komen we terug vraag nog open w Koning Feisal „Arabische hoofd van de Federatie" de Prinses landde op „Statius vroegere gouden rots Heksensabbat in Frankrijk Diepgaande raadsel der studie over het meteoren klinisch formaat der liefde Waanzinnige vrouw doodde haar vijftien-jarige broer V le lmens in de n(>rcld' Een beetje te vroeg... Honderd miljoen dollar Ondanks tegenslag Raadsel der meteoren Geen brokstukken Baan van de Explorer Iets hoger ^'j&,rltomtaKn "Jn- SN De staking te Birmingham ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 fJ»-.ler Voti B het grote man van -i»e' ee^ het thans onomwonden, zon- Crve verklaard: binnen tien jaar j bemande raketten heen en weer e*ii d Wqen btaan gestuurd. Toen hij onge- ^hnp ^a,ar geleden tochten naar de maan )jCj i 8 mensen mogelijkheden liggend e' Werd de man, die zulk een be- l 2, j^n^eel had in de ontwikkeling van i v«el y et geheime wapen, waarin Hitier ü^rtr°uwen had, maar dat te laat (l ak}r ^elachen. Ook in de Verenigde 0jl| ®ar men toch alle moeite had ge- ezp Duitse rakettendeskundige tot een vruchtbare samenwerking met de Amerikaanse pioniers op dit gebied te brengen. Von Braun ging toenmaals aan het werk, kreeg de beschikking over voldoende mensen en materiaal, maar. ontwikkelde zich volgens velen tot een tamelijk gevaar lijke fantast. Er waren er inmiddels, die ver trouwen in hem bleven stellen. Het leger dankt er thans zijn Jupiters en Amerika dankt er zijn eerste kunstmaan aan, die met succes met de Sovjet-Russische Spoetniks kan concurreren. Uncle Sam boogt op een hersteld prestige op technologisch terrein, de Amerikanen halen weer verruimd adem. Dus. binnen tien jaar naar de maan. Intussen, er zal zich nog heel wat moeten afspelen, voordat de voorbereidingen tot de eerste reis naar onze buurvrouw gemaakt kan worden. En. er speelt zich eigenlijk al reeds het een en ander af. Daar op Kaap Canaveral is iets gebeurd, waarover men in de Verenigde Staten het hoofd schudt. Dat enkele raketten voortijdig ontploften of tot ontploffing moesten worden gebracht, acht men nog niet het ergste meent men. Men hoopt voorts, dat de samenwerking, welke op bevel van Eisen hower zelf tussen leger, marine en luchtmacht wordt nagestreefd bij de verdere ontwikkeling der raketten en alles, wat met de ruimtevaart en de verovering van het heelal te maken heeft, spoedig weldadige vruchten zal afwerpen. Maar.... die verklaring over het échec met de raket „Vanguard'' heeft heel wat onzekerheid en zelfs misnoegen opgewekt. Hier en daar wordt zelfs het stopzetten van de proefnemingen geëist, tot een speciale commissie alle oor zaken nauwkeurig heeft onderzocht. itp°del 8£EDS een voorproefje HSi^A°rO *erSchnitze, Observator r> Naar St.-Eustatius, een eiland met een totaal andere structuur en geschiedenis dan Saba, ging de reis van Prinses Beatrix gisteren. Hr. Ms. Van Speyk bracht haar van het ene naar het andere eiland, tevens het laatste van het Caraïbisch deel van het Koninkrijk waaraan zij een bezoek bracht. Van St.-Eustatius ging zij terug naar St.-Maarten, waar zij vandaag van een dag rust geniet in het Little Bay Hotel om zich op de komende drukke dagen in Suriname voor te bereiden. Mor gen gaat zij terug naar Curasao en maandag vliegt het gezelschap naar Suriname. Haar man verdreef met een jachtgeweer de buren, die tussenbeiden wilden komen De eigenlijke oorzaak van de heksensabbat op de boerderij van Binetière te Saint Maxent in het Frans departement Sarthe was de 75-jarige „genezer" en heksenbezweerder Frangois Peniguel, een Normandiër, die lezen noch schrijven kan, maar zich, nadat hij tegen het einde van de eerste wereldoorlog zich in de huurt Vün Les Mans gevestigd had, een zekere vermaardheid heeft weten te verwerven als genezer en heksenbezweerder. Op het Franse platte land zijn de hoeren nog steeds geneigd, ongelukken met het vee of huishoudelijke moeilijkheden te wijten aan boze geesten of aan de hekserijen van kwaadwillige vrouwen- Wanneer een koe geen melk meer geeft, dan is dit de schuld van een boze geest of van een heks. De boeren komen er, als gevolg van oude vooroordelen niet toe, een veearts te raadplegen of voor 'n zieke een dokter te laten komen. Ze stellen tneer vertrouwen in slimme exploitanten van hun angst voor het onbekende als Frangois Peniguel, die er heel wel bij varen en soms fortuinen bijeen weten te schrapen. In de dood gedreven Rood zout ien jaar NAAR DE HAAN Gn de Explorer hebben %\t '!fjer ëehad op de film en fr. 'dt Disney's „Man in °or deze film trad Wri V"n braun als technisch "l'Pelijk adviseur op. Hij 'l6t Taket, waarvan men him, die in 1953 werd ziet, zoals het voor- 1954 JP>r'tcht werd. roulatie OP UW VACANT IE Vr Unt U bij Ruteck'i $1,- Smeten van: f 3.00 Promenade-Restaurant Stadhuisplein hoek Lijnbaan - Rotterdam Men is van oordeel, dat de marine, on der wier leiding de „Vanguard"-projecten staan, veel te snel is geweest met haar communiqué over de mislukking. Hoe kan men zo vlug op de hoogte zijn van alle details van de oorzaken, welke ertoe ge leid hebben? Natuurlijk, men weet, dat bij het lanceren van „Jupiter" met de „Ex plorer" een ingenieur op het laatste ogen blik zag, dat er iets haperde en in een oogwenk de enig goede beslissing nam, zodat het projectiel niet van zijn koers afweek. Het kan aan een kleinigheid ge legen hebben, ook met de „Vanguard". Echter, men vindt het zowaar enigszins verdacht, dat men bij de marine reeds veertien uur na de mislukking precies wist. wat er aan de hand was geweest: enkele onregelmatigheden in het controle systeem van de motor van de eerste „trap" van het raket.. Reeds drie secon den later veroorzaakte deze onregelma tigheid een storing in de totale appara tuur. Zestig seconden was de „Vanguard' in de lucht. Het ingewikkelde instrumen tarium, dat bij de start allés registreer de, tekende heel wat op. Desondanks..., Men vestigde er de aandacht op, dat de tijd ontbroken heeft, om voldoende brok stukken van het ontplofte projectiel bij een te verzamelen, aan de hand waar van men wellicht belangrijke conclusies had kunnen trekken. Toen het officiële communiqué aan de journalisten werd uit gedeeld, waren soldaten nog bezig, langs het strand en in de zee naar fragmen ten te zoeken Een en ander is voor de marine des te pijnlijker, omdat aan haar project tot dusver honderd miljoen dollar ten koste werden gelegd, terwijl het leger, dat slechts stiefmoederlijk behandeld werd, met veel minder geld een éclatant succes behaalde, inmiddels o.a. dank zij de des kundigheid van dr. Werner von Braun en zijn medewerkers. Elke proefneming kost drie of vier miljoen dollar. Mag men de marine nu maar rustig door laten gaan? zo vraagt men zich vooral onder de parlementsleden af. Zelfs Moskou's ver klaring dat de échecs niettegenstaande de „Explorer" de technologische meerder heid van de Sovjet-Unie bewijzen, kan de politici er niet van weerhouden, hun kri tiek te spuien. Er zijn nog een paar andere dingen, waarover men niet erg tevreden is. Zo deelde de marine aanvankelijk mede', dat' de raket tot ontploffing was gebracht, ter wijl deze reeds in werkelijkheid uit zich zelf ontploft was en de bevelvoerende of ficier slechts de restanten „in de lucht had doen vliegen", teneinde de brokstuk ken te versplinteren.. Ondanks alle tegenslag zullen de Ame rikanen blijven voortgaan. Er zal nog meer coördinatie moeten komen, een nieuw succes zal ongetwijfeld een stimu lerende uitwerking hebben en., steeds meer deskundigen durven het aan, openlijk het nog steeds gedurfde standpunt van dr. Werner von Braun te delen. De plaatsvervangende chef van het Bureau voor Onderzoek en Ontwikkeling van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Boudhey, verklaarde enkele weken ge leden, dat de oprichting van een militair steunpunt op de maan „een onafwijsbaar en onvermijdelijk militair doel is." Hij liet in het midden, wanneer de Ame rikaanse luchtmacht hiertoe over zou kun nen gaan, en hield overigens waarschijn lijk rekening met Von Brauns pertinente uitspraak: binnen 10 jaar. Hij weet natuur lijk heel goed. evenals alle ruimtevaart deskundigen, zowel in het Westen als ach ter het IJzeren Gordijn, dat nog steeds het vraagstuk niet is opgelost, hoe een raket geconstrueerd zal moeten zijn. wil deze bij zijn even tule terugkeer naar de aarde niet in onze dampkring als gevolg van de door de enorme wrijving veroor zaakte hitte onherroepelijk verbranden. Hebben te dien aanzien de Sovjet-Rus sen reeds een oplossing gevonden en mag men hun stellige verzekeringen geloven, dat zij de eersten zullen zijn, die een raket naar de maan zullen sturen, er omheen doen cirkelen en dan weer naar de aar de laten terugkeren? In verband hier mede is een sterk verhaal interessant, dat in wetenschappelijke kringen de ronde doet. Het is genoegzaam bekend, dat in tal van musea dikwijls bijna vergeten, kleine meteoren liggen, eens door een en thousiast mineraloog erheen gebracht. Vaak werden ze in de loop van de tijd onder het stof bedekt en zo goed als ver geten. Deze meteoren, feitelijk kleine ijzerformaties, zijn indertijd door onze dampkring heengestoven, zonder te ver branden, bestaan voor 90 procent uit ijzer, vergingen niet tot as. De negentig procent ijzer worden aangevuld met onge veer 8 procent nikkel en door enkele an dere toevoegingen. Kenmerkend voor de ze kleine meteoren is, dat ze sterk mag netisch zijn enzich gemakkelijk laten smelten. Ongeveer zes jaar geleden gaf een der Amerikaanse onderzoekers, die zich mo menteel met het raadsel der meteoren of liever, meteorieten bezighouden zich £.r rekensch'ao van.. Neen, hij gaf er zich eigenlijk geen rekenschap van. Dat deed hij pas achteraf. Hij merkte op, dat in de Verenigde Staten op bezoek zijnde voor die half vergeten meteoren interes- Sovjet-Russische geleerden zich bijzonder seerden. Met elke deskundige, die in hun bereik kwam, zetten ze er levendige dis cussies over op en aldus kwamen ze heel wat te weten van hetgeen de Amerikaan se vaklieden er van wisten Sindsdien weet men in de Verenigde Staten veel meer over meteoren en meteo rieten. In Canada heeft men nauwkeurig de krater bestudeerd, veroorzaakt door een der grootste meteoren, welke voor zo ver bekend ooit op onze aarde zijn neer gestort. Men is er tevens van op de hoog te, dat de Sovjet-Unie in Siberië even eens een meteoor van flinke omvang ont dekt heeft. Wellicht was deze en hetgeen men er van leerde de aanleiding, dat zes jaar geleden Generaal Medaris, een andere Ameri kaanse rakettenexpert, wees indertijd op de waarde van de meteorieten en als ge volg hiervan stelde het Pentagon een spe ciale commissie in, welke met het onder zoek naar het raadsel der meteorieten belast werd. Inmiddels hebben de eerste resultaten, verkregen met het observeren van de Spoetniks en dank zij de waar nemingen van de „Explorer" reeds uitge wezen. dat tot dusver gehuldigde opvat tingen aangaande de dichtheid van de at mosfeer op bepaalde hoogten en het ge vaar der meteorieten voor ruimteschepen grondig gewijzigd zullen moeten worden. De leider van de Meteorietencommissie, dr. Henderson van het Nationale Museum te Washington, kon onlangs als resultaat van het onderzoek publiceren, dat de me teorieten geen brokstukken zijn van gro tere meteoren, die 'in de dampkring van de aarde uiteenbarstten. Merkwaardig genoeg komen bij de meteorieten nauwe lijks sporen van een verbrandingsproces voor. Het lijkt, alsof ze geheel onbescha digd uit het heelal onze aarde bereikt hebben. Meteorieten, zo werd voorts vast gesteld, zijn slechte warmtegeleiders. Wordt een meteoriet tot het smeltpunt verhit, dan dringt de hitte toch nog slechts ongeveer zes milimeter in de kern door. Er is nog iets, hetwelk aan het licht werd gebracht. Over het algemeen is magne tisch metaal sterk aan brepk onderhevig. Maar de magnetische eigenschappen be zittende meteorieten zijn hard en hebben een groot weerstandsvermogen. Met de „Explorer", die officieel „1958 Alpha" heet, proberen de Amerikanen uit te vinden, wat de veiligste hoogten voor aardsatellieten zijn. Laten we nog even vertellen, dat de geleerde, die verant woordelijk was voor het afschieten van de „Jupiter"-raket, waarmede de „Explo rer" omhoog werd geschoten, om ten slot te bij een snelheid van 25.000 kilometer per uur zijn loopbaan te beginnen, een zekere dr. Ernst Stuhlinger is, eveneens een uit Duitsland afkomstige raketten- expert. Nadat hij gezorgd had, door zijn controle van een ingewikkeld instrumen tarium, dat de „Explorer" de vereiste hoogte had bereikt, ving deze automatisch zijn reis rond de aarde aan. Terwijl de Spoetniks dicht langs de Noord- en Zuid pool cirkelen, volgt de „Explorer" onge veer het midden van de aarde en zijn hoogste punt in het noorden ligt, wat be treft de Verenigde Staten ongeveer bij de stad Atlanta aan de Atlantische kust. In zijn hoogste positie is hij zowat twin tig duizend kilometer boven de aarde (heel ruw geschat), in zijn laagste bijna vijf honderd kilometer lager. De reis rond de aarde maakt hij in 114 minutep, op een hoogte waar hij vrij veilig buiten de kwa de invloeden van onze atmosfeer is. Hij suist ver boven de Spoetniks. naamste doeleinden van de „Explorer", gegevens te verzamelen over de wer king der kosmische stralen op verschil lende afstanden van onze aarde. Dit wordt vergemakkelijkt door het feit, dat de „Explorer" geen cirkel ronde de aarde beschrijft, maar een ellips. De Ameri kaanse maan ligt heel stabiel dank zij speciale voorzieningen. De neus bliift steeds naar een bepaalde ster gericht. We tekenen nog aan, dat het totale gewicht van het instrumentarium, hetwelk zich in de eigenlijke kunstmaan bevindt, slechts ongeveer 5 kilo weegt. In vergelijking met .de Sovjet-Russische kunstmanen is de Amerikaanse klein. Het instrumentarium is echter zo fijn en dermate licht, dat het minstens evenveel registreren kan als die van de Spoetniks. Behalve het doen van waarnemingen ten aanzien van de kosmische stralen heeft het de taak, mi crometeorieten te registreren en te meten en de temperatuur van de kunstmaan zelf te controleren. Het waarnemen der micrometeorieten, - met enorme snel heid voortsuizende stofdeeltjes wordt door een uiterst gevoelige microfoon ver richt, die de trillingen vaststelt van het omhulsel van de kunstmaan, telkens wan neer deze door een micrometeoriet go- raakt wordt. Een ander instrument, ge deeltelijk uit uiterst fijne draadjes bestaan de reageert direct bij de botsing met een micrometeoriet, ook al is deze een stof deeltje van 5 micros of wel een vijfdui zendste van een inch in diameter. Dit in strument bevindt zich aan de buitenkant van de kunstmaan. Telkens, wanneer de Volgens dr. Pickering, de directeur van het laboratorium voor straalaandrijving van het leger te Pasadena, volgt de „Ex plorer" vrijwel precies de route, welke voor hem uitgestippeld werd. Hij vliegt echter een ietsje hoger, dan verwacht werd. Maar dat is geen bezwaar. Zulks is zonder enig voorbehoud verzekerd door dr. James van Allen, van de universiteit van Iowa, die het instrumentarium voor de kunstmaan vervaardigde en afstemde. Naar hij mededeelde, is een der voor- Dit is de raket, waarmede de „Ex plorer" de wereldruimte ingeschoten werd, waardoor deze zijn baan rond de aarde kon 'aanvangen. Het is de Jupiter C. „Explorer" uit de koude schaduw van de aarde te voorschijn en in het zonnelicht komt registreren uiterst fijne thermome ters de temperatuur. Door de instrumen ten vezamelde gegevens worden door 2 lilliputradiozenders naar de aarde geseind. Amateurs zullen nogal moeite hebben, om ze op te vangen wegens hun grote fre quentie. Het krachtigste zendertje zou vol gens de plannen 2 of 3 weken actief moeten blijven, het kleinste en zwakste twee drie maanden. Om de signalen op te vangen, zijn ontvangststations opge zet hij Kaap Canaveral, dus in Florida, bij San Diego in Californië, te Ibadan in Nigerië (Afrika) en te Singapore. Hier toe werken de Engelsen mede. Tot de interessantste gegevens, welke men van de „Explorer" verwacht behoren die om trent het meten van de oceanen en de afstanden tussen de werelddelen, welke nog steeds niet precies bekend zijn. Men zal dan misschien kunnen vaststellen, of Europa en Amerika van elkander afdrij ven... In verband met de overeenkomst, die gisteren te Amman tussen Irak en Jordanië is gesloten waarbij beide landen zich aaneensluiten tot een „Arabische Federatie", heeft een Jordaanse woordvoerder medegedeeld, dat koning Feisal van Irak aan het hoofd zal staan van de federatie terwijl koning Hoessein van Jordanië plaatsvervangend staatshoofd wordt. De federatie zal twee hoofdsteden hebben, Bagdad en Amman. Beide steden zullen telkens voor zes maanden hoodstad zijn. Er zal binnenkort een einde komen aan alle grensformaliteiten. Na de onderhandelingen, die naar wordt verwacht, drie maanden zullen duren, zal er een gemeen schappelijke Jordaans-Iraakse economie ingevoerd worden. Voorts zal er een gemeenschappelijke defensie en buitenlandse politiek zijn. De federatie krijgt één weermacht, één parlement en één vlag. De proclamatie van de nieuwe Arabi sche federatie, zoals die gisteren te Am man werd aangeplakt, bevat voorts on der meer de volgende bepalingen. 'NDAG-lHP.Mi'p; en commun^ceer^ dus leven leidt, maar t'i Pa*t Van geloof en liefde, V>bwt00r van Ars wel een tjJ cht 'Deti ,eiïl' 3och nog geen boom, ■b5 t moet rijk zijn aan a0t Cr0d ^den geïnspireerd op 0: eei grootste der drie vV 6 W001- hooP en liefde, dus We morgen van St.- „„Zvvaar 've, haar onderwijs! li 0 va„ Seestelijlce en materiële t dat u^es bezitten tot zelfs 'X N d erSen iVSti 6 üefd, GDige over liefde gespro- -Hu nkt het in die deugd verzet, biet, dan maar is men Jv ®%ra3ans behoorlijk ver, te it_ D Prnhri: i_ Praktijk en ervaring ui. ''k 's rtJtl6ride er schromelijke al dan niet? Ook APostel antwoord. En njv Is g 3e Dus §een opstui- ns*e tekortkoming. Zij S,.1^ ebgden !?oebheid, die roem ik '1 a bt, all' e karaktertrek, die Vle bij2o^everedelt, alles ver re sfeer der harte- De liefde heeft ook niet dat gevaar lijke, tot vele botsingen aanleiding ge vende karakter der jaloersheid. Inte gendeel, zij zoekt zich zelf niet, maar geeft alles weg, zij kent geen drift en denkt geen kwaad. Hebt ge aan de hand Van bovenge. noemde eisen de hoogte en breedte van uw eigen liefde al gemeten? Tevreden of tot de conclusie gekomen: Wat sta ik nog aan het begin. Slappe tevredenheid is van verderfe lijke aard. Erkenning van tekorten kan de weg openen tot verbetering, tot een komen op hoger vlak. Hoewel de „stijging" niet zo gemak kelijk is. Daarom is het officie van mor gen wederom een „snoer" van verzuch tingen om bescherming, behoud, leiding en verzorging. Ten behoeve van sterkte, en tegen alle onheil. Wanneer onze harten zo naar boven zijn gericht, ontvankelijk voor de „ver ordeningen van de Heer" en bezeten om goed te zijn en goed te doen, dan mogen we ook rekenen op de vervulling van de woorden van de psalmist in de Commu. nio, dat de Heer onze verlangens zal bevredigen. Onze verlangens kunnen talrijk zijn, breed en diep, doch zij kunnen slechts goed en vruchtbaar zijn, wanneer zij worden geïnspireerd door een intense- liefde, door een liefde van formaat. „Statius", zoals het eiland meestal wordt genoemd heeft inderdaad een ge heel andere structuur. Het werd eens de „gouden rots" genoemd en langs de baai, waar de Prinses gisteren landde, was een kade vol pakhuizen. Van die gouden tijd is niet veel meer over, want nadat Statius jarenlang het centrum is geweest van smokkelhandel, werd het door een Engel se vloot veroverd. Nu is het niet veel meer dan een her innering. De jonge mannen vluchtten er weg, om elders een levensbestaan te vinden en de paar honderd bewoners leven in feite van de bedeling. Maar het is een mooi eiland met een onweerstaan bare charme. St.-Eustatius is het eiland van de Steel- bands. De band die speelde tijdens het bezoek van Prinses Beatrix behoort tot de besten die men zich kan indenken. De jonge telg van het geslacht Oranje las met grote aandacht de plaquette, die in het fort op last van president Roose velt is aangebracht, ter herdenking van het feit, dat de kanonnen van dit fort voor het eerst de vlag van de jonge Amerikaan se republiek hadden begroet. Het programma bestond uit het ge bruikelijke défilé en de zanghulde, een welkomstwoord en een heildronk, maar wat zeker -gememoreerd moet worden, is de hartelijkheid en de spontaneïteit van de eilandbewoners, die in hun eenzaam heid ook St-Eustatius is moeilijk te be reiken, al heeft het een airstrip zo ver van de rest van de drukke wereld af schijnen. De Amerikaanse senator Johnson met het model van de „Explorer". Het succes met de kunstmaan bracht hem er toe, do veronderstelling uit te spreken, dat toekomstige ontwapeningsconferenties op de maan zullen plaats vinden De federatie zal open staa- voor alle andere Arabische staten, die zich er bij aan willen sluiten. Beide staten zullen hun onafhanke lijk bestaan en de soevereiniteit over hun eigen gebieden handhaven. Internationale verdragen, bondge nootschappen of conventies, die elk der beide landen vóór de vereniging had gesloten, zullen niet van betrekking zijn op de andere deelstaat, maar né de vereniging tot stand gekomen ver bintenissen zijn bindend voor beide landen. Er zullen stappen worden gedaan om een gemeenschappelijke buitenlandse politiek te voeren en de diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland te verenigen. Beide landen zullen zo spoedig moge lijk overeenkomsten sluiten inzake maat regelen ter invoering van één munteen heid en voor coördinatie van hun eco nomische en financiële politiek. Ongeveer 3500 stakende arbeiders van een Britse assenfabriek te Birmingham hebben gisteren besloten maandag weer aan het werk te gaan. Door de sta king konden 45.000 andere arbeiders in de automobielindustrie niet werken. De staking ging uit protest tegen tewerk stelling van. drie arbeiders, die zijn aan gesloten bij een onofficiële, afgescheiden vakbond. De rest van de 3.500 sloot zich bij deze eerste stakers aan. Ida Guiloineau, die met rood zout de duivel uit haar broer wilde verdrijveK hem doodde. Het geloof aan boze geesten en aan hek sen is niet alleen op het Franse platteland nog sterk verbreid. Ook in andere landen is dit het geval en volgens een officieel onderzoek staat Duitsland hier aan de spits. Op de Luneburgerheide alleen moe ten honderden heksenbezweerders en be- zweersters wonen en worden talrijke vrouwen en zelfs meisjes als heksen door de dorpelingen en buren geschuwd en vaak onmenselijk getreiterd. In november van het vorige jaar werd in dit blad het een en ander over het, naar het schijnt hog steeds toenemende bijgeloof in een gedo cumenteerd artikel medegedeeld. Wat thans in Frankrijk gebeurd is, toont wel duidelijk aan, dat zelfs excessen nog steeds .voorkomen, alhoewel de justitie slechts zelden kan ingrijpen. De handige exploi tanten zijn over het algemeen veel te slim, om zich bloot te geven. Daarbij komt dat gevallen als dat van Binetière, waarin een vrouw tenslotte krankzinnig werd, zich gelukkig zelden voordoen. Intussen is gedurende, het vooronder zoek, door de justitie ingesteld, duidelijk aan het licht gekomen, welke een belang rijke rol de „genezer" Pineguel gespeeld heeft. Hij wist de boerenvrouw Ida Gui loineau geheel in zijn macht te krijgen, gebruikmakend van haar wroeging in ver band met de dood van haar vader. Ze meende, hem in de dood gedreven te heb ben. j Ida kreeg de leiding op de boerenhof stede Binetère in handen, nadat haar va der gestorven was. Reeds toen leefde Ida in de waan, door boze geesten vervolgd te worden. Acht jaar geleden werden zij en haar moeder door een onverklaarbare ziekte aangetast. Ze moesten beiden naar een ziekenhuis in de stad gebracht en daar lange tijd verpleegd worden. Kort na haar terugkomst vond ze haar vader stervend in een sloot. Hij had een trap van een paard gekregen. Stervend verweet hij haar, in het geheim relaties onderhouden te hebben met een knecht, die hij deswege van het erf gejaagd had. Inderdaad had Ida zich zonder zijn toestemming met Ga briel Guiloineau verloofd. En nog voordat de rouwperiode om was, trouwde ze met hem, zeer tot ongenoegen van haar we duwe geworden moeder en haar vijftien jarige broer Marcel. Het werd op de boerderij een zeer ge spannen verhouding. En de ene tegenslag volgde op de andere. Er stierven koeien, door onverklaarbare oorzaak, jonge kal veren werden ziek. Ida, gelovend onder de vervloeking van haar vader te zwichten, wendde zich ten slotte tot Peniguel, de man, die volgens vele boeren wonderen kon verrichten. Ze werd een dankbare prooi voor hem, hem tienduizenden fran ken betalend voor waardeloze raad en even waardeloze geneesmiddelen. Haar man, Gabriël, koos haar partij tegen haar moeder en broer en kwam eveneens in de ban van Peniguels geestelijke overwicht, begon evenals Ida te geloven, dat de dui vel op hen loerde. Toen wederom een aantal koebeesten Ziek in de stal lag, verstrekte Peniguel aan Ida rood zout, bewerend, dat dit niet alleen de dieren, maar ook de mensen kon genezen. Hoe alles precies gekomen is, heeft men nog niet kunnen vaststellen en zal wellicht pas tijdens het rechtsge ding bekend worden, maar in een nacht besloot Ida, niet alleen de koeien het zout toe te dienen, maar ook aan Marcel, die alles voor nonsens en bijgeloof had uitge maakt en er zich tevens tegen verzet had, dat aan alle deurknoppen rode strikken bevestigd werden. Marcel weigerde het zout te eten, waarna Ida en Gabriël hem ondanks het verzet van de oude weduwe vastgrepen en het rode zout in de keel j Franqois Peniguel, de man, die Ida Guiloineau tot haar wandaad aan zette. duwden. Het gevolg was, dat de arme jongen stikte De buren, door het lawaai op de Bine tière opgeschrikt, hadden tussenbeiden willen komen, maar waren door Gabriël met een jachtgeweer weggejaagd. Ze waarschuwden de gendarmen. Die werden door 't volkomen uit zijn evenwicht zijn de tweetal besprongen, want ook zij moes ten het rode zout eten.. Ida en Gabriël werden overweldigd en opgesloten, de jeugdige Marcel onder grote belangstelling uit heel de omgeving, begraven. Peniguel kwam in de gevange nis terecht en thans moet worden vastge steld, in hoeverre hij schuld heeft aan de dood van Marcel. Ida is op haar geestvermogens onder zocht. Men neemt aan, dat ze krankzinnig verklaard zal worden. Maar de justitie is voornemens, Gabriël en de geestenbe zweerder flinkte doen straffen. K. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3