NU is het de tijd van de WARE SPORTVISSERS! Moeilijkheden in Indonesië voor koffiehandel niet zo belangrijk Tubbergen tegen „overmaatse bruiloften HEEFT GOD NOG EEN PLAATS IN 'T MODERNE LEVENSBESEF? Uit al ie VIJFDE COLONNE IN AMERIKA In de winter op de voorn De „naobers" aan banden Markttechnisch was 1957 niet erg gunstig Bouw van IJ-tunnel wordt verder voorbereid Verhelderend gesprek op hoog niveau Hotelprijzen tijdens rle komende EPO-'58 Hillary en Fnclis samen naar depot 700 Massaal zomervervoer naar Zandvoort V B MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 PAGINA 5 In Muiden Binnenkort nieuws over onder handelingen met Rijk Van 24 maart t.m2 april HUISHOUDBEURS IN DE R. A. I. 30.000 ton vanaf steigers en muren Sport genoeg A «ÈSi, de hengelaars zitten er veelal lui bij A i i Gods afwezigheid een ander slag Is God een projectie? Vooruitzichten Aan het eind van een jaar met zovele moeilijkheden en met teruglopende msu-K- ten is uiteraard ieders aandacht gericht op het jaar wat komen gaat. Wat is daar redelijkerwijs van te verwachten. Ernstige schade door Euromarkt LUTHERSE KERK IN HONGARIJE RIJDENDE SNELHEIDSMETER NOG STEEDS OP REIS Nu in centrum van het land BRAND BIJ UTRECHTSE KOLENHANDELAAR Woning ging geheel verloren In Utrecht is zondagavond de wo ning van de kolenhandelaar D. Wester aan de Liesbosweg geheel uitgebrand. De bewoners van het huis waren in de schouwburg, toen 4buren rookontwik keling waarnamen en de brandweer waarschuwden. Deze pakte het vuur met acht stralen aan, maar de woning brandde uit en van de inboedel kon slechts een klein gedeelte worden be houden. De voorraad kolen achter het huis ging niet verloren, doordat de kolen bergen werden nat gehouden. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een lek in het rookkanaal. Verzekering dekt de schade. UITGEBROKEN INBREKER WEER VAST Reeks van inbraken onderweg B. en W. richtten zich tot N. S. en N. Z. H- V. M. Dublin Opnieuw voeren, hielp evenmin als een ander stekje zoeken Het was uit, afgelo pen, fini! Sinds we domicilie gekozen hebben in Amsterdam zoals dat bij de Burgerlij ke Stand heet is het Voornse Kanaal wel een beetje erg ver weg en we betreu ren dat hevig. Want we hebben altijd een sterke voorkeur voor dat kanaal gehad, als het ging om op voorn te vissen met de vaste hengel. Ju hoorden we dezer dagen, dat de I voorn het zo opperbest doet in de Vecht bij Muiden. En ijlings maakten we een a&praak met de heer Buitenweg, die daar een hele vloot visboten heeft liggen. Jam mer genoeg kwam de sneeuw er tussen en ging het feest niet door. Maar vandaag is het, weer bést en als het zo blijft, kunt u ons zaterdag in Muiden vinden U moest het toch ook eens proberen! 1 Met de kou valt het wel mee en een flin ke thermosfles hete koffie doet wonde ren Voor de Nederlandse koffiehandel in het algemeen is de nieuwe situatie in In donesië niet zo erg belangrijk. De invoer van Indonesische koffie is slechts ca 10 pet van het totaal en een groot deel hier van komt dan nog uit Singapore, aldus staat te lezen in het jaaroverzicht 1957 van de Vereeniging voor den Koffiehan del. Wel zal men er rekening mee moe ten honden, dat èn kwaliteit èn kwanti teit van de directe export uit Indonesië er niet op vooruit zullen gaan. Ook voor de transitohandel in deze soorten is de ontwikkeling niet gunstig. In het verslag wordt o.m. gezegd, dat (Van onze Amsterdamse redactie) De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de IJ-tunnel vinden geregeld voortgang. Daarnaast wordt een grote hoeveelheid ontwerp-arbeid ver richt ten behoeve van het overleg met de Rijkswaterstaat. Dit overleg verloopt thans zodanig, dat er reden is te ver wachten dat daarover binnen niet al te lange ti.id nadere mededelingen zullen kunnen worden gedaan. Dit delen B. en W, van Amsterdam de raad mede. Zij voegen daaraan toe dat uit de voorlo pige verkecrscijfers van Vclsertunnel en Schellingwouderbrug gebleken is, dat on danks de openstelling van deze oeverver bindingen de IJ-ponten haar zeer belang rijke functie hebïien behouden en dat met name de Velsertunnel geen verkeer van deze ponten tot zich getrokken heeft. B en W. zullen bij hun pleidooi voor de bouw van de IJ-tunnel uiteraard nauw keurig acht slaan op de betekenis hier van. Het is voor de hoofdstad van het groot ste belang dat de Hem-tunnel spoedig ge reed komt, zo delen B. en W. verder mede. De plannen der spoorwegwerken voor deze spoortunnel moeten niet wor den onderschat. Vele problemen, zoals de aansluiting van de goederenrlng-spoor- baan welke binnen afzienbare tijd tot stand zal moeten komen en de spoor- voorziening voor het westelijk havenge bied dienen daarbij tevens te worden be zien. Het overleg over deze aansluitingen maakt goede vorderingen. (Van onze Amsterdamse redactie) Op maandag 24 maart a.s. zal me vrouw dr. H. Verwey-Jonker, lid van de Sociaal Economische Raad, in het. RAI- gebouw te Amsterdam de dertiende In ternationale Huishoudbeurs openen, wel ke duurt tot en met. 2 april. De zwaarte punten van deze beurs, die groter is dan de voorafgaande, zijn een voorlich tingscentrum over de woninginrichting, genaamd „Het huis waarin wij wonen", een salon van naai- en breimachines, een afdeling „Doe 't zelf", een campingshow en een expositie „Do wereld van het kind". Een jury zal de inzendingen be oordelen van een ter gelegenheid van de beurs onder scholieren uitgeschreven wedstrijd in het ontwerpen van kinderka- merbehang. Het beste ontwerp zal in pro- duktie worden gebracht. Verder hebben jonge meubelontwerpers de kans gekre gen hun ideeën in te sturen. De beste ontwerpen zullen worden gerealiseerd en geëxposeerd, om ook het publiek m staat te stellen een oordeel te geven. HET ligt voor de hand, dat in deze tijd van het jaar minder sport vissers zich aan de waterkant vertonen dan in de zomer. Het me rendeel der sportvissers bestaat uit ,.mooi-weer-vissers", die hun hengels pas opzoeken, wanneer het weerbe richt een stralende dag voorspelt. Jammer genoeg zijn dergelijke voorspellingen de laatste jaren erg zeldzaam! In de zomer wemelt het langs vaart en plas van de hengelaars. Vanuit bootjes en boten, vanaf steigers en muren en bruggen wordt de visstand belaagd; de hengelaars zitten er veel al lui bij in een zo makkelijk moge lijke stoel en zij tooien zich in sport hemden, die alle kleuren van de re genboog vertonen. Maar nunu de velden en pol ders kaal liggen, het riet is afgestor ven en de wind gemeen over de wei landen jaagt, nu vindt men een ander slag sportvissers langs de waterkant. Hun aantal is niet zo groot als in de zomer, dat spreekt, maar hun vis- technische capaciteiten zijn ongetwij feld sterker. Het zijn de door-weer-en-wind vissers, die nu over de plassen 6n door de polders zwerven. Wie nooit in de winter is wezen vissen zal misschien vragen of er dan überhaupt iets te vangen is in deze tijd van het ajar. Het antwoord is een volmondig: ja! Misschien zelfs meer dan men doorgaans wel denkt. Allereerst natuurlijk rle winter-sportvis nummer I, de snoek. Maar daar willen we het nu niet over hebben. Het snoeken is bovendien niet de koudste vorm van visserij in de winter, want men blijft er bij in beweging. Vooral wanneer men op snoek vist mct de «pinhengel. Nee, we willen het vandaag hebben over het vissen met de vaste hengel, op voorn vooral, hoewel ook op baars in deze maanden met succes gevist kan worden. We herinneren ons een voorndag aan het Veornse Kanaal op het eiland Voorne-Put- ten. De temperatuur bewoog zich rond het vriespunt en er stond een guur windje. Het vereiste dan °°k nogal wat moed (tnuis zeiden ze: fanatisme!) om er met de hen gel op uit te gaan, masr we hebben er geen spijt van gehad Met het oog op „dooie" vingers hadden we een makkelijk soort aas uitgezocht, nl. maden, hoewel het in Rotterdam hele maal niet meeviel om die beesten te pak ken te krijgen. „Da's een zomerartikel" zei Jan den Bels toen wje er om vroegen. Ons simmetje was hetzelfde als in de zomer, dat wil zeggen een licht „Rotter- dammertje" aan nylon 12-00 en een haak je nummer 12 of daaromtrent. Een li- merickje met een halflange steel. Alleen hadden we het simmetje nog wat scher per uitgelood dan we in de zomer a, ple gen te doen, omdat de voorn in de winter nogal traag bijt. Het rode topje stond ge lijk met de waterspiegel. Reeds vrij kort nadat we hadden gepeild t een voertje hadden gezet, kwam ae eerste - zij het trage - beet. We wacht ten te lang met aanslaan en waren toen juist een seconde te iaat- volgende sloegen we raak en toen ging het verder in zo'n hoog tempo, dat. ons de tijd brak een pijp te stoppen. En vreemd, maar nadat het zo een goede twee uur w doorgegaan, hield het plotseling OP, ais- of er iemand onder water een gong naa geluid om het einde van de maaltijd te kondigen! de Belgische Kongo en de Frans-Afrikaan- SeDftebbcteekent nl. dat praktisch op alle Ingevoerde koffie 16 pet invoerrechten zonden moeten worden betaald, terwijl de zeer belangrijke transito- enl drie hoekshandel in koffie door een dergelqK» maatregel zeer zwaar getroffen zoujvpr- Dit zou het aanzien van Amsterdam Rotterdam als koffiemarkt ernst g s 1 Het Nederlandse Gesprek Centrum heeft van vrijdagavond tot zaterdagmid dag j.l. haar 23e conferentie gehouden op de Pietersberg te Oosterbeek. Het onder werp dat voor deze bijeenkomst op het programma stond, „Godsbeeld en modern levensbesef", was zeker de oorzaak van de bijzonder grote opkomst der 162 deel nemers. Dat het onderwerp de volle belangstel ling had van allen, die aanwezig waren, bleek bovendien uit de enthousiaste wij- ze, waarop inleiders en deelnemers zich wierpen op de „kluiven", om met dr. J. P. van Praag te spreken, die op deze con ferentie aan de gesprekpartners werden voorgehouden. De inleiders waren prof. dr. J. H. Ba- vinck (Prot. Christelijk) hoogleraar in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam: prof. dr. J. Linechotent r.-K hoogleraar in de psychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en dr. J. P. van Praag (Humanist) lid der Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Zij hadden in een voorbespreking be sloten in hun inleidingen uit te gaan van de volgende drie punten: 1. Men zegt wel eens, dat God in onze tijd op veel intensiever wijze afwezig is, dan ooit vroeger. 2. Men zegt wel eens. dat het Godsbeeld niets anders is- dan een projectie van innerlijke grootheden. 3. Men zegt wel eens, dat het besef van betrokkenheid op God aan de zuiverheid van de zedelijke beslissing afdoet. Na een welkomstwoord van de voorzit ter van het dagelijks bestuur van het Centrum, mr. H. B. J. «Waslander, zette prof. Bavinck op heldere wijze zijn visie uiteen. Naar aanleiding van het eerste punt merkte hij op, dat hij de indruk had, dat God in deze tijd niet slechts afwezig is, in de zin. dat Hij wordt ge mist. maar dat Hij zelfs niet meer wordt gemist door de moderne mens. God is dikwijls beschouwd als de grote onbekende, de grote X. die zijn werk terrein had. waar het menselijk kennen en kunnen ophield. Deze situatie veran dert snel. De mens beschikt over meer macht. Het terrein, waarop hij vroeger God werkzaam verklaarde komt meer onder ziin bereik en hij vermoedt, dat eerlang ook hel nu nog veborgene ook onder zijn macht zal komen. Hierdoor vergeet hij het gesprek met God. Prof. Bavinck vroeg zich echter af of deze visie op God wel juist was. Er be staat geen concurrentieverhouding tussen een „nood"-God en de mens. God is op het gehele terrein van het leven werk zaam en hii nodigt de mens uit zijn spel in het Goddelijke bestel mee te spelen. Het begin van de aanwezigheid Gods ts daar. waar de mens dit meespelen aan vaardt en het gesprek met God Piet Het Luxemburgse blad ..Letzeburgcr Land" heeft zaterdag de Belgische rege ring aangeraden tussenbeide te komen en voorschriften ie geven voor de prij zen van nachtverblijf en pension die in Brussel tfidens de wereldtentoonstelling door hotels gerekend kunnen worden. Het blad haalt een klacht aan van een Luxemburger, die in een gewoon hotel in Brussel een kamer wilde reserveren voor een bepaalde datum tijdens de tentoon stelling. Als antwoord kreeg hij een for mulier. waarop hem meegedeeld werd. dat de prijs voor een kamer met twee bedden, bad en verplicht half-pension. 1.150 frank (circa 80 gulden) zou bedragen exclusief bediening en belasting. Op deze prijs werd geen enkele ver mindering toegestaan ingeval de gast van een of andere dienst geen gebruik zou ma ken. Geen enkele wijziging van de datum van aankomst of vertrek werd aanvaard. De reservering is slechts geldig als de be zoeker het formulier omgaand -rugzendt en de voorwaarden onderschrijft en als hij met het formulier alvast een borgsom ten bedrage van verblijfkosten voor één dag stort. Deze borgsom kan niet terug gevorderd worden, als de kamer niet ge bruikt wordt. frusteert. Dit meespelen achtte hij in deze tjjd wel degelijk mogelijk. Prof. Linschoten was het in deze geheel met prof. Bavinck eens. Hij stelde, dat de moderne mens, veel minder dan vroeger het geval was, de dingen zag als organisch gegroeide positieve systemen. De mens acht zichzelf autonoom en ziet zich geplaatst voor beslissingen, waarin hij met zijn eigen, verantwoordelijkheid een eigen keuze moet doen. De in de Amerikaanse wetgeving nog steeds voor komende term „Acts of God", als aan duiding vas gebeurtenissen.^ die de mens niet kan voorkomen of beïnvloeden, zo als aardbevingen en overstromingen, heb ben in het moderne leven aan betekenis ingeboet. De grotere beschaving heeft de mens echter ook een grotere eenzaamheid ge geven. Er is daardoor een intensievere verdieping opgetreden. Het menselijke leven is gericht op zinvolle vervulling en op deze behoefte haken de kerken, volgens prof. van Linschoten te weinig in. Dr. Van Praag meende, dat het dq taak is van de mens, nu God uit deze wereld terug wijkt, datgene wat de mens verte genwoordigt zo zinvol mogelijk tot ont plooiing te brengen. De vraag naar het waarom der dingen stuit volgens de hu manist op een mysterie. Wat het tweede punt betreft meende prof. Bavinck. dat God geen projectie van menselijke grootheden kan zijn, om dat God te concreet is, dan dat Hij zou kunnen zijn ontstaan door een naar bui ten gooien van wat de mens zich als God zou wensen. God doet ons integendeel steeds meer Zijn wezen ontvangen in deze wereld. God noopt tot erkenning en tot gehoorzaamheid aan Zijn opdracht. Prof. Linschoten meende, dat er wel sprake zou kunnen zijn van projectie, waar het God betreft. Er is een behoefte in de mens, die gericht is op vervulling Een der mogelijke antwoorden hierop is: ik geloof. Hij meende overigens, dat dis cussie over dit punt weinig zin zou heb ben, daar zowel de gelovige als de on gelovige in deze van een vooroordeel uit- §aat Dr. Van Praag meende, dat God wel een projectie is van menselijke groot heden. Maar hij verklaarde, dat het ge- makelijker is een absurde werkelijkheid te accepteren, dan een absurde gedachte (symbool) te lanceren. Ook over het derde punt liepen de vi sies. zoals te verwachten was. sterk uit een. Prof. Bavinck meende, dat het erom gisg te kiezen tussen gehoorzaamheid en het goede. Hij meende, dat het. de taak van de mens was het goede te kiez.en volgens ziin eigen natuur. Prof. Linschoten verklaarde, dat het probleem alleen aanwezig is voor de on gelovige. omdat alleen hij de discrepantie kan ervaren tussen Gods wet en zijn per soonlijke verantwoordelijkheid Voor de gelovige, die zieh achte- de door God ge stelde orde heeft geplaatst heeft deze orde immers een plaats in ziin normbesef Voor hem is God het fundament van zijn beslissingen. Dr. Van Praag meende, dat. de gelovige de zedelijkheid van zijn persoonlijke be slissing onoffert aan de menselijkheid, die zic-h kan vergissen. De discussies in de drie groepen werden, zoals hegriineliik was in verband met.de belangwekkendheid van het onderwerp en door de wijze, waarop de inleiders zich van hun taak gekweten hadden, met grote levendigheid gevoerd, hetgeen tot uiting kwam in de verslagen der discus sieleiders op zaterdagmorgen. Het is ons niet doenlijk in dit verslag nader in te gaan op alle aan de orde ge stelde punten. Wij moeten met dit korte overzicht volstaan. Het Nederlands Gesprek Cent ram heeft door deze 23e bijeenkomst eens temeer bewezen, dat het nuttig is te spreken met hen, die ander denken, niet omdat op de eerste plaats de mogelijkheid van het ko men tot concrete conclussies wordt ge boden als wel omdat hierdoor een beter begrip kan ontstaan van d" denkwijzen van hen, met wie wij dagelijks werken en leven. de koffiemarkt in 1957, wat Europa en spe ciaal ook Nederland betreft, bekneld is geweest tussen enerzijds de nawerking van het Suezconflict en anderzijds de oogstverwachting van Brazilië voor 1958 1959. In het najaar 1956 werden immers in West-Europa i.v.m. de crisis om het Suezkanaal aanzienlijke hoeveelheden koffie voorverkocht. Deze arr' eerden in de eerste drie maanden van 1957 toen de consument nog bezig was met het opma> ken van zijn hamstervoorraadje. Deze si tuatie was verantwoordelijk voor de trage gang van zaken gedurende de eerste helft van het jaar. Toen daarna de zeer hoge schattingen omtrent de Brazieloogst 1958 1959 bekend werden, had niemand meer lust om veel te ondernemen. In oktober toen bij de producenten de nood het hoogst was, werd er 'n groot scheepse poging ondernomen om tot een gemeenschappelijk koffiepolitiek te gera ken voor geheel Latijns Amerika. Op de beroemde vergadering in Mexico City werd besloten de export der deelnemen de landen te beperken en een bepaalde reserve aan te leggen. De verwachting, dat de prijzen er althans voorlopig wel de nodige steun van zouden onder vinden bleek tot het eind van het ver slagjaar beslist bewaarheid. Of het voor de producenten uiteindelijk de juiste po litiek zal blijken om koffie te blijven op kopen met grote oogsten in het verschiet, zal de tijd leren. In markttechnisch opzicht was 1957 dus niet onverdeeld gunstig. Ook de omzet ten hadden onder een en ander aanzien lijk te lijden. De valutaonzekerheid was eveneens een ongunstige factor. Voor de Nederlandse handel bleek het hierdoor on mogelijk zich tegenover Brazilië veilig te stellen aangezien Nederland in guldens koopt. Ook de voortdurende disconto-ver hogingen werkten remmend op de onder nemingslust, terwijl politiek het klimaat ook niet erg opgewekt was. De algemene conjunctuur was geduren de de tweede helft van 1957 ook al niet bemoedigend. Dit was dan ook ongetwij feld een van de redenen waarom in Ame rika in de helft en ook in Nederland (be stedingsbeperking) de detailprijzen van koffie werderi verlaagd. De detailhandel in het binnenland werd gedurende de tweede helft van het jaar verstoord door het feit, dat o.a. textiel winkels tegen kostprijs koffie gingen ver kopen. Toen de Nederlandse branders over het algemeen niet bereid bleken de koffie, benodigd voor deze actie, te verwerken, werd ze gebrand uit België geïmporteerd, waardoor niet onaanzienlijke hoeveelhe den koffie hier te lande verbruikt wer den, welke buiten de normale kanalen om ons land bereikten. De invoer uitsluitend voor de bin nenlandse consumptie zal ca 675.000 balen bedragen, of te wel ca 2 pet min der dan in 1956. Dit is uitsluiend toe te schrijven aan de uitzonderlijk grote in voeren gedurende de laatste maanden van 1956 (Suez!). De consumptie zelf Is vrij wel onveranderd gebleven. den. Dit zou het aanzien van Amsterdam en Rotterdam als koffiemarkt ernst schaden en uit dezen hoofde weer nadelen bieden voor de koffie-import. De grote Brazieloogst 1957—-19o8 heeL zijn schaduw reeds vooruit geworpen, ien onrechte, zeggen de producenten. Er Kan nog van alles gebeuren; vorst in de ko- HUK Vdll aiico mende zomer, overmatige regens, insec tenplagen, enz. enz. Bovendien, zo rede neert men daar, zal de intensieve pro paganda welke nu niet alleen in Ameri ka, maar ook in Europa gevoerd zal wor den, de consumptie zodanig vergroten, dat de meerdere productie hierdoor ge heel zal worden geabsorbeerd. T.a.v. de Euromarkt wordt gezegd, dat het voor de Koffiehandel in al zijn gele dingen niet minder dan een ramp zou zijn, indien t.z.t. een invoerrecht van 16 pet zou worden geheven op alle koffies behalve op die welke afkomstig zijn van (Van onze correspondent) In de Twentse gemeente Tubbergen hebben de besturen van de katholieke boeren organisaties het initiatief genomen een einde te maken aan de grote en kostbare bruiloften, welke in deze om geving nog vrij dikwijls voorkomen. Het ligt in de bedoeling dc bruiloften meer het karakter van familiefeesten te geven, door de kring van genodigden aanzien lijk te beperken. In overleg met de geestelijkheid heb ben de besturen thans een plan opgesteld, dat in de verenigingen nader zal wor den besproken. Onder meer worden richtlijnen gegeven voor het uitnodigen van de „Naobers" (naburen). Men gaat er vanuit, dat men als regel niet meer dan 10 „naobers" uitnodigt, bet geen doorgaans de naastbijwonende bu ren zijn. Voorgesteld wordt per zondag 9 maart a.s. de bestaande naoberschappen te la ten vervallen. Voorts zijn er voorstellen gedaan be treffende de uit te nodigen personen voor de morgen- en avondbruiloften. Het zo genaamde „bruidhalen" zal als oud ge bruik worden gehandhaafd. Wel wordt hierbij gesteld, dat besturen en leden van verenigingen, waar.van de bruid of de bruidegom lid is. niet worden digd, evenmin als de vaklieden, die bij de bouw of verbouw van de woning van het bruidspaar werkzaam zijn geweest. Ook stelt men zich voor de bruiloften togen 10 uur of 10.30 's avonds te laten beëindigen en het z.g. „mooi maken" van de feestzaal af te schaffen. Dc Lutherse aartsbisschoppen van Scan dinavië hebben in een brief aan de Hon gaarse minister voor kerkelijke aange legenheden. Horwath, gevraagd om gees telijke vrijheid voor de Lutherse kerk in Hongarije. Zij verwezen in hun brief naar het af zetten van de Lutherse bisschoppen Ordass' en Turoczy en zi.i spraken de hoop uit, dat geruchten, volgens welke de Hongaar se kerkwetten grondig gewijzigd zullen worden, overdreven zijn. De Nieuwzeelandse poolonderzoeker Sir Edmund Hillery heeft zich gisteren per vliegtuig van de Scottbasis naar de pot 700 begeven, waar hij zich bjj de ex peditie van de Brit dr. Vivian Fuchs heeft gevoegd. Dr Fuchs is gisteravond naar de Scott basis vertrokken met Hillary als ff"5®- Het traject tussen depot 700 en de Scott basis 1100 kilometer, is het laatste van dr Fuchs' tocht dwars door het zuid poolgebied via de Zuidpool. De A.N.W.B.-tedhnomobiel, die sinds twee maanden het land doorkruist om weggebruikers de gelegenheid te ge hun snelheidsmeter te vergelijken met een nauwkeurig geijkt apparaat, zal opnieuw in het centrum des lands ver- De tournee die de „rijdende snelheids meter" daar vorige maand zou houden, moest worden afgebroken: sneeuwval en dichte mist maakten het onmogelijk een constante snelheid van 50 km per uur aan te houden en bovendien had iedereen over het algemeen al zijn aandacht voor ae weg nodig. Het principe van het A.N.W.B.-systeem is eenvoudig: op het dak van de wagen is een grote, duidelijk afleesbare snel heidsmeter gemonteerd. De wagen rijd. met een constante snelheid van 50 km per uur. zodat automobilisten, motor- en scooterrijders hun snelheidsmeter kunnen controleren door even achter <3e techno- mobiel te gaan rijden. De jeugdige Rotterdammer W.S., die vrijdagmiddag, na zijn ontvluchting uit de open afdeling van de bijzondere strai- gevangenis voor jongemannen te Zntphen, het „Werkseveld" te Warkcn, een roof overval pleegde in Warken, is zaterdag door de Utrechtse politie gearresteerd. De vluchteling heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een inbraak gepleecc bij een firma in Vorden, welke ook in w a- pens handeot. Hij ontvreemdde hier ju dames- en herenhorloges, een pistool dar niet geladen was, en een alarmpistool. Voorts stal hij een klein bedrag aan gem en verwisselde hij zijn kleding voor die van een jager. Op weg van Vorden naar Hengelo heeft S. ook nog ingebroken in een woning, waar hij een scheermes sxai. WINDSTREKEN B en W van Amsterdam hebben zich schriftelijk' tot de directie van de Ned. Spoorwegen en van de Noord-Zuidhoi- landse Vervoermij gewend met het ver zoek een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, welke rijzen bij een mas- saai vervoer tussen Amsterdam en /.and- voort op mooie zomerdagen en zondagen alsmede gedurende zomervakantiope- riode D"7.e -"tan renomeri omdat de tramdienst Amsterdam—Zandvoort, die grote massa'a mensen ineen? kon ver voeren is ongeheven. Over een antwoord delen B. en W. de raad aan wie zij bovenstaande informatie hebben ver strekt. nog niets mede. In het gisteren vrijgegeven jaarverslag van de r.oinmissie voor onamcrikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardig- dem wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie meer dan een miljoen Amerikanen heelt georganiseerd die ondermijnende activi teit op politiek gebied in de V.S moeten bedrijven. Hun activiteit varieert van het volledig lidmaatschap aan het uitgebreide net werk van communistische organisaties tot het tekenen van door de communis ten gesteunde verzoekschriften en omvat ook belangrijke financiële bijdragen, al dus het jaarverslag. De eerlijkheid gebiedt te verklaren, dat veel van deze mensen versteld zouden Staan, als zij de volle betekenis van hun activiteit en de grootte van hun steun aan de communistische samenzwering zouden begrijpen, zo vervolgt het verslag, dat hieraan toevoegt, dat de kracht van het communisme op het ogenblik een bedrei ging vormt die veel ernstiger is dan ooit tevoren, ondanks de uitbarstingen die zich kortgeleden in de Amerikaanse commu nistische partij hebben voorgedaan. De commissie verklaarde dat de Sov- jetrussische technische successen voor een groot deel mogelijk zijrl gemaakt door ..Sovjet-samenzweerders", die „zeer be langrijke Amerikaanse militaire en weten schappelijke geheimen" hebben gestolen. Over de „diefstal van Amerikaanse ge heimen" werden geen bijzonderheden ver. strekt De commissie acht het jaar 1957 „een van de grootste triomfjaren voor het Kremlin en zijn medestanders". Washington Voor de rubriek: Hoger, verder en sneller. De Amerikaanse luchtmacht ..overweegt" de bouw van een straal- bommenwerper, die een snelheid van 6500 kilometer per uur kan bereiken. En omdat men toch aan de gang is, peinst men er ook over een beman de raket de lucht in te sturen, die een topsnelheid van 29.000 kilometer per uur kan bereiken. Dat heeft tenminste de Amerikaanse generaal Irvine in een op timistische hui in Seattle verklaard. Warschau De pers in Polen mag zelfs niet al leen zo nu en dan een woord van kritiek laten horen, maar die kritiek schijnt nog te helpen óók. Want na boze ver togen in Poolse kranten heeft de Pool se minister van financiën laten weten, dat hij het plan. om paspoorten en uit- Hamburg reisvisa voor Poolse onderdanen, die West-Europa willen gaan. tot derde gezicht" geheten heeft nogal de aandacht getrokken van de kenners v Tibet en nu beweerden dezen, dat ai- les één grote vervalsing was. Boveml) bracht men aan het licht, dat „lama" nooit in Tibet geweest was, maar een eerzame loodgieter erge" uit Devonshire was. luisterend naarae goed-Engelse naam van Cyril H°sk Enfin, de lama was niet voor een Kiem- tje vervaard en heeft de wereld m sen gemeld, dat een echte lama neSen jaar geleden „van hem bezit heeft ge nomen" en dat die lama-«ieest hem met onafwendbare kracht geprest naa een oosterse levenswijze aan te nemne. Ziin herinnering aan zijn Britse te™ was steeds zwakker geworden en op net laatst herinnerde hij zich zelfs bete zijn prilste kinderjaren in het lama klooster. dan zijn loodgieterswerkzaam heden in het natte Engeland. naar - 5000 zloty (ongeveer 750) te verho gen. heeft laten varen. Maar toch heeft hij de prijs wel verdubbeld. Want tot nu toe kostte zo'n pas de reislustige Pool ongeveer 50 cn dat bedrag wordt in ieder geval 100. Pas en visum zijn voortaan drie jaar geldig. Buenos Aires Ziezo. Argentinië zal nu wel weer eens met een nieuwe claim op de Falkland- eilanden de eilandenreeks die pal onder de zuidpunt van Zuid-Amerika begint loskomen. Die eilanden zijn. zeer tot Argentijns verdriet. Brits bezit, maar Amerikaanse en Argentijnse ge leerden hebben nu ontdekt, dat de Falk- land-eilanden door een onderzeese heu velrug met het Zuidamerikaanse (dus Argentijnse) vasteland verbonden zijn. In Engeland maakt de populaire per? zich nogal opgewonden over een man. die te Dublin woont en een boek heeft geschreven (bovendien een best-seller) waarin hij het leven van een lama, een Tibetaanse monnik, beschrijft. Hij kon dat zo goed deze man. die zich ai naar het uitkomt x.nbsane Ramoa of dr. Kuan So rioémt omdai hii een ia- ma geweest zou zijn. Dat boek „Het Twee grote politiemannen brachten een weggelODen zeventien-jarige doen ter thuis. Toen de moeder de deur opende en plotseling haar dochter zag, viel de moeder onmiddellijk flauw. En geen wonder Want veertien dagen eer der had diezelfde moeder gebroken van verdriet de crematie van haar .-docn- ter" bijgewoond. Tenminste. toen. dat Jiet zeer verminkte stoffelijke overschot van een meisje, dat men de Alster gevonden had dat van naar verdwenen dochter was en ze meena toen zelfs bepaalde kenmerkende mj- zonderheden gezien te hebben. Enfin- deze dochter is terug, maar de politie zoekt nu naar de identiteit van he meisje, dat reeds gecremeerd te. Seoul (Korea) Er schijnt onder de ongeletterde be volking van Korea een soort volksge loof te bestaan dat men. wanneer men aan tuberculose lijdt, door het eten van mensenvlees weer kan genezen. Een dochter, wier moeder zeer ernstig aan t.b.c leed. kwam toen op de gruwe-iJ- ke gedachte een stuk vlees uit haar been te snijden en dit. toebereid, aan haar nietsvermoedende moeder te eten e geven Thans is niet alleen de moeder hooest ornstig ziek, maar ook de docn- ter rür n»n infectie opliep na haar wan hopige daad. verkeert in levensgevaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5