«Roergebied" van de Franse Unie Niet-blanke organisatie in Zuid- Afrika wordt verboden mg wm m >ND.AG.«"vallop: Hij overwon Antarktikadeze Engelse bulldog van Duitse afkomst Maar hij is ook niet de eerste de beste... El Goléa werd reeds een luidruchtig mierennest gggfy™ SU contact met de hemel Parij se politie- prefect ontslagen Op de hoogvlakte der rivieren.... Moeder der tenten Fietsen in de oase Een bedenkelijk aspect Het grootste bisdom ter wereld ZATERDAG 15 MAART 1958 PAGLNA 3 k5' y- De d $ah, Sahara, dat eens zo onbekende, ondoorvorste 111 vele 'opzichten geheimzinnige gebied, heeft ,j': Gereld niet alleen in opschudding gebracht, °^rdat er olie gevonden werd, in hoeveelheden, d; e zienderogen stijgen, het vestigde tevens j, indacht op zich door de Vondsten van s r Merkwaardige rotstekeningen, ware meester den van een prehistorische cultuur, die in elk opzicht de vergelijking kunnen doorstaan met dergelijke artistieke prestaties, in Spanje en Frankrijk in prehistorische holen gevonden. Er kan wellicht uit afgeleid worden, dat er eens een beschaving heeft bestaan, waarvan de invloedssfeer zich uitstrekte van West-Europa tot diep in Afrika. Een andere vondst steunt deze veronderstelling reeds. Want terwijl tot dusver in de Sahara aangetroffen rotstekeningen werden beschouwd als voortbrengselen van een negroïde kunst, dus sterk onder neger-invloed moeten hebben gestaan, komen op pas ontdekte tekeningen, die veel weg hebben van muur schilderingen, afbeeldingen voor van blanke mensen met blonde haren, uitstekend gekleed. Deze tekeningen, waarvan de Italiaanse paleon toloog Dr. Fabrizia Mori kort geleden een beschrijving heeft gegeven werden gevonden in de omgeving van Gat, midden in de Sahara. Deze geleerde acht het Volkomen verantwoord te zeggen, dat wat daar op rotswanden voor komt, ontegenzeggelijk het bestaan bewijst in prehistorische tijden van een blank ras. Wanneer men nu denkt, dat nog in de Romeinse tijd grote gedeelten van de Sahara vruchtbaar gebied waren, dan krijgt deze vondst een heel belangrijk karakter. Wat tot dusver door som migen wel verondersteld werd, wordt allengs door feiten bevestigd. In dit verband doemt zelfs het verdwenen Atlantis op, waarvan de oude Grieken gewaagden; In ieder geval zou er uit te concluderen zijn, dat er eens niet zulk een belangrijk volkenkundig verschil tussen Europa en Noord-Afrika bestaan heeft, als tot dusver vrij algemeen werd aangenomen, na een Arabi sche overheersing van meer dan duizend jaren. Het oude Lybië, zoals de antieken Noord-Afrika noemden, gaat zich in een heel andere gedaante vertonen dan het tot dusver had, als gevolg van een onnauwkeurig inzicht in het verre verleden. o „Apartheid" Observator üNl HMI Vertrouwenskwestie in gevaar? Dat een man van vijf tig jaar in staat was, de ontzaggelijke vermoeie nissen van een tocht dwars door het Poolijs te weerstaan, heeft verbazing gewekt in de kringen der doorge winterde Poolreizigers. Mannen van dertig en veertig hebben gefaald en bleken niet tegen het Poolklimaat en de ontberingen ervan op gewassen. „Bunny" Fuchs koos de moeilijk ste weg naar de Zuid pool, tot verbazing van allen, die iets inzake Pooltochten weten. De Amerikanen, die zich al zo'n beetje vetera nen van de Zuidpool voelen, schudden het hoofd. Als er nu een kortere en veel gemak kelijker weg is dan die van de beruchte Wed- dell Zee naar het hart je van Antarktika Fuchs heeft hen laten zeUs^nie^afschrikken1''Bunn^Fuchs' de vijftigjarige Poolveroveraar. toen de Mount Everestbeklimmer Sir Hillary hem vóór was, zich niet aan een gemaakte afspraak houdend en zette door. Als... een „Bunny" Fuchs. Hij erfde een vermogen Met hond in de maag.... Een wedloop met „white out" SAHARA verandert kanteel, het schip der woestijn wordt in de ara verdrongen door fiets en scooter rJ ae huidige staat van zaken zullen de recente ontdekkingen niet e(i 'leeZ veel veranderen Hoewel, hier spreken we niet van de olie }jfi e voorraden delfstoffen, welke de bodem van de Sahara blijkt te hf ttpn. Maar die zijn al flink bezig, enorme veranderingen aan te Frankrijk wil de Sahara industrialiseren en als het ware tot het o„ %ebied van zijn Franse Unie maken. Het heeft daarbij met schier rJ(J komelijke politieke moeilijkheden te kampen. Daaraan paren zich $^*jj°nomische. Wat de economische kant betreft,, een stad als Chalon- °ft ri°ne 's begonnen met een industriële uitbreiding, die voornamelijk *<'n 6 °'le MIt ^a^ara moet steunen Dit is slechts een symptoom van geheel nieuwe staat van zaken de Sahara een al leven en We hebben er in deze arti- herhaaldeliitc d« aandacht. nn ,-u 8 dat de Sahara bezig is, totaal (^HjtjZien te veranderen. Zelfs de be- n'^tüi? T°earegs, de gesluierde woes- au, t®. moeten plaats maken voor {Ji'ifilejP.s met rupsbanden en voor de I 6 u, gen. die ten behoeve van de v°rden aangelegd. Tot in de uithoe- iii? do ^aiiara dringt de moderne w dn°r' Skieden, tot voor kort nauwe- si^sti'r blanken en zelfs niet door de It i«ti'1'ïoma(ien betreden, worden ont- De karavanen moeten plaats ma- momenteel sfeer tend. ?°r het gemotoriseerde snelver- momenteel een soort Wild in de Sahara schept; zwaar c0 -Je chauffeurs, die vaak op eigen Pi ijdun camions door de woestijn moe- 5°dVon®ng€n. Menigmaal trekken ze in z^'ihe en vaak proberen ze het als moeten ze dit wel noodgedwon- ',lt het°1n- wanneer ze door autopanne 1., konvooi vallen,. Woestijn zijn thans niet meer vij- ^"•s nomaden gevaarlijke tegenstan- ktlaar rondzwervende rebellen, die rebelleren een beroep gemaakt 1 ®n leven van moord en doodslag buit. die hun -in handen valt. '«ens weer komen de Franse bla- triomfantelijke berichten over A °lievondsten en nieuwe vestigin- lvt'teeranwaar de olie verder getrans- a kan worden. Een der laatste betrof de olie van Hassi-Mes- ,van een opmerkelijke kwaliteit aj{, le zijn en rijker dan de olie van gar gevonden zijn. kunnen thans nadere mededelingen worden gedaan. Er is nl. te Parijs in het Musée des Arts décora- tifs een tentoonstelling geopend van ko pieën ervan, die gemaakt werden door de leden van een wetenschappelijke ex peditie onder leiding van een deskun dige. aan wie de ontdekking te danken is. Henri Lhote. Hij maakte een ont dekkingsreis in de oostelijke Sahara, waar deze aan Tripolitanië grenst, dat te genwoordig het koninkrijk Lybië is. Zijn toch voerde hem van de stad Tripoli langs de grote oase Ghadames door een bijna onbekend gedeelte tot aan Gao, dus tot aan de Niger. Hij deed zijn vondr sten in 1956 en 1957. Ze zijn derhalve van heel recente datum. Séfar ligt in Tas- sili-n-Ajjer. ofwel de hoogvlakte der ri vieren. Het gaat hier om negerkunst en de figuren zijn weergaven van neger typen. maar tal van invloeden van el ders. tot het oude Egypte toe. vallen aan te wijzen. Lhote kopieerde een prach tige tekening van een negerin met mas ker. Het masker, dat ze draagt, komt in gewijzigde vorm nog in Midden-Afri- ka voor. ofschoon er duizenden jaren moe ten zijn verloren, sinds de negerin door een bekwaam kunstenaar werd uitge beeld. Een andere tekening geeft twee jon ge negerinnen weer. in druk gesprek ge wikkeld. Hun gelaatstrekken en lichaams bouw doen levendig denken aan het ne gervolk der Peules. dat thans nog in Se- negambië. in de delta van de Niger en in de Benoué woont. Naar schatting da teert deze schildering van ongeveer 4500 jaar vóór onze jaartelling. Uit dezelfde tijd stamt de afbeelding van wat ver moedelijk een godin van de landbouw is. Ook dierentekeningen heeft men gevon den en met veel moeite gekopieerd, om dat ze in grotten worden gemaakt, waar van de ingangen in de loop der tijden gro tendeels vernield en tot nauwe gaten werden. Ze vertellen van een volk. dat van over de zee kwam, op weg om Egyp te te veroveren. Toen het terugge- slagen werd. vestigde het zich op het plateau, vanwaar uit het tot in het ge bied van de Niger kolonies stichtte. Men neemt aan, dat dit volk van Kreta ge komen is. De "tekeningen en muurschilderingen van Tassili. door Lhote ontdekt, kunnen worden gevoegd bij een andere ontdek king. welke de Sahara binnen afzienbare tijd tot een pelgrimsoord voor kunstmin naars en oudheidkundigen zal maken. Reeds enige tijd is midden in de Hoggar de tombe ontdekt van de legendarische Ti-n-Hinane, (moeder der tenten) de be roemde koningin der Toearegs.. Wie door de Sahara zwerft, ontmoet de wonderlijkste tegenstellingen. We heb ben er reeds op gewezen, dat de olie ko lossale veranderingen te weeg brengt. Lr ontstaan Wild-West- „settlements" waar het ook Wild-West-achtig toegaat en met geld gesmeten wordt. Zelfs de meest conservatieve nomaden worden L.0,^ de bekoring van het geld aange trokken. Ze laten hun kamelen in de T m?t h€t£een zij bij de olie maatschappij verdienen kopen ze een scooter. Een voorbeeld van de wonderlijke en van aanzien snelle veranderingen, welke zich op tal van plaatsen in de Sahara voltrekken is wel de oase El-Goléa, waar een hoofd kwartier van de CPA. de Compagnie des Petroles d'Algerie gevestigd werd. Deze oase. welker bewoners met een beetje landbouw en wat dadelcultuur een pover bestaan leidden en waar de rust der woes tijn heerste, is thans een luidruchtig mie rennest geworden. De oase ligt duizend kilometer ten zuiden van de stad Algiers. Het eerste, wat de maatschappij deed was. er een groot waterreservoir aan te leggen. Het enige hotel werd tot kantoor ingericht en El-Goléa werd het uitgangs punt van kleine expedities in de Sahara, expedities van oliedeskundigen, die naar olie zochten en gevonden oliebronnen gingen aanboren. In minder dan geen tijd waren er geen mensen zonder werk meer in de oase, waar te voren tal van bedelaars rond zwierven. Jongelui, die zich door de CPA lieten aanwerven of door een der andere maatschappijen, wier doel het is, in de Sahara olie te zoeken, gingen in één week meer geld verdienen, dan hun va ders in heel hun leven ooit bijeen gezien hadden. Er verschenen zoveel jeeps en scooters op de enkele wegen, die de oa se rijk is dat de politie een éénrichtings verkeer moest instellen, om ongelukken te voorkomen. Het verbruik van brood werd in één jaar driemaal zo groot. Het werd goed leven in El-Goléa. Ver in de omgeving van El-Goléa moeten de no maden voor de nieuwe tijd bukken. Er zijn steeds minder vrouwen, die tent doek willen weven. Het fokken van kame len wordt langzamerhand niet lonend meer. want niemand wil ze nog kopen. Een jeep. scooter en zelfs een fiets zijn veel gemakkelijker te houden. Enkele jaren geleden reden er in El-Goléa zeg ge tien fietsen, thans doorkruisen hon derden de oase en ook deze vehikels maakten strenge verkeersmaatregelen nodig. Doordat er geen vaklui meer te krijgen zijn voor de beroepen der vaderen; het maken van tenten, het fokken en dres seren en drijven van kamelen, het hji- den en scheren van schapen, worden die in steeds mindere mate op de markt van El-Goléa te koop aangeboden. Een tent kost tegenwoordig duizend gulden, een kameel ongeveer vijf honderd, een schaap altijd nog omstreeks honderd gul den Het schip der woestijn, dat het de mensen eens mogelijk maakte, in de woes tijn 'te leven en deze te doorkruisen, wondt aan de kant gezet Veel pitto resks gaat aldus voor goed verloren. Dit geldt zelfs voor de kleding der oa sebewoners. In plaats van de ruime Spa- hi-broeken draagt de jeugd tegenwoordig Amerikaanse cowboybroeken en rock 'n roll pantalons, de jeans. En zelfs de da delpalmen worden met ondergang be dreigd. Want men kan geen arbeiders meer vinden, die het moeizame werk van het bevruchten van de vrouwelijke palm bomen met het stuifmeel der mannelijke willen verrichten; het niet ongevaarlijke klimmen van de ene palm in de andere.. De oase telt 125.000 vruchtdragende pal men. Het is dus een heel karwei, die in orde te houden. Dan zijn er nog de tui nen met citroenen, sinaasappels, man darijnen. abrikozen en perziken. Er zit intussen een nogal bedenkelijk aspect aan een ..boomperiode", zoals de oase El-Goléa doormaakt. Het is overi gens niet de enige in, de Sahara, naar we reeds hebben opgemerkt waar zich grote veranderingen voltrekken. Aange zien er in de naaste omgeving geen olie ge vonden is en het concentratiepunt der olie maatschappijen een tijdelijk karakter draagt. kan wellicht over enkele jaren, wanneer het zwaartepunt der oliecon centratie zich opeens verplaatst, de toe stand van weleer wederkeren. Het is lang niet onmogelijk, dat alsdan een deel der door de olie aangetrokken werkkrach ten mee naar elders kunnen trekken of plaatsing kunnen erlangen in een zich inmiddels ontwikkeld hebbende, plaatse lijke industrie van permanent karakter. Maar zekerheid bestaat hierover aller minst. De Sahara bevindt zich in een eerste stadium van ontwikkeling en al lerlei oorzaken kunnen hier en daar in grijpende veranderingen te weeg brengen. De Zuidafrikaanse minister voor natu- rellenzaken, Verwoerd, heeft gisteren meegedeeld, dat hij een proclamatie had getekend, waarin hij zichzelf de bevoegd heid geeft het „Afrikaanse Nationale Con gres", de grootste niet-blanke politieke rotstekeningen, of liever schil- [200 trjhpningen van giraffen en struisvogels, uit een periode van ongeveer tii °r °"~e jaartelling, aangetroffen in een grot midden in de Sahara. 'S ook hieruit worden geconcludeerd, dat de Sahara eens een vrucht baar gebied is geweest. organisatie in de unie, tot een verboden organisatie te verklaren. De organisatie wil alle negers in Zuid- Afrika verenigen en voor hun politieke rechten strijden. Zij staat een politiek 'van economische en politieke gelijkheid van alle rassen in Zuid-Afrika voor. Eerder op de dag had de politie de bureaus van het Afrikaanse Nationale Congres en andere organisaties doorzocht met het oog op de organisatie van een I massaal congres van niet-blanken over kwesties betreffende de economie en de rassenscheiding, dat vandaag te Johan nesburg moet beginnen. Minister Verwoerd deelde mee, dat de proclamatie direct na ondertekening door de gouverneur-generaal in de naturellen- reservaten van kracht zal worden. Later zal het verbod worden uitgebreid tot de steden. Het verbod zal ongeregeldheden, veroorzaakt door het Afrikaanse Natio nale Congres, voorkomen, aldus de mi nister. De Zuidafrikaanse Nationale (regerings) Partij heeft in een gisteravond te Johan nesburg uitgegeven verkiezingsmanifest verklaard, dat haar politiek van „apart heid" gescheiden ontwikkeling der in Zuid-Afrika wonende rassen is voort gekomen uit de ondervindingen ddr blan ke bewoners van Zuid-Afrika en dat zij is gegrondvest op de christelijke begin selen van eerlijkheid en gerechtigheid. „Apartheid betekent: 1. De handhaving en bescherming der blanke inwoners van Zuid-Afrika en het behoud van hun leidinggevende taak. 2. Afzonderlijke ontwikkeling der blan ke en niet-blanke bevolkingsgroepen op rechtvaardige en eerlijke wijze", aldus het manifest, waarin ook wordt verklaard, dot de politiek der afzonderlijke ontwik keling van onderscheidene Zuidafrikaanse bevolkingsgroepen „de enige wijze is, om een botsing tussen blanken en niet-blan ken te voorkomen". Het is daarom, dat mgr. Mercier. bis schop van het diocees El-Goléa. dat een oppervlakte van 2.1204)00 vierkante ki lometer beslaat en zich het grootste bis dom ter wereld mag noemen, de hui dige situatie met bezorgde blikken ga deslaat. Hij heeft er op aangedrongen, dat de Witte Paters hun scholen zoveel mogelijk zullen sturen in de richting van het zuivere vakonderwijs land- en tuin bouw inbegrepen. Dit is vooral voor de jongeren belangrijk, degenen, die nog niet aan het werk zijn en wellicht te laat komen, om de „boom" nog mede te ma ken. Het liefst wil de missie de mensen zoveel mogelijk in hun eigen, oude ver trouwde omgeving houden, waar de tra dities ondanks de moderne 'vooruitgang toch nog sterk zijn en een veel betere kans op een geregeld, ordentelijk leven bestaat. Mgr. Mercier noemt de huidige situa tie voor de bevolking van El-Goléa (on geveer 12.000 zielen) een handlangers- stadium. Ze drijft nl. in belangrijke ma te niet meer op eigen kracht (landbouw tuinderij en veeteelt), maar is in dienst van ondernemingen, die een om zo te zeg gen nomadisch karakter hebben en als het ware elk ogenblik hun activiteiten, kunnen staken. Valt deze grondslag weg, dan heerst er weer gebrek, net als voor heen. Doch er is dan een massa, die vroe ger al te gemakkelijk veel verdiend heeft en ontevreden zal worden, met alle ge volgen van dien. Men kan de mensen niet meer in de oude toestand terugdu wen. Daarvoor is er werkelijk te veel veranderd., zo vertelde mgr. Mercier aan een journalist, die een reportage door de van aangezicht veranderde Sahara maakte. Deze woestijn verandert in com mercieel en economisch opzicht even snel en onverwacht al zijn zandheuvels tijdens een zandstorm. Maar er is voor velen in de Sahara geen kameel, achter wiens rug ze kunnen schuilen vv. El s"' yaawf Druk kerkbezoek is nog geen bewijs van voortreffelijk christendom. Dit is niet een uitspraak onzerzijds maar een mededeling van de profeet Jeremias op last van Jaweh. Met de roep: „De tempel des Heren, de tempel des Heren is het" zijt gij er niet. Uw wegen en uw gezindheid moe ten goed gericht zijn, d.w.z. de naas te, de vreemdeling en de wees recht doen en geen onrecht aan de weduwe. Eerst dan zal Ik bij uliedeh wonen. Doch we schreven het reeds meer die taak der goede gezind heid is zwaar, eist vaak heldhaftigheid. Welnu zegt de bezorgde Moeder der Kerk, smeek de Heer om bijstand en barmhartigheid. Wie anders immers zou uit Sion ons hulp kunnen ver schaffen? Als leerzame voorbeelden van bij stand en barmhartigheid werden ons ook in de afgelopen week voorbeelden gegeven. Namaan, overste van de ko ning van Syrië, werd door de profeet Eliseus van zijn melaatsheid genezen. Ook voor ons is genezing van de me laatsheid der zonde te verkrijgen. Elke dag staan de biechtstoelen open voor het geestelijk bad der reiniging. Een ander voorbeeld was de olievermeer dering, toen bij de weduwe en haar ge zin armoe dreigde. Welk een barmhartigheid en bijstand voorts resp. tegenover de Samaritaan- se vrouw de overspelige vrouw en Suzanna Mits van goede wil kunnen wij ook het leven aan. Mits van ons niet ge zegd kan word/en: Dat volk eert Mij met de lippen, maar het hart is verre van Mij. Opdat alles ten goede kome, moeten we morgen dan ook met de grootste aandrang de collecte meebidden Heer. mogen we door de vertroosting Uwer genade herademen. Om kinde ren te kunnen zijn of worden van het Hemels Jerusalem in de vrijheid, waarmede Christus ons heeft vrijge maakt. Contact, voortdurend contact met de hemel. Niet alleen in kwade dagen naar de ziel en het lichaam, wanneer we wensen, dat de Heer maar onmid dellijk te hulp snelt. Aanpakken volgens Zijn wegen en in goede gezindheid. Als zulks in de eerst volgende weken met moed en geest drift geschiedde, wat zou Pasen dan 'n wonderbare vermenigvuldiging van daad-christenen te zien geven! Dit is een voorstelling van een godin van de landbouw, gevonden op een rotsmuur in de Sahara en daterend van ongeveer 4500 vóór onze jaar telling. De prefect van de Parflse politie, An- dré Lahillonne, heeft gisteren b(j de rege ring z(jn ontslag ingediend. De regering heeft als zijn opvolger benoemd het hoofd van de politie in het Algerijnse departe ment Constantine, Maurice Papon. Het ontslag van Lahillonne had plaats als gevolg van een gisteren gehouden de monstratie voor het Palais Bourbon, de zetel van de Franse Nationale Vergade ring, van ca. 7.000 Parijse politie-agenten, die verhoging van salaris en herziening van hun gevarentoelage eisten op grond van „verhoogd dienstgevaar" door het optreden van de Algerijnse fellaga's te Parijs. Het Kabinet besloot voorts in een gisteren gehouden Kabinetsraad discipli naire maatregelen te nemen tegen de or ganisatoren van de betoging. Naar verluidt willen enige socialistische afgevaardigden in de Nationale Verga dering nog steeds, dat Bourgés-Manoury uit de regering treedt of een andere por tefeuille krijgt. Genoemde socialisten zouden zich van stemming willen onthouden, als ér dins dag gestemd wordt over de maatregelen tot stabilisering van het staatsbewind. Aan deze stemming is de vertrouwens kwestie verbonden. Inmiddels hebben vakorganisaties van de politiemannen, die aan de betogingen van donderdag hebben deelgenomen, ge protesteerd tegen de wending, die de ma nifestatie „door toedoen van vreemde ele menten" heeft genomen. De organisaties houden vast aan hun eisen voor hogere salarissen en een „gevarentoelage". Bunny Fuchs, de man van vijftig jaar Ja lezer, al zullen velen onder u, ook zij, die. menen, goed op de hoogte te zijn van alles, wat zich rond de Zuidpoolexplo- raties heeft afgespeeld en nóg afspeelt, met enige verbazing er kennis van geno men hebben, dat een zekere dr. Vivian Fuchs zich aan het hoofd van een Engelse poolexpeditie had gesteld, met het doel, heel Antarktika te doorkruisen, „Bunny." Fuchs was niet de eerste de beste en had ook eledrs in de wereld laten zien, uit wat voor hout hij gesneden was. De naam Fuchs doet nogal on-Engels aan en heeft geen al te beste, klank, in verband met die atoomspion Fuchs. Maar dr. Fuchs ge noot reeds sinds jaren in wetenschappelij ke en vorserskringen 'n groot aanzien. Deze zoon v.e. Duitse boer, die in de yorige eeuw naar Engeland emigreerde, in Kent ee,n boerderij bouwde en er rijk werd, 'heeft 't nooit gemakkelijk gehad, al kreeg hij dank zij zijn rijke vader nimmer finan ciële zorgen. Hij had het als jongen na de eerste wereldoorlog evenmin gemakkelijk. D« zoon van een Duitser werd enigszins met de nek aangekeken, alhoewel hij En gels staatsburger was. Al op slag kreeg „Bunny", zoals hij thuis genoemd werd en later ook door zijn vrienden, het te kwaad met andere jongens, die hem voor „mof" uitscholden, ofwel Boche of Teutoon. Maar dan sloeg hij er op los.. Dit deed hij nog, toen hij te Cambridge studeerde. Eerlijkheidshalve moet gezegd worden, dat men het soms wel eens te bont maak te. Nog heden ten dage is er een profes sor in Cambridge, die het een keer met „Bunny" te kwaad heeft gekregen. Hij mist een voortand, maar beklaagt er zich niet over. Want achteraf moet hij erken nen, hem lelijk geplaagd te hebben. Zijn „verwonding" liep hij overigens in een eerlijk handgemeen op, waarbij medestu dent „Bunny" menige opstopper te incas seren kreeg, waarvan echter op zijn ste vige body geen sporen zijn achtergeble ven. De professor praat thans glimlachend om de voormalige Teutoonse heethoofd en rekent het zich tot een eer, samen met dr. Fuchs. de bedwinger van Antarktika, gestudeerd te hebben.. Fuchs erfde van zijn vader een vermo gen en kan zich aldus het een en ander veroorloven. Hij behoefde b.v. geen be trekking te zoeken. Een en twintig jaar oud ging hij in 1929 mee met een expeditie naar Groenland en nadien trok hij bijna elk jaar naar de Poolstreken of naar. een der heetste oorden van de aarde. Hij trok met een oude auto door de Sahara, verkende in een kano de grote meren van Oost-Afrika en trouwde met de dochter van een andere ontdekkingsreiziger, Joyce Connell, die ook zo het een en ander van de wereld aïwist. Hun huwelijksreis maak ten ze naar de top van een der hoogste bergen van Afrika.. Zijn geologische stu dies tijdens zijn reizen gemaakt, bekroon de hij in 1935 met een proefschrift, dat hem de doctorstitel verleende. Tijdens de tweede wereldoorlog vocht hij in Engelse legerkorpsen zowel in Afri ka als aan het Westfront, waar hij zich herhaaldelijk onderscheidde. Nadien ves tigde hij zijn aandacht op het Zuidpoolge bied. Het duurde evenwel nog geruime tijd, voordat hij voet aan wal zette in An tarktika. Pas toen Argentinië en Chili rechten wilden doen gelden op een gedeel te van het Zuidpoolgebied, dat tot dan als Britse invloedssfeer werd beschouwd, ging men er in Engeland toe over te trachten, er een vaste basis te stichten en er een expeditie heen te zenden. Dr. Fuchs werd er de leider van. Hij ondernam in 1948 lange sleden tochten (met honden) op het Palmer-schiereiland. Nadat zijn expeditieschip door het drijf- ijs weggevoerd was, bleef hij in de ijs woestijn achter en hield het er anderhalf jaar uit. Alle voedselvoorraden werden op geteerd en op de weg naar de plaats, waar het expeditieschip de ijsbarrière weer zo dicht mogelijk genaderd was, aten Fuchs en zijn mannen alle honden op. De laatste zat in hun magen, toen ze het schip in het zicht kregen. Menig ander zou nu van verdere expe dities hebben afgezien, maar dr. Fuchs maakte juist een plan op, om de beroemde tocht van Shackleton van de Weddell Zee naar de Ross-Zee na te doen. Deze tocht werd indertijd een grote mislukking. Hij kon het plan pas tot uitvoering brengen in het kader van 't Geofysische Jaar 1957- 1958. Engeland stelde de. nodige gelden voor een expeditie ter beschikking, op voorwaarde, dat het een Gommonwealth- expeditie zou worden en sir Hillary óók van de partij zou zijn. Ondanks het verschil dn temperament tussen deze twee mannen en het feit, dat op hoog bevel de tocht naar de Zuidpool van twee. verschillende kanten zou worden begonnen, is het grote waagstuk gelukt. Echter, Fuchs verwachting, met Kerstmis de Zuidpool te zullen bereiken, werd zoals bekend niet vervuld. De Antarktische „whiteout" (witte duisternis) veroorzaakt door dikke wolken, waardoor alle contou ren van hemel en aarde worden uitgewist en het menselijk oog zowat niets meer kan onderscheiden, behalve dan datgene in zijn naaste omgeving, leek niet te overwinnen. Het oriënteringsvermogen wordt geheel opgeheven. Fuchs hield een wedloop met de Zuid- poolwinter en de „white out" en overwon ten slotte met zijn mannen alle bezwaren. Hij trok met behulp van kompassen ver der, in een koude van dertig graden onder nul, dwars door een labyrinth van ijsheu- vels en ijsravijnen, waarin zijn gemotori seerde sleden elk ogenblik panne hadden, die dan in de bittere koude gerepareerd moest worden. Een dier sleden was „Fol ter and Ruin'" gedoopt (Folter en ruïne). Fuchs vergeleek de laatste gedeelten van de tocht over de ijsvelden met het trekken in een tank over een mijnenveld.. Het enige verschil was, dat men ieder ogen blik yjree.sde, in een.diepe ijsspleet te stor ten, in plaats van in de lucht te vliegen. Toen bereikte Fuchs het bericht, dat sir Hillary zich niet aan de afspraak had ge houden en doorgetrokken was naar de Zuidpool, om er als eerste te zijn, in stede van op een flinke afstand een depot in te richten en op Fuchs te wachten, om dan gezamenlijk naar de Zuidpool te tijgen. Niet ontmoedigd hield dr. Fuchs vol. De vijftig-jarige bleek niet alleen over 'n on gewoon krachtig fysiek te beschikken, maar ook over een groot geestelijk weer standsvermogen. En hij bestond, wat naar men dacht, alleen veel jongere mannen zouden kunnen uithouden K. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3