en geen problematiek Pedagogische platenatlas IN- m m Wij zijn geen paarden mensen van morgen wereld in PUZZF lir Uit alle jgssai BOEKVERKOPING Onze dagelijkse christelijke levenshouding Op proefrit defect B ZATERDAG IX JANUARI 1958 PAGINA 11 Sight seeing door de opvoedings geschiedenis China Middeleeuwen Liberalisme l Ms* npiHH Moderne tijd AA Den Haag LUCHTVAART BEZORGD OVER HOTELRUIMTE SLOEP VAN DE „CAPELLA" GEVONDEN Grave Helmond Ottawa (Canada) ZEEHOND GEVONDEN HISTORIE Voor ons ligt de .pedagogische platenatlas". Eersteling op dit gebied, samengesteld door G. M. Schrauwers met medewerking van gerenommeerde vaklieden als prof. dr. V. D'Espalier, drs. Jos. Aarts, P. Q. Joannes OFM Cap., dr. M. A. Nauwelaerts en F. P. C. de Kock; een uitgave van Pax (Den Haag), Parcival (Breda) en 't Groeit (Antwer pen). Er staat niet in voor wie de atlas bedoeld is, maar de indruk die het geheel maakt, wijst in de richting van die mensen, die in de pedagogie doende zijn of er zich in be kwamen. Een heldere, uiteraard beknopte tekst slingert zich over de pagina's vol foto's en het zijn vooral deze foto's die het werk zo aantrekkelijk maken ,voor elke weetgierige mens die het boeiend fenomeen Kind lief heeft. En wie is dat niet? Wij vonden het zo interessant dat we de lezers van onze jongerenpagina mee wilden nemen op een sight-seeing- tocht. Maar laat ons dan in dit kader nog enkele kritische opmerkingen mogen maken. W" '4 v :--.v gfotó.v/-: h f be aard van het boek maakte de kritische beschouwing eruit 'jJ°est blijven. Het ging om de ver leiding van historische feiten en geeft het werk zijn min of meer s®reen, boven de problematiek uit band karakter. En toch geen historicus zal het ontkennen '•'Ordt de draad vanuit een gezichts punt geweven, dit bepaalt ook de l'^aarte van de aandiening van fei- het vermelden en weglaten er- jah. De grote kwaliteit dunkt ons 6 liggen in de helderheid en het *>®Voel voor evenwicht waarmee de ®eschiedenis geschreven is. Het katholieke uitgangspunt is 0Urniskenbaar, maar nergens voelen gelukkig een katholiek„hinein 'Uterpretieren" die stromingen bf enkbeelden van niet-r.-k. huize ge. ^eld aandoet. Wat de opmaak betreft een kleine kleurstelling. Wij, die gewend zijn jjeraakt aan „Beschavingsatlassen" adden gaarne een levendiger Plaatsen en een flitsender keuze ?an de illustraties gezien. Nu A de aflas wel wat deftig en statig uitgevallenen dat waar het gaat jeugd! Maar ondertussen het is een Waardevol boek. kennis omtrent dg opvoeding 'n prehistorische tijden heeft men Alleen op kunnen doen uit vondsten misschien juist door verge- 'ükingen met volkeren die nu nog als natuurvolkeren worden aange merkt. „De opvoeding in zo'n (primitieve) jmmeenschap is vooral assimilatie!, hetgeen wil zeggen, dat de jeugd zich nodige vaardigheid en heersende ?)eningen al rta-doende toeëigende. j r ontbrak een pedagogische struc- kur maar door allerlei initiatief-riten kij de aanvang van de puberteit ,,;v-) trachtten de ouderen wel dege- 'ik een cultuuroverdracht tot stand e brengen. i We hebben stiekem gegniffeld '°en we dit lazen om aan te dui- Jkn hoe zuiver van bijbedoelingen 'n Pflmitieve opvoeding kan zijn: „Gebrek aan bezit en uitgestrekt heid van jachtgebied voorkwamen jkijd en verhinderden tevens de ves. Pging van een sterke en autoritaire kacht." 't Kan verkeren. VOOR CHINA noteren de schrij- ®rs als heel typisch dat het maat- Vhappelïjk leven geheel gegroepeerd 's om de familie. Al wordt er ge- Proken over het oude' China. „Bekend is de grote liefde van het pkinese kind voor zijn ouders. De pootste ondeugd bij hen is de grof- tegenover ouders en grootou ders." j Deze ouderliefde noemde Kong- jk-tse de wortel van alle deugd en grondslag van het leven. l.„Reeds in 1000 v. Christus wordt '®r een wet gevonden, waarin de Jkichting van lagere en hogers kolen bevolen werd." 6 Thans noemen wij dit land onder- Pfwikkeld! Klassieke wereld "Van DE KLASSIEKE opvoeding ti°oral die van Athene via Romei- in West-Europa tot op heden h onuitwisbare invloed) kan men de altlas veel lezen. Treffend wordt daar het christen dom ingeschoven. Het klimaat waar in opvoeding een plaats heeft, ver andert essentieel. „De godsdienst wordt grondslag en centrum van opvoeding. De men selijke persoonlijkheid vindt haar waarde niet meer in sekse of so ciale positie, doch in het Kindschap Gods. De vrouw is de man gelijk, evenals hij bestaande uit een stoffe lijk vergankelijk lichaam en een onsterfelijke geest. Het huwelijk, verheven tot sacrament, is een heili ge en onontbindbare vereniging van man en vrouw. Vergelijk nu eens de toenmalige toestanden met het juist vermelde. Wijsbegeerte, ongeloof en bijgeloof hadden geen oplossing ge geven voor de grote levensvragen. Het huwelijksleven was zo in ver val geraakt, dat keizer Augustus het als plicht voorschreef, kinderloze huwelijken beboette en gezinnen met meer dan twee kinderen beloon de." HET OPVOEDEND getuigenis der Middeleeuwen is een eerbiedig saluut aan de Kerk, want het zijn haar priesters geweest die de cul tuur hebben gebracht. Ondoenlijk alle namen en centra te vermelden- Al wat er aan scholen werd opge richt vertrok bij de grondgedachte van Augustinus dat de studie van de profane wetenschap onderge schikt diende te zijn aan die van de Openbaring. Deze welbewuste voor opstelling van de bovennatuurlijke gerichtheid van de mens is feitelijk bepalend voor het gehele tijdvak der Middeleeuwen. Wij die thans leven en terug kun nen zien, weten dat er andere tijden op gevolgd zijn, waarin het zwaarte punt verlegd werd naar de natuur, met de heilzaamste gevolgen voor de leefbaarheid op dezé aarde maar ook duizenden meeslepend in het barste ongeloof. Voor pastoors die parochiescholen op willen richten is dit het vermel den waard. Ze kunnen zich, beroepen op historische argumenten, want het Capifularium van 809 verplichtte de pastoors tot het oprichten van paro chiescholen. Al is in die tijd het on derwijs niet algemeen, toch is van die scholen een enorme invloed uit gegaan. Zo werden de kernen van de volksbeschaving gevormd. De le zer zal begrijpen dat het onderwijs hoofdzakelijk lezen en schrijven be helsde. Renaissance MET DE 14e en 15e eeuw treedt de Renaissance-idee Europa binnen. Haar bakermat is tot onsterfelijke roem Italië. Rages zijn er genoeg geweest, maar de ijver, waarmede in die tijden gespeurd werd naar an tieke geschriften die in de Middel eeuwen verdwenen waren, kent geen grenzen en illustreert de cultuurhon. ger van velen. De humanistische op voeding naar klassiek model (voor al de Romeinse versie) neemt een aanvang. Het literaire element krijgt zijn grootste betekenis naast de li chamelijke vorming in hef toen op gerichte gymnasium, van welk „schooltype" Jan Cele te Zwolle fei telijk de „uitvinder" is. Een levendige activiteit ontwik kelt zich ook op het gebied van de pedagogische literatuur, maar van de lawine aan schoolboekjes is nog niets te merken. De platenatlas staat hier vol titelpagina's van de uitgegeven geschriften. Die schrijf- en vermenigvuldigliefde heeft na- "T ;V 1 §£S v i tuurlijk ook haar oorzaak in de tot ontwikkeling gekomen boekdruk kunst, waarvan we nog altijd het idee hebben dat die uitvinding toer. van dezelfde revolutionaire invloed was als later de stoommachine. Mis schien wel meer. Weer wat later in de tijd bekijken we 'f portret van Ignatius van Loyo la, die daar stil staat te getuigen van de Jezuïetische opvoeding, 'n element in de katholieke wereld (en daarbui ten) van niet te schaften waarde en betekenis. Realisme NfAAR DE TIJDEN veranderen opnieuw. We lezen van het Rea lisme en stuiten op de Spaan se humanist Juan Luis Vives (1492—1540) „(hij) legde er in de 16e eeuw de nadruk op, dat het onder wijs moest uitgaan van en aanslui ten bij de werkelijkheid. De kennis der kiassieke talen plaatste, hij op het nuftigheidsvlak: het niet kennen van een taal sluit de toegang af tot de wetenschap die in die taal is neergelegd. Nog sterker komt zijn reële kijk op de zaken uit, wanneer men hem de eis hoort stellen, dat de studie van de moedertaal aan die der vreemde talen moet vooraf gaan." Dit' zijn de allereerste zwaluwen van het nuttigheidsonderwijs aan welks tijdperk heden nog geen eind geko men is. En in de 17e eeuw groeit stilaan verder de verandering van het op- voedingsdoel. Niet langer levert de godsdienst het doel van het opvoe- dingshandelen, maar wordt de rede begin ep eind van de opvoeding. Verlichting EN ZO STAPPEN we de Verlich ting binnen. Niet dan nog even ge keken te hebben naar de lelijke gro te neus aan dat in-goede gezicht van Vincentius Paulo, de opvoeder van de verwaarloosden. De Verlichting: „het is een bewe ging, die met uitschakeling van alle positieve godsdierist de zelfstandig heid van de rede verheft tot het uit sluitend beginsel en richtsnoer van levensbeschouwing en levensleiding." Rousseau's geschriften zijn van be slissende invloed: „Tot op heden werd de burgerlijke mens geboren in slavernij,; bij zijn geboorte werd hij in een bakerpak gestoken, tijdens zijn leven werd hij do'or de instel lingen bekneld, na zijn dood sloot men hem op in een kist, doch van nu af zal hij vrij zijn en zal men hem zijn individualiteit natuurlijkerwijze laten ontplooien." Natuur en rede, daar zweert men bij. Vermeldenswaard is dat in deze tijd ook de belangstelling groeit voor de opvoeding van abnormale kinde ren. In 1784 werd er in Parijs een blindenschool opgericht. Vindt men in Frankrijk mannen als Rousseau en Diderot, in Zwitser land Pestalozzi, ten onzent worden de verlichte ideeën der natuurlijk heid (moeders geven hun kind in de opera de borst) gepropageerd door brave burgers als Betje Wolff, Aagje Deken en de ontsterfelijke Hiërony- mus van Alphen. DE RIJPE VRUCHT van de Ver lichting is het Liberalisme van de 19e eeuw. „De grootste hervorming welke het t Vakschool voor mijnwerkers, pag. 127. liberalisme tot stand heeft gebracht is ontegenzeglijk het nieuwe mensen type, de bourgeois. Het is een type, dat een bijna onbeperkt vertrouwen heeft, in de goedheid en krachten van de menselijke natuur, welke in vrijheid door de rede, tot steeds ho gere zelfontplooiing en vervolmaking zal komen." Bij de kinderen van deze lieden hoort de Hogere Burgerschool. In het geloof dat kennis macht en deugd te gelijk is, wordt de school troetelkind van de liberale wereld. En men weet hoe het vrijheidsideaal ten ori- Mexicaanse Schrifttekens, afh. pag. 64. AL WAT LEEFT wordt geboren, groeit en sterft. Neem een paard. Hoe klein' is het, wan neer het geboren wordt. Maar spoe dig groeit't en wel sneller dan wij. Het wordt groot. Men kan h?t dres seren en dan kan het voor vele doeleinden nultig gebruikt worden. Nu, is het merkwaardig, dat wij mensen geen paarden zijn, ook al schijnen sommigen te menen een zelfde soort houding er tegenover te moeten aannemen. Zeker, ook de mens wordt gebo ren, gioeit lichamelijk, wordt oud en sterft. Maar er is een wezenlijk verschil. Er is een bepaald tijdperk in het menselijke leven, dat hij door anderen geleld wordt, dat hij „op gevoed" moet worden, maar op een zeker ogenblik neemt de mens zelf de teugels in handen. Dat zou bij een paard niet moeten gebeuren. Dan krijgen we ongelukken. Het verschil is, dat per slot van reke ning een paard of welk dier ook. nooit zichzelf wordt, nooit op een bepaald ogenblik zegt: ik neem voortaan mijn bestaan in handen en bouw het op. Bij de mens wel. Een goedgeleide opvoeding moet er bij de mens toe leiden, dat hij zelf standig wordt, dat hij langzamer hand gaat beseffen, dat hij een mens is en geen paard of kat, dat hij dus niet voortdurend moet gedrild of gedresseerd worden. Geheel de op voeding moet daarom in het teken staan van een groeiende zelfstan digheid, dat is van een groeiende vrijheid. Wat de mens wordt, hangt in laatste instantie van zijn eigen vrijheid, van zijn eigen vrije be slissing af. We hebben al eens ge- zegd, dat een mens nooit helemaal af is, maar altijd te-zijn; hij is altijd in groei, zelfs al zou hij lichamelijk aftakelen. En deze groei is met name een psychische groei, een groei naar een typisch menselijke volwassen heid, naar een steeds voortschrij dende vrijheid en wel door zijn eigen vrije wil. Wat de mens per slot van zaken is, is datgene ivat hij er zelf van maakt. Deze vrije wil van de mens is niet zozeer een keus tussen goed en kwaad, alsof de mens het elk ogenblik zeer moeilijk heeft, elk ogenblik zweeft boven het scherp van de snede, boven een af grond, waarin hij in kan duikelen, maar deze vrije wil is een vrijheid ten goede, is er om gebruikt te wor den om de mens zelf op te bouwen, zijn mogelijkheden te realiseren en zo steeds vollediger mens te wor den. ZO GAAT HET ook in het chris telijke leven. We bereiken de christelijke volwassenheid, de volwassen mannenmaat van Chris tus, slechts vanuit onze vrijheid. Natuurlijk blijven we hier voor ogen houden, wat reeds eerder uit eengezet is, dat dit alles staat onder Gods heerlijke genade en dat er in dit opzicht afhankelijkheid is van God, maar een afhankelijkheid, welke op menselijk vlak een steeds groter vrijheid betekent. Ascese, christelijk leven heeft dus niets met dresseren of. drillen te maken, maar wel met een steeds grotere vrijheid, welke we zelf opbouwen metonze vrije wil. Een mens, een persoon is dus niet alleen een gave, maar tegelijk een opgave voor hem zelf. Natuurlijk, deze vrijheid is geen absolute vrijheid, welke aan niets gebonden is, ze beweegt zich binnen de concrete mogelijkheden van de mens, van de menselijke na tuur, de menselijke aanleg, maar is hierdoor niet helemaal gebonden. Zo kan de mens door zijn vrije wil, gezien zijn aanleg op verschillende wijzen, vorm en gestalte geven aan zijn toekomst en zijn uitgroei. Hoe dit alles zal zijn, dat hangt van ver schillende omstandigheden af, maar tenslotte van de mens zelf H.B. De „Volksvergadering" in de Jongensstad te Civita Vecchia, pag. 129. zent in de eerste plaats geleid heeft tot het herstel van de hiërarchie in 1853 en vervolgens tot de opbouw zij het niet zonder felle strijd van een katholiek onderwijs in Ne derland met een eresaluut voor de religieuze werkers en werksters van het eerste uur, de talrijke broeders en zusters van de even talrijke on derwijscongregaties. Staatsopvoeding BOVEN HET hoofdstuk staatsop voeding staat de getaande kop van Karl Marx afgebeeld. De opvoe dingsleer van 't socialisme is uiter aard een eenzijdige sociale peda gogiek. Daar ze van de overtuiging uitgaat, dat de bestaande maatschap pelijke werkelijkheid niet beant woordt aan het volledig socialistisch ideaal, ontleent ze haar doelstellin gen niet primair aan de gegeven maatschappelijke feitelijkheid, maar blijft ze gericht op de verwezenlij king van nieuwe gemeenschapswaar. den. Om een geheel andere reden dan de liberalen die voor de vrijheid van onderwijs huiverden uit vrees dat de vrijheid van het individu b.v. door godsdienstige beïnvloeding zou wor den aangetast, wijst het socialisme de staat aan als controleur, omdat de school „een middel is tot sociale integratie". Hoe de school dienstbaar gemaakt kan worden aan de staats idee leren ons de dictatoriale staten waarvan er twee zijn ondergegaan in de tweede wereldoorlog, achter het ijzeren gordijn er nog vele bestaan en aan de vrije kant van dat gordijn er nog enkele „geduld" worden. We bekijken de jongenstoet van de jongste drager van het IJzeren Kruis en de hoornblazer in een nationaal- socialistische jeugdherberg die naar de idealen van Nietzsche bezig is een Arische oersterke blonde Germaan te worden. DAN HET LAATSTE hoofdstuk. We zien de portretten van Freud, Jung, Adler en Franke. De moderne tijd is er. Er wordt aandacht besteed aan de kleuterschool en in geladener bewoordingen dan elders staat er te lezen hoe dit instituut meer en meer voor het kind gaat betekenen bij afwezigheid van de ouders. „Bij de oorspronkelijke bewaarschool voegden zich gespecialiseerde kleu terinrichtingen: crèches, oogstkin- dertuinen, vakantiebewaarplaatsen, war-nurseries, bewaarplaatsen voor kinderen in magazijnen en fabrieken, met als laatste snufje de kinder- „vestiaires", waar men de kinderen voor een weekend ter bewaring kan afgeven." We moeten de verleiding weerstaan die boeiende geschiedenis van nu over te schrijven en volstaan met deze typering van de richting waarin de opvoeding heden gaat. „De school verving het praten en doceren door doen en werken, voer de zelfwerkzaamheid in, individuali seerde en specialiseerde, gaf vrijheid en medeverantwoordelijkheid aan de leerlingen, er werden nieuwe me thoden ingevoerd, aangepast aan de modernste uitkomsten der psycholo gie, de scholen kregen niet alleen in nerlijk, maar ook uiterlijk een aan trekkelijk karakter, de klaslokalen werden huiselijk aangekleed." Dit laatste heeft voor ons een wat te optimistisch geluid; er is nog te veel dat allang opgeruimd had kun nen zijn, maar alles moet zijn tijd hebben is ook een waarheid. Op de laatste bladzijde staat een foto van een standbeeld van twee schoolgaande kinderen. Om die kin deren is een boeiende platenatlas ontstaan. F. B. Amsterdam Morgen wordt hier de K.L.M. Neder land opgericht. Wanneer u zich hier over verbaast en meent, dat de K.L.M. al heel lang geleden in Nederland is opgericht, heeft u slechts ten dele gé- lijk. Want deze K.L.M. is een onder afdeling van een befaamde Duitse ver eniging, de „Klub Lariger Menschen". Zó hoog als de luchtvaart-K.L.M. gaan de strevingen van de nieuwe K.L.M wel niet maar om lid te kunnen wer den moet u toch wel hoog reiken. Na melijk voor heren is een lengte van 1.90 meter vereist, voor dames 1.80 meter. Alleen deze hoge landgenoten worden uitgenodigd de oprichtingsver gadering van de K.L.M. mee te maken (zondagmiddag 2 uur in Amsterdam Sloterkade 62). Daar vindt men een ze kere heer Kramer, die volledig op de hoogte is (hij meet 2.32 meter). Deze K.L.M- heeft verschillende doeleinden, waarvan we noer/ien het edele streven naar belastingfaciliteiten op grond van de voor lange mensen onontkoombare uitgaven en het doen vervaardigen van kleding, schoeisel etc. in incourante maten. De nieuwe club ze leve hoogl Hengevelde (Ambt Delden) Er is weer een eeuwling bij in ons va derland. Het is de heer A. J. Keuper, wonend in de buurtschap Hengevelde, die de honderd gisteren volmaakte. Be langrijker is, zeker voor hem, dat zijn gezondheid, de leeftijd in aanmerking genomen, nog uitstekend is. Jhr. mr. L. van Nispen tot Sevenaer, de burge meester van Stad en Ambt Delden, ging zijn oudste gêmeentenaar natuur lijk feliciteren. WINDSTREKEN Het regiment huzaren van Sytzama, dat in Amersfoort gelegerd is, gaat van 21 'tot 24 januari naar Friesland. Het gaat daar niet zo maar eens rondneuzen, maar het bezoek begint met een twee daagse oefening plus een nacht te vel- op maandag 20, dinsdag 21, woensdag 22 en donderdag 23 januari 1958, telkens des avonds te 7 uur en tevens op dinsdag 21 januari des nam. te 2 uur ten overstaan van Notaris N. B. FRANK 1. Het laatste gedeelte van de bibliotheek van wijlen Prof. Dr. N. 3. Polak, in leven hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. 2. De bibliotheek van wijlen de Heer M. C. van Vooren, in leven journalist te Rotterdam. 3. Een belangrijke juridische bibliotheek. 4. Een restant winkelvoorraad nieuwe boeken, e.a. inzendingen. KIJKDAGEN: vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 januari 1958 van 10 tot 4 uur. GEBOUW HARINGVLIET 98 te ROTTERDAM De catalogus wordt aan de bekende adressen verzonden en is voorts ad f 0.50 verkrijgbaar bij de Veilingdirectie: N.V. VENDU NOTARISHUIS Dir. J. P. A. Koks, Haringvliet 96 te Rotterdam, Tel. 122440 en A. VAN WITSEN, Karei Door manstraat 230 te Rotterdam, Tel. 121864 Een nieuw elektrisch treinstel, dat gis termiddag van Utrecht uit een proefrit maakte naar Twenthe, geraakte tussen Bathmen en Holten defect. Het ongerief kon niet terstond worden hersteld, zodat het moest worden weggesleept. De treinenloop in de richting van Twente werd daardoor vertraagd. Een trein van Deventer naar Hengelo kwam daardoor 37 minuten later in Hengelo aan en een tweede in de richting van deze stad had 24 minuten vertraging. De vergadering van presidenten van het te Brussel gevestigde „air research bureau" van de Europese luchtvaart maatschappijen is gisteren in Den Haag bijeengeweest onder voorzitterschap van de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M, Vertegenwoordigd waren de Air France, de Alitalia, de G.E.A., de Lufthansa, de Iberia, de K.L.M., de Sa bena, de S.A.S. en de Swissair. Ook was aanwezig de directeur-generaal van de I.A.T.A., Sir William HUdred. Geconstateerd werd. dat voortgang is gemaakt met een aantal studies o.a. be treffende de kosten van het inter-euro- pese lijnbedrijf. Ook andere zaken, betrek king hebbend op de gemeenschappelijke pogingen der maatschappijen de Europese diensten te verbeteren, werden besproken. Met voldoening werd vastgesteld dat het Europese verkeer in 1957 aanzienlijk is toegenomen. De vrees werd uitgesproken, dat het aan bod van hotelruimte in de toekomst geen gelijke tred zal houden met de behoefte. Men meende dat al het nodige gedaan moet worden om te voorkomen, dat ge brek aan hotelruimte de verdere ontwik keling van het toeristenverkeer in de weg zhl staan. Het vissersvaartuig van schipper Tot uit Den Helder, heeft gisteravond in Oude- schild een sloep binnengebracht van het Groningse kustvaartuig „Capelle" dat zo als bekend dinsdag met negen opvaren den op de Noordzee is vergaan. De sloep is in de buurt van De Cocksdorp opge pikt. de. En weet u, hoe men die oefening gaat noemen? -Bolle wyntjes", en ver moedelijk zegt u dat wanneer u geen Fries bent, niet zoveel. De vertaling in het Nederlands luidt Volle wind. Dus de huzaren zullen wel moeten zorgen, dat ze de wind in de zeilen hebben. Londen I Over wind in de zeilen gesproken: die had een Bristol Britannia-machine van de Israëlische Luchtvaartmaatschappij „El Al". Dit toestel vloog van New-York naar Londen in precies 7 uur en 44 mi nuten. Het was een normaal verkeers- toestel met een volledige bemanning, 55 passagiers en anderhalve ton vracht aan boord. Londen II Wéér een aanslag op onze rookge woonte? De Vereniging van Niet-Ro- kerg in Engeland heeft een waarschu wing de wereld ingezonden, dat proeven hebben uitgemaakt dat tabak sterk ra dio-actief is. Een Londense weten schapsman zou met een Geiger-téller onomstotelijk de aanwezigheid van ra dio-activiteit in alle soorten tabak heb ben aangetoond. De naam van deze Geiger-specialist is niet onaardig. Hij heet dr. Ash (as). Volgende maand zal een Nederlands weekblad voor blinden worden uitgege ven. Het wordt echter een „gesproken" weekblad. De uitgever 'van dit-weekblad de Le Sage-bibliotheek van het Blin- dehinstituut te Grave, legt het hele weekblad vast op de band van een bandrecorder. Elke krant omvat één band. hetgeen een luisterduur van twee uur betekent. De banden kunnen wor den schoongewist. zodat de volgende editie weer op dezelfde band kan wor den geplaatst. Het blindeninstituut stelt reeds sinds 1956 een „gesproken boek" samen. Reeds meer dan 150 blinden zijn op deze „bibliotheek" van geluidsban den geabonneerd. Uit alle delen van de wereld komen de laatste dagen kanaries naar Helmond gevlogen, hoewel ze dit niet op eigen kracht doen. Het zijn gevleugelde deel nemers aan een in deze stad georgani seerde wereldtentoonstelling yan zang en kleurkanaries, georganiseerd door de Helmondse kanariefokkersvereniging „De Vogelvriend". Nu reeds zijn er een paar duizend vogels en een groot aantal keurmeesters is al aan de slag gegaan om de kampioenen te kiezen. Openings dag van dit kanarie-festijn is 17 januari, zaterdag 18 januari is er een interna tionaal kanariefokkerscongres en de expositie sluit op 19 januari. Daarna verdwijnen de kanariepietjes weer naar all« .windstreken. Weet u wat onze beste kans op een durende vrede op dit ondermaanse zou zijn? De ontdekking, dat er een zeker menselijk leven zou bestaan op een andere planeet. De angst voor dat onbe kende zou de hele, wereld tezamen brengen. Dat zei de vroegere Cana dese minister van Buitenlandse Zaken en Nobelprijswinnaar voor de vrede van verleden jaar, Lester Pearson. Fakenham (Engeland) Op de luchtbasis alhier had men een loterij georganiseerd. Een straaljagerpi loot won de hoofdprijs: een gratis vlieg- toehtje in een sportvliegtuig, een Tiger MotÉ. Hold that tiger... Op het Scheveningse strand bil de Kwartellaan is op een golfbreker een jonge zeehond aangetroffen. De politie heeft het dier, dat licht gewond was, la ter overgebracht naar het dierenpark te Wassenaar. Horizontaal: 2 iedere, 5 larve, 9 deel van het lichaam, 10 bloem, 12 part. 13 soort wijn, 14 deel van het jaar, 15 ver harde huid. 17 uitroep, 19 selenium (afk.), 20 bepaalde vorm, 23 keurgroep, 24 plaats in Overijssel, 28 manier van vastleggen, 32 bekende races, 34 landbouwwerktuig, 35 rivier in Utrecht, 37 geografische aan duiding, 38 godsdienst. 39 zoals de akten getuigen, 40 spil, 41 lidwoord. 42 onmeet baar getal, 43 water in Friesland, 44 naamloze vennootschap (Fr.), 45 vruch tennat, 47 de lezer heil, 49 ongeveer, 51 licht slapen, 54 iemand van adel, 57 elk, 58 zuivelprodukt, 61 Nederland (afk.), 62 deel van de mast ,63 zeebewoner. 65 oud (Eng.), 67 bijbelse naam, 68 twist, 69 nobele, 72 jongensnaam. 73 vrucht, 74 kluwen. Verticaal: 1 toespraak, 2 plaats in de Betuwe, 3 verwarmingsapparaat, 4 ver laagde toon. 5 pers. vnw.. 6 bewoner van een der Kaukasische rep.. 7 Turkse titel, 8 deel van het gelaat, 11 meisjesnaam. 15 onvervalst, 16 streep, 18 plant, 19 deel van een boom, 21 deel van het hoofd, 22 uiting van tevredenheid, beloning. 25 wondvocht, 26 pers. vnw., 27 gelijk, 29 koude, 30 oude maat, 31 meisjesnaam 36 echtgenoot, 43 plaats in Noord-Holland,' 44 zangnoot. 45 vlug. 46 vrucht, 48 te zij ner plaatse, 50 tegen, 52 vogel, 53 horizon, 55 treuzelen, 53 meisjesnaam, 50 insek- teneter, 60 gebak, 63 afkeer. 64 vriendin (Fr.), 66 selenium (afk.), 70 titel, 71 maan stand. OPLOSSING Horizontaal: 1 oase, 5 gala, 9 drama, 11 talon, 12 e.o., 13 stoel, 15 et, 16 r.m.. 17 oir. 18 d.i.. 19 abel, 22 poes, 25 eg, 26 n.v.. 27 snor, 29 isar. 31 ka, 32 oud, 34 el, 36 n.t., 37 Ommen, 39 to, 40 aarde, 42 melig, 44 knie, 45 loge. Verticaal: 1 oder, 2 aroma, 3 s.a., 4 ems, 5 gal, 6 al, 7 loods, 8 anti. 10 atol, 11 terp, 14 o.i., 20 ben. 21 ego, 23 ons. 24 Eva, 27 satan, 28 Rome, 29 idem, 30 retig, 31 knak, 33 um, 35 loge, 37 ode, 38 Nel, 41' r.L. 43 l.o.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 11