i „Samenwerken, anders kunnen we wel naar huis gaan Toekomstbespiegelingen en plannen voor Randstad Holland (SV2 miljoen inwoners) in 1980 RAI Sterke daling in de afzet van gedistilleerd L Sprookjestuin voor mannetjes met vale, krappe regenjassen ■BI Uit alle Revalidatiecentrum in Heliomare Drie grondgedachten Wieringermeerboeren in verzet tegen hogere pachtprijs Niet zeventig maar tachtig Cijfers over liet missie werk in de wereld Accijnsverhoging stuitte lichte stijging \\t'tI3ffölkrn"dar li' V B ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 PAGINA 7 S S (Van onze Haagse redactie) Ap 1 maart 1951 is door de minister van We- deropbouw en Volkshuisvesting de Werk- commissie Westen des Lands geïnstalleerd. Zeven jaar lang hebben vertegenwoordigers van de pro vinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland en van Utrecht, benevens vertegenwoordigers van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag tezamen met commissieleden van de Rijksdienst voor het Nationale Plan de toekomst van weste lijk Nederland bestudeerd. Het resultaat, nl. het rapport „De ontwikkeling van het westen des lands", is, zoals we in een deel van onze vorige editie reeds meldden, thans gereed gekomen. Laat ons eerlijk zijn: na al hetgeen over de-ze materie de afgelopen jaren en in het bijzonder de laatste maanden is gepubliceerd, biedt dit rapport weinig spectaculair nieuws meer. Bovendien heeft de commissie in 1951 en 1952 reeds een tweetal in terimrapporten doen verschijnen resp. over de IJmond en de agglomeratie Den Haag, waarop thans een samenvattend rapport over het geheel is gevolgd. T Tit dit geheel moet toch echter weer een zeer belangrijk begicd worden afgezonderd, waar over de commissie nog geen uitspraak heeft kun nen doen, omdat de studie dienaangaande nog niet is voltooid. Het is het terrein ten zuidwesten van Rotterdam, het Europoortgebied dus, dat de laatste tijd zo actueel is geworden. Het rapport mist dus een belangrijke hoeksteen, hoewel is aangekondigd dat, hangende bet technisch onderzoek omtrent het gebied ten zuidwesten van Rotterdam, de ontwik keling in de omgeving van de Nieuwe Waterweg in ander kader nader zal worden bestudeerd. ATOOR Den Haag is belangrijk de nog wat voorzichtige keuze van Wilsveen als plaats voor een nieuwe stad, waarin de Haagse agglome ratie haar toekomstige bevolkingsaccres kan doen afvloeien. Hiertegenover staat echter, dat de beide leden van Ged. Staten van Zuid-Holland, mevr. De Ruyter-de Zeeuw en de heer A. Deerenberg, zich met deze conclusie nog niet hebben kunnen ver- Wilsveen heeft de voorkeur De toekomst van het woongebied Berekend is. dat de Randstad in 1980 een tekort heeft aan capaciteit voor ruim een half miljoen mensen. Extra-vergro ting van middelgrote steden als Delft. Leiden en Gouda is nodig naast het ont wikkelen van nieuwe steden. Ook t Gooi valt onder de gebieden, die in de knel komen te zitten. Het afleiden van econo mische impulsen naar overig Nederland wordt daarom van het grootste belang ge acht. De toekomst der recreatie enigen. Zij achten het beschikbare feitenmateriaal nog onvoldoende om een keuze definitief te be palen. Alles overheersend bij dc concrete betekenis van dit plan is echter de wijze, waarop het rijk. de pro vincie en de gemeenten het zullen gebruiken. Het blijft een plan voor het westen des lands en zo zal het afhangen van dc regering hoe zij dit deel van Nederland ziet als onderdeel van het geheel. Ruimtelijke ordening op nationaal niveau dus. Hoe zal de spreiding van werk- en woongelegenheid uitvallen? De zich steeds meer aftekenende verschillen in opvatting van b.v. gemeenten en provinciale pla nologische dienst rond dc kwestie Wilsvcij-Reijcns is er een voorbeeld van, hoezeer er op diverse ni veaus bclangcnverschillen zijn, die een concreti sering van de plannen in de weg staan. De compe tentiekwestie op drieërlei bestuursniveau en de bindcndverklaring van gemaakte plannen rrtogen naast de zo lang verbeide nieuwe wettelijke rege ling toch wel een grondslag genoemd worden voor toekomstige ontwikkeling van het westen des lands. Er is veel haast bij. Ieder jaar b.v. worden in het westen woningen geprojecteerd overeenkom stig een stad van 100.000 inwoners. De suggestie, die in het rapport wordt gedaan en die door Den Haag en de nabuurgemeenten voor Wilsveen reeds is toegepast, is de gedachte van de intergemeente lijke lichamen, waarop bepaalde bevoegdheden van alle in het gebied gelegen gemeenten kunnen over gaan. „Samenwerken, anders kunnen we wel naar huis gaan," zo heeft prof. Van Poelje het eens uitge drukt. Daarvan is het Haagse plan, dat, wat het bestuurlijke betreft, vrijwel algemene erkenning heeft gevonden, een fraai voorbeeld. De Rijksdienst voor het Nationale Plan, Rijkswaterstaat, de pro- vincialc planologische diensten, de gemeentelijke diensten van stadsontwikkeling, bedrijfsleven en burgerij zullen voor de Nederlanders van de nabije toekomst samen een ordentelijke en ordelijke ruimte moeten scheppen. Het thans uitgekomen rapport is een belangrijke stap op de weg naar realisering van zulk een goede ruimtelijke orde ning. Den Haag Snelwegen voor het zee- verkeer Amsterdam 1 Amsterdam II Gia Khiem (Vietnam) Brussel Johannesburg (Zuid-Afrika) De auto waarover U denkt staat op de AMSTERDAM van 13-23 Februari Behoud van Westland en Bollenstrek ONTWIKKELINGSSCHEMA VOOR 1980 jr)ur' v Droom, die weeïge geur van rode kool, boenwas en goedkope sigaretten doet verdwijnen OTeontwikkelpn zeehaven* Amsterdamse sprookjestuin Droom van rijkdom en weelde Standsverschil Kaler ge *É!l; - gpi 1 So v* Hl GEVECHT OM DE RUIMTE in het Westen des lands De gedachten van liet rapport zijn tn drie punten samen te vatten: a: duidelijke afbakening van gebieden voor agrarische ontwikkeling en gebie den in de stedelijke sfeer. Kernpunt is hej behoud van een zo ruim mogelijk agrarisch middengebied en concentratie van bevolking op dc stedelijke ring van dc Randstad, die loopt van Utrecht-Amster dam Haarlem-Lciden-Dcn Haag-Delft Rotterdam. b: behoud van de grote stedelijke ag glomeraties als ruimtelijke, zelfstandige elementen van goed bewoonbaar formaat. Waar het nodig is kan de groei worden afgerond. c: expansie van de Randstad naar bui ten. Zoveel mogelijk afleiden van dc „overloop" aan bevolking naar Noord- Holland benoorden het Noordzeekanaal de IJsselmcerpoldcrs, de Gelderse Vallei en het Deltagebied. Tussen de stedelijke bebouwing wor den bufferstroken (zonder een noemens waardige bebouwing) van 4 km. wenselijk geacht. Vooral voor Rotterdam-Delft-Den Haag geldt dit In verband hiermede is het opmerke lijk, dat de commissie met betrekking tot de satelietsteden voorlopig haar keu$ op Wilsveen heeft bepaald, o.m. omdat zij vrees-t, da>t bij uitvoering van het plan- Reijens bij Pijnacker, de beide agglome raties Rotterdam en Den Haag elkaar te veel zullen naderen. Andere motieven zijn, dat Wilsveen voor de tuinbouw min der bezwaarlijk is, voorts dat Reijens sterker op Rotterdam is gericht dan Wals- veen en tenslotte omdat. Wilsveen, be stuurlijk gezien, gemakkelijker te reali seren schijnt dan Reijens. De oommissie heeft een definitieve keuze nog niet ge- In de Staatscourant van 4 december j.l. zijn nieuwe landelijke pachtnormen be- kend gemaakt, welke zijn vastgesteld bi) Kon besluit van 2 december 1957- De Dienst der Domeinen Wieringermeer heeft hierin aanleiding gevonden om voor de per 1 november 1957 daarvoor in aanmer king komende bedrijven zeer sterk ver- boogde pachtprijzen te vragen. Dit heeft onder de pachters in de Wie ringermeer onrust veroorzaakt. Want, hoewel men hier in principe wel over tuigd is van de billijkheid dat de eige- naarslasten in de pachtprijzen tot uiting dienen te komen, rijzen er voor de be trokkenen toch ernstige bezwaren tegen deze gang van zaken, zo deelt men onf van de zijde der samenwerkende land bouworganisaties in de Wieringermeer mee. Deze bezwaren zijn o.a., dat de toe stand voor de landbouwbedrijven door de gedaalde prijzen van verscheidene be langrijke produkten, en door de gestegen onkosten, over het geheel al zo is gewor den, dat reeds bij de huidige pachtprij zen van een lonende exploitatie nauwe lijks meer sprake kan zijn. Er wordt ver- Misschien zijn we WINDSTREKEN het al weer bijna maanden tijd twintig onopgehelderde brandstichtingen ontdekt, voornamelijk in scholen, theaters en musea. vergeten, maar zo rond de jaarwisse- 6 - - althans velen van Den Haag Nu reeds wordt het aantal recreatie- der op gewezen, dat de pachtverhoging loopt van J 80 tot 150 per h.a. De be trokken pachters hebben dan ook besloten de voorstellen van de Dienst der Domei nen in geen geval te aanvaarden. zoekenden in het western tijdens de top- perioden in de zomer geschat op ander half tot twee miljoen. In 1980 zal hier nog een miljoen bijkomen. Behoud van de bestaande recreatiemogelijkheden in dui nen, stranden, bossen en heide zal moe ten worden bevorderd naast ontwikke ling en ontsluiting en scheppen van nieu we mogelijkheden te water (Zuiderzee gebied, Deltagebied en Biesbosch) en in het agrarisch gebied met zijn landschaps- schoon. In verband met de zeevaart voor su pertankers en ander grote schepen, noemt het rapport het wenselijk, dat de toegan gen naar de grote havens tot snelwegen voor het zeeverkeer worden gemaakt. Scheiding van zee-en binnenvaart wordt van belang geacht. Ook in het noorden zijn enige voorzieningen aan de water wegen nodig met name wordt een ver ruiming van het Noordzeekanaal ge noemd en een gedeeltelijke verdubbe ling van de Nieuwe Waterweg. Voorts suggereert het rapport een ver dubbeling van het railverkeer tussen de drie grote steden, een directe verbinding Amsterdam-Schiphol-Den Haag. voorts lijnen naar Lelystad en via de Volkerak- dam naar Roosendaal. Vergroting van het aantal rijstroken zal de expansie van het wegverkeer op moeten vangen. Over Ypenburg zeg het rapport, dat dc ligging ernstige bezwaren oplevert. Hand having van dit vliegveld is alleen te aan vaarden, indien dringende verdedigings- bclangen, waarvoor geen andere oplossing kan worden gevonden, zulks bepaald zou den eisen. Eergisteren berichtten wij uit de muziekwereld, dat de jubilaris Entiel Hullebroek die dag zijn zeven tigste verjaardag vierde. Ingewijden zullen echter begrepen hebben dat wij tengevolge van een abuis de leef tijd van de Vlaamse toondichter ste vig hebben onderschat; hij vierde nl. zijn tachtigste verjaardag. Deze rec tificatie onder aanbieding van onze excuses aan de leeftijd der allersterk- sten. De H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs heeft de nieuwste cijfers gepu bliceerd over het missiewerk in de wereld. Daaruit blijkt, dat in de missiegebieden, ressorterend onder de jurisdictie van de H, Congregatie, 31.894.515 katholieken wonen en 3.218.724 geloofsleerlingen. Zij zijn verdeeld over 78 aartsbisdommen, 292 bisdommen, 197 vicariaten, 114 pre fecturen en 9 andere bestuurseenheden. Voor de wereldmissie zijn momenteel 26.350 priesters beschikbaar, alsmede 9.962 broeders, 66.135 zusters, 113.421 ca techisten en 158.368 onderwijzers. Aldus meldt het K.N.P. ing plegen we ons onfi nogal eens bezig te houden met het afsteken van vuurwerk. Een lang niet on. gevaarlijke bezigheid. U gelooft het niet? Ziehier het resultaat van een enquête onder Haagse artsen t.a.v. de vuurwerk- ongevallen gedurende de jongste jaar wisseling. 32 personen hadden letsel go- kregen aan een oog, 24 beneden de 19 jaar. In negen gevallen was er spra ke van ernstig letsel, waarbij een b ij vende oogstoornis niet uitgesloten wordt geacht. Een pluim voor de dame uit dc hooid- stad, die onlangs bij een radioprijsvraag het mooie bedrag van 10.000 won en in haar begrijpelijke vreugde over dit zeldzame buitenkansje toch ook ande ren niet vergat. Ze stortte f. 1000.- op gi ro no. 969. En misschien herinnert u zich dit nummer niet zo goed meer. maar het is het nummer van het Prinses Beatrix Poliofonds te Den Haas. De bestrijding van de kinderverlamming kan zulk een staartje van een buitenkansje ook best Wolford Engeland gebruiken. Uit een rekest aan de Tweede Kamer van „Zeven Haagse Juristen" in de aan ons gezonen kopij stonden verder geen na men en geen adre6 vermeld): „Onlangs had de te Luxemburg gevestigde Kolen- en Staalgemeenschap vier goede Neder landse stenotypisten „Nederlands" no dig. N. a.v. de omvangen sollicitatiebrie ven werden 35 meisjes a raison van een onkostenvergoeding van meer dan f. 100.- naar Luxemburg ontboden om een proef van bekwaamheid af te leggen. De vier ongehuwde uitverkorenen zullen f. 900- belastingvrij salaris per maand ontvan gen". Tot zover de aanhaling. We gunnen de steno-prinsessen in het (dure) K.S. G.-vorstendom graag goed loon naar goede arbeid, maar tenslotte moet de K.S.G.-gemeenschap toch óók op de been gehouden worden door de belastingop brengsten uij de aangesloten landen. En de vraag van de „Zeven" aan de Twee de Kamer om toch eens te informeren naar deze uitzonderlijkheden, lijkt niet helemaal ongegrond. Mogelijk weet u het nog: de Amsterdam se politie heeft een brochure laten ver schijnen „Het prentenboek van de poh- tie'\ een opsomming van de dingen die men moet doen en nalaten om het 't in brekersgilde niet al te gemakkelijk te maken. Een bewoner van de Warmond straat deed het „volgens het boekje". Hij hing aan zijn huisdeur een briefje: ..Aardappelman, drie hoog, tien kilo be velanders". Zo, die is dus niet thuis, zei de inbreker en een inbraak volgde. Het gevolg was: geen bevelanders, maar wel waterlanders. Als het brandt in dit soort steden met niets anders dan houten huizen en hutten, dan brandt het ook voortreffelijk. Eèn omgevallen kachel en voort woeden de vlammen. Toen de brand was afgelopen, was het ook met de stad voorbij en tien duizend mensen waren dakloos. De plaats was nog vrij nieuw, wairt in 1955 richtte men deze op ter huisvesting van de vele (vooral katholieke) vluchtelingen uit Noord-Vietnam. En nog iets over brand, maar nogal grie zelig. Want dat blijft het altijd, wanneer er achter elkaar maar branden ont staan, die kennelijk door een vuurmani- ak, een pyromaan, zijn gesticht In de Belgische hoofdstad heeft men in twee Tijdens een jachtpartij, toen de ja gers een aangeschoten hert achter volgden om het een genadeschot te geven, wierp plotseling een 40-jarige schooljuffrouw zich voor het uitgeput te dier om te voorkomen, dat het werd gedood. Inderdaad verhinder de ze ook enkele ogenblikken de ja gers het laatste schot te lossen, waar bij ze ook groot gevaar liep zelf ge raakt te worden, maar de jagermees- ter weigerde haar smeekbede het dier te sparen. „Het was beter, dat we het aangeschoten dier uit zijn lijden verlosten", verklaarde deze later. Toch wel wat opgewonden verliet het achttienjarige Poolse meisje het vliegtuig en zocht tussen de wachten de menigte naar een man, die een wit te roos in zijn knoopsgat had. En even later vloog Krystina haar vader - die ze nog nooit had gezien - om de hals. Franz Waszak trok in 1939 de oorlog in. kwam later bij de gealli eerde troepen terecht en wen6te na de vrede niet naar zijn (communistisch geworden) vaderland terug te keren. Hij vestigde zich in Zuid-Afrika en deed talloze, vergeefse pogingen zijn dochter uit Polen naar zich toe te krijgen. Toen hij de oorlog introk, liét hij zijn vrouw achter en nadat het eer ste kind geboren was, stierf de moe der drie maanden later. Ze heeft nu van de Zuid-Afrikaanse autoriteiten vergunning gekregen om zich blijvend bij haar vader te vestigen. daan. omdat, bij het afsluiten van het rap port, de kwestie van de oliewinning in beide gebieden nog niet geheel duidelijk was. Hot rapport gaat uit van eeh bevol kingscijfer van 5,5 miljoen voor dc Rand stad in 1980 (thans 4 miljoen). Hoezeer het ruimteprobleem nijpt, blijkt uit het leit, dat thans 37»/o van de Nederlandse bevolking op 5°/« van het landoppervlak van ons land woont, een enorme concentratie dus, met als gevolg het. gevecht om de ruimte in dit gebied, gelegen aan de drukstbeyaren rivieren en zee ter wereld. Deze concentratie drukt ook op 't middengebied, de agrarische ge tinte vlakte, waarin land-en tuinbouw el kaar afwisselen en het steeds weer moe ten opnemen tegen de grond-eisen, die de industrie en hieraan parallel de be volkingsaanwas der steden, stellen. Zo wordt verwacht, dat tot 1980 30.000 tot 40.000 ha grond naar met-agrarische doel einden zal moeten overgaan. Hierbü merkt het rapport op dat in elk geval gehanahaafd moeten blijven: Het Zuid-Hollandse glasdistrict met hel Westland en de z.g.n. kring, waar onder het in opkomst zijde kassenge- bicd ten oosten van Delft. De bollenstreek tussen Leiden en Haarlem. De tuinbouwgebieden van Aalsmeer en Boskoop. Hoewel de commissie nc*g geen oplos singen heeft uitgewerkt voor de pro blemen van de Maasmod wordt, wel op gemerkt dat. zij de behoefte aan nieuwe terreinen aan de Nieuwe Waterweg op 4700 ha schat. Slechts een deel hiervan kan op Rozenburg worden gevonden. Het gevaar blijft dreigen, dat de ontwik keling van de Rotterdamse haven binnen afzienbare tijd vastloopt. In de gistermiddag in het gebouw van de S.E.R. te 's-Gravenhage gehouden openbare vergadering van het bestuur van het produktschap voor gedistilleerde dranken, heeft de voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, in z\jn openingswoord o.m. iets gezegd over de gang van za- NOORDZEE Bpvprwn N O-POlDtR ISSELM£tR LnktVJi MARKERWAARD tplysrad a- FLEVOLAND Z-FLEMDLAND VtHsp Umuidpn Zandvoo Amersfoort U?iden - r Alphefi Vpp nendaal Woerd po Rotterdam Gonnchem 0 Biesbosch OVERFL. SC 0UIVEL AND Stedelijke bebouwine ken in de bedrijven in het jaar 1957. Uit dc accjjnscijfcrs kan ongeveer wor den berekend, dat dc totale afzet in 1957 heeft bedragen 235.000 hl. ad 50 pet. Dit betekent een teruggang van 16 pet. Opvallend is, dat dc teruggang geheel ten laste komt van het hier te lande vervaardigde gedistilleerd. Tegen over de invoer van 11.160 hl. in 1956 staat een invoer van ruim 11.000 hl. in 1957. Dc afzet van buitenlands gedistil leerd is dus vrijwel gelijk gebleven. Bij de beschouwing van deze cijfers en van de accijnsopbrengsten moet, aldus de voorzitter niet vergeten worden, dat dc laatste jaren voor de accijnsverhoging de afzet van gedistilleerde dranken een, zij het ook zeer licht, stijgende tendens vertoonde, tengevolge van de accijnsver hoging in deze ontwikkeling werd ge stuit. Indien men rekening houdt met een jaarlijkse omzetstijging (o.m. door de uitbreiding van de bevolking) met enke le procenten, dan betekent dit dat de teruggang in 1957 in feite nog groter is. Ook bij vergelijking van de accijns- opbrengsten zal men hiermede rekening moeten houden en dan zou het wel eens kunnen zijn. dat ondanks het feit, dat ogenschijnlijk de schatkist in een be paald jaar iets meer ontvangt dan vóór de accijnsverhoging, dit slechts schijn is omdat, indien deze niet had plaatsgevon den, de schatkist ten gevolge van de grotere omzet ook een dergelijk bedrag zou hebben ontvangen. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, vrijdag. Stralend van geluk kroop het kleine mannetje met het wat kale, krappe regenjasje uit het miniatuur-autootje. Zijn gezicht was méér dan een open boekdeel; het was een complete trialogie in prachtband met goud op snee: „Dit is nu echt een wagentje voor mij om lekker met Mien zondags in te gaan toeren'Maar toch trok ook een klein zorgenrimpeltje een lichte groef in het voorhoofd van het mannetje: „Maar wat moet dat niet gaan kosten?" Even was er iets van lichte twijfel te bespeuren op dat gezicht. Toen schudde het hoofd wat zielig naar de verkoper, die zonder meer al begrepen had, dat het mannetje heus geen klant in spé was. De verkoper was bepaald niet hoog hartig, maar het mannetje kon er toch niets aan doen, dat een vluchtig schaamrood over zijn stoppelige wangen gleed. Schaamrood, dat een oor sprong vond in zijn slappe portefeuille. Maar toen het mannetje de stand met de kleine autootjes op veilige afstand achter zich had, kwam er toch weer iets van die gelukzalige uitdrukking terug; hij had toch maar achter het stuur van een echte auto gezeten. i S Te ontwikkelen uitbreidingen of "nieuwe steden' Idem; plaats naderaan te duiden industriecomplex Bufferstroken tussen de vV'. steden p Te ontwikkelen recreatie- gebieden;aard en omvang nog te bepalen Te ontwikkelen recreatie gebieden; plaats nader aan te duiden De droom van het mannetje in de vale krappe regenjas is ook de droom van tienduizenden anderen. Het legioen van de duizenden, dat in de afgelopen dagen een bezoek heeft ge bracht aan het grootse sprookjespaleis dat RAI heet. Een sympathieke droom van glanzende auto's - chroom zacht zoemende mo toren een sterke voet op een clastkch gaspedaaleen gemanicuurde hand- licht rustend op een soepel draaiend stuur De droom van een eigen auto. De droom van 90 pet. van alle bezoe kers van de Amsterdamse sprookjes tuin En als de bezoeker eenmaal goed on dergedompeld is in zijn bedwelmende fan tasie, speelt het geen rol meer, in wat voor auto hij rondrijdt over de wegen, die voeren naar het luchtkasteel van het triomfantelijke bezit van de „eigen auto". Hij begint met gelukkig te glim lachen over de miniatuurtjes, die nèt geen overdekte scooter, meer zijn, maar al heel snel is hij over dit aarzelende stadium heen. Hij kijkt geïnteresseerd naar wagens, die een veelvoud van het salaris kosten, dat hij in vijf jaar kan ver- Doordat het aantal t.b.c.-patiënten de laatste jaren sterk is afgenomen, staan thans in het r.-k. sanatorium „Helioma re" aan Wijk aan Zee 90 van de 220 bedden leeg. Er is daarom besloten het sanatorium gedeeltelijk een andere be stemming te geven en in te richten als revalidatiecentrum. Eind januari is men begonnen dc bestaande gebouwen te ver nieuwen en uit te breiden, waarmee on geveer een miljoen gulden is gemoeid. De vernieuwingen en verbouwingen wor den uitgevoerd onder leiding van archi tect Lau Peters uit Amsterdam. De geneesheer-directeur van het sana torium, dokter J. H. Gerlach, is een van de warme voorstanders van het plan om het sanatorium gedeeltelijk als revalida. tiecentrum in te richten. Om hem te as. sisteren is een vrouwelijke reval.datie- arts. mejuffrouw Le Grand, benoemd, die voorlopig drie dagen per week haar krachten aan „Heliomare' zal geven. Voorts zal straks op iedere tien patiën ten één heïlgymnast-masseur worden aan gesteld. Het nieuwe revalidatiecentrum zal on dermeer bestemd zijn voor spastische kinderen, reumalijders, mensen met am putaties en kinderen met aangeboren ge breken. dienen. Spreekt prijzend tegen zijn vrouw over een „aardige bekleding" in een bij zonder luxueuze auto van dik twintig mille en luistert naar de uiteenzetting van een overijverige verkoper met 'n ge zichtsuitdrukking, alsof hij het geld voor wel tien van die wagentjes los in zijn broekzak heeft zitten.. Maar dan is de droom pas volkomen: De droom van rijkdom, weelde: hij groeit uit boven zijn eigen alledaagsheid. Verdwenen is de benauwde kantoorruim te, waar hij in dikke boeken ellenlange trieste cijferreeksen moet optellen, af trekken en vermenigvuldigen, verdwenen is de weeïge geur van rode kool, boen was en goedkope sigaretten.. H(j voelt zich nu minsten» gelijk aan de sjieke meneer van het kantoor aan de overkant, die 's morgens met een non chalante klap het portier van zfln auto dichtgooit en met 'n waar bezitterstrek- je zijn ajito-sleutel propellortje laat spe len in zijn gehandschoende hand Hij ziet zich in gedachten neerploffen in een keurig gestoffeerde, draaiende bureau stoel, minzaam de lieve, blonde secreta resse groeten en peinzend de ijle rook van zijn geurige sigaar nastaren Nu is hij helemaal in de stemming: de wierook van een lichte zelfoverschatting hult hem in het liefelijke waas van ge fortuneerdheid: met achteloosheid loopt hij langs een grijs, crème en rood uitge voerd pronkjuweel van 26.800; kijkt wel even geboeid naar het goud-glanzende projectiel, dat Golden Rocket heet en dat meer lijkt op een maanraket in luxe uit voering dan op een auto; heeft wel be wondering voor de nieuwe DAF, maar zoekt het toch echt meer in het betere genre, waarvan de prijs zo om en nabij de veertig mille ligt, of waarvan de ca talogus vermeldt, dat de prijs alléén op aanvrage wordt verstrekt. In die momenten heeft de man geen ge dachten meer over voor zijn vrouw, die, moe, apathisch nd, meegesleurd wordt langs al die weelde. Zij probeert dit te rekenen, hoeveel pakjes koelhuiabotcr zij zou kunnen kopen voor de aanschaffings prijs van één zo'n auto. Zij probeert dit haar man duideltik te maken, maar die kijkt haar afwezig, in het ergste geval wat meewarig aan. Wat snapt de vrouw in dergelijke ogen blikken van de zieletoestand van haar echtgenoot? Met haar ingeboren nuchter heid kan zij dit spel van hem niet vol- gen.. Het spel van de mannen, dat is de RAI Maar een spel, waarbij toch ergens, om een heel klein hoekje misschien, het standsverschil blijft gluren.. Waarom an ders zagen wij twee „gemene" soldaten vol bewondering staan kijken naar de Goggomobll en een kapitein en een eerste luitenant naar de Sportwagen Auto Union (snelheid 150 km) In dit standsverschil spelen ook de auto's zelf een rolletje mee: wij zagen een fraaie, gedegen automobiel, die heel nuffig een klein cartonnen kaartje op het portierraam voerde: „gesloten". Een auto, alleen bestemd voor de échte dure mannen, want kleine mannetjes in krap pe, vale regenjassen durven, ondanks hun droom, toch niet aan de verkoper van dit soort auto's te vragen, het portier open te maken.. De sprookjestuin voor alle mannetjes met krappe, vale regenjassen, waarin men ongestoord kan dromen. Ongestoord en ongevaarlijk: want er gens in alle achterhoofden blijft toch wel het gevoel, dat men maar een spelletje speelt. Maar een meeslepend spel, heerlijk, overrompelend, verrukkelijk. Een spel, dat alleen mannen Kunnen spelen De kater komt later pas. Als men bekèf van het geslenter langs al die fonkelende luchtkastelen in een miezerig motregentje op de tram moet wachten. De tram, die de moegespeelde mannen weer terugbrengt naar de weeïge geur van rode kool, boenwas en goedkope si garetten Een zwevende droom van glanzend lak en glimmend chroomde droom van het mannetje in de krappe, vale regenjas

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7