De vrouwgewaardeerde kracht bij Bescherming Bevolking MUZIEK VAN BRITTEN Kantoor j uff rouw WONINGRUIL VLOT SPREKEN IN HET OPENBAAR Belevenissen van een jong gezin a L 1M PHILIPS ORNAMENTEN Wervingsactie in februari voor 25.000 noodwachtsters bij het Residentie-Orkest STENO-TYPEN TALEN BOEKHOUDEN I bfERMOOENE RIANT WONEN APELDOORN Oóóóó wat 'n enige lamp Tl BON D Hertog Lieverlui Jan Moe Professor Groen nal11 afscheid DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE ZUID-HOLLAND VJ MOOIE JACHTHOND ST CHRYSOSTOMUS 22 RUGPIJN 1 NSC MAANDAG 20 JANUARI 1958 PA GINAl Voor elk werk ds« vo°' OVER BOORD GESLAGEN' VERDRONKEN „Nieuwe Schiedamsche Courant" per weekad f 0.59 per maandad f 2.54 per kwartaal ad f 7.40 °nto°nbn Met Wex geen nèar dieet - AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR De krant kunt u niet missen geen dag! door Jörgen Mogenser 472. Luister Mary, je zult te laat thuis zijn om nog voor het eten te kunnen zorgen. Oh, dat hindert niet; ik zal mijn man opbellen en hem zeggen, dat hij maar een fles melk moet kopen als hij van kantoor komt, dan kan hij wat beschuitpap voor zichzelf Maar maken. Maar voor zover ik hem ken, zal hij wel naar een koffietentje gaan en daar een paar broodjes eten. Het is een feest, de prachtige collectie Philips verlichtingsornamenten te bekijken. 'ooi, praktisch, fleurig, gemakkelijk te onderhouden en niet duur! U kunt het zélf zien in het nieuwe veelkleurige boekje „Philips ornamenten voor betere en gezelliger verlichting" Daarin vindt u ook toepassings voorbeelden, waaruit u veel leuke ideeën kunt halen. worden uit de nieuw ste materialen in een veelheid van modellen vervaardigd. Zij zijn lichttechnisch perfect uitgebalan ceerd. boekje GRATIS Stuur deze bon met uw naam en adres en duide lijke vermelding van letter D aan Philips Nederland n.v. Eindhoven Dit unieke boekje wordt u dan gratis toegestuurd. Naam: Straat:..... Woonplaats (Van onze verslaggever) Van de oprichting in 1950 af, heeft de vrouw in de organisatie Bescherming Bevolking een belangrijke plaats ingenomen. Tot de 167.000 z.g. noodwachters waarove de B.B. thans beschikt, behoren ongeveer 34.500 vrouwen. Van hen vervuiler- 7.500 een functie bjj de Dienst Sociale Verzorging, die bjj rampen belast is met het onderbrengen en verzorgen van daklozen en waar zij wel een specifieke vrouwelijke taak vinden. Trouwens ook op de commandoposten als telefoniste of piotster en zeker niet in het minst bij de medische dienst, een veelheid van mobiele geneeskun dige eenheden, die overal in het land ingezet kunnen worden. Deze laatste dienst kon gebouwd worden op bestaandè organisaties als het Roode Kruis en de E.H.B.O. Vandaar, dat men hier reeds de beschikking heeft over het grootste deel van de benodigde krachten, nl. 7.000 van de 10.000. Een speciale opleiding voor Eerste Hulp in Oorlogstijd wordt overal in het land gegeven om de geneeskundige dienst, die artsen, technici en verpleegsters omvat, te completeren. De ervaring heeft geleerd, dat de vrouw echter voor elk werk van de B.B. ingezet kan worden en een geschikte en vaardige kracht is ook bij het zwaardere fysieke werk bij de brandweer en in de blokploeg. Er zijn al 53 vrouwelijke blokhoofden. Men weet, dat de blokploegen, die uit twintig personen bestaan, over het hele land verspreid zijn en in de georganiseer de zelfbescherming, waar zij bij onheil as eerste stoot opvangen, een zeer belang rijke plaats innemen. Er zijn in totaal 9037 van deze eenheden. Kranig en charmant Hilversum en Barneveld kennen een volledige vrouwelijke blokploeg en Den Haag verheugt zich zelfs in een vrouwe lijke brandweer. Deze drie groepen heb ben wij in actie gezien bij een oefening in Barneveld, waar verondersteld werd, dat een vleesfabriek getroffen was. Een brand was uitgebroken en talrijke min of meer ernstige gewonden vroegen dringend om hulp. Het kranige en char mante groepje jonge vrouwen uit de residentie onder leiding van een stu dente in de rechten slaagde er in vijf minuten na aankomst op het terrein van de ramp met zes stralen een aanval c,p het vuur te leveren. Onderwijl waren de vrouwen van Hil versum en Barneveld druk doende de ge wonden de eerste hulp te verlenen, te verzamelen, om dan voorbereidingen te treffen voor een transport naar huis of ziekenhuis. Het enthousiasme voor het werk onder de vrouwen is in het algemeen zeer groot en voor deelneming aan cursussen voor instructrices bij de Dienst Sociale Ver zorging, waartoe de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening het initiatief nam, offeren meisjes graag een snipper dag op. Tot de cursisten behoren ook vrouwelijke Kamerleden en in enkele kloosters worden speciale cursussen voor religieuzen gegeven. Het zijn voor een groot deel naast de oudere meisjes vrouwen van middelbare leeftijd, die men graag voor het werk van de B.B. heeft, omdat immers bij calami teiten moeders van jonge kinderen toch thuis moeten blijven. Speciaal beroep Waar de B.B. in haar totaliteit over 240.000 mensen moet beschikken en het reservoir mannelijke krachten beperkt is, daar hun aanwezigheid op vele andere terreinen nodig zal zfln, is het begrijpe lijk, dat de stichting een speciaal beroep op de vrouw doet om toe te treden. In de maand februari wordt onder het motto „Meer vrouwen in de B.B." daarom een actie gevoerd, waarbij 220.000 brief kaarten verspreid zullen worden, die noodwachters aan familieleden en kennis sen dienen te verzenden; het nummer van „De Paladijn" orgaan van de B.B. zal gewijd worden aan de vrouw en de B.B. met een artikel van minister mej. dr. M. Klompé, terwijl advertenties in de dagbladen en in de bioscopen de propa ganda zullen ondersteunen. De verschil lende vrouwen-organisaties, die alle bij de Federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening zijn aangesloten, hebben reeds 60.000 kaarten aangevraagd. De B.B. hoopt dat 25.000 vrouwen op zijn minst zich zullen melden. Nieuwe dienst Uitbreiding van het contingent B.B.-ers is ook nodig met het oog op de nieuwe tak; de A-B-C-dienst, die de gas- en radiatie verkenning, alsmede ontsmetting zal heb ben te verrichten. Hiervoor worden de mensen nog opgeleid, en zij zullen bij even tuele atoombom-aanvallen, over het gehele land tijdig moeten waarschuwen en aan wijzingen voor bescherming geven. Op papier zijn ook reeds plannen voor eva cuatie van bedreigde gebieden uitgewerkt. Tegen aanvallen van conventionele wape nen, is voor wat de hulpverlening betreft, de B.B., naar men ons meedeelde, vol ledig opgewassen,' maar uiteraard dienen ook maatregelen genomen te worden om de gevolgen van het verschrikkelijke atoomwapen zo veel mogelijk te beperken. Een goede voorbereiding van evacuatie uit gebieden, die door radio-actieve neer slag bedreigd worden, kan zeker een pa- niekvlucht voorkomen. Volgende maand wordt in Rotterdam een openbare atoom oefening gehouden. Enkele cijfers mogen de noodzaak van versterking van de B.B. op tal van onder diensten nog verduidelijken. Met behulp van de overheidsdiensten zijn in 1000 ge meenten 1880 brandspuiten ingezet, terwijl de B.B. zelf nog 1000 moderne spuiten heeft aangeschaft, die elk een capaciteit hebben van 2500 liter per minuut. De bezetting van de brandweer vraagt 26.000 personen, terwijl er 19.000 zijn. De commandoposten vereisen 6686 mensen, doch hebben er nog slechts 4901. Een moeilijkheid vormt vooral de sa menstelling van de reddingsgroeperin gen, waarvoor men niet op een bestaan de organisatie kon terugvallen. Hier be schikt men nog niet over de helft van het aantal nodige mensen, n.l. slechts 7471 van de 15.500. Werving van nieuwe krachten is ook dringend nodig met het oog op het ver loop, dat ongeveer 17 pet. per jaar be draagt. In de grote steden is het verloop groter dan op het platteland. Een sprekend voorbeeld is Drente tegenover Amster dam met percentages van resp. 4 en 20 tot 28. Men hoopt dit euvel te beteugelen door waar mogelijk de diensten wat minder voor geregelde oefeningen op te roepen. RAPPORT DER COMMISSIE LEERLINGSTELSEL De commissie leerlingstelsel heeft aan de minister van Onderwijs, K. en W. een derde rapport aangeboden. Daarin wor den voorstellen gedaan inzake de admi nistratieve samenwerking tussen de na tionale en regionale opleidingsorganen. Door wijziging in de organisatievorm van het leerlingwezen is een aantal ad ministratieve problemen ontstaan, dat dringend om een oplossing vraagt. De commissie heeft nu een aantal mo delformulieren ontworpen en ten aanzien van de bij de verwerking hiervan te volgen administratieve procedures voor stellen gedaan, waarmede wordt be oogd een zoveel mogelijk uniform, effi ciënt en snelwerkend systeem van sa menwerking op administratief gebied tussen de nationale en regionale oplei dingsorganen. aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie, mede. De Westduitse federale bank heeft de meeste geldmarkttarieven met Va pet. ver laagd. Voor de 6090 dagen lopende schatkistbiljetten is de rente bepaald op 314 pet., terwijl voor de 3059 dagen lo pend papier 3'/s pet. wordt betaald. Een zeemansdrama heeft de Britse componist Britten eenmaal tot een zij ner sterkste muzikale scheppingen bewo gen: de opera Peter Grimes. Ruig en bonkig enerzijds en met een melancho lisch verdroomde lyriek aan de andere kant, dooreengemengd met donkere pas sievlagen zoals het wat loodgrijze wolken dek van Engelands Noordzeekust in win terse dagen te zien geeft, zo presenteert zich ook de muziek van deze Brit, al thans in de aanvang van zijn scheppings periode. Zij die eens het kale, keiïge strand bezochten van het vissersplaatsje Alde- burgh, waar deze componist doorgaans verblijft, begrijpen dat Britten met een zekere voorkeur zijn grote zeemansdrama moet geschreven hebben en dat hierin een goed deel realiteit van het leven van deze vissers verankerd moet liggen. Zo lang Britten zich bij zijn eigen geaard heid en volkskarakter heeft gehouden is hij niet uit de koers geslagen en op stran den terecht gekomen waar hij in later dagen meer als vreemdeling verkennings tochten uitvoerde. De tweespalt tussen deze twee polen van zijn muzikale activiteit: zijn vasthou dendheid aan eigen volkskarakter en zijn eclectisme, zijn grasduinen op voor de Brit niet geëigende terreinen, is o.m. gebleken op het abonnementsconcert van het Residentie-Orkest zaterdagavond j.l. Het concert was vóór de pauze geheel aan deze componist gewijd en wel aan diens Four Sea-Interludes ontleend aan de opera Peter Grimes, benevens het vioolconcert met Theo Olof als solist. De tussenspelen uit genoemde opera rijgen zich op logische wijze aaneen in zoverre drie kernmotieven erin de ver dere ontwikkeling voorspellen en deze drie in het verder verloop zich manifes teren bij gelui van dorpsklokken, in de nachtelijke stemming aan het strand en tijdens het, storm, "er. Het zou te veel gezegd zijn als wij hier van een Shake- speariaanse dramatische spanning en structuur zouden gewagen bij de tempeest die hier met striemende vlagen losbreekt. Daartoe is het effect te uiterlijk en te doorzichtig. Doch het moet gezegd wor den dat het hier dan ook een tempeest is, welke minder als zelfstandig muzikaal fenomeen dan als decoratief element tus sen de coulissen bedoeld is. Geen effect van onze hedendaagse belichtingstech niek achter de schermen is deze compo nist ontgaan, en evenmin een der duizen den lichtvallen van het grandioze decor boven en op de immense waterspiegel aan zijn noorderstrand. Want zijn orkes traal palet is duizendvoudig. Het is zelfs een verblindend schijnsel, vol licht en schaduw-partijen welke de aard der me- lodiek gemakkelijk ommantelt. In ieder geval was deze hernieuwde kennismaking met de Peter-Grimes-muziek ook in con- certvorm aangenaam, al was het maar door de herinnering aan een ongewoon dramatisch muzikaal gebeuren in eigen omgeving. Het vioolconcert is een jeugdwerk. Om precies te zijn is het in 's componisten 26e levensjaar geschreven, een tijd die zoals bij ieder ander een sterk experi menteel karakter heeft en waarin de eigen persoonlijkheid nog schuil gaat on der de noodzakelijke ballast van scholing bij grote voorgangers. Het werk werd des tijds ergens in de Canadese provincie Quebec geschreven in nauwe samenwer king met de befaamde violist Antonio Brosa. Zó nauw was deze samenwerking dat niet Britten maar Brosa als de auteur moet worden gezien van de talloze typisch violistische passages en cadenzen waar dit werk vol van is. Men krijgt veelal zelfs de indruk dat zoals bij de oude Concerto-vorm de solist zulk een overwe gende partij te spelen heeft, dat het orkest tot simpele begeleider wordt gedegra deerd. Eerst in het laatste deel zien we iets van Brittens eigen geaardheid bo ven komen. Hij benut n.l. voor het eerst de passacaglia-vorm, welke met name in de zo juist genoemde opera en vele an dere werken tot een persoonlijk werkstuk uitgroeit. Helaas Britten verstaat die kunst hier nog niet en hij worstelt met deze vorm om hem tot een acceptabele finale op te bouwen. We hadden dus als tegenhanger van Peter-Grimes een sterker tegenhanger op dit concert verwacht en ware het niet dat Theo Olof er al zijn briljante techniek en muzikaliteit aan gegeven had, dan zou dit werk een nóg groter „mer boire" ge weest zijn. Overigens hulde aan de or kestleden voor hun volgzaamheid en slag vaardigheid onder Van Otterloo's leiding. M. M. Benoemd tot ridder Nederla®' Leeuw „Tallozen, die bewondering hebbe uw briljante kwaliteiten van Seess[de<l u rangschikken onder de eerste &„eg>of in den lande, zijn bij uw vertrek w jer dig gestemd." Deze woorden sprak Leiir' middag prof. dr. P. Muntendam, d'r jn e generaal voor de Volksgezondheid. rede tijdens een bijeenkomst in "eenii6' certgebouw te Amsterdam ter 6eT (jr°e^ van het afscheid van prof. dr. L i-jlM' tot heden verbonden aan het W'1 iele gasthuis aldaar. Binnenkort zal 0 in verband met zijn benoeming to a(! v leraar in de interne geneeskunde vef universiteit, te Jeruzalem ons universiteit te Jeruzalem laten. vo) Het hoogtepunt van de ktieLUIit£<'' vormde de mededeling van prof-J: ninf>'° dam, dat prof. Groen door ^e, vafl is benoemd tot ridder in de orde po' Nederlandse Leeuw. Staande op dium nam hij de hulde van de aanwezigen in ontvangst. r(J Na vele redevoeringen o.m. w j va. het woord gevoerd door de conrt, d', Israël in Amsterdam, de heer R- 'tf. thon, prof. L. van der Horst, Pl?~Uot Polman en prof. dr. C. den Ra naa?'" overhandigde een van prof. Groens qO medewerkers hem een bedrag v.an'cieifj, bestemd voor een fonds ter fin3"^!? van de uitwisseling van wetenschap werkers tussen Nederland en lsfa 250 GEREPATRIEERDEN HENGELO (Van onze correspondent) „„iii* De gemeente Hengelo zal waarc de zorg krijgen voor 250 gerepa" ,g P uit Indonesië. Een grote villa a^nhe^o0l!g schedesestraat, die leeg staat, zaV? eer-' baar worden gemaakt om aan de 45 een goed onderdak te verschaf* (Van onze correspondent) jt Op de Maas nabij Arcen is zat?i 24-jarige H. D. die bij zijn oUd= yei boord was van het schip „Hoop - It8, trouwen", bij het schoonmaken v,„ -H' dek door de gladheid uitgegleden, ter geraakt en verdronken. PROVINCIALE PUBLICATIE brengen ter kennis, dat gegadigden naar een provinciale bij drage in de kosten van studie voor het cursusjaar 1950-1959, bij voorkeur vóór 1 maart 1958 daartoe bij hen een aanvraag kunnen Indienen. Geen bijdragen worden verleend voor studiekosten aan: a. universiteiten of daarmede gelijk te stellen instellingen voor hoger onderwijs; b. scholen voor gewoon- of buitengewoon lager onderwijs. Om voor een bijdrage ln aanmerking te komen moet degene te wiens (wier) behoeve het verzoek wordt gedaan: a. in de provincie Zuid-Holland thuis behoren: b. zelf, of, bij minderjarigheid, de ouders niet of slechts ge deeltelijk in staat zijn de kosten van studie te dragen; c. blijk geven van voldoende begaafdheid voor de beoogde studie of opleiding. De bijdrage wordt voornamelijk verleend ln reis- en verblijf kosten en/of kosten van aanschaffing van voorgeschreven stu diemateriaal en in de regel alleen nadat blijkt, dat van de zijde van het rijk, de gemeente of anderszins, ondanks door aanvrager gedaan verzoek niet of niet genoegzaam hulp kan worden verkregen. Formulieren tot het doen van aanvragen zijn gratis verkrijg baar ter provinciale griffie van Zuid-Holland, Korte Voorhout no. 9 te 's-Gravenhage en bij de gemeente-secretarieën. Verantwoordelijke en afwisselende werk kring voor alle voorkomende kantoor werkzaamheden WORDT AANGEBODEN aan een Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan K /i o l> c T tt n IT Fabriek van betimme- ArriiLflUr ringen en meubelen Overdag: Schiedamseweg 184, Kethel, Tel. 67111 's avonds: Stadhouderslaan 40, Telefoon 67163, Schiedam. Aangeboden te Rijswijk (Z.H.) ruime 3 kamer woning, douche cel, kelder, voor- en achter tuin, Huur f 10.21 per week. Gezocht ongeveer een zelfde woning te Schiedam of omge ving. Brieven C. G. Hagman, Klipperstraat 36, Rijswijk Z.H. TE KOOP: (reu) negen maanden oud, lief voor kinderen. A. de Bruin, Schiedamseweg 71 b, Rotterdam-W. Personeel gevraagd Gevraagd: meisjes en vrouwen voor alle afdelingen. Goede socia le verzorging. Aantrekkelijk loon. Aanmelden: N. V. Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nij man, waarin opgenomen Was serij De Pauw), Stadhouders laan 1-3. Schiedam. Handel en Bedrijf Schellings voet- en schoenspe cialist, pedicure-inrichting. St.- Liduinastraat 27, tel. 65808. Weg bestedingsbeperking! Vraagt nu gratis A.V.V. Motorspaarpolis- brochures of abonnementfolders. „Weinig contanten, direct rijden" (100 stuks voorradig), Motorho me Henk Vink, Vlaardingen (Bij Station Oost). Ondergetekende wenst zich tot wederopzegging met ingang van heden te abonneren op de en het abonnementsgeld te voldoen: doorhalen wat niet verlangd wordt Naam en adres: Bij verzending per post te frankeren als brief. Weg met die spreekangst, die nervositeit, wees een persoonlijk heid. Hak de knoop door, doe als anderen. Kom vrijblijvend op de le les van Medew. Pater J. Baeten S.J. Inlichtingen Pr. Mauritssingel 53b - Rotterdam - le lessen zijn o.a. 8 uur 20 jan. R'dam Grooth. geb. 21 jan. Gouda, Kleiweg 97 22 jan. Breda Beurs Markt 6 24 jan. Arnhem Carnegie Stat. pl. Telef. 81437 20 jan. Haarlem Brinkman 23 jan. Delft Wijnhaven 6 23 jan. Nijmegen Oranjehotel 31 jan. Haag Hof v. Holl. Wagenstr. januari a.s. aanvang nieuwe cursus Middenstandsopleiding Inlichtingen en inschrijving 2—9 uur ROTTERDAM: MATH.LAAN 145 RANDWEG 18 Telefoon 51800 VLAARDINGEN: VERPL. CHASSéPLEIN 4 Telefoon 4991 nore Dan is het toch wel hoog tijd dat u iets doet aan die puist jes. vale vlekkerige huid en steeds terugkerende huiduit slag. Neem een flesje DDD, het helder vloeibare geneesmid del dat in twee teilen door dringt tot diep in de huid- poriën. Het doodt de ziekte kiemen. de jeuk bedaart - uw huid herstelt zich! En het antiseptische, geneeskrach-, tige DDD Recept is bovendien héérlijk om uw gevoelige huid geregeld intens te zui veren. Per flacon f 1.20. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Gebruik voor een lastige huid alléén DDD ZEEP. Toch slank-gracieus en vrii in Uw bewegingen 'n Dagelijks weerkerend ge not, dat glas Wex maat vooral zo weldadig voot Uw gestel. Niet alleen dat gevoel van pafferigheid en onbeha gen valt met het overtollig vet van U af maat daar- voot in de plaats komt dan ook nog dat jeugdig fit ge- voeL Naar Uw uiterlijk lijken ook de jaren te wijken: de elegante natuurlijke contou ren krijgen weer de boven toon en zo keert ook vanzelf de charme van de jeugd rerug.. Dat ruisend.^brui send plas Wex dadelijk na het op staan een blij begin als van 'n prille lentedag. houdt Uw gewicht in evenwicht. VAN NIEUWENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1.9.5.8 v. Nieuwenhuyze's Autobedrijf, Aelbrechtskade 154, Rotterdam Telefoon 5.6.9.9.0. (2 lijnen) Maakt de kou uw spie ren onwillig. dan kunt u ze héérlijk ver troetelen met de wel dadige warmte van Thermogène watten Uw rug „ontdooit" en u kunt weer bukken en tillen. STILT PIJN DOOR WARMTE Fraaie mlddenstandswontngen en flats nabij de Oude Beek- bergerweg. Dicht bij centrum. Fraaie plantsoenaanleg. VRIJE VESTIGING. Eigen geld vanaf f 1.350.—; maandel. betaling vanaf f 88.—. Inl. alle werkd. van 9-12 uur Paschlaan 12 (t.o. Minerva- theater), Apeldoorn en van 8-16.30 uur in de directiekeet op het bouwwerk en bij Mak. Vlaanderen, Brink 14, Muider- berg, tel. 02942-305. W.dSv, J ND 37 E/00 Open glasornament van gesponnen satijnglas op drievoetje, voor „Argenta" lamp tot 75 watt. Prijs f 17.50 NB 83 E/00 Polyester pendel ornament met plastic afscherming. Prijs f 42.5» ND 39 E/00 Metalen pendelornament met afschermkapje van gesponnen plastic. Ideaal voor de eethoek! Prijs f39.5<> 51. De slag komt aan! Au! Boven op de boze aap zijn harde kop. Hoe duiz'lig wordt hij nu en raar. Hij voelde zich nog nooit zo naar. In heel zijn lang gorillaleven kon niemand hem zo'n mep ooit geven. Versuft komt hij ter aarde neer. Zijn voorhoofd doet hem o zo zeer. Hij laat de hertog los. Die schiet meteen voorover. Ach wat ziet hij bang en bleek en opgewonden Als Job en Dop maar helpen konden Maar alle onheil is nog niet jt! voorbij! Let op! Veel meer SescTJ0l], De aap, ontdaan van machtsvei'to kreunt neer tegen een klapperbote11' „Krak", zegt de stam! Z'is losges «fiiteen vallen de kokosnoten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 10