Raden van ministers voor liet eerst in vergadering bijeen In West-Duitsland wordt week in week uit zwaar gegokt Nieuw gebouw voor katholieke Reclassering in Amsterdam Ondernemers meer bewust ei «en kracht en vind in «rij id f Weet gij ervaren kantoorjuffrouw ^Iftvenissen van een jong gezin 4 IDEAAL WONEN te LEIDSCHENDAM Kof a-mag a zij n B E RT E LS k Kampioenen Hertog liever! ui lan Moe Euromarkt en Euratom Organisatie wordt op gang gebracht Radetzky verkocht zijn „oude karkas" Ambassadeur van India bood Sanskriet boeken aan Inzegening door de deken Meer begrip gevraagd voor mooie taak 400 bedden voor repatriërenden Maastrichts scbo11^ burgplan goedge'ce V Voorzitter K.v.K. Amersfoort en Omst**6 niet pessimistisch J KAMPIOEN- LIKDOORNS VRAAGT voor kantoor een NSC MAANDAG 27 JANUARI 1958 te t? Genomen besluiten V rijhandelszone Investeringsbank Brussel Europese hoofdstad? Malversatiepogingen Het schandaal Buit geïnvesteerd LANDBOUWPRIJSINDEX IN DECEMBER GESTEGEN Geschenken in Leiden In Apeldoorn Acte van barmhartigheid Nazorg'' hoofdschotel ,\r Dr. Soebandrio ovet DE BESTEDING VAN RUSSISCHE KREDIË V 'v&d BURGEMEESTER MONN1^ DAM EN KATWOUR^j t? ADRIANUS JOHANNIS VERMEULEN MEER DAN EEN MILJOEN TEKORT OP LEEUWARDENS BEGROTING AD VEKXENII F verwijderd met WONDEROLIE autosloperij A. VISSER ZN. door Jörcreh 478. Met Mary, schat; ik heb me wat verlaat, wil jij de aardappelen even opzetten? Met Mary, schat; ik nieuw wat verlaat, wil jÜ pelen even opeten? Zaterdag zijn de ministerraden van de Europese Economische Gemeenschap (Euromarkt) en van de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie (Euratom) voor de eerste maal in vergadering bijeen geweest. De vergadering, die werd ge houden in het Academiepaleis te Brussel had de regeling van de ingewikkelde or ganisaties, die de beide gemeenschappen in beweging moeten bren en ten doel. Een belangrijk punt oP de agend: was voorts de vaststelling van de politiek die de zes landen zullen volgen t.a.v. de door Engeland voorgestelde vrijhandelszone, die zeventien bij de Organisatie voor Europese Samenwerking aangesloten lan den zou moeten omvatten. De bijeenkomst werd bijgewoond door 19 ministers. Ne derland werd vertegenwoordigd door de ministers Hofstra, Luns en Zijlstra. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Larock, die de vergadering open de, begon met op te merken, dat de taken die wij ons hebben gesteld tot nu toe voornamelijk van economische en sociale aard zijn, doch zonder twijfel eens een politiek karakter zullen dragen en op geestelijk gebied een steeds grotere vlucht nemen. Wat wij wensen is immers vooral de vernieuwing van een beschaving, zo zeide hij. De voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap de heer P. Finet. die vervolgens het woord voerde, vestigde er de aandacht op, dat het welslagen of mislukken van de Europese Gemeenschap afhankelijk is van de mate, waarin de door haar op economisch gebied gemaakte vordering- 'gen haar in staat zullen stellen haar so- oia-le doelstellingen te verwezenlijken. Ook de Hoge Autoriteit heeft zich bij de actie, die zij thans sedert vijf jaar voert, steeds door menselijke overwegingen la ten leiden. Tenslotte verklaarde Finet dat de Hoge Autoriteit bereid is de nieuwe instellingen alle mogelijke hulp te verle nen. De voorzitter van'de E.E.G. Walter Hallstein, verklaarde vervolgens in een rede, dat „de wezenlijke betekenis van ons werk en de zekerste rechtvaardiging ervan blijken uit de omstandigheid dat de Europese organisaties geen doel op zichzelf zijn doch elementen in een evolue rend proces naar een politiek verenigd Europa". Zaterdag hebben de ministers, na een lunch die hun door koning Boudewijn in het paleis van Brussel was aangeboden, nog vier uren vergaderd. Na afloop van de bijeenkomst heeft mi nister Larock aan de pers medegedeeld, dat de raden van ministers, zaterdag al lereerst het rapport hebben goedgekeurd dat hun was aangeboden door de -oorzit- te-r van het Brusselse interimcomité, ba ron Snoy et d' Oppuers, betreffende de door dit comité uitgevoerde werkzaamhe den. Zoals bekend werd aan dit interim comité op 25 maart 1957 door de minis ters van buitenlandse zaken te Rome op gedragen de lopende interna .onale onder handelingen te coördineren. Met betrekking tot de gemeenschappe lijke houding die door de zes landen in het Europese agentschap voor kernener gie zal worden aangenomen, werd beslo ten dat d e vertegenwoordigers der zes Wie de Radetzky-mars niet kent,heeft toch wel eens ooit de naam Radetz ky horen noemen, enkele generaties geleden was die naam zelfs ten onzent ge meengoed. al is van ons dan lang be weerd, dat we niets van „Das Militar" moesten hebben. Nog heden ten dage zijn er romans over hem geschreven en er is zelfs een film aan hem gewijd Grote vechtjassen blij ven nu eenmaal lang in de volksmemorie voortleven en een zekere aantrekkings kracht uitoefenen op velen. Ja, lezer, we hebben het hier even over de fameuze maarschalk Radetzky. de grootste legeraanvoerder, waarover kei zer Franz Joseph beschi':te, de man, die Noord-Italië zo lang mogelijk onder de duim heeft gehouden, als een soort win gewest voor Oostenrijk-Hongarije. Het is deze maand honderd jaar geleden dat hij te Milaan stierf, waar hij vele ja ren lang als een ongekroonde koning ge heerst had. Deze vechtjas, die alles heeft gedaan, om de éénwording vap Italië te voorkomen en lachte om de nationalisti sche strevingen der Italianen, bleef in Ita lië wonen, toen hij gepensioneerd was. Ie dereen dacht, dat hij het liefst in de scha duw van de Sint-Stefanstoren, dichtbij zijn geliefde keizer zijn odium cum dignitate zou gaan genieten, maar hij bleef onder de schutse van Milaans Madonnina wonen het kleine, gouden beeld op de grote mar meren dom. „Papa Radetzky" noemden zijn solda ten hem. Hij commandeerde in Italië een leger van honderdduizend man. Volgens de gewoonte van, die tijd had hij er ook het financiële beheer over. Hij was volstrekt eerlijk, maar had geen begrip van de waarde van het geld en kwam niet alleen voor zijn leger, maar ook voor zichzelf altijd te kort. Van de bureaucraten, die hem wel eens op de vingers tikten, moest hij niets heb ben. Rekening en verantwoording legde hij nooit af. In dit opzicht volgde hij het voor beeld van een andere beroemde generaal va,n Franz Joseph. Toen deze eens geprest werd, op te geven, hoe hij 'n miljoen kro nen besteed had. schreef hij onder de amb telijke missive: „Een miljoen ontvangen een miljoen uitgegeven voor fortificaties. Wie het niet gelooft, is een ezel." De hoge ambtenaar, aan wie de brief aldus was teruggezonden, snelde veront waardigd naar de keizer. Deze las de sol dateske rekening en verantwoording, glimlachte en schreef er onder: „Ik geloof het, Franz Joseph.Deze op zo merk waardige wijze geparafeerde rskenin-' be rust nog in de Weense staatsarchieven. Radetzky op zijn beurt schreef in 1848 aan de keizer: „Majesteit, ik heb meer schulden dan haren. Als ik Oostenrijk hel pen moet. dan moet Oostenrijk mii hel pen." Het gebeurde, maar later werd Radetzky, omdat de schatkist zijn bodem liet zien, toch min of meer onder curatele gesteld. Toen kwam hij er toe. zijn lichaam te verkopen. Dat ging zó. Een zekere Parg- frleder, een man. die schatten had ver diend met leveranties aan het Oostenrijk se leger in Italië, wilde zijn naam beroemd maken, door bij Wenen een soort helden kerkhof te stichten. Daar zouden alle gro te legeraanvoerders bijgezet worden. Als het hem lukte Radetzky om zo te zeggen er voor te reserveren zou zijn droom werkelijkheid worden. Hij betaal de al diens schulden die in de honderdui zenden liepen, onder voorwaarde, dat zijn lichaam ter beschikking van Pargfrieder zou worden gesteld. Radetzky accepteer de deze voorwaarde en stierf, zonder wan hopige schuldeisers achter te laten. „Je mag mijn oude karkas hebben", had hij lachend gezegd. Wat er van over mocht zijn gebleven, rust nog steeds in het open luchtmausoleum van Wetzdorf bij Wenen, Pargfrieders schepping.. regeringen en van de Europese commis sie regelmatig met elkaar overleg zullen Plegen ten aanzien van de coördinatie van hun optreden in genoemd agentschap. De raden hebben eveneens de kwestie van de.deelneming' van de commissie der E.E.G. aan de werkzaamheden voor de in stelling van een vrijhandelszone bestu deerd. Bij deze gelegenheid werd eraan herinnerd dat bij de oprichting van het intergouvernementele comité van de O.E.E.S. de deelneming van d: E.E.G. ,aan dit comité was voorzien. Nu de com missie van de E.G.G. geinstalleerd is zal deze dus actief deelnemen aan alle be sprekingen die de zes over de vrijhan delszone zullen voeren. Aar de bijeen komst. die het intergouvernementele co mité op 16 februari opnieuw in'Parijs zal houden onder voorzitterschap van de heer Maudling zal de commissie der E.E.G. dus met een vertegenwoordiger deelne men. In het algemeen is bij de besprekingen wel gebleken, zo deelde minister Larock nog mede. dat de ministers der zes lan den van oordeel zijn dat de onderhande lingen over een vrijhandelszone de snelle verwezenlijking van de Europese markt, zoals die in de verdragen van Rome is voorzien niet ongunstig mogen beinvloe- den. De raden hebben ook besloten, dat de regeringen een eerste voorschot zullen geven teneinde het functioneren der nieu we Europese instellingen gedurende drie maanden te verzekeren. Na afloop van deze periode zullen de commissies in staaf zijn de raden van ministers nauw keurige voorstellen te doen voor de be groting. Tenslp'tte zijn de raden van ministers overeengekomen, een werkgroep in het leven te roepen, bestaande uit vertegen woordigers der lidstaten en uit beide commissies, welke het probleem zal moe ten bestuderen van een >venwichtige ver tegenwoordiging van alle categorieën van het economische en sociale leven in het bij het verdrag voorziene economische en so ciale comité. Op 25 februari zal een nieuwe vergade ring van de ministers worden gehouden. De regeringen is verzocht zo spoedig mogelijk hun permanente vertegenwoordi gers van de ministers aan te wijzen. Het is bekend, dat België als zodanig de voor zitter van het interimcomité Baron Snoy et d' Oppuers heeft aangewezen, Neder land dr. Linthorst Homan en Italië de heer Cattani. Na de hervatting der werkzaamheden zaterdagmiddag van de raad van ministers van de E.E.G. en Euratom, hebben de ministers van financiën der zes landen, die de raad van gouverneurs van de Europese Investeringsbank vormen, hun eerste bijeenkomst gehouden onder voor zitterschap van de Belgische minister van financiën, Liebaerj. In zijn openingsrede herinnerde minis ter Liebaert eraan, dat de Europese in vesteringsbank, die een kapitaal heeft van 1 miljard projecten zal moeten finan cieren die ten doel hebben bij te dragen tot de opbouw der minder ontwikkelde gebieden, de modernisering der enderne mingen en de schepping van nieuwe pro- duktiemiddelen die door de geleidelijke verwezenlijking van de Europese markt noodzakelijk zullen blijken. De investe ringsbank zal tevens tot taak hebben, ge meenschappelijke investeringsobjecten te .financieren zoals de aanleg van spoorwe gen. autosnelwegen en kanalen. Na de eerste vergadering van de" raad van gouverneurs der Europese Investe ringsbank heeft voorzitter Liebaert de sa menstelling van de beheersraad bekendge maakt. Voor Nederland heeft hierin zit ting mr.' L. de Block, plaatsvervangend thesaurier-generaal van het departement van financiën. Zijn plaatsvervar :er zal mr. S. Boomstra, de directeur van het buitenlandse betalingsverkeer, zijn. Er hebben drie Westduitsers, drie Fransen, drie Italianen, een Belg, een Nederlander en een Luxemburger zitting in de beheers, raad. De besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de E.E.G. die zaterdag in Brussel zijn gehouden, hebben ertoe eleid dat de kan sen van Brussel om tot „Europese" hoofd stad van de gemeenschappelijke Europe se markt, de Euratom en de E.G.K.S. ge kozen te worden, zijn toegenomen, zo wordt nog vernomen. Van confe -entiezijde is meegedeeld dat de Westduitsers duide lijk te kennen hebben gegeven dat zjj aan Brussel boven Parijs de voorkeur ge ven. Bonn, januari (Van onze correspondent) Ongeveer 8 miljoen inwoners van West- Duitsland betalen week in week uit te zamen 16 tot 17 miljoen mark inzetgeld aan het „Deutschen Lottoblock", dat de regionale gokmaatschappijen verenigt Wie erin slaagt, om uit 49 getallen die zes te raden, die onder officieel toezicht dooi kinderen uit een trommel worden getrok ken. heeft het goede vooruitzicht 500.000 markt te winnen. (Vroeger, voordat de winsten beperkt werden, waren "er verschillende „gokko- ntelgen", die 1% miljoen mark konden op strijken). Slechts im uitzonderingsgeva1- len. indien meer dan drie deelnemers de zes getallen goed hebben geraden, wordt de Drijs kleiner, maar is zelden lager dan 300.000 mark. Theoretisch zijn er bij 49 getallen 14 miljoen mogelijkhe den om de juiste zes te raden en eeti speler, die elke week inzet, heeft dus het vooruitzicht in 150.000 jaar een keer goed te raden. Maar de gokkers geven niet om zulke theorieën. Zij blijven ge fascineerd door de 500.000 mark. „Men ziet toch", zo zeggen ze „dat het toeval het grote geluk beschermt Waarom zou hef mij niet gunstig gezind zijn?". Bo vendien verminderen de theoretische mo gelijkheden sterk met elke. naast de hoofdprijs, volgende Prijs (b.v. 5 goede cijfers levert 2.00010.000 mark op. 4 goede cijfens 40150 mark) zodat de winstkansen stijgen. Naar het schijnt kan niets de hoop op een grote prijs die mogelijkheden schept voor een gerieflijk en aangenaam leven, uitroeien. Daarom is het niet ver wonderlijk. dat nog steeds miljoenen mensen zich overgeven aan het gokspel en de wekelijkse Inzet spoedig de 20 miljoen mark zal hebben bereikt. Natuurlijk zijn er lieden, die het alsmaar alsmaar achterwege blijvend geluk mei zekere manipulaties sneller naar zich toe willen halen. Maar dat is zoals blijkt uit de honderden gevallen waarbij de strafrechter aan te pas is moeten kom ;n niet erg aan te bevelen. Over het alge meen zijn de veiligheidsmaatregelen, die de maatschappijen hebben getroffen vol doende om de pogingen van enkelingen om de zaak te bedriegen, bij tijds te ont dekken en te verijdelen, vooral omdat ze in de meeste gevallen erg onhandig wor den uitgevoerd. Nu ig er echter een schandaal ontdekt. Bij het regionale gokbureau in Koblenz zijn gewiekste jongens er in geslaagd een half jaar lang alle controle te omzeilen en zich door middel van achteraf binnen gesmokkelde gokbriefjes met 6 juiste cij fers, in totaal 2,2 miljoen mark op te strij ken. Tot nu toe heeft de criminele politie 11 mannen en vrouwen in hechtenis geno men, die als daders en helpers bij de zaak betrokken zijn. Twee employé's van de gokmaatschappij zijn de eigenlijke daders van het bedrog. Zij vulden de briefjes is. voorzagen ze van de nodige controle stroken en stopten deze tussen de andeie briefjes. Natuurlijk konden de bedienden niet hun eigen naam gebruiken. Dat zou te opvallend zijn geweest. Ze wierven daarom „belanghebbenden" aan uit ver schillende-plaatsen en kwamen met nen overeen dat zij in de winst zouden de.en Een van de hoofdschuldigen, een juwelier uit Koblenz, werd tijdens het onderzoek van de affaire door een ernstige beroerte getroffen. Het is mogelijk, dat bij het verdere on derzoek een nog hoger bedrag aan het licht komt. dan boven is vermeld. Hei bijeen gestolen geld werd door de bende voor het grootste deel In kapitaalsgoede ren -geïnvesteerd, zoals huizen, grand, auto's waardevolle kunstvoorwerpen, bril janten en haar goud. Dat alles Is door de officier van justitie tezamen met hoge bankrekeningen in beslag genomen, zo-lat. de uiteindelijke schade voor de maat schappij zeer beperkt zal blijven. Daartegenover moet de gokmaatschap pij alle prijsverdelingen, die door bedrog werden beïnvloed, opnieuw doen plaats vinden want de valse briefjes zijn er oorzaak van, dat het aandeel in de winst van de rechtmatige winnaars in een be paald geval zelfs met 500.000 mark we:d verminderd. Zo zal dus de een of andere winnaar onverwacht nog met enkele bon- de dduizendjes worden verrast. De pers grijpt de gelegenheid aan om de gokmaatschappij van grote slordigheid te beschuldigen. Maar dat alles zal a.e' verhinderen dat er verder wordt gegokt. Volgens het C. B. S. bedroeg het alge meen landbouwprijsindexcijfer (basis 1949-1950—1952-1953 - 100) in december 108 tegen 106 in november en 114 in de cember 1956. Het groepsindexcijfer voor de akker- bouwprodukten onderging een lichte stij ging nl. van 106 tot 107; ten opzichte van december van het voorafgaande jaar (108) ligt het 1 punt lager. Het groepsindexcijfer voor de veehou- derijprodukten liep onder invloed van de hogere prijzen van rundvlees, var kensvlees en eieren, op van 106 tot 108. In vergelijking met december 1956 (116) is het met 8 punten gedaald. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef evenals voor de vo rige drie maanden ongewijzigd op 130; ten opzichte van december van het voor afgaande jaar is het 6 punten hoger. (Van onze correspondent) LEIDEN, 25 januari. De ambassadeur van India, de heer John A. Thivy, heeft zaterdagmorgen in het Kern-instituut van de Leidst. univer siteit namens zijn regering vierhonderd boeken, geschreven in het Sanskiet. aangeboden. Dit kostbare geschenk werd namens het Instituut aanvaard door de voorzitter van het Kern-instituut, prof. dr. F. D. K. Bosch, die er zijn spijt over uitsprak, dat een der oprichters van het instituut, prof. Vogel door een ongeluk verhinderd was de boekenschat te aan vaarden. Om elf uur 's morgens werden de am bassadeur van India, diens gevolg, vele Leidse hoogleraren en deputaties van an dere universiteiten door prof. Bosch be groet. In zijn kort welkomswoord herin nerde prof. Bosch eraan, dat een van de eerste leerstoelen, die in Leiden werd op gericht, die voor de Orienta 1 istische we tenschappen was, zodat de Leidse univer siteit op dat gebied al een geschiedenis van eeuwen schrijft. Do ambassadeur van India zei in zijn overdrachtsrede, dat het wetenschappelijk werk, in Nederland aan de Orient gewijd, tot vele voer India verrassende ontdek kingen heeft geleid. De Nederlandse ge leerden staan, aldus de ambassadeur, in India in hoog aanzien en deze faam is reeds in de zeventiende eeuw gevestigd, toen de eerste Nederlandse wetenschaps vorsers in India aankwamen en daar meteen de landstaal konden spreken. „De rol, die wij in de wereld van thans spelen", zo sprak de ambassadeur, wordt door velen niet begrepen, maar zij vindt haar basis in onze geschiede nis en onze cultuur. Het karakter van In dia. dat in de wetenschap tot uiting komt, is gericht op onafhankelijkheid en dit'doel bepaalt ook de houding van India in da twintigste eeuw". (Van onze correspondent). Een oprèep van de V.V.V. te Apeldoorn om voor de daarvoor geldende tarieven de huizen open te stellen voor de uit In donesië repatriërende Nederlanders, is niet zonder succes gebleven. Ongeveer 400 bedden werden ter beschikking1 ge steld, met name door de particuliere pen sionhouders. Van de 1200 gezinnen die in Gelderland moeten geplaatst worden, zullen er 120 naar Apeldoorn komen. Een en ander wordt verder door de Dienst Sociale Za ken geregeld. Het probleem, waarmee verschillende toeristengemeenten zitten, namelijk dat zij kans lopen komende zomer een tekort te hebben aan bedcapaciteit, speelt te Apeldoorn niet. Apeldoorn houdt voor zijn vakantiegasten altijd nog 7000 bedden over. Antwoordend op de vraag, waarom de regering in de Indonesisch-Russische overeenkomst inzake economische en technische samenwerking had ingestemd met samenwerking op het gebied van het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden, zeide Soebandrio, dat Indone sië zal deelnemen aan elke organisa tie voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Dit zou echter afhangen van de grootte der contributie die voor toetreding verschuldigd is. (Van onze Amsterdamse redactie) Deken mgr. G. P. J. van de* Burg van Amsterdam heeft gistermiddag het nieu we gebouw van de hoofdstedelijke afde ling van de Kath. Reclasseringsverenigine op de Keizersgracht 153 plechtig ingeze gend en geopend o.m. in tegenwoordig heid van de voorzitter van het hoofd bestuur uit Den Bosch, prof. mr. D. van Eek. De vereniging was in huisvestings nood komen te verkeren, toen het Inter parochieel Sociaal-Charitatief Centrum waarbij zij tot voor kort onderdak vond, verhuisde naar het Singel. Het zag er even naar uit, dat de Kath. Reclassering op straat zou komen te staan, maar een pamflet naar alle kath. instellingen bracht onder de vele reacties een aanbod van de K.R.O. voor kantoorruimte in haar pand. Met behulp van het Centraal Bureau uit Den Bosch heeft men de bovenste verr dieping tot een modern bureau weten in te richten met twee lokalen en twee spreekkamertjes. Do verhuizing naar het centrum van ne stad, in de buurt van „Justitie". ..So ciale zaken", de „Raad voor de Kinder bescherming" e.d. wil de vereniging, die in mei haar 40-jarig bestaan viert, aan pakken als een startpunt voor hernieuw de bloei. Er zal een nauwere samenwer king opgebouwd worden met dekatholie ke psyohiatres en de kath. geestelijke volksgezondheid, maar voor allee zal de uitbreiding van het aantal vrijwilligers thans 150 -en hun vorming tot goe de reclasseerders de aandacht vragen. Het reclasseringswerk ontwikkelt zich in ster ke mate en de overheid stelt terecht ho ge eisen aan dft verantwoordelijke werk Katholiek Amsterdam wil ook op dit ter rein .de bus niet missen"! Het bestuur van de vereniging is van mening, dat er vooral bij het katholieke volksdeel nog geen goed begrip en de juiste sympathie bestaat voor haar diep- sociaal werk, dat namens de gehele kath gemeenschap ten behoeve van gederailleer den gedaan wordt: hulp en bijstand verlenen aan die geloofsgenoten., die een strafbaar feit pleegden Het is een gees telijke aktie van barmhartigheid, door Christus zelf aangeprezen als „de gevan genen bezoeken" De werkzaamheden bestaan uit twee onderscheiden taken: voorlichting en na zorg. Dat betekent wat de voorlichting betreft het uitbrengen aan de rechter lijke macht van rapporten omtrent de sociale omstandigheden on de zgn hec- stelmogelrikheden van de in staat van be schuldiging gestelde persoon en het maken van een conclusie omtrent de maatregel of straf welke uit reclasse- ringsoogpunt wenselijk wo-dt geacht. Twee beroepsambtenaren houden zich met deze arbeid bezig. Zij brachten vo rig jaar 274 rapporten uit. terwijl ze mo menteel nog met 21 bezig zijn en er reeds 19 nieuwe aanvragen zijn binnengekomen. De nazorg is het eigenlijke reclasse ringswerk en bestaat nit de hulp en steun aan de gevangenen, aan ontslagen ge vangenen en aan de voorwaardelijk ver oordeelden. De vereniging beschikt over twee ervaren celbezoekers en werkt goed samen met de twee gevangenisaalmoe zeniers. Nauw verband hiermee is de zgn „eerste hulp" aan achtergebleven gezinnen de jongste loot aan de stam, waarvan vorig jaar al 18 gevallen mochten pro fiteren. Aan ontslagenen wordt hulp ge geven als zij zich vrijwillig aanmelden meestal zijn dat er 60 tot 70 per jaar. trische gevallen en de alcoholisten. Voor hen moet de therapie ook op levensbe schouwelijke basis gefundeerd worden. Thans worden de kath. psychiatrische gevallen in handen gegeven van een neu trale vereniging, welke van deze reclas- seringsgevallen af wil. Een eigen consul tatiebureau van de Kath. Reclasserings- vereniging zou hier uitkomst bieden. Voor de alcoholisten ligt het probleem wat moeilijker, omdat voor hen de bu reaus arrondisementsgewijs door de over heid opgericht worden, doch wellicht is hieraan nog wel iets tc doen. (Van onze corresponden"^^,(ti Het gemeentebestuur van heeft bericht ontvangen, dat ^e' e<' sluit tot beschikbaarselling r v/i - kredieten tot een bedrag van J voor voltooiing van de eerst® schouwburgverbouwing, door de Staten van Limburg en flu"' minister van Volkshuisvesting e" nijverheid is goedgekeurd. Omtrent de hervatting van Vj i("f dat kort geleden werd stil Se,eë thans overleg gepleegd tuss®a meentebestuur van Maastricht drijf van openbare werken tricht, de stadsarchitect en de aannemer. In ieder geval aa' spoedig worden hervat. De hoofdschotel van de „nazorg" wordt gevormd door de steun aan voorwaarde lijk veroordeelden en voorwaardelijk m- vrijheidgestelden. Drie beroepskrachten helpen deze gederailleerden om op het rechte pad te blijven. Vorig jaar ver zorgden ze 475 gevallen .terwijl er mo menteel rond 450 personen in dit sta dium geholpen worden. Als ideaal voor de naaste toekomst ziet de vereniging: de opbouw van een eigen hulporganisatie voor de psychia- De heer H. van Galen Last, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amersfoort en omstreken, heeft in zijn gisteren voor de kamer ge houden nieuwjaarsrede de conclusie ge trokken, dat 1957 zowel voor industrie- handel als ambacht in het werkgebied van de kamer een goed jaar is geweest met dooreen genomen hogere omzetten, bi sommige bedrijven verliep deze gunstige ontwikkeling in het vierde kwartaal iets trager. Toch liggen ook daar de produktie- en verkoopcijfers in genoemde periode zo niet hoger, dan toch minstens gelijk aan die in de overeenkomstige maanden van 1956. Werkelijk merkbaar in die periode was de bestedingsbeperking voornamelijk in aannemingsbedrijven en bromfietsfabrie- ken. Slechts van deze beide groepen wor den ontslagen van werknemers gemeld, verband houdende met werkverminde- rin-g. In de andere bedrijven komt de minder schaarse arbeidsmarkt als een ver. ademing, die eindelijk gelegenheid geeft tot enige selectie, tot het verkrijgen van meer geschikte personeelsleden, met wier medewerking een doeltreffende produktie dubbel noodzakelijk onder de huidige omstandigheden kan worden verwerke lijkt. De ontslagen .treffen dientengevolge in hoofdzaak het ongeschoolde personeel, naar kwalitatieve arbeidskrachten blijft een vraag bestaan. Het verloop op de ar beidsmarkt geeft geen verontrpstend beeld. Waren er namelijk in het gewest Amersfoort in 1956 gemiddeld per maand 97 mannen werkloos, in 1957 was dit getal 163. Weliswaar dus aanmerkelijk hoger dan in 1956, doch lager dan in 1955 en de daaraan voorafgaande zes jaren. In het gewesl Soest, hetwelk behalve de gemeen, te Soest ook Baam en Eemnes omvat, waren deze cijfers respectievelijk 88 en 125. Het aantal per 1 januari 1957 in het district Amersfoort ingeschreven manne lijke werklozen was 140, per 31 december 1955 was dit 400, of wel anderhalf procent van de mannelijke beroepsbevolking. Het landelijke percentage ligt op 3,2 procent. Voor het gewest Soest waren deze cijfers 120 en 287. Het werkloosheidspercentage vrouwen tegenover de totale bevolking van het gewest Amersfoort was per 31 de cember jl. 0,55 procent. Beluistert men, aldus de heer Van Galen Last, de meeste toekomstverwachtingen bij de industrie, dan wordt vooral in de chemische en ook bij enkele bedrijven in de metaalverwerkende industrie- in het algemeen rekening gehouden met een zeker in de eerste helft van het jaar tamelijk of sterk verminderde vraag op de binnenlandse markt. Verscheidene be drijven rekenen desondanks door het op de markt brengen van nieuwe, verbeter de, nog meer op de behoefte van het pu bliek afgestemde produkten, op een niet noemenswaardig teruglopen van de omzet hele jaar gerekend. Omzettoenemingen worden voornamelijk op de buite" markt verwacht. (i De voorzitter zei de indruk K^ii dat de ondernemers zich hun e,fef^e<J en vindingrijkheid meer bewus*?e|ijk zijn en hun eigen verantwoo' fo'a beseffend, zich met een zeker siasme aangorden tot de strijd 0 beperkingen ten spijt zich te j,tjp het smeden van wapenen, di® .g' driifsvoerjng voor de kamp v J ficiency, modernisering enzoV" g! Tot het bereiken van een z mogelijke bedrijfsvoering zulleILerS ondernemers ook de werkne»fyjfg aandeel moeten bijdragen. De tuatie op de arbeidsmarkt, die (i" gelegenheid biedt tot het aantreft v.i bekwaam personeel met gevoel v L; antwoordelijkheid en het inzie";' a\e'jU de leeftijd in hoofdzaak het 1°° .0t bepalen doch hetgeen er voor wordt gebracht, zal hierop zeker stige invloed uitoefenen. sP*// Toch wordt het betreurd, aldh® dat de sociale maatregelen te P" t P'V lijk zijn. In de overtuiging dat, f? j9pd land als voorbeeld, er voor inste ,ji; zijn bevolking met een andere 1 y van bovenaf een betere toekom®1 0i weggelegd, besloot de heer vaa Last zijn rede. De Indonesische minister vaI!ft landse zaken dr. Soebandrio h® i|il ren in het parlement verklaa'U joj Russische krediet- van 100 of1 besteed zou worden voor he' pr",»' van de veelvuldige binnenlands men, waaronder het acute 'e gf i scheepsrulmte. ,0of De minister betoogde, dat de ,j - der Islamietieche leden geuite v saaP,l{; door aanvaarding van het lenin®0c®"'y 1 de Sovjet-Unie uitgebreide c IjV i zou krijgen voor het winnen nesiës natuurlijke rijkdommen j,e grond" is. De Russische techn^e»! Jp pertg zal alleen enige vrijheid um eefl S laten voor exploitaties gedurende DAFlrt/J DA1»1 Arl/i tTon (JuJ/JnlHV V3 perkte periode van duidelijk vf - projecten. Hij voegde hieraan t0 j^t voornaamste grondslagen voor bruiken van de Russische lenin»;- Ut zijn aan die, welke zijn ontwo;^ het kredietaanbod aan Indones1 Eximbank. ,y noemd tot burgemeester der -k# Monnikendam en Katwoude, de\$ Bij K. B. is ingaande 15 il, I tot burgemeester der - kendam en Katwoude, 1 Groot, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester dewormer. Op 26 januari 1958 is, na voorzien te zijn "van de Ge nademiddelen onzer Moeder, de H. Kerk, nog onver wacht overleden, onze dierbare Zwager, Oom en Be- huwdoom in de leeftijd van 74 jaar. Uit aller naam: C. en G. VERMEULEN Schipluiden, 26 januari 1958 Keen en Burgweg 18 De gezongen H. Mis van Requiem zal aan God worden opgedragen op woensdag 29 januari a.s. in de parochie kerk van de H. Jacobus te Schipluiden te 9 uur, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Rozenkrans bidden aan het sterfhuis des avonds te 8 uur. Enige en algemene kennisgeving SUS-Trekkingslijsten f 0.25. UITSLUITEND: giro: 4028 SUS ROTTERDAM (Van onze correspondent) Het tekort op de gewone dienst van de gemeentebegroting van Leeuwarden voor 1958 bedraagt 1.031.395. B. en W. van de Friese hoofdstad brengen bij het aan bieden van deze begroting hun grote z-org over dit belangrijke tekort tot uiting. Zij menen, dat het geen twijfel zal lijden, dat verschillende urgente werken, met de uitvoering waarvan reeds in 1957 begon nen was. of anders dit jaar begonnen zou zijn, naar de toekomst zullen moeten wor den verschoven. Het totale tekort op de meentebegroting kan slechts worden ge dekt door een hogere uitkering uit net ge meentefonds, maar B. en W. van Leeu warden menen, dat het waarschijnlijk is, dat een deel van het voor dit jaar ge raamde tekort moet worden gedekt uit de algemene reserve, die thans een be drag van ongeveer 900.000 omvat Moderne middenstandswonin gen aan de De Ruyterstraat en fraaie 4- en 5-kamerfIats aan de WILLEM PIJPERLAAN aangeboden. Gunstige ligging Vlakbij Voorburg. VESTIGING VRIJ. Eigen geld v.a. f 2150.—; maandel. betaling v.a. f 134.—. Inl. alle werkd. van 316.30 liur in de directieketen op beide bouwwerken en bij fa. Dekker Zn., Dina Appeldoornstr. 17, Amsterdam, tel. 020—799962. hoe groot een nachte gaal ts? Niet langer dan 10 cm. en toch hebben wij hier met een weergaloze zanger te doen. Zo ook is het nuttig effect van een kleine Weg met onhandige Uk- doorartngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplek- ken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van L 1.35 bespaart U veel ellende. esterj^y Gewend zelfstandig haar werkzaamheden te verrichten en leiding te geven. Schriftelijke sollicitatie met opgave van leeftijd en ervaring aan boven genoemde firma, DAM 9, SCHIEDAM. ROTTERDAM >•-' vraagt te koop sloopauto's en lopende auto's zowel luxe als vracht bij voorkeur van 1945 tot 1958 Grote sortering onderdelen van vele merken personen- en vrachtauto's Nederlands grootst gesorteerde sloperij ALLEEN GEVESTIGD: Terbregseweg 262, Tel. 01800-138647 na 18 uU Personeel gevraagd GJevraagd; meisjes cn vrouwen voor alle afdelingen. Goede socia le verzorging. Aantrekkelijk loon Aanmelden: N.V. Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman. (waarin opgenomen Wassefij Dc Pauw), Stadhouderslaan 13, Schiedam. Handel en Bedrijf Hoest? Keelpijn? Nattermann's Bronchicum Elixir helpt, lost taai slijm op, neemt de prikkel weg. Flacon 2.-, bij elke dro gist.- Voor pasfoto's naar K. van Vuu- ren, Hoogstraat 106, Schiedam. In 1 dag gereed. Schelltngs. Voet- en Schoenspecia list. Pedicure-inrichting St-Iddui- n&straat 27. Tel, 65808. 57. Als zij haar vader ingevet en opgesierd heeft en hij net en keurig uit zijn woning treedt is alles voor d'ontvangst gereed. Hij za] nu maar doen, of hij blij is, ofschoon hij vol van razernij is. Verzameld is de kring der stam! Hij treedt naar voren! En ja, dan groet hij heer hertog Lieverlui, klaarblijkelijk in een goede bui. Kijk aan, roept die, dat noem ik aar:.ig. Het hoofd zélf! Welkonal Vlot zeg, vaardig! Ja grijnst het boze opperh00 ik ben wel aardig, 't Zij geloQl Intussen kijkt hij, dol van zm> -■ elib naar Lievers kroon. Ha, slaagt h Jgp, die kroon te pakken straks te dan zal heer Liever eeuwig zwijs

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8