin in Gelderland, tevens voorzitter van de Voor lopige Raad voor de Volkshuisvesting, mr. Bloemer, het woord zal worden ge voerd? Men kan zich nuchter afvragen of een dergelijk appèl nu, 13 jaar na de oor- log nog wel zin heeft. Wat kan een bevolking aan wie zoveel jaren het woning probleem als nationale ramp nummer 1 is voorgehouden, nu nog doen om deze te bestrijden, anders dan door het houwen van nieuwe woningen? bl,ikt echter verstarring en blijkens bovenstaande gegevens zelfs een terug- fmJLt ^,n. getreden in de hulpvaardigheid van de bevolking om tot het erste alle krachten in te zetten en zo deze oorlogsschade te boven te komen. Het nationale woonruimte-appèl zal zich dan ook niet bezighouden met de bouw van de nieuwe woningen, maar met de meest rechtvaardige en doelma tige verdeling van de woonruimte in ons land. Wij hadden over deze zeer belangrijke aangelegenheid een gesprek met het hoofd van de afdeling Verdeling Woon ruimte van het ministerie van Maat schappelijk Werk, de heer W. J. A. H. van Berkel, aan wie wij enkele vragen voorlegden die verband hielden met dit nationale appèl. Hierbij is ons gebleken, dat er bin nen het kader van de beschikbare woon ruimte verschuivingen mogelijk zijn ten gunste van duizenden gezinnen, echter alleen, indien men uitgaat van recht vaardigheid en een zekere offerbereid heid, en niet van dwang door de over heid. Door de minister van Maatschap pelijk Werk is onlangs, in samenwerking met de ministers van Volkshuisvesting, Financiën en Binnenlandse Zaken be sloten de vrijwillige ter beschikkingstel ling van woonruimte te bevorderen door een financiële tegemoetkoming voor het aanbrengen van voorzieningen, die de inwoning kunnen bevorderen. Velen zijn hiervan echter te weinig op de hoogte. Dit bedrag is tot maximaal 800 op gevoerd. Dit geldt ook voor verhuizin gen, opslag van meubilair en voor in richtingskosten ten behoeve van hen, die naar een kleinere woning verhuizen (ten bedrage van 50 procent van de jaarhuur van de te betrekken woning). Het is in dit verband, dat een huis vestingsdirecteur niet in Den Haag onlangs aan het ministerie van Maat schappelijk Werk vroeg, of dit besluit wel gepubliceerd mocht worden. Naast de kwestie inwoning staat dan die van het verhuizen naar een kleinere woning. Bij de Interlokale Woningruil- centrale. opgericht door het bedrijfsle ven, de gemeenten en de rijksoverheid stonden 1 november 7631 gegadigden in geschreven van wie er 2055 konden wor_ den afgevoerd, omdat zij werden gehol pen. Om andere redenen werden er nog 1799 van de lijst verwijderd, zodat er in elf maanden van de 7631 aanvragen 3777 overbleven. „Wie kan ruilen en het niet doet, tor pedeert een ander gezin", aldus de heer Van Berkel. die er nog aan toevoegt, dat in 1956 6500 echtparen door de wo ningnood gescheiden moesten leven. Ook hier had.in vele gevallen ruiling span ningen kunnen voorkomen. Binnen de volgende drie jaar zal Japan meer televisiestations hebben dan enig ander land ter wereld, de Verenigde Sta ten uitgezonderd, aldus wordt uit Tokio gemeld. De meest afgelegen vissersdor pen en de kleinste gehuchten in de ber gen zullen dan binnen het bereik van een zender komen te liggen. Bovendien mag, nu twee nieuwe stations uitsluitend zijn bestemd voor de volksontwikkeling, wor den verwacht, dat de televisie een re volutie zal teweegbrengen in het Japan se onderwijs. De Japanse regering heeft enige tijd geleden aan 43 nieuwe TV-stations zend vergunningen verleend, waardoor het to taal tot 68 is gestegen. Van de nieuwe sta tions zullen er 36 door commerciële maatschappijen worden beheerd en zeven door de nationale radiomaatschappij, een semi-officieel lichaam, dat reeds vijf sta tions heeft. Wanneer deze station gereed zijn, zal in 89 procent van alle Japanse woningen televisie kunnen worden ont vangen. De kijkers in het gebied van To kio zullen dan de keus hebben uit zes kanalen, terwijl zij in het industriële ge bied van Osaka uit vijf kanalen kunnen kiezen. Dit is Intussen nog maar een begin. Het ministerie van posterijen verwacht ln de loop van de volgende twee jaar nog een groot aantal vergunningen voor re laisstations en plaatselijke zenders te verlenen, waardoor het totale aantal sta tions in het land tot 108 zal stijgen, waar onder 58 commerciële zenders Aan het verlenen van zendvergunnin gen verbindt het ministerie de voorwaarde, dat de televisie als een middel tot visuele opvoe ding wordt gebruikt. De twee stations, die in dienst staan van de volksontwikke ling. moeten 2o procent van hun zend tijd uitsluitend aan het onderwijs wijden en ruim 30 procent aan culturele pro gramma's. De gewone stations moeten meer dan 30 procent instructieve en cul turele programma's uitzenden. Momen teel is 23.8 procent van de nationale pro gramma's instructief of cultureel, ter wijl 16.6 procent is gewijd aan nieuws en 59.6 procent aan amusement. De tele visie heeft nog geen vijf jaar geleden haar entree gemaakt in Japan. In fe bruari 1953 zond de Nationale Radio maatschappij het eerste TV-programma uit, in augustus van hetzelfde jaar ge volgd door het eerste commerciële sta tion, de Nihon Televisie. In die dagen beschouwden de mensen de televisie nog als „speelgoed voor de rijken" en keek de man in de straat met afgunst naar de antennes op de daken van de woningen der welgestelden. Maar in oktober 1956 bedroeg 't aantal ontvangers al 287.000 en in oktober van verleden iaar was dit getal gestegen tot 661.000. Naar schatting zal het aantal Japanners, dat een televisie-ontvanger bezit, binnen twee tot drie jaar twee miljoen bedragen. Er worden momenteel in Japan gemid- deld 50.000 toestellen per maand gepro duceerd. De prijzen van deze toestellen beginnen reeds te dalen, maar ze zijn nog te hoog voor de gemiddelde arbeider. Een toestel, dat eerst 70.000 tot 80.000 yen 800,kostte, wordt thans voor een prijs tussen de 50.000 en 60.000 yen 600,verkocht. Deze prijzen zuilen waarschijnlijk nog meer dalen, als de maandelijkse produktie boven de 100.000 toestellen komt, Wie ook al weet hij van de technische kant der televisie niets af eens een blik wil werpen achter het scherm van zijn toestel, kan bij de Franse auteur E. Aisberg terecht. In zijn boek „La Télévi- sionmais c'est trés simple", zet hij op eenvoudige en smakelijke wijze in de vorm van vragen en antwoorden de wer king van een televisie-ontvanger uiteen. Zijn werk heeft grote opgang gemaakt. Het werd in zes talen vertaald en van de Nederlandse versie getiteld „Zo werkt de televisie" is inmiddels reeds de tweede druk verschenen. Voor hen, die dit boek' met zijn twintig „praatjes" en zijn grappige pentekenin gen van H. Guilac aandachtig hebben doorgewerkt, heeft de televisie geen ge heimen meer. Maar dan moet, men toch eerst wel iets van de radiotechniek heb ben afgeweten. Het sportpraatje, dat Jan Cottaar Ie dere week voor de KRO-microfoon houdt, wordt niet meer op dinsdagavond, maar te beginnen deze week op zaterdag middag uitgezonden. Deze verplaatsing is een gevolg van de toewijzing van zend tijd aan de politieke partijen. Als een goed begin het halve werk is, dan is de NCRV-televisie met haar zater dagavondamusement nog lang niet op de helft, want het eerste „Uit en thuis"- pro gramma van 1958 uit Treslong in Hille- gom was teleurstellend en dat lag heus niet alleen aan de technische storingen, die tijdens de wedstrijd onder leiding van Goos Kamphuis beeld en geluid van el kaar scheidden. Het wordt hoog tijd, dat men voor dit „smakelijke en licht verteerbare hapje amusements-spijs", zoals het in de pro grammabladen werd aangekondigd, eens naar andere ingrediënten omziet. Ver andering. ook van amusementsspijs- doet eten. Met 't oog op de - traditionele - uitzen ding van hedenavond uit de Stadsschouw burg te Amsterdam van de „Gysbreght van Aemstel" door de VPRO-televisie was de wekelijkse filmuitzending naar gisteravond verschoven. Vertoond werd „Meneer Hulot met vakantie" van de Franse regisseur Jacques Tati, een film vol sprankelende visuële humor. Het is te hopen, dat de kijkers te zijner tijd gelegenheid krijgen om ook kenni-s te ne men van „Jour de Fête", de eersteling van deze knappe cineast. 21). Blijft u zitten: ik ben bang, dat er weer iets afloopt, waarschuwde De Vet. Ik zal alle alarmsignalen buiten wer, king stellen. Mijnarends ging naar de wand. opende een kastje en haalde een hendel over. Het gevolg was, dat er aan het plafond een rood licht begon te branden, in de vesti bule luidde een klok, onder De Vet's stoel tokkelde een speeldoos, doch boven alles uit jankte monotoon de hond! Nu rent hij over de vlakte, riep De Vet ontzet. Mijnarends werd doodsbleek. Wie? Die hond; hij verscheurt ons levend. Dat is hier niet om uit te houden. Ik haalde een verkeerde hefboom over, jammerde Mijnarends. En hij was bestreken met fosfor. Mijnheer Kiljan? O, neen, de hond be_ doelt u! U moet alle draden doorknippen raadde De Vet verbitterd. Wacht u maar., wacht u maar.. Hij deed opnieuw een greep in het kast je en draaide enige knoppen om. Opeens verstomden alle geluiden, maar tegelijker tijd gingen alle lichten uit. De Vet smoor de een verwensing en liep met zijn han den tastend naar de deur. Een valstrik? Waar is u? schreeuwde hij woedend. Hier; u moet even geduld hebben. Een korte klik en het licht floepte weer aan, maar uit een belendend vertrek riep een angstige vrouwenstem om hulp. Ik denk. dat mijn vrouw ons heeft af geluisterd en nu in een klem is geraakt. Mijnarends opende de schuifdeuren en vond zijn echtgenote op de grond liggen met de linkervoet in een paar grijpbeu- gels. Eerst na veel moeite gelukte het hem haar vrij te krijgen. Het systeem werkt anders prachtig, steunde hij, toen hij wederom tegenover de rechercheur zat. Mijnheer Kiljan vermoord? Wie heeft dat gedaan? U! riep De Vet woedend over al die verschrikkingen, die hij bij zo'n eenvoudig verhoor moest ondergaan. Mijnarends viel voorover met het hoofd op de tafel en riep half schreiend! Een misverstand., ik heb mijn leven veil gehad voor de firma. Het is afschuwelijk, wat u daar zegt. viel mevrouw Mijnarends. die op een schoen en een pantoffel was binnenge- schuifeld, in. Sinds mijn man chef van de kluis is, is hij zenuwziek van angst. Over dag houdt hij zich goed. maar hier lopen wij samen te zoeken naar de sleutels en ik heb twee rode striemen op mijn enkel en in iedere kous een ladder. Weet je nu waar de sleutels van de hoofdkluis zijn, man? Mijnarends richtte zich op en tastte in zijn achterzak. Toen ik thuis kwam. heb ik ze in de muursafe gelegd, maar zeker weet ik dat niet. Dat komt door al die opwinding. Een uur geleden lagen ze nog op het buffet. Hij wilde opstaan, maar De Vet weer hield hem. Laat uw vrouw maar zoeken, zei hij. Het is beter, dat wij ons bezig houden met de moord op Kiljan. Waarom was u nog zo laat aan het werk? Ik kreeg een telefoontje, dat ik om kwart voor tien op het kantoor moest zijn; mijnheer Kiljan wilde in de safe. Heeft hij zelf geen sleutels van de kluisinrichting? Ja. op het kantoor zijn duplicaten, maar het is nu eenmaal de gewoonte, dat ik altijd meega. Wat moest mijnheer Kiljan in de kluis doen? Hij wilde iets halen uit zijn eigen brandkast. Er is een aparte kluis, waar de privé-brandkasten staan. Juist. Wie was er eerder? Ik, maar niet lang. Ik wilde nog even naar de nachtportier gaan, maar die zag ik niet. Toen mijnheer Kiljan kwam, zijn wij dadelijk naar beneden gegaan. Samen hebt u de brandkast geopend? Neen, mijnheer. In de cliëntensafe heb ik een apart kantoortje; daar ben ik uit bescheidenheid gebleven. Mijnheer is Ja; hij heeft geen woord gezegd, en zag erg bleek. Dat is mij opgevallen. Maar ik heb er verder geen aandacht aan ge schonken. En verder? Wij zijn naar buiten gegaan, waar de auto stond. En verder? Mijnheer Kiljan zei, dat hij me even thuis zou brengen, maar bij het Leidse- plein heb ik op de ruit getikt, omdat ik eruit wilde. Waarom? Om de affiches nog even te bekijken. Ik wilde deze week eens naar de schouw burg. Mevrouw Mijnarends riep verbaasd: Wij gaan nooit naar de schouwburg. Maar deze week wilde ik e - naar toe, zei mijnheer Mijnarends koppig. We gaan naar Fidelio. En het huis alleen laten? Het meisje is er toch. We kunnen ons niet altijd blijven opofferen voor de zaak; er is meer in het leven dan koperen sleu tels en effectentrommels. Hij sprak opeens op een geëxalteerde toon. Mevrouw Mijnarends wierp een on derzoekende blik op haar man. Zou het werk dan tóch te zwaar worden voor hem? Hij is overstuur door de dood van Kiljan. bedacht zij toen, Ik moet een kalmerend drankje voor hem klaar maken. Zij ging haastig de kamer uit en kwam toen verder gegaan naar de afzonderlijke! terug met een glas water, waarin zij wat ruimte. Daar heeft hij de brandkast ge opend, want ik hoorde het tikje van het veiligheidsslot. Juist en toen is Kiljan teruggekomen? broom had gedaan, Drink maar eens. zei ze als tegen een patiënt. Maar hij stiet het glas weg. Neen vrouw, ik heb iets anders nodig. We hebben onze tijd tot nu toe verknoeid. Maar misschien is het nog niet te laat., hoewel, nu mijnheer Kiljan dood is, gaat het weer niet. Mevrouw Mijnarends keek hulpeloos naar de rechercheur, als verwachtte zij van deze zijde hulp. Mijn man is overspannen, zei ze. Kunt u op een andere keer niet eens terugko. men? Neen, antwoordde De Vet. De inspec teur van de Rijks-Opsporings-Dienst wil trouwens vanavond nog een onderhoud met uw man hebben. De Rijks-Opsporings-Dienst! Daar heeft mijnheer Kiljan naar gevraagd! riep Mijnarends opeens. Wanneer? In de auto. Ik zei al, dat hij bijna geen woord heeft gezegd. Hij mompelde maar wat voor zich heen en plotseling vroeg hij. of ik wist, waar het kantoor van de R.O.D. was. En hebt u hem dat verteld? Ja op de Keizersgracht zei ik. Maar het nummer wist ik niet precies, Ik wist alleen, dat het dicht bij de Leliegracht is. Brengt u die vraag in verband met zijn bezoek aan de safe? Daar heb ik niet over nagedacht; wel heb ik opgemerkt, dat er iets was dat hem hinderde. De rechercheur stelde nog enige vragen totdat het tijd werd om naar het districts kantoor te gaan. Laten we rustig weggaan, stelde hij voor. en nergens aan draaien. (Wordt vervolgd). blijft wonen in een woning die een rela tief te lage huur doet? Enkele grote be drijven in ons land die woningen voor hun employés bouwen, houden als norm aan, dat men tussen 15 en 19 procent van het bruto-salaris aan huur uitgeeft bij een gemiddelde gezinsgrootte (ouders met twee kinderen). In Duitsland be draagt dit zelfs 25 procent. Hoe zal het ga'an wanneer d-e huren van de woningwetwoningen tussen de 80 en 90 gaan bedragen? Alleen het betrekken van een woning die qua huur in een redelijke relatie met het inko men staat, kan hier enig soelaas bieden voor de minder draagkrachtigen. Ook dit behoort bij een rechtvaardige woon- verdeling. Een verlangen, dat donderdag zeker ter sprake zal komen, is, een unificatie van de gemeentelijke normen bij de toe passing van de Woonruimtewet die uit 1947 dateert. Dit betreft allereerst het criterium van de inschrijving. Het is on juist dat men van een echtpaar het aan tal jaren dat man en vrouw samen tel len als criterium aanhoudt. Vervolgens moeten jonggehuwden kunnen weten waar ze aan toe zijn. zo dat hun een wachttijd wordt „meegege ven", ook bij verhuizing naar andere gemeenten. Wanneer iemand dus in een plaats 2 jaar staat ingeschreven, zou hij deze termijn bij verhuizing naar een an dere gemeente ook daar moeten kunnen doen gelden. Ook zal er voor zeevarenden, beroeps militairen en dergelijke categorieën een uniforme regeling getroffen dienen te worden, aangezien deze mensen geen economische binding met een bepaalde stad hebben. Natuurlijk varieert de situatie van plaats tot plaats, maar het algemene beeld duidt er toch op, dat door de Ne derlandse gemeenschap meer kan wor den gedaan voor het bestrijden van het woonruimtevraagstuk, maar dat de pa tiënt zelf mee moet helpen. Wij zouden eraan toe willen voegen, dat met name van de kansel naar onze indrukken, nog te weinig op deze vorm van naastenlief de wordt aangedrongen. Wij vernamen nog, dat in de protestants-christelijke kerken na dit appèl een boodschap zal wrwden voorgelezen. Nu ook nog 40.000 Nederla'nders uit Indonesië het woningvraagstuk zwaar der maken, zal het goed zijn dat ieder overweegt wat er door hem of haar kan worden gedaan om daadwerkelijk mee te werken aan het bestrijden van deze voor vele duizenden rampzalige situatie. (Van onze Haagse redactie) In Apeldoorn stonden 650 wo ningzoekenden ingeschreven als urgent. Hoewel 700 nieuwe wo ningwetwoningen gereed kwamen, gebouwd door de woningbouw verenigingen, konden deze niet door deze mensen worden betrok ken. omdat zij te duur waren. Wat deed Apeldoorn? De ge meente gaf ieder die verhuisde naar een van de nieuwe woning wetwoningen één kamer boven de norm die voor het betreffende ge zin gold. Medio december waren er 600 personen afgevoerd van de lijst van 650, die anders onmoge lijk een woning hadden kunnen krijgen De minister van maatschappelijk werk heeft de subsidieregeling van juni 1955 voor de samenwerkingsorganen voor het maatschappelijk werk op levensbeschou welijke of algemene grondslag, alsmede de bijbehorende toelichting van februari 1956. voor onbepaalde tijd verlengd. Wel zijn er enkele wijzigingen in de regeling aangebracht. Deze hebben be trekking op de berekening van het subsidie in de sociale lasten en de pensioenvoorzieningen van het personeel van de organen. Voorts zijn de aange geven vaste salarismaxima van de onder scheidene functionarissen vervangen door ambtelijke rangen. Hierdoor zullen ver anderingen in de salarissen der rijks ambtenaren automatisch van toepassing zijn voor de samenwerkingsorganen. De bepaling, dat een orgaan een jaar moet hebben gewerkt alvorens voor subsidie in aanmerking te komen, is ver vallen. Wel zullen ook deze organen 30 procent van het subsidiabele bedrag zelf moeten kunnen opbrengen. De onder havige beschikking, welke terugwerkende kracht heeft tot 1 januari 1957. is opge nomen in de Staatscourant van gisteren. Hr. Ms. fregat „Vos" zal van 24 tot 27 januari een niet-officieel bezoek brengen aan Londen. Hr. Ms. onderzeebootjager „Overijssel" vertrekt 13 januari uit Den Helder voor een reis naar de Oostzee. Van 17 tot 20 januari zal deze bodem een operationeel bezoek brengen aan Oxelo- sund (Zweden) en van 31 ianuari tot 3 februari een niet-offlcieel bezoek aan Oslo. Naar wordt verwacht zal het schip 5 februari in Den Helder terugkeren. Hr Ms. onderzeebootjager „Utrecht" zal 1 februari uit Den Helder vertrekken voor een reis naar de Middellandse Zee. gedurende welke aan de navolgende ha vens niet-officiële bezoeken zullen wor den gebracht; van 7 tot 10 februari aan Barcelona en van 14—17 februari aan Na pels Het schip zal naar wordt verwacht 28 februari in Den Helder terugkeren. Theo Huizenaar, manager van onze nationale kampioen in het middengewicht Leen Jansen, heeft een aanbieding ge kregen voor een wedstrijd in de half- zwaargewichtsklasse tussen Jansen en de bekende Brit en oud-wereldkampioen middengewicht Randolph Turpin, te hou den op 3 februari a.s. te Leicester. Huizenaar heeft zijn voorwaarden be kend gemaakt aan de Engelse organisa toren en om een spoedig antwoord ge vraagd, dit ip verband met het feit dat hij ook een uitnodiging op tafel heeft voor een revanchepartij op 31 januari te Kopenhagen tussen Jansen en Martin Hansen, van wie de Rotterdammer ln me) van het vorig jaar te Rotterdam op punten gewonnen heeft. De komende weken worden dus zeer belangrijk voor Jansen, wiens klasse gaandeweg internationale erkenning vindt en die intussen zoals bekend 20 januari Is" ■■,Rotterdam tegen de geduchte Oostenrijker „Kohier aantreedt. Hij zal deze gevaarlijke hindernis zonder falen moeten nemen, willen de partijen tegen Turpin c.q. Hansen niet twijfelachtig worden. Vrijdag en zaterdag a.s. wordt in het Bisletstadion te Oslo de traditionele drielandenijsehaatswedstrijd gehouden tussen de teams van Noorwegen, Zwe den en Nederland, waarin voor elk land zes rijders starten. Klaas Schenk heeft voor deze wed strijd aangewezen Kees Broekman, Jan Pesman, Wim de Graaff, Jeen van den Berg» Jan Vogels en Henk van der Grift. De Noorse rijders zijn Knut Johanes- sen, Alv Gjestvang, Torstein Sandholt. Torstein Seiersten, Knut Tangen en Rolf Troeen. Reserve is Reidar Bettum ^,?w®den wordt vertegenwoordigd door Olie pahlberg. Gunnar Stroem. Gunnar Sjoelin, Bertil Eng, Bo Karenus en Six- ten Albinsson. De wedstrijden gaan over 500 meter, 1500 meter, 5000 meter en 10.000 meter. In het internationaal schaaktoernooi te Hastings zijn gisteren de partijen uit de zevende rond gespeeld. De uitslagen waren: Blau (Zwitserland) Keres (Rusl.) 01, Penrose (G.B.)Bar den (G.B.) 1—0. Fazekas (G.B.)—Kluger (Hong.) Clarke (G.B.)—Filip (Z.-Sl.) '/a—'A, Sternar (Zweden—Gligoric (Z.-Sl.) afgebroken. Afgebroken partijen uit de zesde ronde: Gligoric (Z.-Sl.)—Blau (Zwits.) 1—0, Klu ger (Hong.)Penrose (G.B.) 1—0. De stand na de zevende ronde luidt: 1 Keres 6'A ptn., 2 Filip 5 pnt., 3 Gligoric 3'A pnt. en 2 afgebr. partijen, 4 Sterner 3'A ptn. en 2 afgebr. partij, 5 Barden 3'A pnt., 6 Clarke 3 pnt. en 1 afgebr. partij, 7/8 Kluger en Penrose beiden 3 pnt., 9/10 Fazekas en Blau beiden 1 pnt. Een Nederlandse waterpolo B-ploeg zal op 18 en 19 januari a.s. in Wupper- tal aan een toernooi met de gewestelijke zeventallen van West- Noord- en Zuid- Duitsland deelnemen. De Nederlandse B-ploeg zal uit de volgende elf spelers worden gekozen. Dokter (SVH), Herm- sen (Robben), Klaassen (Zian), Kraan (Meeuwen), Molhuyzen (Neptunus Arn hem), De Mey ('t IJ), Van Spingelen (HZ en PC), Timmermans (LZC), Ver meulen (Zian). Waalewijn (HZ en PC) en Van der Zwan (DZC). /radio en televisie Uitzending vanuit Engels Transit Camp Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Dinsdag 7 januari 22.00 By invitation. 22.45 Tijd voor Bernard. 23.15 Verzoekprogramma. 00.30 Sluiting. WOENSDAG 8 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 Vt!o0A'nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 80.0 Nws. 8.18 De ontbijtclub 9.00 V.d. vrouw (9.35-9.40 Waterst.) 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding 10.20 Gramm. 1100 Gevar progr. 12 00 Dans- muz. 12.30 Land- en tuLnb. meded. 12.33 V.h platteland 12-38 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Ten- toóastellingsagenda 13.20 Politlekape] 13.50 Me dische kron. 14.00 Viool en plano 14 30 V.d. Jeugd 16.30 Koorzang en ork. eone. 16.55 Hammondor- gelspei 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitzending 18.00 Nws, en comm. 18.20 Act 18.30 RVU 19.00 V. d. kind. 19.10 Toespraak 19 25 VARA- Varia 19.30 V. d. jeugd 20.00 Nws 20.05 Comm 20.15 De Kattebel 21.10 Komedie 21.55 Lichte muz. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Caus. 23.00 Nws 23.15 Gramm. 23.30 Hammondorgelspel 23 50- 24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NORV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.1o Gewilde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gramm. 8.30 Lichte muz. 9.00 V.d. or?"™ 0 V d- vrouw 9.35 Gramm. 10.15 Idem 10.30 Morgendienst 1100 Gramm 11.15 Specu lanten. hoorsp. 12.25 Gramm. 12.30 Land- en 10 inc n/r 12-33 Lichte muz. 13.00 Nws 13.15 Met PIT op pad 13.20 Metropole-ork 14.00 Gramm. 15.35 Pianorecital 16.00 V.d. jeugd 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gramm. 18.00 Leger des Heilskwartier 18.15 Boekbespr. 18 30 Vocaal ens 18.50 Gramm. 18.55 Een goed woord y°or een goede zaak 19.00 Nws en weerber 19 10 Op de man af 19.15 Gramm. 19.30 Buiten lands overz. 19.50 Gramm. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. en solist 21.15 Caus met voor dracht 22.00 Geestelijke liederen 22.30 Klankb. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.15 Sport- uitsl. 23.20-24.00 Gramm. BBC Home Serv. 330 m. 12 00 Recita.1 12.30 Quiz 13.00 Dansmuz. 13 30 V.d. boeren 13.55 Weerber 14.00 Nws. 14.10 Hoor spel 14.40 Gramm. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers 17.45 Progr v oudere mensen 18 00 V.d. kin deren 18.55 Weerber 19 00 Nws. 19 15 Sta'! en land 19.40 Sport 19.45 Volksdansen 20.00 Eve-(KRO;: TV-spel 22.30 Nwi, ning Star 20.30 Quiz 21.00 Richard Taube? Sto ry 22.00 Nws. 22.15 Symf.-ork. 23.20 Sport 23.40 Gramm 24.00 Nws. 0.08-0.13 Koersen. BPC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagboek 12.30 Nws. e,n orgelspel 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 f£ws.) 14.45 V.d. kleuters 15.00 V.d. vrouw (Om 15.30 Nws.) 17.00 Lichte muz. (Om 16.3o Nws.) 16.45 Variété-ark. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagboek 17.45 Conoertork. en solist (Om 18.30 Nws.) 19.00 Lichte muz (Om 19.30 Nws. >19.45 Hoorsp 20.00 Journaal 20.25 Sport 20.30 Nws. en Gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. en Gevar. progr. 23.00 amus. muz. 23.30 Nws. 2340 Gevar. mu.z. 0.30 Nws. en amus. muz. 0.55-1.00 Nws. NDR-WDR. 309 m 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Gramm. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Verz. progr. 19.00 Nws. 19.50 Operette 21.45 Nws. 22 10 Solistencomc. 23.15 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.10-1.00 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal progr, 347 m. 12,00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.25 Gramm. 14.15 Kamermuz. 16.00 Gevar. muz. 16.55 Gramm. 19.02 Oosterse muz. 20.45 Hoorsp. 22.30 Nws. 22.50 Amerikaanse uitz. 23.10 Gevar. muz. 23.53- 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m, 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.11 Gramm- 14.00 Schoolradio 16.00 Koersen 16.02 Gramm- 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Vlaamse lie deren 17.20 Voordr. 17.45 Gramm. 17.50 Boekbe spr. 18.00 Kamermuz. 18.30 V.d. sold 19 00 Nws. v?ram"3-,.20,^> Idem 2100 Öperettemuz 22.90 Nws. 22.15 Pianorecital 22.55-23 00 Nws 484 m. 13 00 Nws- 13-10 Gramm 14.10 de!T 12™ 2rk conc14 55 15.15 Koor i3'30 °ramm- 16.05 Dansmuz 17.00 Nws. IJ'in ?ramm' Za'0g on oia.no 17.50 Gram. I?'30 ™Z.zmuZ' 19 30 Nws 20 00 Hoorspel 22 00 Nws. 22.10 Vrije tijd 22 55 Nws. TELEVISIE v- ,<1 kind. NTS; 17.30 Idem- KKO. 20.00 Gesprek 20.30 TV-spel. G^FI?nSnnPïOSr-: 17 00 V' d- kind- 17 40-18.00 jiwn ofoF°.u/n' 2015 Weerber. 20.20 Rep. 21.10 Feuill. 21.20 Muzikaal progr. met comm. FRANS-BELG progr.: 19.00 Onbekend 19 30 Aux quatre coins 20.00 Journ. 20.40 TV-spel ÏH5 „9rote vir*uozen. 21.55 Litterair progr. ■12 30 Wereldnws. VLAAMS-BELG orogr 19.00 Caus. 19 30 Nws. 2t0 00^ KajeMnscoop 20 30 Overname v. d. NTS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4