oegosiavisch vrachtschip door Franse oorlogsschepen aangehouden Lading in Oran gelost Joegoslavische wapens en schepen voor Indonesië Nederland-DuitslancI zonder definitief resultaat De Maastrichtse Noodkist geopend Eeuwenoud reliekschrijn zal worden gerestaureerd WÊ w Uit alle rapens voor Algerijnse opstandelingen Krachtiger houding van Amerika? Relaties tussen West- )uitsland en O.-Europa De Hongaarse regering en kard. Mindszenty Verklaring van Muennicli Tsjoe En-Lai naar Egypte Turkse minister van defensie afgetreden Aparte commissie voor drie geschilpunten Presidentswisselinp; op „Rijsenburg" Standenlijsten van de 2e, 3e en 4e klassen Reserve KNVB Za ter dag voetbal B MAANDAG 20 JANUARI 1958 PAGINA 3 VS 'V V Valstrik Von Brentano ISRAELISCH-SYRISCH INCIDENT Bloedbad Waardige vriendschap Overstromingen Moskou Schoonebeek Eau Clair V.S New York l New York JJ Beckenhatn Engeland Willand Engeland DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD BOUW VAN 276 WONINGEN TE VUGHT VV Geen wapens uit de V. S.? De territoriale wateren De restauratie Cultuurhistorische waarde „Nood"-kist Dat «ra 4ecge£jk xnommaeoiLi& oasm svw u R.-K. S. V. IVOREN TOREN teü' vef 4' t vo<>r ;sC&8 P' c J •t L k anse oorlogsschepen hebben zaterdagavond voor de kust van Algerije het egoslavischc vrachtschip Slovenija aangehouden en gelast naar Oran te varen, vee torpedobootjagers escorteerden de 5.814 ton nietende Slovenija naar haven waar 150 ton wapens uit het schip werden gehaald. Een groot cordon n militairen en politic belette een ieder de kade te betreden, waar het uitladen aats vond. Van Franse zijde werd vernomen, dat de wapens bestemd waren ■or de Algerijnse opstandelingen. Z\j zouden in Casablanca worden ontscheept a vervolgens via een verbindingsagent bij de F.L.N. terecht te komen. Volgens s eerste schattingen werden 6.000 wapens van verschillend type in beslag nomen. Ook was er een grote hoeveelheid munitie bij, waaronder granaten i springladingen. Volgens Franse kringen zouden deze laatste zijn bestemd n de onder elektrische stroom staande versperring, die het Franse leger in ost-Algerije heeft aangebracht om te beletten, dat opstandelingen vanuit unesië Algerije binnen komen, te vernietigen. Van gewoonlijk welingelichte zijde Oran werd vernomen, dat de Franse toriteiten reeds verscheidene dagen bewegingen van de Slovenija had- n gevolgd nadat het schip was waar nomen door de radarstations aan de 1st. Het schip is aangehouden in 'anse territoriale wateren. Nadat de apens uit het schip waren gehaald is t schip uit Oran vertrokken. Havenautoriteiten te Rjjeka in Jocgo- avic, de thuishaven van dc Slovenija el den gisteravond mede, dat het hip, dat toebehoort aan de semi- aatsscheepvaartmaatscliappij Jugoli- ja, op weg was naar Casablanca. In diplomatieke kringen te Belgrado erd gisteren gezegd, dat het bekend is, it Joego-Slavië lichte wapens en be- ialde typen middelzware artillerie il verkopen. Van officiële zijde is in Algiers be- ■stigd, dat donderdag een aantal ranse militairen in »en hinderlaag zijn svallen. Hierbij sneuvelden 28 Franse fanteristen en worden er voorts vijf srmist. Dit gebeurde in de omgeving in Orleansvilla. De Franse soldaten erden overvallen door opstandelingen, e zich in uniformen der Franse val- hermtroepen hadden gestoken. Volgens Franse militaire kringen ordt momenteel met 2.000 man jacht smaakt op deze opstandelingen aar men schat vijftig in getal. Uit inlichtingen, die de Franse De tVestduitse minister v*n hnitenland- s zaken Von Brentano heeft gisteravond West-Berlijn verklaard, dat West 'uitstand belang eheft bii het verbeteren an zlln betrekkingen met de landen van 'ost-Europa. (West-Duitsland onderhoudt thans met itzondering van de Sovjet-Unie geen di- lomatieke betrekkingen met communis- sche landen). Von Brentano, die op een congres van e Westberlijnse Christen-democratische rnie sprak, zei, dat de betrekkingen tus- ïn de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie an het hoogste belang zijn. De minister verwierp het voorstel van e Sovjet-premier maarschalk Boelganin oor een statenbond van de twee Duits, inden en ook dat van de vroegere Ame- ikaanse ambassadeur te Moskou, Kennan. ot terugtrekking van vreemde troepix 0.i liropa. Indien een Duitse politicus voor deze lekrwaardige „weerwolf-ideologie" van kennan zou pleiten, zou men hem in Vest-Dultsland niet met veel instemming egroeten, aldus Von Brentano. Voorts ^ees de minister het Poolse plan voor een one zonder atoomwapens in Middcn-Eu opa van de hand. Twaalf Amerikaanse journalisten, op oorreis in Hongarije, hebben in Boeda- ►est een vraaggesprek gehad met de Hon- iaarse vice-premier, dr. Ferenc Muen- ich. Zij hebben hem bij die gelegenheid '■m. naar het lot van de vroegere premier mre Nagy en kardinaal Mindszenty ge vraagd, aldus meldt AFP uit Boedapest, 'en aanzien van Imre Nagy zei Muen- uch volgens AFP. dat deze Hongaars on- ïerdaan is. die ernstige vergrijpen jegens le Hongarse volksrepubliek heeft be- :aan en zich daarvoor zal moeten verant- voorden. Over kardinaal Mindszenty zei Muen- bch, dat deze een katholiek priester is, lie rechtstreeks onder de paus staat. Hoe- vel Hongarije geen diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan onderhoudt, er- rende men de paus als hoofd van de Kerk. Indien hij wenst dat Mindszenty in de Amerikaanse legatie blijft, zullen wij zijn vil eerbiedigen, evenals wij dat doen te- ienover de Amerikaanse legatie met be dekking tot de gastvrijheid die zij aan ie kardinaal verleent". Gevraagd of de kardinaal geen vrijgeleide kan krijgen, intwoordde de vice-premier dat men de kardinaal tégen de woede van de boeren o bescherming zou moeten nemen .indien t'i de legatie zou verlaten, omdat hij tij- lens de contra-revolutie voor de radio de teruggave van land aan de grootgrond bezitters had gevraagd. Badio-Cairo meldt, dat de Chinese pre bier en minister van buitenlandse zaken Is.ioe En-lai een uitnodiging van presi dent Nasser heeft aanvaard, om in het komende voorjaar een bezoek aan Egypte Ie brengen. Semi Ergin tic Turkse minister van de fensie is afgetreden en opgevolgd door #lhcm Mcndcres tot dusver minister van «penbarc werken. Deze laats 'e is opge volgd door de minister van staat Tcvfik Ilteri. Voor het aftreden van Ergin is geen reden opgegeven. Volgens een woordvoerder van het Is raëlische leger is zaterdag een Israëlische vissersboot op het meer van Galilea van °e. Syrische oever beschoten. Een vaar- Pu? van de Israëlische politie had het vuur beantwoord. Aan Israëlische zijde waren geen ttHÜSÜers gevallen. autoriteiten te Algiers hebben ont vangen. blijkt, aat de Algerijnse re bellen opdracht hebben gekregen zich te hergroeperen en een grootscheepse aanval te beginnen tegen de moham medanen, die ae zijde van de Fran sen hebben gekozen. Dit slaat met name op de pas gevormde groep van de voormalige rebellen-generaai Bel- loens, die ten zuiden van Algiers aan Franse zijde opereert. I?e aanvallen moeten worden uitgevoerd in die streken, waar de sterkte der Franse veiligheidsstrijdkrachten het geringst is. Voor een café In de basis van het Franse vreemdelingenlegioen, Sidi Bel Abbes, is gisteren een bom ontploft. Volgens officiële gegevens werden hier bij 4 Europese vrouwen gedood en 41 personen gewond. Vele van de gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. De tijdbom was ge plaatst in een mandje, dat aan een fiets was vastgemaakt. De ontploffing ver oorzaakte een vreselijk tumult. In heel de omgeving werden alle ruiten van winkels en huizen vernield. Onder de gewonden bevinden zich zowel leden van vreemdelingenlegioen als moham medanen. De Tunesische president, Bourguiba heeft zaterdag in Tunis verklaard, dat Tunesië vriendschap met Frankrijk wil maar dan waardige vriendschap. Hij zei de Franse regering duidelijk te heb ben willen maken, dat de tijd van inti midatie voorbij is. Daarmee reageerde het Tunesische staatshoofd op de terugroeping door Frankrijk van twee bijzondere afge zanten, van wie Bourguiba een gewei gerd had te ontvangen, omdat deze een militaire was hetgeen de Tunesjërs als intimidatie beschouwden. De afgezanten hadden een boodschap van premier Gaillard voor Bourguiba bij zich betreffende de vijf ontvoerde Franse soldaten, die in Tunesië zouden worden vastgehouden. Een woordvoerder van de Algerijnse opstandelingcnorganisatie FLN heeft gisteren te Tunis meegedeeld, dat een vertegenwoordiger van het interna tionale Bode Kruis zich in verbinding heeft gesteld met de FI.N om te spre ken over de vier Franse soldaten, die zaterdag voor een week door Alge rijnse opstandelingen gevangen zijn genomen aan de AlgerijnsTunesische grens. De Algerijnse woordvoerder zei, dat de Rode-Kruisvertegenwoordiger de gevangenen zal kunnen spreken. Dit kan echter niet voor dinsdag gebeuren. Verder zal deze vertegenwoordiger on derzoeken of er krachtens de interna tionale conventies iets voor de gevan genen kan worden gedaan. De laatste 48 uur heeft het jn Alge rije constant geregend en er worden dan ook in verschillende gebieden over stromingen gemeld. Volgens de eerste berichten, die Algiers bereikten, zou den in Oost-Algerije reeds 47 mensen zijn verdronken, terwijl er 4 zouden worden vermist. WINDSTREKEN We hebben misschien dan gisteren al lemaal in ons land wel iets gezien dat op sneeuw leek, maar een sneeuwman? Naar dat fenomeen, de sneeuwman, gaat de Russische bioloog Oeroedson, tezamen met een aantal andere Russi sche geleerden, zoeken. Deze Russen zijn van mening, dat in dit internatio nale geofysische jaar ook dat, mysterie maar eens tot oplossing moet worden gebracht. Ze gaan daartoe naar het hoogland van Pamir in Centraal Azië, Men meent namelijk van Rus sische zijde, dat het ooggetuigeverslag van prof. Korolef een inweerlegbaar bewijs vormt voor het bestaan van de „verschrikkelijke sneeuwman", de yeti, een antropoide tussenvorm tussen mens en aap met een hoog ontwikkeld ze nuwstelsel, zoals men dit fenomeen noemt. Indertijd hebben we al eens melding gemaakt van het feit, dat de gemeente Schoonebeek, besloten had zij het na enige aarzeling de gemeente-ambte naren taalcursussen te laten volgen in de moderne talen, Duits, Frans of En gels. Die cursus ia nu dezer dagen be gonnen. U zou kunnen denken: waar om zulke plannen in Schoonebeek? Maar wareneer u zich realiseert, dat Schoonebeek ook het grote Nederland se oliecentrum is, kunt u zich wel voorstellen, dat buitenlandse bezoekers daar nogal eens zullen aankomen. Het cursusgeld wordt voor het grootste deel betaald door de gemeente Schoo nebeek. Dar-es-Salaan Afrika De erfenis van dr. Williamson de onlangs overleden diamantkoning is in handen gekomen van zijn broer en zuster. Die erfenis bestond uit aandelen in de ongelooflijk rijke diamantmijn te Mwadui, de mijn, die indertijd door dr. Williamson, een Canadees, ontdekt werd. Het staat wel vast, dat de broer en zuster de zaken aan de mijn die nog altijd een ongelooflijke hoeveel heid diamant oplevert op dezelfde wijze zullen voortzetten als hun broer deed. Dat wil zeggen, dat men een groot deel van de opbrengst aan so ciale doeleinden zal blijven besteden. Zulk een razende kiespijn had een boerenknecht, dat hij het eerste het beste drankje aanpakte om eindelijk die gekmakende pijn tot bedaren te brengen. Helaas was dat een fles met anti-freese vloeistof en hij stierf korte tijd later aan de gevolgen van zijn on besuisdheid. De rock-'n-roll-rage in Amerika be gint op zijn eind ae lopen. Dat merkt men aan de jonge krokodillen, alliga tors, die men thans in de verschillen de rioolbuizen aantreft. Ze zijn daarin geworpen door de jongelui, die .zich zo'n dier hadden aangeschaft of door boze vaders en moeders, die zo'n geval in de kamer van zoon of dochter aan troffen. Waarom krokodillen? Moge lijk is u niet zo thuis in de rock-'n- roll-gebruiken, maar de volgelingen van de rock-'n-roll-mode, hadden al tijd de gewoonte elkaar te groeten met; „See you later, alligator" en als je dan zo'n klein alligatotje bij je hebt, maakt dat bepaald wel indruk. Tijdens de Engelse les in een mid delbare school is een onderdeel van de leerstof gewijd aan het behoorlijk spreken per telefoon, terwijl men te vens les krijgt, hoe men het beste een waardevol televisieprogram kan uit zoeken, Londen Een dochtertje van een hoge functio naris, aan het Franse ministerie van financiën, het in Cambridge studeerde, is uit Engeland gezet. De politie be trapte haar, toen ze in een van de gro te Londen.se magazijnen bezig was met winkeldiefstallen te plegen. De rechter. vroeg of ze nog iets te vragen had. Ja, zei de vrijpostige Franse jongedame, ik zou eerst graag in Cambridge mijn studie afmaken. De rechter werd kwaad. Dat sta ik niet toe. zei hij, u moest zich schamen. Als u hier over een paar dagen nog bent, laat ik u ge vangen nemen. Toen een mevrouw in de trein wilde stappen, voelde ze dat een. van haar schoenen van de voet gleed. Ze stapte weer uit en trachtte iemand te vinden, die haar schoen zou kunnen oprapen. Ze dacht, dat deze tussen de trein en het perron gevallen was; ze zou dan wel de volgende trein nemen. Toen de trein het station uitreed, ontdekte ze ineens, dat haar verloren schoen toch op de treeplank de reis in zijn eentje ging maken, Mevrouw Dickson heeft de strijd om de ruimte gewonnen. Ze slaagde er na melijk in, in één lucifersdoosje 193 verschillende voorwerpen te stoppen, waaronder een naald, een pleister, rol letje zij en andere, dergelijke spullen. Zaterdagavond is de 22-jarige N. Mar- ceüs uit Arcen onder Tienray door een trein gegrepen en gedood. De wagen bestuurder had een lichte schok gevoeld en dat gemeld aan het station Venray. Bij onderzoek werd het slachtoffer ge vonden. Naast hem lag een rijwiel, maar het is niet bekend of de man langs de spoorlijn heeft gefietst of gelopen. Vrijdag hebben zich op onbewaakte overwegen nog awee aanrijdingen voor gedaan. Om half twaalf 's avonds is een werk- trein der N. S. tussen Heerhugowaard en Schagcn tegen een personenauto aange reden. De bestuurder van de auto werd gewond. De dieselelektrische locomotief werd beschadigd. Om half vijf 's middags was er een aan rijding op een onbewaakte overweg bij Boxtel tussen de trein, die om 16.06 uit Eindhoven naar Amsterdam was vertrok ken en een personenauto. Er deden zich hier geen persoonlijke ongelukken voor. (Van onze correspondent) In Vught is men zeer opgetogen over het feit, dat daar weldra een aanvang zal wprden gemaakt met de bouw van 276 premiewoningen ,welk project geheel in de particuliere sector zal worden ter hand genomen. Met de uitvoering daarvan is ongeveer een bedrag van vijf miljoen gul den gemoeid, waarbij tot ,14 miljoen gul den aan rijkspremie zal worden verstrekt. De bouwgronden werden beschikbaar ge steld door mr E. Marggraft, die het pro ject. in samenwerking met een make laarskantoor uit Emmen doet uitvoeren. De totale woningvoorraad in Vught be draagt 3600 huizen; ongeveer een twaalfde van dit totaal wordt derhalve dank zij particulier initiatief bijgebouwd. Het laat zich aanzien dat na voltooiing van deze bouw de woningnood te Vught voor een belangrijk deel zal zijn opgeheven. Na een verblijf van twee dagen in de hoofdstad van Joego-Slavië is president Soekarno gisteren van Belgrado naar Damascus in Syrië vertrokken. Het resultaat van zijn besprekingen met Tito is neergelegt in een gemeen schappelijk communiqué, waarin de re gering van Joego-Slavië de aanspaken van Indonesië op Nederlands Nieuw-Gui- nea formeel steunt en zegt, dat het pro bleem dient te worden geregeld in over eenstemming met de nationale rechten en waardigheid van het Indonesische volk. Verder wordt gezegd, dat Joego-Slavië „bepaalde militaire uitrusting" zal le veren cn dat er spoedig een gemengde commissie zal worden ingesteld ter be vordering van de onderlinge economische betrekkingen. De beide staatshoofden waren het er over eens, dat landen, die niet bij de be staande machtsblokken zijn aangesloten in aanzienlijke mate aan de ontwikke ling van internationale samènwerking en de versterking van de vrede kunnen bijdragen. Aangekondigd werd ook dat president. Tito dit jaar een bezoek aan Indonesië zal brengen. Soekarno en Tito spraken tenslotte hun bezorgdheid over de internationale toestand uit en achtten internationale ontwapening een vitale behoefe voor de mensheid. Diplomatieke waarnemers in Belgrado commentarieerden, dat het communiqué zinspelingen bevat op Tito's pogingen een conferentie van onverbonden landen bij een te roepen om druk p de grote mo gendheden uit te oefenen voor het aan knopen van onderhandelingen. Zij acht ten het niet waarschijnlijk, dat Tito vóór de volgende winter naar Indonesië zal gaan. Men vond voorts, dat uit het com muniqué Joego-Slaviës streven blijkt om niet al te nauw bij het Indonesfsch-Ne- De Nederlands-Duitse onderhandelin gen onder leiding van oud-minister mr. J. W. Beyen en prof. E. Kaufmann over de grenscorrecties en het Eems-dollar- probleem hebben opnieuw geen definitie ve resultaten opgeleverd. Na de besprekingen, die van woensdag tot en met zaterdagmorgen duurden, werd in een officieel communiqué der beide delegaties medegedeeld, dat over het gehele samenstel der te behandelen vraag stukken is gesproken. In het overleg over financiële kwesties werden tevens deskundigen betrokken. De besprekingen hebben volgens het communiqué tot verdere opheldering en precisering der wederzijdse standpunten geleid. Drie nieuwe commissies zullen dc on derhandelaars terzijde staan. Een daar van zal de grenscorrecties van 1949 (Tud- deren, Elten enz.) bespreken. De vraag stukken van de territoriale zee voor de Eemsmond zullen in een tweede com missie worden bestudeerd, terwijl een juridische commissie de kwesties in ver band met het Eems-Dollardvraagstuk zal behandelen. Er zijn nog geen definitieve plannen ge maakt voor een nieuwe ontmoeting der delegatieleiders. Over de maatregelen van Nederlandse zijde, welke moeten wonden getroffen in verband met het vertrek van mr. Beyen naar Parijs, is nog geen be slissing genomen. Prof. Kaufmann verwees op vragen over het verloop van de conferentie naar de gezamenlijke verklaring met de woor- missies van tamelijk langdurige aard zal zijn. In de zojuist verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken zegt minister Luns, te verwachten, dat de on derhandelingen nu de verkiezingen in West-Duitsland achter de rug zijn, een sneller verloop zullen hebben dan tot dusverre. Hoewel op het huidige ogen blik bezwaarlijk dieper op de onderhande lingen kan worden ingegaan, kan worden vastgesteld, dat er van beide zijden naar wordt gestreefd de nog openstaande pro blemen tussen beide landen tot een be vredigende oplossing te brengen. Ten aanzien van de vraag van vele le den over de Londense schulden-overeen komst wordt medegedeeld, dat de rege ring hoopt op een spoedige regeling van de vraagstukken, welke tot dusverre een toetreding door Nederland tot deze over eenkomst in de weg hebben gestaan. De ze vraagstukken maken deel uit van de algemene onderhandelingen. Naar aanleiding van hetgeen door vele andere leden is opgemerkt ten aanzien van de kwestie der werkelijke oorlogs schade (waarmede zal zijn bedoeld de in Nederland geleden materiële oorlogs schade) zegt minister Luns, dat de Bonds republiek partij is bij de Londense schul denovereenkomst. waarin aan Duitsland bepaalde beperkingen zijn opgelegd voor dc regeling van vraagstukken, als hier bedoeld. Met betrekking tot het vraagstuk der grenslanderijen deelt de minister mede, dat de in 1956 ingestelde gemengde Ne- den. „Over het Nederlandse standpuntderlands-Duitse studiecommissie haar i njets.y?ggen en over het Duitse werkzaamheden goeddeels heeft bcëln- standpu V mets zeggen digd en dat dit vraagstuk thans een on- In delegatiekrmgen bestaat de indruk, j iderdeel vormt van de algemene onder dat het werk van de drie ingestelde com- handelingen. derlandse geschil betrokken te worden. Dat, tenslotte, Zuid-Slavië Indonesië op beperkte schaal leveringen zou doen, was bekend, maar in het communiqué viël niet te lezen, dat he't enigerlei vorm -van economische en technische bijstand zou overwegen. Wat de wapenleveranties betreft, is nog verklaard, dat het hier gaat om kleine wapens tot een bedrag, dat mis schien de tien miljoen dollar te boven gaat. Ook bestaat de mogelijkheid, dat men enige scheepsruimte beschikbaar stelt van Indonesië. President Tito en andere regeringslei ders namen op het vliegveld afscheid van Soekarno. De minister van buitenlandse zaken Soebandrio was gistermorgen vroeg reeds van Belgrado naar Djakarta vertrokken in verband met de onderte kening van het vredesverdrag met Japan. In Damascus, waar de Indonesische president gistermiddag arriveerde, werd hij met 21 kanonschoten verwelkomd. Het bezoek hier zal niet lange- dan 20 uur duren. Aan een banket, dat te zij ner ere werd gegeven, verklaarde presi dent Koewatli, dat Syrië Indonesië in zijn strijd om Nieuw-Guinea volledig steunt. Het schijnt op het ogenblik aan sterke twijfel onderhevig of de Verenigde Sta ten ook maar voor een deel op het ver zoek van de Indonesische regering om Amerikaanse wapen'everanties zullen in gaan, zo vernam A.F.P. uit welingelichte bron te Washington. Er is grond om te veronderstellen, dat Amerika ten aanzien van dit verzoek, dat reeds in de afgelopen zomer is ge daan, een zelfde houding zal aannemen als tegenover een soortgel'" verzoek van Israël, dat reeds van drie jaar her dateert. Israël kreeg op zijn herhaalde vragen om uitsluitsel steeds weer te ho ren, dat het verzoek „een grondige be studering" verlangde, maar de Ameri kanen hebben een besliste weigering steeds vermeden. De indruk, die men op het ogenblik in Washington krijgt, is dat de Verenigde Staten nu een krachtiger houding jegens Indonesië hebben verkozen, welke ver andering vrijdag werd geïllustreerd door het Amerikaanse protest bij de Indone sische regering tegen haar voornemen om de grens van de territoriale wateren In Indonesië uit te breiden. Hoewel men ln de Amerikaanse hoofdstad hoopt dat Indonesië het DU de aankondiging alleen zal laten, meent men er toch rekeniv» mee te moeten houden dat het Indone sische kabinet het voornemen wil uit voeren, weshalve Amerika zijn gereser veerdheid liceft laten varen. Indien dit plan inderdaad eens ver werkelijkt wordt op een voor het wes ten vijandige manier, zouden de wel'e- Iflke landen hun handels- en verdedi- fringslyncn in dit gebied gevaarlijk ge- tor Zle™' Z° merkte men te Washing- Intussen heeft ook de regering van Nieuw-Zeeland medegedeeld, dat zij niet akkoord gaat met de uitbreiding van de territoriale wateren. Zij heeft zich daarbij geschaard achter Nederland, En geland, Japan, Australië, Frankrijk en de Ver. Staten. De aartsbisschop van Utrecht,' mgr. dr. J. Al/rink, heeft met ingang van 1 februan a.s. aan mgr. G. C. Hartmann, president van het Groot-seminarie ..Rij senburg te Driebergen op diens verzoek om gezondheidsredenen op de meest eer volle wijze ontslag verleend onder dank zegging voor de vele belangrijke en waar- aevolle diensten door hem voor het aarts bisdom verricht cn heeft met ingang van dezelfde datum benoemd tot president mgr. dr. J. A. Geerdinck. Deze blijft of- ficiaal van het aartsbisdom. 2e KLAS A (Van onze correspondent) Voor de derde maal in de historie ijs gisterenmiddag te Maastricht de Nood kist geopend, het kostbare reliekschrijn dat bewaard wordt in de Sint-Servaas- kerk en relikwieën bevat van de kerk- patroon en van de H. Martinus, bisschop van Tongeren. Eerder was dat gebeurd in 1611 en in 1863, in welk laatste jaar mgr. Faredis als bisschop van Roer mond de inhoud deed beschrijven en er zijn zegels aan hechtte tezamen met die van de Servaaskerk. Nu het voor genomen herstel van het schrijn op nieuw een opening nodig maakte, moest de bisschop van Roermond, mgr. dr. A. Hanssen, deze zegels verbreken. Gespannen volgden de talrijke aan wezigen, onder wie de Commissaris van de Koningin in Limburg en de burge meester van Maastricht, de opening van de zware kist. Deze moest daartoe zijdelings worden gekanteld. Vervol gens kon de bodem worden losgemaakt. Tenslotte werden de relieken zicht baar: vijf in blauwe zijde gewikkelde pakketten, omwonden met witte linten. De bijgevoegde documenten leerden, dat de pakjes bevatten de kaakbeenderen van de H. Servatius, zijn kleding en het gebeente van de H. Martinus van Tongeren. Terwijl het Credo werd ge zongen en de litanie van alle heiligen, droegen vier priesters tenslotte de re lieken in processie door de kerk. De bewaarder van de schatkamer van Sint Servaas, kapelaan L. Slangen, sprak de gelovigen toe over de reli- kwieëmverering, welke ook in deze tijd een belangrijk element blijft in de ge loofsbeleving. De zeldzame ceremonie werd besloten met een toespraak van mgr. Hanssen over St.-Servatius en zijn werk. Hij vond het zinvol, dat zijn eerste daad als bisschop in Maastricht hem dwong tot een bezinning op deze, zijn oudste voorganger. Het beeld, dat de historie van hem geeft, is immers dat van een harde werker in uitgestrekte gebieden. Hij bereisde het hele toenmalige Europa hij sloeg een brug tussen Oost en West en had de christelijke cultuur te be schermen tegen de dreiging van uit heemse volkeren. Van deze heilige, die een heilige is voor deze tijd, aldus de bisschop, kunnen wij veel leren. Enkele uren later heeft mgr. Hans een de ongeopende pakjes met reis» kwieën geborgen in een eikenhoutte kist, waarin ze zullen bewaard blijven, zolang de restauratie van de beroemde noodkist dat nodig zal maken. Geleer den en vaklieden kunnen nu hun werk beginnen, dat nodig is voor het behoud van een monument, dat enig is om zijn cultuurhistorische en religieuze waarde. Reeds lang deden in Maastricht ge ruchten de ronde als zou de noodkist in ernstige staat van verval zijn. Her haaldelijk schijnt het te zijn voorgeko men, dat tijdens heiligdomsvaarten en processies edelstenen verloren raakten. Op enkele plaatsen is de eikenhouten binnenwand zichtbaar door slijtage van het koperen omhulsel. Dit alles zal wel licht binnenkort worden hersteld. Een commissie van Nederlandse, Duitse en Belgische deskundigen zal uitmaken, welke herstellingen moeten worden verricht en hoeveel de kosten daarvan zullen bedragen. Daarna zo is het plan wordt een actie ondernomen om het nodige geld te vergaren. Dat de burgers van de stad van „Sintervaas" deze actie royaal zullen steunen, daar wordt ten volle op vertrouwd. In zijn Atlas der Nederlandse Be schaving noemt prof. Timmers de nood kist „het hoofdwerk der Romaanse edelsmeedkunst in ons land". Het huis- vormige reliekschrijn werd volgens hem vervaardigd in de Maasstreek tus sen 1170 en 1180. In koper gedreven draagt het de beeltenis van Christus aan de ene, van Sint Servaas aan de andere korte zijde, terwijl de lange zij den versierd zijn met voorstellingen van de twaalf apostelen. De nok is be zet met een sierlijst, waarin kostbare edelstenen zijn gevat. Bijzonder interes sant is het schrijn, omdat het duidelijk illustreert, hoe in de twaalfde eeuw uit het koper-reliëf het vrijstaande beeld is ontwikkeld. „Langzamerhand" - schrijft Timmers - „worden het los tegen de achtergrond geplaatste figuurtjes en het valt op hoe de oudste vrijstaande beel den in hun plooien en vergulding dui delijk metaaldrijfwerk imiteren." tijd nog zijn oorspronkelijke functie vervult en niet gedegradeerd is tot museumstuk, mag gerust zeldzaam ge noemd worden. Daarbij is het des te meer verheugend, dat de noodkist de eeuwen door en ook thans nog het voorwerp is van werkelijk levende de votie. Steeds weer als rampen dreigden namen de Maastrichtenaren hun toe vlucht tot hun heilige voorspreker. Zijn gebeente droegen zij rond door de stra ten van de stad. Zo geschiedde het in den jare 1409, toen de Luikse bisschop oorlog voerde tegen Arensberg en Maastricht werd belegerd. De nood in de stad werd nij pend en de burgers namen hun toe vlucht tot Sint Servaas. Zij besloten eeg boetetocht te houden door alle straten cn daarin de noodkist mee te dragen. Op de dag zelf, dat zij dit deden, werd het beleg opgebroken en kwam een einde aan de grote ellende. Nog vroe ger, rond 1300, sloegen de Valkenbur gers op de vlucht voor de Maastrichtse troepen, toen deze op het slagveld kwa men met in hun midden de kist met het gebeente van hun schutspatroon. Dergelijke voorvallen hebben de stads- Chroniqueurs zorgvuldig opgetekend, tot op de dag van vandaag toe. Zij gewagen van het pestjaar 1509 en van het jaar 1917, toen dr. Poels zijn aanklacht over de ten hemel schreiende woontoestan den in Maastricht uitte. Die aanklacht is bekend gebleven onder de naam „noodkistrede". En ook daarna nog, bij de griep-epidemie van 1918, bij de eco nomische crisis van 1932 en in bange oorlogsjaren knielden de Maastrichte noren biddend neer rond de noodkist. Wanneer de naam is ontstaan, kan niet met zekerheid worden gezegd, maar wel is bekend, dat hij al overoud is. Laakkwartier - 15 25 HW 14 13 LFC 15 22 RKAW 14 12 VFC 14 19 Vriendenschaar 13 9 HBS 16 19 Wassenaar 13 9 VUC 12 15 Blauw-Zwart 14 8 DCV 14 15 Lugdunum 13 4 2e KLAS B Zwijndrecht 13 16 Fluks 13 12 Musschen 12 15 Spartaan '20 12 11 DCL 12 15 HOV 11 10 14 15 Sliedrecht 13 10 Leerdam Sport 12 13 VDL 13 10 Neptunus 12 13 Papen drecht 13 10 3e KLAS A Archipel 13 20 Westlandia 12 10 Postduiven 13 13 HPSV 12 9 Delft 12 17 GSV 12 8 GDA 13 16 Voorburg 13 8 RVC 13 13 Cromvliet 11 7 DHL 10 12 Alphia 10 6 3e KLAS B Celeritas 13 20 Vios 13 12 Roodenburg 13 19 VVP 12 10 Ripperda 15 19 Rijswijk 12 9 TUBB 12 18 Hillegom 13 8 VVSB 12 18 We ster kwartier 13 8 Alphen 15 14 Wilhelmus 14 8 3e KLAS C OVV 14 24 RDM 11 Flakkee 12 13 DHZ 11 9 Leonidas 13 16 DHS 11 9 VOC 12 13 FS V/Pretoria 12 8 Excelsior '20 12 13 Hollandiaan 11 6 Rising Hope 14 12 RKWIK 11 5 3e KLAS D Slikkerveer 12 21 Transvalia 11 9 Overmaas 12 20 Bolnes 10 8 8 ODS 11 15 Lekkerkerk 11 Coal 11 14 CKC 12 8 RCD 11 11 Alblasserdam 10 7 Dindua 12 10 ODI 11 3 4e KLAS A Foreholte 14 20 Warmunda 15 14 Concordia H 15 20 Docos 14 12 THB 15 19 Teijlingen 15 12 Lisse 13 17 ASC 14 8 SJC 14 15 SVLV 15 7 4e KLAS B BEC 10 17 SVDPW 12 9 10 Naaldwijk 12 15 Schiedam 9 Vredenburch 10 14 's-Gravenzande 12 7 Hk v Holland 12 14 Verburch 11 6 Velo 13 14 Hermandad 12 6 Rava 9 10 4e KLAS C Olympja 13 19 Spoorwijk 11 9 Gr Will. II/Vac 11 17 Ammerst. SV 12 9 9 Full Speed 11 14 Hoorn wij ck 12 Oranjcplein 10 13 Zwart-Blauw 11 6 Moordrecht 11 10 Donk 9 9 5 Gouderak 9 4e KLAS D Woerden 11 17 ADS 11 9 DSO 12 17 VEP 11 8 PDK 11 15 Bodegraven 9 5 Oudewater 8 13 Kranenburg 10 5 Maasstraat 11 11 Tonegido 11 S Stolwijk 9 9 4e KLAS E Te Werve 13 16 Quick Steps 9 9 VDS 12 15 Duno 10 8 Lenig en Snel 12 14 St. Volharden fo 8 Boskoop 12 13 Nieuwerkerk 8 7 Schoonhoven 10 12 Haastrecht 10 3 Unio 10 11 4e KLAS P 's-Gravendeel 10 15 DRL S 10 IFC 10 14 DDC 9 8 Martinit 11 12 Strijen 10 7 Satumus 11 12 Poortugaal 11 7 Nieuwenhoorn 11 12 Dilettant 10 3 DRZ 8 10 4e KLAS G Merwede 10 15 EDS 11 9 Geluksvogels 9 14 Hillegersberg 12 9 Dubbeldam 11 13 Heukelum 8 6 Nado/V 12 13 ASW 10 6 Hardinxveld 10 12 SMV 9 4 LMO 10 11 4e KLAS H Hion 12 19 HWD 11 10 Rockanje 12 14 Hillesluis 11 9 PFC 10 13 Hekelingen 9 6 Noorden 12 13 SFC 8 5 DEH 9 12 Siod 10 3 Dirksland 10 10 Res. le divisie A: Ajax 2—Enschede 2 2, Vitesse 2—Go Ahead 2 3—4, AGOVV 2—PEC 2 1—1. Heracles 2—ZFC 2 0—3; B: DFC 2—Rapid JC 2 2—4, Feijenoord 2—ADO 2 2—1, SHS 2— Sparta 2 12. e 2e divisie B; DHC 2—Xerxes 2 1—3. SW 2— ONA 2 4—0, EDO 2—RBC 2 5—3, Dosko 2— Emma 2 10 gestaakt. Amateur voetbal: Res. le klas: Leerdam Sport 2HDVS 3 05, ADO 3—CW 2 2—2. VFC 2—Sparta 3 4—3. Res. 2e klas A: VCS 2—HVV 2 1—1 gest.. LFC 2—ADO 4 0—4, VUC 2—HBS 2 1—0, Quick 2SHS 3 41, Postduiven 2—Celeritas 2 13; B: Lekkerkerk 2—SVV 3 3—2; C: SW 4—DHC 3 2—1. Res. 3e klas A: VVP 2—Archipel 2 4—1, Vios 2—LFC 3 J>1, Wilhelmus 2Westerkwartier 2 25: B: Westerkwartier 3Lisse 2 34, HBS 3 BMT 2 10, Archipel 3Te Werve 2 33; C: Laakkwartier 3—HPSV 2 1—0 gest., HBS 4— HVV 3 1—3, Quick 3—Cromvliet 2 2—3; D: PDK 2—Rava 2 5—3; E: EDS 2—RDM 2 2—1. Flakkee 2—DCL 2 1—1, HDVS 4—Overmaas 3 23, Neptumus 3—Dindua 2 4—2; F: Emma 3 Leerdam Sport 3 10; G: Neptunus 4Mar- tinit 2 21; H: Excelsior '20/3—Hillegersberg 2 3—4. DHS 3—DCV 4 1—5. Hollandlaan 2— DRZ 2 3—2. 2e klas: Excelsior MARC 7—1» SSSQuick Boys I2, 's-Gravenzandse SVKozakken Boys 3—1, Ter Leede—RVVH 4—0. 3e klas A: Groote LindtOmm 13, Scheve rt in gen HSMonster 3—1, Rijnsburgse Boys— NSW 6—2, CapelleZwart Wit '26 2—6, Ex celsior PSportlust '46 42. 3e klas B: AalburgTSB 31. Jodan Boys— CSVD 11» SpijkenisseHBSS 71, Zuidland Zwaluwen 03. 4e klas A: OegstgecstKoudekerk 45, DEVJO—Noordwijk 2—7, RCLr—VWS 2—1, Sem per AltiusRouwkoop 15. 4e klas B: KatwijkJAC 13, Zwammerdam RVC 4—3, TOGR—Spirit 1—2, Unicum—Sport vereniging '35 51. 4e klas C: PPSCDe Zwerver 34, Pelikann —Bolnes 0—3, HeerjansdamASWH 2—3, WE Wieldrecht 31. 4e klas D: Zwaluw se BoysWoudrichem 23, SSC '55Good Luck 35, The GunnersRod* Boys 1—5, Velisotas KMA—Alten a 1—1. Voor de Rotterdamse Schaakbond werd de wedstrijd Unilever IIIvoren Toren II gespeeld. Met de stand 43 werd er af gebroken. De overige partijen worden vrijdag a.s. afgespeeld. Voor de huishoudelijke competitie van de „Ivoren Toren" waren de uitslagen: F. Jacobs—H. Rijnboutt 1—0; J. Nijhuis— L. v. d. Pla.s 10, C. GreeveP. Stigter afg-. P. DekkerG. Beyé 01. Tijdens een plechtigheid in de St.-Servaaskerk te Maastricht is zondagmiddag «oor het eerst smds 1SGS door Z.H. Exc. mgr. dr. A. Hanssen, bisschop van Roermond, de noodkist van St.-Servaas geopend. Op de foto ziet men Z.H. Exc. tHfff, Hanssen, clie na bet opeawt PMayrafr* mm Wufltoffno oatUroieert,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5