Hi Voor glad scheren Belevenissen van een jong gezin Rotterdams Kamerorkest voerde Lucas-Passion uit Soekarno en Hatta deze week niet een prijs dank zij enorme wereldproduktie Hertog Lieverlui NSC DINSDAG 11 MAART 1958 HBS MET TOPKLASSE IN GRONINGEN KRUPP HEEFT INVESTE RINGSPLANNEN IN AUSTRALIë AU/,»V dat Vfié SCOOTER TEGEN BR110 leuning /Z J U miste 't vaak in poederkoffie: dat pittige, dat verkwikkende... Nu is 't er! Poederkoffie met PIT: Van Nelle's Instant Coffee. Speciaal voor de Nederlandse koffiedrinkers bereid volgens het Chasé Sanborn procédé. Nu tegen verlaagde prijzen: Deze moderne tijd is üw tijd! Ga mee met die tijd! Scheer u glad, scheer u snel, scheer u gemakkelijk met 's werelds meest gevraagde elektrische scheerapparaat voor moderne mannen, de Philips „Philishave" de pittige poederkoffie in het rood-wit-blauwe AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Juwelier BLOM 515. Kijk. De wacht voor het paleis wordt afgelost. Waarom doen ze dat? Zijn de anderen zo vuil? Personeel gevraagd De snelheid, waarmede het nieuws de lezers bereikt, is belangrijk. Immers, nieuws moet nieuw zijn. Een bericht, heet van de naald, wordt gelezen Kers-vers van de pers ort- vangt iedere dagblad abonnee zijn krant in de bus, vol nieuws. Elke dag wordt de krant met een zekere spanning tegemoet gezien Nieuws trekt altijd, iedere dag. Ook het advertentie- nieuws. Dagbladreclame is bijzonder effectief door de aandacht die iedere lezer iedere dag voor „zijn" krant heeft Verover eo verdedig uw debiet met dagbladreclame. 94. Heer Lieverlui wordt voorgesteld. „Mijn hemel", roept het hoofd ontsteld, „Nu raken wij de schat dus kwijt? 'k Moet eerlijk zeggen, dat 't mij spijt. Maar u, u wil ik haar graag geven. De nikker-nikker, dat hij leve!" Een manuscript van de Lucas-passie in het handschrift van J. S. Bach, heeft destijds verscheidene Bachspecialisten beziggehouden. Na een grondig onderzoek hebben vooraanstaande musicologen, die met de heruitgave van Bachs oeuvre be last waren, het niet verantwoord geacht om deze Lucas-Passion in de lijst van Bachs werken op te nemen. Tegen de op vatting, dat het manuscript een door Bach vervaardigde kopie geweest is zijn Henk Dieben en Piet Ketting in verzet gekomen en wel op grond van de taalsym- boliek, die volgens hen evenzeer in dit werk is aan te wijzen als in de meeste werken van Bach. De heren zijn zelfs zo ver gegaan, dat zij als datum van ont staan het jaar 1704 konden aangeven. (Misschien wel om het feit, dat het getal 14 dat men verkrijgt wanneer men de cijfers van de alfabetische rangorde van de letters bach optelt in dit jaartal op verschillende manieren ;s opgesloten. Het werk zou dan een jeugdwerk zijn van de 19-jarige componist en daarop zoü^en dan al zijn zwakheden terug te voeren en te verdedigen zijn. Hoe het ook zij, met de uitvoering van zaterdagavond in de Nieuwe Zuider- kerk van deze Lucaspassion heeft Ketting het stuk losgemaakt uit de kleine kring van muziek-wetenschappelijke discutan- ten en onder de aandacht gebracht van de muziekliefhebbers, die vertrouwd als zij wellicht zijn met de Joannes- en Mat- thaus-Passion de grote distantie tussen deze werken en de Lucas-Passion zonder twijfel zullen opgemerkt hebben. Aller eerst valt op dat de Lucas-Passie een veel groter aantal choral-einlagen vertoont, zo dat men hier haast van een koraal-passie zou kunnen spreken. De harmonische zet ting vertoont weliswaar enige verwant schap met die uit de Matthaus- en Joan nes-Passion, maar de stemvoeringen zijn eenvoudiger en missen toch overal de ge niale vonk. Het tweede grote verschil is wel de veel primitievere behandeling van het recitatief, dat nergens de roemruchte woordillustratie vertoont, die men in de twee andere passies aantreft. En tenslot te is de polyfonie van de volkskoren veel schoolser en simpeler gebleven. Ook het kleine aantal aria's, die ook niet de grootse structuur en de melodische rijk dom van de andere Passies vertonen, trekt een auteurschap van Bach sterk in twijfel. In het algemeen zijn de stijlkenmerken wel op de tijd van Bach terug te voeren het beginkoor laat zelfs een horigheid aan Handel vernemen) maar juist de ge nialiteit, die in ieder werk van Bach wel ergens is aan te wijzen, ontbreekt hier volkomen. Er zijn zelfs zwakheden aan te duiden in de contrapunctieken in de har monische zettingen en in de recitatieven wordt men soms getroffen door onlogische interpuncties en foutieve woordaccenten, die men moeilijk met Bachs zorgvuldig heid in overeenstemming zou kunnen brengen. De uitvoering viel in zeer veel opzichten te loven. Het Rotterdams Kamerkoor frappeerde weer door 'n uiterst beheers te en solide koortechniek, alsook door een warme koorklank, terwijl het instrumen taal ensemble het Rotterdams Kamer orkest) zich onderscheidde door een zeer correcte realisatie. Van d« solisten moet vooral Jan Waayer genoemd worden om zijn soepele en muzikale vertolking van' de Evangelistenpartij welke alleen op het laatst, misschien ten gevolge van een op tredende vermoeidheid, mank ging aan een onzeker wordende intonatie. De Christuspartij van Henk Driessen leed onder wankele toongeving en wat monotone expressies. De aria's vonden in Jeannette van Dijk, Watty Krap en Arjan Blanken kundige vertolker, terwijl de kleine partijen door enkele koorleden be wonderenswaardig gezongen werden. Van de beheerste en geconcentreerde leiding van Piet Ketting ging weer een bezielen de werking uit. B.G. (Van onze correspondent) In Groningen zal een topklasse worden ingericht voor HBS-leerlingen om de jon gelui -te trainen voor de meer op de prak tijk ingestelde behoeften van het bedrijfs leven. De cursus zal aanvangen met het schooljaar 1958-59. Het is de bedoeling de jonge mensen een zelfstandig oordeel bij te brengen en inzicht in zakelijke aan gelegenheden. Naast lessen in moderne talen en handelswetenschappen zal on derricht worden gegeven in andere vak ken. die voor het hedendaagse zakenle ven van belang zijn. President Soekarno en dr. Hatta heb ben elkaar tijdens het afgelopen week einde niet ontmoet en zullen ook niet meer bijeenkomen vóór Soekarno vandaag voor een reis naar Zuid-Celebes, Bali en enkele steden op Java zal vertrekken. Al dus is medegedeeld door een regerings woordvoerder in Djakarta. De mogelijkheid bestaat, dat na afloop van Soekarno's reis. die zeven dagen zal duren, Hatta wederom een onderhoud met hem zal hebben, doch de woordvoerder kon niet zeggen, of dit spoedig na de terugkeer van de president zal plaats vinden. Er liepen in Djakarta geruchten, dat het Indonesische schip „Min Hoang" don derdag in Straat Bangka van een oorlogs schip, dat de Nederlandse vlag voerde, opdracht had gekregen te stoppen en aan een onderzoek was onderworpen. Het communistische partijorgaan .-Harian Rakjat" wist' hierbij nog te vermelden, dat de oorlogsbodem werd geëscorteerd door twee onderzeeboten. De regeringswoordvoerder te Djakarta heeft echter meegedeeld, dat hiervan geen officiële bevestiging is ontvangen. In Den Haag is het bericht tegengesproken. Dr. Leimena, de Indonesische vice- premier, heeft gisteren medegedeeld, dat zijn land in de Chinese volksrepubliek 45.000 ton rijst heeft besteld. De eerste zending van 13.000 ton zou reeds onder weg zijn naar Djakarta. De Duitse industrieel Alfred Krupp zou volgens het zondagsblad „Sun Herald" plannen tot investering hebben van mil joenen ponden sterling in Australië. Vol gens het blad meent men, dat Krupp, die elf dagen geleden in Australië arriveer de tot dit besluit kwam na een voorlopig onderzoek van de Australische industrie- Ie mogelijkheden. De Londense vertegenwoordiger van Krupp, graaf Ahlefeldt, die Krupp naar Australië vergezelde, zou volgens het blad verklaard hebben, dat de Krupp-or- ganisatie zich'bij haar nieuwe vreedzame da' taak zo sterk heeft uitgebrei te klein voor haar is geword g Lt' Als Krupp eenmaal zijn me rVlract" ,.ar vormd kan volgens 't blad v gaan. -p- den, dat hij snel te werk z 5v> - daar hij de enige eigenaar v organisatie is en geen aand1e vfaa8 .„g hoeft te raadplegen. Het enl® deVe is het verkrijgen van de der Australische regering, jjj' schijnt volgens de „Sun kerd te zijn, gezien het feit.„latid® Sera, AüSttSi ilie in de gehele wereld vesteringen vraagt. Nader vernemen wij, geen enkele beslissing aangaande investeringen Volgens graaf Ahlefeldt om buiten' *<>u «H# Krupp naar Australië slecht» om „studieredenen". (Van onze correspond^ Zaterdagmorgen is een 18"Ja ,e le^ne student met zijn scooter teferL,redetl:,,ftl van de brug te Zoeterwoude he','1.%- jongeman werd zeer ernstig aa zief „i gewond en is in het huis te Leiden opgenomen, is levensgevaarlijk. Zij» -..,.v V'- «Sitsn; Van Neile brengt poederkoffie VI 25 gram 1.38 50 gram 2.45 200 gram 8.85 PHILIPS PHIUSMMVE PHILIPS VAN NIEÜWENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR Lijnbaan 40 (naast Thalia Theater), tel. 26673, R'dam. In- en verkoop occasions goud, zilver en briljant. Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1958. v. Nieuwenhuyze's Autobedrijf, Aelbrechtskade 154, R'dam.. Telefoon 5.6.9.9.0. (2 lijnen) 20 woonden 50 ets, elk woord meer S ets extra tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling Te koop. Wegens plaatsgebrek t, e. a. b. 2-persoons kantelbed met nog garantie. J. van Lom mei, Cartesiusstraat 33b. Sportfondsenbad Schiedam vraagt hulp machinekamer, leeftijd 14 tot 20 jaar. Aanmelden donder dagavond van 20 tot 20.30 uur of na telefonische afspraak num mer 69600. Inlijsten van platen, foto's en staaf lijsten. Schilderijlijsten. Scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. G. v. Loenen, Dam 41- 43, tel. 66192. Showroom Vlaar- dingerstraat 6. H. H. Huiseigenaren. Wij ver zorgen voor U reparatie timmer werk, winkelbetimmering, board, plafonds enz. Billijke prijs. Tel. 63495. Nu behangen. Gediplomeerd vak man. G. J. J. Ponjé, Schaper laan 61. tel. 65506. Wij hebben een veel mooiere sortering en veel goedkoper dan waar ook. U behangt zelf? Origineel gereed schap in bruikleen. Vraagt vij- blijvend prijs en stalen. Gevraagd nette r.-k. werkster, v.g.g.v. ongeveer 5x per week. Cools,, Binnenweg 57. Telef. 136374. Dienstaanbiedingen Wie kan jongeman aan werk zaamheden helpen voor halve da. gen? Algemeen ontwikkeld en in het bezit van rijbewijs. Even tueel auto en opslagruimte be schikbaar. Brieven aan S. 2671. Niuwc Schiedamse Crt. Dam 18. On«»r1eren aaneo Heer Lieverlui bedankt ontroerd. „Maar wat mij ook nog tot u voert, dat zijn mijn vrienden," zegt hij. waar zijn ze? Zeg, waar liet u die? Ik moet en zal ze hier nu vinden. Ze zijn mijn allerbeste vrinden!" „O jeetje?" roept het hoofd, „ze sta; gereed om in 't gevang te gaan. Ik laat ze daad'lijk komen! Daar! Met deze fluit komt 't voor elkaar!" En waarlijk, na de eerste tonen hervindt men de vertoren zonen! Diversen Te koop mooi eiken ameuble- ment, ook afzonderlijk, 35,-. haard 10,-, 2-p. ledikant rnet spiraal 25,-, 2 kroonlampen 5,- «n 10,-, kinderledikant 12,50. Alex Numanstraat 22a. Hoest uw kind? Natterman's Melrose Rorte helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon 2.- bij elke drogist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8