neemt bij de Verenigde Naties een zeer belangrijke plaats in Ruim 25.000 pelgrims in tweede Stille-Omgangnacht „Vaste oeververbinding over de Westerschelde sluitstuk van Deltawerken" Tegen prostitutie slavenhandel en mm m Sr» iMdLa&ll Js V.N. binnen tien jaar één grote vrouwenclub Re je ha BURGERDIENSTPLICHT VAN BESCHERMING BEVOLKING Katholieke vrouwen op de bres voor seksegenoten Twee doden on de weg ■M Uit alle JB *n<S Vrachten in de wilde vaart in februari weer lager Bijna 25.000 televisie- bezitters meer Veel jonge bedevaartgangers Brand in achttiend e- eeuws pakhuis met chemicaliën „Ultimum remedium" bij zeer ernstige rampen Spreiding industrialisatie-centra gewenst Dr. J. Linthorst Homan PAGINA 5 m^mrnk Geen advertenties In anderhalve maand Preston (Engeland) Antwerpen Londen I hernia (Zuid-Italie) Londen 11 Londen III Plymouth Brixton (Engeland) Whitstable (Engeland) Lancaster (V.S. Houston Niet alleen „vrouwelijke" onderwerpen Los Angelos Belangrijke posten in commissies Ook op liet secretariaat 18.000 dollar per jaar.. HOLLANDSCHE SCHEEPS- VERBAND MIJ. Wederom 6 pet dividend Lopend en fietsend BEA TOESTEL REED VAN DE RIJBAAN K.L'M. nam passagiers over Op Amsterdamse Realeneiland stoffen voor maatkleding <*am DE ZWAKSTE PLAATS IN BRESKENS' DIJK MINISTER CASEY IN NED. NIEUW-GUINEA Permanente vertegenwoordiger bij E.E.G. RECTOR B. J. v. BOMMEL WOORDEN STONDEN NIET IN HET WOORDENBOEK Proces-verbaal tegen „puzzel"- exploitant HOOFDPRIJS UIT DE WINTER MANOEUVRES 55®*ïfc& - In deze vergaderzaal is zo lang zamerhand veel veranderd: nti is er ook een - aanzienlijke plaats ittgeruimrd voor de vrouw. En echt niet alléén voor de vrouw., die alleen maar kan spreken over onderwerpen, waarvoor een mannelijk gede legeerde ternauwernood be langstelling kan opbrengen De door de Engelse Scheepvaartka mer berekende Index voor de vrachtta rieven in de wilde vaart is in februari op een nieuw laagtepunt n.l. 61.0 beland. In januari bedroeg de index 64.9. De voornaamste teruggang deed Zich voor in d« sector steenkool, waar de sub index van 58 op 47.5 kwam. Granen kwamen daarentegen van 58.5 op 59, ter wijl suiker van 77.8 tot 78.9 steeg. Voor hout kwam de subindex op 76.2 (v. m. 72.6) en voor kunstmest op 76 (laatst be kende cijfer oktober J.l. 70.7). Voor erts kwam het cijfer op 68.9 (v. m. 71.1) en voor esparto op 72.5 (v. m. 74.5). Dé index voor tijdcharters liep terug tot 54.4, vergêleke'n met 63.0 in decem ber. Voor schepen met oliestook bedraagt dit. cijfer 32.3 (dec. 64.9) en voor motor schepen 56.6 (jan. 61.7). Er zijn op liet ogenblik zóveel vrouwen werkzaam in alle mogelijke organen van de Verenigde Naties, dat sommigen al verwachten, dat, als de huidige ontwikkeling doorzet, over een jaar of tien de V.N'. is uitge groeid tot één grote vrouwenclub... Niet minder dan 75 dames hebben thans zitting als gedelegeerden of als adviseuzes in en van de V.N*. Hat is sier keer zoveel dan in de eerste zittingen van de organisatie in J'Ó4o. In 'leze zelfde periode is hel lolale aantal leden van de diverse commissies, organen, etc. slechts bijna verdubbeld, zodat bet zonder meer duidelijk ns, dat de emancipatie van de vrouw, voor wat althans de V.N» betreft, echt wel stevig is geweest van de commissie voor de rechten van de mens en mevrouw Suzanne Forques, afkomstig uit Nice in Frankrijk, leid ster van de vertalingsafdcling. Zowel de heer Hammerskjoeld als diens voornaamste assistent, de heer Andrew Cordier, hebben prive-secretaressen. Me juffrouw Aase Alm uit Noorwegen is de rechterhand van de secretaris-generaal en mejuffrouw Doreen Geary uit Cana da werkt voor de 'heer Cordier. Beide da mes voor een salaris, dat niet bepaald aan de lage kant is. Het merendeel van de vrouwen in dienst van de administratieve afdelingen van de Verenigde Naties zijn op alleszins rede lijke wijze gehuisvest, zowel in New York ais in Geneve, waar het Europese „hoofd kwartier" is gevestigd. Een ander deel, bestaande uit vrijwilligers heeft zich echter in Gaza gevestigd, hij het leger van de V.N.. dat daar voor de handha ving van orde en veiligheid moet zorgen. Deze vrouwen leven niet onder zulke prettige omstandigheden als haar colle ga's in New York of Geneve. Maar, bij het vaststellen van het salaris is hier mee wel rekening gehouden! Over het algemeen is het dan ook wel zó, dat het secretariaat van de V.N. prak tisch nooit advertenties voor personeel hoeft te plaatsen. Er is onder de vrou welijke jeugd van Amerika voldoende be langstelling voor de goed betaalde baan tjes die de V.N. beschikbaar heeft, zo zelfs, dat er wachtlijsten moesten worden gemaakt van alle gegadigden. Ja, in dc Verenigde Naties en alles wat daarmede te maken' heeft is echt wel rekening gehouden met de plaats van de vrouw in de moderne maatschap pij!. Op 1 maart bedroeg het aantal gere gistreerde radio-ontvangtoestellen in ons land 2.384.852 tegen 2.375.333 op 1 febru ari. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal televisie-ontvangers van 260.339 tot 278.059 en op 14 maart was dat alweer tot 284.758 toegenomen. Op 1 maart wa ren er 522.590 aangeslotenen op het draad- omroepnet. WINDSTREKEN A! is het televisietoestel dan een vrij nieuw artikel, toch zijn er. vooral in Engeland, waar men al heel wat langer dan bij on* de kunst van het vér-zier, beoefent, nogal wat verouderde toe stellen. Dat worden winkeldochters voor de handelaren. Een firma heeft kans gezien om iets met die overjarige „dames" uit te kuren. Hij gaat 2e ver huren en heeft er een mechaniekje op bevestigd, waarin een shilling 0.50) moet geworpen. Dan draait bet toestel een uur achter elkaar. Tot tevredenheid van klant en winkelier. In verschillende Belgische plaatsen zijn de laatste tijd z-ü- elektrische biljarts in beslag genomen. Het is een wat won derlijk sport jpel, waarbij men tenslotte bepaalde cijfercombinaties verkrijgt, die dan. bij winst, weer als prijs in con sumpties kunnen worden omgezet. De Belgische justitie, anders' niet zo lastig met kansspelen, ziet er niets in en be,ef, ze verboden. Een andere liefhebberij van de laatste tijd is het z.g. papegaa, rennen, dat in een besloten club geor ganiseerd werd. Hier kwam de Belgi sche dierenbescherming in het geweer, die zo Iets voor lorre maar een degra datie vond. De politie vond dat kenne lijk ook. de club is gesloten en de Ant werpse dierentuin is met de hardlopen de pagegaaien blij gemaakt. Dc rechter heeft, een echtgenoot toe gestaan voorlopig gescheiden van zi.in liefhebbende vrouw le gaan wonen. Be wezen werd verklaard, dat mevrouw manlief: a. met een vork had gepikt; b. hem met een braadpan op het waardige hoofd had geslagen; c. een open mes naar hem had geworpen; d. hem op een haar na met een pot vol gloeiende thee gemist had; e- een kopje op zijn gezicht had stukgeslagen; f. een stuk krant in brand had gestoken en hem met deze fakke] al* een woedende furie was te na gekomen. Genoeg voor zó maar een maandag? Zwaar bewapende extra-politietroepen patrouileerden in deze plaats in Zuid- Italië. Ze werden op straat gestuurd, vijf minuten voordat officieel bekend gemaakt werd. dat Isernia voorlopig nog niet de hoofdstad van een nieuw te stichten Italiaanse provincie zou wor den, De inwoner* van Isernia hadden er namelijk zo zeker op gerekend, dat hun plaats dat wèl zou worden, dat men op alles voorbereid moest zijn bij deze warmbloedige Italianen. Te meer, omdat ze er meer dan genoeg van heb ben in een naburige stad. Camnobasso, hun hoofdstart te moeten zien. Waar je al geen relletjes van kunt krijgen, in het zonnige Italië. Ja die Engelse zondag; die zit ons al len, continent-bewoners, wel een beetje dwars, wanneer we niet net op zater dagavond dit eiland hebben kunnen ontvluchten. De Engelsen zitten er zelf ook wel een beetje mee, want de toe risten. die men in Engeland óók graag wil hebben, horen er de vreselijkste dingen van. In het lagerhuis heeft men een poging gedaan om de zondag iets op tP vrolijken door bepaalde wetten te verzachten, maar het is (nog) niet ge lukt. Weet u wat bijvoorbeeld in Enge land op zondag niet mag? Comedianten mogen wèl spelen, maar geen valse neuzen opzetten. terwijl op die dag ook geen roomiis verkocht mag worden. De over het algemeen oeroude wetten zijn bovendien erg verward: in de ene En gelse stad mogen rlè bioscopen we) open zijn. in de andere niet. Om even op de P.'s. Ongeveer 900.900 gaat op aan spreker ternauwernood belangstelling kon i cb-tftv» T-T^I nam irlrlolrln> calapie'1 nnKvrwi toneelspeler terug te komen: hii mag wel op het toneel spelen, maar bijvoor beeld geen wandelstok dragen, behalve wanneer het vaststaat dat hij werkelijk zonder stok niet kan lopen. In Engeland heeft men in totaal 630 le den van het Lagerhuis, Members of Parliament, huiselijk gezegd M.P.'s. Weet u wat deze heren, eveneens in totaal, aan de Britse belastingbetaler kosten? Het niet geringe bedrag van 1.148.743 Engelse ponden, of in Ne derlands geld uitgedrukt. ongeveer 11.437,430. Ruim 10 miljoen is be stemd voor dc „salarissen" van de M. reiskosten. Het gemiddelde .„salaris' van een M.P. bedraagt dus ongeveer 16.000 per jaar. De mening van een haarkunstenaar over een van de nieuwste dameskap- sels: ,.Dc kunst van de allerlaatste haarmode voor dames is. er zó uit te zien, dat het lijkt of de betrokken dame juist uit haar bed gestapt is. Maar het moet wel een uiterst luxueus bed zijn." Er was nogal wat lawaai in Engelse kringen over het feit. dat een vluchte ling uit Spanje, die in Engeland arri veerde, eerst enige dagen in een gevan genis gestopt werd. terwijl men zijn affaire uitzocht. Toen de Spanjaard zelf. Joaquin Perez-Selles. na enige dagen weer vrijgelaten werd, stond men we, even te kijken van zijn uitlating. Of hij ergens over te klagen had? „O. neen" zei Joaquin, „man, jullie hier in Enge land hebben gevangenissen, waar je be handeld wordt alsof je in een hotel bent. waar men uitsluitend ingesteld is op filmsterren" Heel beleefd overhandigde Tony Braithwaite de honderd strafregels, die hij had moeten maken, omdat hij ta laat op school was gekomen. Ze waren keurig geschreven, zelf* onberispelijk. Géén wonder, want de vader van Tony, een onderwijzer, had er een briefje bij gedaan. „Geachte heer. hierbij do straf regels die u aan Tony opgaf. Daar ik er de schuld van was, dat mijn zoontje te laat kwam heb ik ze gemaakt". Wegens een uiterst kleine verkeers overtreding moest do politieman de naam van de schuldige noteren. Drie kwartier later, toen hij ,de naam ein delijk juist, genoteerd had, wenste hij. dat hij maar niets gezien had. De naam van de overtreder: Baussloipezkuffber- garzime. Hij was van Joods-Arabische origine. Men heeft hier een kennel ingericht, speciaal bedoeld om de hondjes op te nemen van mensen, die lang afwezig zijn. Vóór de bazen of bazinnen ver trekken wordt hun stem op de gram mofoon vastgelegd. Wanneer dp dieren erg verdrietig of erg lastig zijn. worden ze met de hun bekende stem gerustge steld. Meer dan de helft van de 83 delegaties bij de V.N. hebben in de laatste jaren een of meer vrouwen op belangrijke pos ten benoemd. Hieronder bevindt zich'ook Irene Dunne. Een Noorse dame. mevrouw Aase Lionaes. lid van het parlement, is zelfs in do commissie benoemd, die moet uitmaken wat de Assemblee op de agen da gaat nemen. De Zweedse vrouw Brita Skittsberg-Ahman heeft tot taak. bijzon der belangrijke rapporten te bestuderen en hierover verslag aan de V.N. uit de brengen. Dit alles is gegroeid uit de aanwezig heid van de vier vrouwen, die in 1945 in San Francisco waren bij de onderteke ning' van het handvest van de V.N Het was echter een uitzondering in die eer ste dagen als deze vrouwen het woord voerden. Deden zij dit wel, dan spra ken zij uitsluitend over maatschappe lijke problemen en meer van dit soort onderwerpen, waarvoor een mannelijke Diep getroffen keken de voorbijgangers toe. Een oude dame wierp zich in d? armen van zo maar een voorbijganget en snikte: U lijkt precies op mijn ge storven zoon. Een kwartier later zocht de eveneens diep bewogen voorbijgan ger vergeefs zijn portefeuille. De pol.- tie zoekt nu naar de oude dame. Hei is een kunstje, dat ze de laatste weken a. méér met succes heeft uitgehaald. opbrengen. Langzamerhand ontwikkelde zich ech ter een situatie, waarin aan de vrouw bij de V.N, een andere positie werd toege kend. Een van de hoogtepunten in deze zij bet. trage ontwikkeling vond plaats in 1953. toen mevrouw Vija Lakshml Pandit uit India de eerste vrouwelijke president van de Assemblee werd. Van af die dag spraken ook de vrouwen over onderwerpen, die eerst tot het strikt man nelijke terrein hadden behoord. Nu is het bepaald niets verwonderlijks meer, als nok de dames-gedelegeerden redevoe ringen houden over uiteenlopende, poli tieke onderwerpen. Irene Dunne heeft al eens gesproken over de Amerikaanse kijk op de problemen van Zuidwest-Afri- ka, mevrouw Harry Quart uit Canada heeft kortgeleden een belangwekkend be toog gehouden over de vrijheid van infor matie. mevrouw Sona Simonova uit Tsjecho-Siowakije zetf.e het standpunt van haar regering uiteen over het recht van zelfbeschikking en mejuffrouw An- gie Brooks uit Liberia, sprak over grens- moeilijkheden tussen Ethiopië en Soma- liland. Mevrouw Meir, die het hoofd is van de Israëlische delegatie heeft talloze malen deelgenomen aan de algemene po litieke beschouwingen. Uit dit alles blijkt, dat dc positie van dc vrouw bij dc V.N. echt wel beter is geworden. Verscheidene vrouwelijke ge delegeerden hebben voorts belangrijk werk kunnen doen voor dc V.N. Ook zon der grote redevoeringen tc houden, zo als bijvoorbeeld mejuffrouw Minerva Bcrnadino. een van dc mede-onderteke naars van het handvest. Zij is dc ambas sadrice van de Dominicaanse republiek en wat betreft de V.N. - vicc-voorzit- stcr van dc commissie voor sociale en economische zaken. Mejuffrouw Uldarica Manas is sinds 1946 de vertegenwoordigster van Cuba. mevrouw Nonny Wight uit Denemarken werkt reeds elf jaar met de commissie waarvan mejuffrouw Bernadino voorzit ster is. Mevrouw Helene Lefaucheux uit Frankrijk was in het laatste zittingsjaar van de Assemblee parlementair adviseu- ze van de Franse delegatie; de Begum Ikramullah van Pakistan heeft veel van zich laten horen in het moeilijke jaar van de crises met Suez en Hongarije, pas kortgeleden is zij opgevolgd door Begum Nur Jehan-Murschid. Ook de Sovjet-Unie heeft een vrouwelijke vertegenwoordiger in de persoon van mevrouw Z. V. Moro- nova, die voorheen deel uitmaakte van de Gemeenteraad van Moskou. Zo zouden wc nog wel even door kun nen gaan met het. opsommen van vrouwen leden van de Verenigde Naties; er zijn namelijk veel leden van het zwakke ge slacht. die in de organisaties van de VN. een bijzonder belangrijke rol spelen. Maar ook in de organisaties, die nevenbetrek king onderhouden met de V.N. hebben veel vrouwen een plaats gevonden. Dag Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal, heeft een reorganisatieplan voor de top van zijn staf ontworpen. Hierin Hoeft hij ook plaats ingeruimd voor de vrouw, die in deze staf een hooggeplaatste posi- j tie kan innemen. Van de andere kant zal dit overigens niet betekenen- dat elk vrou-i welijk lid van het secretariaat van de V.N. nu zulke overweldigende promotie kansen heeft. Het secretariaat bestaat namelijk uit 4200 employé's, waarvan het merendeel wordt gevormd door vrou wen en meisjes.. De „Top-Vrouw" van de V.N. op het ogenblik is juffrouw Julia Hcnscrson uit (le Amerikaanse staat Illinois, die direc trice is van het bureau voor sociale za ken. Deze dame heeft een baantje, dat baar 18.000 dollar per jaar oplevert. Andere vrouwen met hoge salarissen zijn mevrouw Mary Tenison-Woods uit Austra lië. d'e dc cheffin is van dc sectie „dc status van de vrouw", een onderafdeling De Hollandsche Scheepsverband Mij, meldt in h'aar jaarverslag over 1957, dat in het jaarverslag op enkele uitzon deringen na geen nieuwe aanvragen in behandeling genomen werden Nochthans werd er voor 3-778.500 (v.j. 5.238.000) aan leningen gesloten. De ontvangen te rugbetalingen beliepen 1.637.605 2.452.118). zodat per saldo de voor uitgang 2.140.895 2.785.882) bedroeg. De portefeuille s'.eeg van 7.381.660 tot f 9.522.555. Pandbrieven en geleende gelden beliepen uit. '57 7.358.600 4.728.141). Het batig exploitatiesaldo over het jaarverslag is groot 499.678 404.087) Na aftrek van interest ad 279.751 148.822) cn onkosten ad 54.944 44.102) resteert een net towinst van 162.152 206.075). Na toe voeging van het saldo A.P. ad 12.531 11.372) is ter verdeling een bedrag beschikbaar van 174.734 217.447). Voorgesteld word't een onveranderd di vidend van 6 pet uit te keren. (Van onze Amsterdamse redactie). Voor dc tweede maal dit jaar is nach telijk Amsterdam „in bezit genomen" door de pelgrims van dc Stille Omgang. Ruim 25.000 katholieke mannen en jon gens uit alle delen van het land waren ztcrdagnacht naar dc H. Stede gekomen om Christus in Zijn H. Sacrament tc vereren cn Hem te smeken, dat „alle christenen zoveel naastenliefde mogen hebben, dat zvj de wereldvrede winnen". In dc stille nachtelijke uren liepen zij biddend dc bekende route door de bin nenstad. Het was rustig weer in tegen stelling tot verleden week, toen een fel le sneeuwjacht de straten met een wit kleed bedekt, het lopen bemoeilijkte. De bedevaartgangers hadden nu geen last van de kou; slechts de leiders, die een vlotte „doorstroming" regelden, moesten zich de voeten wat warm stampen. Met 17 extra treinen en 250 bussen werden de pelgrims aangevoerd. De toe loop was in de eerste uren een beetje onverwacht groot, zodat men in de aan vang enige moeilijkheden had de grote stroom op het Spui-beginpunt in goede ba nen te leiden. Maar men wist toch op stoppingen te voorkomen. De politie, die weer extra personeel op straat had, liet zich zoals altijd van haar beste zijde zien. Met motoren begeleidde ze de vele bussen naar de parkeerplaatsen in de stad. Midden- en Noord-Limburg was met 2100 man in twee groepen per trein ge komen; uit Salland arriveerde op het Centraal Station een hee.l lange diesel- trein, waarin maar liefst 1500 man za ten. Utrecht nam verder deel met 1600 man. Niet minder dan 2000 bedevaartgan gers offerden ook hun zaterdagavond op en getroosttei1! zich een vele uren duren* de wandeltocht uit verschillende plaat sen, zoals Haarlem, Weesp en de Zaan streek om in Amsterdam te komen. Der tig ommegangers presteerden het zelfs om helemaal uit Obdam te gaan lopen. De Rijwielbond liet zich ook van haar goede zijde zien; 2500 leden hadden er een fietstocht voor over voor zij aan de bedetocht begonnen. 'Opvallend was ditmaal dc grote deel neming van de jeugd. Er waren zelfs veel kinderen onder de tien jaar. die aan de hand van vader of een grote broer voor de eerste maal de Stille Om gang meemaakten. In deze tweede Stille Omhangnacht, waarvoor ook weer ruim 30 kerken en kapellen waren ingescha keld, liepen geen bisschoppen mee. Vol gende week js het o.m. de beurt aan de steden Amsterdam en Rotterdam. Vrijdagavond is het laatste Bea-toestel naar Londen met 29 passagiers aan boord op Schiphol bij het taxiën naar baan 32 door een verkeerde manoeuvre van de rij baan geraakt. Bij dit ongeval werd nie mand gewond en bij het ingestelde onder zoek bleek, dat het toestel geen schade had opgelopen. Door het wegzakken in de weke bodem duurde het echter geruime tijd alvorens de Viscount 800 met tractoren weer op het verharde gedeelte was getrokken. De pas sagiers hadden inmiddels het toestel verla ten en waren in een KLM-toestel overge stapt. Ook de lading was uit het toestel gehaald. Enkele uren later stond de Bea- machine opnieuw voor vertrek gereed, ditmaal met 10 passagiers en de oorspron kelijke vracht aan boord. In een der vier aaneengebouwde 18de- ceuwse pakhuizen op het Realeneiland te Amsterdam heeft zaterdagmiddag een brand gewoed, die het middengedeelte van de tweede verdieping van dit gebouw vrjjwel geheel heeft vernield. In het pak huis lagen grote partijen chemicaliën op geslagen van de zustermaatschappij van de n.v. Persil, Chemphar. Het was een weinig spectaculaire brand, die de brandwachte met zeven stralen en vier waterkanonnen ongeveer anderhalf uur haddert bedwongen, al duurde de na blussing nog vele uren. Ernstig echter werden de brandweerlieden door de enorme rookontwikkeling er was san de buitenzijde geen vuur te zien hij de blussing gehandicapt. Vier werden door de rook bedwelmd; een van hen moest ter observatie in een ziekenhuis worden op genomen. In totaal waren ongeveer 60 brandweer lieden bij het blussingswerk ingeschakeld, waarvoor zes autospuiten en drie ladder wagens waren uitgerukt. De drijvende motorspuit, Jan van der Heyden behoefde niet in actie te komen. De vuurhaard was een hardnekkig gloeiende massa, die de grote rook ontwikkeling veroorzaakte. Hoe groot de schade is de Chemphar is tegen brand verzekerd kon nog niet worden vast gesteld. De pakhuizen, van binnen geheel uit hout opgetrokken, staan op de monu mentenlijst. Advertentie best fabrics only vraagt uw kleermaker Bjj tie Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging der Wet op (lc noodwaethen. Hierin wordt voorgesteld, de mogelijkheid te. openen, (lat personen oP een eenvoudige wijze kunnen worden verplicht tijdelijk werk zaamheden te verrichten len behoeve van dc bescherming van de bevolking. Het zal duidelijk zijn. aidus de memorie van toelichting, dat deze verplichting bepaaldelijk als een ultimum remedium wordt bedoeld. Dc bevoegdheid, personen gedwongen te werk te stellen bij de nood- wacht. wordt toegekend aan de burge meester. Bij het organiseren van de bescher ming van de bevolking is er steeds van uitgegaan, dat de sterkte der BB-orga- nisaties en hun mobiliteit zodanig moe ten zijn. dat daarmede aan te verwach ten calamiteiten het hoofd kan worden geboden. Hiernaast moet echter rekening worden gehouden met rampen van zeer ernstige aard, waardoor inschakeling van losse krachten voor korte tijd nodi" kan zijn Een dergelijke omstandigheid kan zich overigens ook voordoen in vredestijd. Een aanpassing van de sterkte van de B.B. aan zodanige incidentele behoefte is niet nodig, aangezien aan deze tijdelijk aangetrokken hulpkrachten geen bijzonde eisen van bekwaamheid behoeven te wor den gesteld. Zij is ook niet wenselijk, omdat men daarmede een mammoetorga nisatie zou opbouwen, waarin een aan zienlijk deel van het personeel meestal niet ingeschakeld zou zijn en waarin de administratieve beslommeringen oneven redig zwaar zouden worden. De regering geeft daarom de voor keur aan de figuur, dat personen, die zich niet op enigerlei wijze tevoren ver bonden hebben om binnen de sterkte van de BB-organisatie noodwaebtwerk- zaamheden te verrichten, zeer tijdelijk bij de noodwachten kunnen worden inge deeld. Van onze correspondent) De dijkraad voor de waterkering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens heeft een telegram aan minister Algera gezonden, waarin ernstige bezorgd heid wordt uitgesproken over het feit, dat tot op heden nog geen beslissing is ge nomen over de zwakke plaats tussen de nieuwe veerhaven en de bestaande haven van Breskens. Men verzoekt de minister dringend dusdanige maatregelen te nemen dat vóór het stormseizoen 1958-1959 deze plek afdoende zal zijn verbeterd. Mocht hieraan om de een of andere reden biet kunnen worden voldaan, dan kan de dijk raad voor deze zwakke plaats geen enkele verantwoording meer nemen. De Australische minister van buiten landse zaken, de heer R. Casey, is za terdagavond uit Manilla, waar hij de Se- ato-conferentie had begewoond. in Biak gearriveerd. Te Hollandia heeft hij gisteren bespre kingen gevoerd over de samenwerking tussen Australië en Ned. Nieuw-Guinea en de economische ontwikkeling van de Australische en de Nederlandse gebieden. Vandaag zou hij naar Australisch Nieuw- Guinea vertrekken. Dc bestudering van dc mogelijkheden van een vaste oeververbinding over de Westerscheide is thans noodzakelijk, daar deze dient te worden gezien als het sluit stuk van de Delta-werken, voorzover deze betrekking hebben op zuid-west- Ncderland, aldus betogen vele leden van Afgcvaardgdcn van Katholieke Vrou wenorganisaties uit 14 landen zijn te Pa Bij K.B. is met ingang van 1 februari een gecombineerde Nederlandse perma nente vertegenwoordiging bij de Europese Economische Gemeenschap en hij de Europese Gemeenschap voor Atoomener gie, voorlopig met zetel te Brussel, in gesteld. Dr. J.Linthorst Homan, die tot dusver de functie vervulde van hoofd der directie intrigratie van het directoraat- generaal voor de buitenlandse economi sche betrekkingen van bet ministerie van Economische Zaken, is benoemd tot hoofd hiervan, ais hoedanig hij de sta tus van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur zal hebben. Als zijn eerste medewerker is aange wezen mr. J.I.M.Welsing. ambtenaar van de buitenlandse dienst, thans plaatsver vangend chef van de directie Europa "an het ministerie van Buitenlandse Zaken. ling en emigratie. In samenwerking met ic Sociale Commissie van de Raad van rijs bijeengeweest voor de praktische uit- Europa zal de UMOFC het beroep van werking van dc besluiten, genomen tij-vrouwelijke politie-aeente bestuderen cn dens bet vorig jaar in Rome gehouden in ternationale congres der Wereldunie van Katholieke Vrouwenorganisaties (UMOFC). De wereldunie omvat 89 organisaties met 36 miljoen leden. De vergadering te Pa rijs heeft tbans een plan van actie voor dc komende, jaren opgesteld. Dc activi teiten zullen voornamelijk van voorlich tende aard zijn en voor zover mogelijk, geschieden in samenwerking met de in ternationale organisaties. Een belangrijk deel dcc werkzaamheden zal voorts ge richt zijn tegen prostitutie en de slaven handel. In overeenstemming met de encycliek ..Fidei Donum" van Pius XII zullen de katholieke vrouwen grote aandacht be steden aan de Afrikaanse vrouw en haar aoostolaatswerk intensiveren. Te dien einde organiseert de UMOFC in samenwerking met de Unesco en de Intern Kath. Meisjesbescherming in juli cursus sen voor Afrikaanse vrouwen te Lomé in Togoland. Daarop volgt een internationale ontmoeting op Mozambique, later nog een in Oost-Afrika. Lezingen van soortgelijke aard zullen ook in Azië in samenwerking met de UNESCO georganiseerd worden en weke lijks in Midden-Amerika.. Tie UMOFC is van plan speciale aandacht, te besteden voorwaarden scheppen om prostitués te verheffen. Tenslotte drukt de UMOFC zich bezorgd uit over de katholieke vrouwen in de com munistische landen, die voor zware gewe tensvragen staan waar het de godsdien stige opvoeding van hup kenderen betreft. In dit verband wijst de UMOFC op de voortdurende schending van het verdrag dat de „rechten van dc mens" waarborgt en dit jaar zijn tiende verjaardag vier"; aan de volksverschuivingen, gezinsschei- bisdom Op 22 maart a.s. hoopt rector B. J van Bommel, thans moderator van de R.K M.M.S te Voorschoten en conrector van het Moederhuis der zusiers Domini canessen en het pensionaat voor meisjes aldaar zijn 12V>.jarig priesterfeest te vieren. Hii werd in 1945 pries ter gewijd en daarna benoemd tol assistent te Haastrecht waarna zijn be noeming tot kapelaan te Alphen aan de Rijn volgde Van 1951 tot 1953 was hij ka pelaan aan de St-Hippolyluskerk te Delft vervolgens werd hij aangesteld in zijn hui dige functies. Tevens werd hij toep in specteur voor het godsdienstonderwijs op de lagere scholen in het dekenaat Leiden en tot bisschoppelijk gedelegeer de voor de godsdienstexamens B. in Tegen de exploitant van de puzzelser vice „Noord-Holland", de 40-jarige H. W., die te Hoorn zijn domicilie had, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Loterijwet. W. publiceerde in diverse streekbladen woordpuzzels, maar bleef in gebreke wat de voorwaarden betreft. Er werden na melijk woorden goedgekeurd, die niet in de Nederlandse woordenboeken voorko men. Voorts werd de oplossing van de laatste puzzel helemaal niet bekend ge maakt. De verblijfplaats van W. is op het ogenblik onbekend. De hoofdprijs van de grote landelijke loterijactie, die Nationaal Katholiek Thuisfront onder de naam „Winterma- noeuvres" gedurende twee maanden heeft gevoerd, en waarvan de trekking 12 maart j.l. plaats had, viel ten deel aan de heer P. Appel te Heerhugo- waard. Zondag werd door de directeur van Thuisfront, mr. J. F. M. Homulle, namens het hoofdbestuur, deze prijs, een auto, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten waaronder de burgemees ter van Heerhugowaard, ,mr. A. F. M. Molleman, aan de gelukkige prijswin naar uitgereikt. De leger-aalmoezenier majoor G. J Zegwaard, door wiens be middeling het prijshoudend lot was verkocht was eveneens aanwezig, als mede de gewestelijk commissaris van Nationaal Katholiek Thuisfront, de hét heer P. J. Burger. aangaat niet verontrustend te noemen. dc Eerste Kamer in het voorlopig verslag van die Kamer over het ontwerp Deltawet Een onderzoek naar dc mogelijkheden van een vaste oeververbinding Zierikzce-Co- liinsplaat over de Oosterschelde achten zij tevens zeer gewenst. Sommige leden verzochten de regering mee te delen, of de stelling welke ir. Ma- ris in de Rivièrahal te Rotterdan had ge poneerd, dat nl. dijken welke alle hoge stormvloeden voor 1 februari 1953 en die van de watersnoodramp zelf hadden door staan, niet ale zwak werden beschouwd, juist wordt geacht. Het kwam hun nl. voor dat daaruit moest worden geconcludeerd, dat er boven de Nieuwe Waterweg geen zwakke plaatsen zouden zijn, hetgeen zij te enenmale onwaarschijnlijk achtten. De werken in het Haringvliet, de Vol- kerakdam en de Grevelingendam worden door vele leden als een geheel beschouwd. Ze stelden de vraag, of het mogelijk zou ziin aan de uitvoering van deze werken de hoogst mogelijke prioriteit te verlenen. Voldoende spreiding van industrialisa- tieeentra aan diep vaarwater binnen het Deltabekken is een voorwaarde voor een goede ruimtelijke opbouw, zo waren enige leden van mening, die desondanks de ont" wikkeling van Europoort alleszins toe juichten. Zü verzochten echter de regering reeds thans aandacht te schenken aan de Brabants-Zeeuwse plannen ter ontwikke ling van een industrialisatieeentrum in de omgeving van het Kreekrak. Vele andere leden achtten het uit socia le overwegingen ongewenst, dat er tussen Groot-Rotterdam en Vlissingen Middel burg een weinig of niet geïndustrialiseerd gebied zal ontstaan, zodat de bevolking ten gevolge van de geringe arbeidsmoge lijkheden hetzij tot vertrek, hetzii tot ar beid buiten de plaats van vestiging zou worden genoopt. Op de Smeerlingerweg te Onstwedde is zaterdagmiddag de 19-jarige ongehuwde elektricien G. de Groot met zijn motor tegen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse. In het ziekenhuis Coolsingel" te Rot terdam is zaterdagmiddag overleden de 80-jarige mevrouw J. Voorhoeve-Nau- mann. Zij was vrijdagavond op de Mau- ritsweg aangereden door een tram en moest m~t ernstige hoofdwonden in ge noemd ziekenhuis worden opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5